Bijna 1,9 miljoen voor Zuidhoek ^™nb"Sa„nd Het Zeeuwse ritme van de stam Opwarmen voor vampiertikkertje Strandkrant laat Opknapbeurt Zierikzees bedrijventerrein kan dit najaar van start Twee gewonden bij ongeval in Brijdorpe Muziek en mossels op Zierikzeese Havendag zeeuwse almanak Verwendag VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VA KAN IE VAKANTIE waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 7 augustus 2002 door Famke van Loon RENESSE - Renesse en Schou- wen-Duiveland zijn dit jaar niet in beeld als populaire kust plaats. In de Strandkrant, waarin jaarlijks de meest hippe en trendy badplaatsen van Ne derland worden besproken, wordt met geen woord gerept over de West-Schouwse kust. Volgens F. van Kessel, adjunct hoofdredacteur van BasisMedia BV, wil de Strandkrant vooral een 'geografische peiling' geven van wat er langs de kust gaande is. Wat betreft Zeeland is dit jaar gekozen om Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen eruit te lichten. Zowel de Schouwse strandpaviljoenhouders als de Stichting promotie Schouwen- Duiveland in de 21ste eeuw vin den het niet terecht dat noch Re- nesse noch Schouwen-Duive- land vermeld zijn. „Je kunt hier niet zomaar aan voorbij gaan", vindt stichtingsvoorzitter E. Troost. Langs de Nederlandse kust wordt jaarlijks in de zomer maanden de Strandkrant ver spreid. Deze gratis krant geeft een overzicht van de populaire badplaatsen. Met artikelen over kite-surfen, strandfeesten en de laatste badmode geldt de krant als graadmeter voor j ongeren en jonge volwassenen waar zij deze zomer aan de kust kunnen neer strijken voor vertier. Vorig jaar nog mocht Renesse Zeeland vertegenwoordigen met een tiende plaats in de bad plaats top tien. Gezien de vroegere reputatie als ongelimiteerd feestoord was de ze klassering al een kleine ader lating. Onterecht Voorzitter Troost van de Stich ting Promotie Schouwen-Dui- veland in de 21ste eeuw vindt het niet terecht dat het eiland buiten het blikveld is gebleven. „Ze hebben ons gewoon overge slagen. Ik vind een strandkrant niet compleet als Schouwen- Duiveland er niet in staat."Ook voor de ondernemers op het strand is het niet gunstig dat de Westschouwse kust dit jaar bui ten deze promotie valt. „Zeer vervelend. Ik denk dat we hier een strand hebben dat de ver melding waard is. Het is mooi, schoon en rustig. En we doen natuurlijk zat aan activiteiten", aldus L. Hart, voorzitter van de Vereniging Strandpavil joenhouders Schouwse Kust (VSSK). Ondanks de teleurstelling vindt voorzitter Troost niet dat er nu direct een man over boord is. „Het is niet zo schrikbarend omdat Renesse toch landelijk een goede bekendheid heeft." Wel is het negeren van Schou- wen-Duiveland voor zijn stich ting aanleiding voor de editie van 2003 actie te ondernemen. BRIJDORPE - Twee 22-jarige inwoners van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn maandagavond gewond ge raakt bij een verkeersongeluk op de ringdijk bij Brijdorpe. De auto waarin de twee samen meteen 19-jarige en een 21-jari ge Schouwen-Duivelander za ten, raakte in een bocht van de weg. De bestuurder, die volgens de politie tweemaal de toegesta ne hoeveelheid alcohol op hacl, raakte de macht over het stuur kwijt en de auto belandde uit eindelijk in de sloot. De jongens moesten door de brandweer uit het wrak van de auto bevrijd worden. De gewonden werden naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes en het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam overge bracht. De bestuurder van de auto moestzijnrijbewijsinleve- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zierikzee se Havendag beleeft vrijdag 23 en zaterdag 24 augustus de vijftiende editie. Ook deze keer staat het visserijevene ment bol van mosselen en muziek. Water speelt even eens een belangrijke rol. Het festijn wordt zaterdagavond laat afgesloten met een groots vuurwerk. Vrijdag 23 augustus zijn de huizen aan de Nieuwe Haven versierd en verlicht om Zie- rikzee alvast in de stemming te brengen. Draaiorgel Alan- ti zorgt voor muziek en in de feesttent aan het Luitje be gint om 20.00 uur het concert van shantykoor De Hoekse Waard. Om 21.30 uur steekt de band Bad Hair Day van wal en het is de bedoeling dat versierde en verlichte schepen om streeks 22.00 uur de haven binnenvaren. Opening De officiële opening van de Havendag 2002 volgt zater dag 24 augustus. De mossel prinses geeft, geassisteerd door burgemeester J. Assel- bergs van Schouwen-Duive land, om 13.15 uur het start schot waarna iedereen die dat wil mee kan varen met de mossel vloot om Neptunus op te halen. Na een vaartocht over de Oosterschelde wordt de vloot om 15.30 uur terug verwacht in de haven van Zierikzee. De achterblijvers kunnen zich ondertussen op verschil lende manieren amuseren. Langs de Nieuwe Haven zijn attracties als het wonder- wiel, de waterschoenen en de stormbaan te vinden. Om 14.30 uur is er een Line Dance-show, modelbouw vereniging Flakkee geeft ac te de présence, er zijn paling rokers actief en Duikschool Dolphins verzorgt een de monstratie. The Original Zealand Streetparade band zorgt voor de muzikale om lijsting. Vanaf 16.00 uur worden mos selen geserveerd. Koninklij ke Harmonie Kunst en Eer geeft om 16.30 uur een con cert en de reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland ver zorgt verschillende demon straties. Het gekostumeerd boegsprietlopen door visserij en vrijwillige brandweer gaat om 19.00 uur van start. Fair Play speelt vanaf 20.30 uur in de feesttent op het Luitje, op het podium bij Bouwman is Trio Lennart Hoekman te horen, in eetcafé De Banjaard wordt de Red Buil drive-in-show gehou den en in café De Gekroonde Suikerbiet speelt de band Weekend. Bij laatstgenoemd café gaat om 22.00 uur de lampionoptocht van start. De Havendag wordt om 23.00 uur afgesloten met vuurwerk. Hadden we eindelijk een paar tropische dagen, liep ie dereen nog te klagen: veel te heet. Behalve dan die dame uit de randstad. Ze had zich zelf getrakteerd op een ver wendag in het vakantiepark aan de Walcherse kust. Na het saunabezoek en een fijne massage meldde ze zich fris van de lever aan de balie waar de medewerkers zich met de tong op de schoenen door de dag heen sleepten. Ze vroeg hen om een muntje. Aan dal verzoek werd vol daan, zij het niet bepaald vlotjes. Sorry mevrouw, lamgeslagen door de hitte", luidde het excuus. Onze da me zweeg hooghartig, liep monter de gang uit, en wierp haar muntje in de gleuf. „Het is ook nooit goed. Zon, zee en strand, wat wil je nog meer...", hoorde men haar mompelen. „Eindelijk mooi weer." En welgemoed vleide ze zich onder de snelbruiner Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge •B 0113-341688 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De opknapbeurt van bedrijventerrein De Zuid hoek in Zierikzee gaat bijna 1,9 miljoen euro kosten. Een deel van deze kosten wordt ge dekt door subsidies - naar ver wachting ruim 544 duizend eu ro - van het Rijk en de provincie Zeeland. Een onzekere factor in de be groting is nog de teruggave via het BTW-compensatiefonds, dat met ingang van 2003 van start gaat. In de berekeningen gaat de gemeente nu uit van een teruggave van 95 procent. Valt dat percentage lager uit, dan zal de gemeente het tekort aanvul len uit de risicoreserve grond exploitaties, zo heeft het college gisteren vastgesteld. Volgens zowel de gemeente Schouwen-Duiveland als de on dernemers is bedrijventerrein De Zuidhoek in Zierikzee aan een grondige facelift toe. Het terrein heeft nu een verwaar loosde en verouderde uitstra ling, de straatverlichting laat te wensen over en de bereikbaar heid van de bedrijven voor het verkeer is niet goed. Zeker als economisch 'visitekaartje' is het volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde (economische zaken) van belang dat het be drijventerrein er weer goed en verzorgd bij komt te liggen. „Dat voorkomt ook vandalisme en inbraken." De afgelopen jaren is daarom in samenspraak met de onderne- Advertentie) mers gewerkt aan het revitalise ringsplan voor het Zierikzeese bedrijventerrein, dat De Zuid hoek weer meer allure moet ge ven. Onderdelen van de vijftien deelplannen zijn meer groen op het terrein, een betere verkeers- ontsluiting en de opzet van een samenwerkingverband tussen gemeente en bedrijven op het gebied van onderhoud en col lectieve terreinbeveiliging. Voor het vernieuwingsplan is subsidie aangevraagd in Den Haag. Bij deze aanvraag zijn de kosten van het project geschat op 1,36 miljoen euro. Nu de subisidiestroom van het Rijk is zeker gesteld - de provin cie mag in totaal 6,8 miljoen eu ro verdelen - is de definitieve begroting voor het vernieu wingsproject opgesteld. In to taal zal de facelift van het be drijventerrein bijna 1,9 miljoen euro gaan kosten. Dat deze be rekening aanzienlijk hoger uit valt dan geraamd, komt volgens de wethouder 'deels omdat de cijfers iets explicieter' zijn. Ook zijn de (arbeids)kosten voor uit voering van de verschillende projecten in de afgelopen twee jaar iets gestegen. De gemeente staat voor deze kosten niet al leen aan de lat: naar verwach ting betaalt het Rijk bijna 454 duizend euro mee en doet ook de provincie ruim negentigdui zend euro in het zakje. Wanneer die bijdrage binnen enkele weken vaststaat, kan het vernieuwingsproject beginnen. De plannen worden, vanaf het najaar, in fasen uitgevoerd. Het eerste wat nu te doen staat is het starten van verschillende on derzoeken: zo moet onder meer bekeken worden waar de nieu we straatlantaarns geplaatst moeten worden voor een goede verlichting van het terrein en moet uit een parkeeronderzoek blijken op welke termijn een vrachtwagenparkeerterrein aangelegd moet worden. Wet houder Van de Velde verwacht dat de eerste plannen begin 2003 daadwerkelijk uitgevoerd kunnen worden. Bij de kerk in Renesse doen zo'n twintig kinderen mee aan Halloweenspellet jes. foto Pieter Honhoff door Andrea Bolle RENESSE - Er staat een harde wind, maar het regent niet in Renesse. Dimitri en Monique van Schouwenland Eventures slaan naast de Jacobuskerk hun tent op voor de activiteit van de dag: de Halloweenspelen. Ondanks de dreigende lucht gis termiddag kwamen er toch bij na twintig kinderen opdagen. Aan spelletjes als vampiertik kertje, moordenaartje en hekse- nestafette werd enthousiast meegedaan. Als de muziek be gint en de kinderen samen met Dimitri aan de warming-up dansjes beginnen, waait het zeil van de tent. Een vader helpt het zeil vast zetten. De harde wind kan de pret niet drukken, want de groep danst gewoon door ter wijl het zeil wordt vastgeplakt met tape. De groep van Schou wenland Eventures is opge deeld in een strandteam en een dorpteam. Volgens Monique is minder mooi weer ideaal voor de dorpsactiviteiten. Zelfs bij regen kunnen ze nog op deelne mers rekenen. „Maandag had den we het kindertheater en toen regende het, maar toch was het hartstikke druk", zegt ze. Tot en met zaterdag is het Grie- zelweek in Renesse. Vandaag staat er bijvoorbeeld een grie zeloptocht op het programma. „Dan krijgen de kinderen een spinnenweb op hun gezicht ge schminkt en kunnen ze zich ver kleden. We zetten opdrachten uit rond de kerk en bij ieder goed antwoord krijgen de kinderen een spin op het spinnenweb er bij", legt Dimitri uit. De onder nemers in het dorp hebben zich ook aangesloten bij de thema- week. Zij hebben hun etalages inge richt met een door het team uit gedeeld pakket, dat bestaat uit heksenmutsen, vleermuizen en zwarte ballonnen. wachttijd één uur door Jeffrey Kutterink Wat is dat toch met die bomen in Zeeland? Alsof ze verwijzen naar de drommen toeristen in de file, staan elzen, populieren en knotwilgen overal keurig in de rij. Over het waarom is een boom op te zetten. De vertoning begint al bij Rilland. In de fruitgaarden op Zuid-Beveland maken ze het wel erg bont. Door de rijen bomen, zie je het bos niet meer. Toegegeven, het is praktisch dat de houtgiganten in rijen staan. U wilt er toch ook niet aan denken dat u midden op een dijk met een gracieuze eland- proef een eigenwijze populier moet ontwijken. Maar in Zeeland staan wel heel veel rijen bomen: ze markeren dij ken, landgoederen, wegen en omzomen fruitboomgaarden. Een sterk voor beeld daarvan is te vinden in de Zak van Zuid-Beveland. In tegenstelling tot de polderwegen liggen de fruit boomgaarden kaarsrecht. Fruitteler E. van der Hage uit 's -Heer Abtskerke plant graag een boompje. Hij wil er zelfs wel voor van zijn tractor stappen. Glimlachend en instemmend knikkend hoort hij de bevindingen aan. De teler kijkt eens rond over het bijna één hec tare grote perceel en brult boven het ge ronk van de dieselmotor: „Het draait in de fruitboomgaarden alleen maar om rijen en afstanden." Het familiebedrijf is vijftien hectare groot. Eenderde staat gevuld met pe renbomen. Fier stapt de Bevelander op een rij af. „Natuurlijk is het met pluk ken makkelijk dat de bomen op rij staan. Maar er is meer aan de hand. Ik wil er graag met de tractor tussendoor kunnen rijden om het gras te maaien en om gewasbeschermingsmiddelen te kunnen spuiten." Denk nou niet dat het zomaar wille keurige rijtjes zijn. Tussen elke bomen rij zit op de centimeter nauwkeurig 3,5 meter afstand. En ook in de rij heerst absolute orde. Elk boompje staat 1,5 meter van het andere. „De peer moet ruimte hebben om te groeien en de zon moet er goed bij kunnen. Van nature groeien de takken omhoog. Wij span nen ze met een touwtje nog net niet ho rizontaal. Daar groeien de peren beter door." Windscherm De zwaarbeladen twijgjes hebben het bij de eerste zucht wind zwaar te ver duren. De boom van wraak draagt geen vruchten en dus vormen elzen of Itali aanse populieren uit solidariteit een windhaag. Hoge bomen vangen nu een maal veel wind. Zulke imposante bo menrijen, omzomen dan ook bijna alle boomgaarden op de Bevelanden. „Het groene windscherm werkt twee kanten op. Het houdt de wind buiten en be strijdingsmiddelen binnen." Vooral de els is voor die klus een popu laire jongen, weet landschapsinrichter W. Joosse. „Snelgroeier, hoog en door winterse kaalheid goed inpasbaar in het Zeeuwse landschap." Werkend voor het Bureau Ruimte en Groen, weet hij maar al te goed dat de bomenrij het landschap domineert. „De veelheid aan bomenrijen is mis schien typisch Zeeuws", zet hij een boom op. „Het ontstaan ervan heeft te maken met de invulling van het land schap. Bomen markeren allereerst de dijken. Je vindt bovenop de taluds veelal populieren. Door de hoogte en het ontbreken van onderbeplanting, ontstaat het ritme van de stam. In Zeeuws-Vlaanderen, Tholen en Schou wen-Duiveland zie je soortgelijke structuren." Bomen staan overal in Zeeland Êeurig in rijtjes aangeplant. En dat is niet zonder reden. foto Dirk-Jan Gjeltema Walcheren telt minder dijken dan de Bevelanden, dus vind je daar minder rechtlijnigheid. „Hagen van essen en iepen beheersen het beeld. Daartussen groeit opslag van essen en wilde roos. Stammen zie je nauwelijks, waardoor minder ritme in het landschap aanwe zig is. Een uitzondering vorm het Ka naal door Walcheren, waarlangs rijen abelen - witte populieren - staan." Efficiënt De feiten op een rij verklaren veel bo menrijen, maar niet alle. Met een klap slaat de landinrichter een historische atlas open. Overzichtskaarten van de Zeeuwse polders maken het rechtlijni ge landschap in één oogopslag duide lijk. Wijzend op de kaart: „Stukken land tussen dijken zijn zo efficiënt mo gelijk ingedeeld: in rechthoeken of vierkanten. Het duidelijkst is dat in Borsele. Tussen de percelen staan nau welijks bomen, maar wel op de dijken." Knotwilgen zijn in de minderheid. „Vroeger maakten mensen er beschoei ing of matten van. Tegenwoordig is het meer een herinnering aan het verleden. Het is gebruikelijk om bij landinrich ting te letten op de historie. Op nieuw- landpolders hoor je populieren te planten, op oudlandpolders eiken. De duurzame eik verwijst naar het verle den." Taal uit het oerbos? Nee, het is respect voor ongeschreven regels van de land inrichting. Sommige landschapsin richters wijken er tegen beter weten van af. Een ronduit slecht voorbeeld vindt Joosse de bomenrijen bij de Vlak- etunnel. „Bomen zouden in dezelfde richting moeten staan als de autoweg. In plaats daarvan staan ze in de rich ting van de vaarweg. Mensen beseffen daardoor niet dat ze onder water door rijden, want ze associëren bomen en water niet met elkaar." Bij Ruimte Groen vinden ze dat zulke landinrichters de boom in kunnen. Hoe verleidelijk ook, het bureau wijkt niet af van zijn principes. Zie het ontwerp voor de inpassing van de weg naai- de volgend jaar maart te openen Wester- scheldetunnel. Wat er ook langs komt: geen bomen „Mensen verwachten dat wel", lacht Joosse. „Maar bomen ont nemen het zicht op het Zeeuwse land schap. Dat moet centraal staan, niet de weg. Anders gaat die een eigen leven leiden." Daarmee klampt Ruimte Groen zich weliswaar vast aan een boomMaar de landinrichters hebben hun ideeën wel op een rij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27