Stamboom mens steeds complexer PZC Schimmels beschermen bomen Scramjet maakt een geslaagde testvlucht Kakapo komt terug Waren onze verre voorouders mensen of apen Spaanse volkerenmoord a—mam postzegels donderdag 8 augustus 2002 Door de vele fossiele vondsten van de afgelopen jaren is de puzzel van de evo lutionaire geschiedenis van de mens al leen maar mistiger geworden. Bijna twintig jaar lang werd Lucy als dé men selijke voorouder beschouwd. Ze was dan nog wel een Australopithecus, een 'zuidelijke aap', maar uiteindelijk stamden wij, van het geslacht Homo, wel van haar af. Onderzoekers zijn daar niet meer zo stellig over. In de tijd van Lucy leefden er, is gebleken, meerdere soorten aap mensen van het geslacht Australo pithecus in Afrika. Niet alleen in Ethi opië, zoals Lucy, maar ook in Zuid- Af rika, Kenia, Tanzania en Tsjaad. door Henk Hellema Meer dan zeven miljoen jaar gele den zouden de eerste voorouders van de mens over de Afrikaanse step pen zijn getrokken. Dat wil zeggen, als de nieuwste vondst (Toumaï) tenminste een mens was en niet een voorloper van de gorilla. Dergelijke vondsten maken de stamboom van de mens er niet een voudiger op: was het een mens of was het een aap? Wie zal het zeggen. Lucy in the sky with diamonds. Dit nummer van de Beatles werd in de ja ren zeventig ook op de steppe in Ethio pië gedraaid, toen daar in 1973 een ge deeltelijk skelet van een mensachtige werd opgegraven. Het skelet bleek van een kleine aapmens te zijn, van een vrouwelijk exemplaar, nog niet groter dan van een chimpansee. Lucy zoals ze naar het Beatleslied werd genoemd, had ruim drie miljoen jaar geleden in het huidige Ethiopië haar kostje bij el kaar gescharreld. Jarenlang waren haar fossiele resten de oudste die van een mensachtige waren gevonden, en werd ze beschouwd als de oermoeder van de huidige mens. Maar Lucy is inmiddels door andere fossiele vondsten van mensachtigen in leeftijd ingehaald. In 1992 werden in Ethiopië, 75 kilometer ten zuiden van de vind plaats van Lucy, fossiele resten van een aapmens (Ardipithecus) gevonden die meer dan vier miljoen oud waren. In 2000 werden in Kenia twaalf botten, tanden en kiezen van een mensachtige blootgelegd ('Millennium Mens'), waarvan de ouderdom op zes miljoen jaar wordt geschat. Vorige maand werd bekend dat onder zoekers in de woestijn in Tsjaad vorig jaar een vrij gave schedel, een kaak en een aantal tanden en kiezen van een mensachtige onder het zand vandaan hebben gehaald, die bijna zeven mil joenjaar oud zijn. Deze 'nieuwste' aapmens, Toumaï ge doopt, zou een voorouder van de mens zijn geweest, die nog heel dicht bij de chimpansee stond. Ruwe schattingen op basis van genetisch onderzoek ge ven aan, dat mens en chimpansee tus sen de vijf en acht miljoen jaar geleden vanuit een gemeenschappelijke voor ouder ieder zijns weegs is gegaan. Aan genomen wordt dat het bij Toumaï in derdaad om een aapmens gaat. Een Franse onderzoekster omschrijft de re cente schedel namelijk als die van een prehistorsiche gorillasoort. Verder moet er in die periode van de menselijke evolutie, rond 3,5 miljoen jaar geleden, nog een andere aapmens in Kenia hebben geleefd ('Plat-Gezicht Mens'), die weer andere mensachtige trekjes had dan Australopithecus. Eind jaren negentig werden in Kenia een schedel, twee bovenkaken en tan den van deze Kenyanthropus gevon den. Het begint erop te lijken, dat de menselij ke stamboom in die prehistori sche tijd van miljoenen jaren geleden al niet een mooie, rechte afstammingslijn vormde, maar diverse zijtakken kende. En daarmee wordt het antwoord op de vraag wie de voorloper van de huidige mens is, ongewis. Onderzoekers weten gewoon (nog) niet welke lijn van aap mensen uiteindelijk het geslacht Homo heeft voortgebracht. Rond twee miljoen jaar geleden ont stond het geslacht Homo. Via wellicht een aantal tussenvormen ontwikkelde zich hieruit Homo erectus, ofwel de 'rechtoplopende mens'. Voorzien van betrekkelijk lange benen en met een duidelijk groter brein wandelde deze mensachtige zo'n miljoen jaar geleden z'n vertrouwde Afrika uit. Via het Mid den-Oosten verspreidde hij zich over Europa en Azië. Als eersten, zo werd lange tijd aangenomen. Maar was dat werkelijk de eerste keer? Sinds enkele jaren wordt daaraan ge- door Martijn Hover Er leven bij benadering 6 mil jard mensen op deze pla neet, kun je lezen als je de websi te www.kakaporecovery,org.nz bezoekt. 'Er zijn nog precies 86 kakapo's over op deze planeet'. Het een heeft alles met het ander te maken. De kakapo is een Nieuw-Zeelandse papegaai die niet kan vliegen. Ooit waren er miljoenen, die verspreid over Nieuw-Zeeland hun opmerke lijke bestaan leidden. Het zijn nachtdieren die naar fruit rui ken en een repertoire van hoogst merkwaardige geluiden ten ge hore brengen. Hoewel ze niet kunnen vliegen, zijn het uitste kende klimmers. Hun voortplanting is gebaseerd op een geheimzinnig ritueel waarbij de mannetjes zich ver zamelen in een soort natuurlijke arena's waar ze met hun kreten de vrouwtjes naartoe lokken. Als de natuur haar beloop heeft gehad, keren de dames huis waarts om hun jongen in hun eentje groot te brengen. Ka kapo's kunnen vermoedelijk wel honderd jaar oud worden. Totdat de mens op Nieuw-Zee land arriveerde, zo'n duizend jaar geleden, hadden de ka kapo's amper natuurlijke vijan den. Voor roofvogels waren ze vrijwel onzichtbaar omdat hun vlammend groene verenkleed hen vrijwel doet opgaan in de weelderige vegetatie. Die veren raakten echter al snel in trek bij de Maori's, de oorspronkelijke menselijke bewoners van Nieuw-Zeeland. Toen de eerste blanken op de ei landen aankwamen, waren de kakapo's dan ook al behoorlijk gedecimeerd. De ratten en kat ten die met de Europeanen arri veerden, maakten snel korte metten met de resterende popu latie. Het gevolg was dat er zo'n twintig jaar geleden nog welge teld vijftig kakapo's ovér waren twijfeld. Spelbrekers zijn drie schedels die in Dmanisi (in Georgië, een voor malige Sovjet-republiek in de Kauka- sus) zijn gevonden. Vorig jaar werd de meest complete van deze drie schedels opgegraven. Opmerkelijk aan deze schedels die zo'n 1,75 miljoen jaar oud moeten zijn, is hun ouderdom en hun schedelinhoud. Deze laatste is zo'n 600 cc, niet veel meer dan van een chimpan see, en minder dan van een gemiddelde Homo erectus. Heeft een menselijke voorouder al eer der Afrika verlaten? Het lijkt er wel op. Onduidelijk is of deze mens zich verder over Europa en Azië heeft verspreid. In elk geval kwam een miljoen jaar gele den een emigratiegolf uit Afrika op gang. Van de afstammelingen van deze Homo erectus is bekend, dat ze andere continenten hebben bevolkt. Zwerftocht Door sommige onderzoekers wordt nog steeds aangenomen, dat de huidige mens, Homo sapiens, uiteindelijk van die Afrikaanse zwervers afstamt. Net als de Neanderthaler die totzo'n 30.000 j aar geleden in Europa leefdeDe meer derheid van de onderzoekers denkt daar toch anders over. Volgens hen is de moderne mens een nazaat van voorou ders, die rond 130.000 jaar geleden in Afrika uit Homo erectus evolueerden en vervolgens 100.000 jaar, of wellicht niet meer dan zo'n 80.000 jaar, geleden uit Afrika emigreerden. Deze Homo sapiens zou op zijn zwerf tocht over de aardbol alle mensachti gen die hij tegenkwam, hebben ver drongen. Naast fossiele aanwijzingen zijn daar ook genetische aanwijzingen voorgevonden. De stamboom van de mens die zich zo'n zeven tot acht miljoen jaar geleden ging onderscheiden van zijn naaste fa milielid, de chimpansee, vertoont nog vele witte vlekken. Wat we in elk geval zeker weten, is dat de bakermat van de mens in Afrika ligt. Gedurende zo'n vijf miljoen jaar heeft hij in dat werelddeel steeds menselijker trekjes ontwikkeld, zoals langere benen en een groter wor dend brein, en is hij steeds meer recht op gaan lopen. Wellicht al twee miljoen jaar geleden heeft hij zijn eerste schreden buiten Afrika gezet. De moderne mens heeft echter pas zo'n 80.000 jaar geleden het Afrikaanse continent verlaten en ver volgens ten koste van eerdere mens achtigen, zoals de Neanderthalers, de wereld veroverd Australische wetenschap pers hebben met succes een scramjet gelanceerd voor een testvlucht. Het was nog nooit gelukt om zo'n hypersonisch toestel op gang te krijgen. Scramjets 'ademen' in de at mosfeer zuurstof in om hun wa terstofmotor te starten. Omdat ze daarvoor eerst een grote hoogte en snelheid moeten heb ben, worden ze met een raket af geschoten. Een jaar geleden mislukte een testvlucht van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA, doordat de raket die de scramjet moest aanjagen, üit koers raak te. De vluchtleiders waren toen genoodzaakt het toestel te ver nietigen voordat de scramjet in werking was getreden. Ook het succesvolle Australische team van de universiteit van Queens land had eerder een mislukte poging gedaan. De scramjet die vanaf het ruim tevaartcentrum in Woomera werd gelanceerd, haalde een snelheid van bijna acht keer die van het geluid. Als de technolo gie in de luchtvaart kan worden toegepast, duurt een vlucht van Sydney naar Londen nog slechts twee uur in plaats van de huidige 24 uur. Voor de ruimtevaart is de scramjet van grote betekenis, omdat verbranding van water stof ook wordt gebruikt voor het lanceren van ruimteveren, maar die heb ben daarvoor grote tanks met vloeibare zuurstof nodig, Als een toestel zelf lucht bin nenhaalt, wordt het eenvoudi ger en goedkoper om kleine din gen zoals communicatiesatel lieten de ruimte in te krijgen. Kort voor het toestel volgens plan in de woestijn in het zuiden van Australië zou neerstorten, heeft het een capsule afgescho ten met de technische gegevens over de vlucht. Die moeten nog worden bestudeerd, maar vol gens dr. Alan Paull, die het pro ject heeft geleid, is de vlucht in ieder geval van grote betekenis voor de Australische lucht vaartgeschiedenis. Hij zei dat zijn team had laten zien dat Au stralië een van de koplopers is op dit gebied. ANP dat ze dachten dat die blanke, baardige mannen go'den waren. Toen het opperhoofd begreep dat de Spanjaarden gewone stervelingen waren, machtswel lustelingen die zich verrijkten ten koste van alles en iedereen, was het al te laat. Naslagwerk In Conquistadores, een naslag werk dat is uitgegeven ter gele- genheid van een onlangs uitge zonden, gelijknamige Teleac- serie op televisie, schetst Woods de ondergang van het kleurrijke j indianenrijk bijzonder treffend. 1 Als uitgangspunt voor zijn stu- die nam hij alle bewaard geble ven logboeken en dagboeken van de veroveraars zelf. Daar naast baseerde hij zich op nage laten verklaringen van indiaan se ooggetuigen. GPD Michael Woods: Conquistadores - Een fascinerende tocht in de voet sporen van de conquistadores. Ge bonden, 288 pagina's. Uitgeverij Kosmos, 29,99 door John van Oppen Nooit eerder werd het ver haal van de verwoesting van de beschaving van Azteken, Inca's en andere indianenvolke ren zo overtuigend verteld als in het boek Conquistadores van Michael Woods. Hebzucht was het motief, de kerk verschafte een alibi. Ze brachten het Heilig Doopsel en in ruil daarvoor stalen ze al les wat los en vast zat. De Spaanse verovering van het dichtbevolkte Zuid-Amerika in de zestiende eeuw ging gepaard met een genocide die eeuwen lang is weggemoffeld in de ge schiedenis. Onder de dekmantel van God, koning en vaderland mocht iedere gelukzoeker zich proberen te verrijken in verre landen. De Azteken, onder leiding van Montezuma, gaven de Spaanse conquistador Hernan Cortès aanvankelijk de vrije hand om- Toen begon een van de duurste reddingsoperaties die ooit voor een diersoort op touw zijn gezet. Tussen 1982 en 1997 werden alle resterende kakapo's overge bracht naar enkele eilandjes die zorgvuldig waren ontdaan van katten, raten en andere bedrei gende diersoorten. Het pro bleem was dat de meeste ka kapo's die op die manier gered waren, intussen al behoorlijk op leeftijd waren. Bovendien bleek het verre van eenvoudig om de vogels tot voortplanting aan te zetten. De planten die de voornaamste voedselbron van de kakapo's vormen, produceren elke paar jaar extra grote hoeveelheden vruchten en zaden, en de voort planting van de kakapo's is op die cyclus afgestemd. Topconditie Hun menselijke assistenten zorgden voor extra voeding toen het eindelijk zover was om te zorgen dat de vogels in topcon ditie waren. De vrijwilligers van het kakaporeddingsfront hiel den de moeders en hun nesten dag en nacht in de gaten om geen enkele nakomeling verloren te laten gaan. Ze ontdekten dat de moeders opnieuw paarden en eieren legden als ze hun eieren snel weghaalden om ze elders te laten uitbroeden. De inspanningen bleken niet te vergeefs. Het afgelopen jaar hebben de kakapo's 26 jongen voortgebracht. Dat zijn er meer dan in de afgelopen twintig jaar ooit het geval is geweest. Deson danks is de toekomst van de kakapo's nog lang niet veiligge steld. De overblijvende popula tie waarmee het reddingspro ject werd ingezet was zo klein, dat de genetische diversiteit on der de resterende kakapo's waarschijnlijk erg klein is. Dat betekent dat eventuele erfelijke afwijkingen min of meer vrij spel hebben. GPD ■->»> oP-s. f. «Q Tt''2<" - JK r C -V - mtjM Nederland neemt, zo blijkt uit het overzicht dat het Duitse maandblad Michel Rundschau onlangs publiceer de, op de wereldranglijst 2000 de niet zo positieve 44ste plaats in van de 245 postadministra ties die dat jaar postzegels uit gaven. Ons land behoorde zelfs tot de vijftig landen die meer dan honderd zegels in omloop brachten. De acht Scandinavische, of Noordse landen, daarentegen komen heel wat beter uit de bus. Zij voeren nog altijd een be perkt uitgiftebeleid. Op de ranglijst 2000 staat Zweden na melijk met 61 zegels op de 81ste plaats. Finland op de honderd ste met 49 zegels, 105, IJsland (46), 107, Noorwegen (45), 125, Denemarken (36), 191, Faroer (19), 196, Aland (17) en 198, Groenland met 17 zegels. land en 12,50 kr, de kust bij Stenbjerg in West-Jutland. Voor verzamelaars van zegels gewijd aan posterijen heeft De nemarken voor 21 augustus vier zegels met voertuigen gepland. Geposeerd hebben een Nimbus- motor met zijspan, 1953 (4.00 kr een Bedford uit 1962 (5,50 kr); een Renault uit 1984 (10,00 kr) en een Volvo-vrachtwagen uit 1998 (19,00 kr). Ook voor the ma/motiefverzamelaars: auto's en motoren. In Zweden wordt uitspoeling van calcium door de zure regen gecompenseerd door kalk te strooien vanuit helikopters. foto G PI De kakapo is een Nieuw-Zeelandse papegaai die niet kan vliegen. foto GPD door Peter de Jaeger Bepaalde schimmels kunnen ervoor zorgen dat bomen calcium en andere mineralen kunnen opnemen. Deze vondst werpt een ander licht op het ef fect van zure regen op bossen. De voorspelde bossterfte is mo gelijk uitgebleven, dankzij dit mechanisme. Tot nu toe dachten bodemkun- digen en ecologen dat bomen calcium alleen rechtsreeks kon den opnemen via hun wortels uit het bodemvocht. Daarnaast zit er echter in de bodem een grote voorraad calcium in sterk verweerde mineralen. En deze belangrijke calciumbron blijkt eveneens beschikbaar, met na me voor naaldbomen. In een veldstudie toonde profes sor Joel Blum van de universi teit van Michigan aan dat bo men hiertoe gebruik maken van zogenoemde mycorrhiza schim mels. Deze bodemschimmels doen als het ware aan mijnbouw en halen calcium uit diepere grondlagen naar boven. Een derde van alle calcium in de grond komt op deze manier be schikbaar, stelt hij vast. Vooral het mineraal apatiet (calciumfosfaat) is een belang rijke calciumbron. De schim mels, verbonden met draden aan de uiteinden van boomwor tels, vreten zich met organische zuren een weg door deze mine raaldeeltjes. Bij dit proces ko men belangrijke voedingsstof fen vrij, zoals calcium, fosfor en kalium. De studie van Blum be wees dat bomen deze vrijge maakte voedingstoffen inder daad gebruiken. Voor bomen zonder schimmel wordt de op name beperkt tot de voedings stoffen in het bodemvocht. De Wageningse bodemkundige Toine Jongmans had echter al eerder sterke aanwijzingen ge vonden voor dit mechanisme. In 1997 rapporteerde hij hierover in Nature. „Bij toeval vond ik bij analyse van podzolbodems in Zweden gangen in minerale ge steentes. Aan de cilindervorm en afmeting van de holtes kon ik zien dat dit hoogstwaarschijn lijk het werk was van mycorrhi za schimmels. Deze schimmels leven in symbiose met bomen. Mijn theorie was dat de schim mels de steentjes binnendringen en voedingsstoffen vrijmaken voor de boom. In ruil geeft de boom koolstof af voor de schim mels, die zelf die bouwstof niet kunnen maken." Blum vond overigens alleen in directe bewijzen voor dit me chanisme. Hij berekende dat bomen met mycorrhiza schim mels het meeste calcium halen uit apatiet. De vakgroep Bo demkwaliteit van Wageningen Universiteit probeert nu via pot- en veldproeven directe be wijzen te vinden voor de onder linge uitwisseling van voe dingsstoffen tussen naaldbo men en schimmels. Antwoord op de vraag hoeveel calcium nu precies beschikbaar is voor bomen is van groot be lang om het effect van zure re gen op bosbodems beter te kun nen begrijpen. Zure neerslag met een overdaad aan stikstof verdringt namelijk kalk (calci um) en andere voedingsstoffen uit het bodemvocht, en leidt tot wegspoeling van minerale bouwstoffen naar het grondwa ter. Dat verlies is niet eenvoudig te herstellen, omdat die bodem in een lange reeks van jaren is gevormd. Als laatste redmiddel zijn in Zweden bosbodems op grote schaal bekalkt, maar het effect hiervan is slechts tijdelijk. Goed nieuws „Als bomen daadwerkelijk naast de bodemoplossing ook kunnen putten uit calciumrijke mineralen in diepere grondla gen, dan is dat goed nieuws. Als of je voedingsmiddelen rechts reeks van het land haalt, zonder tussenkomst van boer of krui denier. Bij directe opname van minerale voedingsstoffen via schimmeldraden is de uitspoe ling mogelijk veel geringer en komen de effecten van de zure regen in een ander daglicht te staan", zegt Frits Mohren, hoogleraar bosecologie en bos beheer aan Wageningen Uni versiteit. Dit mechanisme zou het uitblij ven van de in de jaren tachtig voorspelde massale bossterfte wellicht kunnen verklaren. Mohren wil niet veralgemenise ren, de grootte van het effect hangt af van het bodemtype. Maar het belang van mycorrhi za's bij de huishouding van voe dingsstoffen van naaldbossen op arme zandgronden staat voor hem buiten kijf. Mohren benadrukt het belang van gezonde bosbodems. ,,0p veel zandgronden in Nederland, waar het merendeel van ons bos op staat, is de organische stof in de bodem en de opbouw daar van gedurende de bosontwikke ling verschrikkelijk belangrijk. Dat vormt een buffer van voe dingsstoffen wordt verstoord door verzuring en stikstofopho- ping in de bodems en dat leidt tot verarming van de natuur, vooral van de ondergroei." GPD Om deze week in Noordse sferen te blijven: ALAND begint 12 augustus een nieuwe serie onder de titel 'Mijn Aland'. De rij wordt geopend met een 0,90-ze gel (oplage 400.000 stuks) waar op een foto van de in Scandina vië bekende kunstenares Lill Lindfors, die vaak haar vakan tie doorbrengt in het eilanden rijkje. Motief: de punt van een kajak met bovenin het beeld een rotskust en de ondergaande zon Thema: toerisme/landschap pen. Faroer bracht 17 juni een bij- zonder grappige serie uit waar op vogeleieren en kuikentjes. Op de zegels staan eieren van de scholekster, Haematopus ostra- legus (5,00 kr), de goudplevier, Pluvialis apricaria (7,50 kr), de watersnip, Gallinago gallinago (12 kr) en de regenwulp, Nume- nius phaeopus (20 kr). Tevens 1 werd 17 juni het 150-jarig be staan gememoreerd van het par lement van de Deense eilanden groep met een velletje waarin twee zegels (5,00 en 6,50 kr). Motief: oude protocollen. Denemarken presenteerde een bijzonder fraaie landschappen serie: fotografische hoogstand jes van de landschapsfotografe Kirsten Klein. Als ragfijne ets jes worden afgebeeld: 4,00 kr, Jons Kapel op Bornholrpi; 6,00 kr, Vestervig; 6,50 kr, Lange- Groenland startte 24 juni een nieuwe vierdelige serie die sche pen toont uit Groenlands mari tieme geschiedenis. Over de ze gels varen de Nordlyset (Het noorderlicht) gebouwd in 1851 (2 kr), de Kvidbjornen, (De witte beer). 1888 (4 kr), de Staerkod- der (Sterke otter), 1800 (6 kr) en deHaabet(Dehoop), 1721 (16 kr De zegels zitten ook in een boekje (nr. 10; 56 kr) en er werd een souvenirfolder uitgegeven (28 kr). Hero Wit Kenyanthropus Millennium Mens STAMBOOM MENS KENT NOG VELE VRAAGTEKENS Kenyanthropus Australopithecus Erectus Ardipithecus Tsjaad, Djurab woestijn: vindplaats Tourna Aapachtige hersenpan Ethiopi Ardipithecus Kenia: Tanzania Australopithecus Aanhechtingspunt i voor nekspieren doet vermoeden dat Zuid-Af rika Kleine, mensachtige tanden, Toumaï rechtop Australopithecus vooral de hoektanden heeft gelopen Tijdschaal rn miljoenen jaren Vindplaatsen van mensachtigen DANMAfiKi StorAxxkbr J KALVU I >i V VVV! GK0SU£D\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8