Eenheid binnen LPF ver te zoeken Mosselrock ook dit jaar echt Zeeuws podium Kapelse verenigt gedupeerden van stroomstoringen Kunst die dicht bij de mensen staat 15 Beach Boomen in het zand Partij wil politieke vernieuwing maar weet niet op welke manier kunst cultuur Het moet anders, is het adagium van de Lijst Pim Fortuyn. De partij wil de democratie teruggeven aan het volk. LPF heeft dat deels gemeen metD66. MaarD66 heeft bij haar oprichting ook aangegeven hoe zij dat wil bereiken. „Iedereen binnen de LPF vindt dat het anders moet, maar ze hebben allemaal een ander idee over wat 'anders' inhoudt." door Maurits Sep 'g lt VLISSINGEN - Na de histori- P sche verkiezingswinst op 15 mei is de Lijst Pim Fortuyn ten prooi 'J gevallen aan interne twisten. 1 Zowel landelijk als in Zeeland r liggen de oprichters en leiders onder vuur. Zo had Pim het on- n getwijfeld niet gewild. Maar het enige bindmiddel, de naamge ver en grondlegger van de LPF, is er niet meer. De partij mist sa menhang en de kiezers lopen e weg. s De eerste scheur in de Zeeuwse afdeling van de LPF werd al e voor de Kamerverkiezingen zichtbaar: op de zaterdag na de j moord op Fortuyn, tijdens de e i stille mars in Middelburg. Voor man R. Stoffels van de Partij e voor Zeeland zocht daar toena- e dering tot (toen nog) Fortuyn- 1 lijk Zeeland. Een deel van het bestuur toonde bereidheid eens aan tafel te gaan zitten en de mogelijkheid of wenselijkheid van samenwerking te bezien. Mede-oprichtster en bestuurs- 1 lid R. de Nooijer wees die echter 1 openlijk resoluut af. Eind mei barstte de bom. De Nooijer werd uit de partij gezet. Er was niet met haar samen te werken, luidde de verklaring. Maar ook zij had kritiek. De an- I dere bestuursleden zouden uit zijn op eigen macht en penning meester G. Schimelpenninck zou sympathieën koesteren voor de Franse extreem-rechtse poli ticus Le Pen. Schimmelpen- ninck ontkent. ,,Het Front Na- j tional heeft wel enkele goede I ideeën, zoals de SP ook enkele goede ideeën heeft. Maar met Le Pen heb ik helemaal niets." Hetze Deze week haalde Zeelandnet de site van het platform van on- 1 tevreden Zeeuwse LPF-leden tijdelijk van het internet. Via de site werd een hetze gevoerd te gen het zittende bestuur, nadat voorzitter Sturm een dag daar voor de 'dissidenten' een veeg uit de pan had gegeven. Op nieuw wederzijdse beschuldi gingen over onder meer ex- treem-rechtse sympathieën. Sturm diskwalificeerde de on tevreden Zeeuwse leden als ge lukzoekers en politieke zwer vers. En daarin schuilt volgens het bestuur de reden voor de machtsstrijd. „Er hebben zich heel veel enthousiaste mensen bij ons aangemeld, maar er heeft geen correcte screening kunnen plaatsvinden. Nu blijkt dat er veel gelukzoekers bij zitten", stelt Schimmelpenninck. Dat uit zich bijvoorbeeld in de afsplitsing van LPF Zeeland in Hulst, waar eerder deze maand twee ontevreden leden de partij hebben verlaten en Leefbaar Hulst hebben opgericht. „Lie ver een afscheiding dan een het ze binnen de partij en steken in de rug", verzucht Schimmel penninck. Secretaris en regio coördinator R. Muste nuanceert bovendien de omvang van het probleem. „Het zijn maar twee leden." Kwaad daglicht De hele groep ontevreden leden is niet groot, merkt LPF-lid F. Jansen uit Middelburg op. Hij stoort zich eraan dat zo'n klein aantal mensen toch de hele par tij in een kwaad daglicht kan stellen. „Terwijl er ook zo veel echt betrokken mensen zijn, die zich wel voor de partij inzetten. Maar dat ziet nu niemand." Hoe groot LPF Zeeland werke lijk is, is op dit moment evenmin bekend. Het Zeeuwse bestuur weet dat ten dele, het landelijke bestuur beschikt weer over an dere gegevens. De uitwisseling is in gang gezet en moet binnen kort helderheid verschaffen. Dan pas kan een ordentelijke le- zaterdag 10 augustus 2002 door Rosalie Buizer KAPELLE - Naar aanleiding van stroomstoringen eind vori ge maand in Kapelle heeft C. van Veen uit Kapelle een op roep aan alle gedupeerden ge daan. Ze vraagt mensen die net als zij schade aan computer of andere apparatuur hebben, zich bij haar te melden." Van Veen belde direct Delta Nutsbedrijven nadat ze merkte dat er schade was ontstaan aan haar computer. „Ik kreeg een medewerker aan de telefoon die ontkende dat zich stroomsto ringen hadden voorgedaan in Kapelle. Dat vond ik vreemd, want ik had al van meerdere mensen gehoord dat er een sto ring was", zegt Van Veen. „Toen ik het vervolgens een beetje ging inventariseren bleek dat er soms flinke schade was ontstaan. Zo vertelde iemand mij dat hun in ductieplaat kapot was gegaan. Dan praat je al gauw over een paar honderd euro schade In middels had ik al een brief ge schreven naar de Delta Nuts, maar wilde eigenlijk de klach ten bundelen. Zo konden we aantonen dat er wel degelijk een storing is geweest en we dus een schadevergoeding konden in dienen." Inmiddels heeft Van Veen zeven klachten binnengekregen. „Dat is nog niet veel, maar ik ver wacht dat er nog meer klachten binnenkomen." M. Weisfei t, persvoorlichter van de Delta, beaamt dat er een pro bleem met de stroom is geweest en zegt dat het nutsbedrijf nooit heeft ontkend. „We noemen het incident in Kapelle een zoge naamde stroomdip. Dit is iets anders dan een stroomstoring In Goes heeft zich eind juli op een fabrieksterrein een stroom storing voorgedaan. Doordat stroomnetwerken met elkaar verbonden zijn ontstaat er een stroomdip in de buurt van de storing Gedupeerden van de storing kunnen net als anders een scha devergoeding indienen, aldus Weisfelt. „We zullen alle geval len individueel bekijken. Als blijkt dat de schade is veroor zaakt door onze schuld zullen we overgaan tot schadevergoe ding. De klachten van de bewo ners uit Kapelle zijn nog niet be keken, maar we zullen alles grondig onderzoeken." door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Michel de Heij. Ronald Molendijk. DJ Ser ge. Discjockeys van naam en faam strijken op zaterdag 31 au gustus neer op het Noordzee strand van de Brouwersdam voor de tweede editie van Beach Boom. Het strand voor paviljoen Per ry's Beach Club wordt op de laatste zaterdag van augustus nog één keer dit seizoen omgeto verd tot dance-tempel. Organi satoren Perry's Beach Club en café Surf Inn in Scharendijke hebben een groep gangmakers naar de Brouwersdam gehaald Michel de Heij moet één van de trekpleisters van het strand feest worden. Eerder deze zo mer mixte hij het publiek van het dance-evenement Dance Valley naar hogere sferen. Ook Ronald Molendijk is een beken de naam in het circuit. Huis-dj van de discotheken Nighttown in Rotterdam en De Kade in Zaandam scoorde hij ook de hit 'Summer in the city' met Soul- vation. DJ Serge is internatio naal erg intrek: met optredens in Miami, Frankrijk en Groot- Brittannië maakte hij furore Deze en andere dj's zullen het publiek van Beach Boom II ver maken. Aanvang 4 uur 's mid dags en eindigt om elf uur 's avonds. De afterparty zet zich voort in de Surf Inn lijk van een persoon in haar ei gen partij. „Met ons ging het goed toen Hans van Mierlo par tijleider was, toen Jan Terlouw het was. Maar zonder herken bare personen brokkelt de aan hang af." Onduidelijkheid De LPF heeft daar echter meer last van dan D66 had, omdat de positie van die partij veel min der duidelijk is, analyseert Boo- gerd. „Het eerste bindmiddel is de onvrede over het bestaande, maar dat beklijft niet op de lan ge termijn. Ook 'de geest van Pim' beklijft uiteindelijk niet Dus moet men zich positione ren: wat willen we wel." Daar voorziet zij grote proble men. „De LPF zegt: wij gaan het anders doen. Maar niemand heeft nagedacht over hoe dat moet. De leden komen uit totaal verschillende werelden. De een zat bij de PvdA, de ander bij de WD. Dat zijn volstrekt andere denkwerelden, die diametraal tegenover elkaar staan. Ja, dan is het eigenlijk niet eens zo vreemd dat iedereen weer zijns weegs gaat Boogerd. „Wij waren al langer bezig voordat we aan verkiezin gen meededenDe basis was sta bieler. En D66 is niet opge bouwd rond de mythe van één persoon." Dijkwel: „Zij zijn be gonnen zonder partijprogram ma. Dat is voor mij echt onbe staanbaar." Zorgen over de toekomst heeft de LPF desondanks niet. „Som mige leden wilden meteen op een verkiesbare plaats komen. Toen dat niet kon, gingen ze weer weg.", concludeert T. van Dillen, die de oprichting van re gionale afdelingen coördineert Hij vertrouwt daarom toch op goede uitslagen bij de lokale verkiezingen in Zeeuws-Vlaan- deren, dit najaar, en bij de Pro vinciale Statenverkiezingen in maart 2003. Ook De Nooijer stelt dat nu een natuurlijke se lectie plaatsvindt. „LPF bedrijft een nieuwe politiek: eclectisch. Wat wil zeggen dat de goede gedachten van alle partijen een nieuw geheel vor men. Voor negentig procent van de kiezers is dat niet gekend. In memoriam voor Fortuyn, denvergadering plaatsvinden. De datum is nu bepaald op 27 augustus in Terneuzen. „Het moest ook allemaal zo snel met de oprichting", veront schuldigt Schimmelpenninck zich. Dat is De Nooijer wel met hem eens. „Het is allemaal heel haastig gegaan. Anderzijds. Een screening is nooit helemaal waterdicht." Het mag dan snel gegaan zijn, na een half jaar zou men het spel toch redelijk volgens de regels na de moord, in de etalage van moeten kunnen spelen, meent A. Dijkwel, gewezen gedepu teerde voor D66 in Zeeland. Hij is dan ook 'lichtelijk verbijs terd' over wat er in de LPF ge beurt. „Troubles kun je overal hebben, maar dan moet je dat vanuit het landelijk bestuur bij sturen. Maar ja, als het daar ook niet goed gaat..." De ontstaansgeschiedenis van LPF laat zich vergelijken met die van D66. Beide partijen zijn ontstaan uit onvrede over de rco Holm Coiffures. foto Marijke FOlkertsma heersende politiek, beide waren de achterkamertjes beu. Maar D66 kende niet de groeistuipen van de LPF. „Omdat wij alle maal met hetzelfde bezig waren en omdat er een meer gedegen leiding achter onze partij zat", verklaren Dijkwel en voormalig Europarlementariër J. Boogerd. Dijkwel: „Fortuyn was, los van de inhoud, een fenomeen. Toen hij wegviel, was er geen opvol ger om de lijnen uit te zetten." Boogerd herkent die afhanke- door Rob Paardekam YERSEKE - De elfde editie van Mosselrock in Yerseke be looft opnieuw veel goeds. De organisatie van het bekroonde festival is er in geslaagd een afwisselend programma op te stellen met veel Zeeuwse bands. Mosselrock vindt plaats op vrijdag 16 en zater dag 17 augustus. Mosselrock won vorig jaar de Zeeuwse Popprijs voor het beste festival van Zeeland. De j ury prees onder meer de goede bandkeuze, de gedurfde pro grammering en het feit dat er zoveel ruimte is voor Zeeuwse bands. Van dat laatste is ook dit jaar sprake. Het podium, op het parkeerterrein van bun galowpark Buitenplaats, wordt vrijwel uitsluitend be treden door provinciegenoten. Voor het eerst begint Mossel rock dit jaar al op de vrijdag, al is het bescheiden. Vanaf 22.00 uur 's avonds is er het Mossel- rockcafé met optredens van de rock- en coverformatie Hard ball en een sessieband die be staat uit bestuursleden van het festival. Zaterdag om 13.00 uur barst het festival echt los met een optreden van de band Dexter. De vijfkoppige formatie uit Hulst beschrijft zichzelf als een pop/rock coverband die nummers van onder meer Anouk, Lenny Kravitz en Me lissa Etheridge ten gehore brengt. Het tweede optreden wordt verzorgt door de relatief onbekende punkband UFI (Ugly Faced Idiot) uit Rei- merswaal. Voorspeeldagen De Terneuzense bluesformatie Jive for your Life is één van de bands die tijdens de voor speeldagen in goede aarde vie len bij de organisatie. Even voor half vier mogen de drie bandleden het podium betre den. Drummer Friso van Wijck, gitarist Donny Benja- minsz en bassist Jean-Paul Harreman brengen een mix van blues, swing en rockabilly. Na Jive for your Life is het de beurt aan Anchor. De band die lange tijd door het leven ging als Wolfshead staat al jaren in de belangstelling van de orga nisatoren van Mosselrock, maar treedt dit jaar voor het eerst op. Anchor begon in 1996 als hardcoreband, maar sinds die tijd is de muziek van de Walcherse formatie meer me lodisch, dynamisch en groovy geworden. Aan het eind van de middag is het tijd voor de duistere gita ren en de zware drums van Backlash, de winnaar van de Zeeuwse Belofte. De Vlissing- se band heeft de meeste zalen in Zeeland inmiddels platge- speeld en geldt als één van de hoofdacts van Mosselrock. In de vooravond zijn er optredens van hardrockband Floffgirl en Rebba the Loon. Deze laatste band viel eind vorig jaar net als Mosselrock in de prijzen bij de uitreiking van de Zeeuwse Popprijs. De Middelburgse groep werd bekroond met de titel 'beste live-act'. Eigenlijk had Rebba the Loon vorig jaar al op Mosselrock moeten staan, maar de vakantieplan ning van enkele bandleden gooide roet in het eten. Eigen draai Om half tien gaat de Schouwse groep Crosshead and the Sou- thside Horns het podium op. De blues en rock'n'rollband geeft een totaal eigen draai aan nummers van onder meer Eric Clapton, Bruce Spring steen en Joe Cocker. Het festi val wordt vanaf elf uur afge sloten door Blaze of Glory. Deze Zwolse band zet een ja ren tachtig persiflage neer waarin bijna geen enkele grote hardrockartiest uit dit decen nium ontbreekt. Rebba the Loon door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Hij heeft zijn mecha nische constructies uitgestald op prestigieuze plekken als de Grote Markt van Brussel en het plein van de San Marco in Vene tië, maar voor Raphaël August Opstaele haalt niets het bij de Grote Kerk van Veere. Vanaf vanavond laat hij daar elke za terdag en zondag zeven identie ke, zes meter hoge 'Helden van de Grote Paradox' rondwande len. „Op deze plek ben ik ver liefd geworden." Opstaele houdt zich meer dan dertig jaar bezig met kunst, voornamelijk op straat. Met projecten als Mass Moving (van af 1969) en Mass and Individual Moving (vanaf 1976) legde hij zich toe op vluchtige kunstui tingen, verwant aan de in de ja ren zestig opgekomen happe nings. Halverwege de jaren tachtig ontstond Mecano-art. De 'Helden van de Grote Para dox' zijn de eerste beelden onder die noemer en wie ze ziet begrijpt waarom. In hun betrek kelijk eenvoudige vormgeving doen ze denken aan bouwwer ken van een superformaat Me- cano. Bijzonder aan de 'Helden' is dat ze uit zichzelf rondlopen. De zes meter hoge, vier meter lange en bijna drie meter brede beelden hebben puntige koppen, als vo gels met een snavel aan voor- en achterkant. Wanneer de beel den lopen, draaien de koppen om een as. De helden hebben vier poten. Bij elke stap van tachtig centimeter, waarover ze vijfendertig seconden doen, til len twee poten de andere twee door middel van kettingen over zich heen. „Hij heft zijn pootjes naar bo ven", zegt Opstaele liefdevol over zijn geesteskind. „Dat gebeurt door stroom uit een bat terij. Maar als hij over het draai punt heen is getild, gaat hij ver der op zijn eigen gewicht. De motor doet dan een gedeelte van de gebruikte stroom weer terug vloeien naar de batterij. Daar door zou het beeld acht uur door kunnen lopen." Roman De term 'Helden' geeft aan dat voor Opstaele zijn beelden zijn wat personages zijn voor de schrijver van een roman. Bij de 'Grote Paradox' zijn verschil lende verklaringen te bedenken „Het is toch paradoxaal dat in deze tijd mensen dit soort din gen maken. Daarbij verwijst het t ook naar de relativiteit van het begrip snelheid. In onze maat schappij, waarin iedereen zo'n haast heeft dat we onze woor den afkorten en onze zinnen met meer afmaken, bewegen deze beelden zich heel langzaam. Maar als je onze snelle auto's af zet tegen de snelheid van het licht, dan zijn ze o zo langzaam. Dat zijn van die gedachten die bij deze beelden kunnen opko men. In de eerste plaats gaat het mij om verwondering en ver vreemding. Dat zijn de hefbo men naar de vraag: Wat is dit dan eigenlijk?" Over zijn sculpturen moet niet al te hoogdravend worden ge daan, benadrukt Opstaele. „Ik bevind me aan de periferie van de kunstwereld. Van hermetis me en labyrintisme moet ik niks hebben." „Als kinderen deze beelden zien lopen hebben ze er geen enkel probleem mee In Amerika kreeg ik de vraag of ik ze niet ook in het klein had, als speel goed. Dat vind ik mooi. Dat be tekent dat ik ver van de kunst wereld sta, maar dicht bij de mensen." Vanavond begint om 20 uur de tentoonstelling van de bewe gende Helden van de Grote Pa radox. Ook wordt dan voor het eerst de cd-rom Inventus ver toond over dertig jaar kunst op straat door Opstaele. Door de week staan de Helden stil, op za terdag en zondag lopen ze. De Grote Kerk van Veere is dage lijks geopend van 11-17 uur. Installatie van Raphaël August Opstaele in de Grote Kerk in Veere. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15