J ROVINCIALE ZEEUWSE 111111' Saud frustreert aanval op Irak Wie verstuurt er nu een werkende pinpas? Perry's actiepakker! Puma New Cat Wil Proces verdachte moord Fortuyn deels rechtstreeks op tv pumn Klanten KPN moeten vooraf gaan betalen Anjolie Wisse debuteert op EK atletiek Prins leent grondgebied Saudi-Arabië niet voor militaire acties VS X w OEIRfmCjftMK Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 4 Twee jonge nepovervallers jagen dorp schrik aan Detailhandel eist extra agenten Duitse bladen wanen Claus al dood Strijden om de hoogste plons Geloof belijden met muziek Maase grijpt naast medaille 'S HEERENHOEK - Twee tie ners uit's Heerenhoek hebben hun dorpsbewoners gisteren flink de stuipen op het lijf ge jaagd. Verkleed als overvallers, met een muts over hun hoofd en een speelgoedpistool, dwongen ze mensen op straat en in twee winkels de handen omhoog te doen. Daarna renden ze hard weg. Het personeel van de ene zaak herkende de elf- en dertienjari ge jongens en zette hen het pand uit. De eigenaar van de andere winkel, die alleen was, schrok enorm van het tweetal en belde de politie. Ook andere dorpsbe woners hadden de politie in middels gealarmeerd. De jongens werden op straat aan gehouden en meegenomen voor verhoor. Hun uit de hand gelo pen 'grap' mondde uit in een proces-verbaal en veel tranen. De maskers en neppistolen zijn in beslag genomen. De dertien jarige moet voor de kinderrech ter verschijnen omdat het ver grijp te ernstig is om direct een alternatieve Halt-straf op te leggen. De elfjarige is te jong voor vervolging door justitie. Het voorval wordt gemeld bij de Raad van de kinderbescher ming. STADSKANAAL - In zwembad Bad Noord Stadskanaal streden gisteravond meer dan 120 kandidaten Winnaar was Fred Waasdorp (33) uit De Zilk, die een zuil van vijf meter hoog veroorzaakte. om de hoogste, de origineelste of de mooiste plons van Nederland. foto Robin Utrecht/ANP door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De pro cedure rond de afgifte van nieu we pinpasjes van de Postbank is zo lek als een mandje. P. Reydon uit Brouwershaven vindt het onacceptabel dat de organisatie reeds geactiveerde pasjes met de gewone post aan haar klanten verstuurt. „Daarmee worden cliënten op ontoelaatbare wijze blootgesteld aan oplichters praktijken", zo hebben hij en negen andere inwoners van Schouwen-Duiveland ervaren. J. Reydon—Lodders kreeg op 30 juli een brief van de Postbank dat een nieuwe pas onderweg was naar haar huisadres. De vo rige was verlopen. Het nieuwe exemplaar werd echter onder schept door oplichters. Op 31 juli meldde zich telefonisch een 'keurig Nederlands sprekende man' die zich voorstelde als me dewerker van de bank. Hij ver wees naar het voorbericht en de aangekondige zending. „Maar wat er niet in staat", zo zei hij verder, „is dat u bij uw nieuwe pas ook een nieuwe pincode krijgt. Nieuw bij de Postbank is ook dat u éénmalig zelf uw pin kan samenstellen." „Op zich klonk dat me heel vertrouwd in de oren. Dat kan bij andere ban ken ook. De man legde me uit dat ik alle gewenste nummer combinaties kon opgeven, be halve mijn oude pincode. Om te checken of alles in orde was, had hij mijn oude pincode nodig. Aangezien ik een nieuwe pas kreeg, dacht ik dat het geen Advertentie maten: 36 tlm 46 kleuren: zwartlzilver, bruin/beige en witlblauw www.perrysport.nl (Advertentie) Profiteer van de speciale aanbiedingen! Tien r 13. Zandweg 1b, Kruiningen tel. (0113) 38 26 26 kwaad kon. Fout dus, maar daar kwamen we pas naderhand ach ter. In de begeleidende brief bij die nieuwe pas (die wij dus nooit hebben gekregen) stond ver meld dat de oude pincode geldig bleef. Voordat de pas er is, weet je dat dus niet." Krankzinnig Daar wringt hem de schoen, al dus meneer Reydon. „Natuur lijk heeft de Postbank gelijk als ze stellen dat je de pincode nooit aan derden mag geven. Als wij van tevoren hadden geweten dat de oude pas geldig zou blij ven, hadden we dat ook nooit gedaan. Bovendien is het toch krankzinnig dat een bank een betaalpas op de post doet die al is geactiveerd." Direct nadat Reydon-Lodders haar pincode had doorgegeven, werd in drie handelingen een to taalbedrag van 2120 euro opge nomen. Uit de afschriften blijkt dat die transactie éénmaal werd gedaan via een geldautomaat in Delft en twee keer via een opna me aan de balie van het post kantoor. Om legitimatie van de 'pashouder' noch om een verge lijk van de (mogelijk vervalste) handtekening op de achterkant van het pasje, werd gevraagd. Reydon heeft bij de Postbank een schadeclaim ingediend. De afdeling Beheersing Frauderi sico's heeft echter op voorhand laten weten dat de schade 'door derden is veroorzaakt en dan ook in principe niet wordt ver goed'. De Postbank verwijst daarmee naar het feit dat Rey don-Lodders haar pincode heeft prijsgegeven. Bij de politie in Zierikzee zijn tien gevallen gemeld van men sen die in de zelfde periode doel wit waren van deze oplichters praktijken. Hoeveel er net als Reydon ook daadwerkelijk zijn gedupeerd, is niet bekend. De recherche heeft de zaak in on derzoek. Gedupeerden P. Reydon en J. Reydon-Lodders hekelen de werkwij ze van de Postbank. foto Pieter Honhoff van onze redactie economie NIJMEGEN - Ruim zes mil joen klanten van KPN Tele com zullen de komende maanden te maken krijgen met een eenmalig verhoogde telefoonrekening. KPN gaat voortaan het abonnements geld voor het vaste net vooraf incasseren. Dat heeft tot gevolg dat circa 6,3 miljoen klanten tussen nu en eind van het jaar eenmalig zo'n 23 euro meer moeten be talen. Het vaste net van KPN telt ruim negen miljoen klan ten. De overigen betalen hun abonnementsgeld reeds vooraf. KPN wil nu dat ie dereen vooraf het abonne mentsgeld gaat betalen. De gesprekskosten worden, zo als nu ook het geval is, ach teraf in rekening gebracht „Nu zitten we in feite voor te financieren", zegt een woordvoerder van KPN. Hij zegt dat de krant, de elektri citeit, de huur en verzekerin gen ook vooraf moeten wor den betaald. KPN gaat gebukt onder grote schulden. Inmiddels zijn dui zenden KPN-ers ontslagen, zijn vele dochterbedrijven verkocht en zijn tarieven verhoogd om de lasten te drukken en de inkomsten op te schroeven. De abonnees die geconfron teerd worden met de nieuwe incasso-methode, krijgen vooraf een brief. Zes weken later volgt de verhoogde re kening. Mensen die krap bij kas zitten kunnen gespreid betalen, aldus de KPN- woordvoerder. Bij automati sche incasso wordt het ver hoogde bedrag meteen afge schreven. KPN voert de incasso-in ver schillende stappen uit. KPN- abonnees in Hengelo en om geving zijn het eerst aan de beurt. Via de internetsite van KPN (www.kpn.com) kun nen abonnees achterhalen wanneer bij hen de verhoog de rekening in de bus valt. De KPN-woord voerder zegt dat er ook overleg over is gevoerd met de Consumentenbond. GPD 245e jaargang no. 186 donderdag 8 augustus 2002 los nummer 1,00 19° lï3^ W 4 Grijs en nat Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Matige wind uit het westen. Maximumtemperatuur rond 19 graden. internet: www.pzc.nl van onze redactie buitenland JIDDAH - Saudi-Arabië staat geen aanval op Irak door de Verenigde Staten toe vanaf zijn grondge bied. Dat heeft minister zijn een voorwaarde voor de op heffing van de economische sancties die de VN tegen Irak hebben ingesteld, om Irak te dwingen de ontwikkeling van massavernietigingswapens te staken. Ruim drieëneenhalf jaar geleden weigerde Irak de wa peninspecties voortgang te la ten vinden. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren overigens beloofd dat zijn land geen over haaste stappen zal nemen tegen Irak. Bush zei 'geduldig' te zijn en het Congres en bondgenoten steeds te zullen consulteren. Bush onderstreepte wel dat er sprake is van een 'reële dreiging' uit Irak, een land dat hij ervan heeft beschuldigd massavernie tigingswapens te hebben. De Britse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Mike O'Brien meldde gisteren dat een oorlog tegen Irak 'niet onvermijdelijk' is. Hij onderstreepte dat als Saddam Hoessein een terugkeer van wapeninspecteurs van de Verenigde Naties accepteert, de situatie 'heel anders' wordt. „Niemand wil oorlog om de oor log tegen Irak. Nu is Saddam Hoessein aan zet." RTR/ANP/AP/AFP (Advertentie) straat: postcode: plaats: telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe ir afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer; f~ handtekening: 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: a per maand met automatische incasso 19,25). D per kwartaal met automatische incasso 52.-). c per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Nu iedereen de mond vol heeft van de toename van het aantal winkelroofovervallen, eist de detailhandel van minister Don- ner (Justitie) extra agenten en betere samenwerking tussen de korpsen. De raad van hoofdcommissarissen bevestigt dat meer blauw op straat de veiligheid vergroot, maar vindt ook dat de ondernemers zelf hun verantwoor delijkheid moeten nemen. De Duitse boulevardbladen kwamen vorige week met tranen trekkende verhalen over het overlijden van prins Claus. Iets te vroeg, maar de edities moesten ter perse en daarom gokten de meeste van hen op een spoedig heengaan van de Ne derlandse prins-gemaal. Gegokt en verloren, zo klinkt het verweer. door Robert Bas AMSTERDAM - De pro-forma- zitting in de zaak tegen de ver dachte van de moord op Fortuyn is morgen rechtstreeks op tele visie te volgen. De rechtbank in Amsterdam geeft de radio- en televisiezen ders toestemming om delen van het proces live uit te zenden. Het NOS Journaal en RTL zijn van plan delen van de zitting direct op de buis te brengen. Het is voor het eerst in Neder land dat een rechtszaak direct via de televisie wordt uitgezon den. Volgens een woordvoerster van de rechtbank is het niet de bedoeling dat de hele zitting op de televisie wordt vertoond. De beslissing van de rechtbank be tekent volgens haar niet dat ook de rest van de strafzaak later dit jaar op de televisie mag worden uitgezonden. De delen die de televisiezenders morgen in ieder geval mogen to nen, zijn het voordragen van de tenlastelegging door de officier van justitie en de verklaring van de officier over de stand van za ken van het onderzoek, alsmede eventuele beslissingen van de rechtbank. De behandeling van de persona lia en de discussie tussen de offi cier van justitie en de raadslie den van de verdachte mogen niet worden gefilmd. De Har derwijker komt niet naar de zit ting. De raadslieden zijn niet gelukkig met de opnamen. Nu de officier van justitie zijn ver haal mag houden, willen ook de advocaten dat hun reactie live wordt uitgezonden. „Anders is geen sprake van evenwichtige berichtgeving. "ANP van Buitenlandse Zaken prins Saud gisteren be kendgemaakt. Washing ton is van het Saudische besluit op de hoogte ge bracht, zei hij. Saudi-Arabië is het niet eens met een militaire aanval op 1 Irak, omdat die niet noodzake lijk zou zijn, 'vooral nu Irak re- l soluties van de Verenigde Naties gaat uitvoeren', aldus Saud. „Elke verandering in de rege- ring van Irak moet van de Iraak- se bevolking komen. "Saud ont- kende dat zij n regering de VS in het geheim wel toestemming verleent voor een aanval vanuit Saudi-Arabië, zoals in enkele media is gesuggereerd. Patrouilles De VS gebruiken Saudi-Arabië al sinds de Golfoorlog tegen Irak als uitvalsbasis voor pa- I trouilles in het Iraakse lucht ruim, waar vliegverboden zijn ingesteld. Deze patrouilles kun- nen gewoon worden voortgezet, verzekerde Saud. Saudi-Arabië liet de VS in 1991 komen om be ter beschermd te zijn tegen het leger van Saddam Hoessein. Irak nodigde vorige week de Verenigde Naties uit besprekin- gen te hervatten over wapenin specties. De wapeninspecties De bandleden van Menorah en Deo Volente zijn dolgelukkig Jarenlang waren ze toeschouwer op het Flevofestival. Nu staan ze zelf op het podium. Het Flevofestival is een christelijk muziekfestival waar de bands hun geloof uiten via de muziek. Kamiel Maase heeft op de EK atletiek in München tijdens de finale van de tienduizend meter niet kunnen vlammen. De 30- jarige Wageninger was kanshebber voor een medail le, maarzijnhoop vervloog dooreen val. Uiteindelijk werd hij negende. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen 4; buitenland: 5; radio en televisie:7; wetenschap: 8; zeeland: 9,10,11 en 13; sport: 14,15 en 16; economie: 17 en 19 1 ïraHMHUBI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1