Down-test voor alle zwangeren PZC Mogelijke opvolgers Herben missen de nodige kwalificaties 39ÜÜ Kamp voorkomt met voorschot chaos bij nieuwe huursubsidies Eis twaalf jaar cel in zaak-Tjirk van Wijk Staat rechtvaardigt gevangenisnoodwet voor bolletjesslikkers PvdA bepleit gedragscode gesubsidieerde bedrijven VU Amsterdam ontwikkelt goedkoper onderzoek om syndroom op te sporen Taxi-ritje op de motor 3 Douane vindt 110 kilo cocaïne Kapitein in Cyprus opgepakt Meer meldingen legionella Vewin is tegen vuil kraanwater Lichaam vermiste zeiler gevonden Python in plaats van alarminstallatie Rechter spreekt straatracers vrij Frauderende postbeambte gevangenis in Sun OQQ M* 'Ik ga W voor ■i Edah!' woensdag 7 augustus 2002 van onze redactie binnenland ORANJEWUU1J - fcr moet een gedragscode komen voor be drijven die gebruik maken van overheidssubsidies. Zo'n ge dragscode moet voorkomen dat bedrijven met veel overheids steun worden binnengehaald en na een paar jaar toch weer ver dwijnen. Hiervoor pleitte gisteren Twee de-Kamerlid J. Tichelaar (PvdA). Aanleiding is het ver trek van het Amerikaanse com puterbedrijf SCI uit Heeren veen. Het bedrijf is vier jaar geleden met vele miljoenen rijks- en provinciaal en gemeen tegeld naar Heerenveen ge haald. Tichelaar meent dat bedrijven hun maatschappelijke verant woordelijkheid moeten kennen. „Het bedrijf was belangrijk voor deze regio en zat eigenlijk nog in een opbouwfase. Ze ver trekken niet omdat zij failliet dreigen te gaan, maar wijken uit naar een lagelonenland. Dat slaat nergens op." Bedrijven die gebruikmaken van overheidssubsidies krijgen geen voorwaarden opgelegd over vertrek van het bedrijf. Volgens Tichelaar zouden dat soort zaken in een code vastge legd moeten worden. Ook over terugbetaling van subsidies is in principe niets vastgelegd. „We hopen dat de belastingcenten met het vertrek van SCI niet weggegooid zijn, maar we vre zen het ergste. In ieder geval iets om in de toekomst te voorko men." De PvdA heeft ook schriftelijke vragen gesteld aan minister Heinsbroek (Economische Za ken). ANP door Gitte Brugman DEN HAAG - Alle zwangere vrouwen kunnen in de toekomst worden getest of hun embryo mogelijk het syndroom van Down heeft. De Vrije Universi teit in Amsterdam onderzoekt een bloedtest waarmee veel goedkoper dan nu en met min der risico's op het syndroom kan worden gescreend. Onderzoek naar deze erfelijke afwijking gebeurt nu alleen bij zwangere vrouwen van 36 jaar of ouder. De komende jaren vraagt de Vrije Universiteit in Amsterdam zesduizend zwan gere vrouwen mee te werken aan een bloedtest, die met een DNA-analyse het syndroom kan aantonen. De bloedtest kan menig duurdere vlokkentest of vruchtwaterpunctie overbodig maken. Het onderzoek van het VU me disch centrum staat onder lei ding van J. van Vugt, hoogleraar foetale geneeskunde. Er is al aangetoond dat uit het bloed van zwangere vrouwen DNA van de foetus kan worden geïso leerd. Wat Van Vugt nog uit wil zoeken, is of het bloed moet worden geprikt bij een zwan gerschap tussen de zes tot zeven weken of bij de acht tot negen weken. Dat is aanmerkelijk vroeger dan bij huidige metho den. De VU werkt samen met het AMC en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam en het Medisch Centrum Alkmaar. Het grootschalige onderzoek moet aantonen hoe nauwkeurig de test de kans op het syndroom van Down voorspelt. Nu maken ziekenhuizen gebruik van de triple test en de nekplooimeting bij het embryo om die kans te bepalen. In Nederland komen vrouwen die 36 jaar of ouder in aanmer king voor de voorspellende tes ten en de eventuele vlokkentest of vruchtwaterpunctie om het syndroom van Down voor hon derd procent vast te stellen. Van Vugt vindt deze grens arbitrair. „Statistieken tonen aan dat de meeste kinderen met Down syndroom worden geboren bij vrouwen van 35 jaar en jonger", zegt hij in het tijdschrift Sy naps. Met de nieuwe bloedtest kunnen makkelijk alle zwange re vrouwen gescreend worden. Van Vugt: „Mocht dan blijken dat er kans bestaat op Down syndroom, dan volgen alsnog de gebruikelijke onderzoeken." De kosten van screening van bloedserum liggen met 70 euro veel lager dan van die van vlok kentesten of vruchtwaterpunc ties. Bovendien is er bij deze duurdere tests een klein risico op miskramen. Van Vugt verwacht dat het bloedonderzoek op termijn kan worden geautomatiseerd, waardoor de kosten nog meer dalen. Als dit onderzoek slaagt, kun nen ook andere chromosomale afwijkingen worden opge spoord. Mogelijk zijn in het vroege sta dium van de zwangerschap ook sporen te vinden voor bijvoor beeld hemofilie A, cystic fibrose (taaislijmziekte) of de (spier) ziekte van Duchenne. GPD AMSTERDAM - R. Kallenbach rijdt vanaf vandaag met zijn motortaxi door Amsterdam. De taximotorrijder is herkenbaar aan zijn motorhelm, waarop hij een daklichtje met taxi heeft gemonteerd. Iedereen die mee wil kan hem aanhouden. foto Robin Utrecht/AN P ROTTERDAM - De douane heeft 110 kilo cocaïne onder schept in de haven van Rotterdam. Dat gebeurde op zondag 28 juli. De douane maakte de drugsvangst gisteren pas bekend. De cocaïne is inmiddels vernietigd. De 110 kilo heeft een straatwaarde van ongeveer 5,5 miljoen euro. De cocaïne zat verstopt in een container die uit Zuid- Amerika kwam en Nederland als bestemming had. De douane had de container geselecteerd voor een controle via een risico analyse. ANP DELFZIJL - Een kapitein van rederij Wagenborg uit het Gro ningse Delfzijl zit sinds een week gevangen in de Cypriotische hoofdstad Nicosia. De 41 - jarige Groninger is voor de kust van de Grieks-Cyprio tische haven Limassol aangehouden, omdat hij korte tijd daarvoor de Turks-Cypriotische haven Famagusta had aan gedaan, aldus de rederij gisteren. De rederij denkt dat de kapitein is opgepakt, omdat het vol gens een Cypriotische wet uit begin j aren zeventig is verboden havens op het Turkse en Griekse deel van het eiland vlak na elkaar te bezoeken. De kapitein is tot dertig dagen cel veroor deeld. ANP BILTHOVEN - In de eerste helft van dit jaar zijn 52 gevallen van legionella gemeld. Vorig jaar waren dat er in diezelfde pe riode 19. Een duidelijke verklaring voor de stijging ontbreekt, aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Het gaat om mensen die de ziekte in Nederland opgelopen moeten hebben. Opmerkelijk is ook dat onder de 52 gevallen 27 vrouwen waren. Doorgaans krijgen veel meermannen dan vrouwen de ziekten. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor een gemeenschappelijke besmettingsbron. ANP RIJSWIJK - De vereniging van waterbedrijven Vewin is tegen het idee om drinkwater alleen nog in flessen aan te leveren. Ze vinden ongezuiverd kraanwater te gevaarlijk. „Wie wil er douchen met legionella's?", stelde de Vewin gisteren. De ver eniging reageert op het idee dat F. Stadler, voorzitter van de werkgroep Water van ondernemersorganisatie VNO-NCW, vrijdag lanceerde op persoonlijke titel. Hij wil fors besparen op de waterzuivering. „Op het eerste gezicht 1 ij kt de gedachte terechterkent de Ve win. „Een Nederlander drinkt hooguit zo'n drie liter water per dag, terwijl we totaal gemiddeld 126 liter gebruiken. Maar Stadler vergeet dat risico's voor de volksgezondheid ook optreden bij water dat voor andere persoonlijke toepas singen wordt gebruikt." ANP URK - De politie heeft gisterochtend in het IJsselmeer het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige Volendammer die vrijdag overboord sloeg van een zeilschip. Dat heeft het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) bekendgemaakt. De waterpolitie vond de jongen in het gebied waar hij vrijdag middag bij een stoeipartij te water raakte. Hij sloeg daarbij met zijn hoofd tegen het jacht en verdween onder water. Hij was met drie vrienden onderweg van Monnickendam via Enkhuizen naar Lemmer. Direct na het voorval sprongen zijn vrienden hem na, maar zij konden hem niet meer vindenANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De 140.000 huur ders die dit jaar voor het eerst huursubsidie hebben aange vraagd, krijgen een voorschot van het ministerie van Vrom. Minister Kamp heeft hiertoe gisteren besloten. Hij wil daarmee de achterstand bij het toewijzen van huursubsi die wegwerken en een chaos voorkomen, aldus zijn woord voerder. Door de grote achterstand bij de verwerking van gegevens, drei gen veel huurders een paar maanden zonder subsidie te blijven zitten terwijl zij daar wel recht op hebben. Daarom krijgen komende week 70.000 huurders een voorschot; uiter lijk begin september volgt de rest. Het bedrag is gebaseerd op de gemiddelde huursubsidie die wordt verstrekt aan een huis houden. Normaal moet een huurder wachten op de defini tieve beoordeling of hij wel recht heeft op subsidie voordat geld wordt overgemaakt. Aan het voorschot zijn geen rechten te ontlenen, aldus de woordvoerder van het ministe rie. Sinds dit jaar lopen de aanvra gen voor huursubsidie via het ministerie in plaats van de ge meenten zoals voorheen het ge val was. Gemeenten wezen aanvragers die geen recht hadden op subsi die sneller af. Normaal komen jaarlijks 40.000 nieuwe aanvra gen binnen, dit jaar zijn het er 140.000. Een oorzaak voor die toename kan het ministerie niet geven. Wel bemoeilijkt die toevloed de verwerking van de gegevens. Volgens het ministerie leek het er echter tot eind juli op dat alles op tijd verwerkt zou zijn. GPD door Peter Elberse ARNHEM - Advocaat-generaal L. van der Laan heeft gisteren voor het gerechtshof in Ajrnhem twaalf jaar cel geëist tegen een 47-jarige man, wegens diens rol in de zeer gewelddadige dood van Tjirk van Wijk. Deze werd op 16 oktober 1999 in zijn wo ning in Groningen op gruwelij ke wijze met een mes afgeslacht. De hoofddader werd door de rechtbank in Groningen veroor deeld tot veertien jaar cel en tbs. Hij berustte in dat vonnis. Zijn gisteren terechtstaande hand langer kreeg van de rechtbank twaalf jaar opgelegd. Hij ging in hoger beroep. Tot verrassing van velen sprak het hof in Leeu warden hem vorig jaar vrij, om dat niet vast zou komen zijn te staan dat hij daadwerkelijk een aandeel had gehad in de dood van de 27-jarige, zwakbegaafde Van Wijk. Na de vrijspraak in Leeuwarden ging het Openbaar Ministerie in cassatie bij de Hoge Raad. Dit hoogste rechtscollege vond dat de zaak opnieuw moest worden behandeld. De hoofddader en zijn handlan ger reisden op de bewuste dag per bus van Assen naar Gronin gen. In Groningen pleegden zij winkeldiefstallen. Óm zich ver borgen te houden voor de poli tie, belden zij aan bij de woning van de hen onbekende Tjirk van Wijk. Toen deze opendeed, viel de hoofddader hem onmiddellijk aan. Korte tijd later diende hij het slachtoffer enkele tientallen messteken toe. Op zijn aandrin gen van stak zijn compaan ook enkele malen. Bang De 47-jarige man wist dat Van Wijk in doodsnood verkeerde, maar stak geen vinger naar hem uit, zo betoogde Van der Laan. Dat hij bang zou zijn geweest voor de andere dader en daarom zijn bevelen opvolgde, is niet ge bleken. Het Leeuwarder hof kwam on der meer tot vrijspraak omdat Van Wijk vermoedelijk dood was toen de verdachte in op dracht van de hoofddader stak. Van der Laan keert die redene ring om. Het hof doet uitspraak op 20 augustus. ANP ASSENDELFT - Een 2,15 meter lange albino tij gerpython bewaakt in een winkeletalage in As sendelft een ivoren olifantentand ter waarde van 4500 euro. Winkeleigenaar Ger Jong hoopt zo die ven te weren. Jong heeft voor de python gekozen, omdat hij niet zoveel vertrouwen heeft in een alarminstallatie. „Een etalageruit is snel vernield en een alarm piept alleen maar. Met een slang steek je je hand niet zo snel uit naar de tand." Behalve 'zwaarlijvige' bewaker van het ivoor is de wurgslang een grote publiekstrekker. De python verdwijnt uit de etalage zodra de tand is verkocht en gaat dan terug naar de eigenaar, de zwager van Jong. Volgens de winkeleigenaar is het dier 'Hol landse kweek'. De handel in ivoor is verboden, maar Jong zegt te beschikken over een zogenoemde cites-verkla- ring, waaruit blijkt dat de verkoop van de tand le gaal is. Hij heeft het voorwerp een tijd geleden gekocht op een Nederlandse veiling. foto Evert Elzinga/ANP UTRECHT - Twee Utrechters en een Maarssenaar zijn gisteren door de kantonrechter in Utrecht vrijgesproken van ver storing van de openbare orde door deelname aan straatraces. De verdachten krijgen hun in- beslaggenomen auto's terug. Het drietal werd op 30 juni door de politie aangehouden op in dustrieterrein Lage Weide in Utrecht. Volgens officier van Justitie M. van Leent was er sprake van 'dreigende wanor delijkheden', omdat de groep waarvan zij deel uitmaakten van plan zou zijn te gaan straat racen. Omdat het niet eerder was gelukt de straatracers op heterdaad te betrappen, wend de Justitie zich tot de Algemene Plaatselijke Verordening, waar in ook een dreigende verstoring van de openbare orde kon wor den aangepakt. De officier wees erop dat hun kentekens waren genoteerd bij eerdere bijeenkomsten waar volgens verschillende getuigen straatraces werden gehouden. Hij eiste dat de inbeslaggeno- men wagens Van de verdachten verbeurd zouden worden ver klaard, maar dat de verdachten de eventuele opbrengst van de auto's boven de 1000 euro zou den terugkrijgen. Daarnaast eiste hij drie weken voorwaar- door Fons Kockelmans DEN HAAG - De positie van LPF-fractievoorzitter Mat Her ben staat onder zware druk. Een groep invloedrijke fractieleden wil van hem af. Herben zou te weinig hebben binnengesleept in de kabinetsformatie en on voldoende uit de verf zijn geko men in het debat over de rege ringsverklaring. De vraag is alleen: wie zou hem moeten opvolgen? Regionaal LPF-bestuurder Tieleman noemde de Kamerleden Scho- newille (die overigens zelf zegt dat Herben in functie moet blij ven), Van As, Eerdmans en Palm als mogelijke opvolgers. Ande ren voegen daar de twee vice- fractievoorzitters Hoogendijk en Varela en de hoogste vrouw op de LPF-lijst, Winny de Jong, aan toe. Ook Kamerlid Wijn schenk wordt wel als kandidaat gezien. Maar al deze fractieleden heb ben hetzelfde probleem als Her ben: ze missen iedere Kamerer varing. De LPF-fractie telt slechts twee leden die op poli tieke ervaring van enige beteke nis kunnen bogen. Dat zijn Jim Janssen van Raay, die namens het CDA in het europarlement heeft gezetenen Gerard van As jarenlang VVD-wethouder in Alphen aan den Rijn. Janssen van Raay was in het eu roparlement bepaald niet on omstreden. Hij werd achter volgd door beschuldigingen van fraude en vertrok tenslotte met ruzie bij het CDA. Overigens heeft de inmiddels 70-jarige Janssen van Raay nog geen en kele ambitie voor het fractie voorzitterschap laten blijken. Van As heeft binnen de LPF een goede reputatie opgebouwd door zijn rol als vredestichter in het conflict tussen fractie en partijbestuur. Binnen de fractie geldt hij als een zwaargewicht en zijn ervaring als wethouder geeft hem een streepje voor. Maar de Tweede Kamer is na tuurlijk wel wat anders dan de gemeenteraad in Alphen aan den Rijn. Van de overige eventuele kandi daten heeft Eerdmans het poli tieke bedrijf leren kennen als fractiemedewerker van het CDA, terwijl Palm een hoge ambtelijke functie heeft be kleed; hij was directeur van het kabinet voor Nederlands-An- tilliaanse en Arubaanse zaken. Varela en Wijnschenk komen beiden uit het bedrijfsleven. Opvallend is dat twee van de meest prominente fractieleden zich distantiëren van de com motie rond Herben. Zowel Ferry Hoogendijk als Winny de Jong noemt het 'ongepast' om het functioneren van de fractie voorzitter aan de kaak te stellen terwijl die op vakantie is. Hoogendijk noch De Jong wil zeggen of zij beschikbaar zijn, mocht Herben aan de kant wor den geschoven. Of de 68-jarige Hoogendijk veel kans zou ma ken valt te betwijfelen. Hij schuwt tegendraadse uitspra ken niet en lijkt daardoor niet de man die de broodnodige rust in de fractie zou kunnen brengen. Instorting Ex-fotomodel en voedseldes kundige De Jong zou door wij len Fortuyn als zijn opvolgster zijn gezien en speculeerde er eerder zelf op dat ze Herben wel zou willen vervangen. Maar hoe sterk haar positie in de fractie is na haar geestelijk instorting op de verkiezingsavond is ondui delijk. ANP door Jan Kooy DEN HAAG - De landsadvo caat wijst de kritiek van een groep bolletjesslikkers op het regime in de speciale drugsge vangenissen in grote lijnen van de hand. Dat bleek gisteren tij dens de behandeling van een kort geding bij de president van de rechtbank in Den Haag. Het kort geding was aangespan nen door vijf smokkelaars van cocaïnebolletjes die vastzitten in een tijdelijke gevangenis in Roermond. Ze eisen overplaat sing naar een normale strafin richting. De huidige huisvesting in het tijdelijke gevangenis in Roermond is volgens de drugs koeriers discriminerend. De mannen klagen over de ge brekkige faciliteiten. Het gaat dan om voorzieningen op het gebied van bijvoorbeeld sport, arbeid en resocialisatie en het voorbereiden van de gevange nen op hun terugkeer naar de gewone maatschappij. Landsadvocaat F. Bleichrodt erkent dat de noodwet ingrij pende beperkingen van de rech ten van de drugskoeriers tot gevolg heeft De 'ontstane nood situatie met de enorme toename van het aantal bolletjesslikkers eind vorig jaar rechtvaardigt volgens hem de maatregelen Volgens Bleichrodt zijn de men senrechten in de noodwet ge waarborgd. De bepalingen in het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM) zouden evenmin in het gedrang komen. Advocaat B. Nooitgedagt vindt dat van een noodsituatie hele maal geen sprake is. De bolle tjesslikkers zijn volgens hem slechts de pakezels, verant woordelijk voor een relatief klein aandeel in de cocaïne-in- voer. De handel gaat gewoon door, ook als deze smokkelaars worden gepakt, betoogde hij. De noodwet is volgens Nooitge dagt het gevolg van politiek op portunisme van kabinet en Tweede Kamer. Hij omschrijft de huidige aanpak van bolle tjesslikkers als 'een heksenjacht die elke vorm van realisme ont beert'. Ook zou de noodwet op diverse punten strijdig zijn met nationale en internationale wetten en verdragen. ANP Uitspraak 14 augustus. LELYSTAD - Een 37-jarige postbeambte uit Lelystad die ruim een miljoen euro heeft ver duisterd, krijgt 30 maanden cel. Dat heeft de rechtbank in Lely stad gisteren bepaald. De man stal acceptgiro's en overschrijvingsformulieren op zijn werk bij een postsorteerbe- drijf in Nieuwegein. Hij veran derde de gegevens op de bank papieren, waardoor hij 1.231.000 euro kon doorsluizen naar zijn bankrekening in Duitsland. Bij huiszoeking vond de politie nog eens voor 14 miljoen euro aan betalingsop drachten ANP Hein eken Magere hamburgers Ffjah pakket 8 stuks ItHSÜ ca. 760 gram 5?* wM prijs per liter 1 51 11 pnjs per kilo 5.25 mcca pack Sun tabletten pak 100 stuks of 3 in 1 «rawrei 66 stuks v, *wapp-°pi Aanbiedingen zijn geldig t/m II augustus 2002 Idah Prettig winkelen Compleet assortiment. Scherpe prtj/en.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3