Zwemmen in kreek kan best PZC Tit 2002 De PSD heeft geen Gestapo nodig PZC BEL NU VOOR HET GRATIS MINIZINE Elke dag stonden de rijen naast het schip zeeland nazomer festival Alternatief voor zwembad Xtc-pillen Dronken man opgepakt Geen boete voor herriemaker Boete voor aanrijden vrouw Axel zet zichzelf in de kijker Boete en rijontzegging betrokkene fataal ongeval Racer moet half jaar oppassen STOP ENGINE NO SMOKING door Wout Bareman TERNEUZEN - Het zwemmen in de Otheense Kreek moet wor den gedoogd zolang Terneuzen niet over een volwaardig open luchtzwembad beschikt. Op warme dagen nemen veel Ter- neuzense jongeren een illegale duik in de kreek. De nieuwe lo kale partij Gemeentebelangen Kanaalzone (GBK) vindt dat de politie dat oogluikend toe moet staan en dat de gemeente op de behoefte moet inspelen met de detachering van twee badmees ters naar het 'natuurbad'. De 'wildzwemmers' duiken de kreek in bij het parkje tussen de twee jachthavens. Daar recreë ren bij warm weer vaak vele tientallen jongeren. In een open brief stelt GBK vast dat het openluchtbadje 't Penantje bij het overdekte golfslagbad Scheldorado voor velen geen al ternatief is, omdat het de nodige beperkingen heeft. Het is te duur, te klein en bovendien is het bad 's morgens gesloten. Jaren geleden moest het Terneu- zense openluchtzwembad plaatsmaken voor Scheldorado. Bij de onderhandelingen werd door de gemeente bedongen dat bij het tropisch golfslagbad ook een openluchtbadje zou worden aangelegd. Dat gebeurde, maar volgens GBK is een bezoek aan 't Penantje, ook al vanwege de directe verbinding met Scheldorado, geen goed alter natief. Veel zwemmers wijken dan ook uit naar de openlucht- baden in Zaamslag, Sas van Gent, Axel en zelfs Koewacht. Zo lang er geen nieuwe accom modatie beschikbaar is in Ter- neuzen, moet de kreek dus als tussenoplossing dienen. Overi gens zijn er plannen in de maak voor de aanleg van een nieuw openluchtzwembad in sport park Oude Vaart. Het bad zou dan deel uit gaan maken van de uitbreiding van het sportcom plex met nieuwe sporthallen, een restaurant en andere voor zieningen. GBK vindt dat het gemeentebe stuur daarover snel knopen moet doorhakken en bepleit ook het behoud van de andere open- luchtbaden, die bovendien waar nodig moeten worden op geknapt. Onder het motto 'Zwemmen moet een veilig en betaalbaar plezier zijn voor iedereen', maakt de nieuwe lokale partij zich ook sterk voor de herinvoe ring van het schoolzwemmen in Terneuzen en Sas van Gent. De huidige gemeente Axel heeft het schoolzwemmen nog steeds in het 'lespakket' zitten, maar ook in de twee andere gemeenten moet het zwemonderricht te rugkeren. „Dat is van het groot ste belang met het oog op de vei ligheid van de jongste inwoners van een bijzonder waterrijke nieuwe gemeente. Recent on derzoek in Groningen heeft on omstotelijk bewezen dat het schoolzwemmen nodig is in wa terrijke gebieden. Je voorkomt er enorme veel leed mee." VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 24-jarige inwoner van Bergen op Zoom aangehou den voor bezit van xtc-pillen. Hij heeft een proces-verbaal ge kregen. TERNEUZEN - Een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is afgelopen maandagavond om kwart voor twaalf in de Nieuwstraat in Terneuzen aangehouden voor openbare dronkenschap. Hij werd meegenomen naar het bureau om zijn roes uit te slapen en kreeg een dagvaar ding. TERNEUZEN - Een 47-jarige man uit Sas van Gent krijgt zijn door de politie in beslag genomen muziekinstallatie niet meer terug. Die strafmaatregel legde kantonrechter A. Me- lens de Sassenaar gisteren op tijdens de rechtszitting in Ter neuzen De man was daar niet al te rouwig om. Hij toonde zich allang opgelucht dat Melens het andere deel van de eis van of ficier van justitie G. Oosterveld, een boete van honderd euro, niet overnam. In beschonken toestand had hij de muziek zo hard gezet, dat het klachten uit de buurt regende bij de politie. Toen de Sasse naar na herhaalde waarschuwingen de muziek niet zachter zette, werd zijn stereoinstallatie in beslag genomen. SINT JANSTEEN- „Die vrouw kwam daar aangereden als Eddy Merckx. Ik heb goed links en rechts gekeken voor ik de kruising opreed maar er was niets te zien.Dat verweer voer de een 41 - jarige inwoner van Sint Jansteen gisteren aan op de zitting van de Terneuzense kantonrechter. Hij stond daar terecht omdat hij met zijn auto in december 2000 in zijn woonplaats een zestigjarige vrouw van haar fiets had gereden. Gezien de leeftijd van het slachtoffer fronste kantonrechter A. Melens de wenkbrauwen bij het pleidooi van de man. Gezien de ernst van haar verwondingen (knie bandletsel en een gekneusde enkel) eiste officier van justitie G. Oosterveld een boete van 250 euro voor de voorrangsfout Melens hield rekening met de financiële omstandigheden van de inwoner van SintJansteen en legde hem een boete van 150 euro op. AXEL - De gemeente Axel is begonnen zichzelf wat meer in de kijker te zetten en zich in de regio te promoten. Op initiatief van de gemeentelijke werkgroep promotie is deze week in heel Zeeuws-Vlaanderen een gratis ansichtkaart ver spreid. Op de achterzijde staan de sportieve evenementen die in de maand augustus in de gemeente plaatsvinden vermeld. Door middel van deze kaart wil de werkgroep 'sportief Axel' onder de aandacht van een breed publiek brengen. De ansichtkaart is de eerste in een reeks waarbij diverse aspecten van Axel op het gebied van met name toerisme en recreatie gepromoot worden. De werkgroep promotie bestaat uit vertegenwoordigers van diverse geledingen van de Axelse gemeenschap. Zo zijn onder anderen de ondernemers vertegenwoordigd, de kernen, de VW en ook de gemeente. Voor dit jaar beschikt de werkgroep over een budget van tienduizend euro. Met dit geld worden al lerlei concrete promotionele acties uitgevoerd. De ansichtkaart is de eerste activiteit. De kaart is gedrukt in een oplage van 41.000 exemplaren en huis-aan-huis ver spreid in de gemeenten Hulst, Hontenisse, Sas van Gent, Ter neuzen en Axel. In West-Zeeuws-Vlaanderen is de ansicht kaart verkrijgbaar via de kust-VW's. Momenteel wordt er in de gemeente Axel hard gewerkt aan een promotiebeleid voor de langere termijn. door René van Stee AARDENBURG - Nog geen drie dagen na zijn terugkeer van een verblijf van een maand in Honduras, was Dirk van Gilst uit Aardenburg gisteren alweer present in de keuken van d'Ou- we Schuure in Sluis. Hier werkt hij nog een paar weken voordat hij terug naar school gaat. In navolging van zijn oudere zus Elke heeft Dirk als vrijwilliger gewerkt op een hospitaalschip van de Amerikaanse christelij ke hulporganisatie Mercy Ships. Het idee was afkomstig van zijn vader, die weer door een Deense kennis op het spoor van deze organisatie was gezet. „Mijn ouders beschouwen een poosje werken in een ontwikke lingsland als een deel van m'n opvoeding. En ik ben het daar mee eens: ik vond het een hele goede ervaring om mee te ma ken hoe het er daar aan toe gaat", verklaart Dirk. Het ver blijf van een maand vond hij eigenlijk te kort. „Om echt in tensief contact met de bevol king te krijgen, moet je er min stens twee maanden blijven." Als kok aan boord van de Carib bean Mercy, een voormalige cruiseschip, verzorgde Dirk sa men met enkele andere collega's het eten van de internationaal samengestelde 135-koppige be manning, inclusief het verple gend personeel en de artsen. Een taak die hem naar eigen zeggen makkelijk afging, waardoor hij volop tijd overhield om de buurt te verkennen. De Caribbean Mercy lag in het noordwestelij ke Puerto Cortes, waar Dirk als blanke tussen de grotendeels In diaanse inheemse bevolking een echte bezienswaardigheid was. „Heel grappig. De mensen wa ren heel hartelijk en gastvrij. Materiële rijkdom zegt ze niks. Ik had ook echt de indruk dat ze gelukkig waren met het weinige dat ze hadden. Iets waar wij hier nog veel van kunnen leren. Rijen Mercy Ships heeft, verspreid over de wereld, drie schepen, waarop vrijwilligers zich inzet ten voor de gezondheidszorg in de Derde Wereld. Aan boord worden de patiënten gratis ge holpen aan oogheelkundige of orthopedische klachten. Ook gaan groepjes op pad om water putten te slaan in afgelegen dorpjes of gebieden waar geen waterleiding is. Tijdens Dirks verblijf werden alleen oogpati- enten geholpen. „Die stonden elke dag al 's morgens vroeg in meterslange rijen langs het schip. Ik geloof dat er die maand zo'n vij f duizend mensen zijn ge holpen", aldus Dirk. De behandelingen variërden van staaroperaties en het recht zetten van ogen tot het aanme ten van een bril. Een simpel brilletje -waarvan er duizenden gebruikte en niet-gebruikte exemplaren aan boord waren- was vaak al voldoende om een volledig nieuwe wereld voor de patiënten te laten opengaan. „Het was heel fijn de mensen op die manier te helpen, ook al lie pen ze met monturen uit het jaar nul compleet voor joker. Maar dat vonden ze niet interessant. Ze waren veel te blij dat ze naja ren weer wat konden zien." woensdag 7 augustus 2002 Aardenburger Dirk van Gilst is terug van een hulpmissie naar Honduras. „Die mensen waren heel gelukkig met een simpel brilletje." foto Peter Nicolai Al koesterden de PSD-werknemers aanvankelijk het nodige wantrouwen tegen een waakhond aan boord, tot op heden is er nog nie mand 'op de bon geslingerd'. foto Mechteld Jansen TERNEUZEN - Wil hij zijn rij bewijs niet kwijt raken, dan moet een 39-jarige Axelaar er de komende twee jaar voor zorgen dat hij niet met justitie in aanra king komt. De kantonrechter legde hem gisteren namelijk een voorwaardelijke rijontzegging van een half jaar op voor de gro ve snelheidsovertreding die hij vorig jaar zomer op de provinci ale weg nabij zijn woonplaats maakte. De man werd geflitst terwijl hij 156 kilometer per uur reed, en dat was 7 6 kilometer harder dan daar ter plaatse is toegestaan. Omdat hij een eigen bedrijf heeft, kan de Axelaar zijn rijbe wijs niet missen, zo liet hij de officier van justitie en de kan tonrechter weten. Beiden toon den zich daar gevoelig voor. „Eigenlijk zou ik hier volgens de richtlijn zes maanden onvoor waardelijke rijontzegging voor kunnen eisen", aldus officier van justitie G. Oosterveld. Die kwam de Axelaar tegemoet door naast een boete van zeven honderd euro een half jaar voor waardelijke rijontzegging te ei sen. Melens vonniste conform de eis. door Jan Jansen VLISSINGEN - Halverwege het gesprek met PSD-direc- teur Harold Thomaes en zijn controleur Willem Nijsten ont snapt de verzuchting: „Heren, u lijkt nu alle medewerkers zo'n beetje heilig te verklaren en dat strookt niet echt met de introductie van de controleur in januari. Toch?" Tja, om wat zwart op wit staat, kan Thomaes moeilijk heen. In de mededeling aan het perso neel stond immers dat een be tere handhaving van afspra ken en gedragsregels nodig is om te voorkomen dat, met het einde van de bootdienst in zicht, 'de zaak verslapt of af glijdt'. De taak van oud-poli tieman Nijsten leek duidelijk: scherp toezien of iedereen naar behoren doet waarvoor hij wordt betaald. Maar nu ligt het allemaal heel anders, klinkt het uit twee monden. De directeur erkent dat hij de zaak verkeerd heeft ingeschat. „In januari dachten we inderdaad nog een soort Gestapo nodig te hebben om de boel overeind te houden. Dit is een aflopende zaak he, vergeet dat niet. En het kwam ook uit de medewerkers zelf. Die zoch ten rechtvaardigheid, zo van: 'ik doe het goed, maar geldt dat wel voor iedereen?" „In de praktijk is het reuze meegevallen. Er zijn geen structurele onregelmatighe den geconstateerd, nee, ook niet bij de uitzendkrachten. Bovendien ligt het niet in Nijs- tens' karakter de boel op scherp te zetten. Hij opereert veel meer als ombuds- en ver bindingsman. Hij hoort aan boord dat iemand niet goed in zijn vel zit en gaat daarmee naar personeelszaken. Dan doe je veel meer goed dan wan neer je als een rigide controleur tekeergaat." Uzige stilte Nijsten knikt instemmend. Hij heeft nooit de boeman, de waakhond, of wat voor etiket er ook op geplakt is, uit willen hangen. Hij wilde na zijn ver vroegde pensionering als poli tieman weer 'omgang met mensen' en heeft dat bij de PSD in ruime mate gekregen. De controleur geeft wel toe aanvankelijk op veel weer stand te zijn gestuit. Een lang durige, ijzige stilte was soms zijn deel als hij ergens binnen kwam. „Mensen gaan er ook meteen zelf verhalen aan op hangen, bijvoorbeeld over ie mand die hen van achter het muurtje in de gaten houdt. Je hoort echt de gekste dingen. En als ze iets zeggen, is het wel eens ongenuanceerd. Dat is de scheepvaartcultuur, he? Ze winden er geen doekjes om." Door alleen maar 'een luiste rend oor' te zijn, is hij inmid dels ingeburgerd en geaccep teerd. „Ze weten dat ik ze niet zomaar op rapport slinger. Als ik binnenkom in de stuurhut, duik ik niet meteen in het jour naal van de kapitein. Ik struin ook niet het hele schip af om te zien of die ene matroos wel aan het werk is. Ik speel geen big brother. Ik luister. Naar hun spijt en woede. Want als ze even tijd hebben komt dat er uit, de frustratie over de tunnel en het einde van de boten, over hun toekomst. Wat moeten ze nou verder? Ze zijn in dit be drijf gegroeid zonder papieren maar met bewezen kwalitei ten, maar wat kunnen ze daar mee bij een ander bedrijf. Dat houdt vooral de mensen van boven de veertig bezig." Specialisme „Ze hebben Westerschel- dekennis", vult Thomaes aan. „Daar worden ze ook naar be loond, daaraan ontlenen ze hun status. Hun bange vraag is of er voor dat specialisme straks nog wel een markt is. Die onzekerheid moeten ze kwijt." Het is een constatering waarvoor de directeur zijn controleur eigenlijk niet nodig heeft. „Ik kom vaak genoeg zelf aan boord. Ik hoor ge noeg, en hoe... die mannen ne men geen blad voor de mond, hoor." Over onregelmatigheden aan boord zegt Nijsten intussen nog niet één rapport te hebben geschreven. Het was niet no dig. Ook niet bij de alcoholcon trole, zelfs nog niet één drun ken sailor betrapt? „Nee. Kijk, je kunt niet uitsluiten dat ie mand wel eens wat gebruikt, maar het is bijna niet te contro leren en ze weten ook wel dat daar met mij niet over valt te praten. Biertje? Nee, geen den ken aan." Loyaliteit Wat hem veel meer is opgeval len, is de loyaliteit richting PSD. Onderling, tussen ver schillende ploegen wil nog wel eens kinnesinne heersen. Maar de bootdienst kan op de be manning rekenen, denkt Nijs ten. Toch een heiligverklaring? „Nee, maar het heeft me wel verbaasd dat mensen in dit sta dium nog zo betrokken zijn bij hun werk." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Voor zijn be trokkenheid bij het dodelijk on geval met een jeugdige brom fietser op de Kanaalweg tussen Rctranchement en Sluis is een 23-jarige man uit Sint Laureins gisteren door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van 250 euro en een voorwaardelijke rijontzegging van drie maan den. De man sloeg 5 november vorig jaar rond 18 00 uur met zijn tractor en daarachter een lege bietenkar de Kanaalweg op. De bromfietser naderde over het fietspad, maar de verdachte zag hem over het hoofd, met het fa tale ongeval tot gevolg. Hoewel er volgens officier van justitie G. Oosterveld geen aan wijzingen te vinden waren voor grove onachtzaamheid en het landbouwvoertuig technisch ook helemaal in orde was, vond ze dat hij wel straf verdiende „Hoe goed u ook heeft opgelet, een rijontzegging doet hier recht aan de zaak." Oosterveld eiste een onvoorwaardelijke ontzegging van drie maanden en een boete van 250 euro. Advocaat De Lange pleitte na mens zijn cliënt voor vrijspraak, danwel een geheel voorwaarde lijke rijontzegging. De advocaat wees er op dat de bromfiets van het slachtoffer was opgevoerd. 'Een te hoge snelheid in combi natie met onoplettendheid' van de zijde van de bromfietser la gen volgens De Lange aan het ongeval ten grondslag. Kantonrechter A. Melens: „We zullen nooit precies weten wat er gebeurd is", zei Melens. „Ik denk wel dat u hem had moeten zien, door stapvoets voorzichtig het fietspad over te steken." REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Advertentie ook verkrijgbaar bij VVV, bibliotheek en gemeente theater op locatie in Zeeland festivalhart Abdij Middelburg as i CSM DrtMïVEO 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerfestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35