Pakhuisproject wil niet vlotten PZC PZC Beveland moet kiezen voor rust en ruimte Supermarkt vertrekt uit binnenstad 11 Het Gors wil snel duidelijkheid Orgelconcert België schrapt plannen voor windmolenpark Auto en motorfiets gestolen Gebroken neus door kopstoot Boetes wegens baldadigheid Auto ploegt door tuin Achttienjarige mishandeld Vier keer te veel gedronken Werkgroep zoekt geld voor restauratie sluis Historische tractoren in Koewacht Rommelmarkt in Colijnsplaat dinsdag 6 augustus 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het wil niet erg vlotten met het plan van wo ningbouwcorporatie Zeeuw- land om in vijf monumentale meelpakhuizen aan de Meel- straat in Zierikzee tien apparte menten voor verstandelijk ge handicapten, cliënten van Stichting het Gors, te realise ren. De gemeente Schouwen- Duiveland heeft aan de plan nenmakers de benodigde monu mentenvergunning verleend, maar daartegen is door omwo nenden bezwaar aangetekend. Stichting het Gors wil snel dui delijkheid. De verbouwing van de meel pakhuizen had eigenlijk al in november 2000 moeten begin nen, maar dat bleek veel te opti mistisch. Omwonenden teken den bezwaar aan tegen de plannen uit angst voor aantas ting van hun privacy, verslech tering van het woongenot en schade aan het monumentale karakter van de meelpakhui zen. Ook bleek dat volgens het geldende bestemmingsplan de begane grond van de pakhuizen alleen voor detailhandel mocht worden gebruikt. Zeeuwland paste daarop de plannen aan. Er werd één ap partement geschrapt en er wer den plannen ontwikkeld voor de vestiging van twee winkels. Nieuwe vertraging ontstond toen de gemeente verzuimde VROUWENPOLDER - Orga nist Kees van Eersel en sopraan Judith Kuiper treden op 12 au gustus om 20.00 uur op in de vrijgemaakt gereformeerde kerk in de Schoolstraat in Vrou wenpolder. Kuiper zingt werk van Dvorak, Bach, Handel, Campian en Purcell. BRUSSEL - De Belgische mi nister van milieu M. Aelvoet heeft gisteren besloten geen ver gunning af te geven voor een windturbinepark in de Noord zee op zes kilometer uit de kust van Wenduine. Een maand gele den gaf de minister wel toestem ming voor de bouw van een windmolenpark op de Vlakte van Raan in de monding van de Westerschelde. De gemeenten bestuderen de plannen nog, maar de vijftig turbines, elk ongeveer tachtig meter hoog, zouden de trekrou- tes van beschermde zeevogels te veel beïnvloeden, het risico van scheepvaartongelukken en ver vuiling vergroten en het uitzicht vanaf de wal verpesten, aldus de minister. ,,Ik hoop dat in toe komstige verzoeken voor wind turbineparken voor de kust in de Noordzee meer rekening wordt gehouden met milieube palingen", zei zij. Regionale autoriteiten zijn gis teren een bezwaarprocedure be gonnen tegen een ander project van vergelijkbare omvang, nog dichter bij het natuurgebied Het Zwin bij Knokke-Heist. (AP) REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: <0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail web@pzc.nl voor de verbouwing van de eeu wenoude pakhuizen een monu mentenvergunning aan te vragen. Daarvoor werd de ge meente door de rechtbank m Middelburg op de vingers ge tikt. De gemeente trok het boe tekleed aan en begon de proce dure opnieuw. In juni 2002 verleende de gemeente aan Zeeuwland de gevraagde mo numentenvergunning. Daartegen zi]n meerdere be zwaarschriften ingediend. Die worden waarschijnlijk in sep tember behandeld door de com missie bezwaar- en beroep schriften, die vervolgens advies uitbrengt aan het college van burgemeester en wethouders. Dat kan de bezwaarschriften ongegrond verklaren, maar te gen een dergelijke uitspraak kunnen de bezwaarden dan weer beroep aantekenen en het oordeel van de rechter erover vragen. Heeft dat niet het ge wenste resultaat, dan kan de Raad van State ingeschakeld worden. Dit alles gaat bij elkaar zeker weer vertraging opleveren, weet Zeeuwland-directeur Ph. van Doorne. ..Pas als de monumen tenvergunning definitief is kan de gemeente de benodigde bouwvergunning afgeven. Daartegen kunnen mensen ook weer bezwaar maken en ik vrees dat dat ook gaat gebeuren", ver zucht Van Doorne. „Vreselijk frustererend dat dit gebeurt. Mensen kunnen plannen als de ze eindeloos traineren. Ik vind deze gang van zaken heel teleur stellend." Directeur J. Hulstein van Stich ting het Gors deelt de teleurstel ling van Van Doorne. „Vooronze cliënten is dit heel erg verve lend. Een aantal wil echt heel graag zo'n appartement huren, maar dit project blijft zich maar voortslepen. Ik hoop toch echt dat onze cliënten rond oktober duidelijkheid krijgen over de kansen van het plan. Mocht die duidelijkheid er dan nog niet zijn, dan moeten we samen met Zeeuwland maar eens heel goed kijken of dit project nog wel le vensvatbaar is." De achterzijde van de pakhuizen, die omgebouwd moeten worden tot appartementen voor verstande lijk gehandicapten. foto Pieter Honhoff RENESSE - Vanaf de Hogezoom in Renesse is in de nacht van zondag op maandag een zwarte Mercedes met het kenteken 26-JS-RD gestolen. De auto vertegenwoordigt een waarde van meer dan 20.000 euro. Eerder die dag werd op de parkeer plaats aan de Jan van Renesseweg in Renesse een motorfiets gestolen. Het betreft een zilverkleurige Honda VRF 800 FI met het Duitse kenteken BOR-EX23. De schade bedraagt ruim 10.000 euro. RENESSE - Een 22-jarige man uit Duitsland heeft in Renesse bij een vechtpartij met een landgenoot in de nacht van zondag op maandag een gebroken neus opgelopen. De man liep over de Hogezoom toen hij door de 26-jarige werd geduwd. De 22- jarige duwde terug en kreeg daarop een kopstoot van zijn op ponent. Door de kopstoot viel de 22-jarige en bij de dokter bleek dat zijn neus gebroken was. De 26-jarige Duitser is aan gehouden. Wat de aanleiding was voor het incident is bij de politie niet bekend. RENESSE - Op de Roelandsweg in Renesse zijn door de poli tie in de nacht van zondag op maandag vier 17-jarige jongens - drie uit Oosterhout en een uit Gilze-Rijen - beboet wegens baldadigheid. Het viertal had een fiets in elkaar getrapt. Dat leverde hen elk een boete van 70 euro op. Ook moeten de vier de schade aan de fiets, geschat op 150 euro, betalen. In Zierik zee werden zondagavond twee 13-jarige en een 14-jarige jon gen aangehouden nadat zij aan een afgesloten kindercarous- sel op de kermis vernielingen hadden aangericht. De jongens zijn doorverwezen naar Bureau Halt. In Oosterland werd in de nacht van zondag op maandag door onbekenden een ruit van een woning aan de Sint Joostdijk vernield. RENESSE - Een onbekend gebleven automobilist heeft in de nacht van zondag op maandag een tuin van een huis aan de Hogezoom in Renesse doorploegd. De politie vermoedt dat de automobilist heeft geprobeerd te keren, maar daarbij ruimte tekort kwam. De automobilist reed dwars over het gazon, door een bloemperk en vernielde een sierboompje. De exacte omvang van de schade is niet bekend. RENESSE - Op de Laone in Renesse is in de nacht van zondag op maandag een 18-jarige inwoner van Enschede mishan deld. De man werd geschopt en geslagen en zijn keel werd dichtgeknepen. De politie vermoedt dat relationele proble men ten grondslag liggen aan de mishandeling. De politie heeft de dader nog niet aangehouden. KRABBENDIJKE - Een 31-jarige automobilist uit de ge meente Reimerswaal heeft in de nacht van zondag op maan dag zijn rijbewijs moeten inleveren nadat gebleken was dat hij vier keer zoveel alcohol had gedronken dan is toegestaan. De man reed in de Appelstraat in Krabbendijke frontaal op een lichtmast waarna hij doorreed. Nader onderzoek wees uit dat hij teveel had gedronken. Hij moest zijn rijbewijs inleve ren en kreeg een proces-verbaal uitgereikt. De Golff in Zierikzee wil weg van het Havenplein omdat daar een parkeerverbod komt. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De dagen van de Golff-su- permarkt in de Zierikzeese binnenstad lijken geteld. Eigenaar Prisma Foods is op zoek naar een geschikte locatie voor een nieuwe vestiging in de buitenwijken. Mede-exploitant M. Ooyens verwacht over uiterlijk drie jaar te kunnen verhui- De toekomst van de grootgrutter aan het Havenplein is onzeker geworden met de gemeentelijke plannen om auto's van die druk bewandelde plek te gaan weren. Een parkeerverbod voor de deur kost de winkel te veel omzet, verklaart Ooyens de drang naar een vestiging buiten de stadsmuren. Behoud van de verswinkel naast een nieuwe, grotere supermarkt in Poortambacht is onmogelijk, zegt Ooy ens inmiddels te hebben begrepen uit ge sprekken met de gemeente Schouwen- Duiveland. Het totaal aantal vloerop pervlakte in deze sector zou dan onver antwoord groot groeien, in verhouding tot het inwonertal van Zierikzee. Een nieuwe Golff betekent daarmee automa tisch sluiting van de bestaande winkel. Eerder dit jaar zinspeelde Ooyens' mede exploitant C. Legemaate nog wel voor zichtig op een tweetal vestigingen, waar mee voor de zaak in het centrum de na druk zou komen te liggen op de verse dagproducten. Een snelle verhuizing van de Golff zit er evenwel niet in. De gemeente heeft mo menteel geen geschikte locatie voorhan den, laat wethouder G. van de Velde-de Wilde weten. Nieuwbouw op het bedrij vencomplex Handelseiland aan de Boe- renweg, zoals Ooyens graag ziet, ligt vol gens de wethouder niet voor de hand. Ze verwijst in dat verband naar de jarenlan ge (succesvolle) strijd die de gemeente heeft gevoerd tegen de vestiging van de Super naast de Aldi in die zelfde hoekDe supermarkt moest onder meer verdwij nen, omdat er in combinatie met de Lidl even verderop sprake was van 'overbe- winkeling'. „Bovendien is het Handels eiland primair bedoeld voor startende bedrijven. Die combinatie daar lijkt me dus niet erg logisch." Ook de nieuwbouwplannen Poortam- bacht 11 en Noorderpolder bieden geen ruimte voor een 'eigen' supermarkt, al dus Van de Velde, omdat beide wijken 'te klein zijn voor dat soort algemene voor zieningen'. Evenementen Ooyens laat weten met zijn bedrijf voor de korte termijn niet op de schopstoel te zitten. De omzet stijgt nog steeds en de winkel bedient een duidelijk eigen doel groep. Een herinrichting van het Haven plein en de daarmee samenhangende op heffing van de parkeerplaatsen betekent volgens de supermarkthouder echter een fikse streep door de rekening. Hij baseert zijn prognose op zijn ervaring met groot schalige evenementen voor de deur. Dat scheelt de winkel per week vijftien pro cent aan omzet, aldus Ooyens. Hij gaat er foto Pieter Honhoff daarom vanuit dat de gemeente de nodi ge medewerking verleent aan het schep pen van een zekere toekomst, zodra de herinrichtingsplannen tot uitvoer wor den gebracht. „Ik wil hier liever niet weg, maar ik moét wel. Niet in de laatste plaats omdat de gemeente straks toch ook baat heeft bij een beperkte uitbrei ding van het totale vloeroppervlak in de food-sector. Zierikzee wordt met Poort- ambacht 11 en Noorderpolder toch flink groter." De Golff omvat momenteel 550 vierkan te meter. Ooyens wil in de nieuwe situatie een winkelvloer van 1200 vierkante me ter. Met sluiting van de bestaande vesti ging zou er per saldo dus 650 vierkante meter bijkomen. Het aanbod voor over name van de leegkomende Praxis bouw markt aan het Haringvlietplein heeft de supermarktketen Prisma Foods afgesla gen. Volgens Ooyens is het pand met tweeduizend vierkante meter te groot Daarnaast ligt het gebouw te veel uit de loop, aldus de exploitant. door Rolf Bosboom GOES - De Bevelanden zouden moeten kiezen voor 'rust en ruimte', als uitgangspunt voor him toekomst. De verdere eco nomische ontwikkeling dient vanuit dat perspectief te wor den bepaald. Dat stelt het ge meentebestuur van Goes in zijn reactie op het rapport over het 'ontwikkelingsperspectief' voor de regio. Dat rapport, dat verscheen in februari, is gemaakt in op dracht van het Bestuurlij k Plat form dat de vijf Bevelandse ge meenten hebben gevormd. De bedoeling was dat het de moge- lijkheden voor verdere bestuur- lij ke samenwerking in beeld zou brengen. De opdrachtgevers werden echter onaangenaam verrast door de conclusie van het rapport dat een gemeentelij ke herindeling binnen niet al te lange termijn onvermijdelijk is. Ook Goes wijst een fusie van de gemeenten nadrukkelijk van de hand. Wel vindt het gemeente bestuur het wenselij k om over te gaan tot minder vrijblijvende vormen van samenwerking. Daarom zouden convenanten moeten worden afgesloten. Het lijkt de gemeente verstan dig om zich te beperken tot een aantal thema's. Hiervoor komen wat haar betreft veiligheid, wo nen, werken en recreatie in aan merking. Het Goese college van burgemeester en wethouders wil het voortouw nemen om de mogelijkheden voor samenwer king te verkennen, bijvoorbeeld op het gebied van woningbouw, bedrijfsvestigingen, de aanleg van recreatieve fietspaden en evenementenbeleid. De rode draad in alle gedach- tengangen en besprekingen zou moeten zijn dat de Bevelandse gemeenten duidelijker kiezen voor een van hun sterkste pun ten: rust en ruimte Al het ande re zou in dat licht dienen te wor den bezien. Mede om die reden zijn er in Goes dan ook grote aarzelingen als het gaat om de aanleg van de Westerschelde- containerterminal. Men vindt dat de Bevelandse gemeenten zich gezamenlijk verantwoor delijk moeten voelen voor het ongedaan maken van te ver wachten hinder voor de regio. In haar reactie op het rapport noemt Goes twee zaken die de Bevelandse gemeenten met voorrang gezamenlijk kunnen aanpakken. De eerste is het op stellen van een structuurvisie voor de hele regio. Verder dient er op korte termijn onderzoek te worden gedaan naar de kansen van een regionaal ontwikke- lings- en grondbedrijf. door Rinus Antonisse WESTDORPE - De werkgroep Zwartenhoekse zeesluis begint komend najaar een actie voor restauratie van het in 1788- 1789 gebouwde waterstaat- werk, in de nabijheid van West- dorpe. Doel ervan is sponsors te werven, die geld beschikbaar stellen voor het opknappen en behouden van de historische zeesluis. Waterstaatmedewerkers heb ben in het kader van een opfris cursus inmiddels bestek en tekeningen voor een restaura tieplan gemaakt. Om het rede lijk goed bewaarde bouwwerk - nu eigendom van het water schap Zeeuws-Vlaanderen - in stand te houden, is een bedrag van ongeveer 300 000 euro no dig. Sandra Dobbelaar, lid van de werkgroep, zegt dat het verga ren van sponsors gewenst is, omdat bijdragen uit overheids bronnen ontoereikend zijn. „De provincie Zeeland geeft geld. Dat het Rijk geld beschik baar stelt is al lastiger. We zullen ook proberen subsidie van de Europese Unie te krijgen. En het waterschap moet ook over de brug komen. Dat wil financi eel voor ons niks betekenen, maar we hopen dat dit veran dert en dat de cultuurhistorie meer gaat leven bij het water schap." De Zwartenhoekse zeesluis, ge legen aan een uitloper van de in 1952 getemde Braakman, is aangelegd met een dubbel doel: voor de uitwatering van nieuw bedijkte polders en om het ach terliggende gebied onder water te kunnen zetten in geval van oorlog. De suatie-sluis bestaat uit drie gemetselde kokers, af gedekt met hardsteen. De weg over de Sasdijk loopt er over heen en met name zwaar ver keer zorgt steeds meer voor schade. Vleermuizen De werkgroep wordt gesteund door de stichting Oud-Westdor- pe en de stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) Een eer ste plan voor restauratie kreeg in 2000 een prijs in het kader van de SLZ-campagne 'Erfgoed al goed'. Sandra Dobbelaar noemt het herstel van de Zwartenhoekse zeesluis, die ook wel de Grote Petrus wordt genoemd (waar dat vandaan komt is niet be kend), een heel leuk project om. mee aan de slag te gaan. Naast het cultuurhistorisch belang, zijn met het opknappen ook na tuur en landschap gediend, zegt zij. Zo is het de bedoeling in een van de kokers een onderkomen voor vleermuizen te maken. De provincie werkt aan een visie voor herstel van de zogeheten Staats-Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen. Die moet in het najaar verschijnen. Het gaat daarbij om het in ere her stellen van voormalige forten, schansen en andere militaire objecten. Dobbelaar vindt dat de restauratie van de Zwarten hoekse zeesluis erg geschikt is om als voorbeeld-project te die nen. pagina 22: een sluis als verdedigingswerk KOEWACHT - Nabij de Hei- straat in Koewacht wordt zon dag 11 augustus de derde editie van het Zeeuws historisch trac- torenfestival gehouden. Vanaf 10.00 uur kunnen de lief hebbers een kijkje nemen bij de opgestelde oude tractoren en landbouwwerktuigen. Onder de meestal in originele staat her stelde tractoren van verschil lende types en merken uit de pe riode 1920 tot 1950, bevinden zich enkele pronkstukken. De motoren worden regelmatig aan de praat gehouden Een aantal oude landbouwwerktuigen wordt eveneens in werking ge steld. Ter plaatse wordt op au thentieke wijze een akker met rogge afgereden. Verder zijn er onder meer demonstraties vle gel dorsen. COLIJNSPLAAT - De Neder lands Hervormde Kerk in Co lijnsplaat houdt op vrijdag 9 en zaterdag 10 augustus een grote rommelmarkt. Deze wordt ge houden op het plein tussen het Zaaltje en de kerk in Colijns plaat. De opbrengst is ten bate van de Nederlands Hervormde Kerk. De rommelmarkt begint om 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29