PZC Ajax boekt psychologische zege Vroemen treurt om gemiste kans Kloetinge-Hoek krijgt een staartje 13 Supporters van PSV blokkeren spelersbus Van der Vaart beslist vermakelijke seizoensopening Maase baalt nog steeds van zijn val Feyenoord trekt Braziliaan aan Machlas en Koeman in de clinch maandag 12 augustus 2002 IOkken en Som Hoek op valreep Toernooiwinst RCS Baligha verpulvert Babijn zegeviert ook een paar apart langs Kloetinge in SloepoortCup parkoersrecord in Westkapelle door Peter van Duyl AMSTERDAM - Voor het eerst sinds de nationale Supercup in 1996 werd omgedoopt tot Johan Cruijff-schaal mag Ajax de tro fee een jaar lang in zijn prijzen- kast zetten. In een bij vlagen I vermakelijk duel was de lands- II kampioen te sterk voor PSV, de nummer twee van vorig seizoen: 3-1. Een week voordat de jacht op de landstitel losbarst, boekte Ajax dus een belangrijke psychologi sche zege op de concurrent uit Eindhoven. Nog maar twaalf maanden geleden stond het bui ten elke discussie dat PSV met afstand de sterkste selectie van Nederland had, maar Ajax maakte gisteren duidelijk dat het de Philips-ploeg minimaal heeft bijgehaald. Ajax werkte de afgelopen zes weken een vrijwel perfecte voorbereiding af. Het boekte louter overwinningen, onder meer op Celtic, Manchester United en Barcelona. De grote verliezer van de afgelopen pe riode heet opnieuw Zlatan Ibra- himovic. De Zweed heeft de concurrentiestrijd met de Egyp tenaar Hossam zoals verwacht verloren. Wamberto is zijn plek kwijtgeraakt aan Victor Sikora. Eenvoudig Toch kwam de zege van Ajax ze ker niet eenvoudig tot stand. De ploeg van Ronald Koeman speelde allesbehalve groots. Door de bizarre omstandighe den in Eindhoven arriveerde PSV weliswaar laat in de Arena, het troefde de landskampioen in de openingsfase toch op alle fronten af. De openingstreffer na tien minuten was een logisch gevolg. Een voorzet van Dennis Rommedahl bereikte Mateja Kezman, die Andre Bergdolmo aftroefde en raak kopte. MÜNCHEN - De kater van de val bleek nog lang niet wegge spoeld. Kamiel Maase deed gis teravond zijn best op de 5000 meter, maar hij kwam niet ver der dan een vijfde plaats. Het had woensdag moeten gebeuren op de dubbele afstand. Er waren meer teleurstellingen in het slotweekeinde. De Neder landse estafetteploegen op de EK atletiek in München lieten het zaterdag dramatisch afwe ten. De mannen haalden de fi nish niet eens, de vrouwen wel, maar werden vervolgens tot twee keer toe gediskwalifi ceerd. Ook Lieja Tunks-Koe- man had een slechte dag en ein digde bij het kogelstoten als tiende. Zevenkampster Karin Ruckstuhl werd veertiende. Hordenloper Gregory Sedoc struikelde in de halve finale let terlijk. Afwachtend Maase kreeg respect van de coa ches Nijboer en Wassenaar voor zijn vijfde plaats op de 5000 me ter. De Wageninger zelf kon er niks mee. „Ik ben naar München gekomen voor een medaille. Het had woensdag op de 10.000 me ter moeten gebeuren." De val van woensdag zat nog in het hoofd, moest hij erkennen. „Ik had de knop wel omgezet, maar het zit toch in je achterhoofd." Maase wilde afwachtend lopen, maar kon weer zijn lange pas niet kwijt. Op drie ronden voor het einde zette hij zijn lange eindsprint in, maar kreeg vier man in zijn kielzog mee die hem allen nog voorbij gingen. De Spanjaard Alberto Garcia won. Er was voor het EK veel aan dacht besteed aan de mannen estafetteploeg 4 x 100 meter. Martijn Ungerer, Troy Douglas, Timothy Beck en Patrick van Balkom zouden wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Niet dus. Bij de wissel tussen Beck en Van Balkom ging het mis, Van Balkom was te vroeg weg. Bij de vrouwen ging het al niet veel beter. Ook in hun serie ging het fout bij de derde wissel tussen Pascal van Assendelft en Kristel Spierenburg, ze werden gediskwalificeerd. Maar de vrouwen mochten hun race aan het einde van de atletiekdag nog eens overdoen, omdat op televi siebeelden was te zien dat een Spaanse Van Assendelft had ge hinderd. Met z'n vieren in een vol stadion gingen ze er nog een keer voor. Weer ging het mis bij de derde wissel. GPD De simpele manier waarop Ajax momenteel doelpunten weg geeft, is een bron van zorg voor Koeman, die het succes van vo rig jaar juist baseerde op een oerdegelijke defensie. Net als Barcelona vorige week vond PSV in het eerste half uur het ene gat na het andere in de Am sterdamse defensie. Bergdolmo werd er verantwoordelijk voor gesteld, want de Noor werd hal verwege vervangen door Petri Pasanen. „Ik vond hem zowel verdedigend als opbouwend zwak", veroordeelde Koeman zijn centrumverdediger. Dat PSV alsnog met een kater naar huis ging, had het puur aan zichzelf te wijten. Na de sterke opening zakten de Eindhovena- ren ver weg. Met name aanvoer der Mark van Bommel bezon digde zich aan ongewoon veel slordigheden, maar gaandeweg het duel verdienden vrijwel alle PSV'ers het predikaat zwak. PSV begon in de Arena met Kez man en Gakhokidze, maar zon der Vennegoor of Hesselink en aanwinst Arjen Robben, die het beiden met een invalbeurt moesten doen. Een week voor de competitie start tegen Excelsior heeft de technische staf in Eindhoven nog handenvol werk te verrich ten, onderschreef ook coach Guus Hiddink gisteren. De volksheld van Zuid-Korea be perkt zich bij PSV vooralsnog vooral tot observeren, de coa ching wordt nadrukkelijk ver zorgd door assistent Erwin Koe man. „Er is duidelijk nog werk aan de winkel", verklaarde Hid dink. „We moeten bedenken waarom we wedstrijden goed beginnen en daarna wegzak ken." Van der Vaart In die beraadslagingen zal Hid dink zich gelukkig prijzen dat Rafael van der Vaart niet weke lijks tot de tegenstanders van PSV behoort, want het was op nieuw de jeugdige middenvel der, die Ajax' herstel gestalte gaf. Hij sjokte veertig minuten volkomen anoniem over het veld, maar schoot vervolgens uit het niets de gelijkmaker op het bord. Van der Vaart draaide op de rand van het strafschopge bied prachtig weg bij Andre Ooijer en schoot knap raak: 1-1 De gelijkmaker bleek in de praktijk de genadeslag voor het steeds slapper spelende PSV. Een kopbal van Hossam na een afgemeten voorzet van de in drukwekkende sterke Hatem TYabelsi zette Ajax op voor sprong, een kwartiertje voortijd maakte andermaal Van der Vaart aan alle onzekerheid een einde. Het rollertje waarmee hij PSV-doelman Waterreus kans loos liet, was zo ongekend sim pel, dat het meteen als levend bewijs van zijn voetbalintellect diende. Ajax - PSV 3-1 (1-1). 10. Kezman 0- 1, 41 Van der Vaart 1-1, 54 Hossam 2-1, 76. Van der Vaart 3-1, Scheids rechter: Van Huiten. Gele kaart: Van der Meyde, Chivu, Galasek (Ajax), Kezman, Ooijer (PSV). Aantal toe schouwers: 40.000. Ajax: Stekelenburg; Trabelsi, Berg dolmo (46. Pasanen), Chivu en O'BrienGalasek, Van der Vaart en Maxwell; Van der Meyde, Hossam (76. Ibrahimovic) en Sikora (74 Wamberto). PSV: Waterreus; Bogelund, Ooijer, Hofland en Bouma, Rommedahl, Vogel (64. Vennegoor of Hesselink), Van Bommel en Gakhokidze (64 Robben); Bruggink (79. Ramzi) en Kezman. GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - Ruim honderd supporters van PSV hebben gis termiddag verhinderd dat de spelers van de Eindhovense club op tijd konden afreizen naar Amsterdam voor het duel om de Johan Cruijff Schaal bij Ajax. Ze blokkeerden de uit gang van trainingscomplex De Herdgang en vergrendelden een toegangshek. De spelersbus kon uiteindelijk pas om 17.00 uur, twee uur later dan gepland, vertrekken. De wedstrijd begon een uur later dan het oorspronkelijke tijdstip van 18.00 uur. De fans protesteerden tegen het besluit van de gemeente Am sterdam om alleen een trein- combi voor de bezoekende sup porters te organiseren. Uit protest besloot PSV geen fans mee naar Amsterdam te nemen. De aanwezige supporters op het trainingscomplex van de Eind hovense club deden een beroep op het solidariteitsgevoel van de spelers. „Wij niet naar Amster dam, jullie ook niet", kreeg de selectie van PSV te horen. Voorzitter Harry van Raaij had aanvankelijk begrip voor de ac- ROTTERDAM - Een week voor het begin van de competitie heeft Feyenoord nog een Brazi liaan aangetrokken. Michel Fernandes Bastos tekent volgende week in Rotterdam een vierjarig contract. De acht tienjarige linksback zal het komende seizoen nog voor Ex celsior uitkomen. Bastos is af komstig van het Braziliaanse Pelotas. Als speler van América Belo Horizonte nam hij ooit deel aan een jeugdtoernooi van Fey enoord. ANP door Jan Dagevos KLOETINGE - Hoek won dan zaterdag wel van Kloetinge, maar of de 2-1-uitslag ook uit eindelijk in de boeken komt, is nog maar de vraag. De Zeeuws- Vlaamse hoofdklasser zou in het Amstel Cup-duel ten onrechte Björn Langeveld hebben mee laten doen. De middenvelder zou nog een schorsing achter zijn naam hebben staan. Langeveld kwam vorig seizoen uit voor Kloetinge en liep in de slotfase van de competitie, in de ontmoeting met Dovo op 4 mei, tegen zijn vijfde gele kaart aan. Daarop werd hij voor twee duels geschorst. Een daarvan had hij normaliter een week later, in de laatste competitiewedstrijd van Kloetinge tegen SDVB moeten uitzitten, maar doordat het be richt volgens het bestuur van Kloetinge te laat afkwam, speelde hij in dat duel nog ge woon mee. Hoe dan ook: op het moment dat Langeveld Kloetinge voor Hoek verruilde, zat hij sowieso nog met een strafdie hij bij de eerste de beste officiële wedstrijd uit moest zitten. Die gelegenheid diende zich zaterdag aan bij de derby Kloetinge-Hoek, in de voorronde van de Amstel Cup. Zowel Hoek als Langeveld vertelde echter niet op de hoogte zijn van een en ander en dus maakte de middenvelder gewoon deel uit van de basis elf. Toen Paul Dekker, elftalleider en bestuurslid bij Kloetinge, dat zaterdagmiddag een uur voor aanvang van de wedstrijd ont dekte, meende hij het bestuur van Hoek met de brief van de KNVB in hand op de schorsing van Langeveld te moeten wij zen. „Ik wilde ze waarschuwen en voor eventueel onheil behoe den", aldus Dekker. Ophef De opmerkingen vielen echter niet in goede aarde en zorgden voor de nodige ophef. Na rijp beraad besloot Hoek uiteinde lijk La ngeveld toch op te stellen „Omdat we er zeker van zijn dat Langeveld geen schorsing meer heeft uitstaan", stelde vice- voorzitter Guido van Schaik. „Er zijn destijds door Kloetinge overschrijvingspapieren onder tekend en daarin is niets gemeld over een schorsing. Als dat wel het geval was geweest, had Kloetinge dat op dat papier moeten aangeven De papieren tie en wilde niet dat de politie het protest met geweld zou be ëindigen. De preses van PSV maakte met de supporters de af spraak dat de bus om 16.00 uur zou vertrekken. De fans leken zich aan de afspraak te houden en verlieten op het afgesproken tijdstip De Herdgang. Ze wilden de hekken echter niet ontgren delen en gooiden de sleutels weg. Daarop moesten de sloten worden open gezaagd en kon de spelersbus alsnog vertrekken. ANP AMSTERDAM - Nikos Machlas kan een pittig gesprek met Ajax-trainer Ronald Koeman tegemoet zien. De Griek werd door Koeman niet geselecteerd voor de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal en liet uit woede daarover de training met het tweede elftal schieten. „Hij heeft een groot probleem. Nie mand bij Ajax is belangrijker dan het team of de club", aldus Koeman gisteravond. Machlas is momenteel in een concurrentiestrijd met Mido en Ibrahimovic verwikkeld. Voor de wedstrij d tegen PSV gaf Koe man zijn voorkeur aan de ande re twee spitsen. Toen hij Machlas meldde dat deze niet bij de achttien geselecteerden zat, verliet deze het complex. De geplande lunch met zijn team genoten verzuimde hij, net als de zondagtraining met het tweede. Koeman: „Typisch een voorbeeld van hoe je je als voet baller niet moet gedragen." De trainer huldigt het principe dat „ontevreden spelers normaal gesproken mogen vertrekken. Maar dan moet er wel een club zijn." Machlas kwam in 1999 over van Vitesse. GPD zijn naar de KNVB gegaan en we hebben ze keurig onderte kend terugge kregen. Het bestuur van Kloetinge be strijdt die zienswijze. Dekker: ,Op zo'n overschrijvingsformu lier moet niet de club, maar de speler zelf aangeven of hij nog een schorsing heeft uitstaan. Ik heb het na de wedstrijd van za terdag nog eens goed bekeken en het staat er echt, bij vraag 8 Björn had er dus melding van moeten maken." De hoofdpersoon in kwestie was zich zaterdag van geen kwaad bewust. „Ik heb nooit bericht over die schorsing gehad", ver telde hij. „En dan komt het be stuur van Kloetinge vlak voor de wedstrijd met zo'n medede ling.... Ik heb hier altijd met plezier gespeeld, maar kenne lijk kunnen sommigen het niet verkroppen dat ik naar Hoek ben gegaan." Ook trainer Ange- lo Nijskens vond het niet zo chic dat Kloetinge vlak voor het be gin van de wedstrijd plots met het verhaal van de schorsing op de proppen kwam. Arrogant Dekker: „Had ik er dan pas na de wedstrijd mee moeten ko men? Dat zou toch juist niet net jes zijn geweest. En van de week wist ik nog niet dat hij zou mee doen. Ik heb naar eer en gewe ten gehandeld. Op het moment dat ik zag dat hij zou worden opgesteld, heb ik Hoek erop gewezen. Ik heb ze voor een fout willen behoeden, maar ze wilden er niet aan. Het bestuur durfde de consequenties wel te dragen. Nou ja, een beet je arrogant is dat natuurlijk wel." De leiding van Kloetinge be sloot na de wedstrijd van zater dag het voorval bij de KNVB te melden. „De bond moet maar eens uitzoeken hoe het nu pre cies zit", stelt Dekker. Overi gens loopt Kloetinge zelf ook nog het gevaar gestraft te wor den. Immers: de club stelde Langeveld in de laatste compe titiewedstrijd tegen SDVB ge woon op, terwijl zijn schorsing van twee duels toen al was inge gaan. „Zo'n vaart zal datnietlo- pen", meent Dekker. „Onze se cretaris heeft destijds tot vrijdagmiddag op de post ge wacht, maar daar zat geen be richt van de KNVB bij. Trou wens, in die laatste wedstrijd tegen SDVB stond niets meer op het spel." pagina 15: invallers geven signaal af Atleet verspeelt tien meter voor het einde gouden medaille op EK door Guido van Riet MÜNCHEN - De titel lonkte. Met nog tien meter te gaan lag Simon Vroemen zaterdag op kop in de EK-finale van de 3000 meter steeple chase. Toch ging het goud aan zijn neus voorbij. De Spanjaard Antonio Jimenez klopte hem op de streep. Het werd dus zilver. Wie een maand geleden had voorspeld dat de 33-jarige atleet uit Delft een medaille van die kleur zou winnen, was voor gek ver klaard. Ook Vroemen zelf had waarschijnlijk smakelijk gela chen om zo'n grap. Na zijn race had hij geen zin in geintjes. Hij kon alleen maar treuren om zijn gemiste goud. „Het had hier moeten gebeuren besefte hij meteen. „Bij een WK of Olympische Spelen is de kans vijf keer zo klein dat ik win." Na zijn Europese record van vorige maand, 8.06,91 in Mo naco, was Vroemen plotseling de grote favoriet voor de race zonder Afrikanen. Tot voor kort ging hij door het leven als een sobere subtopper. De twaalfde plaats op de Spelen in Sydney was zijn grootste re sultaat. Na zijn uitbarsting in Monaco is Vroemen een ander mens, wordt hij in de atletiek- wereld met ontzag bekeken. Machig men ging omkijken. Lag hij nog voor? Waar bleven die Spanjaarden? Martin liep naar buiten, Jimenez koos de bin nenkant. Vroemen twijfelde, week van zijn lijn. De volle sprint was verdwenen. Het grote scherm in het stadion had hem kunnen helpen. „Daar had ik kunnen zien waar ze liepen. Maar ze zonden net een poging van een ver springer uit." Jimenez glipte binnendoor en bezorgde Vroemen een flinke kater. „Shitbrulde zijn trai ner Bram Wassenaar direct in de catacomben van het Olym- piastadion. „Hij moest naar voren kijken en lopen. Zonde, zonde, zonde. Dat is toch iets mentaals van 'ze komen straks'." Aangeslagen Vroemen liep nog wel een ere- ronde met de Nederlandse vlag, maar kwam zelf ook aan geslagen zijn verhaal doen. „Ik zat kapot", zei hij. „Ik dacht dat er in de laatste ronde min stens zes, zeven man over me heen zouden gaan, maar tot mijn verbazing gebeurde dat niet. Waarom ik keek? Dat doe je als je stuk zit. Met kijken probeer je de gaten dicht te houden. Echt, ik heb alles ge daan. Jimenez verdient de ti tel." Later op de avond kwam bij Vroemen het besef dat zilver ook mooi was. Op een feestje van de Nederlandse atletiek- unie werd hij onthaald als een kampioen. Met de financiën zit het voorlopig ook wel goed, want Vroemen veroverde de A-status van sportkoepel NOCNSF. „En ik ben ook wel blij dat ik eindelijk een toer nooi goed heb gelopen. Dat is me nog nooit gelukt Vlak voor Vroemen zaterdag middag aan zijn race begon zei teamgenoot Arnoud Okken voor de gein: Simon, alles minder dan goud is slecht." Een wrange grap, bleek na de finish. ANP Bij de Europese titelstrijd in München leek alles voor hem samen te komen. De ingenieur van Shell deed alles goed. Hij beheerste de wedstrijd, storm de met sublieme techniek over de balken. Aanvallen van het door hem gevreesde Spaanse trio Antonio Jimenez, Luis Mi guel Martin en Eliseo Martin pareerde hij met het grootste gemak. In de laatste ronde plaatste hij een versnelling, die iedereen te machtig leek. Tot er 10 meter voor de finish iets vreselijk misging. Vroe- De Spanjaard Antonio Jimenez klopt Simon Vroemen (links) op de streep. foto Michael Probst/AP fotoToussaintKluiters/ANP Rafael van der Vaart was in het duel met PSV de smaakmaker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13