Late aanvragen lopen subsidie mis Beeld van jongeren is te negatief Eenling PZC Inwoners Dirksland eisen duidelijkheid over komst azc Koper van tijdelijk gemeentehuis krijgt halve ton boete Workshops Atelier Josefine Krontjong Vechtpartij leidt tot letsel en boete Duo tankt zonder te betalen Weer geen munitie gevonden Werkstraf voor Thoolse wietteler Week cel voor vernielingen Demonstratie met trekpaarden in Kamperland Vijftien organisaties dupe van striktere naleving deadline J donderdag 8 augustus 2002 BURGH-HAAMSTEDE - Bij Atelier Josefine in Burgh- Haamstede kunnen er in de maanden augustus en septem ber een twee workshops gevolgd worden: schilderen op paneel of een abstracte beeldengroep ma ken. Bij 'schilderen op paneel' wordt geleerd een structuurpas ta te maken om de motieven in reliëf aan te brengen. De work shop wordt gehouden op 15 au gustus en 28 september. Op 29 augustus en 2 7 september kan er op staaldraad een abstracte beeldengroep gemaakt worden. De beelden worden bewerkt met Paverpol, textiel, kleurpoeders en verf. De workshops duren van 9.30 tot 16.00 uur. GOES - The Hawaïan en Kront jong Minstrels treden zondag 11 augustus op in de reeks Man- huistuinconcerten in Goes. Het concert op het pleintje achter het voormalige Manhuis, be reikbaar via het poortje aan de Zusterstraat, duurt van 12.30 tot 13.30 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de r.k. kerk aan de overkant. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde(chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Famke van Loon DIRKSLAND - De bewoners van Dirksland zetten vraagte kens bij de manier waarop het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) en de gemeente Dirksland de komst van een asielzoekerscentrum in het dorp mogelijk hebben gemaakt. Met behulp van de Wet Open baarheid van Bestuur (WOB) probeert de Belangenvereni ging inzake komst AZC Dirks land (BIKAD) al enkele maan den de ambtelijke stukken bij het COA los te peuteren. Tot nu toe zonderresultaat. De vereni ging stapt daarom nu naar de rechter om afgifte van relevante formulieren, contracten en ver- gadernotulen af te dwingen. Dirksland is al twee jaar bezig met de opzet van een azc. Het aantal asielzoekers dat hier op gevangen moet worden, is onder druk van de publieke opinie te ruggeschroefd van maximaal vierhonderd naar tweehonderd. Maar voor de belangenvereni ging is de strijd nog niet gestre den: de bewoners hebben grote moeite met de gevolgde proce dures. „Er is geen ruimte voor inspraak geweest, er is geen grondig onderzoek gedaan naar de geschiktheid van mogelijke locaties", aldus bestuurslid A. van der Veer. BIKAD wil daarom inzage in de stukken van het COA. Met twee schriftelijke verzoeken op grond van de WOB heeft de ver eniging geprobeerd de informa tie boven tafel te krijgen. Dat leverde slechts de zogeheten conceptbeheersovereenkomst op, een standaard document. Daar nemen de bewoners geen genoegen mee, omdat ze ver moeden dat het Dirkslandse dossier ook brieven en verga- dernotulen bevat. Een verzoek om verdere inzage is afgewezen door het COA, waarop BIKAD besloten heeft naar de rechter te stappen. De gemeente heeft on dertussen met het COA verder gewerkt aan een plan om op De Kleine Boezem, waar vanaf 2006 toch al de bouw van een nieuwbouwwijk gepland staat, een appartementencomplex te bouwen. Hier moeten geduren de tien jaar maximaal tweehon derd asielzoekers opgevangen worden. Verloopt het contract met het COA, dan zullen de ap partementen verbouwd worden tot woningen voor senioren. Paaien De provincie Zuid-Holland heeft inmiddels toegezegd dat dit complex niet ten koste gaat van het aantal woningen dat in Dirksland gebouwd mag wor den. Volgens gemeentelijk me dewerker H van Oostenbrugge zal de realisatie van het azc zo doende de bouw van nieuwe wo ningen niet in de weg te staan. Maar volgens BIKAD probeert de gemeente de provincie 'onder het mom van humaniteit te paaien'. Tot 2006 mogen in Dirksland immers geen nieuwe woningen meer gebouwd wor den. Via de achterdeur worden nu toch nieuwe huizen gezet. De gemeente hoopt binnen een jaar de eerste asielzoekers in Dirksland te ontvangen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 2 3 -j arige inwoner van Dordrecht voor zij n aandeel in een vechtpartij in Renesse tot een voorwaardelijke boete van 180 euro. De man was boos geworden toen hij 23 juli vorig jaar na een avondje stappen samen met zijn vriend niet werd toegelaten tot een camping in Renesse. Toen de twee uiteindelijk weg gingen, werden ze onderweg door de campinghouder en een bewaker in een auto achter haald. Er ontstond vervolgens een vechtpartij tussen het vier tal. De Dordtenaar zei eerst met een zaklantaarn door een van de mannen te zijn geslagen. Daarbij had hij schade opgelopen aan zijn gebit en hij had er een litteken op zijn gezicht aan overgehouden. De verdachte zou in een reactie hebben terug geslagen. De politierechter hield in haar uitspraak rekening met het let sel van de Dordtenaar. GOES - Een 48-jarige Vlissinger en een 38-jarige Middelbur ger zijn woensdagmiddag aangehouden in Middelburg omdat ze even daarvoor hadden getankt zonder te betalen. De man nen vulden rond drie uur bij een pompstation aan de Van de Spiegelstraat in Goes hun tank voor ruim 3 6 euro. Een getuige zag hen daarna naar de A58 rijden, in de richting van Middel burg. De achtervolging werd ingezet en op de Kanaalweg in Middelburg werden de twee gepakt. MIDDELBURG - Op de derde dag van de opgravingen naar munitie en niet-gesprongen explosieven in het Middelburgse Stationsgebied is weer niets gevonden. Meer dan de helft van de honderd verdachte plekken is nu onderzocht. De gemeente Middelburg verwacht dat het onderzoek nog tot vrijdag duurt. De doelstelling van de stichting is de kennis van het werken met trekpaarden en werktuigen als historisch cultureel erfgoed te behouden. De deelnemende paardenhouders gebruiken de trekkracht van paarden nog steeds in hun landbouwbedrijf. Op deze middag en avond de monstreren tien Zeeuwse paar denhouders activiteiten uit vroeger tijden. Zo zijn er twee zelfbinders die elk getrokken worden door drie paarden; vijf authentieke boerenwagens voor het vervoer van de schoven; een rosmolen aangedreven door een paard en een dorsmachine aan gedreven door een ouderwetse trekker. Verder wordt er nog ge ploegd, geëgd en gezaaid. Een hoef smid zal enkele paarden be slaan. Het evenement vindt plaats aan de Sint Felixweg te Kampei-- land vanaf 16.00 uur. Bij slecht weer wordt het afge last. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Tholen is giste ren in Middelburg voor hennepteelt veroordeeld tot twintig uur werkstraf. Bij de Tholenaar werd 19 juni vorig jaar in zijn woning vijftig hennepplanten aangetroffen. De verdachte vertelde een extra zakcentje goed te kunnen gebruiken, om dat hij met een forse schuldenlast te kampen had. De man zei verslaafd te zijn geweest aan cocaïne en alcohol, maar inmid dels te zijn afgekickt. Officier van van justitie eiste 25 uur werkstraf. De raadsman van de Tholenaar stelde dat zijn cliënt de wiet- planten teelde voor eigen gebruik. „Samen met zijn vrienden rookte hij weieens een jointje." De politierechter vond het bereiden en het bewerken van de vijftig wietplanten bewezen en legde de man twintig uur werkstraf op. MIDDELBURG -De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 37-jarige inwoner van Rilland voor een aantal vernie lingen een week voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De drijfveer voor de vernielingen lag in de relatiesfeer. De man had 10 september vorig jaar in Wemeldinge de buiten verlichting van de woning van zijn ex-vriendin vernield. Ook had hij haar auto beschadigd. De verdachte moet ook de schade van 482 euro vergoeden aan het slachtoffer. Marita van Prooijen (links) is de opvolgster van vertrekkend jongerenwerker Sandra Loos. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er wordt vaak te negatief over jongeren gedacht en gesproken. Dat vinden schei dend jongerenwerkster Sandra Loos (27) en haar opvolgster Marita van Prooijen (21). De creativiteit van de jeugd wordt volgens hen zwaar onderschat. Jongeren weten heel goed wat ze willen. Loos: „Ze hebben mij steeds weer weten te verrassen en dat is wat dit werk zo leuk maakt." Na twee jaar als jongerenwer ker voor de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland te heb ben gewerkt, gaat Loos weer studeren: maatschappelijk werk en dienstverlening. Zij kijkt met voldoening terug op het werk bij de Stichting Jeugd. Natuurlijk was het niet altijd makkelijk en kostte het realise ren van plannen veel meer tijd dan gehoopt. Maar de voldoe ning om wat er wel goed ging en om de doelen die wel zijn be reikt, weegt wat Loos betreft ruimschoots op tegen de teleur stellingen die verwerkt moesten worden. Veel tijd is gestoken in het op zetten van Jongeren Ontmoe- tings Plaatsen (JOP's). Met wis selend succes. Loos: „En dan hoor en lees je het meest over wat er mislukt. Maar bijvoor beeld in Ouwerkerk is het uit eindelijk wel goed gekomen. In Noordgouwe en Scharendijke zijn ook JOP's gerealiseerd, en in Oosterland is er een halfpipe gekomen. Het kost een hoop tijd, maar de jongeren hebben het wel voor elkaar gekregen. Wij spelen een bemiddelende rol, maar uiteindelijk is het toch de jeugd zelf die het moet doen. Waar jongeren volgens Loos vaak tegenaan lopen in hun en thousiasme zijn regels. Als ze een idee hebben, moet dat zo snel mogelijk verwezenlijkt worden, maar zo simpel is het meestal niet. Ambtelijke molens botsen regelmatig met jeugdige ambitie. De politiek denkt op lange termijn, de jongeren op korte termijn. Dorpsraden Wel worden jongeren volgens Loos de laatste tijd steeds beter in het vinden van de juiste weg. Een belangrijke rol daarbij spe len de dorpsraden. Daarin zit in de regel een vertegenwoordiger namens de jeugd en dat blijkt in een prima aanspreekpunt. Het idee dat jongeren alleen ge ïnteresseerd zijn in muziekclips en computerspelletjes is, stelt Loos, bezijden de waarheid. Het is haar ervaring dat jongeren met heel creatieve ideeën ko men als ze daartoe worden uit gedaagd. En ze hebben er ook heel wat voor over om hun wen sen gerealiseerd te krijgen. Aan de Stichting Jeugd is het om te kijken of de plannen ook uit voerbaarzijn. Sleutelwoord is communicatie. Volwassenen, stelt Loos, maken vaak de fout dat ze niet recht streeks met jongeren praten. „Als er overlast is, wordt me teen de politie gebeld of ge klaagd bij de gemeente, terwijl het veel beter zou zijn als men sen gewoon naar jongeren toe stappen. Die hebben zoiets van 'als ze normaal iets tegen ons zeggen, reageren wij ook nor maal.' Loos wordt opgevolgd door de 21-jarige Marita van Prooijen, die sinds kort in Zierikzee woont. Zij heeft sociaal pedago gisch werk gestudeerd en onder meer bij een peuterspeelzaal en het Haamsteedse jongerencen trum Big S gewerkt. „Daarna ben ik bij een hotel gaan werken, maar dat werk was ik echt beu. Ik ben heel blij dat ik nu als jongerenwerker aan de slag kan. Ik vind het echt een enorme uitdaging." Van Prooijen is van plan de komende tijd veel op pad te gaan om con tacten te leggen met jongeren. „Dit werk kun je niet vanachter een bureau doen." KAMPERLAND - Stichting Het Werkend Paard Zeeland houdt dinsdag 13 augustus de jaarlijkse oogstdemonstratie met Zeeuwse trekpaarden. De stichting laat dan zien hoe vroe ger met paardenkracht de tarwe werd geoogst. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is de voortslepende opruiming van het tijdelijk gemeentehuis beu. Omdat de tweede deadline is verstreken, wil het college Jan Snel BV een boete van vijftig duizend euro opleggen. Het tijdelijk gemeentehuis van Schouwen-Duiveland staat nu (deels) ruim zeven maanden langer aan het Hatf ieldpark dan planologisch is toegestaan Dat is meer dan een maand langer dan de ultieme deadline van 1 juli waarop de portacabins ver dwenen moesten zijn. Maar waar de nieuwe eigenaar Jan Snel BV uit Montfoort eerder nog uit 'zakelijke coulance' een maand extra de tijd kreeg de units op te ruimen, is de maat voor het college nu vol. „Een maand respijt was al wat door ons te geven was. Ook om dat het ministerie (van VROM) met ons meekijkt. We willen nu absoluut niet meer gedogen dat het er nog langer staat", stelt wethouder G. van de Velde - de Wilde, Volgens E. van Zuijlen, woord voerder van Jan Snel BV, is te genslag bij de demontage van de units de oorzaak van de laatste vertraging. Daarnaast komt het bedrijf in de vakantieperiode om in het werk. „Wij doen veel in noodhuisvesting van scholen. Hier in de regio beginnen de scholen weer over twee weken", verklaart Van Zuijlen. De bedoeling is dinsdag de laat ste units van Zierikzee naar Montfoort te verschepen. Met daarna nog 'één of twee dagen' opruimwerk moet het terrein aan het Hatfieldpark eind vol gende week definitief leeg zijn. Boeteclausule De gemeente wil hiervoor niet langer een oogje dichtknijpen. Nu de tweede afspraak om per 1 augustus de barakken opge ruimd te hebben door Snel op nieuw niet nagekomen is, heeft het college besloten gebruik te maken van de boeteclausule uit het koopcontract. Hierin is vastgelegd dat de gemeente bij overschrijding van de termijn een 'onmiddelijk opeisbare boe te van 50.000 euro' mag opleg gen. Volgens de wethouder gaat het de gemeente niet om het geld. Van de Velde: „Het gaat om het principe. De betrokkene moet zich houden aan de contracten. Afspraak is afspraak." prachtige kleurtje. Tussen al die blauwe bloe menpracht valt die ene knalrode klaproos wel erg op. Hij staat er enigszins eenzaam bij, maar het blijft een fraai gezicht. foto Willem Mieras door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Vijftien organi saties op Schouwen-Duiveland lopen dit jaar een gemeentelijke subsidie mis. Dat is het gevolg van het recent aangescherpte beleid. Verzoeken om financiële steun moeten voor 1 april bin- nenzijn. Afwijken van die regel is niet langer mogelijk. De instellingen zijn samen goed voor 38 duizend euro subsi die. Dat bedrag blijft tot vol gend jaar in het welzijnspotje I zitten. Het college besloot begin juni geen nieuwe verzoeken meer in behandeling te nemen, om voor eens en altij d duidelij k te maken dat de deadline op 1 april ligt. De uiterste inlevertermijn ligt al jaren op 1 april, die afspraak staat nadrukkelijk vermeld in de correspondentie met de in stellingen. Maar in de praktijk wordt die datum niet door ie dereen even serieus genomen, waardoor de afdeling welzijn van de gemeente vaak achter de feiten aanloopt. Onder meer het Leger des Heils, Toneelvereniging Ouwerkerk, dorpshuis Serooskerke en twee oranjeverenigingen waren te laat met hun aanvraag en moe ten het dit jaar zonder gemeen telijke steun doen. Volgens wel- zijnsmedewerker J. Kastelein van de gemeente zijn er nog geen bezwaren van de desbetreffende organisaties binnengekomen. Het Multi Functioneel Centrum (MFC) in Zierikzee heeft een strafkorting van tien procent op haar subsidie gekregen. Volgens Kastelein hebben zij wel de ge vraagde begroting en jaarreke ning opgestuurd, maar waren ze te laat met de accountantsver klaring. De gemeente heeft dit jaar 220 subsidieaanvragen wél op tijd binnengekregen. Aan die orga nisaties wordt een totaalbedrag van ruim 2,8 miljoen euro uitge keerd Aan het einde van dit j aar krijgen alle instellingen op nieuw de formulieren voor de subsidieaanvraag binnen en gaat tevens een nieuwe regeling voor 2 0 0 3 inHet merendeel van de aanvragers, vooral kleinere instanties die jaarlijks een vast bedrag krijgen, hoeft dan nog maar eens in de vier jaar zijn be groting en jaarrekening in de dienen. Het toegekende bedrag wordt daarna jaarlijks geïn dexeerd. Grotere maatschappelijke or ganisaties, die niet ieder jaar subsidie aanvragen, moeten nog wel die financiële admini stratie naar de gemeente opstu ren. SINT-ANNALAND - Wie na het sombere weer van de afgelopen tijd eens opgefleurd wil wor den, doet er goed aan langs de Zoetwaterweg in Tholen te rijden. Daar voorzien duizenden blauwe vergeet-mij-nietjes de berm van een Advertentie smaLL saiL Festiva" www.smallsail.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27