Onteigende boeren krijgen geld TOT 50% 1 31J POT AXEL I PZC Poolse kolonel rebelleert tegen maffiapraktijken legerleiding pot Amerika valt Irak desnoods alleen aan Den Haag steunt Nederlanders in Zimbabwe bij internationaal proces Explosie in Afghanistan kost 26 levens Saartjie herbegraven VN evacueert Soedanese vluchtelingen AXEL Aanslag op christelijk ziekenhuis Pakistan Weer bomaanslag aan Costa Portugal spil in wapenhandel EU Britse Labourpartij in geldnood Oud-SS'er blijft gevangen Italiaan doodgeschoten op Sulawesi Midden-Europa wacht nog meer overstromingen zaterdag 10 augustus 2002 door Eelco van der Linden HARARE - De Nederlandse re gering geeft Nederlandse boe ren in Zimbabwe, wier land wordt onteigend, financiële steun voor het voeren van een internationaal proces tegen de Zimbabwaanse staat. Dat staat in een brief die giste- ISLAMABAD - Een enor me explosie in de Af ghaanse stad Jalalabad heeft gistermorgen zeker 26 mensenlevens geëist. Dat heeft het Afghaanse ministerie van Defensie gezegd. Ongeveer tachtig mensen raakten gewond. Het dodental zou kunnen oplopen tot vijftig. Het is onduidelijk of het ging om een bomaanslag. De ontploffing, die ook tientallen huizen bescha digde, deed zich voor op het kantoor van een hulp verleningsorganisatie. Het gaat om een bureau dat zich bezighoudt met de wederopbouw van het land. Deze organisatie be staat sinds medio jaren tachtig. Er zouden alleen Afghanen werken. Plaatsvervangend gou verneur Mohammad Asif Qazizada van de provin cie Nangarhar, waarvan Jalalabad deel uitmaakt, gelooft niet in een aan slag. De militaire com mandant van Jalalabad denk echter dat terroris ten de explosie hebben veroorzaakt. Vijf mede werkers van de hulporga nisatie zijn opgepakt, om dat zij zich op het moment van de explosie niet in het kantoor bevonden. DPA/RTR ren is verstuurd naar de voor man Ben Funnekotter van de Nederlandse boeren in het zui delijke Afrikaanse land. Gisteren verliep de door de re gering gestelde termijn waar binnen 2900 boeren, onder wie vijftien Nederlanders, van hun land moesten zijn vertrokken. Enkele honderden boeren gaven geen gehoor aan deze oproep. De Zimbabwaanse autoriteiten gingen ook nog niet over tot ar restatie van deze mensen. In to taal wonen er circa 45 Neder landse boeren in Zimbabwe. Vijf Nederlandse boeren zijn al geruime tijd bezig de onteige ning aan te vechten, op basis van een tussen Nederland en Zimbabwe gesloten overeen komst. Deze 'Overeenkomst ter Bescherming van wederzijdse Investeringen' (IBO) houdt in dat investeerders en investerin gen in eikaars land worden beschermd en in geval van ont eigening compensatie plaats vindt. Bij een conflict kan een speciale rechtbank in Washing ton, gelieerd aan de Wereld bank, een vonnis vellen De Nederlandse regering, een van de felste criticasters van het Mugabe-regime, stelde zich tot nu op het standpunt dat Neder land formeel geen geld hoeft te geven nu Zimbabwe zijn ver plichtingen niet nakomt. Wel is de ambassade in Harare actief om met het akkoord in de hand de onteigeningen aan te vech ten. Dat gebeurt met wisselend resultaat „Het grootste pro bleem is dat de autoriteiten el kaar onderling tegenspreken en de zogenaamde oorlogsvetera nen 'op de grond' vaak gewoon hun eigen gang gaan", aldus een diplomaat. Deze week gebeurde zoiets. Het Zimbabwaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet de am bassade weten dat de Neder landse bedrijven van de 'ontei- geningslijst' verwijderd konden worden. „We waren dolblij", zegt Loekie Weller, die met haar man en zoon een bedrijf heeft in Mvurwi, honderd kilometer ten noorden van Harare, en grote problemen ondervindt. Haar man overleefde vorig jaar ter nauwernood een aanval met bij len en speren. Maar de vreugde voor de familie Weller was van korte duur. „De zelfde dag bleek het ministerie van Landbouw de toezegging tegen te spreken en donderdag stond een oorlogsveteraan hier te schreeuwen dat we moesten vertrekken." De familie moest halsoverkop vluchten naar Ha rare. De Wellers waren gisteren, naar het zich nu laat aanzien, de eni ge Nederlandse familie met gro te problemen. Verrekenen Hoewel president Mugabe heeft aangetoond weinig respect voor juridische uitspraken in eigen land te hebben, lijkt dat anders voor een vonnis van het hof in Washington. Boetes kunnen hoog oplopen en via de Wereld bank wel degelijk te worden 'verrekend'. GPD GENÈVE - De VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR haalt duizenden Soedanese vluchte lingen weg uit het noorden van Oeganda, omdat ze bedreigd worden door rebellen van het Verzetsleger van de Heer. Afgelopen maandag vielen bij een aanval van de rebellen op een vluchtelingenkamp in Acholipii zeker 55 doden. De rebellen ontvoerden ook vier Oegandese hulpverleners, sta ken gebouwen en voertuigen in brand en namen goederen mee. Donderdag dreigden ze met nieuwe aanvallen als de vluch telingen en hulporganisaties Noord-Oeganda en Zuid-Su- dan niet binnen een week verla ten. Woordvoerder Chris Janowski van het UNHCR zei dat de vluchtelingen niet verplaatst worden vanwege het ultima tum, maar om hen in veiligheid te brengen. De vluchtelingen worden voorlopig onderge bracht in een ander vluchtelin genkamp in Kiryondongo, dat verder naar het zuiden ligt. Uit eindelijk moeten ze worden ge huisvest in een kamp aan het Al- bertmeer. Het Verzetsleger van de Heer werd in 1987 opgericht en was tot voor kort gevestigd in Zuid-Soedan. Het Oegandese leger begon in maart toestem ming van Soedan een offensief tegen de rebellen om hen uit Zuid-Soedan te verdrijven. Sindsdien hebben de rebellen tientallen mensen ontvoerd en vermoord. AP HANKEY - Khoisan-hoofd Joseph Little (1) leidt de begrafenisceremonie van Sarah Baartman in Hankey, in de Zuid-Afrikaanse riviervallei Gamtoos. Baartman, ook wel be kend als Saartjie of de Hottentot Venus, werd tweehonderd jaar geleden door een Britse dokter mee naar Europa meegenomen als onderzoeksmateriaal. Frankrijk, waar ze was overleden, gaf haar stoffelijke resten enkele maanden geleden vrij. foto Mike Hutchings/RTR doorRuna Hellinga WARSCHAU - Vriendjespoli tiek en maffiapraktijken. Dat verwijt de Poolse kolonel Rys- zard Chwastek de Poolse minis ter van Defensie Jerzy Szmajd- zinski en de legerleiding. De rebelse commandant van de Twaalfde Gemechamseerde Brigade in Stettin is deze week geschorst, nadat hij een pers conferentie over zijn klachten had belegd. Hem hangt ontslag boven het hoofd. Wat Chwastek te zeggen heeft, is misschien niet allemaal even terecht. In veel van zijn kritiek klinkt de oude, volgens sovjet model getrainde militair door. De kolonel vindt bijvoorbeeld dat er ten onrechte 50.000 man uit zijn gegaan bij het 200.000 man tellende Poolse leger. Maar die inkrimping is geheel in over eenstemming met de Navo- praktijk, die uitgaat van een klein, maar goed getraind leger. Ook heeft Chwastek weinig op met burgers bij het ministerie van Defensie, die meer te zeggen hebben over de landmacht dan de landmacht zelf en die, in zijn visie, officieren expres dwars zitten. Dat burgerbestuur, een vereiste voor Navo-lidmaat- schap, kwam in de plaats van een door militairen geleid mi nisterie. Verder is duidelijk dat hij zijn brief deels uit wrok schreef, hij is de afgelopen twee jaar niet in rang bevorderd, hoewel hij daar volgens eigen zeggen wel recht op heeft. Aan de andere kant breekt hij een lans voor de ge wone soldaat, die volgens hem schandelijk wordt verwaar loosd. En dat terwijl de minister van Defensie en een aantal met elkaar bevriende, hoge legerof ficieren onderling de vette baantjes verdelen. Dat is geen loze kritiek. Volgens een rapport van de Poolse om budsman zijn er legereenheden, waar soldaten op laarzen zon der zolen lopen. Er zijn eenhe den waar dienstplichtigen niet meer dan een keer per week on der de douche kunnen en slechts een enkele set ondergoed heb ben. Veel soldaten schieten in hun jaar diensttijd geen enkele kogel af wegens gebrek aan mu nitie en tankeenheden oefenen nauwelijks, omdat er geen brandstof is om de tanks te laten rijden. Tekorten In een reactie moest de com mandant van de landmacht, ge neraal Edward Pietrzyk, erken nen dat de kritiek niet onterecht was. Volgens Pietrzyk kampt het Poolse leger met ernstige fi nanciële tekorten. Hierdoor, al dus de generaal, moeten keuzes worden gemaakt. Los van die terechte kritiek ging Chwastek volgens de generaal ver buiten zijn boekje, onder meer door zijn persconferentie te houden op militair terrein, terwijl hem dat uitdrukkelijk was verboden. GPD Advertentie B t Ti B B ^ÉT 88 j mjm jH 8 Jori Leolux deSede Hiilsta Rolf Benz Gelderland HF-Style Auping Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruimingsfinale. Duizenden euro's korting, uitsluitend bi) Pot in Axel. I Nu 10% extra korting op de reeds afgeprijsde meubels. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Pot Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. A Stoutenbeek company Bezoek ons ook op internet www.stoutenbeek.nl Label NEW DELHI - Drie onbe kende mannen hebben gisterochtend in Pakistan drie verpleegsters gedood tijdens een aanval op een christelijk ziekenhuis. Twintig anderen raakten gewond. De aanslag werd gepleegd in Taxila, twin tig kilometer ten noorden van de hoofdstad Islama bad. De patiënten en de staf van het ziekenhuis wer den opgeschrikt door ex plosies van handgranaten die de mannen gooiden naar de drie vrouwen, die het kerkje op het terrein verlieten. De aanvallers renden verder het terrein op en gooiden nog een aantal granaten naar het daar aanwezige publiek. Zeker één van de aanval lers kwam om, toen een handgranaat vroegtijdig afging. De daders moeten volgens velen worden ge zocht onder moslimextre misten. Het is de vierde keer bin nen een jaar dat christe nen in Pakistan het doel wit zijn van bloedige aanslagen. Terroristische moslimgroepen beschou wen de leden van de kleine christelijke minderheid in Pakistan als 'goddelozen' die ook nog eens dezelfde religie hebben als de door hen zo gehate Amerika nen. De autoriteiten proberen aanslagen tegen christe nen te voorkomen. Presi dent Musharraf beval eerder dat christelijke or ganisaties politiebescher ming krijgen. GPD TORRE VIE JA - Door een ontploffing is gisteren een hambur gerrestaurant in de badplaats Torrevieja aan de Spaanse Middellandse-Zeekust beschadigd. Er vielen geen gewonden omdat het eethuis was ontruimd na een telefonische waar schuwing namens de gewapende afscheidingsbeweging ETA aan een krant in Baskenland. In het telefoontje werd een tweede explosie aangekondigd in het 25 kilometer verderop gelegen Santa Pola. Een ontplof fing bleef uit, maar later werden in een discotheek explosie ven gevonden en onschadelijk gemaakt. Afgelopen zondag kwamen in Santa Pola twee mensen om het leven toen een au tobom ontplofte voor een kazerne van de Guardia Civil. AP LISSABON - Portugal is uitgegroeid tot een spil in de Euro pese illegale wapenhandel. Dat meldde de Portugese krant Publico gisteren op gezag van bronnen binnen de Portugese geheime dienst SIS. Voor 50 euro is er volgens de krant al een illegaal wapen te krijgen. De SIS zegt dat leden van de Baskische terreurgroep ETA ac tief zijn in de Portugese wapenhandel. De dienst spreekt van een potentieel gevaar voor de binnenlandse veiligheid. DPA LONDEN - De Britse Labourpartij van premier Blair ver keert in ernstige financiële problemen. Naar nu bekend is ge worden, stemden de vakbonden eind juli in met een nooddo- natie van ruim 156.000 euro aan de partij. Labour heeft het geld nodig om de lopende rekeningen te betalen. Volgens sommige, anonieme, partijleden is dit zelfs de ern stigste crisis sinds ruim honderd jaar. De partij zou schulden hebben van ruim 12,5 miljoen euro, en van de bank geen geld meer kunnen loskrijgen. ANP MANNHEIM - Josef Schwammberger (90), een voormalige commandant van SS-werkkampen in Polen, moet nog tien jaar van zijn levenslange gevangenisstraf uitzitten. Een rechtbank in Mannheim heeft dat gisteren bepaald. Schwammberger heeft een zwakke gezondheid, maar de rechtbank oordeelde dat de 'uitzonderlijk wrede' misdaden die hij beging, zwaarder wegen. Ook bracht de rechtbank in rekening dat hij tot 1987 justitie heeft ontlopen. Op 12 novem ber dit jaar zal Schwammberger vijftien jaar vastzitten. Schwammberger heeft volgens de rechtbank op eigen initia tief moorden gepleegd omdat hij joden haatte. Hij zou 'vol strekt willekeurig' hebben beslist overleven en dood van zijn gevangenen. AP JAKARTA - Een Italiaanse toerist is donderdagavond op het Indonesische eiland Sulawesi door onbekenden doodgescho ten. De 34-jarige man zat in een bus die onder vuur werd geno men, aldus de politie. Vier andere inzittenden, allen Indone siërs, raakten gewond. De bus reed vanToraja naar Tenpena, op ruim 1600 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Jakarta. De Italiaan was met een vriend op excursie geweest naar het zuiden van het ei land. Het centrale gedeelte van Sulawesi is al drie jaar het to neel van strijd tussen christenen en moslims. De Indonesische politiechef generaal Da'i Bachtiar stuurt extra mankracht naar het gebied. DPA/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - De Amerikaanse president Bush is bereid om des noods alleen Irak aan te vallen als dat nodig mocht zijn, maar verwacht wel de steun van de Britse premier Tony Blair. Dat schrijft een hoge adviseur van het Amerikaanse ministerie van Defensie in de Britse krant Dai ly Telegraph van gisteren. De mening van Richard Perle, die hoofd is van de Defence Po licy Board, een belangrijke ad viescommissie, komt overeen met die van Britse deskundigen. Die menen dat Blair de zijde van Bush zal kiezen als de Ameri kaanse president ten strijde trekt. Perle zei verder dat het aanbod van de Iraakse presi dent Saddam Hoessein van vorige week om onder voor waarden weer VN-wapenin specteurs toe te laten geen in vloed zal hebben op het besluit voor een eventuele aanval „Bush noch Blair zal zich laten afleiden door Saddams charme offensief", meent Perle. De Britse regering zou echter de Verenigde Staten dringend heb ben afgeraden Irak aan te val len. Dat zou alleen maar de con flicten in Israël, Afghanistan en de Indiase deelstaat Kashmir verhevigen. Dat hebben bron nen uit defensiekringen en uit de diplomatie volgens de Britse krant The Independent gisteren bevestigd. Een nieuwe oorlog zou ernstige gevolgen hebben voor de crises in de genoemde gebieden, vre zen de bronnen. „Dit zijn zaken die de Amerikanen blijkbaar niet goed hebben overdacht", aldus een bron, een anonieme regeringsfunctionaris in de Britse krant. Er bestaan boven dien zorgen over de oproep van de Amerikaanse president Bush voor een nieuw bewind in Irak Een alternatief is er namelijk helemaal niet, vinden de diplo maten en functionarissen. Biologische wapens Hoewel Groot-Brittannië er ze ker van is dat Saddam Hoessein de beschikking heeft over che mische en biologische wapens, zeggen de regeringsbronnen dat er geen bewijs is dat de Iraakse leider ze ook echt tegen het wes ten kan inzetten. RTR/ANP van onze redactie buitenland WENEN - In Oostenrijk hebben tientallen bewoners van onder gelopen dorpen de nacht op het dak van hun huis doorgebracht in afwachting van reddingswer kers en in Rusland zijn zeker 34 mensen omgekomen door het noodweer dat Europa in zijn greep houdt. Hoewel het water zich inmid dels aan het terugtrekken is, wordt voor dit weekeinde meer regen - en daarmee nieuwe overstromingen - verwacht. Zestien van de Russische slacht offers werden gisteren gevon den in Sjirokaja Balka bij Novorossiisk aan de Zwarte- Zeekust, maakte het Ministerie van Noodsituaties bekend. In het nabijgelegen dorp Abraoe Djoerso werden de lichamen van een kind en twee kampeer ders gevonden, terwijl zes ande ren vermist worden. In het zuidwesten van Roemenië vonden een man van 62 en een kind van 8 de dood toen de straf ten van hun dorp zich vulden met kolkende stromen. In Bulgarije kwamen twee boe ren om door bliksem en kwamen tal van dorpen zonder elektrici teit te zitten. Grote delen van Opper- en Ne- der-Oostenrijk stonden gisteren nog onder water. Hoewel het peil zakte, werd voor het week einde meer regen verwacht. De waterbouwkundige dienst van Neder-Oostenrijk zei dat de overstromingen de ergste waren sinds m 1896 werd begonnen met het bijhouden van gege vens. Het reddingswerk werd gister ochtend hervat met de inzet van vijfhonderd militairen en tien tallen vrijwilligers van het Rode Kruis Overal waren huiseige naren in de weer om het water uit hun kelders te scheppen. De brandweer zei dat een aantal huizen dreigt in te storten. On geveer 4000 brandweerlieden waren ingezet om brandstof op te ruimen uit tanks die onder druk van het water zijn gebar sten. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5