Transferium steeds meer in trek Duif lokt soortgenoot in de val PZC PZC Handtekeningenactie Greenpeace tegen openhouden KCB Visverbod is nekslag voor de kokkelsector 13 Pendelbus naar centrum Goes vervoert recordaantal passagiers Stichting wordt cliëntenplatform op Schouwen Snuffelmarkt voor dierenasiel Fietsenkijken in Zierikzee ■PK® Fietsendieven mishandelen man Hof buigt zich over seponeren zaak Automobilist gewond bij ongeval Almelose beroofd van tasje Motor valt na uitwijkmanoeuvre Zeilboot teruggevonden zaterdag 10 augustus 2002 door Rolf Bosboom GOES - De populariteit van het transferium blijft fors groeien. Het aantal passagiers ligt aan zienlijk hoger dan vorig jaar. „Soms is het echt een gekken huis". zegt R. Zandee van ver voersbedrijf Connexxion Citax. Afgelopen dinsdag werd een re cordaantal passagiers geno teerd: bijna 3500. Het is het derde jaar dat het transferium in bedrijf is. Bezoe kers van de Goese binnenstad kunnen hun auto parkeren bij de Zeelandhallen en vervolgens gebruik maken van de gratis pendeldienst naar de binnen stad. De voorziening is bedoeld om de parkeerdruk in het cen trum te verminderen. ZEERIKZEE - De Stichting Ge handicaptenbeleid Schouwen- Duiveland gaat eind september verder als het cliëntenplatform voor mensen met een beperking op Schouwen-Duiveland. Het platform blijft zich net als de stichting inzetten voor de be reikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid voor mensen met een handicap. Grote veran dering is dat met het platform de weg naar de gemeente korter is. Ze zal vast overleg met het ge meentebestuur voeren en de stichting deed dat altijd vrijblij- vend. Bovendien moet die de gemeen te bij beslissingen omtrent het gehandicaptenbeleid advies in winnen bij het platform. Het ou de bestuur van Stichting Ge handicapten beleid zal deels opgaan in het cliëntenplatform. Om de andere plekken op te vul len, (het platform denkt aan een tienkoppig bestuur), wordt een open sollicitatie procedure ge volgd. ZIERIKZEE - De werkgroep van het Dierenasiel Schouwen- Duiveland houdt volgende week zaterdag de jaarlijkse snuffel- en boekenmarkt. Een jaar lang zijn ondermeer huisraad, kleding, serviesgoed, electrische apparaten, boeken en speelgoed ingezameld. Op zaterdag 17 augustus worden deze spullen tijdens een snuffel markt verkocht onder de Beuze in Zierikzee. De opbrengst van de rommel- en boekenmarkt komt ten goede aan het Dierenasiel Schouwen- Duiveland in Zierikzee. De markt gaat open om 9 uur 's och tends en eindigt om vier uur 's middags. ZIERIKZEE - Wiens fiets is ge stolen of verloren kan vanoch tend een kijkje gaan nemen op het politiebureau, Kerkhof 5, in Zierikzee. Daar wordt tussen 10.00 en 11.00 uur een fietsen kijk-ochtend gehouden. De fiet sen die niet worden opgehaald gaan naar een opkoper. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl In 2000 vervoerde de pendelbus gedurende vier maanden ruim 15.000 mensen, waarbij iemand die heen én terug gaat dubbel wordt geteld. Vorig jaar waren er meer dan 50.000 enkele rei zen. Toen was het transferium echter zes dagen per week in gebruik (alleen zondag gesloten), terwijl dat het jaar ervoor alleen op dinsdag (marktdag) en zaterdag was. Bovendien bleef de voorziening in 2001 open tot eind december, in afwachting van het nieuwe langparkeerterrein bij het Sta tionspark. Dit jaar is het transferium, door enige vertraging bij de gemeen te Goes, pas op 1 juni begonnen. De gebruikscijfers overtreffen die van vorig jaar ruimschoots. Tot en met donderdag bedroeg het aantal enkele reizen 30.912. De maand juli werd afgesloten met 18.168 passagiers, ongeveer het dubbele van vorig jaar. De eerste acht dagen van augustus leverden al ruim 8000 belang stellenden op, met afgelopen dinsdag als topdag. „Het zijn toch behoorlijke aan tallen". stelt manager Zandee van Connexxion Citax vast. „Tijdens topdagen rijden we daarom met twee bussen en op gezette tijden zelfs met drie, af hankelijk van het aanbod." De pieken zijn volgens hem voor spelbaar. Tussen 10 en 11 uur 's ochtends gaan de meeste men sen naar de stad; tussen 4 en 5 keert het merendeel huiswaarts. Voor zover Zandee bekend, heeft de drukte nog niet tot pro blemen geleid. Aanbod In juli en augustus kan dit jaar vijf dagen per week van het transferium gebruik worden ge maakt. In juni was dat alleen op dinsdag en zaterdag, wat ook geldt voor de periode septem- ber-december. De maandag is helemaal geschrapt, omdat de afgelopen twee jaar is gebleken dat het aanbod op die dag mini maal is. Zandee constateert een opval lende verschuiving in de her komst van de passagiers. Voor gaande jaren ging het vooral om mensen uit de regio. Dit jaar ligt het aandeel toeristen aanzien lijk hoger. Tot nu toe bestaat bijna de helft (48 procent) van het aantal pas sagiers uit toeristen. Het aantal mensen dat komt werken in het centrum en het transferium benut, wordt niet meer afzonderlijk bijgehouden. Die groep bleek in 2000 en 2001 uiterst klein te zijn. „Die men sen vinden zelf hun weg", aldus Zandee. Bovendien is vooral voor hen het parkeerterrein bij het Stationspark aangelegd. Hoewel het verschijnsel trans ferium al aardig ingeburgerd is, gaat het officieel nog steeds om een experiment van de gemeen te. Het streven is wel om er een permanente voorziening van te maken. In het beleidsprogramma van het in april aangetreden college van burgemeester en wethou ders is extra geld, 25.000 euro per jaar, uitgetrokken voor het 'verder ontwikkelen en verbete ren van het transferium'. -\ *S!W Duivenlokker De Jonge:,,Wanneer ik na een week nog niks heb gehoord, laat ik de duif los. En bij mij is dat boven de kliko..." foto PieterHonhoff door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Kijk, daar gaat ie. Hij hoeft de sleutel van de deur maar te horen, of hij is ge vlogen." De blauwe doffer en zijn duivin schuifelen op de dakrand achter het monumen tale Zierikzeese stadhuis on rustig heen en weer, de onge node gast op het binnenplaats je geen seconde uit het oog ver liezend. De reden voor hun nerveuze gedrag wordt meteen duidelijk, wanneer Han de Jonge (62) wijst naar een hoop je veren op de tegels onder de vlier. Twee gelige kuikens zoe ken priemend met hun snavels in de lucht naar het plots ver dwenen ouderpaar. Schuin tegenover het nest koert een koppel witte duiven er een stuk vrolijker op los, zo dra ze de bekende stem horen. Dagelijks rond het middaguur brengt De Jonge zijn 'jongens' een handje voer. Hun verdien de loon voor weer een etmaal lokken. Niet dat ze puur voor hun plezier van mei tot oktober in het hok op het binnenplaats je van de exclusieve modezaak Van Eenige op de Dam door brengen. Er wordt hard ge werkt. Elk geluid of iedere be weging heeft tot doel soortge noten te verleiden tot een be zoek. En wanneer de vreemde lingen zich eenmaal in hun stulpje wagen, is er geen weg terug meer. Dan zijn ze overge leverd aan de doortastendheid van De Jonge. Tien jaar geleden las de oud vakbondsleider (FNV) in de krant dat de toenmalige ge meente Zierikzee van plan was langs de daknokken van het historische stadhuis staaldra den te spannen in de strijd te gen de duivenpoep. De Jonge trok de stoute schoenen aan en benaderde de burgemeester met een beter plan. „Ik ga ze voor jullie wegvangen, heb ik gezegd. Want met die draden verleg je het probleem alleen. Sinds die tijd heb ik er een stuk of twee-, drieduizend in m'n handen gehad. Ik schat dat er nu nog hooguit zo'n zestig ver wilderde duiven zitten in het blok tussen Dam en Meel- straat. Dat kun je ook zien aan de poep op de gevels en de stoepjes. Een stuk minder. Ze kunnen tevreden zijn bij de ge meente! Scheelt in het onder houd én in de stank bij deze temperaturen. Het klinkt mis schien vreemd hoor, maar zelfs de beiaardier kan het merken aan de klank van zijn klokken spel. Gelijk alin het eerste jaar dat ik begon. Die man heeft na tuurlijk een feilloos gehoor. De poep op de bellen zal de boel wel gedempt hebben of zo." Huis Geringde exemplaren maken een gerede kans op een comfor tabele rit naar huis. Fransen, Engelsen, Duitsers, Belgen, Nederlanders en zei fs Tsj echen en Polen, de dankbaarheid die de Zierikzeeënaar voor zijn vangwerk de afgelopen tien jaar ten deel is gevallen, kent geen grenzen. „Al zijn er ook bij die dan keihard suggereren dat ik tussentijds met hun top per, die het dan toevallig blijkt te zijn, heb gefokt. Ik heb er eens één aan de deur gehad met zo'n muil", spreidt hij zijn ar me wijduit, „en een hele dikke Mercedes. Ik zal je vertellen, die is een heel stuk stiller ver trokken..." Het registratienummer aan de poot vertelt De Jonge in enkele seconden in welk land de ver dwaalde vogel thuis hoort. Binnen Nederland en België stelt het computersysteem hem De lokduiven van De Jonge. in staat de rechtmatige eige naar zelf op te sporen. Voor de overige contreien gebruikt hij de aloude briefkaart, geadres seerd aan de betreffende natio nale bond. Aangesloten dui- venhouders zijn verplicht te reageren op de melding van één van hun gevonden dieren. Doen ze dat niet, dan staat daar een pittige sanctie op, vertelt De Jonge. ,,De meesten laten snel van zich horen. Vaak zijn ze maar wat blij dat de vo gel terecht is. Daar doe ik het ook voor! Er is tegenwoordig zelfs een speciale koeriers dienst om de vogels op te halen Wanneer hij op een vlucht niet direct naar huis komt, wil dat niet zeggen dat het ook een slechte duif is. Het dier kan wel zout water gedronken hebben of onderweg een lief zijn tegen- foto Pieter Honhoff gekomen. Ik zal je vertellen, als ik een duif was en ze lieten me in Brugge los, dan zou ik ook mooi stoppen in Antwerpen." Wedstrijdvliegers De Jonge vangt de gekoesterde wedstrijdvliegers thuis tijde lijk op. Voer, telefoon en porto kosten a raison van zo'n zeven tig euro per jaar, worden ver goed door de gemeente. Vindt de eigenaar zijn duif de moeite van een retourtje Zierikzee niet waard ('ik ga ze niet zelf brengen'), dan tekent hij daar mee gelijk ook het doodsvon nis van het dier. „Ook wanneer ik na een week nog niks heb ge hoord, laat ik de duif los. En bij mij is dat boven de kliko..." Zo vergaat het direct ook de ver wilderde exemplaren. Voor heen bracht De Jonge ze nog wel eens naar de poelier in Steenbergen, maar vandaag de dag brengt die handel amper meer iets op. „Er zijn mensen die dat zielig vinden. Maar wanneer je overlast heb, kun je niet anders. Duivenpoep zit vol uitbijtende zuren. Ik heb zulke dikken balken gezien", houdt hij beide handen op zo'n twintig centimeter van elkaar, „die bijna door waren. Moet je eens nagaan hoeveel dat jaar lijks kost om schoon te maken en te herstellen." De duivenman, zoals een brief je met zijn telefoonnummer achter in de winkel bij Van Eenige vermeldt, schat dat ruim de helft van het aantal dat zijn twee vangkooien (de andere staat in de toren van het stadhuis) binnenvliegt, ver wilderd is. Een koppel krijgt drie tot vier keer per jaar jongen, twee per nest. En de eerste nakomelin gen zijn na een half jaar zelf ook al in staat eieren te leggen. „Dus wanneer je daar niet strikt de hand in houdt, loopt dat probleem in rap tempo gi gantisch uit de hand." Hij kijkt nog eens op naar het blauwe paar dat hem tot dus ver steeds te slim af is geweest. Dagelijks 'vangen' de lokkers toch zeker één soortgenoot. Maar niet die twee. „Ik denk dat ik van de week maar eens een stuk gaas om de vlier zet. Dan kunnen ze er wel in, maar niet meer uit." De jonkies lij ken niet voor het geluk gebo ren. „Die verdwijnen, voordat ze kunnen uitvliegen, in een boterhammenzakje, 't Is niet anders." In de toren koert één van zijn favoriete doffers. Vier jaar oud en een toplokker, zegt De Jon ge liefdevol. Hij pakt een handje voer, „Kom maar jon gen, lekker eten. Kijk eens." GOES - Een 34-jarige Goesenaar is in de nacht van donder dag op vrijdag rond kwart voor vijf mishandeld door een groep onbekend gebleven jongens. Dat gebeurde op de Grote Markt in Goes, tijdens het opbouwen van de kermis. De groep had de fiets van het slachtoffer gestolen. Toen de man dat merkte, vroeg hij zijn eigendom terug. Daarop ontstond een woordenwisseling, waarna de Goesenaar meerdere malen werd geslagen en geschopt. Hij liep een gebroken neus ophad diverse verwondingen in het gezicht en klaagde over pijnlijke benen en onderrug. De politie is op zoek naar getuigen van de mishandeling. KRUININGEN - Het gerechtshof in Den Haag gaat onderzoe ken of de officier van justitie in Middelburg de zaak van het Reimerswaalse raadslid M. Weststrate tegen wethouder M. van Overloop terecht heeft geseponeerd. Weststrate (Leef baar Reimerswaal) beschuldigt zijn oude partijgenoot Van Overloop van valsheid in geschrifte. De BBR-wethouder ont kent zich daaraan schuldig te hebben gemaakt en ook de offi cier in Middelburg zag geen reden tot vervolging. De zaak werd geseponeerd. Tegen dat besluit ging Weststrate in be roep bij het gerechtshof in Den Haag. Die zal de zaak woens dag 2 oktober behandelen. VEERE - Een 19-jange automobilist uit de gemeente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag gewond geraakt toen hij met zijn auto van de Polredijk reed. De man is met schouder letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Zijn auto is zwaar beschadigd. De man kwam uit de richting Vrou wenpolder. In een bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt, waarna het talud aan de rechterkant van de weg afreed Balancerend op de rand van de berm en de sloot naast de Kraaienestweg kwam de Veerenaar tot stilstand. VLISSINGEN - Een 21-jarige inwoonster van Almelo is in de nacht van donderdag op vrijdag beroofd van haar tas. De vrouw liep samen met haar vriend in de Lange Zelke in Vlis singen. Plotseling rukten twee fietsende jongens haar tas van haar schouder. Daarin zaten kleine, persoonlijke eigendom men en een fototoestel. VLISSINGEN - Een 43-jarige motorrijder uit Vlissingen is gistermiddag licht gewond geraakt toen hij probeerde uit te wijken voor een automobiliste. De man reed door de Schelde- straat in de richting van de Paul Krugerstraat. Hij moest plot seling uitwijken voor een vrouw uit Goes die vanuit de Ver- kuijl Quakkelaarstraat de straat overstak. De motorrijder kon op tijd remmen, maar ging wel onderuit. Hij is met schaafwonden overgebracht naar het ziekenhuis. BRUINISSE - Een zeilboot die donderdag vanuit de haven in Sint Phillipsland is gestolen, is gisterochtend weer terugge vonden bij het gemaal aan de Langeweg in Bruinisse. De boot was aan de zijkant lekgeslagen. Het schadebedrag is niet be kend. door Maurits Sep BORSSELE - Greenpeace legt zich er niet bij neer dat de kern centrale Borssele van het nieu we kabinet langer open mag blijven. De milieuorganisatie is een handtekeningenactie be gonnen voor sluiting van de nu cleaire stroomfabriek in 2003. Tegenstanders van kernenergie kunnen bij Greenpeace post kaarten bestellen waarop staat waarom de kerncentrale dicht moet. Zij kunnen die ondertekend op sturen naar minister-president Balkenende. „Greenpeace is erg boos dat dit kabinet de centrale wil open houden. Maar we hebben ook veel reacties van mensen uit het land gekregen die geïrriteerd zijn Daarom willen wij de men sen de mogelijkheid bieden iets te doen", verklaart campagne leider J. Thijssen. De actie is deze week begonnen. Tegelijkertijd heeft Greenpeace op zestig NS-stations in het hele land posters opgehangen. Daar op staat: Choose positive ener gy, reject negative energy (vrij vertaald: Kies groene stroom, verwerp kernenergie). De actie duurt drie weken. „Daarna gaan we borden rond lantaarn palen zetten met dezelfde pos ters", kondigt Thijssen aan. Het vorige kabinet wilde de kerncentrale Borssele eind 2003 sluiten. Exploitant EPZ spande een rechtszaak aan tegen dat besluit. Die zaak loopt nog. De uitspraak wordt in september verwacht. Het nieuwe kabinet van CDA, WD en LPF is voor kernenergie. Het wal deBorssel- se centrale openhouden tot ten minste 2007 en daarover op nieuw onderhandelen met EPZ. door Theo Calkoen DEN HAAG - Volgende week blijkt of de Nederlandse kok kelvissers hun jaarlijkse han delsvoorraad uit de Waddenzee kunnen halen. Dan doet de Raad van State namelijk uitspraak in een door de Coöperatieve Pro ducentenorganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij (CPNK) uit het Kapelle aange spannen spoedprocedure. De kokkelvissers kregen van de staatssecretaris van LNV een vergunning om ook dit j aar weer vanaf 19 augustus twaalf weken de Waddenzee op te gaan. Het gaat hier om een vergunning die LNV verleende in het kader van de natuurbeschermingswet. De kokkelvissers hebben die nodig omdat de Waddenzee een na tuurmonument is. Net als voorgaande jaren verzet de Waddenvereniging zich te gen afgifte van de vergunning. Deze vereniging wijst op massa le sterfte onder eidereenden en scholeksters. Zolang de oorzaak van deze sterfte niet helder is, zou het vis sen op het voedsel (kokkels en andere schelpen) van deze vo gels verboden moeten worden. Doordat de Waddenvereniging een juridische procedure heeft aangespannen tegen de aan de kokkelvissers verleende ver gunning, kunnen die er geen ge bruik van maken. Dat is wette lijk zo geregeld. De brancheorganisatie, de CPNK, heeft nu een eigen spoedprocedure aangespannen bij de Raad van State, waarin wordt verzocht de kokkelvis sers, ondanks de door de Wad denvereniging aangespannen procedure, toch toestemming te geven de Waddenzee op te gaan Die zaak werd gisteren behan deld. Volgens de advocaat van de vissers, mr P. Haans, legt zo wat de hele Nederlandse kok kelbranche het loodje als het niet mag. Ook de woordvoerster van LNV, mr J. Bootsma, bena drukte dat er voor de vissers veel op het spel staat. Volgens de Waddenvereniging kan de Raad van State de vissers helemaal geen groen licht ge ven. Er sleept namelijk nog een zaak van een voorgaand jaar. Die zaak is nog niet afgerond, omdat het Haags rechtscollege hierover vragen stelde aan het Europees Hof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53