Nieuwe feiten in zaak-Fortuyn Provincie wil besluit WCT per se niet in verkiezingstijd zin in zor> wet uitzicht op zee? Wanneer zeg je waarom je Pim hebt vermoord? 23° 114° Pistool verdachte zou al bij eerdere misdaad zijn gebruikt Van Marwijk I ontvangt brief met patronen Onbekend werk van Lucebert opgedoken Kinderpornonetwerk opgerold Geld voor Nederlanders Zimbabwe LPF wil het anders, maar hoe Nederlands succes op 800 meter Nederland, voor altijd vaarwel Vijftig doden bij gevecht om coca in Colombia Dus je wilt weieens voor jezelf beginnen... Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Van plectrum tot vleugel AutoTrack.nl J ZO 3 Kans op buien Half tot zwaar bewolkt en kans op regen- of onweersbuien. Maxima 21 tot 23 graden. 245e jaargang no. 188 zaterdag 10 augustus 2002 los nummer 1,50 I door John Hermse en 1 Martijn Kamans x AMSTERDAM - Celmate- s' riaal dat is aangetroffen op de patroonhouder van in., het wapen waarmee Pim iov Fortuyn is neergeschoten, is ook gevonden op de plek van een andere misdaad in december 2001. ROTTERDAM - Feyenoords trainer Bert van Marwijk is op et' 2 augustus bedreigd. Hij kreeg e: een dreigbrief met daarin enke- e le patronen. De politie van het te-, Rotterdamse district Feijen- ir- oord-Ridderster meldde giste- x ren een onderzoek te hebben in- K gesteld. .ar Als aanleiding werden opge- e- voerd de 'Hamas-spreekkoren' n tijdens de open dag van Feye- nourd. De brief was onderte kend door 'de harde kern van Ajax' en 'de joodse gemeen- schap'. De politie heeft zijn bedenkin- ii] gen met betrekking tot deze af- ie zender. Uit onderzoek is van een dergelijke link met Ajax niets ?- gebleken. ir. Afgelopen woensdag volgde een 1 tweede bedreiging aan het adres i-J van Van Marwijk via een tv-sta- i-| tion. ANP AMSTERDAM - Uitgeverij De Bezig Bij heeft 25 onbekende gedichten van Lucebert (1924- 1994) ontdekt. Ze waren in het bezit van Luce- berts weduwe T. Swaanswijk en werden gevonden bij het samen stellen van een nieuwe uitgave met alle bundels van de dichter/ schilder. De uitgeverij heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het gaat om gedichten die Lucebert vlak voor zijn dood maakte, nadat hij zijn laatste bundel 'Van de mal- tentige losbol' had afgerond. Deze bundel verscheen uitein delijk nadat de dichter was ge storven. Lucebert (pseudoniem voor Lubertus Jacobus Swaanswijk) heeft dertien bundels op zijn naam staan. De Bezige Bij was van plan deze in een boek uit te geven. „Toen we daar mee bezig waren, ver telde zijn weduwe dat er nog meer gedichten waren", aldus redacteur Victor Schiferli van de uitgeverij. „Hij was tot vlak voor zijn dood blijven doorwer ken." De ontdekte verzen worden toe gevoegd aan Verzamelde Ge dichten, dat op 12 september in de winkel ligt. ANP Dat zei officier van justitie Plooy gisteren tijdens de pro- formazitting van de strafzaak tegen verdachte Volkert van der G. Op de verdachte werden vol gens Plooy veel schotresten te ruggevonden en op zijn pistool zat bloed van Fortuyn. Óp Van der G.'s broek zat celmateriaal van het slachtoffer. De officier van justitie gaf verder aan dat bij een huiszoeking bij Van der G. explosieve stoffen zijn ge vonden. De rechtbank verlengde gister middag zijn voorlopige hechte nis met negentig dagen en be sloot de rechtszaak voor verder onderzoek drie maanden aan te houden. De officier wilde niet zeggen om welke misdaad in december vo rig jaar het ging of waar die is gepleegd. Hij zei wel dat het desbetreffende DNA-profiel niet overeenkomt met dat van Van der G. „Er ligt dus een rela tie tussen iemand die bij het an dere misdrijf betrokken is ge weest en de verdachte Van der G., althans zijn pistool", aldus Plooy. Bronnen rond het onder zoek meldden dat de verdachte van het andere misdrijf vast- zitHet zou gaan om een relatief eenvoudig misdrijf. Plooy betoogde dat Van der G. de moord met voorbedachten rade heeft gepleegd. Zo werden in zijn auto een kaart van het Hilversumse Media Park, waar de moord plaatsvond, gevonden en lag daar ook een memo. Daarop stond dat Fortuyn een interview zou hebben in het Radio 3FM-programma Ruud- dewild.nl. Verder zou uit het computergedrag van Van der G. blijken dat hij bewust naar de moord toewerkte. Verklaring Tot dusver heeft de verdachte Harderwijker nog geen verkla ring over de moord afgelegd. Justitie verwacht dat hij dat nog wel zal gaan doen. Advocaten van de verdachte zouden Plooy dat per brief hebben laten we ten. Een van de raadslieden, S. Franken, gaf gisteren aan dat zijn cliënt vooralsnog zwijgt op advies van de advocaten. Een van de raadslieden, S. Franken, zei gistermorgen ver der dat hij en zijn collega's di verse politici willen horen in verband met de moord. De rechtbank besloot later op de dag dat scheidend LPF-fractie- voorzitter Herben, fractievoor zitter van Leefbaar Nederland Teeven, LPF-Tweede-Kamerlid Janssen van Raay en H.F. van den Haak, die de beveiliging van Fortuyn onderzoekt, door de rechter-commissaris als getui gen moeten worden gehoord. De rechtbank wees de verzoe ken tot het horen van een aantal bewindslieden, onder wie pre mier Balkenende, minister Donner (Justitie) en Korthals (oud-minister van Justitie) af. Ook Jde Wij kersloothde hoog ste baas van het Openbaar Mi nisterie, LPF-Tweede-Kamer- lid Hoogendijk en ex-premier Kok hoeven niet te getuigen. Discjockey Wel moeten BNN-discjockey Ruud de Wild en misdaadver slaggever Peter R. de Vries nog door de politie worden gehoord, bepaalde de rechtbank. De Wild was getuige van de aanslag op Fortuyn op het Mediapark in Hilversum. ANP Journalisten en andere belangstellenden wachten bij de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam voordat ze naar binnen mogen. doorThea van Beek AMSTERDAM - „Wat een ophef alle maal", moppert een medewerkster van een modebedrijf in Amsterdam Osdorp. „De media houden al onze parkeerplaat sen bezet. We zijn niet eens bereikbaar voor onze klanten." De mediabelangstelling voor de eerste zitting van de Amsterdamse rechtbank in het proces rond Volkert van der G., de man die wordt verdacht van de moord op Pim Fortuyn, is enorm. De pro forma-zit- ting wordt gehouden in de extra bevei ligde rechtbank in een uithoek van de stad. De 'Bunker', zoals het gebouw wordt genoemd, is omgeven door drang hekken. Politiehonden hebben het hele gebouw op explosieven onderzocht. De tientallen journalisten die deze pro forma-zitting mogen bijwonen, worden grondig gefouilleerd. Telefoons moeten in kluisjes worden achtergelaten. Advo caten, rechters en de familie van Pim Fortuyn worden in geblindeerde busjes aangevoerd. Behalve een legertje politie agenten ziet ook een particuliere beveili gingsdienst op de veiligheid toe. Toch weet een vrouw een protestbord de rechtszaal in te smokkelen: „Wanneer ga je zeggen waarom je Pim Fortuyn hebt vermoord?" In de rechtszaal volgen zes tien televisieploegen, acht radiozenders, tien kranten, zes persbureaus en acht fo tografen de zaak. Buiten wemelt het van de journalisten. Tien cameraploegen, minstens zoveel radioverslaggevers en tientallen dagbladjournalisten bekijken en beschrijven voornamelijk elkaar. Tv- ploegen uit Duitsland en België zwermen in en rond de rechtszaal. Ook verslaggever David Oscarson van de Zweedse publieke omroep SBT is aanwe zig. „De moord op Fortuyn is een van de belangrijkste zaken die er de afgelopen tijd is gebeurd", zegt hij. „Voor Neder land was zo'n politieke moord uniek en dat heeft een grote impact op de samenle ving. Het bracht de emigratiepolitiek naar voren en dat is toch al een onder werp dat speelt in Europa. De publieke belangstelling voor het pro ces is matig. Zonder problemen verover- Advertentie S <jgn. Borrow Cherry appt. voor €499 j- Vj jf Reizen en Recreatie GA OP l/AKANT/E IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT Advertentie) Off-road rijden, bergbeklimmen, abseilen en kanoën... VertegenwoordigjijAutoTrack.nl tijdens de IO-daagse spectaculaire Kia Sorento Driving Experience? Schrijf je snel in via AutoTrack.nl en win! door Maurits Sep MIDDELBURG - De nervosi teit bij het provinciebestuur over de Westerschelde Contai ner Terminal neemt toe. Reden is de tijdsdruk van de komende verkiezingen voor Provinciale Staten. Als het besluit te lang op zich laat wachten, dreigt het de ver kiezingsstrijd te gaan bepalen. Het zittende college wil dat voorkomen. GroenLinks en de Partij voor Zeeland stelden voor het besluit over de WCT pas na de Staten verkiezingen te nemen. Gede puteerde Staten, gesteund door een meerderheid van de fracties, voelden daar echter niets voor. Zij willen het besluit in de hui dige samenstelling nemen. Een vertrouwelijk stuk dat onder dienstgeheim in het college van GS is besproken, benadrukt de haast die geboden is. De wijzi ging van het Streekplan die de aanleg van de WCT mogelijk maakt, heeft tot en met 10 juni ter inzage gelegen. De wet schrijft voor dat het provincie bestuur daarna binnen vier maanden een besluit moet ne men. De Statenvergadering van september kwam echter - van wege het grote aantal bezwaren - te vroeg, die van november te laat, en in oktober was er geen geagendeerd. Om die reden is inmiddels een extra Statenver gadering uitgeschreven op 4 ok tober. Vlak daarvoor, op 23 sep tember, vindt een extra vergadering plaats van de drie WASHINGTON - Amerikaanse en Europese agenten hebben in een gezamenlijke actie twintig mensen gearresteerd wegens seksueel misbruik van hun ei gen kinderen en het uitwisselen van hun foto's op het internet. Ook een Nederlander zou tot de arrestanten behoren. Hij is in fe bruari gearresteerd. Zo'n 45 kinderen, tussen twee en veer tien, zijn weggehaald bij hun ouders. De zaak begon in Dene marken na een tip van een kin derbeschermingsorganisatie ANP/RTR/AFP Nederlandse boeren in Zimbabwe, die van hun land worden onteigend, kunnen rekenen op financiële steun uit Den Haag voor het voeren van een internationaal proces. Gisteren ver liep de termijn waarbinnen boeren hun land moesten verlaten. De autoriteiten gingen nog niet over tot ar restaties. De LPF wil een andere politiek voeren. Alleen verschillen de meningen over hoe dat moet. Ook de Zeeuwse LPF ontkomt niet aan interne ruzies. Royement van een mede-op richtster en een bijeenkomst van ontevreden leden. De LPF mist samenhang en kiezers lopen weg. Drie Nederlandse atleten hebben tijdens de EK in München de halve finales van de 800 meter bereikt. Bram Som en de debutan ten Stefan Beumer en Ar- noud Okken (foto. links) overleefden allemaal hun series. Voor de Zeeuwse Anjolie Wisse eindigde het EK gisteren in de se ries van de 1500 meter, waarin ze J laatste werd. i_. \J Naar schatting verhuis den vorig jaar meer dan 60.000 Nederlanders naar het buitenland. Het gaat vooral om mensen die Ne derland te vol en te duur vinden en een nieuwe toe komst zoeken in een land waar nog ruimte, rust en veiligheid I voorhanden zijn. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 2122,23,25 en 27; reizen: W1, W3 en W5; mobiel: W7; trends: W9 en W11wonen: W10 [Jfr -II- - BOGOTA - Bij gevechten in het noorden van Colombia zijn der tig rechtse paramilitairen en twintig linkse guerrilla's om het leven gekomen. Dat heeft het le ger gisteren bekendgemaakt. Inmiddels zijn de gevechten voorbij. De paramilitairen vochten met leden van twee guerrillabewe gingen, de Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC) en het Nationaal Bevrij dingsleger (ELN), om de contro le over de goudmijnen en de co caplantages in de omgeving. De burgeroorlog in Colombia duurt al 38 jaar. Rebellen en pa ramilitairen financieren de strijd vaak met de opbrengst van drugshandel. De woensdag aangetreden president Alvaro Uribe heeft beloofd hard op te treden tegen. AP foto Vincent Jannink/ANP (Advertentie de Tessa van Kalleveen uit Rotterdam een plekje op de publieke tribune. Tij dens een schorsing posteert ze zich bui ten met twee andere vrouwen achter de Nederlandse vlag met de tekst 'Pim at your service'. „We hebben elkaar ont moet via internet en afgesproken de zaak te volgen." Snackbar Mogen de ondernemers op het bedrijfs terrein in Amsterdam Osdorp dan zeuren over de drukte, de uitbater van de snack bar Dicke Mick zul je niet horen. De ham burgers, patat en kroketten vliegen zijn tent uit. „Ach, ik zal niet klagen, maar had toch op wat meer klandizie gere kend", moppert hijGPD Dat is dan jouw zaak. Een eigen zaak; wie droomt er niet van? Met Olympia kan je die droom vervullen. Informeer naar onze franchisemogelijkheden en wellicht start jij binnenkort je eigen uitzendbureau. www.jouwzaak.nl (Advertentie) commissies die zich met de ter minal bezig houden (Ruimte, milieu en water; Economie; Ver keer en vervoer). De kans bestaat dat Provinciale Staten er op 4 oktober niet uit komen. In dat geval wordt de termijn van vier maanden waarbinnen ja of nee gezegd moet worden, niet gehaald. Het besluit kan dan worden ver daagd met acht weken. Dat be tekent echter dat de WCT alsnog een rol kan gaan spelen in de verkiezingsstrijd. Tekenend voor de bekommernis in het provinciebestuur is, dat de reden voor de extra Staten vergadering in het geheim be handeld is. Ook de afsluitende opmerking van het stuk is veel zeggend: 'Het lijkt niet verstan dig de media hier deelgenoot van te maken.' straat: nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I T I I M I I 8 713214 000019 C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor €15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 'O per maand met automatische incasso 19.25). C per kwartaal met automatische incasso 52.-). n per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! V^fll J DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com y De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1