Is=™ Slapen bij hertog en hertogin God laat alles bloeien in de Sequoiahof Culture Castles uitjes zaterdag 10 augustus 2002 Het Slot Ossenberg in Rheinberg, waar vanaf volgend jaar september overnacht kan worden. naar Xanten bijvoorbeeld, het bijna 2000 jaar oude stadje met zijn bekende archeologische park, waaronder een Romeins openbaar badhuis Maar Xan ten heeft ook een bijzonder ge zellig centrum. Datzelfde is het geval in Kevelaer, het dankzij een Maria-verschijning beken de bedevaartsoord, dat met z'n monumentale kerk en kapelle tje in het stadshart elk jaar 800.000 bezoekers trekt. En dan heb je Kalkar, dat velen zich zullen herinneren als de plaats waar een nooit in gebruik genomen kerncentrale ge bouwd werd. Het heeft een mooie, gerestaureerde molen, en een Marktplatz, waar het goed toeven is. Dichtbij is de Ni- colaikerk met mooi houtsnij werk. En de kerncentrale? Die werd voor een habbekrats gekocht door Henny van der Most, die we kennen van de - afgebrande - Bonte Wever in Slagharen en van ijs- en partycentrum De Smelt in Assen. Hij maakte van de centrale een gigantische at tractiepark. En het loopt als een trein. Rob de Vries Info: Meer informatie over de Erfgoed Logies-accommoda- ties in Niederrhein is te krijgen bij Culture Castles, Graben- strasse 78, D-47546 in Kalkar, Duitsland. Tel.: 00-49-2824- 952000, e-mail: info@cultureandcastles.com en website: www.cultureandcastles.com. nnwee jaar geleden werd ze "1 J 1 J_ het restaureren van histo- Het fraai gelegen Schloss Anholt waarvan het linker deel als hotel in ingericht dat zoveel faam geniet dat ge beurtenissen in hun privé sfeer zoals hun huwelijk of de ge boorte van een kind in grote op maak de (boulevard)pers halen. Inmiddels zijn ze zo ver met de verbouwwerkzaamheden, dat de fraaie Rococozaal klaar is om voor culturele en andere ge beurtenissen gebruikt te wor den. „Nu beginnen we in het gedeelte rechts van de hoofdin gang aan het bouwen van één zeer luxe appartement, op de bovenverdieping komen dan nog drie dubbele kamers met badkamer", aldus hertogin Ka ren. Zij verheugt zich zo op de komst van gasten, dat ze al bezig is met het naaien van zakjes met lavendel erin, die op de bedden gelegd worden. Moeten Nederlanders, die een of meer nachten op Schloss Ossen- berg willen slapen, dus nog even geduld oefenen, de eerste Nie- derrheinse Erfgoed Logies-ver- blijfsaccommodatie heeft haar poorten geopend. Het is de prachtige in Klassistische stijl gebouwde Villa Belrigurado in Kleve, die bestierd wordt door Frau Inge Dahne, een elegante blonde dame. Ze biedt in haar aan de Via Rom- ana, op slechts twaalf kilometer van de Nederlandse grens gele gen villa, na een grondige ver bouwing, overnachtingsmoge lijkheden in een suite met marmeren bad aan, maar ande re vertrekken heeft ze ook inge ruimd voor de verkoop van da mesmode (Armani, Ischiko), van kunst en van meubels. Bin nen, of buiten op het wonder schoon gelegen terras, kun je al tijd een glas champagne of een cappuccino krijgen. Dick Postma van de Stichting Erfgoed Logies Nederland: „Ik vind dit een ideale combinatie van alles wat met welbevinden te maken heeft: een mooie suite, kunst, antiek, mode, lichamelij ke verzorging, een lekker hapje. In Nederland hebben we dat nog met, maar het zou best moeten kunnen." Exclusief Nicole Brögmann van Culture en Castles noemt de Nieder- rhein-regio een toeristisch ge zien haast onontdekt gebied dat daardoor nog rustig en exclusief is. Met name ten westen van de Rijn liggen nog veel meer kaste len en landhuizen dan Schloss Ossenberg en Villa Belrigurado in een groen en vriendelijk land schap. Nicole Brögmann: „De komen de vier jaar zullen er hier vij f kastelen gerestaureerd worden en vijf aan de Nederlandse kant van de grens. Totaal tien dus. Die willen we verbouwen tot verblijfsaccommodaties maar vooral ook tot ruimtes, waar be drijven, ook Nederlandse, iets willen organiseren; een presen tatie, een party, dat soort din gen. Bovendien maken we hier de komende jaren authentieke, historische boerderijen ge schikt voor overnachtingen voor toeristen." Tot de kastelen waaraan al drif tig getimmerd en gemetseld wordt, behoort Burg Boetzelaer bij Kalkar, waaraan de restau ratiewerkzaamheden volgend jaar voltooid moeten zijn. On der leiding van kasteelheer Freiherr Maximilian von Wendt wordt nog gewerkt aan de ver bouwing van een deel van het imposante slot tot tentoonstel- lings-en seminarruimte Daar na komen de vier appartemen ten in het prachtige koetshuis aan de beurt. In Schloss Wissen in Weeze, eigendom van Frei herr Von Loeis de aandacht ook volop gericht op restauratie van het kasteelgedeelte. Drie histo rische zalen worden ingericht voor de ontvangst van grotere groepen. Vlakbij het slot staat een oude molen en die wordt omgetoverd tot appartemen tengebouw (negen kamers) met gemeenschappelijke ruimtes voor de bezoekers. Maar het duurt nog wel twee tot drie jaar voor dat klaar is. Uitstapjes Wie denkt dat er door al dat ge timmer en gemetsel nauwelijks een comfortabel plekje voor de nacht te vinden is, heeft het mis. Er zijn goede hotels zat en de keus kan variëren van het prachtige Parkhotel Wasser burg Anholt, een in een meertje gelegen en door een mooi park omgeven slot, dat tientallen keurig ingerichte hotelkamers heeft maar ook een voortreffe lijk restaurant, tot een volstrekt eigentijds hotel als het Lindner hotel Rheinpark in het plaatsje Rees, dat prachtig uitzicht over de Rijn biedt. Prima uitvalsbases ook voor uitstapjes in de rest van de regio: risch en cultureel belangrij ke panden tot verblijfsac- commodatie voor toeristen. Nicole Brögmann, nu direc teur van het in het Westduit- se Kalkar gevestigde Culture Castles, hapte meteen toe. Ze zocht contact met Gro ninger Dick Postma, direc teur van Erfgoed Logies Ne derland, dat inmiddels ook in het bestuur van Culture Castles zit, en de trein begon te rollen. Over de grens bij Nijmegen, in Niederrhein, zijn ze als gekken bezig kasteeltjes en chi que herenhuizen met hulp van Europese subsidies geschikt te maken voor de ontvangst van gasten. De eerste, Villa Belrigu rado in Kleve, is klaar, maar er gaat nog véél meer komen. Haast jongensachtig komt hij aangehuppeld: hertog Wilhelm- Albert von Urach, ook graaf van Würtemberg. Zijn kleding heeft niets adellijks: een jeans broek, een rood vrijetijdsshirt en een Beiers aandoend jasje erover heen. Even zijn vrouw erbij halen, hertogin Karen Berghe von Trips. Dan zullen ze samen laten zien wat er op Schloss Ossen berg in Rheinberg allemaal te gebeuren staat om het prachtige gebouw geschikt te maken voor èn culturele manifestaties en dergelijke èn, maar dat is een tweede stap, als verblijf voor toeristen. „Volgend jaar september.zijn de eerste vier kamers klaar'*,"be looft hertogin Karen, wier voor ouders deels Nederlands zijn. Zij erfde het landgoed van een grootoom, Graaf Wolfgang Berghe von Trips, die lang gele den faam maakte als autocou reur. Het deed de hertogin en haar man er later toe besluiten om van Baden Würtemberg naar Rheinberg te verhuizen, want het al minstens zeven eeuwen oude 'Schloss', waar ooit keize rin Marie Louise en haar echt genoot Napoleon verbleven, is, met zijn prachtige grote tuin, iets magnifieks. „Maar er is lang niets aan gebeurd", aldus het sympathieke hertogelijk paar De Hertog en Hertogin von Urach, met hond, op de stoep van hun Schloss. „Dit is een ander soort tuin", zegt eigenaar/ontwerper/plan ter/tuinier Jos de Koeijer ten overvloede. „Niet geëpileerd. Ik hou van groot, van stoer, van sterk. Mischien omdat ik uit Yerseke kom, misschien omdat ik als jonge judoka nog met An ton Geesink heb gestoeid. Tjon ge, wat was die man sterk zeg." De Koeijers voorliefde voor het majestueuze in de natuur uit zich vooral door zijn liefde voor de sequoia. Bomen die, afhan kelijk van de soort, wel vijftig meter hoog kunnen worden en een doorsnede van twaalf meter kunnen bereiken. Vandaar de naam van zijn tuin. Zo enorm zijn de exemplaren in de Se quoiahof echter nog niet. Er staan wel 'jonkies' van pakweg een meter of vijf. De sequoias staan verspreid door de hof. Ze zijn omgeven door honderden andere bomen, Een pergola van betonnen waterleidingbuizen, foto Willem Mieras is voor publiek, geniet De Koeij er zelf van zijn creatie. „Zes dagen per week loop ik voor overgebogen, de zevende dag rechtop." Hij is dan te vinden op een bankje aan de rand van de vijver. Of in de Chinese tuin, on der het oude dak van een ge sloopt Chinees restaurant, dat de voormalige vishandelaar heeft 'betaald' met haringen. Maurits Sep Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 10 tot 18 uur. zon dag en maandag gesloten. Toe gangsprijzen: €3,5 per persoon; kinderen van 4 tot 12 jaar €2; groepsreis €3 per persoon. Tuin is rolstoelvriendelijk, invalide toilet aanwezig. Kinderen on der begeleiding, honden niet toegelaten. Adres: Kanaalweg 79 Vlake, tel: 0113 - 382548, www.sequoiahof.nl. Tuinen kijken is hot de laatste jaren. In Engeland doen ze het al veel langer, in Nederland is het ook modeMaar zelfs Brit ten uiten hun verbazing over de Sequoiahof in Vlake. Nog nooit zoiets gezien, pennen ze ver wonderd in het gastenboek. Geen wonder. Een pergola van betonnen waterleidingbuizen, een begroeide piramide van vangrails, met bloemen be groeide sluisdeuren, een fontein van houtsplinters uit een kapot- gevaren meerpaal, een rotstuin van afvalslakken en een eigen handig gemetseld 'Paaseiland beeld' zul je in de gemiddelde Engelse tuin niet tegenkomen. In welke tuin wel, trouwens? - ■-1*, planten en struiken. Een 'verza- meltuin' noemt De Koeijer het zelf. De planten mogen zelf hun plekje kiezen. „Natuurlijk, ik plant ze eerst. Maar als ze uit zaaien en een plekje vinden waar ze nog beter groeienzeg ik: blijf jij daar maar lekker staan.De tuin is aldus niet ont worpen, doch ontstaan. De Koeijer nuanceert zijn eigen in vloed. „Ik kan planten, rang schikken, scheppend bezig zijn. Maar alleen God kan alles laten bloeien. Luister, ik ben protes tant. Ik bewonder de schepping. Dat is een ongelooflijk wonder. Elk jaar bloeit alles weer. Als je hier rondkijkt, dan zie je toch dat dat verhaal van die oerknal en van Darwin je reinste kolder is. De Sequoiahof is een stukje paradiso dat ik wil delen met anderen. De natuur is niet van mij alleen." Op zondag, als de tuin gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31