Vertrek Herben doet LPF weinig Boeren vluchten voor Mugabe Voetbalclubs bieden seks via internetpagina's Dode bij Nieuw- en St. Joosiand 2T 1 13° ■na Passie in Knokke Fractievoorzitter ambieert rol op de achtergrond Proces Dutroux mogelijk live op Belgische tv Tienduizenden ouderen door familie uitgebuit Kamerleden willen Al Aksa onder de loep Baan in bewaking is niet veilig Opgewekt 106 geworden Geslaagde rentree Poelman Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- ZW 3 Buien Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Vooral 's middags enkele (onweers)buien. Matige zuidwestenwind bij 21 graden. ■a 245e jaargang no. 187 vrijdag 9 augustus 2002 los nummer 1,00 S- internet: www.pzc.nl Mat Herben door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De LPF heeft laconiek gereageerd op het aanstaande vertrek van fractievoorzitter Mat Herben. Hij blijft wel als fractielid in de Tweede Kamer zitten. Herben maakte zijn besluit gis teren wereldkundig. Hij zegt moe te zijn na de afgelopen maanden. Hij heeft de indruk dat hij de partij in zijn eentje heeft moeten dragen. Herben stopt per 1 september als frac tieleider. Hij pleit voor een jaar lijks roulerend fractievoorzit terschap. Dan kan de beste uiteindelijk lijsttrekker wor den. „De LPF-ministers horen daar natuurlijk ook bij", aldus Herben. Enkele LPF-kamerle- den lonken al naar de post van fractieleider: Ferry Hoogen- dijk, Olaf Stuger en Frits Palm. Over Herbens opvolging praat de LPF pas later deze maand. Deze week uitten de fractie en de partij veel kritiek op Herben. Hij zou tijdens debatten te lief zijn voor andere fracties. Vol gens vice-fractievoorzitter Fer ry Hoogendijk heeft dit de druk op Herben om terug te treden verhoogd. Hij acht de manier waarop Herben zijn functie neerlegt 'niet elegant'. Dat Her ben opstapt, vindt LPF-kamer- lid Jimmy Janssen van Raav wel 'chic'. Janssen van Raay had eerder aanmerkingen op Her bens functioneren. „Een ander kan de oppositie beter van re pliek dienen." De coalitiefracties CDA en WD willen niet reageren op Herbens terugtreden. LPF-partijbe- stuurder Ed Maas evenmin. Hij vindt Herbens vertrek een zaak van de fractie. In het interview stelt Herben dat hij al bij zijn aantreden op 16 mei heeft gezegd de fractie slechts tijdelijk te zullen voor zitten. De recente kritiek van partij baronnen uit de regio's laat hem koud. Van een machts strijd binnen de fractie is vol gens hem geen sprake. „Ik heb voordat ik met vakantie ging binnen de fractie gezegd dat we eens na moeten denken over hoe we verder gaan. De fractie weet dat ik geen voorzitter wil blij ven. Dit voorstel om wat te brainstormen is een eigen leven gaan leiden." Normalisatie Volgens Herben zit zijn taak als fractievoorzitter erna de beëdi ging van het kabinet in feite op. ..Ik heb die taak uit respect voor Pim Fortuyn en onder grote druk op me genomen. Ik wilde een normalisatie van de situatie in het land na de moord op For tuyn en ik wilde een goede kabi netsformatie." Hij zegt uit te zien naar een on opvallender rol binnen de frac tie. „Eigenlijk wil ik gewoon gaan doen wat ik voor de moord op Fortuyn al wilde: een meer adviserende rol op de achter grond. Hoogendijk ziet wel iets in Her bens plan voor een roulerend fractieleiderschap, in tegenstel ling tot LPF-Kamerlid Jim Janssen van Raay. Die vergelijkt het met het voorzitterschap van de Europese Unie. Dat wisselt elk half jaar en daarop is vol gens hem veel kritiek. GPD pagina 4: portret van Mat Herben BRUSSEL - De Belgische pu blieke omroepen VRT en RTBF willen de rechtszaak tegen Mare Dutroux live brengen. Daartoe hebben de twee omroe pen een verzoek ingediend bij het Hof van Beroep in Luik. De voorzitter van het Hof moet daarover later dit jaar een be sluit nemen. Het staat overigens nog steeds niet vast wanneer het proces wordt gehouden. Justitie zet na uitstel vanaf 19 9 8 nu in op een proces in de loop van vol gendjaar. Dutroux werd in 1996 opgepakt als hoofdverdachte in een zedenschandaal, waarbij vier Belgische meisjes om het le ven kwamen. Hijzelf ontkent al le aantijgingen. ANP DEN HAAG - Enkele tiendui zenden ouderen in Nederland worden financieel uitgebuit door hun familie, buren of ken nissen. De meldpunten oude- renmishandeling, verspreid door heel Nederland, stuiten met grote regelmaat op deze vorm van misbruik. Financiële uitbuiting varieert van 'te ruim pinnen' met de bankpas van een oudere tot het volledig ruïneren van het slachtoffer. Het komt voor dat een familie vakantie viert op kosten van de oudere, uit bezui nigingsdrift geen Thuiszorg wordt geregeld of mensen op een hongerdieet worden gezet. Psychologe Hannie Comijs, die in 1999 promoveerde op het on derwerp ouderenmishandeling, pleit vanwege het stijgende aantal meldingen voor een pu bliekscampagne. Volgens haar moet daarbij aparte aandacht komen voor financiële uitbui ting, dat gezien wordt als een vaak verborgen vorm van oude- renmisbruik. GPD pagina 4: oma krijgt beschimmeld brood DEN HAAG - De VVD-Kamer- leden Wilders en Cornielje wil len dat de Nederlandse tak van de in Duitsland verboden stich ting Al Aksa grondig wordt doorgelicht. Duitsland verbood de organisa tie, omdat deze geld in zou za melen voor de Palestijnse ter reurbeweging Harnas. Zeker met 11 september nog vers in het achterhoofd moet de Nederlandse stichting Al Aksa in de gaten gehouden worden, vinden de Kamerleden. Ze krij gen daarbij steun van Leefbaar Nederland-fractieleider Teeven. De stichting is in Nederland al twee keer eerder in opspraak geweest. Zo zou Al Aksa een vi deoband hebben verspreid waarop het Israëlische leger wordt vergeleken met de Duitse nazi's. De stichting ontkent deze betrokkenheid. Teeven wil van minister van Justitie Donner weten of Neder land en Duitsland informatie hebben uitgewisseld over de stichting. In beide landen heeft Al Aksa immers dezelfde voor zitter. GPD V - -■ s.i. Larry en Sarah Norton staan donderdag met hun baby Madeline bij het graf van hun derde kind Oscar. Het zou de laatste keer zijn. voordat zij op last van president Mugabe hun boerderij in Mvurwi moesten verlaten. Achter het echtpaar de hutten van oorlogsveteranen en nieuwe bewoners van de boerderij. foto Paul Cadenhead/RTR van onze redactie buitenland HARARE - De onteigening van het land van 3000 blanke boeren in Zimbabwe is afgelopen nacht begonnen. De Neder landse ambassade in Zimbabwe zei gis teravond op alles voorbereid te zijn, maar hoopt dat het niet tot geweldadig- heden zal komen. Ongeveer vijftien van de vijftig Neder landse boeren in het Afrikaanse land hebben een gerechtelijk bevel gekregen om hun land en boerderij af te staan aan zwarte, landloze boeren, die heel weinig ervaring hebben met akkerbouw. De Ne derlandse boeren zijn al uit hun boerde rijen getrokken. Boeren uit andere lan den bleven in hun boerderij, om af te wachten wat er gaat gebeuren. De Nederlanders vinden de houding van president Mugabe onbegrijpelijk. Mede door het landbouwbeleid van de presi dent is een hongersnood uitgebroken in het buurland van Zuid-Afrika. „De hongersnood is heel erg", aldus de Nederlandse boer Van Welle vanuit Zim babwe. „Er zijn veel boeren die heel makkelijk weer met verbouwen van maïs kunnen beginnen. Bij mijn boerderij heb ik een overvol stuwmeer met water; het land kan zo geïrrigeerd en bewerkt wor den." De boerderij en het land van familie Van Welle zijn onteigend. „Twee jaar geleden ben ik tijdens de bezetting door de oor logsveteranen in elkaar geslagen. Dat wil ik niet weer meemaken. Wij gaan een ander land zoeken om te boeren." Landhervormingen Twee jaar geleden begon president Mu gabe met de landhervormingen. Hij stuurde landloze 'oorlogsveteranen' op pad, die de boerderijen van blanke boe ren bezetten en plunderden. Zeker negen boeren werden tijdens de plunderingen vermoord en tientallen mishandeld. De sfeer was gisteren nog vrij rustig in Zimbabwe, maar dat kan zo omslaan, meldde een woordvoerster van de am bassade. Mugabe waarschuwde eerder dat zijn wet voor landhervormingen doorgezet moet worden Boeren riskeren een boete en een gevangenisstraf van twee jaar als ze geen gehoor geven aan het gerechtelijk gebod. Uitgerekend gisteren oordeelde een Zim babwaanse rechter dat boerderijen, waarop nog een hypotheek rust, niet door de staat onteigend mogen worden. Nederland veroordeelt de manier waar op Zimbabwe de landhervormingen doorvoert. Het verdrag dat in 1996 tus sen beide landen werd gesloten over de landhervormingen, wordt volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken met voeten getreden. ANP Advertentie Chr. Huygensstraat Strijen (ZH. eil.) 078 - 674 30 00 door Edith Ramakers NIEUWLAND - Een 54-jarige Middelburger is gistermiddag om tien voor vijf op de Lange- weg in Nieuw- en Sint Joosiand verongelukt. Volgens de politie is het ongeval veroorzaakt door een Duitse au tomobilist die de Middelburgse motorscooter tegemoet reed op de Langeweg. Hij zag de motor rijder over het hoofd toen hij linksaf de onverharde Vlacke- weg in wilde rijden. De automo bilist reed in de richting van Ar- nemuiden. De drie inzittenden van de auto hielden aan het on geval lichte verwondingen over. 's Avonds kon de bestuurder door de politie worden ver hoord. Hulp voor de Middelburger kwam te laat, ondanks de po gingen van een onbekend geble- De vernielde motorscooter. ven vrouw, die de motorrijder nog probeerde te reanimeren. Hij overleed ter plaatse. De po litie wil graag in contact komen met de vrouw en verzoekt haar De particuliere beveiligingsbranche blijkt zo zijn eigen pro blemen te kennen met het waarborgen van de veiligheid van personeel. Bij FNV Bondgenoten zijn verscheidene klachten binnengekomen van beveiligingsmedewerkers. De Vereniging van Particuliere Beveiligingsorganisa ties (VPB) zegt echter van niets te weten. De oudste Zeeuwse is gisteren 106 jaar geworden. Mevrouw Smit uit Zierikzee vierde haar verjaardag zoals ze is: vrolijk en opgewekt. Enig minpuntje is haar ge zichtsvermogen. Dat laat haar inmiddels in de steek. Jacqueline Poelman heeft tijdens de EK atletiek in München de tweede ronde van de 200 meter bereikt. De 28-jarige atlete uit Utrecht eindigde in haar serie als vierde in 23,41 se conden. Poelman maakte haar rentree na jaren bles sureleed. Ze maakte deel uit van de estafetteploeg bij de Olympische Spelen in 1992 en won brons bij de EK j indoor in 1994. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; kunst en cultuur: 19,20,21,23 en 24 van onze redactie binnenland ARNHEM - Via de internetpa gina's van Feyenoord, PSV en Vitesse kunnen supporters seks- boodschappen en seksueel ge tinte plaatjes versturen. Die mogelijkheid is onderdeel van een pakket diensten voor de mo biele telefoon dat de clubs aan bieden. Het Rotterdamse bedrijf Telefu- ture International regelt de mo biele diensten voor de clubs. Zo kunnen fans bijvoorbeeld het hoofd van hun favoriete speler in het display van hun mobiele telefoon laten verschijnen, het clublied laten afspelen of spe lers van de club voicemailbood- schappen laten inspreken. Maar het pakket biedt tevens de mogelijkheid plaatjes van ge slachtsdelen, borsten en vrijen de mensen door te sturen. Ook bestaat de mogelijkheid seks- boodschappen ('zal ik je vast binden en bevredigen') te ver spreiden. Woordvoerders van Feyenoord en PSV bleken gis termiddag niet op de hoogte van de inhoud van alle aangeboden diensten, maar lieten wel door schemeren dat er 'grenzen zijn'. Zowel Feyenoord als PSV ne men het mobiele pakket onder de loep. Een woordvoerder van Vitesse heeft inmiddels laten weten dat de club niet met seks geïdentificeerd wil worden en het pakket op te schonen. De pa gina zal op korte termijn wor den ontdaan van de mogelijk heid seksboodschappen en plaatjes te versturen. GPD (Advertentie) foto Ruben Oreel om contact op te nemen met het politiebureau in Middelburg of te bellen met het algemene meidnummer van de politie: 0900-8844. voorletters; straat postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I II I I I ITT" handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan c noteert u mij voor een proefabonnement van m/y 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) 8 713214 000002 c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,25). c per kwartaal met automatische incasso 52,-). c per jaar met automatische incasso 198.-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1