Soberheid lijkt deugd op Halligen PZC Kopenhagen in ban Golden Days W3 Deens Bloemen Terpen in Waddenzee Bergen Venetië Vuurtoren Andalusië Abdijen zaterdag 10 augustus 2002 Het Deens Verkeersbureau zal haar betaalde 0900- nummer (brochurebestellijn voor €0,45 per minuut) voor consumenten per 1 september opheffen en een nieuw telefoon nummer, tegen normaal ge sprekstarief, in gebruik nemen. Vanaf september is het Deens Verkeersbureau op werkdagen bereikbaar van 9.30 tot 12.00 uur via 071-5211544. Brochures over Denemarken kunnen be steld worden via de website www.visitdenmark.com. Twee Warften op het westelijk deel van het eiland Hooge. Het is een 'stukje oerland- schap', de Halligen, een reeks van tien eilandjes in de Waddenzee ter hoogte van Sleeswijk-Holstein. Eiland jes van terpen en zilte wei den. Het is in dit Duitse wadden gebied zo anders dan bij ons. Geen brede zandstranden die een leger zonaanbidders trekken, zoals op Vlieland en Schiermonnikoog. Geen cam pings met luidruchtige, vaak jonge gasten, zoals op Terschel ling. Autoverkeer is voorbehou den aan de bewoners. Voor toe risten die met de boot van Schlüttsiel of het schiereiland Nordstrand komen, staat zelfs geen bus of taxi klaar. Zij moe ten zich te voet of op de huur- fiets verplaatsen of met door paarden voortgetrokken wa gens die af en aan naar de ver schillende terpen rijden. Bewo ners van de Halligen hechten aan dit soort zaken. Ze leven vooral van het toerisme, maar zijn er op gesteld de zaken in ei gen hand te houden. Soberheid lijkt een deugd op deze eiland jes. Het ontbreken van luxe trekt een speciaal publiek. Mis schien dat daarom veel Duitsers zelf hun zomervakantie door brengen op een Nederlands waddeneiland. Ze heten Warften in het Duits, de gezichtsbepalende terpen op de Halligen. Het zijn letterlijk hoogwatervluchtplaatsen voor de bevolking. De mensen heb ben er leren omgaan met de ele menten. Dat moest wel, omdat er pas in 1896 voor het eerst eni ge kustbescherming is aange legd. Voor die tijd waren de mensen helemaal overgeleverd aan de grillen van de stormvloe den. In 1825 kostte dat nog het leven van 74 van de in totaal 937 eilandenbewoners. Oorspronkelijk waren de Halli gen de overblijfselen van de ou de kuststrook van dit deel van Duitsland. Het zijn afzettingen, die door de bewoners zijn opge hoogd om er te kunnen leven. Van de vijftig eilandjes die er aanvankelijk waren, hebben tien de woeste stormen door staan. Hallig Hooge is er een van. Ei genlijk is het een eilandje van niks, met een omtrek van elf ki lometer. Op de hoogste punten zijn negen terpen, bevolkt door 125 mensen. Die moeten er in het winterhalfjaar allemaal op ingesteld zijn dat ze een paar keer volledig geïsoleerd op hun eigen terp moeten verblijven. Gemiddeld drie keer per jaar, maar de afgelopen winter zelfs vijf keer, stuwt een noord wes terstorm het zeewater over de zomerdijkjes van de Halligen. Het moet een indrukwekkend schouwspel zijn. Een kolkende watermassa die met de zware storm op de terpen beukt. Al leen nog die bulten rijzen boven de woeste zee uit. De bewoners hebben him auto's en vee dan al naar boven gebracht en voor al les ook zichzelf in veiligheid ge steld op een van de terpen. Als de wind is gaan liggen, trekken de eerste mensen er al snel op uit om, gekleed in waadpakken en uitgerust met prikstokken, de eventuele schade op te nemen. Zomerse toeristen maken dit spektakel niet mee, maar alleen al het bekijken van een film in een bioscoopzaaltje op een van de terpen maakt een geweldige indruk. Het maakt ook duide- lijk waarom het landschap er buiten het winterseizoen zo on gekunsteld en natuurlijk uit ziet. Slechts stille bewondering past bij de zonsondergang, wanneer die zon als een grote rode bol tussen twee terpen langzaam in de zee lijkt weg te zinken. Over weldigend is de rijkdom aan vo gels die bij ons op lijsten staan van bedreigde soorten. In de zil te, bloemrijke weiden, doorsne den door slenken en kreken, ja gen zomaar vier paartjes van de tureluur achter een dreigende meeuw aan. Ze zijn zo machtig in getal, dat ze hun belagers ver van zich weten te houden. Bijna onmogelijk lijkt het, zo Rietgedekte huizen in Hanswarft. talrijk de leeuweriken hier nog zijn. Hoog in de lucht klinkt hun lied. Visdiefjes hebben aan de kust hun kolonie, kluten verto nen hier en daar hun vreemde capriolen die als afleidingsma noeuvres moeten gelden. Onop houdelijk is het gekrijs van de honderden scholeksters. Tot diep in de nacht laten ze horen dat ze hun jongen moeten verde digen. Een mens gaat zich een indringer voelen bij al deze sig nalen in zo'n rijke vogelwereld. Slechts twee boeren zijn er die met hun gezinnen van het ge bruik van dit land hoeven te le ven. Ze hebben er vooral weid- vee, wat schapen en paarden. Een van de twee heeft melkvee. Hij brengt op het eiland zelf zijn producten aan de man. Dagjesmensen De landbouwbranche op Hooge is dus klein, net als de onder wijssector. Het schooltje op een van de terpen telt dertien leer lingen, verdeeld over negen klassen met twee leraren. Tot hun vijftiende jaar blijven de kinderen op school op hun eigen eiland. Daarna gaan de meesten nog twee jaar naar Husum op de vaste wal, voor vervolgonder wijs. De rest van de mensen leeft, di rect of indirect, van kust- en na tuurbeheer en recreatie. Hoe so ber de voorzieningen ook zijn, de Halligen blijven lokken. Het zijn vooral dagjesmensen, 140.000 tot 150.000 per jaar, die alleen al Hooge komen bezoe ken. Ze worden bij de boot opge wacht en in de door paarden voortgetrokken wagens gelokt. Zo denderen ze met flinke vaart van terp naar terp. Een deel van de toeristen stapt op huurfietsen die ook bij de veerboot staan gestald. Nie mand rijdt ze in de weg als ze zich van terp naar terp trappen. De bewoners die wel over auto's beschikken, rijden met een slak- kengangetje van pakweg dertig kilometer per uur. Als ze toeris ten zien naderen, gaan ze gedul- foto's Antje Postma dig langs de kant van de weg staan wachten. Haast lijkt op de Halligen niet te bestaan. De meeste bezoekers lijken op hun dagtrip naar Hooge een vast programma te volgen, met bezoekjes aan de twee musea, een souvenirwinkel, het natuur- centrum en een van de weinige restaurants die het eilandje rijk is. Sommige groepen wagen zich verder de natuur in, bij voorbeeld als wadlopers onder leiding van een ervaren gids. Passievere genieters stappen op een rondvaartboot om enkele andere Halligen te zien en vlak bij de zandplaten met zonnende zeehonden langs te varen. Naast de dagjesmensen zijn er per jaar zo'n 45.000 toeristen die op Hooge overnachten. Zij slapen in een pensionnetje of in het enige hotel dat het eiland rijk is, maar zijn voor het eten aangewezen op een andere ac commodatie. Even op de fiets naar een andere terp om de maaltijd te gebruiken, het hoort er allemaal bij op deze bijzonde re eilandjes. Toekomst Het lijkt alsof de tijd stilstaat op de Halligen, maar in de praktijk maken de bewoners zich zorgen over de toekomst. Ze weten uit ervaring wat het water kan aan richten. Een kade van basalt en een bescheiden zomerdijkje houden een stormvloed niet te gen. Ze keren slechts het weg spoelen van een deel van het ei land. In 1962 ging het nog flink mis. Tijdens een zware storm werden er veel huizen vernieldD e scha de was enorm. De Duitsers leer den ervan. Ze herstelden de huizen en deden veel aan ver sterking van de terpen. Dat was maar goed ook, want in 1976 was er een stormvloed met nog veel grotere kracht. De schade bleef toen, dankzij de getroffen maatregelen, beperkt. Het water mag op de Halligen tot aan de terpen vrij spel heb ben, maar daar ligt de grens. Het werken aan het behoud van de eilandjes gaat daarom altijd door. Zo wordt er ook deze zo mer, met Europese steun, ge werkt aan versterking van de terp Hanswarft op Hooge. Dat helpt, zeker voor de niet al te lange termijn. Maar wat er gebeurt als de zeespiegel de ko mende eeuw werkelijk 80 centi meter omhoog komt, daar ma ken de eilandbewoners zich zorgen over. Zij beseffen als geen ander dat hun terpen niet oneindig kunnen worden opge hoogd. Halbe Hettema Algemene informatie over de Halligen onder meer bij de Stichting Noordfriese Halligen, Postfach 9, 25847 Pellworm, tel. 00-49-4844- 18913, website www.nordfriesische-halligen.de; Zie ook: www.nationalpark-sh-wattenmeer.de; www.wattenmeer-nationalpark.de; www.wat- tenmeerhaushooge.de; VVV Hooge: 00-49-4849-9100, website www- .hooge.de; Online tijdschrift over de Halligen: www.halli- gen-online.de; Voor informatie over de veerdiensten: WDR, Post fach 1540, 25933 Wyk auf Föhr, tel. 00-49-4681- 800, website www.wdr-wyk.de; Kopenhagen maakt zich op voor het Golden Days Fes tival, een spektakel dat de Deense hoofdstad van 1 tot 22 september in de ban houdt. Ver tier en vermaak met een knip oog naar het culturele verleden. Beeldende kunst, muziek, ar chitectuur en theater worden in hapklare brokken voorgescho teld, zodat bezoekers zelf een keuze kunnen maken uit de stortvloed aan exposities, con certen, voorstellingen en stads wandelingen. De Denen hebben alles uit de kast gehaald om het neusje van de zalm op cultureel gebied te presenteren. Door de hoogte punten in de vier weekeinden te laten plaatsvinden, wordt bo vendien handig ingespeeld op het fenomeen stedenreizen. Meer dan vijftig culturele in stellingen organiseren voor Golden Days in totaal ruim hon derd evenementen. De belang rijkste tentoonstellingen zullen bovendien tot volgend jaar nog te zien zijn. Het festival is gefocust op het tijdvak 1870-1890, een periode waarin Kopenhagen op de drempel stond van het moderne Europa. De technologie nam een sprong voorwaarts; spoor wegen, elektriciteit, tramver keer en telegrafie, allerlei nieu we vormen van transport en communicatie brachten de De nen een stap dichter bij Europa. Het was de tijd van grote groei. In Kopenhagen werden hele woonwijken uit de grond ge stampt. Schrijvers begonnen zich te roeren, schilders kozen taferelen uit het alledaagse le ven tot onderwerp. Een vrouw die aan tafel de krant zit te le zen, emigranten op straat, ar moede in de lommerd. Kunstenaars switchten van geï dealiseerde plaatjes naar de echte wereld, de realiteit. Aan de hand van het Golden Days programma krijgen be zoekers een kijkje in de keuken van eind-negentiende eeuw, toen Kopenhagen zich als swin gende stad ging profileren. Niet voor niets heet een van de expo sities Big City Dreams. Het Kopenhagen uit die tijd was een walhalla voor architecten. De stadspoorten waren al in 1857 neergehaald, zodat ont werpers en bouwers vrij spel hadden. Monumentale gebou wen verrezen in een bonte ver scheidenheid aan stijlen, net als fabrieken, bibliotheken en sta tions. Kleine theatertjes met op het repertoire Strindberg en Ib sen schoten als paddestoelen uit de grond, terwijl rond Tivoli het wat lichtzinnigere amusement floreerde. Golden Days biedt een bloemle zing uit die culturele rijkdom. De belangrijkste musea haken in op het festival met exposities over onder meer beeldhouw werken, architectuur en vrou welijke schilders. Daarnaast is een uitbundig muzikaal onthaal te verwachten, variërend van Brahms in het Concertgebouw tot opera in Tivoli. De straten vormen nog het beste podium voor een trip terug in de tijd. Het centrum van Kopenha gen laat zich prima te voet ver kennen. In de maand september leiden stadswandelingen langs manshoge foto's met beelden uit het leven van pakweg honderd jaar geleden. Als een soort Openluchtmuseum zijn in ver schillende huizen complete in terieurs uit die periode te be zichtigen. Ook imposante gebouwen als de Koninklijke Schouwburg gooi en de deur wijd open voor het publiek. En wie genoeg heeft van kunst en cultuur, kan aan kloppen bij de beroemde Carls- berg Brouwerijen. Om even bij te tanken, meer informatie: www.goldenday sdk Jennifer Faasen Dagelijkse onderwerpen wer den populaire onderwerpen van Deense schilders, zoals dit olie op doek van Laurits Anders Ring, die zijn eigen vrouw als model nam. De Grote Markt van de Belgi sche hoofdstad Brussel krijgt kort een ander aanzien. Van donderdag 15 tot en met zondag 18 augustus is het pla veisel bedekt met een groot bloementapijt in een fraai pa troon. Voor deze gelegenheid opent het stadhuis de deuren, de bloemenpracht ook vanaf de eerste verdieping is te bewonde ren. Meer informatie: tel. 0032-25138940. T Takantiegangers die de V Spaanse bergen willen ver kennen, hetzij in de zomer of in de winter, kunnen allerhande informatie verzamelen via de speciale website www.spainmountains.com. De informatie is voorhanden in di verse talen, helaas niet in het Nederlands. De website is breed opgezet, met gegevens over ac commodaties, activiteiten, ver keerssituaties, weerberichten en andere nieuwtjes. Toeristen in Kroatië kunnen sinds kort weer over water een tocht maken naar Venetië. Vanuit Rijeka vaart elke woens dag een veerboot naar Venetië. Het schip biedt plaats aan 320 passagiers. De overtocht duurt drie en half uur. Het laatste half uur vaart de boot door de Vene- tiaanse lagune, waarna in het centrum van de stad wordt aan gelegd. 's Avonds vaart de boot terug naar Rijeka. Voor de kust van Bremerha ven staat een vuurtoren die is ingericht als hotel. De gast wordt er per schip naar toege bracht en de organisatie (de plaatselijke VW) zorgt voor een voedselpakket. Er moet zelf worden gekookt. Een nachtje slapen kost, inclusief vervoer en voedselpakket, 399 euro per persoon. Het is mogelijk een ex cursie zonder verblijf naar de vuurtoren te maken. Dan be draagt de prijs 55 euro. Meer informatie: Bremerhaven Touristik, Van-Ronzelen-Stras- se 2a, D-27568 Bremerhaven, telefoon (0049).471 946.46.18 en/of internet: www.bremerhaven-tounsm.de. Voor Nederlandse vakantie gangers die in Andalusië meer willen zien dan alleen de stranden, richtten de Haarlem mers Bob en Githa Schouten on langs 'Pura Vida' op. Het in het dorpje Nigüelas (op 20 minuten rijden van Granada) gevestigde agentschap verzorgt excursies en bemiddelt bij het vinden van landelijke accommodaties in de Valle de Lecrin. Meer informatie: Pura Vida, telefoon (0034).958.777.861 en/of internet www.adventurepuravida.com. In België zijn twee abdijen her opend: de imposante ruïne van de Abdij van Aulne (niet ver van Charleroi) die al mondjes maat kon worden bezocht, maar nu tot eind september elke dag (behalve dinsdag) voor het pu bliek toegankelijk is en die van Stavelot die na een ingrijpende, drie jaar durende restauratie z'n deuren weer heeft geopend. De Franse dichter Guillaume Apol- linaire verbleef in 1899 een zo mer in Stavelot. Aan hem is in de abdij een klein museum gewijd. Meer informatie: Belgische Ver keersbureau voor de Ardennen en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, telefoon (0900).202.01.07 MBStaiai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33