Smullen in het Witte Stadje Bij onze club ben je nooit alleen Thorn W5 mCKSB Kamperen Zwin Polder Oranjezon Badplaatsen Bottermarkt Kerken Koets zaterdag 10 augustus 2002 Elk jaar trekken de twee vriendinnen er een weekeinde op uit, ergens in Nederland of België. Om te winkelen, bij te kletsen, even te ontsnappen aan de drukte van alledag. Bijna altijd kie zen ze een arrangement van drie of vier dagen. Goed ver zorgd, veel waar voor rela tief weinig geld en vaak leuker dan ze zelf kunnen verzinnen. Dit keer is de keu ze gevallen op een gastrono misch weekeinde in Thorn, door te brengen in een eeu wenoud hotel, fietshuur in begrepen. Het is nogal een gepuzzel er te komen. Tijdens een pauze nabij Eindhoven wordt de kaart van Nederland op tafel uitge vouwen. De A2, hoe loopt die ook alweer? Bijna dreigen de dames de afslag te missen en in Maastricht te eindigen, maar uiteindelijk arriveren ze keurig rond het middaguur in het Witte Stadje. Parkeren kan achter hotel La Ville Blanche, te bereiken via een bescheiden wirwar aan smalle straatjes. De kamer is al klaar, dat treft. Maar bij het be treden ervan slaat de vriendin nen even de schrik om het hart. Een kleine, bedompte kamer met een bed dat nog het meest doet denken aan de aloude twij felaar. Het beloofde bad ont breekt, in plaats daarvan een krappe douche. Dat moet an ders kunnen, dus gaan ze me teen terug naar de receptie waar ze alle charmes in de strijd gooi en voor een beter onderkomen. Het lukt meteen. In het karakte ristieke hotel waar geen kamer hetzelfde is, krijgen ze nu ver moedelijk de grootste ruimte Thorn heet niet voor niets het witte stadje. foto's Gerard Hassing. toegewezen, een balzaal wel haast met twee aparte bedden en een van alle gemakken voor ziene badkamer. Het arrange ment is nauwelijks begonnen en kan nu al niet meer stuk. De vrijdagmiddag wordt be steed aan het verkennen van Thorn. Aan de hand van een his torische wandelroute worden alle straten, pleintjes, hofjes en uiteraard de abdijkerk verkend en bezocht. Fotograferen ge beurt in bescheiden mate, van wege de witte gebouwen, witte wolkenlucht en grijze motregen die het beeld vertroebelt. Ge zien het hoge wandeltempo van het duo is Thorn prima 'af te werken' gedurende een middag. Het wakkert de lekkere trek aan voor de avond. Het eerste gas tronomische verrassingsmenu van vier gangen blijkt samenge steld uit seizoensgerechten. Omdat het hotel volgeboekt is, moet een deel van de gasten ge noegen nemen met een welis waar keurige, maar iets minder sfeervolle eetzaal. Het arrangement omvat fiets huur en routekaarten. Leuk voor een zonnige dag, maar als het kil en vooral nat is ga je niet voor je plezier een hele dag fiet sen door de Limburgse heuvels. De receptionist van het hotel heeft een goed alternatief: ,,Ga eens winkelen in Weert. Dat is een aardige stad. Veel mensen uit Thorn gaan er op zaterdag naar toe want het is veel minder druk dan Maastricht." De twee kijken elkaar verbaasd aan. Winkelen in Weert in plaats van Maastricht? Het zou niet in ze opkomen. De routekaart wordt weer opengevouwen, de weg naar Weert gezocht en daar stappen ze in de auto. De hotelmedewerker heeft niets te veel gezegd. Weert valt reuze mee. De fan van buitensportza ken komt aan haar trekken en schaft de zoveelste fleecetrui aande liefhebster van antiek en snuisterij en raakt eveneens geld kwijt. Ze slaan de nodige ca deaus en souvenirs in, zelfs de hond wordt niet vergeten, laven zich meerdere keren aan choco lademelk met vlaai, met als ex cuus dat er immers invulling gegeven moet worden aan het gastronomisch arrangement. Ze hebben een prima dag, die wordt afgesloten met opnieuw een uitgebreide maaltijd, lich telijk overgoten met wijn. De laatste dag van het arrange ment omvat nog een uitgebreid ontbijtbuffet. Daarna moet de kamer ontruimd wordenDe da mes hebben voor die dag een aanvullend uitstapje gepland naar het kasteel Arcen, waar niet geheel toevallig een antiek beurs plaatsheeft. Ook hier biedt de landkaart uit komst. Arcen ligt boven Venlo, mooi op de route huiswaarts, maar blijkt niet zo gemakkelijk te vinden. Een enkele keer wordt fout ge reden, maar de niet alledaagse oversteek met de pont maakt dat weer goed. Ook de kasteel- beurs biedt volop mogelijkhe den tot winkelen. Vazen, geur kaarsen en windlichten ver dwijnen in de kofferbak van de auto alvorens eindelijk huis waarts te keren. Alice Plekkenpol De abdijkerk domineert Thorn. PïisS Thorn ligt in Limburg, slechts drie kilometer van de snelweg A2 en grofweg tussen Weert en Maastricht. Vooral in de zomer maanden en op zondagen wordt het stadje overspoeld door toeris ten. WV Vakanties heeft dit jaar voor het eerst Thorn in de gids op genomen middels het arrangement Fietsen over grens en Maas. De VVV Thorn, Wijngaard 14. 6017 AG Thorn, tel. 0475-562761 www.vvvthorn.nl, is tot en met 31 oktober dagelijks open van 10.00-17.00 uur. De bekendste bezienswaardigheden zijn de Abdijkerk aan de Kerk- berg 2, en het gemeentemuseum Land van Thorn aan de Wijngaard 14, waar ook de WV is gevestigd. De Abdijkerk is geopend zondag tot en met vrijdag van 10-17 uur, zaterdag 10-16 uur. Entree vol wassenen €1,20, kinderen tot twaalf jaar €0,70. Het gemeentemu seum is dagelijks open van 10.00-16.30 uur. Entree volwassenen 1,82. kinderen tot twaalf jaar €0,91. Leuk voor kinderen is een bezoek aan de Pannenkoekenbakker, midden in het stadje gevestigd in een zeventiende eeuws pand, dat extra kindvriendelijk is ingericht: Bogenstraat 2, tel. 0475-563327, panko@pannekoekenbakker.nl. Andere bekende eetgelegenheden zijn onder meer het iets verder gevestigde eetcafé De Koninklijke Harmoniezaal, Bogenstraat 8, tel. 0475-563381. Restaurant OldThoear, Steegputstraat 4, tel. 0475-561516. Restaurant Tonnaer, Hofstraat 1, tel. 0475-561219. Thorn is klein, maar kent enkele leuke antiek- en cadeauwinkels: Galerie der Limburgse Amateurkunst, Kloosterberg 4a, tel. 0475-564920. De Pottekijker, Hoogstraat 12, tel. 0475-566076. De Biedemeier, Trippaardstraat 34, tel. 0475-562035. 't Thorner Trepke, Bogenstraat ld. tel. 0475-562429. Er zijn mensen die niet meer kamperen als ze hun partner hebben verlo ren. Alleen met de caravan op pad terwijl je dat jaren lang samen hebt gedaan, vooral ouderen zien dat niet zitten. Toch kan het best, vindt An Prudon van de Ne derlandse Alleenstaanden Kampeerclub. „Bij ons ben je nooit alleen." An Prudon (72) uit Delft staat samen met Nel Dupain (74) uit Rotterdam en Loeki Turk stra (57) uit Alkmaar op de cam ping van boer Wisselink in Gaanderen. Ze zijn met eigen auto en caravan naar de Achter- hoekse plaats gekomen. „Om dat we uitkijken op een trai ningsveld voor honden heben enkelen afgebeld. Zij vonden dat niet prettig." Met z'n drieën is een beetje wei nig, maar dat mag de pret niet drukken. In de voortent van Nels caravan zijn de vrouwen bezig met het knippen en plak ken van driedimensionale an sichtkaarten. Verder brengen ze de dagen door met tekenen, schilderen en handwerken. Het thema van deze vakantie is cre atief bezig zijn. „We wandelen en fietsen ook als we zin heb ben,", zegt An. An Prudon is penningmeester van de Nederlandse Alleen staanden Kampeerclub. De club is in 1986 opgericht door de ANWB. „Leden van de ANWB ergerden zich, omdat het als al leenstaande niet prettig is om te kamperen. Onafhankelijk van elkaar hebben ze een brief ge schreven, want ze vonden dat daar verandering in moest ko men. Dat was voor de ANWB re den om de briefschrijvers met elkaar in contact te brengen en gezamenlijk de Nederlandse Al leenstaanden Kampeerclub op te richten", vertelt ze. „Alleen kamperen is vreselijk", weet An uit ervaring. „Ik ben nooit getrouwd geweest. Wel heb ik genoeg vriendinnen, maar die houden niet van kam peren. Dus ging ik alleen. Vaak staan er op een camping echtpa ren met wie je overdag contact hebt, maar 's avonds trekt ieder een zich weer in zijn eigen cara van of tent terugE n j ij zit er da n maar in je uppie. Je kunt je dan heel eenzaam voelen." Bij de Nederlandse Alleen staanden kampeerclub, die in middels ongeveer tachtig leden telt, heeft niemand daar last van. „Alle leden zijn alleen staand. Hun partner is overle den, ze zijn gescheiden of ze hebben nooit een relatie gehad", vertelt Loeki Terpstra, die zelf gescheiden is. Moed „In het begin heb je er best moed voor nodig om alleen naar de camping te gaan", geeft Nel toe. „Pas op mijn 65ste, ik was toen al twintig jaar weduwe, heb ik een caravan gekocht. Op de camping voel ik me zelden een zaam. Nu ben ik ieder jaar van mei tot en met september op va kantie, samen met de club." De alleenstaanden kampeer club is bedoeld voor mannen en vrouwen. De meeste leden zijn 55 jaar en ouder. Prudon: „De voorwaarden om lid te worden zijn dat je alleenstaand bent, een auto en een eigen caravan, vouwwagen of tent hebt. Je moet zelf naar de camping toe kunnen komen en jezelf verder kunnen redden." Het komt wel eens voor dat twee mensen samen een relatie krij gen. De dames gniffelen. „Ja hoor, natuurlijk ontstaan er stelletjes! Ook als je ouder bent kun je nog wel verliefd worden", zegt Loeki lachend." „Het is natuurlijk leuk als twee mensen elkaar vinden, maar het is niet de bedoeling van onze club", geeft An toe. „We willen samen als alleenstaanden gezel lig kamperen. Dat is het doel. Als twee mensen op elkaar ver liefd worden, adviseren we hen het lidmaatschap na dat jaar niet meer te verlengen. De club is bestemd voor alleenstaanden niet voorstellen." De Nederlandse Alleenstaan den Kampeerclub organiseert zes tot acht weekenden per jaar. Tijdens zo'n weekend is een camping ergens in het land be sproken en kunnen leden zich daar voor inschrijven. Daarnaast zijn er activiteiten. Dat zijn vakanties van een of meerdere weken in binnen- of buitenland. Bij een vakantie in An Prudon, Loeki Turkstra en Nel Dupain (vlnr.) maken driedimensionale ansichtkaarten tijdens hun gezamenlijke vakantie op een camping in Gaanderen. foto Werner Rauwerdink Nederland komen de leden on afhankelijk van elkaar op een afgesproken tijdstip op de cam ping aan. Bij vakanties naar het buitenland wordt meestal sa men achter elkaar aan gereden. Thema Vaak hebben de vakanties een thema zoals wandelen, fietsen, mosselen eten of zoals deze keer in Gaanderen: creatief bezig zijn. Gemiddeld gaan er per keer tien tot elf leden mee. „Dat is precies goed. Om het gezellig te houden moet de groep niet te groot zijn", meent An. Bij de kampeerclub is het door gaans een vrolijke boel, beklem tonen Nel, An en Loeki. „Na tuurlijk hebben we wel eens diepgaande gesprekken. Het le ven van een alleenstaande gaat niet altijd over rozen. Sommi gen hebben nog verdriet om de dood van hun partner of hun scheiding. Dat is niet erg. Je kunt over je problemen praten als je dat wilt. Er is altijd wel een luisterend oor." „Maar meestal hebben we erg veel lol. We eten vaak samen, doen 's avonds spelletjes en heb ben bijvoorbeeld elke dag om vijf uur happy hour. We komen dan samen bij een caravan en nemen allemaal onze eigen fles met drank of fris mee. We lachen dan wat af met z'n allen." Tanja Olyslager Voor meer informatie of aan melding: Nederlandse Alleen staanden Kampeerclub, t.a.v. Gery Klijn, De Drifter 22,1271 WH Huizen, tel: 035-5266474. ■JVTatuurgidsen van Het IN Zeeuwse Landschap leiden wandelaars dinsdag en donder dag vanaf 10 uur door 't Zwin, een duingebied met stranden, schorren met zeekraal en lamso ren, struwelen en vochtige val leien, waar Schotse Hooglan ders grazen en boomkikkers en orchideeën zijn te zien. Start bij het bezoekerscentrum Gerrit van Hoekestraat 2 in Retran- chement: tel. 0117-392221. Kosten volwassenen 3,50 euro, kinderen 2 euro. TTToensdag v VV 19.30 uur l wordt vanaf 0 uur een excursie ge houden door de Verdronken Zwarte Polder, een hoog opge wassen zandig schor met een opening in de met struwelen be groeide duinenrij. Start bij Re creatiecentrum de Pannen- schuur, Zeedijk 19Ain Nieuwvliet-Bad. Kosten 1 euro. In Oranjezon, het voormalige waterwingebied ten noord oosten van Oostkapelle met een rijke schakering van land schapstypen, wordt zaterdag 17 augustus gewandeld. Vertrok ken wordt om 14 uur bij de in gang van het Pompstation aan de Koningin Emma weg in Vrou wenpolder. Kosten 1 euro, kin deren t/m 16 jaar, donateurs en huisgenoten gratis. Scheveningen is veruit de po pulairste badplaats bij Ne derlandse dagjesmensen. Dat blijkt uit het rapport 'Toeris tisch bezoek aan badplaatsen 2001' dat is opgesteld in op dracht van Toerisme en Recrea tie N ederland inLeidschendam. Scheveningen trok vorig jaar 1,676 miljoen Nederlandse be zoekers, van buiten de stad Den Haag, waartoe de badplaats be hoort. Met de Haagse bezoekers erbij komt Scheveningen in de buurt van de 10 miljoen. Zandvoort trok 954.000 bezoe kers, Noordwijk 720.000, Eg- mond 425.000, Domburg 401.000. Daarna volgen Katwijk (399.000), Bergen (341.000), Re- nesse (336.000), Hoek van Hol land (312.000) en IJmuiden (273.000). Honderd jaar geleden trok ken boeren uit de omgeving elke week met hun tonnetjes thuis gekarnde botter (boter) naar Raalte, om daar hun zuivel te verkopen. In 1916 werd in Raalte zelfs een boterfabriek gebouwd. Dat betekende de on dergang van de markt, die in 1920 verdween. Medio jaren zestig keerde de bottermarkt te rug in Raalte als folkloristisch evenement. In augustus is er el ke woensdag van 9.30totl3.00 uur een bottermarkt, omlijst met demonstraties van oude ambachten. De bottermarkt is gekoppeld aan de weekmarkt, en heeft plaats nabij de Pias- kerk. In de oude binnenstad van Utrecht hebben elf bijzondere kerken hun deuren geopend voor het publiek, tot en met 14 september, Open Monumenten dag. Deelnemende kerken en RonDom (tel. 030-2333036) ver kopen een brochure waarin de kerken staan beschreven: kos ten 2,50 euro. In Den Haag rijdt tot en met 25 augustus elke zondag een koets met twee paarden door het historische deel van de stad. Maximaal tien belangstellen den kunnen plaatsnemen in het voertuig, model 1890, dat rijdt door en langs het Mesdagkwar tier, Dennenweg, Lange Voor hout, Plein, Hofvijver en Noordeinde. De koets rijdt tus sen 12 en 16 uur. Kaartjes wor den door de koetsier verkocht. Halteplaatsen zijn hotel Carl ton Ambassador in de Zee straat, hotel Des Indes aan het Lange Voorhout, de brug Frede- rikstraat Mauritskade, de hoek Lange Vijverberg/Lange Voorhout en paleis Noordeinde. Informatie: tel. 070-3640548.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35