Dag Nederland, met je regels en drukte Als de kinderen heimwee krijgen gaan we terug Emigratie Familie Hemelsoet van Vogelwaarde naar Noorwegen zaterdag 10 augustus 2002 foto Maurice Nelwan/GPD Tweeduizend gulden premie kreeg je in de jaren vijftig om de dreigende werkloosheid in het 'overvolle' Nederland te ont vluchten. Nu vertrekken emi granten meestal om een luxepro bleem, op zoek naar een prettige omgeving. Door alle maatschappelijke en po litieke rumoer van de afgelopen maanden lijkt het of er alleen maar mensen Nederland binnentrekken. Toch verlaten jaarlijks tienduizenden ons land. Ze krijgen een baan in het buitenland, gaan er studeren of vol gen hun geliefde. De laatste tijd emi greren ook steeds meer mensen omdat ze de ruimte zoeken. Het kleine, dicht bevolkte Nederland benauwt hen en de duizenden regels, voorschriften en verordeningen verstikken hun ge dachten. De luxe-emigrant heeft zijn intrede gedaan.Vooral emigranten uit de randstad zijn op zoek naar ruimte, rust en veiligheid. Ze vinden het hier te druk, te vol en ze ontmoeten te veel agressie", zegt emigratieconsulent Paul Hiltemann uit Zoetermeer. Vorig jaar verlieten ruim 63.000 men sen Nederland. Waarschijnlijk ligt het emigratiecijfer in werkelijkheid ho ger omdat niet iedereen de moeite neemt om zich uit te schrijven uit het bevolkingsregister. Plet Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) ver moedt dat bijna 82.000 personen emi greerden. Hiervan hielp Hiltemann er enkele tientallen de oceaan over naar landen als Canada, Australië en Nieuw-Zee- land. ,,Mijn klanten zijn typisch men sen die het hebben gemaakt in Neder land. Emigreren is ook een avontuur waar je lef voor moet hebben." Hij bekijkt met zijn cliënten of ze vol doen aan de migratie-eisen. Deze ver schillen per land en zijn afhankelijk van de persoonlijke situatie van de emigrant. Zaken als opleiding, talen kennis, financiële middelen en erva ring in het bedrijfsleven worden alle maal meegewogen. Net als het al dan niet hebben van familie of een geliefde in het emigratieland. Pas als iemand voldoet aan de eisen, vraagt de consu lent een visum aan. Ook helpt hij met het afhandelen van de zaken - belas tingen, (sociale) verzekeringen - in Nederland. Ratten Over verhuizingen naar Frankrijk, Italië of Portugal bekommert Hilte mann zich niet. „Europa is voor mij door het wegvallen van de grenzen ge woon binnenland geworden.Desal niettemin zijn de lidstaten van de Europese Unie verreweg de belang rijkste emigratielanden voor Neder landers, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Vooral Duitsland en België zijn populair, zeker bij de inwoners van grensprovincies, vanwege het mildere belastingklimaat en de doorgaans goedkopere woningen. Amerika, traditioneel een geliefd Met het schip Waterman vertrokken in 1952 ruim achthonderd emigranten naar Zuid-Afrika. emigratieland, is een steeds minder gewilde bestemming. Frans Buysse van het in Culemborg gevestigde Buysse Immigration Consultancy: „Als ik kijk naar de periode van sep tember 2000 tot maart 2001 en van september 2001 tot maart van dit jaar, dan is de belangstelling voor Amerika met een kwart gedaald. Mensen heb ben na de aanslagen schroom gekre gen om daar naartoe te gaan." Nieuw- Zeeland daarentegen is in opmars. Buysse: „In mijn klantenkring kan het land zich inmiddels meten met de top pers Canada en Australië. Cees van der Slikke (49) uit Alphen aan de Rijn vertrekt eind deze zomer naar Calgary. Zijn werkgever, een verzekeringsmakelaarheeft in Ca nada een specialist in olie- en gasver- zekeringen nodig. Van der Slikke heeft het hier wel gezien. „De quality of life in Nederland wordt steeds be roerder. Stop tien ratten in een kleine doos en ze gaan elkaar opeten. Dat is het stadium dat we in Nederland be- naderen. Als je wilt recreëren, beland je eerst in de file en als je naar huis wilt, sta je er opnieuw in. Wil je een bouwkavel kopen, zijn er 2500 gega digden. Op die manier lukt het dus niet om grond te kopen en mocht je daar wel in slagen dan word je gecon fronteerd met ontelbare regels, veror deningen en formulieren." En dan is er nog de politieke instabili teit waar Nederland volgens Van der Slikke steeds meer onder gebukt gaat De oorzaken daarvan liggen in zijn ogen in de toestroom van immigran ten die niet willen opgaan in de sa menleving en de inmiddels onoplos bare problemen in bijvoorbeeld de zorg en het onderwijs. „Mijn recht vaardigheidsgevoel komt in het ge drang als van mij wordt verwacht dat ik op tijd mijn belasting betaal, maar dat ik in het ziekenhuis maar moet zien of ik fatsoenlijk geholpen word. Daarom denk ik dat in de toekomst steeds meer Nederlanders zullen overwegen om weg te gaan." Sociaal-demograaf Jan Latten van het CBS is er echter van overtuigd dat werk, lagere grond- en huizenprijzen nog altijd belangrijkere redenen zijn voor vertrek dan een overvolle leef omgeving in Nederland." „Het begrip 'vol' is relatief", legt hij uit. „Ais je de randstad ziet als wereldstad, is het hier niet drukker dan in Londen. Maar als je vasthoudt aan de situatie van de jaren vijftig dan kun je het hier wel als erg vol ervaren." Latten wijst erop dat het 'overvol-ar- gument' ook al werd gebruikt toen in de jaren vijftig het inwonertal de tien miljoen passeerde. Kranten schreven destijds over het gevaar van overbe volking en een dreigende werkloos- heidsgolf. Ongeveer 336.000 Neder landers zochten in die jaren hun heil in Australië, Canada, Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika en de VS. Ze wer den daartoe aangemoedigd door een vertrekpremie van de overheid van zo'n tweeduizend gulden. Voor de sociaal-demograaf is het dus enigszins oude wijn in nieuwe zakken Dat neemt niet weg dat Jacqueline Borsboom, medewerker van de Au stralische ambassade, net als de emi gratie-begeleiders Buysse en Hilte mann wel degelijk vaak te horen krijgt dat Nederlandse emigranten de drukte willen ontlopen. Al vraagt ze zich soms wel af waarom stedelingen die zich bij haar melden met de op merking dat het te vol is, niet op het Nederlandse platteland gaan wonen. „Het gekke is namelijk dat de helft van de emigranten in Australië ver volgens in Sydney of Melbourne gaat wonen. Dat zijn miljoenensteden." Was verhuizen in de jaren vijftig door de dreiging van een werkloosheidsex plosie voor de migranten een econo mische noodzaak, tegenwoordig wor den de koffers veelal gepakt vanuit een luxepositie. De hoop op een fat soenlijk belegde boterham is duide lijk anders dan de moderne wens om te genieten van het leven in een fijne om geving. „Ik bespeur een toenemende ontevre denheid bij Nederlanders. Mensen vinden het hier overbevolkt en willen ruimte en rust, en minder regelzucht van de overheid. Het zijn subjectieve motieven en niet meer zozeer econo mische criteria die de doorslag geven om te emigreren", aldus Buysse. Uitzonderingen op het beeld van de moderne 'luxe-emigrant' vormen wellicht de boeren en tuinders, al con cludeerde het Landbouw Economi sche Instituut in mei dat het vooral de betere agrarische ondernemers zijn die de wijk nemen. Agrariërs die in ei gen land al aan de rand van de financi ële afgrond staan, komen in principe landen als Canada niet eens binnen. De grondprijzen zijn er weliswaar la ger, maar helemaal voor niets worden de hectares nu ook weer niet weggege ven. „Vertrekkende boeren en tuinders willen allemaal meer ruimte, voor hen is dat een economische voorwaarde. Als ze hun zoon of dochter in het be drijf willen opnemen, moeten boeren en tuinders kunnen uitbreiden. Dat gaat door de vele claims op de be schikbare ruimte amper meer en als het lukt, kost het in dit land een ver mogen met opnieuw het risico dat ze na een aantal jaren weer het veld moe ten ruimen voor woningbouw of een weg", zegt Hiltemann wiens, clientèle voor vijftig tot zestig procent afkom stig is uit de agrarische sector. Sterven Wat de reden ook mag zijn dat tien duizenden Nederlanders liever in den vreemde verblijven, vroeg of laat keert uiteindelijk zo'n tweederde van de hier geboren emigranten terug naar het drukke, regelzuchtige Ne derland. Het Amsterdamse Remigratie Bureau Davids helpt deze terugkeerders al tien jaar lang. Driekwart van de klan ten is gepensioneerd. Zij komen vaak terug omdat ze op hun geboortegrond willen sterven, geeft medewerker Jaël Peereboom aan. Sommigen worden ook door omstandigheden in hun nieuwe vaderland gedwongen om te rug te keren. „Remigranten uit Zuid- Afrika vluchten eigenlijk terug naar Nederland. De samenleving is daar zo gewelddadig. Ze leven er achter ra men met tralies en met een pistool onder het hoofdkussen." Over het al gemeen komen senioren, zo vertelt Peereboom, terug omdat voorzienin gen, familie en vrienden hier in verge lijking met het emigratieland op een steenworp afstand zitten. De klein heid van Nederland heeft voor hen dan toch ineens ook voordelen. Angelique Mulders Paul en Annemarie Hemelsoet met- hun jongste kind Katinka. foto Charles Strijd Het kriebelde al zeker tien jaar bij Paul Hemelsoet. Het wijdse landschap, de trollenlegendes, de rendieren, de midzo mernachtzon, kortom; Noorwegen. Daér wilde hij heen, op Nederland was hij al lang uitgekeken. Zijn gezin volgde hem, het avontuur tegemoet. In hun prachtige woning aan de rand van Vogelwaarde (Hyacinth Bouquet zou zeg gen: 'With aswimmingpool and room for a pony') staan de verhuisdozen in hoge sta pels in de gang. Het aquarium in de woon kamer is leeg, het 'Te Koop'-bord staat in de tuin en de imperiaal op de auto zit vol, zo ook de kofferbak. Paul woont al een half jaar in Bergen, één van Noorwegens groot ste steden. Hij is zijn gezin al vooruit gereisd nadat hij van zijn werkgever, Norsk Hydro in Sluiskil, de kans kreeg in de Noorse vesti ging te gaan werken. In dat half jaar heeft hij alles in gereedheid gebracht. Nu helpt hij zijn \touw Annemarie en hun kinderen Ke vin (16), Natasja (15) en Katinka (11) met in pakken voor het definitieve afscheid. Hij is in zes maanden tijd al helemaal aan zijn nieuwe vaderland verknocht geraakt, maar kwam geregeld nog even naar Vogelwaarde. „Maar dan zat ik wel op hete kolen. Ik kon niet wachten tot ik weer terug kon." Paul worstelde al langer met gevoelens als 'Is dit het nou?' Hij overwon een nierziekte, woont mooi, heeft een gelukkig huwelijk, drie gezonde kinderen, een goede baan, maar toch... „Er moet méér zijn in het leven en in Nederland kon hij het niet vinden. „Noren zijn veel relaxter dan Nederlanders, er is minder stress, het is er minder druk en het land is gewoon prachtig Voor emigreren is lef nodig, je moet het wel durven want je laat toch heel wat achter, maar dat is ook onderdeel van het avontuur." Paul spreekt al een aardig mondje Noors. Annemarie en de kinderen nog niet, maar zodra ze in Bergen aankomen gaan ze me teen taalles nemen. Zo kan Annemarie later haar oude vak als kapster weer oppakken. De kinderen zullen de taal snel op hun nieu we school oppakken. Annemarie: „De Noorse overheid stelt gratis taalles ter be schikking, mooi toch?" Taalles zal een van de weinige gratis zaken zijn, want Noorwe gen is duur. „Zo'n twaalf euro voor een pak je sigarettenIk neem wel van thuis nog wat mee", zegt Annemarie. Haar huis zal Annemarie nog het meeste missen, de kinderen zien de emigratie wel zitten al heeft Natasja, de oudste dochter, het er wel een beetje moeilijk mee. Ze heeft hier namelijk verkering. Paul: „Als blijkt dat een van de kinderen heimwee heeft, ko men we weer terug. Het geluk van mijn ge zin staat voorop." Ook kat Jerry gaat mee. Hoewel Bergen niet zo heel groot is, wil de familie Hemelsoet graag op termijn buiten de stad gaan wonen, in het dorpje Oseyro. Paul klapt de kofferbak dicht. „Norge vi kommer! Hilsen till Nederland(Noorwe gen we komen eraan. Groeten aan Neder land). Sheila van Doorsselaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21