Een blik in het eeuwige duister Speciale operatiekamers voor knoopsgatchirurgie PZC Tentoonstelling 'In het donker gezien' toont de wereld van een blinde Nieuwe aids-test in China KWF wil meer onderzoek Anorexia misschien erfelijk Proef met nicotinevaccin Onbezorgd aan de alcohol Depressieve oudere herstelt zelden De barbecue wint het van slagroomgebak homeopathie Kalium speelt een grote rol in het menselijk lichaam woensdag 7 augustus 2002 door Luuk Kortekaas VELSEN - Een blinde ziet niets, dat weet iedereen. Maar wat is 'niets' eigenlijk? De tentoon stelling 'In het donker gezien' laat de bezoeker zelf ervaren hoe het is om zonder zicht, al leen met behulp van je andere zintuigen, je weg door de wereld te vinden. „Iedereen gaat op zoek naar dat ene streepje licht. Maar dat streepje is er niet." Daar sta je dan. Helemaal alleen, volslagen blind, met niet meer dan een stok voor je zwaaiend midden op het zebrapad. En dat terwijl de vertraagde ratel van het ver keerslicht al laat horen dat het rood is. Het verkeerslawaai links en rechts zwelt aan, dus helaas, dat was het dan. Het laatste dat rest is vermoedelijk de ranzige geur van het koude zweet, dat als laatste levenste ken in dikke stromen je poriën verlaat. Nou ja, dat zou gebeurd zijn als deze rondleiding, 'In het donker gezien', geen rondleiding was geweest maar werkelijkheid. Toch is een dichtere benadering van de realiteit nauwelijks mo gelijk. Wie in het diepe van de duisternis van 'In het donker ge zien' is gegooid, voelt zich aan vankelijk volslagen hulpeloos. Het lot van de tijdelijk niets- ziende ligt volledig in handen van de blinde gids, die wél goed zijn weg weet in het duister. Want wie de ruimte binnengaat, beseft ineens wat donker is: niet het donker van je slaapkamer waarin het nachtkastje met glas water nog simpel te onderschei den is, maar ondoordringbaar donker. Spannend „Eng", is het eerste wat veel mensen zeggen, vertellen Tina (51) en Jan Visser (54). Met zijn tweeën zetten ze drie jaar gele den 'In het donker gezien' op. Tina is volledig blind, Jan heeft een zicht van een half procent. „Maar eng vinden wij niet het goede woord. Natuurlijk is het zebrapad oversteken moeilijk, want je weet nooit of je op tijd aan de overkant bent, net zo goed als je nooit weet of ze wel voor je zullen stoppen - in het dagelijks leven weten wij dat ook nooit zeker. Toch vinden wij het woord 'spannend' meer van toepassing. Per slot van reke ning is dit geen kermisattractie, geen spookhuis: het is een gele genheid te ervaren hoe een blin de zijn weg door de wereld zoekt, en vooral een manier om erachter te komen welke moge lijkheden de blinde ondanks zijn beperkingen nog heeft door zijn andere zintuigen te gebrui ken." Jan: „Iedereen gaat op zoek naar dat ene streepje licht, dat is het eerste waar de bezoeker aan denkt. Maar dat streepje is er niet. Je zult een manier .moeten vinden om erdoor te komen. Niet iedereen durft dat aan, maar dat is meer uitzondering dan regel. Niet meer dan onge veer een op de veertig gaat te rug. En dat is dan meestal direct na het begin: dan worden ze bang, en gaan hevig transpire ren." Tina en Jan waren eerder be trokken bij een varende ten toonstelling onder de titel 'Dia loog in het donker', die was ingericht op een rijnaak. „Die expositie was puur gericht op hoe het is om helemaal niets te kunnen zien, zonder te kunnen ervaren wat je andere mogelijk heden nog zijn. Bovendien was de ruimte daar vrij beperkt. Maar voor ons proefde het toch naar meer: werken als gids daar was voor ons gevoel van eigen waarde heel belangrijk. Toen dat project stopte wilden we toch op een of andere manier verder gaan". Met behulp van de gemeente Velsen konden de twee een voor malig kerkgebouw in bruikleen krijgen voor deze permanente tentoonstelling.Binnen is een deel van het dagelijks leven van de blinde nagebootst. Je wan delt door het park, waarbij je mag voelen wat voor beelden er in de perkjes staan. Verder moet je over diverse obstakels, in een marktkraam ontdekken wat er te koop is, ergens aanbellen en dus de razend drukke weg over steken. Gids Jan stuurt je met behulp van zijn stem de goede richting uit, maar laat je vooral zelf uitvinden hoe je wankele gang te vervolgen. Jan vertelt zonder terughou dendheid over zijn eigen slecht ziendheid. „Ik was als kind in de duinen aan het spelen met een Via de tentoonstelling 'In het donker gezien' wordt geprobeerd meer begrip te kweken voor de omstan digheden van visueel gehandicapten. Dat gebeurt ook op andere manieren. Zo werd eind vorig jaar de Dag van de Witte Stok gehouden om duidelijk te maken wat het in de praktijk betekent met een visuele handicap door het leven te gaan. foto Juan Vrijdag/ANP granaat. Die ontplofte in mijn gezicht. Mijn zicht was ooit een procent of vijf, nu een half pro cent, en het loopt nog steeds te rug. Dat vind je weinig? Nou, als je uitgaat van nul procent is het juist heel veel. En het heeft zo zijn voordelen. Elke vrouw is voor mij even mooi. Kinderen in de schoolgaande leeftijd vormen een belangrijk deel van de bezoekers van 'In het donker gezien'. Naast basis- en voortgezette schoolleerlin- gen komen veel studenten van opleidingen voor de zorgsector, hulpverlening of geneeskunde langs, net als bijvoorbeeld ou ders van blinde of slechtziende kinderen. Ook werknemers van bedrijven komen hier met colle ga's een blik in het niets werpen. „Bijvoorbeeld werknemers van pas gefuseerde bedrijven. We la ten dan de mensen van de ver schillende bedrijven samen het donker in gaan. Ze zijn dan ge dwongen elkaar te helpen, ze moeten dus samenwerken, com municeren." Tina: „Het belangrijkste is niet dat je hier komt om te zien wat de beperkingen van een handi cap zijn. Een blinde heeft ge leerd te zien met zi j n andere zin tuigen. Het belangrijkste is daarom dat je merkt wat er nog wel mogelijk is. Door te ruiken, te horen en te voelen kun je het gemis van het zicht voor een be langrijk deel ondervangen. Je andere zintuigen ontwikkelen zich meer en meer. Als bezoeker kun je dat natuurlijk niet in de betrekkelijk korte tijd dat je binnen bent. Maar je kunt wel ondergaan hoe je om kunt gaan met voelen, ruiken en horen, en dat je daar je zicht voor een groot deel mee kunt vervan gen." GPD 'In het donker gezien', Grote Hout of Koningsweg 35, Velsen- Noord is geopend op woensdag en zondag van 11-17 uur (in au gustus alleen op zondag). De en tree bedraagt 5, kinderen van 4 tot en met 12 jaar betalen de helft. Voor groepen is het raad zaam vooraf een afspraak te ma ken. Telefoon (0251) 274788 of (0255)541113. HONGKONG - Chinese wetenschappers hebben naar eigen zeggen een aidstest ontwikkeld waarvan het resultaat al na drie uur bekend is. Ook zou het virus kunnen worden aange- toond zodra het het lichaam is binnengedrongen, en niet pas weken later. Dit meldt de krant South China Morning Post De test is ook veel goedkoper dan gangbare aidstests, aldus de publicatie. DP A AMSTERDAM - Het onderzoek naar nieuwe behandelme thoden van kanker komt door bezuinigingen en hoge werk druk in de gezondheidszorg in de knel. De Nederlandse kan kerbestrijding/koningin Wilhelmina Fonds (KWF) heeft daarom stimuleringsprogramm's in het leven geroepen voor dit soort onderzoek. ANP SYDNEY - Australische wetenschappers zeggen een gen te hebben gevonden dat verband houdt met anorexia nervosa, I de ziekte waarbij mensen niet meer eten uit een obsessieve I angst om aan te komen. Het gevonden gen regelt een chemi- sche stof in de hersenen. Van deze stof, norepinefrine, was al bekend dat het een rol speelt bij het ontstaan van angsten en I gedragsstoornissen. De onderzoekers van het Sydney's Children's Hospital den-1 ken dat de volgorde van het DNA in het gen aantoont waarom i sommige anorexia bij mensen erfelijk lijkt te zijn. DPA MAASTRICHT - De Universiteit van Maastricht wil een vac-1 cin testen dat nicotine uit het lichaam weert. Stoppen metro ken is zo moeilijk dat de universiteit een speerpunt maakt van het wetenschappelijk onderzoek naar oplossingen. Nicotine is verslavender dan cocaïne, daarom is het onbegrij pelijk dat rokers amper hulp krijgen als ze van hun verslaving af willen, vindt directeur O. van Schayck van onderzoeksin stituut Extra van de Universiteit Maastricht. Zijn'instituut wil voor een Amerikaans farmaceutisch bedrijf uitzoeken of rokers baat hebben bij een vaccin dat de nicotine tegenhoudt Rokers die van hun verslaving afwillen, moeten nog wel ge duld betrachten. Het onderzoek verkeert nog in een pril stadi um. ANP LONDEN - Mannen kunnen tot hun vijfendertigste jaar beter maar een glas alcohol per dag nemen. Voor vrouwen geldt dat advies tot hun vijfenveertigste levensjaar. Bereiken ze de leef tijd van vijfentachtig, dan kunnen beide seksen met een ge rust hart bijna onbeperkt naar de fles grijpen. Een en ander blijkt uit een studie van de Britse medische onderzoeksraad naar de relatie tussen drinkgedrag en overlijdensrisico. DPA AMSTERDAM - Mensen die ouder zijn dan 75 jaar herstellen zelden van depressieve klachten. Deze sombere conclusie trekt A. Beekman (Vrije Universiteit, Amsterdam) in het vak blad Archives of General Psychiatry op basis van een onder zoek onder 277 ouderen die hij zes jaar lang volgde. Er is grote behoefte aan meer effectieve behandelingen voor depressieve ouderen, aldus Beekman. GPD door Paul van Dijk Vorige week waren wij met de kinderen op een bar becue bij vrienden. Op weg naar huis moesten we stop pen bij een wegrestaurant. Twee van ons moesten zo no dig naar de wc, dat ze thuis niet haalden. Waterdunne poep, ze waren misselijk en bij thuiskomst moesten ze overgeven. Dit heet voedsel vergiftiging. De barbecue is een veelvoor komende aanleiding voor dit probleem. Wanneer meerde re mensen na het eten van hetzelfde voedsel ziek wor den, is de diagnose voedsel vergiftiging snel gesteld. De verschijnselen treden op en kele uren tot enkele dagen na het eten van bedorven of be smet voedsel. Soms is er al leen diarree, vaak ook over geven en buikkrampen. De ernst van de klachten, de snelheid waarmee het zich ontwikkelt en de duur van de klachten hangen af van de oorzaak van de voedselver giftiging. In het algemeen zijn de klachten na een dag of vier weer over. Meestal is voedselvergifti ging het gevolg van het eten van voedsel dat besmet is met bepaalde bacteriën. Slechte hygiëne en tropische tempe raturen zorgen ervoor dat bacteriën zich gemakkelijk kunnen vermenigvuldigen. Diarree ontstaat nogal eens op reis. Het ligt vaak aan de warmte en voedingsgewoon ten waaraan de dunne darm niet gewend is. De klachten ontstaan door bacteriën waartegen de plaatselijke bevolking een natuurlijke afweer heeft. Als wij hetzelf de voedsel eten worden we ziek. Met een voedselvergiftiging zoals hier beschreven hoef je niet naar de dokter. Diarree en spugen moeten in het alge meen gezien worden als een nuttige reactie van het li chaam. Gifstoffen en bacte riën worden zo naar buiten gewerkt. Wanneer de klach ten echter gepaard gaan met ernstig ziek zijn, hoge koorts of regelmatig bloed bij de di arree. is het belangrijk con tact op te nemen met de huis arts. Ook wanneer er tekenen zijn van uitdroging is medi sche consultatie gewenst. Vooral kinderen jonger dan twee jaar en bejaarden lopen risico op uitdroging. De verschijnselen van een voedselvergiftiging zijn vrij wel altijd zelflimiterend, ze houden vanzelf op. Het is be langrijk om het vochtverlies zo veel mogelijk aan te vul len. Drink vaak, het geeft niet wat er wordt gedronken. Bij overgeven is het verstan dig vaak kleine beetjes te drinken. Bij heftige diarree en/of spu gen is er in de apotheek een zout-suikermengsel te koop. Het vermindert de kans op uitdroging en zorgt ervoor dat je je minder slap voelt. De eetlust is meestal minder bij diarree en spugen. Dat kan geen kwaad. Later wordt dat gemakkelijk ingehaald. Gebruik op vakantie geen ongekookt en rauw voedsel, geen salades of onvoldoende doorbakken vlees. Neem geen schepijs, softijs of ander onverpakt ijs. Bewaar geen eten buiten de koelkast. De Nederlandse Keurings dienst van Waren heeft een klachtenlijn. Wanneer ie mand ziek is geworden na het eten van bepaalde producten kan dit worden gemeld. In de horeca staat gebak met slag room nummer één als oor zaak van voedselvergiftiging in Nederland. Ook onver pakt ijs, onverpakte fris drank en zelf gemaakte soe pen scoren hoog op de lijst die jaarlijks wordt opgesteld door de keuringsdienst. Ziek worden na het barbe cuen bij vrienden meld je niet bij deze dienst. Zou dat wel worden gedaan, dan ver moed ik dat barbecuen het wint van het slagroomgebak. GPD Paul van Dijk is huisarts Medisch Centrum Leeuwarden volgt Europese top door Gerard Akkerman LEEUWARDEN - Na academi sche klinieken in Parijs, Berlijn en Barcelona is het Medisch Centrum Leeuwarden het vier de ziekenhuis in Europa dat de beschikking krijgt over luxueu ze 'endosuites', speciale opera tiekamers voor 'knoopsgatchi rurgie'. De investering is fors, maar daar krijgt het ziekenhuis dan ook heel wat voor. Voor bijna 2 miljoen euro beschikt het MCL straks over vier hypermoderne operatiekamers die speciaal zijn ingericht voor ingrepen in de buikstreek (laparoscopic). Aan het plafond komen straks een videotoren en blaas- en spoelapparatuur te hangen. Die apparatuur kan de chirurg voor een deel met zijn stem sturen. Er wordt gebruik gemaakt van de modernste multimediatech- nieken, zodat de beelden van de operatie en de operatiekamer ook direct via het netwerk van het ziekenhuis elders te zien zijn. Op die manier kunnen stu denten vanuit het nog te bou wen auditorium straks live op grote beeldschermen een opera tie volgen en de kneepjes leren van de drie chirurgen die zich binnen het MCL met deze tech niek bezighouden. Internet Via internet zijn zelfs verbin dingen te leggen naar ieder zie kenhuis of congrescentrum in de hele wereld. Chirurgen in an dere landen kunnen meekijken of aanwijzingen geven. Volgens chirurg Jeroen Meijerink biedt dit ongekende mogelijkheden voor onderwijs en de verdere ontwikkeling van 'knoopsgat chirurgie'. Deze vorm van chirurgie is niet nieuw. Orthopeden maken er al veel langer gebruik van bij kijk operaties in de knie. Patiënten herstellen veel sneller sinds kan worden volstaan met enkele sneetjes waardoor ze slangen met een camera, spoelappara tuur en tangetjes naar binnen kunnen brengen om kwetsuren te repareren. Galstenen worden in veel ziekenhuizen ook al op deze manier verwijderd. Maar in het MCL gaan ze veel verder. Daar voeren Meijerink Chirurg J. Meijerink: „De kans op complicaties is kleiner." en zijn collega's op deze manier ook grote buikoperaties uit. Ze verwijderen stukken van de maag en brengen maagbandjes aan. „We halen ook stukken zie ke lever weg. Dat gebeurt nog nergens. Artsen missen de erva ring. De drempel om er mee te beginnen is hoog. Het kost in het begin meer tijd en de ingreep is duurder, ook door het gebruik van alle moderne technieken", vertelt Meijerink. Hij leerde het vak in Leiden en kreeg binnen het MCL de kans het verder te ontwikkelen. Waar enkele academische centra in Nederland slechts zo'n vijftien operaties per jaar doen, doen ze er in Leeuwarden nu al snel 150 tot 200 per jaar. Daarbij dienen zich steeds weer nieuwe moge lijkheden aan. Zo voeren de chi rurgen ook operaties uit bij darmkankerpatiënten waarbij een deel van een darm moet worden verwijderd. Herstel Lange tijd is daar met grote scepsis naar gekeken. De vrees bestond dat het minder veilig was. Dat bijvoorbeeld bij het verwijderen van tumorweefsel via een buis of slang eerder kwaadaardige cellen achterble ven en de kans op uitzaaiingen groter was. Uit grote medische onderzoeken in Spanje en de Verenigde Staten blijkt dat de resultaten even goed, zo niet be ter zijn dan bij klassieke opera foto Jaap Schaaf/GPD ties, aldus Meijerink. Volgens hem heeft deze techniek de toe komst. „Het is esthetisch mooi er, omdat de patiënt slechts een paar sneetjes heeft in plaats van een grote snee over de hele buik. De kans op complicaties is klei ner en het herstel verloopt snel ler." De nieuwe operatiekamers bie den de chirurgen meer bewe gingsvrijheid omdat de meeste apparatuur in de plafonds is verwerkt. Nieuw is ook dat de chirurg een aantal apparaten, zoals het operatielicht, de vi deotoren en de spoel- en blaas apparatuur met zijn stem kan sturen. „Maar een operatiero bot is het niet. We zullen nog al tijd zelf moeten opereren." GPD door Jacques van Dam Kaliumzouten werden in eerste instantie verkre gen uit de as van verkoold hout. Zo ook kaliumcarbo- naat. Kalium wordt ook wel potassium genoemd. De naam is afkomstig van 'pot' en 'ash', de as die achterblijft in de pot. Kalium wordt tegenwoordig middels mijnbouw gewon nen. De grootste producen ten zijn Duitsland, Spanje en Canada. Kalium komt voor j n talrijke soorten mineralen. Kaliumcarbonaat wordt ge bruikt in de fabricage van zeep, shampoo, glas, aarde werk, in de lithografie en leerlooierijen. Kalium speelt een grote rol in het menselijk lichaam. Naast calcium en fosfor komt ka lium qua hoeveelheid op de derde plaats. Een volwassene bevat ongeveer 140 gram ka lium. Slechts twee procent bevindt zich buiten de cellen. Tachtig procent treft men aan in de dwarsgestreepte spieren. Kalium is naast na trium onontbeerlijk voor de zenuwgeleiding, de spier contractie en noodzakelijk bij de omzetting van suiker in glycogeen. Voedsel rijk aan kalium is vers fruit, groene bladgroen ten, aardappelen, tomaten, bonen en noten. Een tekort aan kalium uit zich in vermoeidheid, spier zwakte, verlies van eetlust, lage bloeddruk, dorst en in een later stadium verwar ring, en kan leiden tot een co ma. Een teveel aan kalium, wat zich onder meer kan voordoen bij nierfalen, geeft als eerste reactie spierpro blemen, ook de hartspier wordt aangedaan, veroor zaakt zwakte en apathie. Kali carbonicum is door Hahnemann geïntroduceerd in de klassieke homeopathie. Het werkingsgebied betreft de spieren, de ligamenten, de gewrichten en de maag. De patiënt die baat kan heb ben bij kali carbonicum heeft als centraal thema: stijfheid of onbuigzaamheid. De stijf heid of starheid vind je terug op mentaal, emotioneel en li chamelijk gebied. U dient zich te realiseren dat niet el ke patiënt met gewrichts klachten die gebaat is bij Kali carbonicum, ook een stijfheid vertoont op het mentale gebied. Kali carbonicum is een fre quent voorgeschreven reme die. Misschien heeft dit wel iets te maken met ons calvi nistische cultuurgoed- De kenmerken van de patiënt la ten zich misschien het best omschrijven als strikt, cor rect, plichtsbewust en on buigzaam; meer materialis tisch dan idealistisch. Hij denkt vaak zwart/wit, wat goed is, is goed, wat slecht is, is slecht. Daar tussen zit niets. Hoewel hij gevoelig is, staat de mentale controle op de voorgrond. Hij onder drukt zijn emoties. Als hij al leen is, praat hij vaak tegen en in zichzelf De overdreven controle uit zich lichamelijk rondom de plexus solaris. Alles zetelt in de maag, zoals angst en onge rustheid. Vaak verdraagt de patiënt het niet om aange raakt te worden; hij schrikt er zelfs van. Opvallend is de enorme ver bondenheid met zijn gezin, zijn familie. Het vreemde is dat hij zijn partner en kinde ren niet goed behandelt. De patiënt is kouwelijk en ex treem gevoelig voor tocht. Omdat hij bij de minste in spanning overvloedig trans pireert, loopt hij ook vaak een kou op. De stijfheid van gewrichten (ook in de rug), kan leiden tot misvormin gen. Een andere lichamelijke klacht die de patiënt kan kwellen, kan astma zijn. De ze klacht treedt vaak op, of verslechtert tussen twee en drie uur 's nachts. De oogle den van de patiënt kunnen gezwollen zijn. Wees erop be dacht dat dit euvel kan dui den op nierproblemen. De patiënt heeft een meer dan nol-male behoefte aan zoet, en klaagt over winderigheid. Kali carbonicum lijkt veel op Nux-vomica, Lycopodium en Thuja; het onderscheid is niet altijd eenvoudig te ma ken. Jacques van Dam is homeopaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8