Kabinet slachtoffer van verleden Hoogendijk past met zijn rumoer prima bij de LPF PZC PZC Sociale stage zou nieuwe hoeksteen samenleving zijn Hormoon kan helpen tegen vraatzucht Nederlanders zullen moeten wennen aan ondergelopen straat Onrealistische doemscenario 's uit 2001 lijken nu werkelijkheid te worden w - ft 8 augustus1952 donderdag 8 augustus 2002 door Hans van Soest Nog geen jaar geleden zong iedereen hosanna in Den Haag. Het begrotingstekort was weggewerkt, de staatsschuld werd in versneld tempo afgelost en de werkloosheid was op het laagste punt sinds de economi sche crisis van de jaren zeventig van de vorige eeuw. Natuurlijk waren er al wel wat onweers wolken aan de horizon. Het Centraal Planbureau waar schuwde vorig jaar met Prins jesdag al dat de werkloosheid fors zou oplopen en na 11 sep tember hield iedereen zijn hart vast voor een internationale re cessie. Desondanks was niemand echt ongerust: de politieke partijen hielden in hun verkiezingspro gramma's (de een wat uitbundi ger dan de ander) rekening met forse, aanhoudende groei. Twee procent, dat was toch al heel voorzichtig. Inmiddels lijken alle toen als onrealistisch be schouwde doemscenario's wer kelijkheid te worden. Kondigde het nieuwe kabinet in het re geerakkoord al een bezuinig van 7 miljard euro aan, daar zou nu nog zo'n 3 miljard euro bij moeten komen wil het uit de ro de cijfers blijven. Daarmee kan Balkenende het record van het kabinet Kok-1 doorbreken, dat zichzelf tot doel stelde 18 mil jard gulden (8,2 miljard euro) minder uit te gaan geven. Minder De oorzaak van het ongelukkige gesternte waaronder de nieuwe regering van start gaat, is twee erlei. De hoofdoorzaak is na tuurlijk de economische neer gang. Vrijwel niemand had verwacht dat de groei dit jaar zou teruglopen tot 0,75 procent. Ter vergelijking: in 2000 was dat nog 3,5 procent en in 2001 1,3. Minder economische groei bete kent minder export, minder in vesteringen, minder uitgaven door de consument, minder winst voor bedrijven en door dit alles minder belastinginkom sten voor de staat. Daarnaast is er de schaarbewe ging van de oplopende werk- anderzijds moet er meer worden loosheid: enerzijds komt er uitgegeven aan uitkeringen, minder loonbelasting binnen, Maar er is nog een andere oor zaak voor het feit dat Balkenen de voor een schier onmogelijke taak staat om enerzijds het te kort aan leraren, verplegers en agenten op te lossen en ander zijds de overheidsfinanciën ge- Ny\ ,v y\ \T\T\ i u_p.x.L, ~Q_>y_L. A V* i; I' /Tl- V* - j v -ö.- Het is de vraag of het hormoon PPY3-63 kan helpen tegen vraatzucht. Oefeningen doen in het zwembad werkt zeker. foto Frans Paalman /GPD I li van onze redactie buitenland Wetenschappers in Groot- Brittannië en de Verenig de Staten denken het hormoon te hebben geïsoleerd dat het menselijk lichaam het signaal geeft dat het voldoende voed sel tot zich heeft genomen. Me dische toepassing van het hor moon, PPY3-63, zou volgens hen een middel tegen zwaarlij vigheid kunnen opleveren, maar andere wetenschappers zijn daar sceptisch over. Bij een klein experiment dat onlangs in Londen is uitge voerd kregen sommige proef- personen voor de lunch PPY3- 63 toegediend, anderen een placebo. Degenen die het hor moon hadden gekregen aten eenderde minder dan de ande ren en zeiden zich twaalf uur lang niet hongerig te hebben gevoeld en geen neiging te hebben gehad de 'gemiste' ca lorieën tussendoor aan te vul len. De hormooninjectie werk- te als een soort 'fopmaaltijd', zei onderzoeksleider Steven Bloom van het Londense Im perial College. ,,De hersenen werden in de waan gebracht dat èr al gegeten was." Belangrijk Een verslag van het onder zoek, dat ook in Oregon in de VS plaatsvindt, verschijnt de ze week in het tijdschrift Na ture. Wetenschappers die op verzoek van het blad commen taar gaven, noemden de iden tificatie van een nieuw hor moon dat kennelijk een rol speelt bij de regulering van de eetlust belangrijk. Eerder on derzoek richtte zich op het blokkeren van Ghreline, een in de maag geproduceerd hor moon dat de eetlust opwekt. Over de mogelijkheid om PPY3-63, dat in de darmwand wordt aangemaakt, toe te die nen ter bestrijding van obesi- tas (vraatzucht) waren de meesten echter sceptisch met oog op verdere functies die PPY3-63 kan hebben in de hormonale huishouding. AP zond te houden. Doordat de eco nomische groei vorig jaar al lager was dan verwacht, kreeg Balkenende al te maken met een tekort voordat hij begon. Nu had niemand de plotselinge eco nomische stagnatie voorspelt. Gegoocheld Maar Paars valt wel te verwijten dal er in het voorjaar van 2001 door toenmalig minister van Fi nanciën Gerrit Zalm is gegoo cheld met cijfers om extra geld vrij te maken voor onderwijs, zorg en veiligheid. Hij zette er zelfs even zijn zo veel geprezen Zalmnorm voor opzij: extra uit gaven moeten gefinancierd worden door ergens anders op te bezuinigen. Zo werd er op de begroting zo'n 1 miljard euro ingeboekt die nog verdiend moest worden. Er werd een voorschot genomen op bepaalde beleidsmaatregelen die nog moeten worden doorge voerd, en waarvan werd ver wacht dat die op termijn bespa ringen opleveren. Bijvoorbeeld het terugdringen van het ziekte verzuim bij de overheid. Een doelstelling die niet is gehaald. Al met al plukken premier Bal kenende en Zalms opvolger en partijgenoot Hoogervorst nu de bittere vruchten van te veel op timisme in het verleden. De keus waar zij voor staan is niet mak kelijk: of de verkiezingsbelofte breken dat de problemen in on derwijs, zorg en veiligheid wor den aangepakt door nog meer te bezuinigen. Of de belofte bre ken dat de staatsschuld verder wordt afgelost door het begro tingstekort weer te laten oplo pen. Werkloosheid Het kabinet Kok-1 werd des tijds uit zijn lijden verlost door de sterk aantrekkende interna tionale handel. Daarnaast sti muleerde Paars de economische opgang door veel te investeren in nieuwe banen. Daar heeft het kabinet-Balkenende nu net zijn bezuinigingen op losgelaten. Dat maakt dat ook de oplopen de trend in de werkloosheid de komende twee jaar niet makke lijk gekeerd zal worden. GPD door Wilma de Cort Futuristisch beeld: wonin gen op palen met daaron der opslagtanks, van waaruit regenwater geleidelijk naar de bodem wordt afgevoerd. Of: huizen in laaggelegen ge bieden met daaromheen een gracht. Als het regent, dan woon je aan het water. Het zijn ideeën die al leven in de hoofden van waterbeheer- deskundigen. Wolkbreuken nopen in de toekomst tot cre atieve oplossingen. Want zware regenbuien zoals maandagnacht en dinsdag ochtend, toen in delen van Nederland straten en kelders onder liepen, zullen steeds vaker voorkomen. Dat is althans de voorspel ling van meteorologen. En het probleem is: op veel plaatsen is het riool er niet op berekend. Het Nederlandse rioolstelsel is ontworpen op het verwerken van 20 milli meter neerslag in een uur. Tijdens de wolkbreuken deze week, trof een meteoroloog in Wageningen na anderhalf uur 67 millimeter neerslag in zijn regenmeter aan. Dat komt erop neer dat op iedere vierkante meter bijna zeven emmers water gevallen zijn. Het KNMI spreekt van een wolkbreuk, en registreert de bui ook als zodanig in zijn boeken, zodra ergens in een uur ten minste 25 millimeter regenwater valt. In de tropen is het een normaal verschijn sel, in ons gematigde klimaat is het ongewoner. Toch komen wolkbreuken hier ook vrijwel elke zomer voor. Als het weinig waait en buien lange tijd boven een bepaald gebied blijven han gen, dan kunnen die wolken als het ware uitregenen. Het water valt dan met bakken uit de lucht. Dat Nederland waarschijn lijk steeds vaker met wolk breuken te maken zal krijgen, komt door de opwar ming van de aarde. In Neder- 1 land werd het in de eerste zes maanden van dit jaar ruim 1 één graad warmer dan nor maal. M. Somers, weervrouw bij het KNMI: ,,Bij een stij ging van de gemiddelde tem peratuur met één graad, neemt statistisch gezien de regenval bij zware buien toe met 10 procent." Het betekent dat we eraan moeten wennen dat de stra- ten vaker blank komen te staan. Simpelweg de 85.000 kilometer rioolbuizen in Ne derland vervangen door gro tere pijpen is onbetaalbaar, aldus C. Boer van de stich ting Rioned, deskundig op het gebied van buitenriole ring. ,,Dat kost miljarden." Opvallend Liever dan in een onzichtba re riolering investeren ge meenten in opvallende pro- jecten, zo leert de ervaring. R. Veldkamp, universitair do cent civiele techniek aan de Technische Universiteit in Delft: „Een riolering is nu eenmaal ontzettend duur. Een nieuwe buis kost al gauw zo'n zeshonderd gulden per strekkende meter. Je kunt wel dikkere buizen leggen, maar als die slechts eens in de vijf jaar op volle capaciteit worden benut, is het zonde van de investering." Volgens H. van Luijtelaar, adviseur stedelijk waterbe- heer en riolering bij ingeni eursbureau Tauw, is het aan- leggen van nieuwe, dikkere buizen ook niet per se de bes te oplossing. ,,Je kunt ook denken aan de inrichting van gebieden die je tijdelijk laat vollopen met regenwater." I Hij meent dat Nederlanders zullen moeten leren wennen aan het 'tijdelijk ongemak' van een ondergelopen straat. Ook burgers zelf, zegt hij. zijn er debet aan dat het re genwater steeds moeilijker weg kan. „Hoeveel tuinen worden tegenwoordig niet volledig bestraat?" GPD door Gitte Brugman Ze vinden het nog steeds jam mer dat de dienstplicht is afgeschaft. Want daarmee ver dween ook een bindende factor uit de samenleving. 'Ze' is een groep 'bedaarde, bejaarde man nen', zoals ze zichzelf geksche rend noemen. De militaire dienst, zeggen ze, had goede ele menten: samenhang, concen tratie, verzelfstandiging en dis cipline. Een werkstage zou deze in ere kunnen herstellen. Als het aan hen ligt, dan volgen schoolverlaters tussen zestien en achttien jaar vier maanden lang een sociale stage. Tijdens de eerste twee maanden krijgen zowel jongens als meisjes een fysieke training, een soort sur vival. Daarna maken de jonge ren twee maanden lang kennis met het werk bij bijvoorbeeld politie, brandweer, musea, zorginstellingen, hulp- of na tuurorganisaties. Dat alles om ze oog te laten krijgen voor een ander. „Nederland is een samenleving. Een geheel van activiteiten, ver banden, rechten en plichten", benadrukken initiatiefnemer Antonie Dake en zijn kompanen Jos Kieboom (oud-raadsadvi seur van de minister-president), socioloog Peter Hofstede en ko lonel Koen Gijsbers ('op per soonlijke titel'). Hun initiatief wordt gesteund door coryfeeën als Karei Noordzij, voormalig president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen; Jan Post, directeur van het Rode Kruis; generaal b.d. Hans Couzy en Hans Wijffels, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. Geluidsoverlast, agressief ge drag in het verkeer, vandalisme en straatgeweld: de onderlinge verhoudingen in Nederland lij ken te verharden. En jongeren leveren daar een relatief grote bijdrage aan. Ze moeten meer (zelf-)discipline krijgen. Tijdens de eerste twee maanden wordt die aangeleerd. Boven dien dragen de inspanningen bij aan teambuilding. Gijsbers: „Je leert mensen samen iets aan pakken en afmaken. Je laat jon geren hun grenzen voelen. Het moet ertoe leiden dat ze samen dingen oplossen en niet meer zeggen: dat is jóuw probleem." Want de Nederlandse maat- schappij is te vrijblijvend, vin den de mannen. Jongeren voe len zich niet geroepen iets terug te doen voor de scholing, uitke ring of studiebeurs die ze ont vangen. Gijsbers geeft een voor beeld. „Ik ben in het bestuur van de atletiekvereniging gaan zit ten. Niet omdat ik dat zo leuk vond, maar omdat ik jaren op de vrijwilligheid van anderen had geteerd en vond dat ik iets terug moest doen. De houding van an deren is vaak: daar betaal ik toch contributie voor?" De socioloog Hofstede consta teert dat de nationale identiteit verwatert, dat het gevoel burger van een land te zijn verdwijnt. „Er is een soort wereldburger schap voor in de plaats geko men. Er is geen gevaar voor een aanval van buiten, maar toch voelen mensen zich niet veilig. Ze voelen zich bedreigd door hun directe omgeving: het nieu we nationalisme keert zich te gen nieuwkomers." Met de werkstage willen de mannen bereiken dat jongeren uit alle geledingen van de sa menleving met elkaar in contact komen. Want nu leven groepen met verschillende achtergron den te veel langs elkaar heen. De sociale stage is een recht, geen plicht. Al hebben de initia tiefnemers daar lang over ge twijfeld. Kolonel Gijsbers weet dat een plicht niet werkt. „Een dienstplicht roept ontduiking op, en dat vraagt om controle en straffen. De groep is bovendien te groot: per jaar 180.000 schoolverlaters." Etiket Eerdere pogingen om een socia le dienstplicht in te voeren mis lukten. Terwijl het in onze buur landen heel gewoon is. Duitse jongeren kunnen hun dienst plicht in de zorg vervullen, Brit se jeugd doet werkstages via school In Frankrijk loopt de so ciale stage door tot dertig jaar. In de Verenigde Staten verhoogt een sociale stage de kans om op universiteit te worden toegela ten. Waarom dan niet in Neder land? Hofstede: „Omdat we er hier meteen een etiket op plak ken: fascistoïde, rechts." De werkstage is als voorstel bij de regering neergelegd. Ze ho pen dat het initiatief uitgroeit tot een morele verplichting. „De tijd is er rijp voor." GPD door Peet Vogels Ferry Hoogendijk, de vice- fractievoorzitter van de LPF, steelt de show binnen zijn partij. Vrijwel dagelijks weet de gewezen hoofdredacteur van Elseviers Magazine de publici teit te halen met zijn ongezouten uitspraken. Dat hij daarbij mensen schoffeert en voor zijn beurt praat, lijkt hem niet te de ren. Evenmin dat zijn optreden tot een onduidelijke profilering van de partij leidt. Rumoer rond Hoogendijk is niet nieuw. Op zijn 34ste wordt Ferry Hoogendijk, die al op de mid delbare school zijn journalistie ke aspiraties in de schoolkrant kwijt kon, hoofdredacteur van het prestigieuze Elseviers Magazine (nu Elsevier), het grootste opinietijdschrift in Ne derland Hij houdt het uit tot 1985 (hij is dan 51), maar van harte gaat dat niet. In 1976 blijkt dat Hoogendijk - bijge naamd 'mister Schnabbel'- naast zijn hoofdredacteurschap onder meer ook nog betaald pr- adviezen verstrekt aan de Ame rikaanse oliemaatschappij Gulf. De redactie van Elsevier komt tegen Hoogendijk in op stand, maar de leiding van uit geverij Elsevier blijft achter hem staan. Na een mislukte poging om mi nister te worden namens de WD verdwijnt Hoogendijk, die niet kan typen en zijn stukjes al tijd dicteert, in de luwte. Hij geeft een kunsttijdschrift uit. hertrouwt, krijgt een kind en wordt uiteindelijk kunsthande laar en -verzamelaar. Tot hij be gin dit jaar opeens opduikt bij de presentatie van de kandida tenlijst van Lijst Pim Fortuyn. Streken Ouder en grijzer geworden blijkt de politieke ambitie van de inmiddels 68-jarige nog springlevend. Zijn streken is hij evenmin verloren, zo blijkt snel genoeg. Hoewel Mat Herben fractievoorzitter wordt en Hoo gendijk de tweede man, lijkt het in de praktijk vaak dat Hoogen dijk de leiding heeft. Zo neemt hij de oorlog tegen de 'gevestig de politiek' op zich. Hij eist we kenlang in alle media het aftre den van toenmalig minister Klaas de Vries van Binnenland se Zaken, omdat die volgens hem schuldig is aan de moord op Pim Fortuyn. Een motie van wantrouwen tegen De Vries trekt hij echter op het laatste moment terug, als blijkt dat er geen meerderheid voor is. En zo moet Hoogendijk wel va ker terugkomen op zijn eigen uitspraken. Als Herben, in na volging van Fortuyn, pleit voor een specifiek pardon voor een kleine groep illegalen, roept Hoogendijk daar overheen dat alle illegalen alsnog een ver blijfsvergunning moeten krij gen. En zo loopt hij zijn fractie regelmatig voor de voeten. Binnen de partijorganisatie ligt Hoogendijk inmiddels slecht. Op het moment dat er in de par tij een bestuurscrisis uitbreekt - de oprichters willen niet wijken voor het bestuur dat de fractie graag wil installeren - roept Hoogendijk doodleuk dat de fractie de partij verlaat als ze haar zin niet krijgt. Dit tot er gernis van fractielid Gerard van As, die net bezig is de breuk tus sen fractie en bestuur op te los sen. „Je moet niet meteen de atoombom te voorschijn trek ken", zegt Van As over de actie van Hoogendijk. De opstelling van Hoogendijk komt hem op een fluitconcert te staan tijdens de ledenvergadering van de LPF in mei in de Rotterdamse Doelen. Tijdens de formatie-onderhan delingen speelt Hoogendijk een onduidelijke rol. Als naaste ad viseur souffleert hij Herben da gelijks bij de onderhandelingen Op het moment dat het akkoord is bereikt, roept Hoogendijk echter dat Herben veel te weinig heeft binnengesleept en dwingt hem, in samenwerking met an dere fractieleden, terug naar de onderhandelingstafel En zo heeft Hoogendijk wel va ker wat. Ook de afgelopen da gen was het onduidelijk of Hoo gendijk nu vooral zijn eigen mening verkondigt of die van zijn fractie. Afgelopen weekein de riep hij, dat de rechter die de de moord op Pim Fortuyn be handelt, moet opkrassen, omdat hij volgens Hoogendijk 'ex treem links' en een 'beroepsacti vist' is (de rechter is werkzaam geweest voor Vluchtelingen werk). De familie van Fortuyn snapt echter niet waar Hoogen dijk het over heeft en peinst er niet over de rechter te wraken. ONDERZOEK - Het massale bevolkingsonderzoek op tu berculose in Zeeland is vol bracht en dat in nog geen twee jaar tijd. Deze week heeft in Geersdijk op Noord Beveland voor de laatste maal het ver trouwde: „Even stil staan en diep ademen...klaar!" geklon ken, waarna het röntgenteam zichzelf en het fotoapparaat eindelijk rust kon gunnen. In de afgelopen jaren heeft het al le steden, en dorpjes bezocht en van ruim 170.000 mensen de longen 'gekiekt' en bestu deerd. Al die moeite is rijkelijk beloond, want 80 tot 85 pro cent van de voor onderzoek in aanmerking komende Zeeu wen is onderzocht. BOM - Een baggermolen, waarmee in de buurt van de Vlakebrug het kanaal door Zuid-Beveland wordt uitge diept, heeft dinsdagmiddag een bom opgehaald. Zonder ongelukken kon het tuig door de mijnopruimingsdienst on schadelijk worden gemaakt. KEVER - Door het Axelse ge meentebestuur zijn weer strenge maatregelen afgekon digd tegen hen, die zondigen tegen het gebod van de be ruchte coloradokever-bestrij- ding. Het warme weer was ide aal voor verspreiding van deze schadelijke diertjes en de be strijding zal dan ook wel zeer intensief moeten geschieden. Ferry Hoogendijk staat de pers te woord in het gebouw van de Tweede Kamer, foto Phil Nijhuis/GPD Andere LPF'ers als J immy J ans- sen van Raaij vinden dat Hoo gendijk buiten zijn boekje gaat door zich als politicus te be moeien met de onafhankelijk heid van de rechtspraak. Ook minister van Economische Zaken Herman Heinsbroek, de achterbuurman van Hoogen dijk, wordt - zoals achteraf blijkt - overvallen door Hoo- gendijks uitspraken. Heins broek houdt een pleidooi voor lastenverlichting en zegt dat de LPF-fractie hem steunt. Dat heeft hij in ieder geval van Hoo- gendijk gehoord. De financieel specialist van de fractie weet echter van niets. Hoogendijk blijkt niet eens te hebben over legd. Exemplarisch Zijn optreden lijkt exempla risch voor de LPF, waar tegen gestelde meningen schering en inslag lijken. In zoverre is Hoo gendijk een perfecte represen tant van de partij die een 'nieu we politiek' voor ogen staat. Wat Hoogendijk met zijn uit spraken wil bereiken blijft ech ter onduidelijk, maar ook in dat opzicht past hij in de LPF. Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vhssingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruie" zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7,-) per maand 19,25 per kwartaal 52,-- perjaar. 198- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail.abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor J het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: zaterdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 in onderdeel va in ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wi (abonnementenjadmn.stiatie en cm u te (laten) Informeren over voor u reie ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerd» derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC. atdewg lezersservice. Postbus 18.4380 AA VHssingen Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Behoort tot UJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4