Varkens besmet met hormoon Cultureel rijtjeschuiven in Brugge ZOMERCOLLECTIE Gimbrère DE HELFT OF MINDER 9 Hondjes gaan los als niemand kijkt ///A Contra-expertise geëist VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Stroomkabel van Delta bij Terneuzen blootgespoeld zeeuwse almanak Stadhuis "Een cv-installatie met 2 jaar garantie. Dat is toch duurzaam genoeg?" ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 8 augustus 2002 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Varkens in Oost burg hebben veevoer gekregen met daarin het verboden hor moonpreparaat MPA. Het be treft 21.000 varkens in eigen dom van Oostburg Varkens bv. De advocaat van Oostburg Var kens, A. van Beek, eist een con tra-expertise. Dit moet de slacht van de varkens voorko men. De gemeente Oostburg is niet van de besmettingsaffaire op de hoogte. Van Beek weet zeker dat als de varkens voor een tweede keer getest worden, de test negatief uitvalt en de varkens de gang naar het slachthuis bespaard blijft. Het MPA-hormoon wordt immers binnen twee weken af gebroken. Het is echter niet zeker of het ministerie van Landbouw een tweede test toestaat. Van Beek eist dit wel en heeft al een verzoek inge diend. „In het kader van hoor en we derhoor wil ik een contra-ex pertise. En dan moet natuurlijk niet hetzelfde monster worden getest, maar een nieuw monster van dezelfde varkens." Als het ministerie de varkens toch wil afmaken, dan eist Van Beek een schadevergoeding. Zover zal het volgens hem echter niet ko men. ,,Er wordt niet geruimd, dat staat vast." Vrijpleiten Elders in Nederland is al begon nen met het ruimen van MPA- varkens. De Belgische voedsel- dienst FAW heeft al erkend dat contra-expertises de boeren vrijpleiten. Enkele Oostburgse varkens werden begin juli getest op MPA en de uitkomst was positief. De dieren zijn eigendom van 27 lo kale varkensboeren, verenigd in Oostburg Varkens bv. De var kens zijn gehuisvest in drie Oostburgse stallen aan de Maagdenberg-, Maria- en Coxydeweg, eigendom van C. van Sleuwen uit het Brabantse Zijtaart. Van Sleuwen wordt genoemd als spil in het schandaal van het verboden hormoonpreparaat, al vindt hij zit zelf onterecht. Van Sleuwen is eigenaar van het veevoedermengbedrijf Zee landvoeders BV en hij leverde vervuild veevoer aan Neder landse en Belgische varkens houders en veevoederhandels. Het materiaal voldeed echter aan de eisen van de zogenaamde GMP-certificering, een kwali- teitswaarmerk van het Product schap Diervoeder. Van Sleuwen kreeg het vervuilde materiaal aangeleverd van het inmiddels failliete Bioland uit het Belgi sche Arendonk. Troef Volgens wethouder L. Wille was de gemeente Oostburg gisteren nog niet op de hoogte van de be smetting met het MPA-prepa- raat. Van Beek meent dat Oost burg met deze affaire weer een troef in handen heeft om de me ga-varkenshouderij en dwars te zitten. „Dit komt hen natuurlijk weer goed uit, maar het zal ze tegenvallen. De varkens houderijen zitten nu weliswaar op slot, maar de stallen zijn groot genoeg, het welzijn van de varkens is niet in het ge- ding." door Raymond de Frel CADZAND - In Oostende kost een achtergelaten hondendrol de eigenaar van de viervoeter 250 euro, maar aan de Zeeuws- Vlaamse kust wordt er voorals nog niet zo hard opgetreden. Is ook niet nodig, want in de afge lopen maanden werd er slechts een enkele keer proces-verbaal opgemaakt. De gemeente Oostburg staat in de drukke zomermaanden juni, juli en augustus toe dat honden tussen 10.00 en 18.00 uur het strand betreden, maar alleen op voorwaarde dat de dieren zijn aangelijnd. Dit in verband met de veiligheid van zwemmers en strandbezoekers. Voor 10.00 uur en na 18.00 uur mogen de dieren zich wel zonder riem in en bij de zee uitleven. Daarnaast zijn eigenaren van honden ver plicht de uitwerpselen van hun huisdieren van het strand te verwijderen. Een steekproef op het strand in Cadzand wijst uit dat de meeste eigenaren van honden goed op de hoogte zijn van deze regels, maar ze schat ten naar gelang de situatie dik wijls zelf in of de reglementen ook daadwerkelijk moeten wor den nageleefd. „Meestal houd ik mijn hond aan de lijn, maar af en toe laat ik hem een stukje zwemmen", ver telt Heidi Fagot uit het Vlaamse Grimbergen. „Is dat hier tussen 10.00 een 18.00 uur strafbaar? Dat wist ik niet. Maar eigenlijk is dat wel terecht. Sommige mensen zijn nou eenmaal bang van honden, dat moet je gewoon respecteren." Ook toerist Fin- bar Mulclaron uit Doorn weet van de regels, maar hij laat zijn hond toch regelmatig loslopen. „Hij houdt van rennen en speelt graag met andere honden. Als het heel druk is, laat ik hem niet los. Maar als het rustig is, kan het niet zoveel kwaad." Drollen Ina Gellevij uit Zwolle is al eens door een strandwacht aange sproken over haar loslopende honden en houdt ze sindsdien consequent aan de lijn. „Er wachttijd één oor door Sheila van Doorsselaer Laten we deze rubriek over rijen eens op een originele manier bena deren, namelijk met de korte ei. Dan komen we uit op de Reien, oftewel de grachten van Brugge. Horden toeris ten, met name Koreanen, Chinezen en Japanners, behangen met de modern ste digitale camera's, schepen en masse in op de schommelende bootjes om in een half uur Europa's culturele hoofd stad van 2002 vanaf het water te zien. Het is druk aan de kiosk van 'vaartoch ten De Meulemeester' op de hoek van de Dijver/Rozenhoedkaai en de Wolle- straat. Een rij heeft zich gevormd voor het kopen van bootkaartjes en het is nog maar tien uur. De eerste bootjes glijden al mudvol door het troebele wa ter. De euro's worden van dichtbij be keken voor de juiste waarde en de dame achter het raampje geeft geduldig in al le talen aan hoeveel eurocent ze nog moet hebben voor ze het kaartje van de rol scheurt. Daarna is het wachten tot er genoeg volk is om een bootje te vul len, maar de tijd wordt gedood met het nuttigen van een kopje koffie, thee, of, hoe vroeg ook, een Triple op een van de terrasjes. Een Aziatische man vergaapt zich aan de etalage van een van de ontelbare winkeltjes waar Brugs kant wordt ver kocht, wellicht voor een kanten linge riesetje? Zijn vrouw heeft meer oog voor de bonbons van Moeder Babbelut- te en stapt met een puntzak vol naar buiten. Als de bootsman begint met het inschepen van de passagiers, worden de kinderen bij elkaar gescharreld en haasten ze zich naar beneden, naar de aanlegsteiger. Vijf minuten later zwaaien ze nog als ze met het bootje de eerste brug onder duiken. De kapitein, jonge vent met een hippe zonnebril, begint gijn verhaal of start de band, in het Engels deze keer: „On the left hand side we see the belfry to wer (het Belfort) with the famous 47- bell carillon..." Hachelijk De passagiers leren in een half uur de geschiedenis van Brugge en leggen de vele trapgeveltjes en kerktorens vast met de Sony's. Echte zeebenen moet je niet hebben voor een rondvaart, maar opstaan om een heel gebouw op de foto te krijgen is een hachelijke onderne ming en daarbijje achterbuurman ziet dan niks en die heeft óók betaald. Ge lukkig zij n er her en der ansichtkaarten te koop en menigeen komt dan ook maar meteen met een blikje in de vorm van een Brugs huisje naar buiten. Leuk voor naast die Hollandse windmolen met muziekje op de tv-kast. Enthousiasme alom bij het aanmeren. „One word: Su Pah", probeert een jon ge Aziaat op zijn beste Engels, duimen in de lucht. Twee oudere echtparen uit Brussel („Wij zijn hier per touringcar, maar we zijn de rest al kwijt") helpen elkaar de boot uit. Een van de mannen twijfelt zichtbaar of hij de kapitein een fooi moet geven. Hij kan zich nog net vasthouden als de boot wiebelt wan neer bakboord plots tegen de aanleg steiger botst. Da's dus geen fooi. Enkele reisgenoten vouwen de stadsplatte grond maar weer eens uit. Op weg naar de volgende attractie. Op de Reien is inmiddels een file van rondvaartboten ontstaan. Van de vier boten zijn er drie vol en de passagiers wachten ongeduldig tot hun kapitein instapt. In de straten wemelt het onder tussen van de dagjesmensen. Ze verra den zichzelf door de bepakte fietsen en de rugzakken met de labels van vlieg- Hondeneigenaren zijn in het algemeen prima op de hoogte van de verplichting tot aanlijnen op het strand van Cadzand, maar leven die lang niet altijd na. foto Wim Kooyman wordt best goed gecontroleerd. Moet ook wel, want er zijn heel veel mensen die de drollen van hun huisdieren niet opruimen. Ik neem altijd zakjes mee om de uitwerpselen op te ruimen." Navraag bij de politie Zeeland leert dat de overlast van honden op de Zeeuws-Vlaamse stran den alleszins meevalt. In eerste instantie spreken strandwach- ten een overtreder aan. Mocht een eigenaar aan een waarschu wing van de strandwachten niet genoeg hebben, dan wordt de politie ingeschakeld. Die maakt vervolgens proces-verbaal op. Aan de overtreding is geen transactiebedrag gekoppeld. De officier van justitie doet een schikkingsvoorstel door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Aan de noord oostzijde van de Middelplaat in de Westerschelde bij Ter- neuzen is een deel van de oude elektriciteitskabel van Delta blootgespoeld. Afhankelijk van het tij gaat het energiebedrijf de kabel volgen de week of de week daarna weer onder het zand werken. Het bloot komen te liggen van de ka bel heeft volgens een woord voerder van Delta te maken met een veranderde stroming in de Westerschelde. Delta had in 1998 en 1999 te kampen met storingen in de zo genaamde 150 kilovolt-kabels door de Westerschelde. Dat leidde in 2000 tot de aanleg van een omstreden nieuwe elektrici teitskabel, iets westelijk van de oude 150 kv-kabel. „Met die nieuwe kabel is niets aan de hand", benadrukt de woord voerder van Delta. „Die ligt zo diep in het zand dat er niets mee kan gebeuren." De oude kabel lag oorspronke lijk onder een meter dikke zand laag, maar door afkalving van de Middenplaat ligt er nu een meter of vijftig kabel bloot. Stukgevaren Bij Delta zegt men van de ge beurtenis niet wakker te liggen. „Het gaat om een niet al te lang Advertentie stuk en de kosten om alles weer in orde te brengen, vallen nogal mee." Met behulp van een kraan wordt de kabel bij laag water weer diep genoeg in het zand be graven. „We laten de kabel lie ver niet bloot liggen, want dan bestaat de kans dat hij wordt stukgevaren door een vissers boot of plezierjacht." Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 9 aug t/m 4 okt Zoetermeer Stadslijn 10 op 11 aug Groningen-Roodeschool/Delfzijl 12 t/m 15 aug (NoordNed) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. gekookte mosselen voor 11,50 of het vegetarische menu, bestaande uit: heldere tomatensoep, ratatouille brie en zomerfruit voor 9,00 in onze binnentuin vier werken van Gust Romijn op ons binnenplein: Lex Maes, Markus en Benno Vranken strips en cartoons in De Directiekamer het vroege werk bij de toiletten Ludmilla Kalmaeva Plenty to go on kijk ook op www.drukkeriimiddelbure.nl Advertentie NU ALLES VOOR maatschappijen er nog aan. Bruggena- ren doen ondertussen onverstoord boodschappen op de weekmarkt. Obers van het rijtje café-restaurants aan de Markt proberen met gladde praatjes toeristen naar binnen te lok ken en overal in de straten klinkt luid het geklepper van paardenhoeven op de kinderkopjes. Wie bang is op de Rei en onverhoeds zeeziek te worden, kan de stad altijd nog romantisch vanuit een paardenkoets bekijken, of vanuit een knalgele sightseeing-bus. Frieten Een dagje Brugge is vooral voor de cul- tuurminnende toerist een dagje 'rijtje- schuiven'. Aanschuiven voor een kijkje in het historische stadhuis, voetje voor voetje vooruit voor een beklimming van het Belfort, een half uur tegen de nek van een andere toerist kijken alvo rens een kaartje te kunnen kopen voor de Salvador Dali-expositie en wachten op je beurt voor de enige echte puntzak Belgische frieten met mammoetsaus en een 'curryworst' op de Markt. Voor de kassa van een boekhandel op de Markt is het ook druk. De stadsplat tegronden en fotoboeken van Brugge liggen vooraan en ze vinden behoorlijk aftrek. Een Nederlandse vrouw komt driftig naar buiten met lege handen. Haar man houdt buiten de kinderen be zig. „We kopen die kaart wel ergens an ders. 't Is daar veels te druk, ik ga geen uur in de rij staan KOM TEVENS ALVAST EEN KUKJE NEMEN BU ONZE NIEUWE NAJAARSCOLLECTIE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid. Zo is het gesteld met Beaudine, I een Vlissingse bloem van 1 acht; al houdt ze het zelf lie- I ver op 'bijna negen'. I Ze bemint dieren in het alge- I meen en honden zeer in het bijzonder. Ze is dan ook vast j van plan ooit het leven te I gaan delen met een man die I er dezelfde sympathieën op I nahoudt. Onlangs maakte ze tegen over haar moeder die wens nog eens kenbaar. „Dan moet je goed zoeken", kreeg ze als advies. Nou, dat zal Beaudine zeker doen. Haar plannen zijn, al geruime tijd, vastomlijnd. Ze zal niet de gebaande wegen bewandelen om uit te komen bij een man die ze als partner wenst. „Ik kijk wel uit", zei ze. „Ik ga niet even op het stadhuis een man uitzoeken." Advertentie Een Zeeuwse installateur Dat duurzaam ondernemen méér is dan kwaliteitswerk leveren, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Als onderdeel van een compleet energieprogramma, waar aan we nu samen met brancheorganisaties de laatste hand leggen. DELTA DELTAN.V,, POSTBUS 5048, 4330 KA MIDDELBURG, TEL. 0118-883883, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD.NL Op een mooie dag staan toeristen met honderden in de rij voor een tochtje op de Reien. foto Peter Nicolai DELTA: Energie voor ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31