PZC Weerstand tegen post huisartsen Een kasteel om snel te vergeten 11 Verhalenschip in Zeeland Handtekeningenactie Greenpeace tegen openhouden Borssele SP wil actie voor behoud NS-station in Oost-Souburg Aantal dokters doet niet mee VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE zondag middag onbeperkt gekookte mosselen eten zeeuwse almanak Geholpen WALCHEREN zaterdag 10 augustus 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een deel van de Middelburgse huisartsen doet niet mee met de huisartsen post op Walcheren. De meeste huisartsen in de gemeente Veere blijven ook gewone diensten draaien. De Middelburgse art sen vinden de locatie van de post niet goed, de post te duur en vre zen dat de kwaliteit van de zorg achteruit gaat. De Walcherse huisartsenpost opent dit najaar in Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De post wordt bezet door twee art sen en drie of vier assistenten. Huisarts F. Heere doet niet mee, net als vijf of zes collega's. „Met de huisartsenpost in Vlissingen verdwijnt een hele voorziening voor het Middelburgse pu bliek", zegt hij. „Tussen vijf uur 's middags en acht uur 's och tends zijn mensen aangewezen op de post in Vlissingen." Bereikbaarheid is een belang rijke reden om af te zien van deelname. Verder is Heere hui verig om een deel van het werk te delegeren aan assistenten. „Die gaan de triage doen, de be oordeling van de patiënten. Nu geven we de patiënt het voor deel van de twijfel. Doordat je de patiënten beter kent, is de kans groter dat je minder mis sers hebt. In plaats van vooraf zeggen dat iemand voor mets belt, doe ik dat liever achteraf." Ook de kosten spelen een rol. De begroting bedraagt volgens Heere 1,1 miljoen euro. Een con sult en een visite worden vier keer zo duur als normaalvertelt hij. Nu is een weekeinde- of avondtarief het dubbele van het normale tarief. De artsen zelf komen er minder goed vanaf. Zij krijgen 45 euro per uur. „Daar kan je nog niet eens de wasma chine voor laten repareren." De artsen die niet meedoen met de huisartsenpost mogen geen re kening meer sturen voor het werk 's avonds, 's nachts en in het weekeinde. Om die reden heeft één huisarts alsnog beslo ten mee te doen. De groep huis artsen die niet mee wil doen, heeft geen principiële bezwaren tegen een huisartsenpost, legt Heere uit. „In dichtbevolkte ge bieden, zoals de randstad is het een goede voorziening." Vooral omdat de patiënten veeleisend zijn geworden. Ze willen vaak direct geholpen worden, bellen regelmatig in het weekeinde voor een vergeten recept en mel den zich 's avonds om elf uur met een neusverkoudheid. „Dat ver oorzaakt wrevel bij huisartsen." Onvrede De posten ontstaan uit onvrede met de werktijden en de werk druk, vertelt Heere. Er worden te weinig huisartsen opgeleid, de artsen die klaar zijn met hun opleiding willen vaak in deel tijd werken. De 'ploegers', zoals Heere ze noemt, worden zeld zaam. „Dat is een bedreiging voor het systeem dat altijd goed gewerkt heeft." Of het probleem van de werkdruk met een huis artsenpost wordt opgelost, be twijfelt hij. Om een huisartsen post goed te laten draaien zijn 150 artsen nodig, rekent Heere voor. Op Walcheren doen er on geveer 3 5 meeD e artsen moeten veel diensten draaien, die ook nog eens intensiever zijn dan de oude weekeindediensten. De Nancy Blackett ligt afgemeerd in de jachthaven Oranjeplaat bij Arnemuiden. foto Lex de Meester door Valeska Nastaly ARNEMUIDEN - De Engelse zeilboot Nancy Blackett heeft voor de tweede keer in haar 71- jarig bestaan de reis van Har wich naar Vlissingen gemaakt. Het kleine schip is beter bekend als de Goblin in de boeken van de Britse schrijver Arthur Ransome. In het boek 'We didn't mean to go to sea' maakt dat schip dezelfde reis. Voordat Ransome het kinder boek schreef, kocht hij het nog geen negen meter lange schip en noemde het naar de hoofdper soon uit zijn vorige boek 'Swal lows and Amazons'. Dat was dus Nancy Blackett. Hij kon het scheepje kopen, doordat 'Swal lows and Amazons' zo succesvol was. Ook maakte hij eerst zelf de tocht naar Vlissingen om te zien of het met zo'n klein zeil bootje mogelijk was. De mensen die nu de reis met het bootje ge maakt hebben, zijn leden van The Nancy Blackett Trust. Dat is een vereniging die in 1997 is opgericht ter behoud van het bootje. Ze hebben allemaal Ransome's boeken gelezen en zijn daardoor verliefd geworden op het bootje, dat exact lijkt op het schip uit de verhalen. Tweede-prijswinnaar van de 'Alone around the world'-zeiltoer, Ellen Mac Ar thur, heeft naar eigen zeggen le ren zeilen uit de boeken van Ransome. Schipper Bryan Bonsor ver klaart dat de trip die zij nu ma ken, in eerste instantie bedoeld is om de reis nog eens over te doen. „Ten tweede is het voor de fans, zodat zij de Nancy in het echt kunnen zien." De beman ningsleden wisselen elkaar af tijdens de drie weken durende- reis. „Er is slechts plaats voor vier personen op het schip. We willen zoveel mogelijk leden de kans bieden om ook mee te va ren", zegt Bonsor. Piratenvlag De bemanning probeert zoveel mogelijk als in het verhaal te handelen. Zo varen de leden van de vereniging met een piraten- vlag en heeft 'first mate' Jenny Wedick dezelfde rode muts op als hoofdpersoon in het boek Nancy Blackett. Deze laatste noemde zichzelf 'the amazon pi rate', vandaar de vlag. Verder is alles in het bootje nog origineel. Er is geen elektriciteit, waar door het bootje verlicht wordt met gaslampen, ,,'s Avonds is er dus geen licht genoeg om bij voorbeeld nog te lezen. We moe ten meteen gaan slapen", zegt bemanningslid Susan Milward. Ondanks dat Ransome zeer ge charmeerd was van Vlissingen en dat ook beschreef in zijn boek, zijn de boeken nooit in het Nederlands vertaald. Vandaar dat de volgens de bemannings leden wereldberoemde boeken hier niet zo bekend zijn. Ze be weren dat de boeken zelfs ge bruikt worden voor Engelse les in Rusland en Japan, omdat de schrijftaal van Ransome zo goed is. De boot is 29 juli in Vlissingen gearriveerd, maar heeft daar nog niet aangemeerd gelegen. „De haven was vol, dus we zijn direct doorgevaren naar Mid delburg. Daarna hebben we Veere en Zierikzee aangedaan en van daaruit weer terug naar Middelburg. In Middelburg zijn we van bemanning gewisseld. We hebben dezelfde reis nog een keer gedaan en we hebben nog op het Veerse Meer gevaren. En nu liggen we in Oranjeplaat", aldus Bonsor. door Edith Ramakers Daan Boerekamps uit Someren be gint haast te stampvoeten. „Stout water." Het water vernietigt zijn net gebouwde zandkasteel. Twee jaar is hij pas en hij begrijpt deze wereld niet. „Ik wel", zegt zijn broer Roel, die al ze ven is. „Tegen water, wind en vuur kan de mens niet op. Dat zegt papa altijd. En bij zee hoort water, veel water, kijk maar. Onze wereld draait en nu kantelt de wereldbol naar Zeeland toe. Van daar dat het vloed is. De wereld draait door, gaat weg van Zeeland. Daarom heeft Zeeland over zes uur minder water en is het eb. Logisch toch", zegt hij tegen zijn broertje. En verder: „Zandkastelen gaan een keertje kapot. Daar kun je helemaal niets tegen doen." Roel zit er allerminst mee dat zijn fraaie kasteel instort en dat het ver dwijnt. Het gebeurt. Het gaat er om, vindt hij, snel iets moois te bouwen, goed kijken hoe prachtig het is en hoe lang het blijft staan en het daarna 'ge woon vergeten'. Het is hem gelukt om bij de zandkastelen wedstrijd van de PZC samen met zijn broertje en zijn moeder een 'mooie burcht te maken, met watervallen, sloten, watergangen'. De burcht had poorten en ramen. Van daar dat het drietal uit Someren, de PZC-hoofdprijs krijgt. „Mijn moeder heeft goed meegeholpen met bouwen en mijn broertje heeft water gehaald. Maar het meeste water kwam vanzelf -Weg naar het kasteel toe", vertelt Roel. Moeder Marian was een welkome hulp. „De kinderen vroegen erom. Mama, mama, kom dan. Ik had liever even ge luierd. Maar toch, zandkastelen bou wen dat heeft ietsIk vind het ook goed dat het kasteel is ingestort. Want dat gebeurt op natuurlijke wijze. Op com puters bijvoorbeeld krijgen kinderen vreemde beelden voorgeschoteld. Een gebouw stort op de computer nooit nor maal in. Het proces van bouwen en af breken verloopt onlogisch. Eigenlijk is zandkastelen bouwen heel educatief." Golven Ze kijkt alsof ze niet eerder op die ma nier aan kastelenbouwen heeft ge dacht. Stout water, is dus eigenlijk niet stout, maar sterk water. „En van de na tuur kun je niet winnen. Dat is toch een mooie les voor vandaag", zegt ze tegen Daan. De vloed nadert vrijdagmiddag snel, sneller zelfs dan verwacht. De golven zullen de kastelen meedogenloos om ver duwen. Een smalle strook zand is nog maar over. Ouders zien het opruk kende onheil en de een na de ander pakt schop en emmer om de kinderen te hel pen. Of vinden ze het zelf ook leuk om kastelen te bouwen. Het gezin Van Hoepen uit Heinkenszand bouwt eens gezind aan een riant fort. „Ik geniet hier volgens mij evenveel van als mijn kinderen", zegt Esmeralda van Hoe pen. De moeder maakt geen zandkaste len om 'enkel maar de kinderen een handje toe steken'. „We spelen met el kaar. De kinderen zijn creatief. Die .-•ras»- v" •>-? - ft, r -iv jt.v Cr*'"'- v Esmeralda van Hoepen: „Als ik ga graven, geef ik me helemaal.". foto Ruben Oreel Waar: Strand bij Zoutelande Aantal deelnemers: 15 Winnaars: Roel en Daan Boerekamps Volgende wedstrijd: Vrijdag 16 augustus, Zeeuws-Vlaamse strand Kosten deelnemers: gratis vrije manier van denken, raak je kwijt als je ouder wordt. Kinderen kijken en denken anders. Een stok kan rustig een vlag zijn. En onze oudste Sven (5 jaar) wilde dat er naast het kasteel een put gegraven werd voor dieven. Hoe komt hij erbij? Kinderen houden de herinne ring aan mijn eigen jeugd levendig." Over de streep Dertig jaar is Esmeralda „En dan be gint het te komen dat spelen niet meer vanzelf gaat", zegt ze. „Jammer. Met kinderen mag je spelen. Zij trekken je soms ook over de streep om mee te doen. En als ik dan ga graven, dan geef ik me helemaal. Ik had niet eens in de gaten dat er net een foto van mij werd ge maakt." De bijzondere creatie van de familie uit Heinkenszand moet er na drie kwartier aan geloven. De dievenput loopt vol water, de vlag valt. De lotsbestemming van een zandkasteel is dat het eens ka pot gaat. „Maar vandaag gebeurt dat wel erg snel. We hebben er amper van kunnen genieten", zegt Esmeralda. „In Frankrijk, Normandië, hebben we tij dens ons laatste vakantie veel kastelen gebouwd. We waren uren zoet met gra ven en bouwen, want het duurde aardig lang voordat de eindeloze stranden volliepen." Kopje onder In Zoutelande wint de natuur met ge mak het gevecht met de kastelen. Ze gaan allemaal kopje onder. Het is een oneerlijke strijd. En niemand, met uit zondering van die ene kleine Daan, treurt om het verlies. Hij kijkt telkens even sip naar de plaats waar de burcht fier overeind had gestaan. Het is die blik die mij als onervaren kastelenbou wer aanspreekt en mij terugbrengt naar het moment dat een van mijn eer ste zandkastelen met stoere muren, to rens met kantelen, poorten en grachten vernietigd werd door een jongen. Een vervelende jongen. Hij sprong er een paar keer plompverloren bovenopWeg kunstwerk en weg het idee dat alleen de natuur een oneerlijke strijd kan leve ren. door Maurits Sep BORSSELE - Greenpeace legt zich er niet neer bij neer dat de kerncentrale Borssele van het nieuwe kabinet langer open mag blijven. De milieuorgani satie is een handtekeningenac tie begonnen voor sluiting van de nucleaire stroonifabriek in 2003. Tegenstanders van kernenergie kunnen bij Greenpeace post kaarten bestellen waarop staat waarom de kerncentrale dicht moet. Zij kunnen die ondertekend op sturen naar minister-president Balkenende „Greenpeace is erg boos dat dit kabinet de centrale wil openhouden. Maar we hebben ook veel reac ties van mensen uit het land ge kregen die geïrriteerd zijn Daarom willen wij de mensen de mogelijkheid bieden iets te doen", verklaart campagnelei der J.Thijssen. Actie De actie is deze week begonnen. Tegelijkertijd heeft Greenpeace op zestig NS-stations in het hele land posters opgehangen. Daar op staat: Choose positive ener gy, reject negative energy (vrij vertaald: Kies groene stroom, verwerp kernenergie). De actie duurt drie weken. „Daarna gaan we borden rond lantaarn- Advertentie "Breng maar" Ook in de vakantieperiode verzorgen we graag uw (digitaal) drukwerk. De VeyViestdagh Pres. Rooseveltlaan 737 Vlissingen Telefoon 440555 palen zetten met dezelfde pos ters", kondigt Thijssen aan. Het vorige kabinet wilde de kerncentrale Borssele eind 2003 sluiten. Exploitant EPZ spande een rechtszaak aan tegen dat besluit. Die zaak loopt nog. De uitspraak wordt in september verwacht. Door de tussentijdse parle mentsverkiezingen lijkt die uit spraak echter niet meer van be lang. Het nieuwe kabinet van CDA, VVD en LPF is voor kern energie. Het wil de Borsselse centrale openhouden tot ten minste 2007 en daarover op nieuw onderhandelen met EPZ. Advertentie) 11 augustus 13.00-18.00 uur door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - B en W van Vlissingen moeten de president directeur van de NS een 'dwin gende brief' sturen om de drei gende sluiting van het NS-sta tion in Oost-Souburg tegen te houden. Daarvoor pleit de SP in schrif telijke vragen aan burgemeester en wethouders. De partij is op lokaal en lande lijk niveau al een tijdje bezig handtekeningen in te zamelen tegen de sluiting van een aantal kleine stations. Het station Vlissingen/Souburg werd in 1986 geopend. De NS wil het loket nu samen met Advertentie Beeldend Dans Theater Telder speelt: 'De Grond van mijn Hart' in de duinen van Domburg 17.18.19.20.21 augustus 21.30 22.30 uur Kaartverkoop ik informatie: Markt 1. Domburg 06-22947955 aanspreekpunt@zeelandnet.nl Kruiningen-Yerseke sluiten. Volgens de normen die het spoorbedrijf hanteert, worden er te weinig kaartjes verkocht. Reizigers die hier op de trein willen stappen, moeten een kaartje kopen uit een automaat of bij een agentschap in de buurt. Volgens de SP bedient het sta tion Oost-Souburg niet alleen de inwoners van het dorp, maar ook de bewoners van de aan de andere kant van het kanaal ge legen woonwijken. De partij vindt dat sluiting ten koste gaat van ouderen, gehan dicapten en reizigers die naar ongebruikelijke bestemmingen moeten. Sluiting De SP vraagt het college of het op de hoogte is van de voorgeno men sluiting. De partij wil we ten of B en W het eens zij n met de stelling dat als het loket verder uitgekleed wordt, vooral de (ou dere) reiziger daarvan de dupe is. Bij sluiting van het station, ver dwijnt het NS-personeel. Dat is funest voor de sociale controle, aldus de SP, en de onveiligheid neemt daardoor toe. De fractie vraagt of het college van B en W hiertegen al actie heeft onder nomen. Als dat het geval is, wil de SP weten welke maatregelen dat zijn. Het gonsde de hele dag al van de geruchten op dat Middel burgse kantoor. Ze hadden allemaal betrekking op de af wezigheid van de admini strateur. Ziek was hij niet, want dat is hij nooit. De Oost-Souburger is namelijk een Echte Man, zo één die door weer en wind de afstand tussen huis en kantoor fiet send overbrugt. Een naaste medewerkster kwam uiteindelijk schuchter met de verklaring voor 's mans absentie op de prop pen: „Hij wordt vandaag ge holpen", zei ze met een blik vol medeleven. Waarop de mannen plots weinig meer te grappen hadden en zich nij ver aan de arbeid zetten. Dat was vrijdag. Op maan dag verscheen de admini strateur vrolijk weer op kan toor. De begrijpende blikken ontgingen hem niet. Zo wel de vraag of hij met de auto was vandaag. Hij snapte er niets van. „Ja maar, je mag daarna toch een week niet fietsen?" vroeg een collega voorzichtig. Dat had niemand hem ver teld. Hij had zaterdag ge woon zijn wekelijkse retour tje Oostkapelle volbracht. Op de fiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11