Man vecht door tegen gsm-masten TOYOTA PZC De zoete klank van de simpele Balke Wasmachine-zitten in Zuidzande CA Huren RZVW zijn lager dan gemiddeld 12 Sluisenaar ageert tegen vermeend schadelijke straling van illegale antennes Vechtersbaas krijgt boete Staatscircus Moskou zet tent op in Hulst Boekweitfeesten beleven zilveren jubileumeditie Verstandelijk gehandicapten leren motorsport kennen WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND? GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE Retranchement weekend verlicht CAPPENDIJK TOYOTA donderdag 8 augustus 2002 door René van Stee AARDENBURG - J. Haneveer uit Sluis geeft zijn strijd tegen de illegale plaatsing van gsm- zendmasten op de kerktoren in zijn woonplaats niet op. Dat bleek gistermiddag tijdens een hoorzitting van de gemeentelij ke commissie bezwaar- en be roepschriften op het voormalige gemeentehuis in Aardenburg. Haneveer vroeg handhavend op te treden tegen drie masten van KPN die enkele jaren geleden zonder vergunning zijn ge plaatst en waarvoor in een later stadium nooit een verplichte bouwvergunning is aange vraagd. De Sluisenaar wees op de geva ren de straling van de masten voor de directe omgeving. Die staan volgens hem onomstote lijk vast. Hij bei-iep zich hierbij MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 23-jarige in woner van Dordrecht voor zijn aandeel in een vechtpartij in Re- nesse tot een voorwaardelijke boete van 180 euro. De man was boos geworden toen hij 23 juli vorig jaar na een avondje stappen samen met zijn vriend niet werd toegelaten tot een camping in Renesse. Toen de twee uiteindelijk weg gingen, werden ze onderweg door de campinghouder en een bewaker in een auto achterhaald. Er ontstond vervolgens een vecht partij tussen het viertal. De Dordtenaar zei eerst met een zaklantaarn door een van de mannen te zijn geslagen. Daar bij had hij schade opgelopen aan zijn gebit en hij had er een litteken op zijn gezicht aan overgehouden. De verdachte zou in een reactie hebben terug geslagen. De politierechter hield in haar uitspraak rekening met het letsel van de Dordte naar. HULST - Het Holiday Staats circus Moskou slaat van vrijdag 9 tot en met zondag 11 augustus haar tenten op, op het terrein nabij het overdekte winkelcen trum aan het Stationsplein in Hulst. Het publiek krijgt een show voorgeschoteld met onder meer Siberische tijgers, Kozakken- ruiters, acrobatiek op de wip, clowns en trapezenummers. Vrijdag en zaterdag is er telkens een voorstelling om 16.30 en 20.00 uur. De laatste voorstel ling in Hulst begint zondagmid- dag om 16.30 uur. De kassa is dagelijks vanaf 11.00 uur ge opend. onder meer op een artikel uit het magazine Mens Wetenschap, waarin de Gezondheidsraad stelt dat straling van gsm-mas ten deels weldegelijk schadelijk is. Verder wees hij op een groot aantal ernstige ziektegevallen in de omgeving van de kerk en het feit dat hij er zelf last van on dervindt. Volgens Haneveer staat het ook vast dat er een ver band is tussen het overlijden van zijn echtgenote aan kanker en de plaatsing van de gewraak te antennes. Principekwestie Haneveer benadrukt dat hij niet louter uit emotionele overwe gingen strijdt tegen de gsm- masten. Hij spreekt eerder over een principekwestie waarbij voorop staat dat de gemeente niet handhavend optreedt tegen een illegale situatie waarbij de volksgezondheid gevaar loopt. ..Met mobiele telefoons op zich heb ik geen probleem, daar kie zen de mensen zelf voor. Wel heb ik moeite met de straling van de masten die ons wordt opgedron gen. Dat is onacceptabel, omdat ieder mens recht heeft op een stralingsvrije omgeving", ver klaart hij. Het beroep van Haneveer lijkt nauwelijks kans te maken, om dat de masten door de invoering van de woningwetherziening per 15 augustus eenvoudig kun nen worden gelegaliseerd en Sluis-Aardenburg niet van plan was handhavend op te treden. Tot die datum staan de drie KPN-masten illegaal op de kerktoren. Ook bij de rechtbank in Middelburg ving Haneveer eerder deze week bot. Toen ging het om drie gsm-masten van te lefoonaanbieder Ben -waarvoor wel een bouwvergunning was aangevraagd- op dezelfde kerk aan de Kerkstraat. Bij onge- grondverklaring van zijn be roep weet Haneveer nog niet welke verdere stappen hij zal ondernemen. Dat hij verder gaat, staat vast. „En dan vrees ik op lange termijn alsnog gelijk te krijgen in deze kwestie." Bij de zomervakantie hoort bij na spreekwoordelijk muziek. Festival hier, braderie daar, of gewoon een feestje. Daar horen bandjes bij. Ieder heeft zijn ei gen, persoonlijke muzikale ont wikkeling doorgemaakt. We zochten een aantal van deze mu zikanten op. door Ronald Verstraten Er klinkt muziek in de Sint Bavostraat in Aardenburg. Terwijl de middagzon de majes tueuze Sint Baafs vol in het licht zet, schuiven de eerste schadu wen over nummer 12. Maar de deur staat op een kier en zoete klanken vinden hun weg naar buiten. Da's nog eens wat an ders dan garagerock. Wim Roth (51) vormt de helft van de R K band. Dat wil zeg gen, van de kern. Als de groep optreedt, zijn er altijd wel enke le 'friends' die het totaalgeluid helpen vullen, zoals Jeets Du- renkamp of de Iraanse protest zanger Majid. Het kemduo is niettemin vast en is van een hooggeleerd gehalte. Drs. Wim (Engels) heeft enkele jaren gele den zijn muzikale maat gevon den in drs. Adrie de Kraker (Geschiedenis) uit Axel. Uit hun gezamenlijke voorkeur voor pop uit de jaren 60, kwam de ga ragerockband voort. Wim op gi taar en met stembanden, Adrie op drums en dulcimer. Aha, daar komt dus die zoete klank vandaan. Het woonhuis is aan de voorkant omgetoverd tot winkeltje annex werkplaats. Hier zijn de cd's van de R K band te horen en te koop, maar MUZIKANT door Fred Rabout ZUIDZANDE - „Nog tien mi nuten en hij is binnen." Fred van Houte zit met vijf 'collega's' bo venop een wasmachine. Hij houdt het tot 16.00 uur vol. Dan mag hij dat apparaat mee naar huis nemen. Een plaatselijke ondernemer heeft zes wasmachines beschik baar gesteld. Ze zijn alle zes be mand of bevrouwd. Het lot heeft aangewezen wie op welk merk zit Van Houte zit op een ver trouwd merk De opdracht is van 8.00 tot 16.00 uur zittenIeder uur mogen ze er vijf minuten af vooreen sanitai re stop of om gewoon de benen even te strekken. De tijd kunnen ze uitstekend in de gaten hou den, want ze zitten recht voor het torentje van het Zuidzandse kerkgebouw. Van Houte met een grote pint bier in de hand: „We worden uit stekend bevoorraad en komen niets te kort. Ik had toevallig een nieuwe wasmachine nodig. Dus dit komt goed uit. Trouwens, er zijn dagen dat ik minder ver dien." Het is een van de onderdelen van het Zuidzandse Dorpsfeest, waarbij de rommelmarkt cen traal staat. Voor het eerst vindt deze door de gehele kern plaats. Voorheen alleen op de ventweg richting Oostburg en in de Oost- burgsestraat. De avond voor dien al hebben zich de eerste handelaren voor de rommel markt gemeld. Om toch maar een uitstekend plekje te kunnen bemachtigen. Professionals Er zit duidelijk ook een groot aantal professionals tussen, 's Morgens om half zeven is er al een levendige markt. De 'echte' kopers zijn al van de partij. Alle plaatsen zijn vrijwel bezet. Het miezert, maar de regen zet ge lukkig niet door. Het lijkt geen strandweer te gaan worden. Dus wordt het voor de toeristen 'rommelmarkt weer Zuidzande vaart er wel bij. Een van de traditionele onderdelen is de playbackshow. Vijftien deelnemers doen hun stinkende best, dus heeft de jury aardig wat tijd nodig om de prijzen te verdelen. De originaliteitsprijs gaat naar de familie Fieret met 'Bob de Bouwer', getooid met WESTDORPE - Onder het mot to 'Sporten in een sociale rol' laat motorsportvereniging Fin- landcircuit uit Westdorpe twin tig licht verstandelijk gehandi capten uit Schoondijke op maandag 12 augustus kennis maken met de motorsport. Finlandcircuit houdt dan een avond waarop de bewoners van de Okkernoot mee kunnen rij den over het motorcrosscircuit met een zijspan, Quad of jeep. Het bestuur van het Finlandci- ruit heeft h iervoor het Belgische kampioensduo in de zijspan- klasse Jan Goethals en Dimitri van Deurssen uitgenodigd. Zij staan momenteel veertig punten voor in het Belgisch kampioen schap voor zijspan. door Euqène Verstraeten ZUIDDORPE - Dc Boekweit- feesten in Zuiddorpe zijn dit jaar toe aan hun vijfentwintig ste editie. Het feest gaat door op zaterdag 17 en zondag 18 au gustus. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum wordt een ballonwed strijd gehouden, waarvoor bur gemeester J.F. Mulder van Axel zaterdagsom 14.30 uur het fees telijke startsein zal geven. De dweilband Moon Shine heeft dan al een half uurtje de stem ming er in geblazen. In de loop van de middag zijn er ook opre- dens van dweil- en blaaskapel Ein Prosit en de breakdance- groep TKB. Ook Dancemasters Verberkmoes geeft een demon stratie. Om 14.45 uur klinkt het startschot voor de Boekweit loop voor de jeugd tot zestien jaar. Doorlopend kunnen belangstel minstens zo interessant zijn de dulcimers die Roth er zelf bouwt. „Ik hoorde de dulcimer voor de eerste keer op Lady Jane, van de Rolling Stones. Dat instrument heeft toen mijn hart gestolen. De naam is afgeleid van het la- tijn 'dulce melos', zoete melo die. Er zijn verschillende uit voeringen van het instrument. Zo vind je er nog bij de bergbe woners van de Appalachen in Amerika. Maar er is ook een En gelse versie. In tegenstelling tot die uit Amerika tokkel je daar niet op, maar wordt die be speeld met een hamertje." Balke „Als ik er eenmaal over begin", poogt Roth zijn stokpaardje nog enigszins in te tomen, maar dan gaat hij onverstoorbaar verder: „Eigenlijk is het instrument af komstig uit Vlaanderen en Ne derland. In Vlaanderen had je de 'Hommel', in Nederland de 'Balke'. De oudste Europese dulcimer komt uit Nederland. Ik heb er een replica van ge maakt. Het is een simpel instru ment uit 1608: een uitgekapte balk met een gat en slechts één snaar." Hij lacht en zegt: „Hol landser kan het bijna niet." Hoe het instrument is ontstaan en hoe oud de oorsprong is, is niet bekend. Roth denkt dat zee vaarders ooit een soortgelijk in strument hebben gezien in Oosterse landen. „Maar de dul cimer, de 'balke' is dus een puur Nederlands instrument, zoals de Spaanse gitaar uit Spanje komt. Jammer dat daar zo wei nig erkenning voor is. Het is ei genlijk een stuk Nederlands erf goed." Het winkeltje/atelier hangt in middels vol met zelfgebouwde dulcimers. „Ikdoehetpuurvoor mijn plezier. Ik verkoop er wel eens, maar dat is misschien één keer per jaar. Je hoort het in strument ook niet zo vaak, be halve dan in de Britse folkmu ziek." De in eigen beheer uitgegeven cd's bevatten zowel live- als stu dio-opnamen van de R K band. De groep speelde bij di verse gelegenheden in de streek en stond vorig jaar nog op Wei- tjerock. Binnenkort treden de garagerockers weer aan, zij het op een privéfeest. In het cd-rek zijn ook 'uitstapjes' te vinden. Zo zette Roth met de Rodan- borgh Troubadours gedichten van onder andere Shakespeare, William Blake en Federico Gar cia Lorca op muziek. Naast blokfluit, accordion en harp staan er zes tracks op van, jawel, de Balke. door Eugène Verstraeten AXEL - De Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging is landelijk ge zien een goedkope huurbaas. De corporatie vraagt de huurders namelijk aanzienlijk minder huur dan op basis van het lande lijk gehanteerde puntensysteem zou kunnen. Elke woning wordt beoordeeld op een aantal zaken als grootte, aantal kamers, tuin, aanwezig heid van cv en dergelijke. Daar uit rolt een puntentotaal, waar aan een maximale huurprijs gekoppeld mag worden. De RZVW zit met een percentage van 58,8 van die maximale rede lijke huur flink onder het lande lijke gemiddelde van 66 pro cent. Uit het jaarverslag 2001 blijkt dat de RZVW eind vorig jaar 4504 woningen in bezit had. Verder heeft de corporatie nog 85 garages en 18 andere objec ten in eigendom. In vergelijking met de gemiddelde landelijke cijfers heeft de RZVW iets min der goedkope huizen (29,4 pro cent). Daar staat tegenover dat de corporatie wel meer 'betaal bare' woningen heeft en minder dure huizen. De leegstand van woningen bij de RZVW loopt steeds verder te rug. In 2000 liep de bouwcorpo ratie nog 2,29 procent huurin komsten mis als gevolg van leegstand. Vorig jaar was dat percentage verminderd tot 1,65. De terugloop deed zich voor in alle gemeenten, met uitzonde ring van Sas van Gent. Het sterkst daalde de leegstand in de gemeente Oostburg. Sloop De belangrijkste oorzaken van de kleiner geworden leegstand zijn volgens de RZVW de sloop van woningen en de forse ver koop in het recente verleden. Verder is overal in Nederland de vraag naar huurwoningen toe genomen. Dat komt onder meer door de hoge prijzen van koop woningen. Sinds half 1997 heeft woning bouwvereniging ongeveer ze venhonderd woningen ver kocht. Toen bleek dat er weer meer evenwicht in de markt ontstond, is het verkoopbeleid aangepast. Alleen die woningen die in het kader van het voor- I raadbeleid daarvoor zijn aange- wezen, zijn voor de huurder te koop. Het gaat dan in de meeste gevallen om huizen in een blok, waaruit er al meerdere verkocht I zijn. Op dit moment komen er ongeveer 270 woningen voor verkoop in aanmerking. De RZVW verwacht dat het nog tien jaar zal duren voordat die woningen van eigenaar zijn ver wisseld. Als gevolg van de aan passing van het beleid zijn vorig jaar maar zeventien huizen ver kocht. In 2000 waren dat er nog 251. Belangstellenden die bij de RZVW een huis willen huren, moeten rekening houden met steeds langere wachttijden. De termijn tussen inschrijven en het betrekken van een huis be droeg begin dit jaar gemiddeld iets meer dan vier maanden. Wim Roth bespeelt een balke: „Eén gat, één snaar, een typisch Hollands instrument." foto Camile Schelstraete hun te grote bouwhelmen. Win naar worden de 'nonnetjes' met hun Sister Act. Een kwartet be staande uit Veronique Maas, Evelien Schol, Kimberley Pley- te en Sharon Vermeulen. Onder tussen breken de rommelmarkt handelaren hun zaakje weer op Het is tijd voor het echte volks feest, wat later afgesloten zal worden met muziek. Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan met uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet.zeelandnet.nl/rkruisv voor meer informatie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 030 - 2844543, reammatie@hartstichting.nl lenden een kijkje nemen bij al lerlei kraampjes en de kinder rommelmarkt. Verder zijn er kermisattracties en is er een springkussen. De schutters worden om 14.00 uur verwacht voor een schieting op de liggen de wip. Het zondagprogramma begint om 13.30 uur met streetdance voor de jeugd van vier tot acht jaar onder leiding van Anneke Hamelink. Om 14.30 uur is het de beurt aan de jeugd vanf acht jaar. Om 14.00 en 16.00 uur treedt de muziekvereniging EMM uit Koewacht op en om 16.30 uur presenteert geluids techniek Sanrobi een disco voor de jeugd. Ook zondag zijn er weer doorlo pend kraampjes, de rommel markt en de kermisattracties. Verder komen de CliniClowns en is er figuurzagen en kinder- schminken. Liefhebbers kun nen tenslotte ook een rondrit maken met de paardentram. NederlandseVl/ Hartstichting vrienden van de hartstichting Zodat Nilton uit Brazilië niet meer op straat leeft maar topuoetballer kan worden. De aardigste zegels van het jaar zijn op internet verkrijgbaar. www.kinderpostzegels.nl Ook in vellen van 50 zelfklevende zegels. uoor kinderen door kinderen Tü V-onderzoek Hieronder vindt u de top-8 van auto's die in Duits betrouwbaarheidsonderzoek als minst storings-gevoelig uil de bus zijn gekomen. Auto's 1-3 jaar oud 1Subaru Legacy 2. Toyota Carina/Avensis 3. Mercedes C-Klasse 4. Toyota Starlet 4. Saab 9000 6. Toyota Corolla 7. Mazda MX-5 8. Mercedes 200-500 Auto's 4 - 5 jaar oud 1. Toyota Camry 2. Toyota Starlet 3. Subaru Justy 4. Toyota Carina 5. Volvo 850 6. Mercedes 190 6. Toyota Corolla 6. Subaru Legacy Auto's 6-7 jaar oud 1. Toyota Camry 2. Subaru Legacy 3. Toyota Carina 4. Toyota Starlet 5. Porsche 911 6. Mercedes 200-500 7. Toyota Corolla 8. Mercedes SL Auto's 8 - 9 jaar oud 1. Toyota Carina 2. Toyota Starlet 3. Subaru Justy 4. Mitsubishi Colt 5. Porsche 911 5. Toyota Camry 5. Toyota Corolla 8. Mercedes 200-50Ó Auto's 10-11 jaar oud 1. Porsche 911 2. Toyota Carina 3. Mercedes S-Klasse 3. Mercedes 200-500 5. VW Bus 5. Toyota Corolla 5. Nissan Sunny 8. Opel Senator RETRANCHEMENT - Op vrij dag 16 en zaterdag 17 augustus organiseert de dorpsraad van Retranchement voor de eerste keer het 'verlicht Truzements weekend'. Voorheen was er de jaarlijkse verlichte boerderijenroute, maar deze happening hield na I tien jaar op te bestaan. Dit tot - teleurstelling van de dorpsraad, j die daarom met het verlicht I Truzements weekend de draad weer oppakt. Tijdens dit evenement zijn het dorp en de wallen sfeervol ver licht. Bewoners zullen zoveel j mogelijk lichtjes en kaarsjes la- ten branden. Belangstellenden worden aan de ingangen van het j dorp voorzien van een platte- grond, waarna zij al wandelend van de verlichting kunnen ge nieten. Auto's worden zoveel mogelijk uit het dorp geweerd en kunnen worden geparkeerd op aangegeven plaatsen aan de rand van het dorp. Op beide da gen begint het evenement om 21.30 uur. Rond middernacht worden de wandelroutes beëin- digd. TERNEUZEN Mr. F. J. Haarmanweg 58, 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34