Varkens besmet met hormoon S PZC Bootbewoners voelen zich genegeerd Nieuwe belasting van waterschap kan best tegelijk met einde ozb Kunstinstituut laat amateurs aan nieuwe cursussen snuffelen Waar het spelen stopt komen wij in actie w 12 Contra-expertise geëist Derde editie zomerfeesten in Nieuwland agenda lezers schrijven Kap V Middelburgse dief komt weg met werkstraf Werkstraf voor mishandeling GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE Het recht om kind te zijn donderdag 8 augustus 2002 De landbouwhaven in Kortgene is inzet van een rechtszaak. foto Willem Mieras door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Varkens in Oost burg hebben veevoer gekregen met daarin het verboden hor moonpreparaat MPA. Het be treft 21.000 varkens in eigen dom van Oostburg Varkens bv. De advocaat van Oostburg Var kens, A. van Beek, eist een con tra-expertise. Dit moet de slacht van de varkens voorko men. De gemeente Oostburg is niet van de besmettingsaffaire op de hoogte. Van Beek weet zeker dat als de varkens voor een tweede keer getest worden, de test negatief uitvalt en de varkens de gang naar het slachthuis bespaard blijft. Het MPA-hormoon wordt immers binnen twee weken af gebroken. Het is echter niet zeker of het ministerie van Landbouw een tweede test toestaat. Van Beek eist dit wel en heeft al een verzoek inge diend. ,,In het kader van hoor en we derhoor wil ik een contra-ex pertise. En dan moet natuurlijk niet hetzelfde monster worden getest, maar een nieuw monster van dezelfde varkens." Als het ministerie de varkens toch wil afmaken, dan eist Van Beek een schadevergoeding. Zover zal het volgens hem echter niet ko men. „Er wordt niet geruimd, dat staat vast." Vrijpleiten Elders in Nederland is al begon nen met het ruimen van MPA- varkens. De Belgische voedsel- dienst FAW heeft al erkend dat contra-expertises de boeren vrijpleiten. Enkele Oostburgse varkens NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Nieuw- en Sint Joosland staat zaterdag 17 augustus in het te ken van het derde zomerfeest. De organisatie is in handen van de Stichting Zomerfeesten Nieuwland. Die wil de onderlin ge contacten in het dorp levend houden. Bewoners hebben door de sluiting van winkels en de bank bijna geen ontmoetings plaatsen meer. Ook dit jaar heeft zich weer een flink aantal bewoners inge schreven voor de kraampjes markt. Zij kunnen daar hun hobby of liefhebberij laten zien. Het zomerfeest wordt om 10.00 uur geopend door burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg. Aansluitend beginnen de kraampjesmarkt en andere fes tiviteiten. waaronder muziek en spel en dans. Om 12.30 uur be gint een koersbaltoemooi in het dorpshuis. In de kerk kunnen bezoekers tussen 10.00 en 16.30 uur genieten van orgelmuziek. In het gebouw is ook een ten toonstelling te zien van werk van de tekenclub en schilderij tjes van wijlen M. Joosse. Van René Hoebeke is documentatie te zien over zijn in oktober uit te geven boek 'De slag om de Sloedam'. Voor de jeugd is er een draaimo len, springkussen en een darts- toernooi in de consumptietent. In de tent worden om 14.00 uur en 16.00 uur ook demonstraties line dance gegeven. Om 14.00 uur begint een dikke bandenrace voor kinderen tus sen de acht en dertien jaar, geor ganiseerd door oud-Tour de France-wielrenner Jos van der Vleuten. Start en finish zijn in de Scheldepoortstraat. Om 16.30 uur vindt de prijsuitrei king plaats in café De Nieuwe Hoop. I STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Pekelingseweg 6. 0800- 17.00 uur: Rommelmarkt van Stichting Dorkas; DISHOEK - Jordi's beach club. 20.00 uur Optreden Betty's Doghouse; MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15 00 uur Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerk steeg 5,19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor be ginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; werden begin juli getest op MPA en de uitkomst was positief. De dieren zijn eigendom van 27 lo kale varkensboeren, verenigd in Oostburg Varkens bv. De var kens zijn gehuisvest in drie Oostburgse stallen aan de Maagdenberg-, Maria- en Coxy de weg, eigendom van C. van Sleuwen uit het Brabantse Zijtaart. Spil Van Sleuwen wordt genoemd als spil in het schandaal van het verboden hormoonpreparaat, al vindt hij zit zelf onterecht. Van Sleuwen is eigenaar van het veevoedermengbedrijf Zee landvoeders BV en hij leverde vervuild veevoer aan Neder landse en Belgische varkens houders en veevoederhandels. Het materiaal voldeed echter aan de eisen van de zogenaamde GMP-certificering, een kwali- teits waarmerk van het Product schap Diervoeder. Van Sleuwen kreeg het vervuilde materiaal aangeleverd van het inmiddels failliete Bioland uit het Belgi sche Arendonk. Troef Volgens wethouder L. Wille was de gemeente Oostburg gisteren nog niet op de hoogte van de be smetting met het MPA-prepa- raat. Van Beek meent dat Oost burg met deze affaire weer een troef in handen heeft om de me- ga-varkenshouderijen dwars te zitten. „Dit komt hen natuurlijk weer goed uit, maar het zal ze tegen vallen. De varkens-houderijen in Oostburg zitten nu weliswaar op slot, maar de stallen zijn groot genoeg, het welzijn van de varkens is niet in het geding." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Middel burgs Instituut voor Kunstzin nige Vorming (MIKV) houdt donderdag 29 augustus een Open Avond. Bezoekers kunnen kennismaken met verschillende kunstdisciplines. Beeldend kunstenaars, dans- en toneeldo centen laten zien wat er het ko mende seizoen aan cursussen wordt aangeboden. Het MIKV is een landelijk er kende instelling voor kunstedu catie. Ongeveer vijfhonderd amateurs volgen in de Kuipers- Dat de Veerse Poort de mooiste woonplek van Middelburg is, daar zijn de meningen over ver deeld, vast staat dat er ook staal in wordt toegepast. Dat is con structief degelijk en een goede vervanger voor hout. Want op hout moeten we zuinig zijn, dat komt van de bomen en die zor gen weer voor een beter leefkli maat. Alzo niet in de Veerse Poort. Honderden bomen zijn neergemaaid. De Nederlandse houtkappers zagen het waar schijnlijk niet zitten, de Belgen wel en op de waag aan één van hen, hoe hij het vond, zei hij „Awel meneerke, enkele boom- kens zijn een beetje zieke." Of hij dit van hogerhand opgelegd had gekregen beantwoordde hij OOST-SOUBURG - Moluks centrum Mae-Uku, Prins Hendrikstraat, vanaf 14.00 uur: Midzomerfeest; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peuter- gym 2,5 tot 4 jaar; 10.30 u: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12 00 uur: Koffïe-contactochtend; WESTKAPELLE - Sportpark Prelaat, Campingtoernooi W De Noordmannen Jeugd; Strandpaviljoen Zuiderhoofd, 10.00-11.30 uur: Beach-aerobic; Hotel- door Ingrid Huibers MIDDELBURG - De gemeente Noord-Beveland had zich het lot van een groep woonbootei genaren en watersportbedrijf De Looff meer moeten aantrek ken toen zij besloot de land bouwhaven in Kortgene aan de openbaarheid te onttrekken. Dat betoogden de gedupeerden gistermiddag tijdens een zitting bij de afdeling bestuursrecht spraak in Middelburg. Centraal stond de vraag of de woonbooteigenaren en het wa tersportbedrijf rechten kunnen ontlenen aan het gebruik van de destijds openbare landbouwha ven. Ja, meenden advocaat J. Wouters, die optrad namens De Looff en advocaat S. Jaasma, die de Vereniging Woonschepen en Woonarken Kortgene verte genwoordigde. Zo betoogde Wouters dat De poort wekelijks kunstlessen. Mensen die als cursist bij het MIKV zijn ingeschreven, kun nen in het komende seizoen deelnemen aan filmavonden. Op deze avonden wordt een (kunst)film of documentaire be keken en besproken. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om één of meer belangrijke Europese musea en/of tentoonstellingen te bezichtigen. Het instituut is tijdens de Open Avond geopend van 18.30 tot 21 uur. Op Kuiperspoort 12 kunnen tussen 18.45 en 19.45 uur kinde ren tussen de 10 en 12 jaar gratis meedoen aan een introductieles niet, met het moordwerktuig velde hij de volgende populier. De rechter oordeelde dat het be lang van de omwonenden niet meetelt en dat, wanneer je in de buurt van 'groen' woont, dat dit op een gegeven moment kan verdwijnen. Wethouder Bruin- ooge doet er nog een schepje bo venop in de PZC van 27 juli. Hij zegt: .....dat door aanpassingen van het grondwaterpeil de bo men uiteindelijk toch dood zou den gaan." Nu vraag ik: „Geldt dat ook voor de bomen in onze tuinen en wat betekent dat voor onze nostalgische huizen?" Pre cies, dat is het pakkie an van de omwonenden dan. A. A. de Rijke Laan van Nieuwenhove 10 Middelburg /restaurant De Valk, 11.00 uur: Roofvo gelshow; ZOUTELANDE - Polderhuis. 18.00 uur: demonstratie Wasschappelse heiploeg; Camping Janse, 10.00-12.00 uur: Spring- clown; Zand muziektent, 12.00-18.00 uur: Voetvolley; Strand boulevard, 13.00-16.00 uur: Strandspelen; Duin weg, vanaf 18.30 uur: Recreatievolley bal; Camping de Meerpaal, 19.00-19.45 uur: Kindertheater en 20.00-22.00 uur: Springkussen; Camping Zee, Bos Duin, 19,00-21.00 uur: Kinderactiviteit over piraten; Camping Weltevreden, 19.00-21.00 uur: Oud-Hollandse volks spelen. Looff jaarlijks 37.000 euro schade lijdt doordat hij geen schepen meer kan repareren die aan de loswal of een losse steiger liggen. Alleen schepen die via de trailerhelling naar de werk plaats in het dorp gebracht kun nen worden, kan De Looff nog behandelen. De continuïteit van het bedrijf komt hierdoor in gevaar en dat had de gemeenteraad volgens Wouters moeten meewegen in de besluitvorming. De gemeen te had bij overdracht van de ha ven - via projectontwikkelaar Korteweg BV - aan jachthaven exploitant Delta Marina moe ten bedingen dat De Looff de loswal en steiger mocht blijven gebruiken. Of anders had de ge meente De Looff op zijn minst een passende schadevergoeding moeten aanbieden. Jaasma meent dat ook de woonbootei genaren rechten kunnen ontle nen uit het feit dat sommige van klassieke dans. Kinderen en volwassenen kunnen op die lo catie ook informatie krijgen over toneelspelen. Om 18.45 uur vindt op nummer 12 een demon stratie pottendraaien plaats en om 19.30 uur kunnen bezoekers deelnemen aan een openbare les basistechniek draaien. Ook be staat de mogelijkheid een de monstratie portret- en modelte kenen bij te wonen. In Kuiperspoort 18 geeft het MIKV informatie over schilde ren en tekenen. Ook mensen die geïnteresseerd zijn in edelsme den kunnen op nummer 18 te recht. Hoewel nog niet in het cursusboekje vermeld, heeft het MIKV plannen om met ingang van het nieuwe kalenderjaar een cursus edelsmeden voor be ginners op te zetten. Geïnteres seerden kunnen zich laten regi streren. Tijdens de Open Avond bestaat de mogelijkheid voor belangstellenden om zich me teen in te schrijven. MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofd stad mocht gisteren in Middel burg in de ogen van officier van justitie R. Rammeloo een be hoorlijke straf niet ontlopen. De officier eiste tegen de Middel burger voor het plegen van vier diefstallen zes weken gevange nisstraf. Politierechter R. Reinarz wilde de man een kans geven zijn leven te beteren en legde hem 80 uur werkstraf op. De diefstallen werden vorig jaar mei en in de eerste helft van dit jaar in Middelburg gepleegd. De grootste impact had het stelen van een brommer. Omdat hij een accu moest hebben, werd de bromfiets gesloopt. „Het asoci ale gedrag droop er vanaf. Hij was dronken", stelde de officier. Gisteren liet de man, wiens strafblad uit soortgelijke delic ten bestaat, zich van zijn beste kant zien. Hij gaf aan behandeld te willen worden voor zijn drugs- en alcoholverslaving. Behalve de diefstal van de brommer gaf hij toe een dames fiets en flessen drank bij Aldi en Konmar te hebben gestolen. Raadsman E. Smit bepleitte een werkstraf, zodat de man snel kan worden opgenomen voor een klinische behandeling. hen al dertig jaar in de land bouwhaven liggen. Het ophef fen van de ligplaatsen kan vol gens hem niet zonder dat er 'eni ge vorm van compensatie wordt geboden in de vorm van geld of alternatieve ligplaatsen'. Mocht het beroep van de woonbootei genaren door de bestuursrech ter worden overgenomen, dan wil de groep dat de gemeente een schadevergoeding van ten minste 545.000 euro betaalt. Tevreden Raadsheer B. van Ravels die de gemeente bijstond, meende dat in het geval van De Looff door de gemeente juist meer is ge daan dan strikt juridisch gezien noodzakelijk was. Er is bij over dracht van de haven immers een vrije doorvaart bedongen en ook de trailerhelling is open baar gebleven. Eigenaar J. Boe len van Delta Marina kon daar nog aan toevoegen dat hij het gebruik van het steigertje bij de trailerhelling voor reparaties niet zal bestrijden. In het geval van de woonbooteigenaren meende Van Ravels dat hun po sitie niet is aangetast door het onttrekken van de landbouw haven aan de openbaarheid, omdat het om bijzonder gebruik van de haven gaat. De groep heeft alleen last van het feit dat de haven van eigenaar is veran derd. En daar ging het tijdens deze zitting niet om. Advocaat B. Meijer die optrad namens Delta Marina betoogde dat de gemeente sinds 1993 praat over het ontrekken van de landbouwhaven aan de open baarheid en dat ook direct aan de woonbooteigenaren heeft la ten weten. Zo kregen de eigena ren sinds die tijd steeds een ver gunning voor slechts één j aar. Bestuursrechter G. van Unnik doet uiterlijk woensdag 18 sep tember uitspraak. door Rolf Bosboom GOES - De voorgenomen af schaffing van de onroerende- zaakbelasting (ozb) zou moeten samenvallen met de invoering van de nieuwe waterschapsbe lastingen. Daarvoor pleit J. Hoekman, die binnen het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuwse Ei landen de portefeuille financiën beheert. Het onlangs aangetreden kabi net-Balkenende streeft ernaar om in 2005 een einde te maken aan de ozb, die nu nog een voor name geldbron is voor gemeen ten. Zij krijgen de gederfde in komsten al dan niet volledig gecompenseerd door een verho ging van de rijksuitkering. De plannen hebben ook gevol gen voor de waterschappen. De hoogte van de ozb is afhankelijk van de getaxeerde waarde van de woning, die eens in de vier jaar wordt bepaald. Het water schap kent de omslag gebouwd, die eveneens is gebaseerd op de geschatte waarde van het on roerend goed. Landelijk wordt in water schapswereld al geruime tijd gestudeerd op een andere stelsel van waterschapsheffingen. De bedoeling is de belastingstruc tuur eenvoudiger en inzichtelij ker te maken. Het idee is het aantal heffingen terug te brengen tot twee: de zuiverings- en de watersys teemheffing. In de nieuwe opzet wordt de economische waarde van het onroerend goed niet langer ge bruikt als grondslag voor de be lastingen. Invoering De invoering van het stelsel laat echter nog even op zich wach ten. Dat wordt waarschijnlijk 2006, als er weer verkiezingen zijn en ook de bestuursstructuur van de waterschappen wordt gemoderniseerd. Tijdens de kabinetsformatie heeft de Unie van Waterschappen aandacht ge vraagd voor onder meer de noodzakelijke wetswijziging die het nieuwe financierings systeem mogelijk maakt Dagelijks bestuurder Hoekman van Zeeuwse Eilanden zou graag zien dat de twee sporen samenvallen. „Als de afschaf fing van de ozb doorgaat, dan wil ik ervoor pleiten de nieuwe financieringsopzet van de wa terschappen te bespoedigen. Dat zou handig zijn, want dan sla je twee vliegen in één klap." Maatregelen Mocht dat niet mogelijk zijn, dan moet het waterschap maat regelen verzinnen voor de over gangsperiode. „Volgens mij kun je dan het beste de fiscaliteit volgen", zegt Hoekman. Dat houdt in dat net als vroeger huiseigenaren zelf een schatting doen van de waarde van hun pand. die vervolgens steek proefsgewijs wordt gecontro leerd. Op basis van dat bedrag kan het waterschap, in afwachting van een nieuwe financieringsopzet, de omslag gebouwd in rekening brengen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 24-jarige Vlissinger voor mishandeling veroordeeld tot 120 uur werkstraf. In de strafmaat werd dronken rijden op een bromfiets meege nomen. De Vlissinger vertelde 12 okto ber vorig jaar zijn plaatsgenoot met een wielmoersleutel te heb ben geslagen, toen hij zich door hem bedreigd voelde. Het slachtoffer liep een hoofdwond op. De officier van justitie achtte poging tot zware mishandeling bewezen en eiste 180 uur werk straf en een boete van 270 euro voor dronken rijden. De politie rechter plaatste de mishande ling, die plaatsvond in de Vlis- singse drugsscene, in een andere context. „Het was geen gerichte actie." Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet zeelandnet.nl/rkruisv voor meer informatie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, postbus 3140, 3502 GC Utrecht. 030 - 2844543, reanimatie@hartstichting.nl NederlandseM/Hartstichting vrienden van de hartstichting Zodat Nilton uit Brazilië niet meer op straat leeft maar topuoetballer kan worden. De aardigste zegels van het jaar zijn op internet verkrijgbaar www.kinderpostzegels.nl Ook in vellen van 50 zelfklevende zegels. voor kinderen door kinderen 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Steun de Nierstichting. Giro 88 000 NIERSTICHTING Nuttig en nodig Overal waar de rechten van het kind in het gedrang komen, komt Save the Children in actie. Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst. Word nu donateur voor 10,- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Voor meer informatie: 070 - 338 44 48 of www.savethechildren.nl Save the Children Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12