Pales tij nen akkoord met voorstel Duitse roddelbladen gokten alvast op overlijden Claus Front National nergens welkom voor congres Chinees leger is niet gecharmeerd van referendum Taiwan 5 Arafats veiligheidsdiensten garanderen terrorisme te kunnen bestrijden Overstromingen in delen Europa Suu Kyi verzet zich niet meer tegen hulp aan Myanmar VS proberen rechtszaak tegen Exxon te blokkeren Munitie-eiland voor kust Knokke Extra voedselhulp EU voor Afrika Griekse oorlog tegen muggen Paus vergist zich in eigen leeftijd Ramp Lviv te wijten aan piloten Hevig vuurgevecht in Kaboel tussen politie en terroristen donderdag 8 augustus 2002 van onze redactie buitenland RAMALLAH - De hoop dat er een einde komt aan de spiraal van geweld in het Midden-Oos ten is gisteren enigszins opge leefd. De Palestijnse Autoriteit stemde onder voorwaarden in met het Israëlische veiligheids plan, dat voorziet in een gelei- MÜNCHEN - Door hevige regen in de nacht van dinsdag op woensdag zijn in het Zuid-Duit se Beieren talrijke wegen en kel ders onder water komen te staan. In de omgeving van Berchtesgaden, in de Beierse Alpen, zijn veel wegen afgesne den doordat beken buiten hun oevers zijn getreden. Op de snelweg A8 tussen Mün- chen en Salzburg is de brand weer voortdurend bezig met het wegpompen van de watermas sa. In Perach bracht de politie twintig jongeren op het droge, nadat hun camping was over stroomd. Ook Oostenrijk wordt door noodweer geteisterd. In de regio Salzburg is wegens zondvloed- achtige buien de noodtoestand afgekondigd. Volgens het Oos tenrijkse persbureau APA tra den ook daar beken buiten hun oevers en liepen kelders en ga rages onder. In Italië wil de regering even eens in verband met de hevige buien de noodtoestand afkondi gen Daardoor wordt het moge lijk om getroffen boeren snel vergoedingen uit te keren voor de schade aan hun gewassen. In totaal heeft de Italiaanse land bouw door het noodweer naar schatting al 300 miljoen euro schade geleden. Media in Italië hebben gemeld dat het land de hevigste zomerse regenval meemaakt sinds veer tig jaar. Vooral de streken Adria en Liguria zijn zwaar getroffen. Meteorologen hebben gewaar schuwd voor meer noodweer, dat vooral het zuiden van het land zal teisteren. DPA/AFP RANGOON - Oppositieleidster Aung San Suu Kyi verzet zich niet langer tegen ontwikke lingshulp en humanitaire steun aan Myanmar (het voormalige Birma), als dit geld onder strikte voorwaarden wordt verstrekt. Dat heeft een hoge vertegen woordiger van de Nationale Li ga voor Democratie (NLD), de partij van Suu Kyi, deze week gezegd tegen de Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken Ka- waguchi. Een woordvoerder van het Bur ma Centrum Nederland (BCN) zei gisteren dat Suu Kyi zich niet langer zal verzetten tegen hervatting van de humanitaire steun en ontwikkelingshulp aan Myanmar als de bevolking daar daadwerkelijk profijt van heeft. Verder wil de Myanmarese op positieleidster dat daadwerke lijk moet kunnen worden gecon troleerd of het geld op de juiste plek terechtkomt. Internatio nale steun is hard nodig", aldus de woordvoerder van het BCN. Volgens de woordvoerder is Suu Kyi vooralsnog niet bereid haar verzet tegen economische in vesteringen door bedrijven op te geven. In een interview met de Britse omroep BBC zei Suu Kyi giste ren dat ze verwacht dat de on derhandelingen over politieke hervormingen met de regerende junta binnen enkele weken be ginnen. De Nobelprijswinnares werd in mei vrijgelaten, na ne gentien maanden huisarrest. ANP Advertentie de Jonge Hoek van Dijke Hein kens zand delijke terugtrekking van het Israëlische leger uit de Pales tijnse gebieden. In ruil daarvoor moeten de Pa- lestijnen tegen islamitische ex tremisten optreden. Het veilig heidsplan, dat de naam 'Gaza eerst' heeft gekregen, was het resultaat van een ontmoeting tussen de Israëlische minister van Defensie, Benjamin Ben Eliëzer en de Palestijnse minis ter van Binnenlandse Zaken, Razaq Al Yahya, maandag avond. Volgens de Palestijnse minister Azzem Al Ahmed is de Autori teit met het plan akkoord ge gaan 'omdat het de eerste stap is van een omvattende terugtrek king uit de herbezette gebieden en een terugkeer naar de gren zen van 28 september 2000'. Op die dag begon de tweede op stand van de Palestij nen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever. Een Palestijnse minister erken de dat de Autoriteit geen andere keus had dan met het plan in te stemmen. „Iedereen heeft het aanvaard, Jordanië, Egypte, Is raël, de Verenigde Staten." Er bestaan twijfels of de Pales- tijnen in staat zijn de veiligheid in de twee gebieden te garande ren. Arafats adviseur Abu Ru- deineh zei echter 'serieus en klaar te zijn'. „Wij kunnen het, hoewel onze veiligheidsdien sten hard zijn getroffen." Ramallah Rudeineh onderstreepte dat de Iraëliërs zich snel uit Ramallah moeten terugtrekken, hoewel die stad en haar omgeving niet worden genoemd als een gebied waar de Israëliërs het eerst ver trekken. Ramallah, niet ver van Jeruza lem, heeft voor de Palestijnen grote symbolische betekenis. omdat daar het hoofdkwartier van de Palestijnse Autoriteit is gevestigd. Zoals uit de naam van het plan al blijkt, willen de Israëliërs eerst de Gazastrook ontruimen. Het besluit komt op de dag dat een delegatie van de Palestijnse Autoriteit naar Washington reisde voor overleg met de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Colin Powell, en adviseur voor de nationale vei ligheid CondoleezaRice. Behal ve over het geweld in het Mid den-Oosten zal ook worden gepraat over de verbetering van de leefomstandigheden van de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza strook. Het geweld ging gisteren door. In het zuiden van de Gazastrook schoot een sluipschutter een 24- jarig lid van de militaire vleugel van de radicale islamitische be weging Harnas dood. In Toelkarem op de Westelijke Jordaanoever werd de plaatse lijke leider van de Al Aksa Mar telaren Brigades met zijn naaste medewerker door het Israëli sche leger gedood. De leider van de Al Aksa, Yahya Dahamsa, is gisteren in Bethle hem opgepakt. RTR/AFP/DPA Een Israëlische soldaat op een pantservoertuig bewaakt een gat in de pasgebouwde muur tussen de Palestijnse stad Qalqiliya op de Westelijke Jordaanoever en het Israëlische Kfar Saba. foto Brennan Linsley/AP door Wierd Puk BERLIJN - Voor de Duitse boulevardbla den is prins Claus vorige week overleden. Das Neue Blatt tekende zelfs de 'laatste woorden' op van de prins-gemaal. „Be waar mij in jullie hart en leef verder in liefde en wederzijdse ondersteuning", zou Claus op zijn sterfbed, omringd door zijn naaste verwanten, hebben gezegd. Vol gens concurrent Die Neue Post was er ein delijk 'een einde gekomen aan zijn kwel lingen'. De pagina's lange specials waarmee de Duitse roddelpers afscheid nam van de geliefde prins kwamen de redacties op verontwaardigde ingezonden brieven te staan. Met Claus gaat het volgens de Rijksvoorlichtingsdienst sinds enkele da gen immers beter. En dat weten de Duitse lezers ook. „Heel vervelend allemaal", be kent een woordvoerster van Neue Post (oplage 1,2 miljoen). „Maar de verhalen moesten naar de drukpers op het moment dat het er naar uit zag dat Claus het niet zou halen. We hebben gegokt en verloren. Het is echt een schok." Het weekblad Neue Revue (300.000 exem plaren) zag die bui al hangen. Onder de kop 'Liefde aan de drempel van de dood' keek de redactie in een 'titelstory' daarom terug op het zo standvastige huwelijk van de Duitse diplomaat met de Nederlandse kroonprinses en vorstin. „Misschien komt het doordat ik langer in het vak zit dan sommige collega's", suggereert hoofdre dacteur Peter Bartels, „maar je kunt ie mand zolang hij leeft, en ook nog eens zo'n sympathieke man als Claus, niet zomaar dood verklaren." Die Neue Post suggereerde dat Claus - heel Nederlands - om euthanasie ('Ster- behilfe') had gevraagd en dat die wens door de familie was gerespecteerd. Het blad Woche der Frau meldt dat de prins op het laatste moment zijn testament veran derde om zijn vermogen aan zijn geliefde Maxima - 'de dochter die hij nooit heeft gehad' - te kunnen nalaten. „Omdat Maxima bij haar huwelijk een wurgcon tract moest tekenen, blijft ze bij een even tuele scheiding zonder cent achter. Dat wilde Claus voorkomen." Móxima heeft het toch al moeilijk. Volgens Das Neue Blatt heeft de prinses onlangs een miskraam gehad. Leedvermaak Aan dit soort pulp journalistiek wil Bar tels van Neue Revue zich niet schuldig maken. „Wij zijn toch iets serieuzer." Maar leedvermaak om de blunders van zijn collega's heeft hij niet. „Welnee, een aantal behoort immers tot dezelfde uitge ver." Deze week zijn Claus en Beatrix opvallen de afwezigen in de roddelkolommen. GPD WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben dinsdag bij een Amerikaanse rechtbank ge tracht een aanklacht tegen olie gigant Exxon Mobil tegen te houden. De onderneming wordt be schuldigd van schending van mensenrechten in het Indonesi sche Atjeh. De VS menen dat de strijd tegen terrorisme en de handelsbelangen in Indonesië gevaar lopen als de zaak voor de rechter komt. De zaak is bij de rechtbank ingediend door elf inwoners van een dorp in de provincie Atjeh die worden ver tegenwoordigd door een men senrechtenorganisatie. Volgens de dorpelingen heeft door Ex xon Mobil ingehuurd personeel zich in de jaren negentig schul dig gemaakt aan moord, marte lingen en verkrachtingen. Het zou gaan om werknemers die waren belast met de beveiliging van een gasveldRTR/AFP door Henk Glimmerveen PARIJS - Het Front National van Jean-Marie Le Pen is niet welkom in de mondaine Alpen plaats Annecy. De burgemees ter, een gematigde gaullist, heeft een zomercongres eind de ze maand van het FN in zijn ge meente verboden. Als argument voerde de eerste burger van Annecy aan dat het congresgebouw middenin een park ligt, dat te allen tijde voor het publiek toegankelijk moet zijn. Een congres van het Front National zou volgens hem gepaard gaan met strikte veilig heidsmaatregelen, die het open bare karakter van het park zou den aantasten. De partij van Le Pen heeft aangekondigd geen genoegen te nemen met de af wijzing en hoe dan ook het con gres in Annecy te laten door gaan. Pau Het is de tweede keer dat het Front National zijn neus stoot bij het organiseren van het congres. Eerder al liet de burge meester van Pau dat de verga derruimte die Le Pen had uitge kozen hard toe zou zijn aan een opknapbeurt. „Maar ook al zou er niet gewerkt zijn, dan nóg had ik geen toestemming gege ven", reageerde burgemeester Labarrère, die als argument voor zijn weigering de uitscha keling van partijgenoot Lionel Jospin noemde in de eerste ron de van de presidentsverkiezin gen. Nationaal secretaris Bruno Gollnisch van het FN reageerde gisteren woedend. Hij zei het verbod in Annecy met alle mo gelijke middelen te gaan aan vechten. „Desnoods gaan we met alle afgevaardigden voor het huis van de burgemeester demonstreren." Le Pen zelf is door de boycot in Pau en Annecy zo over zijn toe ren geraakt, dat hij gisteren het verbod door de regering van de ultrarechtse groepering Unité Radicale van alle kanten aan viel. Een van de leden van dit groepje had op Frankrijks na- door Gert-Jan Broere PEKING - De Taiwanese pre sident Chen Shui-bian onder graaft met zijn oproep voor een referendum over de onaf hankelijkheid van het eiland de pogingen van China om te komen tot 'vreedzame hereni ging'. Dat zei een woordvoerder van het Chinese leger in het Chine se staatsdagblad China Daily. Volgens de woordvoerder zou dat kunnen betekenen dat de 'vrede' in de Straat van Tai wan alleen maar gehandhaafd kan worden door het gebruik van geweld. Het is de eerste re actie van het Chinese Volksbe vrijdingsleger op de uitspra ken van Chen Shui-bian van het afgelopen weekeinde. Chen verklaarde dat zich aan beide zijden van de Straat van Taiwan twee aparte staten be vinden. Bovendien riep hij op een wet in het leven te roepen die het mogelijk maakt een re ferendum te houden over de toekomst van het eiland. Chi na, dat Taiwan als een afvalli ge provincie ziet, reageerde woedend en zei dat Taiwan door Chens woorden regel recht op een ramp afstevent. Chen Shui-bian en zijn Demo cratische Progressieve Partij (DPP) wringen zich inmiddels in allerlei bochten om de scha de van de uitlatingen te beper ken. Volgens een woordvoer der van de DPP hebben de media de woorden van Chen iets te simpel geïnterpreteerd. Het China-beleid van Chen zou niet zijn veranderd. Hij streeft nog steeds een status- quo na, wat betekent dat van onafhankelijkheid van Tai wan geen sprake kan zijn. Als een gebaar van goede wil zou Chen een militaire oefening, die binnenkort zou beginnen, hebben afgelast. GPD BRUSSEL - Een kunstmatig eiland voor de Belgische kust ter hoogte van Knokke moet de 35.000 ton munitie die er na de Eerste Wereldoorlog in zee is gestort, voor altijd inkapselen. Dat staat volgens de krant Le Soir van gisteren in een studie van de Universiteit Gent. Een deel van de munitie bevat het giftige mosterdgas. Op kor te termijn is er geen gevaar dat het gas ontsnapt, maar op mid dellange termijn zal dat wel gebeuren, waarschuwen de onderzoekers. Een eilandje van vier vierkante kilometer vol staat om het gevaar af te wenden, stellen ze. Het nieuwe stukje land kan meteen een reservaat voor zeevogels en zeehonden worden, zegt de studie. ANP BRUSSEL - De Europese Unie trekt nog eens 60 miljoen euro uit voor steun aan het door hongersnood getroffen zuidelijk deel van Afrika. De helft van het geld is bedoeld voor de aan koop van 80.000 ton graan, de rest voor de aanleg van nood voorzieningen in opvangkampen. Medio juli trok de Europese Commissie al 88,5 miljoen euro uit voor zuidelijk Afrika. Dinsdag maakte de Europese Commissie bekend 35 miljoen euro te reserveren voor voedselhulp aan Zimbabwe. ANP ATHENE - Veertig Griekse steden hebben de miljoenen mug gen in hun gebied gisteren de oorlog verklaard. Duizenden ambtenaren en boeren gaan aan de slag met verdelgingsmid delen. Met handpompen zullen ze een nieuwe variant van het gif DDT op velden verspreiden De grootste muggenproblemen lijken zich voor te doen in de buurt van de havenstad Thessaloniki. De rijstvelden in deze regio zijn het werkterrein van miljoenen zoemende muggen. Het gebruik van DDT of vananten daarvan is in de EU verbo den of gebonden aan uiterst strenge regels. DPA VATICAANSTAD - „Het doet me plezier op mijn 83ste door jullie ontvangen te worden met hiep-hiep-hoera". reageerde paus Johannes Paulus II gisteren tijdens zijn wekelijkse audi ëntie op het gejuich van zijn toehoorders. In werkelijkheid viert de rooms-katholieke kerkvorst pas op 18 mei 2003 zijn 83ste verjaardag. De broze gezondheid van de paus leidde het afgelopen jaar tot speculaties over een mogelijk vroegtijdig aftreden van de kerkvorst. De paus heeft moeite met lopen, lijdt aan Parkin son en moet het voorlezen van zijn toespraken soms overlaten aan anderen. In mei dit jaar verklaarde hij niettemin dat hij zijn ambt zal blijven bekleden 'zolang God dat wil'. AFP LVIV - De ramp tijdens de vliegshow bij Lviv in Oekraïne is te wijten aan het gedrag van de piloten die het neergestorte ge vechtsvliegtuig bestuurden. Een onderzoekscommissie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Op 27 juli stortte tijdens een vliegshow een Soechoj neer in het publiek. Daardoor vielen 85 doden en raakten bijna tweehon derd mensen gewond „De voornaamste oorzaak van de crash is dat de piloten zich niet hebben gehouden aan het plan en ge- improviseerde acrobatische toeren hebben uitgehaald", zei commissievoorzitter Martsjoek op een persconferentie. De twee piloten wisten zich met hun schietstoel in veiligheid te brengen. Beiden waren al aangeklaagd. AFP van onze redactie buitenland KABOEL - Tijdens een hevig vuurgevecht even ten zuiden van de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn gisteren zeker vijf tien mensen om het leven geko men. Dat hebben Afghaanse functionarissen gezegd. De gevechten braken 's och tends rond een uur of zeven uit tussen 'gewapende elementen' en de daar gelegerde Afghaanse agenten. Militairen van inter nationale troepenmacht ISAF spraken van 'tussen de elf en twaalf doden' en enkele gewon den. Afghaanse bronnen zeiden dat twaalf 'bandieten', twee agenten en een burger zijn ge dood. De schietpartij had plaats buiten de 'jurisdictie' van ISAF, die Kaboel als werkterrein heeft. Het is nog niet duidelijk met wie de Afghaanse politie in strijd was geraakt. AFP/RTR Advertentie tionale feestdag, de 14e juli, een mislukte aanslag gepleegd op president Chirac. En alsof het nog niet genoeg was, kwam gis teren het voor het Front Natio nal desastreuze bericht dat het traditionele jaarlijkse feest in het Bois de Vincennes in Parijs daar niet kan worden gehouden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5