Israël presenteert veiligheidsplan PZC Duitse 'regering' Wallonië op zoek naar ware volksidentiteit f^PAK'TNUUIT! Irak wil inspecteurs toelaten in ruil voor alomvattende regeling 5 Jeruzalem wil terugtrekken uit deel bezet gebied als Palestijnen terreur bestrijden Turkije verkoopt water aan Israël Verbod op groep aanvaller Chirac Misbruik storingen 11 september Bomaanslag op Corsica Toenadering in Myanmar Marokko binnenkort naar stembus Veel doden bij busongeluk in westen Mexico Duitser sterft in Slovenië aan veteranenziekte Hindoe-pelgrims gedood op weg naar heilige grot Justitie VS mist 300 laptops met gegevens Studentenprotest Jakarta Slachtoffers Hiroshima herdacht J woensdag 7 augustus 2002 ANKARA - Turkije heeft een akkoord voor twintig jaar geslo ten over het leveren van water aan Israël. De overeenkomst voorziet in de afzet van vijftig miljoen kubieke meter per jaar. De transportmethode is nog onderwerp van nader onderzoek. Turkije, een gematigd moslimland, en de joodse staat hebben al onder meer militaire samenwerkingsovereenkomsten. RTR PARIJS - De Franse regering heeft gisteren de extreemrechtse beweging ontbonden waarvan een lid half juli een aanslag pleegde op president Chirac. Het gaat om de Unité Radicale. Dat deelde minister Sarkozy van Binnenlandse Zaken mee. De 25-jarige man die op 14 juli (nationale feestdag) in Parijs een kogel afvuurde op de Franse president is vrijdag aange klaagd wegens poging tot moord. Omstanders wisten de man te overmeesteren en Chirac bleef ongedeerd. De Unité Radi cal heeft afstand genomen van de verdachte. De groepering communiceert vooral via internet en nieuwsbrieven. AFP NEW YORK - Ruim honderd mensen, onder wie gemeente ambtenaren van de stad New York, hebben hun voordeel ge daan met een computerstoring die bij een gemeentelijke bank ontstond door de aanslagen van 11 september. In totaal is bij geldautomaten 15 miljoen dollar ten onrechte geïncasseerd Dat zei maandag officier van justitie Robert Morgenthau. Er zijn inmiddels 55 mensen gearresteerd; naar 46 anderen wordt nog gezocht. De verdachten ontdekten een manier om tot 500 dollar per dag te incasseren, ook als dit geld niet op hun rekening bij de Municipal Credit Union stond. AP AJACCIO - In Ajaccio op het Franse eiland Corsica is gisteren een bom ontploft bij het Franse Nationale Instituut voor de Statistiek. Daarbij raakte niemand gewond. De verantwoor delijkheid is niet opgeëist. Het appartementencomplex waar in het kantoor is gevestigd, werd beschadigd. Sinds halverwege de jaren zeventig is op Corsica een afschei dingsbeweging actief. Er vallen zelden slachtoffers bij de ac ties van de beweging. AP KUALA LUMPUR - Oppositieleidster Aung San Suu Kyi van Myanmar (het vroegere Birma) overlegt binnenkort met de militaire leiders van haar land. Volgens de VN-afgezant voor Myanmar, Razali Ismail, is Suu Kyi bereid tot samenwerking met de junta, als dit de democratisering ten goede komt. Het militaire regime van Myanmar hief afgelopen jaar na ne gentien jaar het huisarrest van Aung San Suu Kyi op. De dis sidente heeft nu meer bewegingsvrijheid om haar partij, de Nationale Liga voor Democratie, te leiden. RTR RABAT - Marokko kiest op 27 september een nieuw parle ment. Dat heeft de Marokkaanse koning Mohammed VI giste ren laten bekendmaken. De stembusgang geldt voor veel waarnemers als een test voor de door de vorst aangekondigde democratische hei-vormingen. Marokko kent een democra tisch gekozen premier, maar veel besluiten worden nog altijd door de koning en zijn entourage genomen. DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël is bereid zich terug te trekken uit Gaza en een aantal bezette Palestijnse steden, mits de Palestijnse auto riteiten in staat blijken om het terrorisme zelf te bestrijden. Op den duur kan het leger ook uit andere bezette steden vertrek ken. Dit heeft de Israëlische minister van Defensie Ben Eliëzer maan dagavond voorgesteld aan de Palestijnse bewindsman van MEXICO-STAD - Bij een onge luk met een autobus in het wes ten van Mexico zijn gisteren 35 doden en 16 gewonden gevallen, aldus het staatspersbureau No- timex. De bus ramde op de snelweg van Guerrero naar Guadalajara een tolhuisje in Zinapecuaro, 175 kilometer ten westen van Mexi- co-stad. Passagiers werden door de klap door de ramen naar buiten geslingerd. Volgens de politie zijn er aan wijzingen dat de remmen van de 26 jaar oude bus defect waren. AP LJUBLJANA - Een 73-jarige Duitse toerist is 30 juli in een ziekenhuis in Slovenië overle den nadat hij op vakantie de ve teranenziekte had opgelopen. De man overleed aan bloedver giftiging, maar in zijn urine werd later de aanwezigheid van de legionellabacterie aange toond. Zes reisgenoten van de overle den Duitser vertoonden even eens verschijnselen van vetera-' nenziekte. AP SRINAGAR - Hindoe-pelgrims zijn gisteren in Indiaas Kashmir aangevallen, vermoedelijk door moslimextremisten. Negen van de hindoes kwamen om het le ven en 27 raakten gewond toen de aanvallers een granaat naar hen wierpen en het vuur open den. Vijftien gewonden zijn in ern stige toestand opgenomen in een ziekenhuis in Srinagar, de zomerhoofdstad van Jammu en Kashmir. Voorts werden bij drie confrontaties elders in Kashmir vijf vermoedelijke militante moslims en drie soldaten ge dood, hebben de media gemeld. In het noorden van de deelstaat openden twee moslimmilitan ten het vuur op een legerbasis; zij werden gedood door bewa kers van het kamp. Politieagenten die de bede vaartgangers in Indiaas Kashmir bewaakten, schoten terug en doodden één van de aanvallers. De aanval vond plaats in een kamp van waaruit honderdduizenden hindoe-pel grims de klim beginnen naar de Amarnath-grot, waar zich een ijspegel bevindt die wordt ver eerd als een incarnatie van de hindoe-god Shiva. De jaarlijkse bedevaart vanuit Jammu is vaker het doelwit ge weest van militante moslims die Kashmir van India willen af scheiden. Vorig jaar werden 15 hindoe-pelgrims vermoord en het jaar daarvoor 35. In New Delhi sprak de onderminister van Binnenlandse Zaken zijn veroordeling uit over de aanval. Hij zei Pakistaanse betrokken heid niet uit te sluiten. AP Binnenlandse Zaken Al Yahya. Dat gebeurde tijdens een gehei me ontmoeting tussen de twee ministers in de buurt van Jeru zalem. Het veiligheidsplan be helst onder meer een snelle af tocht uit Hebron, Bethlehem en Jericho. Behalve Al Yahya na men van Palestijnse kant ook twee verantwoordelijken op het gebied van inlichtingen en vei ligheid aan het gesprek deel. De uitkomst van de ontmoeting is onduidelijk. In een verklaring stelt het Israëlische ministerie van Defensie dat de twee partij en 'hun discussie over het on derwerp nog zullen vervolgen'. De Palestijnse Autoriteit kwam gisteren bijeen om het Israëli sche plan te bespreken, zo mel den Palestijnse bronnen. Maar die bijeenkomst eindigde zon der enige beslissing. Wel heeft Al Yahya volgens de Israëlische krant Haaretz gezegd dat de af tocht van de Israëliërs niet met Gaza, maar met Ramallah zou moeten beginnen. In die stad is het hoofdkwartier van de Pales tijnse leider Arafat gevestigd. De radicale Hamas-beweging, die talloze zelfmoordaanslagen op haar naam heeft staan, heeft gisteren het plan van Ben Elië zer afgewezen. De terroristische groepering betitelde het voor stel als 'slaapverwekkend', en enkel bedoeld om 'onder de kri tiek van de internationale ge meenschap uit te komen en tijd te winnen'. Ook de Islamitische Jihad heeft het plan van de hand gewezen. Een woordvoerder liet weten dat Israël op deze manier 'de in- tifadah wil laten stoppen'. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties stemde in de nacht van maandag op dins dag met grote meerderheid voor een resolutie waarin de terug trekking van het leger uit de Pa lestijnse steden wordt geëist. AFP/DPA/ANP WASHINGTON - De federale recherche FBI, de Immigratie- en Naturalisatiedienst (INS) en andere onderdelen van het Amerikaanse ministerie van Justitie zijn honderden wapens en laptops kwijt. Op een groot deel van de draag bare computers staat mogelijk geheime informatie, aldus The Washington Post gisteren. De FBI is meer dan vierhonderd wapens en ruim driehonderd laptops kwijt. De INS kon 532 wapens niet vinden, maar intus sen zouden nagenoeg al deze vuurwapens terecht zijn. Nieu we veiligheidsmaatregelen moeten nu voorkomen dat er nog meer verdwijnt. Een aantal van de verdwenen wapens blijkt overigens gebruikt tijdens ge wapende roofovervallen. Een groot deel van de wapens is waarschijnlijk ooit uitgeleend aan andere diensten en nooit te ruggegeven. De boekhouding binnen Justitie is kennelijk een chaos. ANP van onze redactie buitenland AMMAN - De regering van Irak wil een discussie over toelating van VN-wapeninspecteurs kop pelen aan opheffing van de sancties die het land in 1990 na de inval in Koeweit werden op gelegd. „Wij willen dat alle resoluties van de VN-Veiligheidsraad worden uitgevoerd en de laatste is resolutie 1392, waarin wordt aangedrongen op een alomvat tende regeling voor de kwestie- Irak", zei de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Naji Sabri, gisteren in Amman. De Veiligheidsraad nam resolu tie 1392 vorig jaar aan. De wa peninspecteurs moeten onder zoeken of Irak zich schuldig maakt aan de productie van massavernietigingswapens. Zij verlieten Irak in december 1998, kort voordat de Amerikanen en Britten begonnen met luchtac ties die de Irakezen moesten straffen voor hun weigering met de inspecteurs samen te werken. Vorige week nodigde Bagdad de VN-inspecteurs uit voor 'tech nische gesprekken' die tot her vatting van de inspecties zou den kunnen leiden. De Verenigde Staten en de Ver enigde Naties hebben het aan bod direct van de hand gewezen omdat Irak volgens hen nieuwe wapeninspecties moet toelaten zonder voorwaarden te stellen. Washington onderstreepte dat het aanbod niets verandert aan zijn streven de Iraakse leider Saddam Hoessein te verdrijven Frankrijk en Rusland reageer den positiever. Sabri sprak in Amman met ko ning Abdallah n en zijn Jor daanse ambtgenoot, Sukru Sina Gurel. Jordanië heeft zich ge keerd tegen een mogelijke Ame rikaans-Britse invasie van het buurland. De Jordaanse vorst waarschuwde president Bush vorige week dat zo'n actie tegen Irak 'de doos van Pandora in het Midden-Oosten' zal openen RTR/DPA Advertentie Rolf Benz, Ligne Rosef, TopForm, Molinari, Jori, Auping nu met fikse zomerkortingen: uit voorraad leverbaar! de Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand door Hetty van Rooij BRUSSEL - Hoe voelen de 70.000 Duits sprekende Belgen zich eigenlijk? Zijn het Duitsers met per ongeluk een Belgisch paspoort op zak, Walen die geen Frans spreken, of Belgen die geen Vlaams of Frans maar Duits als moedertaal hebben? Op die belangwekkende vraag wil minis ter-president Karl-Heinz Lambertz van de Duitstalige gemeenschap in België via een volksraadpleging een antwoord vin den. Het lijkt een flauw woordspelletje, maar het antwoord op de vraag is voor de Duits sprekenden in België wel degelijk van belang. De Duitstalige gemeenschap valt binnen de federale bestuursstructuur van België onder het Waalse gewest. Toen de Duitstalige raad een paar maanden ge leden zware bevoegdheden opeiste die nu in handen zijn van de Walen, ontbrandde de strijd over de autonomie. De driekoppige 'regering' van de Duits sprekende gemeenschap heeft slechts be perkte taken, vooral op het gebied van on derwijs, monumentenzorg, werkgelegen heid, cultuur, gezondheid, toerisme, werkgelegenheid, sociale zaken, sport en media. Het toezicht op de gemeenten, de ruimtelijke ordening, huisvesting, land bouw en het beheer van de gewestelijke wegen zijn in handen van de Waalse ge westregering. Dat moet anders, vinden Lambertz en de zijnen. Argument De Waalse minister-president Van Cau- wenberghe benadrukt dat over een nieu we verdeling van bevoegdheden best te praten valt. Maar hij voelt er niets voor de kleine Duitstalige gemeenschap een vol waardige bestuurlijke status te geven in het federale België. Om dat te onderstre pen, haalde hij een argument uit de kast dat aan de andere kant van de Frans- Duitse taalgrens volstrekt verkeerd ge vallen is: 'Duitstalige Belgen zijn eigen lijk Walen die Duits spreken'. Onzin, zegt Lambertz. Om aan te tonen hoezeer de Duits sprekenden dat met hem eens zijn, wil hij via een referendum volstrekte dui delijkheid bereiken. De tweede vraag in de volksraadpleging moet gaan over de toekomst van de Duits sprekende gemeenschapvindt Lambertz Moet zij een onderdeel blijven van het Waalse gewest of een zelfstandig gemeen schapsgewest wordenmet alle - financië le - verantwoordelijkheid die daar bij hoort? „We staan niet te springen om af scheid te nemen van de Walen", bena drukt de Duitstalige minister-president. Mocht de Waalse regering ingaan op de ei sen, dan is hij al dik tevreden. Premier Guv Verhof stadt, minister-presi dent van héél België en voorzitter van de federale ministerraad, heeft al laten we ten dat hij met de hele strijd niets te ma ken heeft. „In het federale België mogen de Franstaligen en de Duitstaligen dat sa men uitzoeken." GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - Ongeveer 5000 Indonesische studenten hebben giste ren geprotesteerd bij het parlementsgebouw in Jakarta. De politie probeerde de demonstranten met waterkanonnen tegen te houden, maar de betogers wisten toch door het hek van de volksvertegen woordiging te breken. Zij werden pas tegengehouden door prikkel draad bij de ingangen van het gebouw. De studenten protesteerden tegen wat zij zien als pogingen van sommige leden van de MPR, het Raadgevend Volkscongres, om her vormingen en grondwetswijzigingen te blokkeren. De MPR, het hoogste wetgevende orgaan van Indonesië, sluit zaterdag een tien daagse vergadersessie af. De afgevaardigden bespreken deze week een aantal grondwetswijzigingen, waarmee de politieke hervor mingen in het land vorm kunnen krijgen. Volgens de studenten probeert met name een aantal kleine partijen binnen de MPR de debatten over de hervormingen te ontregelen. Maar waarnemers denken dat het Volkscongres het toch wel eens zal worden over een aantal cruciale veranderingen in de constitutie. Het gaat onder meer over de wijze waarop bij de volgende verkie zingen in 2004 de bevolking rechtstreeks de president en de vice- president zal kunnen kiezen. Directe presidentsverkiezingen zouden een mijlpaal zijn in de rom melige overgang naar democratie in Indonesië sinds het aftreden van president Soeharto in 1998na 32 jaar autocratisch bestuur van het land. DPA Advertentie SUZUKI SWIFT SPECIAL INCL. PAKKET EN METALLIC LAK ».a. 11.017,. Er is al een Swift Eco vanaf 7.999,- met ook nog eens een premie van 1.000,-!* Het Special-pakket omvat: 14" lichtmetalen velgen met Dunlop banden achterspoiler in carrosseriekleur mistlam pen voor 'Special' badge op voorschermen. Pakketprijs 1.442,- U betaalt 699,- Uw voordeel 743,- ZIT MEER IN tÓ^Ow/LCO; -utatooc i i SUZUKI 8TW/BPM. ad. b»Un rijklunnjktn. Brandrtofwrtmjik (99/100/EGnom): 4.9 7.1 120.172 g/km. Importeur: BV NIMAG. HIROSHIMA - Twee meisjes laten lantaarntjes drijven op de rivier Motoyasu in het centrum van Hiroshima, ter nagedachtenis van de tweehonderdduizend slachtoffers van de atoombom. Het was gisteren 57 jaar geleden dat Amerika de bom boven Hiroshima liet ontploffen. foto Yoshikazu Tsuno/EPA De politie probeert het studentenprotest uiteen te jagen met waterkanonnen, foto Dita Alangkara/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5