Windhoos niet te voorspellen PZC Jubileumuitgave van Slibreeks over Bellamy's gedicht 'Roosje' Beeldenroute Terneuzen groter 13 Verdachte van mishandeling wethouder komt voor de rechter IT ELICHT Noodweer lezers schrijven Heinsbroek Milieu Griezelspektakel kunst cultuur Te weinig be wij's tegen mogelijke actievoerders kerntransport Kaloot Rijontzegging en werkstraf voor beestachtig drankgebruik woensdag 7 augustus 2002 RENESSE - De café-restau ranthouder uit Renesse die wordt verdacht van mishande ling van oud-wethouder C. Veerhoek. komt 19 september voor de rechter. De zaak wordt behandeld door de meervoudige kamer van de arrondissement rechtbank in Middelburg. De Renessenaar werd eind mei door de politie aangehouden in verband met de zaak en wordt sindsdien vastgehouden in het Huis van Bewaring. Of hij in middels een bekentenis heeft afgelegd, is onbekend. De offi cier van jusititie wil vooruitlo pend op de behandeling van de zaak niet inhoudelijk ingaan op de kwestie, zo liet hij gisteren weten via een woordvoerster. De horeca-eigenaar wordt er van verdacht in 1992 opdracht te hebben gegeven voor het in elkaar slaan van toenmalig wet houder Veerhoek van Wester- schouwen. De dader werd nooit achterhaald. De mishandeling kwam dit voorjaar opnieuw aan het rollen door twee getuigenverklarin gen. Volgens het OM werden die onafhankelijk van elkaar afge legd en wezen ze duidelijk in de richting van van de café-restau ranthouder. Waarom beide ge tuigen tien jaar na dato plotse ling met hun verklaring zijn gekomen, wil het OM evenmin kwijt. Veerhoek was op die bewuste septemberavond in gezelschap van zijn vrouw en twee dochters thuis in Renesse. Omstreeks half elf werd er aangebeld en stond een man voor de deur, die vroeg of hij mocht bellen. Voordat de wethouder kon reageren, kreeg hij een klap recht in het gezicht en lag hij gestrekt in de gang. De dader nam daarop de benen. Veerhoek liep een gebroken neusbeen, een kapot traanbuis- je, een beschadigd hoornvlies en een bloederig rechteroog op. Aanvankelijk werd gesugge reerd dat de kwestie te maken had met het financiële debacle dat Veerhoek had gelopen met zijn avontuur in de Rotterdamse mega-disco Tomorrowland. Het onderzoek van jusititie be landde evenwel snel op dood spoor. door Henk Postma De natuur laat niet met zich spotten. Soms zelfs is het alsof de duvel er mee speelt. Zoals in het Gelderse stadje Borculo. Daar hadden ze een storm rampmuseum opgericht. Er was een collectie attributen en foto's in onder gebracht die herinneren aan een plaat selijke windhoos van driekwart eeuw terug. Begin dit jaar stak plotseling opnieuw een rukwind op. Die blies uit gerekend het dak van dat storm rampmuseum de lucht in. Ja, als je over de weergoden praat, dan is dat het noodlot tarten. Plaatselijk een bui, heet het soms. Zo mer 1960 waren de weersomstandighe den op Schouwen-Duiveland wel heel erg plaatselijk. In de Westhoek was het stralend zomerweer. Maar boven Zie- rikzee hing een dreigende wolkende ken. Een dag tevoren had de PZC een uitvoerige verhandeling over windho zen gepubliceerd. In de Schouwse Westhoek lachten ze er om. Daar lagen ze zonnebadend op het strand. Maar even verderop, bij Kerkwerve, dook uit het wolkendek een slurf naar de grond die een twintig meter breed spoor trok. Korenschoven vlogen van de akkers en kwakten honderden meters verder neer. Hagelstenen legden een vier centi meter dikke deken. In Zierikzee ston den de straten blank. Zo'n wind- of waterhoos laat zich nau welijks voorspellen. Zelfs helderzien den hebben er moeite mee. Wat drie jaar terug in het Gelderse bleek. Een des tijds gezaghebbend medium waar schuwde dat het hart van de provincie door een windhoos zou worden getrof fen. Paniek alom. Deskundigen spra ken geruststellende woordenEn inder daad, het bleek loos alarm. Een para gnost voelde zich dermate in zijn be roepseer aangetast dat hij een keur merk voor paranormaal begaafden in het leven riep. Slurfachtige vorm De afgelopen dagen kwam de waar schuwing uit minder esoterische hoek. „Windhozen bedreigen nu Nederland", alarmeerde maandag het KNMI, nadat afgelopen zaterdag op de camping Ori- sant te Colijnsplaat al enkele tenten, parasols en tuinstoelen de lucht in wa ren geblazen. De windhoos doorkruiste een deel van de camping. De typische slurfachtige vorm was tot in de wijde omtrek te zien. Dat was niet voor het eerst. Colijnsplaat was al wel vaker door dergelijk onheil getroffen: in 1988 Noodweer boven Ouwerkerk. sloegen caravans over de kop en vielen enkele gewonden. Niet alleen in Colijnsplaat hadden ze de afgelopen dagen last. Na de hitte van de vorige week ontstond in de luchtlagen boven ons land een situatie die door het KNMI 'uiterst onstabiel' wordt ge noemd. Verspreid over het hele land vielen acht gewonden. Op minicam- pings in Jutrijp en bij Allingawier, in het zuidwesten van Friesland, tilden windhozen caravans tientallen meters de lucht in. Op de Vinkeveense Plassen sloegen twee zeilboten om, en boven Vlieland werd een groep van dertien parachutisten door het slechte weer overvallen. Ze kwamen in zee terecht. Maar zo erg als op die snikhete junidag van 1967 in het Gelderse Tricht was het allemaal niet. Die dag kleurde de lucht eerst okergeel, vervolgens grijs en zwart. Vanuit de richting Deil zoog een allesvernietigende slurf het riviertje de Linge leeg, ontwortelde bomen en ver pulverde de huizen. De gevolgen: zeven doden, 32 gewonden en 1500 daklozen. Daarmee vergeleken is het huidige noodweer een peulenschil. De afgelopen dagen hadden we meer last van water dan van wind. In Zee land viel van maandagavond tot dins dagochtend zo'n 40 tot 66 milimeter water: meer dan doorgaans in de hele maand augustus. Ongebruikelijk is dat niet, vier jaar terug gebeurde dat ook al eens. Hoewel vrijwel niet te voorspellen is waar en wanneer windhozen of stort buien zullen huishouden, komt het noodweer niet geheel uit te lucht vallen. Het treedt alleen op bij grote tempera tuur- en vochtigheidsverschillen. Bo vendien moet op zo'n tien kilometer hoogte een zeer sterke wind staan. De hozen onstaan boven opgewarmd wa- foto Pieter Honhoff ter, maar kunnen ook plotseling opdui ken ver van het kust- of rivierengebied. Tornado In Nederland traden de ergste windho zen met dodelijke slachtoffers op in Chaam en Tricht 1967), op de Moerdijk (1981) en op Ameland (1972 en 1992). De West-Europese windhoos is niet te vergelijken met de in Amerika zo ge vreesde tornado. Een tornado kan daar wel een windsnelheid van 400 kilome ter per uur bereiken. Het gebied dat door een tornado wordt getroffen, is ook veel omvangrijker. De tien zwaarste stormen die Neder land de afgelopen honderd jaar troffen, gingen gepaard met windstoten die niet verder kwamen dan zo'n 150 kilometer per uur. Op 7 september 1944 werd windkracht 12 gemeten. Dat was de zwaarste storm van de afgelopen eeuw. Naar schatting kwamen er windstoten voor van 175 kilometer per uur. Eind j a- ren veertig trok een windhoos precies over de windmeter op Vlieland. Resul taat was een windstoot van 202 kilome ter per uur, de hoogste ooit in ons land gemeten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Prima artikel van Peet Vogels in de editie van 5 augustus. Het is even wennen aan een onconven tionele minister van Economi sche Zaken, die onverbloemd zijn visie geeft over actuele tar gets op zijn vakgebied. En dit zonder vooroverleg met de coa litiegenoten. Waarschijnlijk smult de conservatief liberale fractieleider Zalm van dit soort impulsieve, in zijn ogen ondoor dachte acties. Hoe meer uitglij ders van politiek onervaren mi nisters, hoe meer stokken de WD heeft om mee te slaan. Maar wat is ondoordacht? Ik ge loof, dat de nieuwe stijl van Heinsbroek de wil van de kie zers meer aanspreekt dan het opportunisme van Zalm, die zich profileert als een voorstan der van dualisme, maar in we zen niets meer is dan het proto type van de oude manier van politiek bedrijven: vooroverleg in het Torentje en politieke star heid door een regeerakkoord voor 4 jaar. Laat premier Balke nende beseffen, dat hij veel kre diet heeft door zijn politiek on besmette verleden. De Tweede Kamer moet maar oordelen, wat ze vindt van de opvattingen van de minister van Economische Zaken: dat is dualisme zonder achterkamertjesgedoe. Als CDA-er verwacht ik, dat Balke nende zich niet laat chanteren door Zalm. De meerderheid van de kiezers beschouwt de pre mier als garantie voor een nieu we stijl van politiek bedrijven De huidige negatieve economi sche ontwikkelingen vragen om duidelijkheid en daadkracht. Is dat niet het motto van deze re gering? Ton Overbeek Voltastraat 10 Terneuzen De PZC van 3 augusuts maakt er weer melding van. Dodental overtromingen Zuid-Azië loopt op. Opwarming aarde zet door. We worden keurig op de hoogte gehouden. Maar wat doen we ermee? Niets, letterlijk niets. Ook onze nieuwe regering onder leiding van de heer Balkenende zwijgt over het milieu. De For- tuyn-mannen en -vrouwen doen ook niets. Hun voorman Pim ge loofde niet in het broeikaseffect. Dus het allergrootste probleem dat we met zijn allen hebben, daar zwijgen we over Kwartje van Kok, uitspraken van Heins broek zijn toch veel belangrij ker. Balkenende eens ondervra gen over het milieu, kom, je gaat toch geen slapende honden wakker maken. Prachtfoto in de krant: een vader met het water aan de lippen met zijn zoontje op de nek. Geweldig, zo'n vader. Maar ik ben van mening dat va ders in de wereld die hun auto laten staan, betere vaders zijn. Dat is zinvol. Ouders en groot ouders die naar voren brengen dat ze hun grote welvaart, hun overconsumptie in willen leve ren voor hun kinderen en klein kinderen, dat zijn echte ouders en grootouders. Die gunnen hun kinderen en kleinkinderen ook nog een leven. En voor deze ou ders zouden alle wereldleiders met Balkenende en Bush voor op, grote voorbeelden moeten zijn. Maar Bush doet niet mee; de economie van zijn heilstaat Amerika is belangrijker. Balke nende heeft het nog even te druk met andere zaken. En wijzelf hebben ook nog wat tijd nodig om erover na te denken. D. Meijer Burg. Stemerdinglaan 93 Oost-Souburg BERGEN OP ZOOM - Stichting de Vierschaar speelt van vrijdag 30 augustus tot en met zaterdag 7 september de openluchtvoor stelling Huiveren in het hof. Het griezelspektakel vindt plaats in stadspaleis Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Het gezel schap treedt elke avond meer dere keren op. De voorverkoop van de kaarten begint zaterdag 29 juli. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het honderdste deel van de Slibreeks, dat in september als jubileumuit gave wordt gepresenteerd, belooft bijzon der te worden. Het zal een uitgave zijn van het bekende gedicht 'Roosje' van de Vlissingse dichter Jacobus Bellamy (1757- 1786), de bijzondere bewerking daarvan door de Franse dichter Paul Solanges (1846-1914), een nieuwe bewerking als kroeglied door Ed Leeflang en enkele bege leidende essays. Rondom de presentatie staan tal van activiteiten gepland, waaron der een opvoering van Solanges' muziek drama Rosette door de Zeeuwse Komedie. De Slibreeks, uitgegeven door de Stichting Kunstuitleen Zeeland, bestaat sinds 1978. De serie is voortgekomen uit het literiare tijdschrift Slib, dat halverwege de jaren ze ventig niet aansloeg. Tot en met deel 99 van de Slibreeks ging het om boekjes in een klein formaat met een bijzondere vormgeving. Tot dusver hebben 3 7 Zeeuwse auteurs en 11 beeldend kunstenaars aan de Slibreeks meegewerktmaar ook winnaars van de P. C Hooftprijs als Rutger Kopland en Cornelis Verhoeven droegen teksten bij. Inmiddels is deel 102 verschenen, in een wat groter formaat A5) dan voorheen gebruike- lijk. Maar het wachten is nog op deel 100 en 101Die zullen als een dubbelnummer op 14 september in Vlissingen worden gepresen teerd. Hoofdredacteur Aarnout de Bruyne heeft van de jubileumuitgave iets speciaals willen maken. Enkele jaren geleden is hij gestuit op een boekje dat in het bezit is van het Vlissingse stadsarchief. Het betreft Ro sette, légende Hollandaise (d'après Bella my). Het is een muziekdrama in vier bedrij ven, in 1888 uitgebracht door de Italiaanse muziekuitgeverij G. Ricordi C in Milaan, slechts vier jaar nadat Bellamy zijn gedicht 'Roosje' had geschreven. De Franse dichter Solanges heeft daarin het gedicht over het Walcherse meisje dat met haar geliefde in zee verdwijnt omgevormd tot een toneel stuk op rijm. De vier bedrijven worden afge wisseld door pianomuziek (quatre mains) van J. Burgmein, pseudoniem voor Giulio Ricordi (1840-1912), de directeur van de uitgeverijDe uitgave is opgesierd met teke ningen van de Italiaanse kunstenaar Anto nio Montalti (1858-1928) en opgedragen aan Marie Berdenis van Berlekom (1860- 1922), de oudste dochter van een rijke Mid delburgse arts en een goede kennis van de schrijver Multatuli. Besuikeren „Ik was verbaasd dat in Milaan zoiets was gemaakt", vertelt De Bruyne. „Ik dacht ook meteen: 'Zou dit muziekdrama ooit zijn uit gevoerd?' Omdat we met de Slibreeks altijd iets bijzonder willen doen, heb ik voorge steld als honderdste deel een heruitgave te maken van dit schitterende boek. "De Bruy ne heeft onderzoek verricht naar de Itali aanse uitgave van 'Roosje'. Zijn bevindin gen presenteert hij in een beschouwing die ook in de jubileumuitgave wordt opgeno men. Professor P.J. Buijnsters, emeritus hoogleraar Nederlandse literatuur van de achttiende eeuw, draagt een essay bij over 'Roosje', waarin hij onder meer ingaat op de daarin beschreven Zeeuwse gebruiken van het besuikeren (meisjes naar zee dragen en daarna nat door het zand rollen) en smelt steken (het vangen van zand-alen door geu len te graven). Voor zover De Bruyne weet, is Rosette nooit opgevoerd. Dat moet dus ook gebeuren. Hij heeft de prominente vertaler Peter Verste gen gevraagd de tekst van Solanges in het Nederlands over te zetten. Het rijm is daar bij gehandhaafd. De jubileumuitgave bevat zowel de Franse als de Nederlandse tekst. Onder leiding van regisseur Henk Geelhoed bereidt toneelgroep de Zeeuwse Komedie de opvoering voor. Er zijn voorstellingen op zaterdag 14 en zondag 15 september in het kader van het festival Film by the Sea (kaar ten vanaf 28 augustus bij Cine City in Vlis singen). Musici van het conservatorium in Gent spelen dan de quatre mains-muziek van Burgmein en Robert Valter voert, met accordeonist en contrabassiste, het speciaal geschreven kroeglied van Leeflang uit. Ui teraard krijgt ook dat een plaatsje in deel 100 van de Slibreeks. In de week voorafgaand aan de uitvoerin gen wordt in het Spui in Vlissingen een ten toonstelling ingericht over Bellamy. De Bruyne zal daar ook twee lezingen geven. Docent drama Evelien Mulder van de Scheldemond zal in november met leerlin gen zes voorstellingen over 'Roosje' verzor gen voor Vlissingse scholieren en schrijver Wim Hofman werkt aan een lesbrief. De Bruyne: „Ik denk dat het goed is als de jeugd weet wie Bellamy was. Weten ze meteen hoe het Bellamypark in Vlissingen aan zijn naam komt De Scheldeboulevard is een van de locaties van de Beeldenroute. foto Peter Nicolai Jacobus Bellamy Bellamy's Roosje door Antonio Montalti door Wout Bareman TERNEUZEN - Eerst was er de Grensbeeldenroute, daarna wa ren het beelden van Reynaert en Pinguïns en dit jaar worden de beeldhouwers zelf belicht. De derde beeldenroute in Terneu zen is omvangrijker dan de twee vorige. Niet alleen is de route uitgebreid tot een groot deel van de binnenstad, er is ook een ex positie van werken van de deel nemende kunstenaars in de Grote Kerk én de kunstenaars zelf tonen hun vaardigheden op een terein aan de Scheldeboule vard ter hoogte van het stad huis. En dat alles onder het mot to Oostkant; beeldhouwers aan de Schelde. Coördinator Kees van Dorst, ambtenaar culturele zaken van de gemeente: „De belangstel ling voor de beeldenroute, die mede wordt opgezet door de Vlaamse beeldend kunstenaar Chris Ferket, was vanaf het be gin groot. Het eerste jaar was dat vooral te danken aan de sa menwerking met de Oost- Vlaamse tv-zender AVS, maar ook vorig bestond er, toen zon der AVS, erg veel belangstelling voor de beelden Ieder jaar gaan we een stapje verder. We zijn nu al weer bezig met de voorberei dingen voor de beeldenroute van volgend jaar en dat belooft nog indrukwekkender te wor den. De gemeente streeft ernaar Terneuzen meer culturele uit straling te geven. Dit is één van de manieren." Beperkte de beeldenpresentatie zich de afgelopen jaren tot de Scheldeboulevard en de hal van het stadhuis, dit jaar is de route aanzienlijk uitgebreid. De beel den zijn nu te zien op de Heren gracht. de Blokken, de boule vard, de Nieuwstraat en de Noordstraat. In de Grote Kerk is een expositie ingericht met wer ken van de deelnemende kun stenaars en ook dat is nieuw Chris Ferket en Kees van Dorst hebben de deelnemers voorna melijk gerekruteerd uit de kun stenaarsgroep Loods 13 van Walter De Buck in Gent. Zijn dochter Erna is een van de deel nemers en daarnaast is werk te zien van de Vlamingen Stefan Ponette, Christine Carton, Dirk Van Hecke, Isabella Stroef, Ronny Ivens (uit Hulst) en Fer ket zelf. Een aantal kunstenaars ver zorgt vanaf vrijdag 16 augustus een dagelijkse demonstratie beeldhouwen bij het stadhuis. Verschillende beelden zijn nu al te zien. Wethouder J. Baart van cultuur wandelt de beeldenroute vol gende week vrijdag open. door Aector Dooms MIDDELBURG - Drie potenti ële actievoerders tegen kern transporten gingen gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter vrijuit. Officier van justitie R. Jeuken plaatste weliswaar enige kanttekenin gen bij het optreden van de ver dachten op het terrein aan de Kaloothaven bij Nieuwdorp, maar hij kon het bewijs tegen hen niet hard maken. Politie rechter G. van Unnik kwam tot vrijspraak. Een beveiligingsmedewerker had het trio 18 februari dit jaar gezien in de buurt van de contai ner van Global Starshipping, die met verf was beklad. De drie werden ingerekend door de po litie. Twee van hen wilden hun naam niet zeggen. In de tas van een derde verdachte, een 38-ja- rige vrouw uit Utrecht, werden een pot verf en kwasten aange troffen, die echter ongebruikt waren. Anoniem Een van de verdachten, die ano niem wilde blijven, verscheen gisteren op de zitting. Hij zei in de haven te zijn geweest om het schip te bezichtigen, maar door de stankoverlast was hij wegge gaan. De officier vroeg zich af waarom hij dit niet tegen de po litie had verteld. „Na zijn aan houding heeft hij niets gezegd." Raadsman E. Hummels, die de drie bijstond, wierp tegen dat zijn cliënt het recht heeft om te zwijgen en niet tot antwoorden verplicht is. De vrouw, die door haar werk als strandwachter bij de red dingsbrigade van Texel afwezig was, liet in een verklaring na mens haar raadsman weten die bewuste maandag aan de Ka loothaven te zijn geweest omdat een dag later kerntransporten werden verwacht. „Ik had ver wacht dat het schip, dat het radioactieve afval van kerncen trale Dodewaard naar de op werkingsfabriek in Sellafield zou vervoeren, in de haven zou liggen. Het was mijn bedoeling om dit schip van antinucleaire leuzen te voorzien", stond in haar verklaring. De pot verf had ze niet aangebroken om de een voudige reden dat het schip er niet was. „Ik heb dus geen ver nielingen gepleegd." De Utrechtse vroeg om vrij spraak, omdat ze niets had ge daan. Voor de politierechter zat er niets anders op dan de ver dachten wegens gebrek aan overtuigend bewijs vrij te spre ken. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik noemde gisteren het al coholpercentage van 1170 mi crogram, geconstateerd bij een 41-jarige man uit Goes, beest achtig veel. De verdachte moest de politierechter gelijk geven. „Ik ben ervan geschrokken zo veel te hebben gedronken", zei hij. De forse overschrijding van de alcohollimiet, ruim vijf keer zo veel, werd bekrachtigd met het vonnis, een jaar rijontzegging plus drie maanden voorwaarde lijk, tachtig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf- Officier van justitie R. Jeuken meende dat er sprake was van een alcoholprobleem bij de Goe- senaar. „Een matige drinker verliest bij een percentage van 600 microgram alle controle over zichzelf. Bij dat percentage als in uw geval, zou hij dood zijn geweest." Jeuken merkte op dat zo'n hoge score de richtlijnen teboven gaat. Een rijverbod van vijftien maanden en tachtig uur werk straf vond hij passend. De politie betrapte de drankrij der 9 juni dit jaar in 's-Heer Hendrikskinderen. Hij verkeer de volgens de verbalisanten in kennelijke staat van dronken schap De Goesenaar verklaar de die dag in Vlissingen een jeugdvriend tegen het lijf te zijn gelopen. Die was jarig en dat moest gevierd worden met een fles wijn en heel veel bier. Hij had daarna de fout gemaakt om in zijn auto te stappen om terug naar huis te rijden. De rekening werd hiervoor gisteren gepre senteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13