Varkens besmet met hormoon PZC Bekroonde attracties naar Goes Waar het spelen stopt komen wij in actie 12 Contra-expertise geëist lezers schrijven Reanimatie Vlissingen houdt ruim 4,5 miljoen euro over agenda Giro 145 Breda de Zonnebloem GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE Het recht om kind te zijn donderdag 8 augustus 2002 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Varkens in Oost burg hebben veevoer gekregen met daarin het verboden hor moonpreparaat MPA. Het be treft 21.000 varkens in eigen dom van Oostburg Varkens bv. De advocaat van Oostburg Var kens, A. van Beek, eist een con tra-expertise Dit moet de slacht van de varkens voorko men. De gemeente Oostburg is niet van de besmettingsaffaire op de hoogte. Van Beek weet zeker dat als de varkens voor een tweede keer getest worden, de test negatief uitvalt en de varkens de gang naar het slachthuis bespaard blijft. Het MPA-hormoon wordt immers binnen twee weken af gebroken. Het is echter niet zeker of het ministerie van Landbouw een tweede test toestaat. Van Beek eist dit wel en heeft al een verzoek inge diend. ,,In het kader van hoor en we derhoor wil ik een contra-ex pertise. En dan moet natuurlijk niet hetzelfde monster worden getest, maar een nieuw monster van dezelfde varkens." Als het ministerie de varkens toch wil afmaken, dan eist Van Beek een schadevergoeding. Zover zal het volgens hem echter niet ko men. ,,Er wordt niet geruimd, dat staat vast." Vrijpleiten Elders in Nederland is al begon nen met het ruimen van MPA- varkens. De Belgische voedsel - dienst FAW heeft al erkend dat contra-expertises de boeren vrijpleiten. Enkele Oostburgse varkens werden begin juli getest op MPA en de uitkomst was positief. De dieren zijn eigendom van 27 lo kale varkensboeren, verenigd in Oostburg Varkens bv. De var kens zijn gehuisvest in drie Oostburgse stallen aan de Maagdenberg-, Maria- en Coxydeweg, eigendom van C. van Sleuwen uit het Brabantse Zijtaart. Spil Van Sleuwen wordt genoemd als spil in het schandaal van het verboden hormoonpreparaat, al vindt hij zit zelf onterecht. Van Sleuwen is eigenaar van het veevoedermengbedrijf Zee landvoeders BV en hij leverde vervuild veevoer aan Neder landse en Belgische varkens houders en veevoederhandels. Het materiaal voldeed echter aan de eisen van de zogenaamde GMP-certificering, een kwali- teits waarmerk van het Product schap Diervoeder. Van Sleuwen kreeg het vervuilde materiaal aangeleverd van het inmiddels failliete Bioland uit het Belgi sche Arendonk. Troef Volgens wethouder L. Wille was de gemeente Oostburg gisteren nog niet op de hoogte van de be smetting met het MPA-prepa- raat. Van Beek meent dat Oost burg met deze affaire weer een troef in handen heeft om de me ga-varkenshouderij en dwars te zitten. „Dit komt hen natuurlijk weer goed uit, maar het zal ze tegen vallen. De varkens-houderijen in Oostburg zitten nu weliswaar op slot, maar de stallen zijn groot genoeg, het welzijn van de varkens is niet in het geding." Blik vanuit het reuzenrad op de Goese kermis in 2000. De attractie keert dit jaar terug. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Goese kermis heeft dit jaar twee nieuwe publieks trekkers. Het gaat om de attrac ties Booster en Extreme, die bei de op de grote kermis in Tilburg de publieksprijs in de wacht hebben gesleept. Verder keert het reuzenrad terug. Het tradi tionele vuurwerk gaat niet door. Vanaf vrijdag 9 augustus, als wethouder C. Linssen om 15.00 uur het jaarlijkse spektakel of ficieel opent, is het weer een week lang kermis. Het gebied is hetzelfde als vorig jaar: de Gro te Markt, de Singelstraat en een gedeelte van de Zusterstraat. Ruim dertig attracties heeft or ganisator J Ordelman naar Goes weten te halen. Hij is er trots op dat Booster en Extreme daarbij zitten. Die horen vol gens hem tot het beste wat de kermiswereld momenteel te bieden heeft. Booster, die bij de Grote Kerk komt te staan, is een soort windmolen van vijftig me ter hoog, met gondels aan de uit einden van de ronddraaiende wieken. „Een geweldige kick", belooft Ordelman. Grijper Iets minder heftig gaat het er aan toe bij Extreme, hoewel de naam anders doet vermoeden. De weelderig verlichte attrac tie, waarbij de kermisgangers aan de uiteinden van een reusachtige ronddraaien de soort grijper vastzitten, komt op de Grote Markt te staan. Na twee jaar is ook het reuzen rad weer te zien. In 2000 stond die als blikvanger in het Koepoortgebied, dat toen aan het kermisgebied was toege voegd. Nu komt die op de Sin gelstraat, aan de kant van de Kreukelmarkt, te staan. Ordel man: „Het is passen en meten om dat voor elkaar te krijgen." Verder telt de kermis diverse ou de bekenden, zoals de botswa- gens, de Breakdance en de Po liep. „Die zijn natuurlijk niet meer weg te denken", aldus de organisator. „Voor zo'n kleine locatie hebben we al met al een mooie kermis." Maandag is traditioneel de mid dag voor gehandicapten, die Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. „Laat nooit iemand stikken maar doe iets" is het motto van narcotiseur Hans Knape (PZC, 3-8). Hij vindt dat iedereen, en zeker mensen in de publieke diensten, een cursus reanimatie zou moeten volgen. Helemaal en van harte mee eens. Jammer dus dat men althans in Goes en om streken met zowel de basisop leidingen als de jaarlijkse her halingsoefening is gestopt. De reden? Om de opleiding te ver beteren heeft de Hartstichting terecht gekozen voor nieuwe re gels en moeten alle instructeurs worden bijgeschoold. Deze on getwijfeld professionele aan pak kost per cursist echter wel 450 euro (reis en verblijfkosten niet inbegrepen). Het lijkt dui delijk dat het merendeel van de op basis van een geringe vergoe ding werkende vrijwilligers dit bedrag niet kunnen betalen. De gevolgen? Behalve gefrustreer de docenten raken alleen al in groot Goes honderden mannen en vrouwen hun vaardigheid kwijt; dus hun diploma kunnen ze eigenlijk wel inleveren. On der de bezielende leiding van dokter Wieringa heb ik als coör dinator de toewijding, kennis en inzet van verpleegkundige do centen vijf jaar mogen meema ken. Van dit team is alleen mijn opvolger (de heer Cornelisse) nog over. Hij zit bij de pakken en zijn poppen neer. Vraag: zou het nou echt onmogelijk zijn dat in een flinke overgangsperiode in elk geval de herhalingsoefenin gen doorgaan? De poppen ('An nies') zijn er nog en de goede wil ook. Het antwoord is aan de Hartstichting, die natuurlijk dan ook mag zeggen waar ik misschien heb gejokt of wat aanvullingen behoeft. Ime Dekker Den Omloop 24 's Heer Hendrikskinderen dan overal gratis in kunnen. Daarvoor hebben zich al zo'n tweehonderd belangstellenden gemeld. Op dinsdagmiddag is het feest voor de kinderen, als hun held Bob de Bouwer een be zoek brengt. Vuurwerk De kermis moet het echter zon der het gebruikelijke vuurwerk stellen. De verscherpte veilig heidseisen, waarbij er meer ruimte moet zijn tussen de af- steekplek en het publiek, maken dat niet langer mogelijk. Ordel man: „Dat is echt zonde, want daar kwamen toch altijd een hoop mensen op af." In plaats daarvan is er woensdagavond een lasershow in het Koepoort- gebied. Die begint om 22.30 uur. ruim 1,6 miljoen meer dan de gemeenteraad bij de vaststel ling van de begroting 2001 had afgesproken. De laatste jaren heeft de gemeente ook elk jaar meer geld gekregen uit Den Haag. Ook als het gaat om de to tale reserves, gaat het Vlissin gen financieel voor de wind. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft een goed finan cieel jaar achter de rug. De reke ning over 2001 is afgesloten met een positief resultaat van bijna 4,6 miljoen euro. De onverwachte meevaller is het gevolg van een hogere rijks uitkering en meer opbrengsten uit de onroerende zaakbelas ting. Hoewel het overschot een mooi bedrag is, zegt het weinig over de financiële positie van de gemeente.De belangrijkste in dicaties daarvoor zijn de stand van de algemene reserve, de ont wikkeling van de algemene uit kering uit Den Haag en de vraag of de gemeente voldoende reser ves heeft. Op 31 december had Vlissingen een algemene reserve van ruim 61 miljoen euro. Dat is STREEKACTIVITEITEN GOES - Maria Magdalenakerk, 10.30- 16.30 uur: Openstelling voor publiek; HeartBreak Cafe, 21.00 uur: Optreden band Big Chief Sugar; HANSWEERT - Tent, 20.00 uur: Kinder vakantieweek Playback; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde. "Wat heb ik het naar m'n 7in gehad vandaag Eerst uitgebreid ontbeten en daarna de natuur in. Heerlijk buiten geluncht Broodje tonijnsalade met een lekker glas witte wijn Vanmiddag hebben we gezwommen, terrasje gepikt en zojuist dus die geweldige barbecue En nu ben ik doodop Welke reisorganisatie dat was? De Zonnebloem!" Bijna 6400 zieken en gehandicapten beleven dit jaar de vakantie van hun leven Dankzij de Zonnebloem en dankzij de hulp van 6700 vrijwilligers. Door de extra voorzieningen en aanpassingen die nodig zijn. kos ten deze vakanties veel geld. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden. Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanti Postbus 2100 <1800 CC BrcaaTcl (076) 56 Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet.zeelandnet.nl/rkruisv voor meer informatie Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 030 - 2844543, reanimatie@hartstichting.nl Nederlandse\|/ Hartstichting vrienden van de hartstichting Zodat Nilton uit Brazilië niet meer op straat lee/t maar topuoetballer kan worden. De aardigste zegels van het jaar zijn op internet verkrijgbaar. www.kinderpostzegels.nl Ook in vellen van 50 zelfklevende zegels. voor kinderen door kinderen 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Steun dc Nierstichting. Giro 88.000 NIERSTICHTING Nuttig en nodig Overal waar de rechten van het kind in het gedrang komen, komt Save the Children in actie. Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst. Word nu donateur voor 10,- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Voor meer informatie: 070 - 338 44 48 of www.savethechildren.nl Save the Children

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24