PZC Drieluik Oranje in München Douglas en Poelman in hun nopjes Anjolie Wisse: Ik had de vorm niet Melchers geeft op wegens blessure Nederlands record De Wilt IOC wil discussie over datum Peking 21 Nederlands trio verder Maase heeft val verwerkt WB Zürich gaat toch door Tonya Harding weer de cel in Geen revanche jarige Clerc Krajicek uitgeschakeld Zeilster zwaargewond na botsing Politie houdt Aad de Mos uit stadion zaterdag 10 augustus 2002 door Fardau Wagenaar MÜNCHEN - Drie Nederlandse jongens in de halve finales van de 800 meter op een Europees kampioenschap atletiek! Dat is nog nooit voorgekomen. Maar vandaag is het zover. Arnoud Okken, Bram Som en Stefan Beumer kwamen gisteren in München met gemak de series door en rennen nu voor een fina leplaats. Stefan Beumer (21) is onbevan gen, optimistisch en zelfverze kerd. Arnoud Okken een be heerste calculator en Bram Som houdt van diepgang en psycho logische gesprekken. Maar na hun races lijken ze allemaal even precies hetzelfde: stralen de 800-meterlopers, ontspan nen en vol vertrouwen Het drietal bestaat eigenlijk uit een duo en een eenling. Som en Okken zijn dikke vrienden, trai nen samen bij Honoré Hoedt en wonen samen op Papendal. Beumer traint bij Theo Joosten en is graag op zichzelf,Hij is ei genlij k onze concurrent, maar niet op een groot toernooi", legt Okken uit. Beumer: „Ik ken ze ook niet zo goed, ik zonder me vaak af. Ik wil geen onnodige druk van buitenaf voelen. Geen opmerkingen krijgen waar ik niks mee kan." Hij komt als eerste van de baan. „Tweede, in één keer door. Het ging echt makkelijk. Ik was hartstikke wakker. Ik wilde om zes uur opstaan, maar de wek ker van mijn kamergenoot Eu gene Martineau ging per onge luk al om vijf uur. Ik zat rechtop in bed, hij sliep rustig door. Het heeft me goed gedaan." Som (22) is de volgende Neder lander die uitgelaten het stadi- MUNCHEN - De nacht na de val en de decept ie bleven de beelden door het hoofd van Kamiel Maase spoken. De buiteling, het opkrabbelen en doorlopen. Hij liep tientallen meters achter Baumann, winnaar Martinez en Rios, die een adembenemende strijd uitvochten. „Die orkaan van lawaai, ook ik kreeg er kip- pevel van. Op het grote scherm in het stadion zag ik die drie sprinten. Dat hadden er vier moeten zijn..." De donderwolk die Maase op die drijfnatte woensdagavond nog was, is verdwenen. Na de race had hij gezegd: „Ik voel me ge naaid." Want Baumann versnel de meteen, toen hij op hetzelfde scherm Maase op de grond had zien liggen. „Toch een snelle concurrent minder," verklaarde de Duitse favoriet na afloop. „Ik ben hem blijkbaar opgeval len," zegt Maase, die vooraf niet in het rijtje concurrenten van Baumann had gestaan. „Ik liep ook heel sterk. Ik zie die opmer king van hem maar als een com pliment. En ik begrijp hem ook wel, je grijpt je kansen." In het dijbeen, nog wat beurs na de val, zitten twee gaatjes van de spikes van Abdellah Behar, over wiens benen Maase was ge struikeld. Geen probleem voor de finale op de 5000 meter, denkt hij. „De benen voelen re delijk goed, maar ik kan niet zeggen hoe het morgen is." Woensdag voelde hij zich 'men taal beschadigd'. Een medaille was mogelijk, denkt hij ook nu nog. Het had een hoogtepunt in zijn carrière moeten zijn. En hoe flegmatiek Maase ook mag zijn, tijdens het oplappen door de fy siotherapeut had hij een traan tje gelaten. „De focus stond op de 10.000 meter, daar had ik ook meer kansen dan morgen op de vijf ki lometer. Je kunt je ook niet we kenlang concentreren op twee onderdelen. Ik zal morgen meer afwachtend lopen, anders dan woensdag. En mogelijk de laat ste kilometer aanvallen." Ge tergd zal hij niet aan de start verschijnen. „Ik zal de kwaad heid van de tien kilometer niet gebruiken. Ik ga gewoon aan de start staan en hoop me net zo sterk te voelen." Mentaal ging knop donderdag al om. „Even met familie en vrienden de stad in." De val is niet vergeten, wel verwerkt. Hij staat nog altijd voluit achter zijn besluit in de race om door te lopen. „Al was het met oog op de race van morgen misschien be ter geweest te stoppenGPD on uitkomt, als winnaar van de tweede serie. De tijd dat hij op een groot toernooi van angst en zenuwen in elkaar stortte lijkt voorbij sinds hij diepe gesprek ken voert met Marko Koers. „Hij is een beetje mijn psycho loog. Ik praat veel met hem, we hebben veel overeenkomsten. Hij zegt dat ik moet toegeven aan mijn gevoel en het moet de len. Als ik angst voel of denk dat het niet lukt, ga ik even knuffe len met mijn zus of vriendin." Cijfertjes Een innige omhelzing volgt tus sen Som en Okken. De derde man in oranje is binnen, tweede in zijn serie. Hij kletst als een bezetene over tijden, zijn bere keningen en zijn strategie. „De man van de cijfertjes", lacht Som. Hij krijgt een schouder klopje van wereldrecordhouder Wilson Kipketer, Okken niet. „Nog niet", zegt Som. „Arnoud is nog niet zo bekend, maar dat zal niet lang meer duren." Okken staat nog steeds met gro te ogen te vertellen over zijn ra ce. „Het ging heel hard, ik twij felde na een rondj e of ik mee zou gaan of niet. Ik heb het gedaan, het ging goed. Nu de halve fina le, die wordt moeilijker, maar ook weer niet. Kom ik de halve finale niet door, dan is dat jam mer, haal ik het wel dan is dat een overwinning." Of hoopt hij stiekem op een gro te verassing? Bloedserieus: „Ik visualiseer vaak dat ik kampi oen word. Ik zeg niet dat het uit komt, maar het motiveert me. Ik zie mezelf dan in de halve finale een persoonlijk record lopen, in de finale winnen, met een vlag rondlopen, alles. Ik doe dat wel vaker bij wedstrijden en soms komt het echt uit, dus..." GPD Mui nmiii—nrTrnmTT door Fardau Wagenaar MÜNCHEN - Monique de Wilt en haar polsstok zijn weer vrienden. Gisteren verbrak de 25-jarige atlete bij de EK atle tiek in München haar eigen Ne derlands record met een sprong over 4,40 meter. Daarmee werd ze zesde van Europa. De Rus sische Feofanova bedwong een hoogte van 4,60 meter en Anjolie Wisse (links) heeft het moeilijk in de staart van het 1500-meterveld. foto Olaf Kraak/ANP door Jan Dagevos VLISSINGEN/MÜNCHEN - Eerst was er verslagenheid, daarna volgden de emoties, maar uiteindelijk kwamen de nuchtere gedachten weer bo vendrijven bij Anjolie Wisse. De 25-jarige atlete uit 's-Heer Hendrikskinderen werd gis termorgen tijdens de EK atle tiek in München in de eerste ronde van de 1500 meter kans loos uitgeschakeld. „Zoiets doet pijn, maar achteraf ge zien is het logisch dat ik niet die prestatie heb neergezet, die ik voor ogen had", zei ze gis termiddag, enkele uren na haar race. Anjolie Wisse wilde tijdens haar debuut op de Europese kampioenschappen vooral ge nieten, maar dat kwam er in het Olympisch stadion van München niet van. In de eerste twee ronden kon ze nog wel meekomen, maar toen de con currentie versnelde, moest ze het antwoord schuldig blijven „Ik wist van tevoren dat het een harde schifting zou wor den", legt Wisse uit, die een persoonlijke toptijd van 4.09,03 achter haar naam heeft staan. De concurrentie was groot. Voor de twaalf finaleplaatsen kwamen liefst 38 deelneem sters in aanmerking. „Nor maal heb ik een goede versnel ling, maar ik had nu de macht niet. Ik heb eruit proberen te halen wat erin zat." Wisse fi nishte in haar serie als tiende en laatste in een tijd van 4.17,89. „In eerste instantie voelde ik me heel erg versla gen. Niet dat ik meteen op een finaleplaats had gerekend, maar ik had toch beter willen lopen. Na mijn uitschakeling had ik het best even moeilijk. De inspiratie was een heel eind weg. Ik had zoiets van: voorlo pig nu even geen wedstrijden meer. Gelukkig ben ik heel goed opgevangen door de an dere teamleden. Ze kwamen meteen naar me toe en knuffel den me. Ze waren heel lief voor me." Eenmaal terug in het atleten- dorp was de ergste teleurstel ling alweer uit haar hoofd verdwenen. „Ik had gewoon de vorm niet en dan is het logisch dat je wordt uitgescha keld in zo'n sterk veld", zei Wisse. Inspiratie „Achteraf zeg ik dat de blessu re aan mijn enkel, die ik tijdens de Nacht van Hechtel heb op gelopen, mij parten heeft ge speeld. Daardoor heb ik toch niet optimaal kunnen trainen en niet kunnen pieken tijdens het EK. Natuurlijk had ik me er iets van voorgesteld, maar aan de andere kant was het ook al mooi dat ik hier stond. Ik ga de komende dagen nu lekker naar de andere Neder landers kijken en dan komt de inspiratie vanzelf weer terug. dat was goed voor de gouden plak. Begin juli nog worstelde de in Keulen woonachtige De Wilt met haar vorm. Ze was het ver trouwen in zichzelf en het ple zier kwijt. De twaalfvoudig Ne derlandse kampioene werd op het NK in Sittard zelfs geklopt door Sandra de Geer. Om het vertrouwen en de lol weer terug te krijgen, trainde ze twee we ken zonder lat. „Gewoon lekker vliegen." Gisteren liep een stralende Mo nique de Wilt door het atleten- dorp. „Ik ben hier heel blij mee, het is mijn beste prestatie ooit. Ik ben er nog niet helemaal. Ik denk nog te veel aan andere din gen tijdens het springen. Dat moet ik afleren. Maar er zit een stijgende lijn in en ik heb geen idee waar die stopt." Gregory Sedoc plaatste zich verrassend voor de halve finales op de 110 meter horden (13.82), die vandaag op het programma staan. „Na deze race weet ik waarom ik aan atletiek doe." Voor Judith Vis is het EK voor bij. Ze kwam in de halve finales op de 100 meter horden tekort en eindigde als laatste in 13.22 seconden. GPD Mysterieuze Kenteris grijpt met overmacht titel op 200 meter door Pim van Esschoten MÜNCHEN - Beiden in de Europese fi nale op de 200 meter, beiden zevende. Voor veteraan Troy Douglas was het een déja vu, dat hem hevig ontroerde. Voor Jacqueline Poelman was het een al even intense beleving na acht jaar van tegen slag. „Wat ik voel is bijna niet te om schrijven." Douglas probeerde het. „Hier hou ik zo van. De druk op mijn schouders, het stadion en het publiek. Ik hou zo veel van mijn sport. Geen medaille, okay. Maar het betekent zoveel voor mij dat ik na vier jaar weer in de finale sta." En toen, zomaar, barstte hij in een snikken uit. „Sorry, sorry... Ik ben moe, een beetje emotioneel. Mijn broer Allan is hier. Voor het eerst in mijn leven zit er familie op de tribune. Ik zag hem zitten op de tribune." De tranen stroomden overz'n wangen. Troy Douglas finishte een straatlengte achter de excellente Griekse winnaar Kenteris, die met 19,86 seconden een toptijd liet noteren. Ook Jacqueline Poelman deed niet mee voor het podi um „Ik had sneller dan die 23,31 secon den willen lopen. Ik ging uit mijn dak dat ik in de finale liep en dan moet de knop snel om. Dat lukte en ik had veel zin. Kom maar op, dacht ik." Maar de gehoopte tijd onder de 23 seconden bleef uit. Ze draalde niet lang. Acht jaar lang droomde ze van een terugkeer op een internationaal toernooi. Toen alle tegenslag eindelijk overwonnen was, trakteerde ze zichzelf op een finale voor zo'n 40.000 mensen. „Dit is genie ten." Emotioneel Troy Douglas maakte zijn debuut voor Oranje op de EK in Boedapest in 1998. En Nederland leerde hem meteen ken nen als een emotioneel mens. Hij werd vierde, maar meende dat hij recht had op brons na het zien van de finishfoto. De jury d'appel besliste anders en Dou glas ontplofte. Fucking colonial bas tards," sneerde de op Bermuda geboren atleet naar de Britse juryleden. Hij mis te niet alleen z'n medaille, hij werd bo vendien voor de rest van de EK ge schorst. Een jaar later werd de sprinter betrapt Konstantinos Kenteris viert zijn overwinning op de 200 meter, getooid met een lauwerkrans. foto Martin Meissner/AP op het gebruik van nandrolon. De tuchtcommissie van de KNAU sprak hem vrij, de IAAF keek nooit serieus naar zijn zaak en handhaafde de schor sing van twee jaar. Maar Douglas is zo'n gepassioneerd atleet dat hij vorig sei zoen, 38 jaar oud, terugkeerde. Woens dag strandde hij in München in de halve eindstrijd op 100 meter. De 200 meter brachten hem wel de gehoopte finale. Daarin sneuvelde hij tussen mannen, die nog in de zandbak speelden toen hij al - als laatbloeier van 26 jaar - debu teerde op de Spelen van 1988. Monnik Kenteris is bijna twaalf jaar jonger dan Douglas. Na zijn olympische- en we reldtitel is de Griek nu dus ook de beste van Europa. Alleen Pietro Mennea was in 1979 sneller met 19,72 seconden. Kenteris laat, zoals de meeste Griekse atleten, slechts van zich horen tijdens titeltoernooien. Lucratieve wedstrij den in Brussel of Zürich laten ze links liggen. Kenteris traint, leeft als een monnik en loopt in kleine Griekse wed strijdjes, meer niet. En dat is verdacht in de atletiek. „Maar Konstan is dit jaar al zes keer gecontro leerd op doping," antwoordt z'n coach Christos Tzekos vriendelijk. „Het geld van de Grand Prix hebben we niet no dig, we worden betaald door de over heid en krijgen hoge geldbonussen voor medailles." Zo richten de Grieken zich al jaren op Athene 2004. Tzekos is zakenman („Import en ex port") en doet atletiek er als hobby bij. In de winter van 1997 vluchtte hij met zijn groep atleten van een wedstrijd in Dortmund, toen onverwacht een con troleur verscheen. Een weigering staat gelijk aan een positief plasje, maar niet de atleten werden geschorst Wel stond Tzekos twee jaar buitenspel. Voor wat die schorsing waard was. Tot zijn groep behoort ook Ekatharina Thanou, die woensdag goud won op de 100 meter. „Voor mij ben jij de kampi oen," had de Italiaanse opponente Ma- nuela Levorato toen tot Kim Geveart (zilver) gezegd. En de Belgische zei: „Ik denk dat Thanou met mijn medaille rondloopt. Dat behaarde gezicht, die lage stem. Ik veronderstel dat ze vals speelt." De Grieken scoren, de Grieken zijn ver dacht. Zo gaat dat in de atletiek, de sport waar Douglas en Poelman zo van houden. Vandaag mogen ze weer, in de oranje estafettes. Genieten, plezier ma ken - ze kunnen er dit EK geen genoeg van krijgen. GPD ZÜRICH - Het kampioenschap van Zürich, de achtste we: strijd van de wereldbeker wielrennen, gaat toch door. groot aantal wielerploegen dreigde de race op 18 augustus!] boycotten, omdat ze nog steeds prijzengeld van de editie va] 2001 tegoed hebben. De nieuwe organisator van de wedstrijd Upsolut, heeft na gesprekken met vertegenwoordigers vanc- ploegen een boycot kunnen voorkomen. Upsolut zal de teanj het achterstallige prijzengeld, zo'n 95.000 euro, betalen. CAMAS - De Amerikaanse schaatsster Tonya Harding moe] weer de cel in. Een rechtbank in Camas (Washington) veroorj deelde haar wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk onder invloed van drank. De 31-jarige Harding zal tien dage! achter de tralies moeten doorbrengen. Harding was in 19S:1 een van de hoofdrolspelers in de zogenoemde Skategate.DrJ mannen, onder wie Hardings voormalige echtgenoot, plees-j den tijdens de Amerikaanse kampioenschappen een aansid op Hardings concurrente Nancy Kerrigan. Beide Amerikaa:-! se kunstschaatssters waren kanshebbers voor de olympisch*! titel. Uiteindelijk won Kerrigan zilver op de Spelen, terwijl Har ding naast het eremetaal greep. Na de spelen in Hamar wenjj Harding wegens de affaire veroordeeld tot een boete van 95.000 euro en mocht ze nooit meer voor de Amerikaan^' ploeg uitkomen. Twee jaar geleden moest Harding al driedaj gen in de cel doorbrengen, nadat ze haar vriend met een wiel] dop van een auto had geslagen. DPA YAKUTSK - Voor dammer Rob Clerc begon de derde rondl van het kandidatentoernooi voor het wereldkampioenschap gisteren met een kleine ceremonie. De Zoetermeerder weril gehuldigd vanwege zijn 47e verjaardag, maar hij had lieve twee punten geïncasseerd. „Tegen Ndjofang had ik een revar. che tegoed, want in de voorronde verloor ik van hem." Zovij kwam Clerc echter niet. Al voor de reglementair vereiste veertigste zet wierp hij a handdoek in de ring en stelde een puntendeling voor. K grootmeester uit Kameroen tekende al voor de remise, maa: dankzij een waarschuwing van de hoofdarbiter werd voorko men dat beide spelers op een nul werden getrakteerd. Ook de andere Nederlander, Ron Heusdens, moest zich tevro den stellen met een puntendeling, tegen Nosevich. Ook de be: de andere partijen eindigden onbeslist, zodat Georgiev nc steeds aan de leiding gaat. ANP CINCINNATI - Richard Krajicek heeft zich niet weten te plaatsen voor de kwartfinales van de Masters-Series in Cin cinnati. De Muiderberger verloor met 6-2 3-6 6-3 van de Chi leen Fernando Gonzalez. Met twee overwinningen herstelde Krajicek zich in Cincinnati van zijn moeizame start op hare court. ANP/RTR ATHENE - Zes dagen voor de start van de eerste pre-olympi- sche regatta is een Amerikaanse zeilster tijdens een training zwaargewond geraakt. De 42-jarige Kimberly BirkenfelÜi botste tegen de speedboot van haar trainer Bruce Kendal, du; haar begeleidde, en liep daarbij ernstig hoofdletsel op. Bir- kenfeld is naar een ziekenhuis in Piraus gebracht. DPA door Gert Lammerink VILLARD-DE-LANS - Mirjam Melchers heeft gisteren opgege ven in de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk voor vrou wen. De Nederlandse wielren- ster van de Farm Frites Hartol- ploeg bleek bij de eerste zware beklimming te veel last te heb ben van een blessure aan de rib ben, die ze eerder bij een valpar tij opliep. Op de eerste twee lichtere cols werd Melchers nog meegetrok ken door haar ploeggenotes, toen het er echt op aan kwam bleek het allemaal te veel van het goede. „Als het de laatste dag was geweest had het wel licht nog zin gehad door te gaan. Nu niet. We zijn nog niet eens op de helft. Het werd te gek voer Mirjam", zei een woord voerde van de formatie. Melchers, leider in het wereld bekerklassement, gold als eer van de favorietes voor de eind zege. Haar opgave betekendf, een forse tegenslag voor de Ne derlandse ploeg, tot nu toe me: drie dagzeges zeer succesvol it de ronde. Lichtpuntje was wel dat Zr- laard-Van Moorsel slechts lut tele seconden verloor op de Duitse nummer één Juditi Arndt. De drievoudig olym pisch kampioene handhaafde zich daarmee in de top van he'. klassement. Zoelfia Zabirovi, won gisteren de zesde etappe De Russische kwam met kleir- voorsprong op enkele achter- volgsters alleen aan. AFP van onze sportredactie PEKING - Het IOC staat open voor de discussie de Olympische Spelen van Peking in 2008 later dan gepland te laten beginnen. Nu staat de openingsceremonie voor eind juli, begin augustus op het programma, gedurende de heetste periode in China. De afgelopen dagen bezocht de uit 23 personen bestaande coöiv dinatiecommissie van het IOC de hoofdstad van China. Voor zitter Hein Verb ruggen gaf na derhand toe dat de weersom standigheden in de betreffende maanden niet ideaa 1 zi j n voor de atleten. Zomaar een verandering door voeren is echter niet mogelijk. „Dit kan alleen na uitvoerige discussie", zei de Nederlander. „De internationale sportfede raties hebben hun kalender al aangepast aan de eerste vastge stelde data voor de Spelen. Bij het overleg tot wijzigingen zul len dan ook veel partijen be trokken moeten worden." Het IOC neemt volgend jaar een definitief besluit over het aan- vangstijdstip. In de zomer kan de temperatuur in China tot bo ven de 40 graden oplopen. Bo vendien is er sprake van een ho ge luchtvochtigheid. De coördinatiecommissie was verder opgewekt. „Het is in drukwekkend om te zien hoe veel progressie het organisatie comité in het eerste jaar al heef gemaakt", zei Verbruggen. DPI MECHELEN - De politie is gisteren aan te pas gekomen on Aad de Mos de toegang tot hei stadion van KV Mechelen ontzeggen. De technisch direc teur uit Nederland was een da? eerder ontslagen, maar was toch naar het stadion gekomen om dat hij naar eigen zeggen no? niets over zijn ontslag had ge hoord. De nieuwe manager Luc Ver- heyen had gisteren een bijeen komst belegd om 'de waarheid over KVM' uit de doeken te doen. Die werd tot drie keer toe uitgesteld, wegens de aanwe zigheid van De Mos en zijn ad vocaat. Een gerechtsdeurwaar der overhandigde vervolge» het ontslag van De Mos op pa pier aan diens begeleider, die echter niet voor de ontvangst wilde tekenen. Uiteindelijk kwamen er enkele agenten on De Mos te verzoeken het stadior. Achter de Kazerne onmiddellijk te verlaten. Dat deed hij daarna meteen. Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20