Transporteur verwerpt dwangsom Fietsers voltooien avondvierdaagse PZC Bodemvervuiling geen belemmering voor vestiging Lidl Missionaris strijdt voor rechtvaardigheid Sas stopt overschot van 2001 in nieuwe impulsen economie Personeel Elsta fietst voor het goede doel Van Ruiten in Axel wil Raad van State horen over kwestie tankauto's Drankrijder uit Eekio gepakt Benefietfestival voor Kinderhulp in Terneuzen Fietsendieven mishandelen man Fietser gewond door voorrangsfout Automobilist gewond bij ongeval Rijverbod voor rijden met slok op Motor valt na uitwijkmanoeuvre Sixpack speelt in Terneuzen Speeldagen in Zaamslag zaterdag 10 augustus 2002 SINTJANSTEEN - Een 52-jarige automobilist uit Eeklo is in de nacht van donderdag op vri jdag in de Brouwerijstraat aan gehouden voor rijden onder invloed. Hij had twee maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken De man kreeg een rij verbod van vier uur en moet een boete be talen. door Euqène Verstraeten AXEL - Het transportbedrijf Van Ruiten vecht de dwangsom van 500.000 euro aan die de ge meente Axel het bedrijf heeft opgelegd, omdat het zou hande- i len in strijd met de milieuver gunning. De gemeente staat op het stand- punt dat er geen tankauto's met j gevaarlijke stoffen geparkeerd I mogen worden op het terrein i van Van Ruiten aan de Vaart- weg. Het bedrijf is het daar niet mee eens. Komende dinsdag dient de zaak bij de Raad van State in Den Haag. Bij de vestiging van Van Ruiten in Axel, waar met name tankau- to's gereinigd worden, staan al jaren lang tankwagens gepar- keerd. „We hebben altijd ge- TERNEUZEN - Uitzendbureau Manpower houdt op zaterdag 31 augustus een benefietfesti val voor het Nationaal Fonds Kinderhulp. Lokale bands, zan gers en zangeressen treden be langeloos op voor het goede doel. Het evenement duurt van 16.00 uur tot middernacht en vindt plaats op de Markt in Terneu zen. Er zijn optredens van Sjakco, Ellen Minderhoudt, Lilian Bo- dine, DeXter, Defence Dachi- cher, Francis Levoy and the Blowrags, Heimwee Mike and the Lamaketta's, Jive for your life en Gimmick. Naast muziek staat er tijdens Marktpop. zoals het festival is gedoopt, de hele dag een spring kussen op de Markt en maakt een clown ballonnenfiguren. Ie dereen kan in de stand van Kin derhulp voor een euro een bal lon met een kaart eraan kopen voor de ballonnenwedstrijd. De ballonnen worden rond 17.00 uur los gelaten. dacht dat al die geparkeerde tankauto's leeg waren. Dat ze daar stonden te wachten om ge reinigd te worden", zegt burge meester J. Mulder van Axel. „Pas een jaar geleden ontdekten we dat er op het terrein ook be laden wagens geparkeerd wor den. Vaak bestaat de lading uit allerlei soorten gevaarlijke stof fen." Risico-analyse Naar aanleiding van de 'ont dekking' heeft de gemeente een zogenaamde risico-ana lyse gemaakt met betrekking tot de situatie aan de Vaartstraat. De conclusie was dat het niet verantwoord is daar tankauto's met gevaarlijke stoffen te par keren. „Als je weet dat die auto's er staan, dan moet je het als ge meente wel goed geregeld heb ben, voor het geval dat er iets ge beurt", stelt Mulder. „Ik zeg niet dat de hele situatie daar ver schrikkelijk gevaarlijk is. Het is geen vuurwerkfabriek. Maar je kunt een calamiteit nooit uit sluiten. Daarom vinden wij dat die beladen tankauto's daar niet mogen staan." Bij Van Ruiten is men het daar niet mee eens. Het bedrijf heeft aangevoerd dat er door heel Ne derland geladen tankwagens geparkeerd worden. Het bedrijf is dan ook van mening dat de voertuigen best op hun terrein geparkeerd mogen worden. „Dilemma is de waag of het parkeren van een tankwagen wel of geen opslag van gevaar lijke stoffen is", vat Mulder de problematiek samen. Ultimatum De gemeente heeft Van Ruiten een dwangsom van 500.000 euro opgelegd als het bedrijf door gaat met het parkeren van gela den tankauto's. „Het gaat ons natuurlijk niet om dat geld", be nadrukt Mulder. „Wat belang rijk is, is dat er een veilige op lossing komt.Het ultimatum is inmiddels verstreken, maar B en W hebben het opleggen van de dwangsom voorlopig opge schort tot na de uitspraak van de Raad van State. GOES - Een 34-jarige Goesenaar is in de nacht van donder dag op vrijdag rond kwart voor vijf mishandeld door een groep onbekend gebleven jongens. Dat gebeurde op de Grote Markt in Goes, tijdens het opbouwen van de kermis. De groep had de fiets van het slachtoffer gestolen. Toen de man dat merkte, vroeg hij zijn eigendom terug. Daar op ontstond een woordenwisseling, waarna de Goesenaar meerdere malen werd geslagen en geschopt. Hij liep een gebroken neus op, had diverse verwondingen in het gezicht en klaagde over pijnlijke benen en onderrug. De politie is op zoek naar getuigen van de mishandeling. GOES - Een 80-jarige fietser uit Goes is gisterochtend ten val gekomen na een aanrijding op de Westhavendijk in Goes. De man stak plotseling de weg over en gaf daarbij geen voorrang aan een 41-jarige automobiliste uit Goes. De man hield aan de valpartij wat schaafwonden over en is voor behandeling naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. Zijn fiets is geheel vernield. De auto liep lichte schade op. VEERE - Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag gewond geraakt toen hij met zijn auto van de Polredijk reed. De man is met schouder letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Zijn auto is zwaar beschadigd. De man kwam uit de richting Vrouwenpolder. In een bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt, waarna het talud aan de rechterkant van de weg afreed. Balancerend op de rand van de berm en de sloot naast de Kraaienestweg kwam de Veeren- aar tot stilstand. VLISSINGEN - Op de President Rooseveltlaan in Vlissingen is in de nacht van donderdag op wijdag een 45-jarige Vlissin- ger aangehouden voor rijden onder invloed. Surveillerende agenten zagen de man slingerend over de weg gaan. Uit een ademanalyse bleek dat de Vlissinger drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hi] kreeg een rijverbod van zes uur en een dagvaarding. VLISSINGEN - Een 43-jarige motorrijder uit Vlissingen is gistermiddag licht gewond geraakt toen hij probeerde uit te wijken voor een automobiliste De man reed door de Schelde- straat in de richting van de Paul Krugerstraat. Hij moest plot- seling uitwijken voor een vrouw uit Goes die vanuit de Ver- kuijl Quakkelaarstraat de straat overstak. De motorrijder kon op tijd remmen, maar ging wel onderuit. Hij is met schaafwonden overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, doorEdy de Witte VOGELWAARDE - Ruim tachtig fietsers legden gisteravond het laatste traject af van de avondvierdaagse in Vogelwaarde. Sinds dinsdag waren ze iedere avond op de fiets gestapt voor een tocht van 15 of 25 kilome ter. Het trotseren van af en toe een regen buitje of een stuk pal tegen de wind in beu ken namen ze daarbij op de koop toe. De verschillende routes voerden de fietsers langs de mooiste plekjes in de polderrijke omgeving. Joop de Poorter van de orga niserende toerclub Vogelwaarde had er dinsdag bij de start een zwaar hoofd in. „Toen was het slecht weer. Toch meld den zich bijna vijftig personen aan de in schrijftafel in café 't Karrewiel. In de loop van de week knapte het weer wat op en is het deelnemersveld toch nog flink ge groeid." De fietsvierdaagse is inmiddels aan de 26e uitgave toe. „Het evenement is voortgeko men uit de jaarlijkse gezinsfietstocht van de toerclub", vervolgt de Poorter. „De le den en hun aanhang wilden wel eens va ker dan een middagje lekker ontspannen met zijn allen een tochtje maken Het is niet alleen een gezonde ontspanning. Er is in deze tijd in de polder op het land flink wat bedrijvigheid. Zo zie je nog eens wat de Zeeuwse akker ons opbrengt. Onderweg komen de deelnemers langs genoeg cafeetjes om eens even lekker te verpozen." Enkele deelnemers maken zich op om voor de laaste maal aan een tocht te beginnen bij startpunt café 't Karrewiel. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - De afdeling mi lieuhygiëne van de provincie geeft prijsbreker Lidl groen licht om een filiaal aan de Oran jestraat in Terneuzen te openen. Het terrein van de voormalige woninginrichtingzaak De Bree hoeft niet te worden gesaneerd. Dat, ondanks dat onderzoek heeft uitgewezen dat de bodem zwaar vervuild is met onder meer zware metalen (waar schijnlijk afkomstig uit een puinlaag die vroeger als onder grond is gebruikt). De vervui ling zit enkele meters onder de grond en kan namelijk niet doorlekken of omhoog komen. Als Lidl er een nieuw pand neer zet en een parkeerterrein aan legt, hoeft de grond niet te wor den gesaneerd, aldus een woordvoerster van milieuhygi ëne. De provincie heeft de de taillist bericht dat hij mag gaan bouwen, maar op het hoofdkan toor van Lidl wil niemand zeg gen of het bedrijf snel wil be ginnen. „Wij praten nooit over vestigingen totdat ze worden geopend", meldt een woord voerster kortaf. Op het gemeentehuis van Ter- neuzen heeft Lidl ook nog niet laten weten of en wanneer ze verwezenlijking van de eerdere plannen wil uitvoeren. Het ge meentebestuur zou wel blij zijn met de komst van een super markt. Samen met de nieuwe Aldi, die op de plek van de hui dige garage Van Putten aan de Axelsestraat komt, zorgt Lidl voor een goede bediening van de wijken Triniteit en Lievenspol- der. „De winkelformules over lappen elkaar gedeeltelijk, maar Lidl verkoopt bijvoor beeld ook verse waren en heeft een wat groter assortiment huishoudelijke artikelen. Beide zaken passen prima in de ver nieuwde omliggende wijken", stelt gemeentewoordvoerder D. Timmers. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse coverband Sixpack geeft zaterdag een concert op de Markt in Terneuzen. Sixpack brengt een rock- en poprepertoire ten gehore. Za terdag verschijnt Sixpack met een 'special guest' ten tonele. De Zeeuws-Vlamingen beginnen hun eerste set om 20.30 uur. Vanaf 16.00 uur en in de pauzes van Sixpack zal dj Peter het pu bliek vermaken met muziek. ZAAMSLAG - In Zaamslag worden woensdag 14 en don derdag 15 augustus op het korf- balveld aan de Polderstraat van 10.00 tot 16.00 uur jeugd-va- kantiespeeldagen gehouden. Het thema is de boerderij. Be halve sport en spel staan ook pannenkoeken eten en stok brood bakken op het program ma. Woensdagmiddag komt er boerenwagen met twee Zeeuw se trekpaarden die de kinderen over het dorp rondrijden. Don derdagmiddag is er een jeugd- disco. Missionaris Thaddy de Deckere in de moestuin bij zijn ouderlijk huis: „In principe eenzelfde soort tuin als de groententuin die wij voor de riksjafietsers hebben ingericht." foto Wim Kooyman door René Hoonhorst AXEL - Missionaris Thaddy de Deckere gaat volgende week toch weer graag terug naar de Indiase pelgrimstad Waranasi. Het vochtig-warme klimaat, de corruptie en de regeltjes van de vreemdelingenpolitie mogen hem na ruim tien jaar wel eens tegenstaan. Maar de bouw van een nieuw sociaal centrum, de zelf aangelegde groentetuin, de uitbouw van een buitenverblijf voor de missiepost en bovenal de gastvrijheid van de mensen doen hem terugverlangen. Het is voor de missionarissen van Millhill, de orde waartoe De Deckere behoort, moeilijk om de riksjafietsers zelfbewustzijn en zelfvertrouwen bij te bren gen. De kasteloze burgers heten in India dhalids, wat zoveel wil zeggen als 'vertrapten, geslage- nen'. „Door eeuwen op die ma nier behandeld te zijn, gaan de mensen zich er ook naar gedra gen, alsof ze bij de geboorte al een syndroom meekrijgen." De Deckere en zijn collega probe ren tientallen gezinnen in een achterstandswijk van Waranasi zelfredzamer te maken. Ze schaften een stuk grond aan om er groententuintjes van te maken. Het was de bedoeling dat de inwoners er zelf binnen de kortste keren een bloeiende voedselleverancier van zouden maken. „We waren wat teleur gesteld dat de mensen in eerste instantie maar weinig initiatie ven namen We moesten dus lan ger dan de bedoeling was zelf zorgen dat de tuin wat oplever de, producten voortbracht die de mensen zelf kunnen eten." Onrechtvaardigheid De geboren Hulstenaar had als jochie geen roeping tot priester of missionaris Hij werd land bouwkundig ingenieur na een studie aan de hogeschool van Wageningen. Als plantenteelt- kundige werd hij tijdens een stage in Brazilië gegrepen dooi de grote onrechtvaardigheid bij de verdeling van de welvaart. „In een land als Brazilië zijn ge noeg mogelijkheden om meer te produceren, maar als de op brengst van die producten niet eerlijk wordt verdeeld, schiet een groot deel van de bevolking er niet veel mee op." De Brazilaanse ervaringen leid den, terug in Nederland, niet di rect tot een rigoureuze omme zwaai in zijn carrière. Maar na enkele jaren in het onderwijs werd het De Deckere steeds dui delijker dat mensen hem meer aanspraken dan techniek. En kele oriëntatieweekeinden in het Roosendaal se verblijf van de Millhillmissionarissen leid den uiteindelijk tot een geheel nieuwe opleiding. Hoewel Thaddy de Deckere elf jaar geleden tot priester werd gewijd, gaat zijn eerste belang- door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent besteedt het over schot van 160.000 euro op de jaarrekening over 2001 aan de uitvoering van het plan Vitaal Sas van Gent, bedoeld om Sas nieuwe economische impulsen te geven. De gemeenteraad moet er eind deze maand in een extra verga dering mee instemmen, dat nog wel. De voorzitters van de frac ties in de gemeenteraad en het college van B en W hebben ech ter al ingestemd met de beste ding van het rekeningoverschot aan Vitaal Sas. De verwachting is gerechtvaardigd dat de raad het voorstel formeel bekrach- tigd. Volgens burgemeester P. van den Baar is de gemeente van plan het geld te gebruiken om een aanzet te geven voor de aan leg van een museumhaven in Sas, en de reconstructie van het centrum. De kleine markt is de locatie die de gemeente het eerst aan wil pakken, aldus de burge meester. De mogelijkheid om oude schepen te bezichtigen in de museumhaven is bedoeld als toeristische trekpleister. Onder deel van dat plan is de verplaat sing van een deel van de huidige passantensteiger voor plezier vaartuigen. Een andere concrete maatregel die de gemeente nog dit jaar uit wil voeren, is het weren van het vrachtverkeer uit het centrum. Ambtelijk wordt nog bekeken op welke manier dat moet ge beuren. Uitgangspunt is in ieder geval, dat al het zware verkeer dat niet moet laden of lossen in de kern. geen gebruik meer maakt van de doorgaande weg door Sas. „We kunnen dat af dwingen met zachte middelen", zegt projectleider Hans He- melaar van Vitaal Sas, „door verbodsborden te plaatsen voor niet-bestemmingsverkeer. Portaal Maar ook hardere middelen zijn niet uitgesloten. Het meest ri goureuze waar je dan aan moet denken is het plaatsen van een portaal op de weg, zodat het vrachtverkeer er niet meer langs kan." De uitwerking van Vitaal Sas ligt planologisch en juridisch inmiddels vast in een vooront werp van de structuurvisie voor de kern Sas van Gent De visie ligt tot 6 september ter inzage op het gemeentehuis en in de bi bliotheek aan de Wilhelmina- laan in Sas. Bovendien wordt de visie nog eens uit de doeken ge daan tijdens een informatie avond. Die vindt donderdag 29 augustus vanaf 19.00 uurplaats in De Speije in Sas van Gent. stelling nog immer uit naar het praktisch helpen van mensen. Hij bidt graag met gelijkge stemden en belangstellenden, maar is niet naar India gegaan om de inwoners te kerstenen. Mensen helpen een menswaar diger bestaan op te bouwen en het streven naar een rechtvaar diger verdeling van bezittingen blijven zijn voornaamste doe len. Het gaat de missionaris om praktische zaken. Het bijeen brengen van fondsen om kans en kasteloze kinderen naar school te laten gaan; een groen tetuin voor meer en beter voed sel; een buitenverblijf waar mensen tot rust mogen komen en een sociaal centrum waar ze gezellig onder elkaar kunnen zijn, maar waar ze ook kunnen deelnemen aan cursussen, zodat ze door kennisverwerving weer baarder worden. Zodat het weer een beetje rechtvaardiger ver deeld is in de wereld. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Negen perso neelsleden van warmtekracht centrale Elsta doen zondag 25 augustus mee aan de vijfde Ride for the Roses, een sponsorfiets tocht voor het Koningin Wilhel- minafonds. De Elsta-renners rijden samen met zo'n zesduizend anderen, onder wie veel prominente wiel renners uit heden en verleden, honderd kilometer door het Zuid-Limburgse heuvelland schap ten bate van de Kanker bestrijding De Ride for the Ro ses is destijds op touw gezet door Lance Armstrong, de Ame rikaanse wielrenner die er in slaagde na genezing van teel balkanker vier keer op rij de Tour de France te winnen. Armstrong besloot na zijn ziek te jaarlijks een sponsorfiets tocht, zonder wedstrijdelement, te houden ten bate van kanker onderzoek. De negen perso neelsleden van de warmte krachtcentrale zijn allen in hun directe omgeving geconfron teerd met de gevolgen van kan ker en zijn dan ook uitermate gemotiveerd de tocht uit te rij den, zegt Erik Cardon. De werk nemers van Elsta hebben bij toeleveranciers al toezeggingen binnen voor 1495 euro. Cardon' „Het zou mooi zijn als we voor we vertrekken dat bedrag nog flink kunnen verhogen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59