Weg vrij voor bouw Waterfront Een kasteel om snel te vergeten Badhokjes vernield bij Cadzand Adit - II Brugman Statenlid Heijboer (64) overleden "Breng maar" zondag middag onbeperkt gekookte mosselen eten KfnfüfSSy S ,WSÖüJ§ Wilg-geschil loopt hoog op Rechter steunt bouw omstreden woontorens in Terneuzen zeeuwse almanak Geholpen VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE door Conny van Gremberghe BRESKENS - Zeeland is een kleurrijk persoon armer. In de nacht van donderdag op vrijdag overleed in het streekzieken huis De Honte in Terneuzen het Staten- en gemeenteraadslid Bram Heijboer uit Breskens. Heijboer was al geruime tijd ziek. Hij werd 64 jaar. De Breskense garagehouder be landde in 1994 min of meer bi] toeval in de politiek. In de jaren daarvoor had hij actie gevoerd tegen de afslanking van het An- tonius-ziekenhuis in Oostburg en de concentratie van alle me dische voorzieningen in Terneu zen. Een actie die brede steun kreeg vanuit de bevolking en die zich later vertaalde in veel voor keurstemmen bij gemeente raadsverkiezingen in Oostburg. In de Oostburgse raad zat Heij boer in de fractie Dorpsbelan gen en Toerisme. In die hoeda nigheid maakte hij zich -op humoristische wijze - sterk voor het behoud van voorzieningen in west-Zeeuws-Vlaanderenen ageerde hij tegen maatregelen in het kader van het project Duurzaam Veilig. Volkspartij Heijboer stond ook aan de wieg van de Zeeuws-Vlaamse Volks partij, de later Partij van Zee land (PvZ), die in 1995 met twee zetels in de Provinciale Staten van Zeeland terechtkwam. De Bressiaander moest echter een jaar wachten voor hij zijn op wachting kon maken in de Sta- Advertentie Ook in de vakantieperiode verzorgen we graag uw (digitaal) drukwerk. De VeyViestdagh Pres. Rooseveltlaan 737 Vlissingen Telefoon 440555 tenzaal, omdat binnen de partij onenigheid was ontstaan over wie de zetel zou bezetten. Bij de laatste Statenverkiezingen nam Heijboer een Statenzetel in na mens de Partij voor Zeeland. Buiten de politiek was Heijboer ook actief. Eind jaren 80 ijverde hij geruime tijd voor bloemdij- ken. Heijboer vond de grauwe zeeweringen maar niets, vond dat de dijken opgefleurd kon den worden met bloemen en planten. Zijn actie kreeg even wel geen navolging. Regionale bekendheid verwierf Heijboer al in de vroege jaren 70, maar dan wel als amateurtoneelspe ler en -schrijver met zijn Café Centraal. Heel Zeeuws-Vlaan- deren liep uit voor dat stuk, dat later ook nog verfilmd werd. Advertentie ecrooncCe JLsiejde 11 augustus 13.00-18.00 uur met met en garnituur 15,00 Advertentie VERKEER "VRAAG HET JAAP" over rotondes, controles, BOB enzovoort chatten op dinsdag van 19.30 tot 21.30 uur www. duurzaam veiligwzvl. nl door Frank Gijsel CADZAND-BAD - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn op het strand van Cadzand-Bad dertig badhokjes omver ge gooid. Daarnaast werd de vitri ne in de duinen voor strandpa viljoen Caricole ingeslagen. Vrijdagochtend was eigenaar Herman van Liere met zes men sen een paar uur druk in de weer om alle strandhokjes weer op hun plaats te zetten. Hoe groot de schade is, kon van Liere nog niet zeggen. Dit jaar is het aan de kust tame lijk rustig geweest. Het aantal incidenten valt volgens van Lie re wel mee. „We hebben het wel eens erger gehad", zegt hij. „Meestal gaat het om kleine dingen, zoals het weghalen van een vlag of stoel. Maar het kan ineens veranderen, blijkt nu wel. De politie houdt elke nacht patrouilledienst en dat werkt erg goed en preventief. Jammer genoeg werd de politie tijdens de nacht van donderdag op vrij dag om twee uur weggeroepen. Collega Bas Dierick van het na bijgelegen restaurant Cad- zandria is van mening dat het bij dergelijke incidenten niet gaat om aan de kust verblijven de toeristen, maar eerder om ploegjes jongeren uit de buurt. „Het zijn nu de laatste weken van de vakantie, en dan raken de centen op en wordt de jeugd baldadig." foto Charles Strijd 1 1 ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 10 augustus 2002 ■■■I van onze regioredactie OOSTBURG - De Raad van Sta te in Den Haag buigt zich don derdag 15 augustus over het ge schil tussen De Pooter Olie uit Terneuzen en de gemeente Oost burg over de enkele jaren gele den gekapte wilgeboom aan de Bredestraat in Oostburg. De Pooter wilde de boom kap pen, maar kreeg daar van de ge meente geen toestemming voor. Vervolgens liet hij de wilg snoei en, maar dat was volgens de ge meente zo ingrijpend gedaan dat daar ook vergunning voor nodig was geweest. Een bomen- deskundige die de gemeente in de arm nam, oordeelde vervol gens dat de boom zelfs niet meer levensvatbaar was en legde De Pooter de verplichting op een nieuwe boom te planten van de zelfde grootte en leeftijd. De waarde van die boom werd ge schat op ruim vierduizend euro. Advertentie door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Terneuzen- se aannemingsbedrijf Gebroe ders van der Poel mag beginnen met de bouw van twee woonto rens op de plek van de voormali ge watertoren in Terneuzen. De Middelburgse bestuursrechter G. van Unnik heeft de bezwaren van drie omwonenden onge grond verklaard. Volgens de rechter hebben bur gemeester en wethouders van Terneuzen terecht een eerder verleende bouwvergunning voor Waterfront, zoals het bouwproject heet, ingetrokken. Wijzigingen in het bouwplan - een drie meter hogere woonto ren, twee extra appartementen, extra balkons en veertig onder grondse parkeerplaatsen meer - en een rammelend besluitvor mingsproces rechtvaardigden een nieuwe bouwaanvraag. Voor die nieuwe bouwaanvraag geldt de nieuwe artikel-19-pro- cedure en aan die procedure heeft het college zich gehouden, concludeert Van Unnik. Projectprocedure De bestuursrechter geeft de raadsman van aannemingsbe drijf Van der Poel gelijk. Advo caat J. Jacobse betoogde vorige maand tijdens de rechtszitting dat Waterfront bij uitstek ge schikt was voor de door de wet gever ingestelde 'zelfstandige projectprocedure'. Als er nog geen nieuwe bestemmingsplan nen of beleidsvisies voor be paalde gebieden zijn, kunnen gemeenten via die zelfstan dige projectprocedure nieuwe bouwplannen toch inpassen. De gemeente moet dan wel een ruimtelijke onderbouwing ge ven en de gevolgen van het pro ject voor de omgeving in kaart brengen. Totaalvisie De drie bezwaarmakers, die zeggen namens vele andere flat bewoners te spreken, stelden dat alleen een planologische totaalvisie uitsluitsel zou kun nen geven over de komst van twee woontorens. De door burgemeester en wethouders gepresenteerde ruimtelijke on derbouwing achten zij onvol doende. Het college vindt dat de twee woontorens van Water front weer bakens in de skyline van Terneuzen moeten worden, zoals vroeger de watertoren dat was. Van Unnik kan zich in dat betoog vinden en meldt dat 'naar het oordeel van de recht bank' voldoende onderbouwing is gegeven aan de ruimtelijke in pasbaarheid. De rechter erkent dat het woon genot van omwonenden daalt door de bouw van Waterfront. Maar het Terneuzense gemeen tebestuur heeft hun belangen 'niet onnodig geschaad', oor deelt hij. Bezwaarmaker M. Steijns verheelt niet dat hij onaangenaam is verrast door de uitspraak. Hij meent dat de rechter enkele essentiële zaken verkeerd interpreteert. Steijns verwacht dat de juridi sche strijd om Waterfront nog niet is beslecht, maar wil eerst met de andere bezwaarmakers en zijn raadsman overleggen of hij bij de Raad van State in beroep gaat tegen deze uit spraak. Directeur M. van der Staal van aannemer Van der Poel was gis teren niet bereikbaar voor een reactie. Hij liet echter eerder weten na een gunstige uitspraak zo snel mogelijk aan de slag te willen met Waterfront. Beeldend Dans Theater Telder speelt: 'De Grond van mijn Hart' M in de duinen van Domburg 17.18.19.20.21 augustus 21.30 22.30 uur Kaartverkoop informatie: Markt 1. Domburg 06-22947955 aanspreekpunt@zeelandnetnl Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Het gonsde de hele dag al van de geruchten op dat Middel burgse kantoor. Ze hadden allemaal betrekking op de af wezigheid van de admini strateur. Ziek was hij niet, want dat is hij nooit. De Oost-Souburger is namelijk een Echte Man, zo één die door weer en wind de afstand tussen huis en kantoor fiet send overbrugt. Een naaste medewerkster kwam uiteindelijk schuchter met de verklaring voor 's mans absentie op de prop pen: „Hij wordt vandaag ge holpen", zei ze met een blik vol medeleven. Waarop de mannen plots weinig meer te grappen hadden en zich nij- ver aan de arbeid zetten. Dat was vrijdag. Op maan- j dag verscheen de admini strateur vrolijk weer op kan-, j toor. De begrijpende blikken I ontgingen hem niet. Zo wel j de vraag of hij met de auto was vandaag. Hij snapte er i niets van. „Ja maar, je mag daarna toch een week niet fietsen?" vroeg een collega voorzichtig. Dat had niemand hem ver- i teld. Hij had zaterdag ge- I woon zijn wekelijkse retour- tje Oostkapelle volbracht, I Op de fiets. Esmeralda van Hoepen: „Als ik ga graven, geef ik me helemaal.". foto Ruben Oreel Waar: Strand bij Zoutelande Aantal deelnemers: 15 Winnaars. Roel en Daan Boerekamps Volgende wedstrijd: Vrijdag 16 augustus, Zeeuws-Vlaamse strand Kosten deelnemers: gratis door Edith Ramakers Daan Boerekamps uit Someren be gint haast te stampvoeten. „Stout water." Het water vernietigt zijn net gebouwde zandkasteel. Twee jaar is hij pas en hij begrijpt deze wereld niet. „Ik wel", zegt zijn broer Roel, die al ze ven is. „Tegen water, wind en vuur kan de mens niet op. Dat zegt papa altijd. En bij zee hoort water, veel water, kijk maar. Onze wereld draait en nu kantelt de wereldbol naar Zeeland toe. Van daar dat het vloed is. De wereld draait door, gaat weg van Zeeland. Daarom heeft Zeeland over zes uur minder water en is het eb. Logisch toch", zegt hij tegen zijn broertje. En verder: „Zandkastelen gaan een keertje kapot. Daar kun je helemaal niets tegen doen." Roel zit er allerminst mee dat zijn fraaie kasteel instort en dat het ver dwijnt. Het gebeurt. Het gaat er om, vindt hij, snel iets moois te bouwen, goed kijken hoe prachtig het is en hoe lang het blijft staan en het daarna 'ge woon vergeten'. Het is hem gelukt om bij de zandkastelenwedstrijd van de PZC samen met zijn broertje en zijn moeder een 'mooie burcht te maken, met watervallen, sloten, watergangen'. De burcht had poorten en ramen. Van daar dat het drietal uit Someren, de PZC-hoofdprijs krijgt. „Mijn moeder heeft goed meegeholpen met bouwen en mijn broertje heeft water gehaald. Maar het meeste water kwam vanzelf naar het kasteel toe", vertelt Roel. Moeder Marian was een welkome hulp. „De kinderen vroegen erom. Mama, mama, kom dan. Ik had liever even ge luierd. Maar toch, zandkastelen bou wen, dat heeft iets. Ik vind het ook goed dat het kasteel is ingestort. Want dat gebeurt op natuurlijke wijze. Op com puters bijvoorbeeld krijgen kinderen vreemde beelden voorgeschoteld. Een gebouw stort op de computer nooit nor maal in. Het proces van bouwen en af breken verloopt onlogisch. Eigenlijk is zandkastelen bouwen heel educatief." Golven Ze kijkt alsof ze niet eerder op die ma nier aan kastelenbouwen heeft ge dacht. Stout water, is dus eigenlijk niet stout, maar sterk water. „En van de na tuur kun je niet winnen. Dat is toch een mooie les voor vandaag", zegt ze tegen Daan. De vloed nadert vrijdagmiddag snel, sneller zelfs dan verwacht. De golven zullen de kastelen meedogenloos on^- ver duwen. Een smalle strook zand is nog maar over. Ouders zien het opruk kende onheil en de een na de ander pakt schop en emmer om de kinderen te hel pen. Of vinden ze het zelf ook leuk om kastelen te bouwen. Het gezin Van Hoepen uit Heinkenszand bouwt eens gezind aan een riant fort. „Ik geniet hier volgens mij evenveel van als mijn kinderen", zegt Esmeralda van Hoe pen. De moeder maakt geen zandkaste len om 'enkel maar de kinderen een handje toe steken'. „We spelen met el kaar. De kinderen zijn creatief. Die vrije manier van denken, raak je kwijt als je ouder wordt. Kinderen kijken en denken anders. Een stok kan rustig een vlag zijn. En onze oudste Sven (5 jaar) wilde dat er naast het kasteel een put gegraven werd voor dieven Hoe komt hij erbij? Kinderen houden de herinne ring aan mijn eigen jeugd levendig." Over de streep Dertig jaar is Esmeralda „En dan be gint het te komen dat spelen niet meer vanzelf gaat", zegt ze. „Jammer. Met kinderen mag je spelen. Zij trekken je soms ook over de streep om mee te doen. En als ik dan ga graven, dan geef ik me helemaal. Ik had niet eens in de gaten dat er net een foto van mij werd ge maakt." De bijzondere creatie van de familie uit Heinkenszand moet er na drie kwartier aan geloven. De dievenput loopt vol water, de vlag valt. De lotsbestemming van een zandkasteel is dat het eens ka pot gaat. „Maar vandaag gebeurt dat wel erg snel We hebben er amper van kunnen genieten", zegt Esmeralda. „In Frankrijk, Normandië, hebben we tij dens ons laatste vakantie veel kastelen gebouwd. We waren uren zoet met gra ven en bouwen, want het duurde aardig lang voordat de eindeloze stranden volliepen." Kopje onder In Zoutelande wint de natuur met ge mak het gevecht met de kastelen. Ze gaan allemaal kopje onder. Het is een oneerlijke strijd En niemand, met uit zondering van die ene kleine Daan, treurt om het verlies. Hij kijkt telkens even sip naar de plaats waar de burcht fier overeind had gestaan. Het is die blik die mij als onervaren kastelenbou wer aanspreekt en mij terugbrengt naar het moment dat een van mijn eer ste zandkastelen met stoere muren, to rens met kantelen, poorten en grachten vernietigd werd door een jongen. Een vervelende jongen. Hij sprong er een paar keer plompverloren bovenop. Weg kunstwerk en weg het idee dat alleen de natuur een oneerlijke strijd kan leve ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57