Belgische bank sluit kantoren Het Zeeuwse ritme van de stam Rommelmakers gaan op de bon Speurder heeft deel Lam Gods mogelijk in Gent getraceerd Botsing in Axel zeeuwse almanak Verwendag Grensarbeid wil toch snelle aanpassing van Nederlandse wetgeving Vestigingen in Hulst en Oostburg dicht, personeel mogelijk op straat VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE door Sheila van Doorsselaer HULST - Stichting Grensar- beid wil dat de Nederlandse wetgeving zo snel mogelijk wordt aangepast, nu er bij het Europees Hof een doorbraak is bereikt over het aanpassen van pensioenrechten. De korting op het pensioen van partners van gewezen grensarbeiders is in strijd met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De Nederlandse regering kan nu volgens de stichting niet meer achterblijven. Eind vorig jaar besliste de toen malig staatssecretaris van Soci ale Zaken en Werkgelegenheid, Hoogervorst, dat de kortingen op de aow-uitkeringen van vrouwelijke partners van gewe zen grensarbeiders ongedaan gemaakt moeten worden. Stich ting Grensarbeid, die zich inzet voor de belangen van voorna melijk Zeeuwse en Brabantse grensarbeiders, heeft hier altijd op aangedrongen. Door de val van het paarse kabinet en de volgens de stichting wat moei zame aanvang van het nieuwe kabinet, kon de aangekondigde wetswijziging nog steeds niet worden goedgekeurd. De stich ting was hier eerst niet rouwig om omdat de nieuwe volksver tegenwoordigers nog niet ge noeg waren ingevoerd in de ma terie om de juiste beslissingen te nemen. „Liever wat langer wachten dan een halfslachtig akkoord", was de mening van I. Cools. Nu in navolging van Hooger vorst ook het Europees hof voor de rechten van de mens heeft ge oordeeld dat de korting op de pensioenen van partners van grensarbeiders niet volgens de regels is, meent de stichting dat nu niet langer moet worden ge wacht op aanpassing van de Ne derlandse wetgeving. De Socia le Verzekeringsbank (SVB) kan op grond van het arrest niet lan ger wachten met het aanpassen van de pensioenrechten. Stich ting Grensarbeid spoort oud- grensarbeiders dan ook aan me teen een verzoek tot aanpassing van hun dossier in te dienen bij de SVB. Recht op aanpassing is met terugwerkende kracht nu slechts mogelijk tot 1 januari 2002, maar de stichting is op grond van het arrest al een on derzoek begonnen naar de ove rige jaren waarvoor de vrouwen werden gekort. AXEL - Op de kruising Trac- taatweg/Langeweg in Axel heeft gistermiddag rond half drie een kop-staartbotsing plaatsgevonden waarbij twee auto's betrokken waren. Een vrouw uit Almere reed over Tractaatweg, in de richting Ter- neuzen. Voor haar reed een 43- jange vrouw uit Temeuzen die, omdat het verkeer voor haar plotseling tot stilstand kwam, abrupt remde. De vrouw uit Al mere slaagde er niet in haar voertuig nog op tijd te stoppen en raakte haar voorgangster. Er was alleen blikschade. Hadden we eindelijk een paar tropische dagen, liep ie dereen nog te klagen: veel te heet. Behalve dan die dame uit de randstad. Ze had zich zelf getrakteerd op een ver wendag in het vakantiepark aan de Walcherse kust. Na het saunabezoek en een fijne massage meldde ze zich fris van de lever aan de balie waar de medewerkers zich met de tong op de schoenen door de dag heen sleepten. Ze vroeg hen om een muntje. - Aan dat verzoek werd vol daan, zij het niet bepaald vlotjes. „Sorry mevrouw, lamgeslagen door de hitte", luidde het excuus. Onze da me zweeg hooghartig, liep monter de gang uit, en wierp haar muntje in de gleuf. „Het is ook nooit goed. Zon, zee en strand, wat wil je nog meer...", hoorde men haar mompelen. „Eindelijk mooi weer." En welgemoed vleide ze zich onder de snelbruiner neer. door Wout Bareman GENT - Opnieuw staan speur ders op het punt het gestolen pa neel De Rechtvaardige Rechters van het kunstwerk De Aanbid ding van het Lam Gods terug te vinden. Het paneel werd in 1934 gestolen uit de Sint Baafskathe- draal in Gent. Vermoedelijke dader was koster Arseen Goe- dertier, die dat jaar op zijn sterf bed verklaarde dat hij de enige was die wist waar het paneel zich bevond. Door de jaren heen bemoeiden Jan en alleman zich met het ver dwenen paneel. De meest uit eenlopende theorieën deden de ronde. In het najaar van 2000 bijvoorbeeld kwam de Ant werpse politieagent Chris Nop- pe tot de conclusie dat het pa neel - een van de 26, die de beroemde gebroeders Van Eyck in de vijftiende eeuw vervaar digden - verborgen moest zijn in de graftombe van koning Albert I. die twee maanden voor de diefstal ten grave werd gedra gen in de Onze Lieve Vrouwe- kerk in Laken. Noppe stelde dat na het bestuderen van de post stempels van de negen afper- singsbrieven die de dief naar het bisdom verzond. Door lijnen te trekken kwam de agent uit op een centraal punt in Laken. Bo vendien liep één van de lijnen dwars over twee justitiepalei zen en dat moest een verwijzing zijn naar De Rechters. Gezever De 28-jarige Gentse verpleger/ detective Jurgen Ghyselinck doet de verklaringen van de tientallen speurders die hem voor gingen nu af als 'gezever'. Hij heeft het meesterwerk - Het Lam Gods wordt beschouwd als het hoogtepunt van de schilder kunst ten tijde van de Vlaamse primitieven - gelokaliseerd. Het bevindt zich in een dichtgemet selde nis in een vroeger bordeel aan de Sint Antoniuskaai in Gent. Het pand is nu in gebruik als kantoor en hij heeft de huidi ge eigenaar schriftelijk toe stemming gevraagd om de nis te mogen uitbreken. De theorie van Ghyselinck: de zaak draai de inderdaad om Goedertier, maar die heeft het paneel niet gestolen. Dat was het werk van twee andere mannen, van wie er één als kerkbediende in onge nade was gevallen bij de bis schop. Uit wraak stal hij het pa neel. De twee wilden de bisschop er mee afpersen. De twee mannen en Goedertier verstuurden ver volgens minstens negen dreig brieven aan de bisschop, die werden ondertekend met de let ters ANS en DUA. Na diens dood werd in een bureaula van Goedertier een schriftje gevon den, voorzien van de titel Goede Werken. Daarin zaten ook schetsen van een huis, waar schijnlijk dat op de kaai. Goe dertier verwees ook naar Antonius van Padua, bescherm heilige van verloren zaken én patroonheilige van de liefde. Volgens speurder Ghyselinck zijn ANS en DUA verwijzingen naar Antonius van Padua. Goe de Werken zou duiden op het bordeel, immers, zo werden des tijds de diensten genoemd die vrouwen in een bordeel aan mannen aanboden. Ghyselinck is er zeker van: alles wijst erop dat het verdwenen paneel is ver stopt in het huis aan de Sint An toniuskaai. Hij en het bisdom wachten vol spanning op toe stemming van de huisbaas om de nis onder de trap uit te bre ken. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge s 0113-341688 ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 7 augustus 2002 door Eugène Verstraeten HULST - De Belgische bank KBC wil tegen eind volgend jaar zes van de zeven kantoren in Nederland sluiten, waaronder die in Hulst en Oostburg. Een deel van het Nederlandse per soneel wordt mogelijk ontsla gen. In beide vestigingen werken nu gezamenlijk ongeveer vijfen twintig mensen. Hun toekomst is nog onzeker. In overleg met de vakbonden wordt een sociaal plan gemaakt. Volgens woord voerder S. Leunens op het hoof- kantoor van KBC in Brussel komt een deel van het Neder landse personeel op straat te staan en zal een ander deel wel licht aan een andere baan wor den geholpen. Behalve de kantoren in Hulst en Oostburg wil KBC Nederland ook de vestigingen in Putte, Maastricht, Eindhoven en Utrecht sluiten. De bankactivi- teiten voor consumenten wor den volledig afgebouwd. De dienstverlening aan Neder landse dochterondernemingen of moedermaatschappijen van bedrijven die al zaken doen met KBC in België of elders, blijft. De activiteiten worden gecon centreerd in het hoofdkantoor in Rotterdam. KBC Bank ziet zich gedwongen tot ingrijpende maatregelen, omdat de zogenoemde strategi sche doelstellingen niet gehaald worden en omdat verbetering er in de toekomst ook niet in zit. De KBC Bank krijgt daarvoor on voldoende voet aan de grond op Nederlandse bodem. Beperkt effect In 1985 verwierf de toen nog Kredietbank geheten KBC de meerderheid van de aandelen van de Nederlandse effecten- bank Bank van de Hoop Offers. Sinds 1995 werden in de grens streek kantoren geopend voor de particuliere markt. Ondanks inspanningen en investeringen bleven de resultaten onder de maat. Vorig jaar doorgevoerde initiatieven om de kosten te drukken en het rendement te verhogen hadden maar een be perkt effect en boden volgens de directie onvoldoende toekomst perspectieven. Vandaar dat nu is gekozen voor ingrijpender maatregelen. Op dit moment zijn er bij KBC Nederland 240 fulltime ar beidsplaatsen. Hoeveel mensen er moeten afvloeien en binnen welke termijn, is volgens woordvoerder Leimens in Brus sel nog niet te zeggen. „Het gaat nog maar om een voornemen en er kan best nog wel wat veran deren. Daarom is het nu nog te vroeg voor details en is ook nog niet bekend wanneer de herpo sitioneringsoperatie precies be gint. Het is wel de bedoeling dat de operatie uiterlijk eind 2003 is afgerond." door Eugène Verstraeten HULST - De politie Hulst gaat bij het begin van het nieuwe schooljaar optreden tegen scho lieren die rommel en afval op straat of in de bosjes gooien. In een brief aan het Hulster Rey- naertcollege kondigt de politie de verscherpte controle op de veroorzakers van zwerfvuil aan en vraagt de school de leerlin gen te waarschuwen. Het Rey- naertcollege heeft nu een kopie van het politieschrij ven naar al le ouders gestuurd. Het zwerfvuil bestaat uit lege blikjes, zakjes, flesjes en andere kleine zaken die klakkeloos op straat, plantsoen of wegberm worden gesmeten. Scholieren die op de bon worden geslingerd zijn meteen een flink deel van hun zakgeld kwijt. De laagste bekeuring voor bijvoorbeeld het op straat gooien van een leeg blikje is voor personen van zes tien j aar en ouder 4 6 euro. Ieder een tussen de twaalf en zestien jaar moet een boete van 23 euro neertellen. „We constateren dat er met na me in de buurt van de twee vesti gingen van het Reynaertcollege veel zwerfvuil ligt"zegt de Hul- sterpolitiechef E. Kint. „En ook de mensen van de gemeentelijke plantsoenendienst treffen heel wat rommel aan. Een groot deel van de jeugd maakt geen ge bruik van de afvalbakken. Er wordt gewoon te nonchalant met afval omgegaan." Kint benadrukt dat de politie zeker geen heksenj acht wil hou den en op alle straathoeken op de loer gaat liggen. „We willen wel proberen het gedrag in een andere richting te sturen. De scholieren erop wijzen dat ze him rommel ook in een bak kun nen gooien. Op een betrekkelijk klein grondgebied heb je een concentratie van scholen en dus ligt er al een zekere druk op de wijk. Met name door het grote aantal verkeersbewegingen van fietsers en van scholieren die naar de buurtwinkel gaan. Ons doel is de wijk zo leefbaar moge lijk te houden." Blikvangers Op verschillende invalswegen naar het Reynaertcollege zijn zogenaamde blikvangers ge plaatst, waar passanten al fiet send hun blikjes in kunnen mik ken. „Daar wordt redelijk gebruik van gemaakt", weet Kint. „Velen kopen een blikje en drinken dat al rijdend op. Maar als dan hun telefoontje gaat, moeten ze het blikje toch kwijt. De politie hoopt dat het strenger toezicht op korte termijn leidt tot een flinke vermindering van het zwerfvuil. „Anders zitten we straks met een enorme berg blikjes en flesjes. Wij rekenen erop dat ook de ouders hun kin deren erop wijzen dat ze hun ge drag moeten veranderen." De blikvangers langs de ver schillende wegen naar het Rey naertcollege worden redelijk benut. foto Wim Kooyman door Jeffrey Kutterink Wat is dat toch met die bomen in Zeeland? Alsof ze verwijzen naar de drommen toeristen in de file, staan elzen, populieren en knotwilgen overal keurig in de rij. Over het waarom is een boom op te zetten. De vertoning begint al bij Rilland. In de fruitgaarden op Zuid-Beveland maken ze het wel erg bont. Door de rijen bomen, zie je het bos niet meer. Toegegeven, het is praktisch dat de houtgiganten in rijen staan. U wilt er toch ook niet aan denken dat u midden op een dijk met een gracieuze eland- proef een eigenwijze populier moet ontwijken. Maar in Zeeland staan wel heel veel rijen bomen: ze markeren dij ken, landgoederen, wegen en omzomen fruitboomgaarden. Een sterk voor beeld daarvan is te vinden in de Zak van Zuid-Beveland. In tegenstelling tot de polderwegen liggen de fruit boomgaarden kaarsrecht. Fruitteler E. van der Hage uit 's -Heer Abtskerke plant graag een boompje. Hij wil er zelfs wel voor van zijn tractor stappen. Glimlachend en instemmend knikkend hoort hij de bevindingen aan. De teler kijkt eens rond over het bijna één hec tare grote perceel en brult boven het ge ronk van de dieselmotor: „Het draait in de fruitboomgaarden alleen maar om rijen en afstanden." Het familiebedrijf is vijftien hectare groot. Eenderde staat gevuld met pe renbomen. Fier stapt de Bevelander op een rij af. „Natuurlijk is het met pluk ken makkelijk dat de bomen op rij staan. Maar er is meer aan de hand. Ik wil er graag met de tractor tussendoor kunnen rijden om het gras te maaien en om gewasbeschermingsmiddelen te kunnen spuiten. Denk nou niet dat het zomaar wille keurige rijtjes zijn. Tussen elke bomen rij zit op de centimeter nauwkeurig 3,5 meter afstand. En ook in de rij heerst absolute orde. Elk boompje staat 1,5 meter van het andere. „De peer moet ruimte hebben om te groeien en de zon moet er goed bij kunnen. Van nature groeien de takken omhoog. Wij span nen ze met een touwtje nog net niet ho rizontaal. Daar groeien de peren beter door." Windscherm De zwaarbeladen twijgjes hebben het bij de eerste zucht wind zwaar te ver duren. De boom van wraak draagt geen vruchten en dus vormen elzen of Itali aanse populieren uit solidariteit een windhaag. Hoge bomen vangen nu een maal veel wind. Zulke imposante bo menrijen, omzomen dan ook bijna alle boomgaarden op de Bevelanden. „Het groene windscherm werkt twee kanten op. Het houdt de wind buiten en be strijdingsmiddelen binnen." Vooral de els is voor die klus een popu laire jongen, weet landschapsinrichter W. Joosse. „Snelgroeier, hoog en door winterse kaalheid goed inpasbaar in het Zeeuwse landschap." Werkend voor het Bureau Ruimte en Groen, weet hij maar al te goed dat de bomenrij het landschap domineert. „De veelheid aan bomenrijen is mis schien typisch Zeeuws", zet hij een boom op. „Het ontstaan ervan heeft te maken met de invulling van het land schap. Bomen markeren allereerst de dijken. Je vindt bovenop de taluds veelal populieren. Door de hoogte en het ontbreken van onderbeplanting, ontstaat het ritme van de stam. In Zeeuws-Vlaanderen, Tholen en Schou- wen-Duiveland zie je soortgelijke structuren." Bomen staan overal in Zeeland keurig in rijtjes aangeplant. En dat is niet zonder reden. foto Dirk-Jan Gjeltema Walcheren telt minder dijken dan de Bevelanden, dus vind je daar minder rechtlijnigheid. „Hagen van essen en iepen beheersen het beeld. Daartussen groeit opslag van essen en wilde roos. Stammen zie je nauwelijks, waardoor minder ritme in het landschap aanwe zig is. Een uitzondering vorm het Ka naal door Walcheren, waarlangs rijen abelen - witte populieren - staan." Efficiënt De feiten op een rij verklaren veel bo menrijen, maar niet alle. Met een klap slaat de landinrichter een historische atlas open. Overzichtskaarten van de Zeeuwse polders maken het rechtlijni ge landschap in één oogopslag duide lijk. Wijzend op de kaart „Stukken land tussen dijken zijn zo efficiënt mo gelijk ingedeeld: in rechthoeken of vierkanten. Het duidelijkst is dat in Borsele. Tussen de percelen staan nau welijks bomen, maar wel op de dijken." Knotwilgen zijn in de minderheid. „Vroeger maakten mensen er beschoei ing of matten van. Tegenwoordig is het meer een herinnering aan het verleden. Het is gebruikelijk om bij landinrich ting te letten op de historie. Op nieuw- landpolders hoor je populieren te planten, op oudlandpolders eiken. De duurzame eik verwijst naar het verle den." Taal uit het oerbos? Nee, het is respect voor ongeschreven regels van de land inrichting. Sommige landschapsin richters wijken er tegen beter weten van af. Een ronduit slecht voorbeeld vindt Joosse de bomenrijen bij de Vlak- etunnel. „Bomen zouden in dezelfde richting moeten staan als de autoweg. In plaats daarvan staan ze in de rich ting van de vaarweg. Mensen beseffen daardoor niet dat ze onder water door rijden, want ze associëren bomen en water niet met elkaar." Bij Ruimte Groen vinden ze dat zulke landinrichters de boom in kunnen. Hoe verleidelijk ook, het bureau wijkt niet af van zijn principes. Zie het ontwerp voor de inpassing van de weg naar de volgend jaar maart te openen Wester- scheldetunnel Wat er ook langs komt: geen bomen. „Mensen verwachten dat wel", lacht Joosse. „Maar bomen ont nemen het zicht op het Zeeuwse land schap. Dat moet centraal staan, niet de weg. Anders gaat die een eigen leven leiden." Daarmee klampt Ruimte Groen zich weliswaar vast aan een boom Maar de landinrichters hebben hun ideeën wel op een rij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33