PZC Smith stoot door de pijn heen Marko Koers verrassend in finale Uefa om opheldering PSV krijgt al fluitconcerten etappe Tour Féminin Romario steelt de show Grim heeft geen zin keepersprobleem bij Ajax op te lossen 17 Jeugdige krachtpatser uit Groningen debuteert met achtste plaats op kogel Becker en McEnroe op herhaling Numan beëindigt interlandcarrière Pardo blijft bij Feyenoord Ballotagecommissie voor Ajax-fans Remmert Wielinga naar Rabobank - Van den Herik vraagt Afscheid Gerets hoogtepunt tijdens saai oefenduel met Hertha BSC ZilbifOVtl wint dcrclü Europees record Paula Radcliffe Schandaal in taekwondo Barmby naar Leeds Ünited woensdag 7 augustus 2002 door Fardau Wagenaar MÜNCHEN - Hij kon het zelf bijna niet geloven. Het hele sei zoen werd Marko Koers er op de 1500 meter van alle kanten af gelopen, gisteravond finishte hij als derde in de kwalificatie en verzekerde zich daarmee van een plaats in de finale op de EK atletiek in München. Ook hoog springer Wilbert Pennings haal- de de eindstrijd met zijn sprong over 2.20 meter. De 29-jarige Koers verraste vooral zichzelf met zijn presta tie. Hij sprintte in de laatste honderd meter van de laatste naar de derde plaats en kon na afloop maar één ding: ontzet tend opgelucht zijn. „Yes, dit geeft echt een kick. In één keer naar de finale, dat is me nog niet vaak gelukt. Ik heb zo vaak na een race moeten afwachten of mijn tijd goed genoeg was. En nu, geen gezeik, gewoon door", zegt hij opgetogen. ,,Ik had van tevoren afgesproken dat ik al mijn agressie in de laatste 100 meter zou stoppen. Dat het ge lukt is, geeft me een lekker ge voel. Eindelijk ging ik weer eens anderen voorbij." Voor Wilbert Pennings was de kwalificatieronde vooral een overwinning op zichzelf. Na lange tijd springt hij weer pijn vrij. Een blessure aan zijn rech ter achillespees kwelde de 27- jarige Tilburger maandenlang. „Ik spring nog wel met pijnstil lers, maar voel me elke dag fitter worden." Beide finales zijn morgen. Koers hoopt voor een verrassing te kunnen zorgen. Een medaille? „Dat zeg ik niet, dan is het geen verrassing meer. Op een toer nooi gelden geen regels, het is een heel andere wereld. Ik sta er goed voor en ga de finale vol zelfvertrouwen tegemoet." Pen nings gokt op een plaats in de topvijf. „Ik voel me soepel en goed, dus waarom niet?" GPD door Guido van Riet MÜNCHEN - „Ik wil twee keer olympisch kampioen worden." Was getekend, Rutger Smith. Kogelstoter en discuswerper van beroep. Elke andere Neder landse atleet zou bij zulke uit spraken meewarig worden aan gekeken. Maar als Smith het zegt, geloof je ook dat het moge lijk is. Bij de Europese kampi oenschappen in München, zijn debuut op een groot toernooi, haalde hij met de kogel meteen de achtste plaats. De krachtpatser uit het Gro ningse plaatsje Leek is pas 21 jaar, maar onstuitbaar op weg naar de wereldtop. En alles moet voor dat doel wijken. Ook de vervelende handblessure die hem voor het EK drie weken be lette om te trainen. Smith be sloot in het Olympiastadion door de pijn heen te stoten. „Een gok, maar ik was goed in vorm en dit is toch de belangrijkste wedstrijd van het jaar." Zonder pijnstillers ramde hij de 7,25 kilo zware kogel weg. Met het risico dat het beginnende scheurtje in één van zijn vinger kootjes zou verergeren. „Ja, je moet dat ding toch voelen", zei Smith. Hij kent geen enkele twijfel. De blonde reus, twee meter bij 125 kilogram, heeft wat je noemt 'een goede kop'. Hij bezit een toewijding en men tale kracht die zijn leeftijdgeno ten in de Nederlandse atletiek node missen. Voor hem geen vriendin of doorzakken in de kroeg. De beste wil hij worden, dus voor iets anders dan eten- trainen-slapen is geen ruimte. Al toen hij drie jaar was, wilde Smith op atletiek. Van zijn ou ders moest hij nog tot zijn zesde wachten. Onder het trainersduo Gert Damkat en Joop Tervoort ging hij snel vooruit. Europese jeugdtitels met kogel en discus in 1999 werden een jaar laterge- volgd met goud en brons op de wereldkampioenschappen voor junioren. Vorig jaar volgde een terugslag. Smith scheurde een borstspier bij het bankdrukken Vrij snel was hij terug op niveau. De overstap naar de senioren, voor veel Oranje-atleten een helse klus, was voor Smith een makkie. Zonder zenuwen be trad hij gisteren het imposante Olympiastadion. „De druk is groter, dat is het enige verschil." In de kwalificatie hield hij het al na twee pogingen voor gezien. Hij wist voor zichzelf dat zijn 20,17 meter genoeg zou zijn om de finale te bereiken. „Ik heb niks bijzonders gezien daar", zei hij over zijn tegenstanders. Actiefilms Ook het lange wachten bracht hem niet van de wijs. Smith stond 's ochtends al om zes uur op voor de kwalificatie om tien uur. „Het lichaam heeft vier uur nodig om wakker te worden." Pas om half negen 's avonds volgde de finale. Smith doodde de tussenliggende uren met sla pen en films kijken. „Ik heb dvd's van Pearl Harbour, The English Patient en Seven Years in Tibet bij me. Actiefilms? Ook, maar die heb ik niet nodig om me op te laden voor de finale. Dat doe ik pas in het stadion." De eindstrijd ging hij in met het laagste persoonlijk record van de twaalf finalisten. Als jong broekje tussen de ervaren derti gers. Smith had graag zijn per soonlijk record van 20,39 meter verbeterd, maar dat zat er in de stromende regen niet in. De ring was veel te glad. Een stoot van 19,73 bracht hem de achtste plaats. Na de vierde poging be sloot hij te stoppen. Met het oog op het discuswerpen wilde hij geen risico meer nemen. Opvallend genoeg had hij in Zuid-Duitsland veel steun aan Troy Douglas. De twee tegenpo len slapen samen op één kamer. Een nuchtere Groninger en een vaatje buskruit uit de Cariben, een groter contrast is niet denk baar. Maar ze blijken het perfect met elkaar te kunnen vinden „Troy is rustig. Voor de buiten wereld is hij een grappenmaker, maar op de kamer zet hij jazz op en is hij heel relaxt." Troy Douglas, al bijna 40 jaar, deed het ovengens naar beho ren gisteren. De sprinter haalde op de 100 meter de halve finale. Douglas eindigde in zijn serie als derde in 10,35 seconden. Geen schokkende tijd, maar het was voldoende voor kwalifica tie. ANP Rutger Smith balt de vuisten na een uitstekende stoot. foto Olaf Kraak/ANP WHITE PLAINS - John McEnroe en Boris Becker spelen vol gende maand een liefdadigheidswedstrijd bij de US Open in New York. Voor de vrouwenfinale van het grandslamtoernooi zullen de twee voormalige nummers één van de wereld het in het Arthur Ashe-stadion tegen elkaar opnemen. De winnaar mag een bedrag van 50.000 euro schenken aan een goed doel. RTR ZEIST - Arthur Numan is niet langer beschikbaar voor het Nederlands elftal De speler van Glasgow Rangers wil zich volledig gaan richten op zijn loopbaan bij de Schotse club, waar hij tot de zomer van 2003 onder contract staat. Numan heeft dat bondscoach Dick Advocaat laten weten. De 32-jari- ge Numan debuteerde op 14 oktober 1992 in het Nederlands elftal. Hij speelde 45 interlands en maakte deel uit van de se lectie van het Nederlands elftal tijdens de WK's in 1994 en 1998 en tijdens de EK's in 1996 en 2000. GPD ROTTERDAM - Sebastian Pardo komt komend seizoen uit voor Feyenoord Trainer Bert van Marwijk wil graag over de linkermiddenvelder beschikken. Hij vindt het niet nodig dat de twintigjarige Chileen een jaar bij Excelsior ervaring op doet. „Ik vind het echt een hele goede speler", aldus Van Marwijk. Feyenoord huurt Pardo minimaal een jaar van Uni- versidad de Chile. Hij traint deze week nog mee met het eerste elftal van de Rotterdammers. Daarna keert hij terug naar zijn geboorteland. Pardo wacht nog op een verblijfs- en werkver gunning. ANP DEN HAAG - Supporters van Ajax die een plaatsje op de Zuid-tribune, in de volksmond de F-side, willen, zullen zich voor een ballotagecommissie moeten bewijzen. Ajax heeft, na overleg met de politie en de gemeente Amsterdam, voor het aanstaande voetbalseizoen een aantal veiligheidsmaatrege len aangekondigd. Zo zullen alle fans die een plekje op de Zuid-tribune krijgen, zich iedere wedstrijd opnieuw moeten legitimeren. De club hoopt zodoende mensen met een stadi onverbod te weren. Van de 500 stoelen op de Zuid-tribune mogen er 350 bezet worden door seizoenkaarthouders. Om in aanmerking te ko men voor een doorlopend plaatsbewijs dienen de supporters op gesprek te komen bij een speciale commissie. Deze zal be staan uit afgevaardigden van Ajax, de Supportersvereniging Ajax, de beveiligingsorganisatie WWS en, mogelijk, de Onaf hankelijke Fanclub Ajax (OFA). De laatste organisatie heeft aan Ajax laten weten (nog) niet in de commissie plaats te wil len nemen. GPD EINDHOVEN - Remmert Wielinga rijdt volgend seizoen voor Rabobank. De Eindhovense wielrenner verklaarde gisteren dat hij de aanbieding van de Nederlandse profformatie „zo goed als zeker" zal accepteren. „Het is voor 99,9 procent rond", aldus de Brabander die dit seizoen voor De Nardi reed. Daarnaast werd ook bekend dat Matthé Pronk, Coen Boer man, Marcel Duijn, de Zwitser Markus Zberg en de Belg Geert Verheyen naar een andere werkgever moeten uitkijken. „Ze hebben dit jaar te weinig laten zien", aldus Rabobank-mana- ger Jan Raas. ANP if. door Jochem Lippmann ROTTERDAM - Voorzitter H Jorien van den Herik heeft i Uefa-secretaris Gerhard Aigner 5- om opheldering gevraagd over de gang van zaken rond de no- 4 initiaties voor de verkiezing van r Europees trainer van het jaar. p De titel gaat naar Del Bosque (Real Madrid), Topmöller (Bay- er Leverkusen) of Ferguson (Manchester United). Ie I® Trainer Bert van Marwijk is bij j- de tweede selectieronde afge- •e vallen. De oefenmeester van jj; Feyenoord kreeg tot dusver ech- ie ter de meeste stemmen van alle I- genomineerden. Op de door de r website van de Uefa gehouden peiling kreeg Van Marwijk meer i£ dan twee keer zo veel stemmen dan nummer twee Del Bosque. De Uefa was echter niet gevoe lig voor de veelal Rotterdamse C van onze sportredactie AMSTERDAM - Fred Grim keert niet terug in de selectie van Ronald Koeman. De ex- doelman van Ajax heeft be dankt voor de eer. Inmiddels heeft de Amsterdamse club AZ- doelman Henk Timmer bena derd om de plotse vacature na de blessures van Didulica en Lo- bont te vervullen. Grim is vrijdag benaderd met de vraag om weer bij de selectie te komen. De doelman vroeg enke le dagen bedenktijd. „Ik heb daarna besloten het niet te doen. Vorig jaar werd mijn contract i niet verlengd en ik heb het daar geestelijk erg moeilijk mee ge had. Vervolgens ben ik met va- n kantie gegaan en heb gepro- p beerd de knop om te zetten en me voor te bereiden op mijn nieuwe rol als keeperstrainer van de jeugdselecties op de Toe- 5 komst." „Dat is me uiteindelijk gelukt", 8 vervolgt Grim. „Ik ben met veel plezier begonnen aan mijn nieu- jj we baan en nu zou ik weer de i_ knop terug moeten zetten. Ik heb er geen zin in om voor zo'n fans die via internet hun stem uitbrachten. „Raar, want wat heeft een verkiezing voor zin als de uitslag toch de prullenbak in gaat", aldus Van den Herik. De voorzitter vindt het vooral vreemd dat Ferguson zichzelf heeft genomineerd. De trainer van Manchester United, een club die vorig jaar niet succes vol was, maakt deel uit van het comité dat de nominaties ver zorgt. „Ik heb Aigner om ophel dering gevraagd. Als hij geen passende verklaring heeft, die nen we een protest in. Van Marwijk reageerde nuchter op het besluit van de Uefa om hem niet te nomineren. „Ik vind het vreemd om een peiling te houden wanneer je er toch niets mee doet. Of ik boos ben? Nee, dat niet. Maar de Uefa hoeft mij nooit meer om een gunst te wa gen. Dat lijkt me duidelijk." ANP korte periode alles weer in de war te gaan gooien. Het heeft me al genoeg moeite gekost om met alles in het reine te komen. Dat heb ik Ronald vervolgens mee gedeeld en hij had daar ook alle begrip voor De bal ligt daarom weer bij Ajax. Grim heeft begrip voor de problemen van de club, maar ziet ook de andere kant van de medaille. „Als ze nu een keeper aantrekken, bestaat de kans dat-ie over een week of vier weer ineens vierde man wordt. Dat lijkt me geen aanlokkelijk vooruitzicht. Bovendien, zo heb ik mij laten vertellen, lijkt de blessure van Joey Didulica mee te vallen." De kwetsuur van Bogdan Lo- bont valt daarentegen zeker niet mee. De Roemeense doel man is minstens voor vier maan den uitgeschakeld. Lobont onderging gisteren een kijkope ratie in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam waarbij werd vastgesteld dat het voorste kapsel van de linkerschouder is afgescheurd. Lobont werd me teen geholpen aan zijn blessure; het kapsel werd operatief vast gezet. GPD/ANP door Anton Lippold EINDHOVEN - Typisch PSV, door critici eens Provinciale Sport Vereniging genoemd. Eerst de trainer ontslaan en ver volgens op bombastische wijze afscheid van hem nemen. Tij dens de rust van het saaie oefen duel met Hertha BSC (0-0) werd Erik Gerets op het veld in de bloemen gezet en toegezongen door een operazanger. De spelers keken met een stalen gezicht naar het vrij bizarre ta fereel. Zij waren totaal uitgeke ken op de Belg en zijn blij met een nieuw gezicht, Guus Hid- dink. Vreemde ogen moeten de ploeg dwingen, en leiden naar de landstitel en de tweede ronde van de Champions League. De wedstrijd tegen Hertha was voor PSV de laatste test voor het nieuwe seizoen. Zondag is Ajax de tegenstander in de strijd om de Johan Cruijff Schaal. Veel is er niet veranderd bij PSV. Het stadion is verbouwd en er kwam een handvol nieuwe (jonge) spe lers (Lamey, Robben, Ten Rouwelaar, Wilson en Van der Schaaf). Weinig kansen De grootste winst van PSV is niettemin dat er geen enkele ba sisspeler is vertrokken. Overi gens sluit de transfermarkt pas op 31 augustus. De ploeg die te gen Hertha begon, bevatte geen verrassingen en zag er logisch uit. Imponeren deed het elftal zeker niet. Wel zijn de spelers op elkaar ingespeeld. Opvallend was dat de ploeg zo weinig kan sen kreeg, in tegenstelling tot de Duitsers. Doelman Waterreus MÜNCHEN - Paula Radcliffe heeft tijdens de EK atletiek een ongekende prestatie geleverd. De 28-jarige Britse liep in de stromende regen een Europees record op de 10.000 meter. Na een solorace kwam ze in 30.01,09 over de streep, ruim twaalf seconden onder de oude toptijd van de Noorse Ingrid Knstiansen uit 1986 (30.13,73). Op de gladde baan kon niemand haar volgen. De Ierse O'Sulli- van kwam pas 46 seconden later over de streep. Radcliffe won in München haar eerste Eu ropese titel op de baan. ANP werd verkozen tot de man van de wedstrijd. Ooijer en Hofland speelden cen traal achterin. Van Bommel en Vogel vormden het centrale duo op het middenveld en Bruggink en Kezman waren de spitsen. Vennegoor of Hesselink viel in de voorbereiding steeds in voor Kezman. Ook tegen de Berlijnse ploeg was dat het geval. Er stond tegen de club van trai ner Huub Stevens geen nieuwe speler in de basis. Onder ande ren De Jong, Lamey en Van der Schaaf zaten zelfs niet bij de se lectie. Zij kregen rust. De enige opmerkelijke naam in de opstel ling was die van Gakhokidze als hangende linkeraanvaller. Hij rouleerde veel met Rommedahl die echter het best aan de rech terkant tot zijn recht komt. De Georgiër was vorig seizoen zel den basisspeler. In de laatste twintig minuten bracht Hiddink (onder andere) Robben in voor Gakhokidze. De jonge Groninger maakt meer aanspraak op een basisplaats. Hij is energieker, sneller, ge vaarlijker aan de bal en hij durft meer acties te maken. Boven dien heeft hij een goede voorbe reiding achter de nag. Maar ook Robben kon de wedstrijd niet openbreken. Na het laatste fluitsignaal waren er zelfs fluit concerten voor PSV. ANP van onze sportredactie FLORANGE - VAL - DE- FENSCH - De Russin Zoelfia Zabirova heeft gisteren de der de etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. Zabirova arriveerde in Florange-val-de- Fensch na 154,8 kilometer al leen aan de finish, met een klei ne voorsprong op een grote groep van ongeveer twintig ren- sters. In die groep reed ook de top van het algemeen klassement, zodat de Duitse Judith Arndt de gele trui behoudt. Leontien Zij laard-Van Moorsel en Mirjam Melchers arriveerden in het ge zelschap van Arndt. De etappe was van start gegaan in Charle- ville-Mezières. Een klim van de vierde categorie, na 135 kilome ter, leidde ertoe dat het peloton uiteen viel. Achter de grote groep, aange voerd door de Russin Slioes- sareva (2e) en de Wit-Russin Stahoerskaja (3e), kwam de rest NEW YORK - Het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) dreigt opnieuw met een om koopschandaal te worden ge confronteerd. Na de affaire rond het kunstrij den in Salt Lake City heeft een voormalig vice-voorzitter van de internationale taekwondofe- deratie (WTF) volgens de krant USA Today bekend dat hij bij de Olympische Spelen van 2000 in Sydney scheidsrechters ten gunste van de Koreaan se deelnemers heeft omge kocht De Zuid-Koreaan Chong Woo Lee heeft in een Koreaans tijd schrift toegegeven dat hij de scheidsrechters heeft gemani puleerd. „Met andere woorden, als ik de scheidsrechters niet had beïnvloed, hadden we maar één of twee gouden medailles gewonnen", aldus Lee in het blad Shindonga. De Amerikaan Josiah Henson, in Sydney ook vice-preses van de WTF, gelooft in de lezing van zijn ex-collega. „Ik denk dat het waar is." Taek wondo maakte in Sydney zijn olympisch debuut. Züid-Korea veroverde drie keer goud en één keer zilver en was daarmee het succesvolste land. DPA van het deelneemstersveld ver snipperd binnen. Van Moorsel behield de leiding in het combi natieklassement. Arenda Grim berg raakte echter de blauwe trui kwijt aan de Zwitserse Nicole Brandli. De blauwe trui is voor de hoogst geklas seerde renster onder de 25 jaar. Pechscenario Voor Baukje Doedee diende een nieuw pechscenario aan. De Zeeuwse had na haar valpartij in de rit naar Valenciennes goe de benen, maar reed twintig ki lometer voor het einde lek. „Mijn band liep langzaam leeg en dus was er tijd om een ander wiel te vragen", vertelde ze. „Nadat ik een kilometer op een leegloper had gereden ben ik aan de kant gaan staan. De deur van de neutrale wagen ging open, waarna ik mijn wiel er al vast uitpakte. De mecanicien stapte echter terug in en de auto reed verder.Omdat ook alle an dere volgauto's de koers volg den, besloot Baukje Doedee haar wiel terug te steken en op de velg door te rijden. „Na zo'n vijf kilometer kwam er eindelijk hulp en kon ik op een andere fiets verder.De Bevelandse had toen echter al veel tijd verloren Baukje Doedee finishte als 96e op 6 09 van winnares Zabirova. De 25-jarige Drieweegse neemt in het algemeen klassement nu een 88e plaats in. Haar achter stand op gele-truidraagster Ju dith Amdt bedraagt inmiddels al 14.19. LEEDS - Leeds United heeft gisteren met Liverpool overeen stemming bereikt over de over gang van Nick Barmby. De 28- jarige middenvelder verhuist voor een bedrag van ruim vier miljoen euro. Barmby kwam vorig seizoen wegens een enkelblessure nau welijks in actie. Twee jaar gele den kocht Liverpool de midden velder voor negen miljoen euro van Everton. Leeds United had eerder be langstelling voor Brett Emer- ton. Scouts van de club bekeken de Australiër verschillende ke ren. Volgens Feyenoord hebben de Engelsen nooit naar de trans- ferprijs van Emerton geïnfor meerd. RTR Romario (rechts) is oud-PSV-trainer Erik Gerets te snel af. foto Ed Oudenaarden/ANP door Jochem Lippmann EINDHOVEN - Tijdens de wedstrijd tussen het PSV dat in 1988 de Europa Cup I veroverde en de allstars van de PSV, liet Romario zien dat hij nog steeds een topspits is. In het duel, dat de opening van het gerenoveerde stadion opluis terde, scoorde de Braziliaan twee keer. De allstars (met onder anderen Erwin Koeman, Luc Nilis en Willy van der Kuylen) wonnen met 3-2. Behalve Romario scoorden Twan Schee pers, Juul Ellerman en Hans Gillhaus. Bij het PSV van 1988 deden onder meer mee Erik Gerets (vorig seizoen ontslagen als trainer van de Eindhovense club), Ajax-coach Ronald Koeman (hij werd voortdurend uitgejouwd), Gerald Vanenburg, Sören Lerby, Wim Kieft en Willy van der Kerkhof. Het huidige PSV speelt na de officiële opening tegen Hertha BSC uit Berlijn, getraind door Huub Stevens. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17