Grootse deel grond niet onderzocht PZC Borsele opvallend lief voor provincie Twee gewonden bij Colijnsplaat Verhalenschip in Zeeland Statenlid Heijboer (64) overleden Visverbod is nekslag voor de kokkelsector P 7C Gemeente geeft groen licht voor hervatting werkzaamheden stationsgebied Toertocht Oldtimerrit Kijkdoos aan Oostvest Recreatiedienst Vertelaevend 13 Hof buigt zich over seponeren zaak Fietsendieven mishandelen man Fietser gewond door voorrangsfout Motor valt na uitwijkmanoeuvre Automobilist rijdt dijk af Audio weg uit auto's zaterdag 10 augustus 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nog niet de helft van de grond in de bouw put van hel nieuwe stads- en waterschapskantoor in het sta tionsgebied in Middelburg is onderzocht op explosieven. Toch geeft de gemeente groen licht voor hervatting van de werkzaamheden. Aanleiding voor de zoektocht was de vondst van een granaat op de stort plaats van afgegraven grond aan de Laan der Verenigde Na ties. In het gedeelte dat wel is onderzocht, zijn geen explosie ven aangetroffen. Het bedrijf dat het onderzoek uitvoerde, kon maar veertig procent van de grond onderzoe ken. Dat gedeelte blijkt nu schoon te zijn. Met de gebruikte apparatuur was onderzoek naar de overige zestig procent niet GOES - TC De Sloerijders, voorheen Hoechst Toerclub, houdt op zaterdag 17 augustus een toertocht. Deelnemers heb ben de keuze uit 75 en 120 kilo meter. De korte route voert over Zuid- en Noord-Beveland; de langere doet ook Walcheren aan. Start (tussen 10.00 en 10.30 uur) en finish is bij eethuis De Vierlinden in de Hollandsche Hoeve in Goes. GOES - De BMW-motorclub houdt zondag 18 augustus voor de tweede keer een oldtimerrit door Zuid-Beveland. Alle merken motorfietsen mo gen meedoen. De enige voor waarde is, dat de machines 25 jaar oud of ouder moeten zijn. De tocht is ongeveer 70 kilome ter lang en er rijdt een wagen met een motortrailer achteraan. Wie mee wil. rijden moet om 11.45 uur klaarstaan op de Goe- se Grote Markt bij café Midcity. Onderweg maken de motorrij ders een tussenstop. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mogelijk. Het bedrijf zocht de explosieven met een zogenaam de magnetometer, een apparaat dat magnetische velden in de bodem kan opsporen. De meta len damwanden rond de bouw put verstoorden de apparatuur zodanig dat zoeken naar explo sieven in een gebied van vij f me ter uit de damwand niet moge lijk was. Het is wel mogelijk om de rest van de grond ook te onderzoe ken, aldus projectleider P. Folk- ersma. Dan moet alle grond in de bouwput worden gezeefd of voorzichtig worden afgegraven. Hij durft geen uitspraken te doen over de kans dat er nog ex plosieven in de grond zitten. ,,Ik ben geen statisticus, er is een ex plosief gevonden, dus er kunnen er meer liggen, maar ik zou daar wel durven te graven." Dat vindt de gemeente ook. Het af graven van de honderd verdach te plekken in het gedeelte dat is onderzocht, is een betrouwbare steekproef, vindt loco-burge meester P. Bruinooge. De grond in de bouwput wordt nu op de normale manier verder afgegra ven. Oud ijzer De zoektocht naar explosieven leverde veel oud ijzer op: stuk ken prikkeldraad, oude stukken pijp en een grondboor. Ook wer den granaatscherven aange troffen, maar geen munitie of explosieven die niet afgegaan zijn. Na de graafwerkzaamhe den is elke plek opnieuw onder zocht. Wanneer de apparatuur aangaf dat er toch nog metaal in de grond zat, is verder gegraven om uit te sluiten dat er op die plaats geen explosieven in de bodemlagen. Het historisch onderzoek naar de bouwplaats en de rest van het stationsgebied worden woens dag gepresenteerd. De gemeen te heeft bouwplannen voor het gedeelte langs de Kanaalweg tussen de Schroeweg en de sta- tionsbrug en voor een terrein langs het kanaal, op het indu strieterrein Arnestein. Van die twee locaties staat vast dat ze tijdens de Tweede Wereldoorlog hevig zijn gebombardeerd. Borsele is Borsele niet meer. Het is nog steeds, zoals de slogan roept, een gemeente van contrasten, maar een ver schil in licht en donker te kent zich niet meer af tus sen het gemeentebestuur en de provincie. Met de komst van een nieuw col lege zijn de affecties snel verlegd. Liep Borsele voorheen voorop in de Be- velandse, regionale de monstratieoptocht, nu schurkt het dagelijks be stuur tegen de provincie aan. Waar de provincie tot voor kort een zak met geld en gunsten gereed moest houden aan de onderhan delingstafel met het Bor- selse college, is een borrel tje en een grijpstuiver nu wel genoeg. Het nieuwe college heeft de Wester- schelde Containertermi- nal (WCT) zonder te toe ten of te trompetteren weggegeven. De schijn wordt gewekt dat Borsele doorValeska Nastaly ARNEMUIDEN - De Engelse zeilboot Nancy Blackett heeft voor de tweede keer in haar 71- jarig bestaan de reis van Har wich naar Vlissingen gemaakt. Het kleine schip is beter bekend als de Goblin in de boeken van de Britse schrijver Arthur Ransome. In het boek 'We didn't mean to go to sea' maakt dat schip dezelfde reis. Voordat Ransome het kinder boek schreef, kocht hij het nog geen negen meter lange schip en noemde het naar de hoofdper soon uit zijn vorige boek 'Swal- daar heel wat mee op schiet, maar de bruto winst bedraagt niet meer dan 1 miljoen gulden. Nog geen half miljoen euro dus voor de realisering van het Sloebos, dat zo'n 20 mil joen euro gaat kosten. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Bij de af gelopen gemeenteraadsverkie zingen werden de kaarten danig anders gestoken in de gemeente Borsele. De CDA-wethouder M. Vermue-Vermue nam de plaats in van PvdA-man P. Vollaard, die al twintig jaar een duidelijk stempel drukte op het Borselse collegebeleid. Min of meer tege lijkertijd ging burgemeester J. Mandos naar de Hogeschool in Vlissingen. Hoezeer Mandos en Vollaard de afgelopen tien jaar het beleid hadden bepaald, bleek al tijdens een van de eerste raadsvergaderingen in de nieu we samenstelling. Aan de orde was het convenant voor de reali sering van de Westerschelde Container Terminal (WCT), een oud stuk wat het vorige college nimmer heeft willen tekenen. Het nieuwe college stelde voor lows and Amazons'. Dat was dus Nancy Blackett. Hij kon het scheepje kopen, doordat 'Swal lows and Amazons' zo succesvol was. Ook maakte hij eerst zelf de tocht naar Vlissingen om te zien of het met zo'n klein zeil bootje mogelijk was. De mensen die nu de reis met het bootje ge maakt hebben, zijn leden van The Nancy Blackett Trust. Dat is een vereniging die in 1997 is opgericht ter behoud van het bootje. Ze hebben allemaal Ransome's boeken gelezen en zijn daardoor verliefd geworden op het bootje, dat exact lijkt op het schip uit de verhalen. Schipper Brvan Bon- wel met de provincie en Zeeland Seaports mee te gaan, met als voorwaarde dat de verdubbe ling van de Sloeweg in tijd naar voren zou worden gehaald. De oppositie in de raad: de Lokale Partij Borsele, Groen Links en inmiddels ook de PvdA, schreeuwde moord en brand maar het voorstel werd aange nomen zoals het er lag. Een mo tie waarin duidelijk voorwaar den werden gesteld aan de afwikkeling van het railverkeer door de andere drie Bevelandse gemeenten, haalde het niet. Als er iets duidelijk werd tijdens die analyse vergadering, was het dat de PvdA invloed moest inleveren. En ook dat in het nieuwe college Vermue de lakens uitdeelt. De twee overige wethouders A. van Opdorp (WD) en F. Tollenaar (SGP), die allebei in het vorige college zitting hadden, laad den op z'n minst de schijn op zich, met alle winden mee te waaien. Zij moeten immers geweten hebben dat de douceurtjes van sor verklaart dat de trip die zij nu maken, in eerste instantie bedoeld is om de reis nog eens over te doen. ,,Ten tweede is het voor de fans, zodat zij de Nancy in het echt kunnen zien." De be manningsleden wisselen elkaar af tij dens de drie weken durende reis. „Er is slechts plaats voor vier personen op het schip. We willen zoveel mogelijk leden de kans bieden om ook mee te va ren". zegt Bonsor. De bemanning probeert zoveel mogelijk als in het verhaal te handelen. Zo varen de leden van de vereniging met een piraten- vlag en heeft 'first mate' Jenny Wedick dezelfde rode muts op Zeeland Seaports, die bij de be handeling van het convenant werden voorgesteld als com pensatie voor een WCT, in feite door Mandos en Vollaard zijn binnengesleept als dank voor de medewerking bij de aanleg van de Westerscheldetunnel. Ook de voorgenomen soepelheid van de provincie met betrekking tot de geluidsregels bij de bouw van huizen in Nieuwdorp, 'sHeeren- hoek en Borsele, werd al in het vorige college beklonken. Tevredenheid kan nooit de drijfveer zijn geweest voor een zachte opstelling in de onder handelingen. Borsele heeft na melijk best nog grote wensen waarbij Zeeland Seaports en de provincie behulpzaam kunnen zijn. De nieuwe burgemeester, J. Gelok, wil de Westerschelde tunnel niet open laten gaan voordat er een fatsoenlijke brandweer voor paraat is. Een bijdrage daarvoor had uit de on derhandelingen kunnen wor den gesleept. Bovendien zijn er nog genoeg wensen op het ge bied van infrastructuur, waar mee de provincie Borsele gun stig had kunnen stemmen, als dat nodig was geweest. Maar het was niet nodig. Voor een extra miljoentje in guldens als hoofdpersoon in het boek Nancy Blackett. Deze laatste noemde zichzelf 'the amazon pi rate', vandaar de vlag. Verder is alles in het bootje nog origineel. Er is geen elektriciteit, waar door het bootje verlicht wordt met gaslampen, ,,'s Avonds is er dus geen licht genoeg om bij voorbeeld nog te lezen. We moe ten meteen gaan slapen", zegt bemanningslid Susan Milward. Ondanks dat Ransome zeer ge charmeerd was van Vlissingen zijn de boeken nooit in het Ne derlands vertaald. Vandaar dat de volgens de bemanningsleden wereldberoemde boeken hier niet zo bekend zijn. hebben Zeeland Seaport en de provincie een dikke vriend ge maakt in de Zak van Zuid-Be veland. Dat geld kan extra wor den besteed in de aanleg van het Sloebos. Nu is geld met het grootste probleem meer bij die langverwachte groenzone rond het industriegebied Sloe. Er is vooral grond tekort. Van de 200 hectare die het bos mag beslaan, zijn nog maar 100 hectare voor natuurontwikkeling beschik baar. Bovendien gaat de nieuwe vrij age van Borsele ten koste van de vriendschap met de overige Zuid-Bevelandse gemeenten en daar tekent zich wel het meest opvallende contrast tussen het oude en het nieuwe college af. Toen met betrekking tot de aan leg van de WCT gesproken werd over de gevolgen in het achter land, trad Mandos als woord voerder op. Hij maakte duide lijk dat het geen pas geeft om de gemeenten Goes. Kapelle en Reimerswaal zonder meer op te schepen met de risico's, de trillingen, de herrie en verkeers overlast van vele, lange goede rentreinen per dag extra. Geza menlijk optrekken, heette het toen. Ieder voor zich, lijkt het nu. door Theo Calkoen DEN HAAG - Volgende week blijkt of de Nederlandse kok kelvissers hun jaarlijkse han delsvoorraad uit de Waddenzee kunnen halen. Dan doet de Raad van State namelijk uitspraak in een door de Coöperatieve Pro ducentenorganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij (CPNK) uit het Kapelle aange spannen spoedprocedure. De kokkelvissers kregen van de staatssecretaris van LNV een vergunning om ook dit j aar weer vanaf 19 augustus twaalf weken de Waddenzee op te gaan. Het gaat hier om een vergunning die LNV verleende in het kader van de natuurbeschermingswet. De kokkelvissers hebben die nodig omdat de Waddenzee een na tuurmonument is. Net als voorgaande jaren verzet de Waddenvereniging zich te gen afgifte van de vergunning. Deze vereniging wijst op massa le sterfte onder eidereenden en scholeksters. Zolang de oorzaak van deze sterfte niet helder is, zou het vissen op het voedsel (kokkels en andere schelpen) van deze vogels verboden moe ten worden. Doordat de Waddenvereniging een juridische procedure heeft aangespannen tegen de aan de kokkelvissers verleende ver gunning, kunnen die er geen ge bruik van maken. Dat is wette lijk zo geregeld. De brancheorganisatie, de CPNK, heeft nu een eigen spoedprocedure aangespannen GOES - Op de kop van de Oost- vest in Goes, aan de kant van de Oostwal, is deze week bij het Wilhelminabankje een grote 'kijkdoos' verschenen. De houten constructie, 2,50 me ter hoog en breed en zeven meter lang, is het kunstwerk Places 2002 van Claudia Kölgen en maakt deel uit van de zomerten- toonstelling Verder Terug van kunstenaarsinitiatief Trechter 5. De constructie werkt als een diaraam in het stedelijk land schap van Goes De 'schouw- vrouwen' van Trechter 5 be schouwen vandaag tussen 13.00 en 15.00 uur het kunstwerk van Kölgen, dat tot de winter te zien is. bij de Raad van State, waarin wordt verzocht de kokkelvis sers, ondanks de door de Wad denvereniging aangespannen procedure, toch toestemming te geven de Waddenzee op te gaan. Die zaak werd gisteren behan deld. Volgens de advocaat van de vissers, mr P. Haans, legt zo wat de hele Nederlandse kok kelbranche het loodje als het niet mag. Ook de woordvoerster van LNV, mr J. Bootsma, bena drukte da t er voor de vissers veel op het spel staat. Groen licht Volgens de Waddenvereniging kan de Raad van State de vissers helemaal geen groen licht ge ven. Er sleept namelijk nog een zaak van een voorgaand jaar, toen de Vereniging ook een pro cedure aanspande tegen de ver gunning, die de kokkelvissers voor dat jaar kregen. Die zaak is nog niet afgerond, omdat het Haags rechtscollege zogenoem de prejudiciële vragen stelde aan het Europees Hof. Zolang de antwoorden op die vragen niet binnen zijn, zou de Raad van State geen nieuwe beslis singen kunnen nemen. KAMPERLAND - De interker kelijke recreatiecommissie Kamperland houdt op zondag 18 augustus een openlucht re creatiedienst op het parkeerter rein aan de Campensweg in Ka- meriand. A. Overbeeke gaat in de dienst voor en Second Chan ce zorgt voor de muzikale bege leiding. De dienst begint om 10.30 uur en na afloop is er gelegenheid voor ontmoeting. NISSE - De stichting Zeeuwse Schaapskudde houdt donder dag 15 augustus een 'olf oest vertelaevend met Zeeuwse ver halen en verhalen op z'n Zeeuws. Corry Arendse uit Middelburg en Toon Martens uit 's-Heeren- hoek vertellen de verhalen van af 20.00 uur in het informatie centrum bij de schaapskooi tussen Heinkenszand en Nisse Na afloop is er een korte avond wandeling door het fraaie land schap van de Zak van Zuid-Be veland. De Nancy Blackett ligt afgemeerd in de jachthaven Oranjeplaat bij Arnemuiden. foto Lex de Meester KRUININGEN - Het gerechtshof in Den Haag gaat onderzoe ken of de officier van justitie in Middelburg de zaak van het Reimerswaalse raadslid M. Weststra te tegen wethouder M. van Overloop terecht heeft geseponeerd. Weststrate (Leef baar Reimerswaal) beschuldigt zijn oude partijgenoot Van Overloop van valsheid in geschrifte. De BBR-wethouder ont kent zich daaraan schuldig te hebben gemaakt en ook de offi cier in Middelburg zag geen reden tot vervolging. De zaak werd geseponeerd. Tegen dat besluit ging Weststrate in be roep bij het gerechtshof in Den Haag. Die zal de zaak woens dag 2 oktober behandelen. GOES - Een 34-jarige Goesenaar is in de nacht van donder dag op vrijdag rond kwart voor vijf mishandeld door een groep onbekend gebleven jongens. Dat gebeurde op de Grote Markt in Goes, tijdens het opbouwen van de kermis. De groep had de fiets van het slachtoffer gestolen. Toen de man dat merkte, vroeg hij zijn eigendom terug. Daarop ontstond een woordenwisseling, waarna de Goesenaar meerdere malen werd geslagen en geschopt. Hij liep een gebroken neus op, had diverse verwondingen in het gezicht en klaagde over pijnlijke benen en onderrug. De politie is op zoek naar getuigen. GOES - Een 80-jarige fietser uit Goes is gisterochtend ten val gekomen na een aanrijding op de Westhavendijk in Goes. De man stak plotseling de weg over en gaf daarbij geen voorrang aan een 41-jarige automobiliste uit Goes. De man hield aan de valpartij wat schaafwonden over en is voor behandeling naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. Zijn fiets is geheel ver nield. De auto liep lichte schade op. VLISSINGEN - Een 43-jarige motorrijder uit Vlissingen is gistermiddag in zijn woonplaats licht gewond geraakt toen hij probeerde uit te wijken voor een automobiliste. De man reed door de Scheldestraat in de richting van de Paul Krugerstraat. Hij moest plotseling uitwijken voor een vrouw uit Goes die vanuit de Verkuijl Quakkelaarstraat de straat overstak. De motorrijder kon op tijd remmen, maar ging wel onderuit. Hij is met schaafwonden overgebracht naar het zie kenhuis. VEERE - Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Veere is inde nacht van donderdag op vrij dag gewond geraakt toen hij met zijn auto van de Polredijk reed. De man is met schouder letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Zijn auto is zwaar beschadigd. De man kwam uit de richting Vrou wenpolder. In een bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt, waarna hij het talud aan de rechterkant van de weg afreed. Balancerend op de rand van de berm en de sloot naast de Kraaienestweg kwam de Veerenaar tot stilstand. door Conny van Gremberghe BRESKENS - Zeeland is een kleurrijk persoon armer gewor den. In de nacht van donderdag op vrijdag overleed in het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen het Staten- en ge meenteraadslid Bram Heijboer uit Breskens. Heijboer was al geruime tijd ziek. Hij werd 64 jaar. De Breskense garagehouder be landde in 1994 min of meer bij toeval in de politiek. In de jaren daarvoor had hij actie gevoerd tegen de afslanking van het An- tonius-ziekenhuis in Oostburg en de concentratie van alle me dische voorzieningen in Terneu zen. Een actie die brede steun kreeg vanuit de bevolking en die zich later vertaalde in veel voor keurstemmen bij gemeente raadsverkiezingen in Oostburg. In de Oostburgse raad maakte Heijboer deel uit van de fractie Dorpsbelangen en Toerisme. In die hoedanigheid bleef hij zich - vaak op humoristische wijze - sterk maken voor het behoud van voorzieningen in West- Zeeuws-Vlaanderen (vismijn, ziekenhuis, ouderenhuis vesting) en ageerde hij op gezet te tijden tegen maatregelen in het kader van het project Duur zaam Veilig. Volkspartij Heijboer stond ook aan de wieg van de Zeeuws-Vlaamse Volks partij, de later Partij van Zee land (PvZ), die in 1995 met twee zetels in de Provinciale Staten van Zeeland terechtkwam. De Bressiaander moest echter een jaar wachten voor hij zijn op wachting kon maken in de Sta tenzaal, omdat binnen de partij onenigheid was ontstaan over wie de zetel zou bezetten. Bij de laatste Statenverkiezingen nam Heijboer een Statenzetel in na mens de Partij voor Zeeland, waarin de ZVP was opgegaan. Ook in het provinciebestuur be keek de Breskense bestuurder de politiek vooral door een Zeeuws-Vlaamse bril. COLIJNSPLAAT - Bij een on geval op de kruising van de Kla- verweg en de Noordlangeweg bij Colijnsplaat zijn gisteroch tend twee mensen gewond ge raakt. De botsing gebeurde rond half twaalf. Een 71-jarige man uit Middelburg reed met zijn wagen over de Noordlangeweg rich ting de Zeedijk. Op de kruising gaf hij geen voorrang aan een 39-jarige automobilist uit Vlis singen, die op de Klaverweg richting Kortgene reed. De vrouw van de Middelburger raakte door de botsing bekneld. De brandweer moest haar ui de auto bevrijden. Zij bleek diver se botbreuken te hebben en is met een ambulance naar het zie kenhuis in Goes vervoerd. Een 30-jarige vrouw uit Middel burg, die bij de Vlissinger in de auto zat, had nekklachten en werd uit voorzorg naar het zie kenhuis gebracht. De andere vier inzittenden waren niet ge wond. De traumahelikopter is ter plaatse geweest, maar hoef de niet te worden ingezet. foto Willem Woznitza 's-HEERENHOEK - In de Willibrordusstraat en de Dregman- straat zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee auto's opengebroken. Uit beide auto's werd geluidsapparatuur ont vreemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49