Kinderopvang blij met concurrent PZC zeeland Dolfijn vermaakt opvarenden zomerpont Werkgroep zoekt geld voor restauratie sluis Middelburg strijdt tegen kauwgom ii Vijf tips over inbraak bij huisarts Zere knie na aanrijding Auto en motorfiets gestolen Gebroken neus door kopstoot Auto ploegt door tuin Achttienjarige mishandeld Dolle donderdag in Middelburg Boerenkoopdag in Koudekerke Komst commerciële opvang houdt gesubsidieerde instelling alert België schrapt plannen voor windmolenpark Auto van de weg tijdens noodweer dinsdag 6 augustus 2002 door Jan Jansen TERNEUZEN - Nee, een speci aal georganiseerde dolfijntrip zit er niet in; daarvoor luistert de dienstregeling van de zo- merpont Terneuzen-Hoede- kenskerke te nauw. Maar als reder Denick met de Stad Ter- neuzen toch in de buurt moet zijn, zal hij beslist dat deel van de Westerschelde kiezen waar de regelmatig gesignaleerde dolfijn ook rondzwemt. Dat het beest er nog altijd in de buurt is, zagen de opvarenden gisterochtend toen het schip een eenmalig tochtje maakte van Walsoorden naar Terneu- zen. „Dan maken we er graag een ommetje voor langs het Middelgat en dat was deze keer niet vergeefs", zegt A. de Vries van Denick. De dolfijn toonde zich volgens hem 'zeer actief', als een heuse entertainer. Hij was beslist niet bevreesd voor het schip, kwam er eerder op af dan dat hij op de vlucht sloeg. Een paar keer sprong hij zelfs vlak voor de boeg uit.Het om- weggetje is voor herhaling vat baar, maar aan geregelde dol fijnexcursies kan Denick ech ter niet beginnen. „Dan zouden we vanaf Hoedekenskerke ze ker een half uur extra moeten varen en dan komt de dienstre geling in het gedrang. Boven dien schuilt daar een gevaar in. Stel dat je dolfijntrips organi seert, en je passagiers krijgen hem niet te zien. Dan heb je toch een probleem." VLISSINGEN - De uitzending van Opsporing Verzocht over de diefstal in een huisartsenpraktijk in Oost-Souburg heeft gisteren vijf tips opgeleverd. In het programma werden beel den getoond van een man die met een bij de inbraak gestolen pinpas probeerde te pinnen bij een Vlissingse bank. In één tip is de naam van de verdachte genoemd en er heeft een man gebeld die zich voor de pinner uitgaf. De tips worden door de politie onderzocht. De inbraak vond plaats in de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 mei. Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl De Middelburgse wethouder Bruinooge test in de Nieuwe Burg de schoonmaakmachine uit waarmee ontsierende kauwgomresten kunnen worden verwijderd. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met grote wolken stoom en een flinke straal water ver dwijnen de witte vlekken bijna als van zelf. De gemeente Middelburg zoekt een oplossing voor de kauwgomvlek- ken op de nieuw ingerichte straten van de binnenstad. Een schoonmaakbedrijf demonstreerde gisteren een speciale machine. „Ik weet wat ik moet doen als ik op wachtgeld kom", zegt wethouder P. Bruinooge grijnzend. „Dit is zo makke lijk, dat ik het zelfs kan." Hij bedient een schoonmaakmachine die met ko kend water de straat schoon stoomt. Daarna kan de kauwgom met een hoge drukspuit worden weggeblazen. In Vlissingen wordt de binnenstad al ja ren op deze manier kauwgomvrij ge maakt. Middelburg lijkt nu ook zover, de erger nis over de vlekken is groot. „Het lijkt wel of het met de week meer wordt", zegt S. Klatte, winkelier op de Nieuwe Burg. „Dat is hartstikke zonde, want die stenen liggen er nog maar ruim een jaar." Vooral op de straten die opnieuw zijn ingericht, de Nieuwe Burg, de Markt en de Gravenstraat, zijn de vlek ken goed te zien. De ondernemers filosoferen tijdens de demonstratie over een oplossing: meer afvalbakken, een bord dat mensen wijst op hun gedrag, zakjes uitdelen waar uitgekauwde kauwgom in kan. De oude vlekken op de straat verdwij nen er niet mee. De ondernemers en de gemeente overleggen of het financieel mogelijk is de straten regelmatig te poetsen. De eerste keer is dat vrij prijzig, zegt E. Snoeijenbos van schoonmaakbedrijf Bleijenberg. Daarna is het een kwestie van bijhouden. „Als het eenmaal schoon is, komt er ook minder bij, dat zie je in Vlissingen ook." Daar worden de straten zes keer per jaar helemaal schoon gemaakt. De gemeente heeft de ondernemers ge vraagd of ze bereid zijn een bijdrage in de kosten te leveren, maar die lijken daar weinig voor te voelen. Kauwgom- vlekken verdwijnen niet vanzelf, het duurt vijfentwintig jaar voordat ze zijn afgebroken. „Het moet er echt afgehaald worden", zegt Snoeijenbos. „Anders blijft het liggen." VLISSINGEN - Een 38-jarige bromfietser uit Vlissingen heeft aan een botsing met een bestelauto een pijnlijke knie en een vernielde brommer overgehouden. De Vlissinger werd gistermiddag rond half vijf aangereden op het kruispunt Bonedijkestraat/Schuitvaartgracht in zijn woonplaats. Hi] kreeg geen voorrang van een 24-jarige auto mobilist uit de gemeente Veere. De Veerenaar reed over de Schuitvaartgracht komende uit de richting van de Sottegem- straat. Hij zag de van rechts komende bromfietser over het hoofd. RENESSE - Vanaf de Hogezoom in Renesse is in de nacht van zondag op maandag een zwarte Mercedes met het kenteken 26-JS-RD gestolen. De auto vertegenwoordigt een waarde van meer dan 20.000 euro. Eerder die dag werd op de parkeer plaats aan de Jan van Renesseweg in Renesse een motorfiets gestolen. Het betreft een zilverkleurige Honda VRF 800 FI met het Duitse kenteken BOR-EX23. De schade bedraagt ruim 10.000 euro. RENESSE - Een 22-jarige man uit Duitsland heeft in Renesse bij een vechtpartij met een landgenoot in de nacht van zondag op maandag een gebroken neus opgelopen. De man liep over de Hogezoom toen hij door de 26-jarige werd geduwd. De 22- jarige duwde terug en kreeg daarop een kopstoot van zijn op ponent. Door de kopstoot viel de 22-jarige en bij de dokter bleek dat zijn neus gebroken was. De 26-jarige Duitser is aangehouden. Wat de aanleiding was voor het incident is bij de politie niet bekend. RENESSE - Een onbekend gebleven automobilist heeft in de nacht van zondag op maandag een tuin van een huis aan de Hogezoom in Renesse doorploegd. De politie vermoedt dat de automobilist heeft geprobeerd te keren, maar daarbij ruimte tekort kwam. De automobilist reed dwars over het gazon, door een bloemperk en vernielde een sierboompje. RENESSE - Op de Laone in Renesse is in de nacht van zondag op maandag een 18-jarige inwoner van Enschede mishan deld. De man werd geschopt en geslagen en zijn keel werd dichtgeknepen. De politie vermoedt dat relationele problemen ten grondslag liggen aan de mishandeling. De dader is nog niet aangehou den. door Rinus Antonisse WESTDORPE - De werkgroep Zwartenhoekse zeesluis begint komend najaar een actie voor restauratie van het in 1788- 1789 gebouwde waterstaat- werk, in de nabijheid van West- dorpe. Doel ervan is sponsors te werven, die geld beschikbaar stellen voor het opknappen en behouden van de historische zeesluis. Waterstaatmedewerkers heb ben in het kader van een opfris cursus inmiddels bestek en tekeningen voor een restaura tieplan gemaakt. Om het rede lijk goed bewaarde bouwwerk - nu eigendom van het water schap Zeeuws-Vlaanderen - in stand te houden, is een bedrag van ongeveer 300.000 euro no dig. Sandra Dobbelaar, lid van de werkgroep, zegt dat het verga ren van sponsors gewenst is, omdat bijdragen uit overheids bronnen ontoereikend zijn. „De provincie Zeeland geeft geld. Dat het Rijk geld beschik baar stelt is al lastiger. We zullen ook proberen subsidie van de Europese Unie te krijgen. En het waterschap moet ook over de brug komen. Dat wil financi eel voor ons niks betekenen, maar we hopen dat dit veran dert en dat de cultuurhistorie meer gaat leven bij het water schap." De Zwartenhoekse zeesluis, ge legen aan een uitloper van de in 1952 getemde Braakman, is aangelegd met een dubbel doel: voor de uitwatering van nieuw bedijkte polders en om het ach terliggende gebied onder water te kunnen zetten in geval van oorlog. De suatie-sluis bestaat uit drie gemetselde kokers, af gedekt met hardsteen. De weg over de Sasdijk loopt er over heen en met name zwaar ver keer zorgt steeds meer voor schade. Vleermuizen De werkgroep wordt gesteund door de stichting Oud-Westdor- pe en de stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ). Een eer ste plan voor restauratie kreeg in 2000 een prijs in het kader van de SLZ-campagne 'Erfgoed al goed'. Sandra Dobbelaar noemt het herstel van de Zwartenhoekse zeesluis, die ook wel de Grotë Petrus wordt genoemd (waar dat vandaan komt is niet be kend), een heel leuk project om mee aan de slag te gaan. Naast het cultuurhistorisch belang, zijn met het opknappen ook na tuur en landschap gediend, zegt zij. Zo is het de bedoeling in een van de kokers een onderkomen voor vleermuizen te maken. De provincie werkt aan een visie voor herstel van de zogeheten Staats-Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen. Die moet in het najaar verschijnen. Het gaat daarbij om het in ere her stellen van voormalige forten, schansen en andere militaire objecten. Dobbelaar vindt dat de restauratie van de Zwarten hoekse zeesluis erg geschikt is om als voorbeeld-project te die nen. pagina 22: een sluis als verdedigingswerk MIDDELBURG - Veertig standwerkers vertonen donder dag hun kunsten in Middelburg tijdens het standwerkerscon cours. Dat wordt van 10.00 tot 17.00 uur gehouden in de Lange Delft en omgeving. Het is donderdag weer 'dolle donderdag', één van de drukste dagen in het jaar. Behalve het standwerkerscon cours is er kermis op Plein 1940 en de Markt en weekmarkt op de Dam. De folkloristische dag is een week later. KOUDEKERKE - Liefhebbers van paarden, vee en pluimvee komen zaterdag 17 augustus aan hun trekken tijdens de Boe renkoopdag. Plaats van hande ling is een stuk weiland tegen over de Groeneweg 3 en 5 in Koudekerke. Tijdens dit evenement wordt niet alleen levende have geveild, maar ook landbouwgereed schappen zoals tractoren. De veiling begint om 10.00 uur. In totaal worden zo'n driehonderd kavels van de hand gedaan. De kijkdagen zijn op donderdag 15 augustus van 19.00 tot 21.00 uur, vrijdag 16 augustus van 13.30 tot 21.00 uur en op de veil- dag zelf nog van 9.00 tot 10.00 uur. BRUSSEL - De Belgische mi nister van milieu M. Aelvoet heeft gisteren besloten geen ver gunning af te geven voor een windturbinepark in de Noord zee op zes kilometer uit de kust van Wenduine. Een maand gele den gaf de minister wel toestem ming voor de bouw van een windmolenpark op de Vlakte van Raan in de monding van de Westerschelde. De gemeenten bestuderen de plannen nog, maar de vijftig turbines, elk ongeveer tachtig meter hoog, zouden de trekrou- tes van beschermde zeevogels te veel beïnvloeden, het risico van scheepvaartongelukken en ver vuiling vergroten en het uitzicht vanaf de wal verpesten, aldus de minister. „Ik hoop dat in toe komstige verzoeken voor wind turbineparken voor de kust in de Noordzee meer rekening wordt gehouden met milieube palingen", zei zij. Regionale autoriteiten zijn gis teren een bezwaarprocedure be gonnen tegen een ander project van vergelijkbare omvang, nog dichter bij het natuurgebied Het Zwin bij Knokke-Heist. (AP) ARNEMUIDEN - Op de A58 richting Goes, iets voorbij Nieuw- en Sint Joosland, is gis termiddag rond half twee een auto door nog onbekende oor zaak van de weg geraakt. De auto ramde in de vlucht een verkeersbord en belandde in een droge sloot. De enige inzittende, een automobiliste uit Goes, raakte licht gewond. Ze werd met onbekende verwondingen overgebracht naar het zieken huis in Goes en kon na behande ling weer naar huis. Haar auto was volledig vernield. Vermoedelijke aanleiding van het eenzijdige ongeval was een plotselinge hevige hoosbui, waarbij de bestuurster het zicht ontnomen werd. De politie zette de rechterweg- helft af om de weg vrij te maken voor de takelwagen. Er ont stond een langzaamrijdende fi le. Gevolg daarvan was dat er twee aanrijdingen plaatsvon den. Een automobiliste remde te laat voor de file en reed tegen een voorganger op, het andere ongeluk ontstond door verkeerd invoegen. foto Lex de Meester door Ron Maqnée MIDDELBURG - Kinderop vang Walcheren (KOW) is niet bang voor ondernemers die een eigen kinderopvang starten. Sterker nog, de gesubsidieerde instelling is er eigenlijk wel blij mee. „Het dwingt je om naar je eigen kwaliteit te kijken en ermee aan de gang te gaan", verklaart re giomanager E. Ramstijn van de KOW. Ze reageert op het bericht dat er aan de Rouaansekaai in Middel burg een nieuwe, commerciële kinderopvang uit de grond wordt gestampt. Ram-stijn juicht de komst van dergelijke instellingen toe. „Beide soorten kinderopvang kunnen prima naast elkaar bestaan. Boven dien hebben we al langer erva ringen met dit fenomeen. In Middelburg hebben we bijvoor beeld al kinderdagverblijf Nijn- tje, in Vlissingen Baloe." Overigens is extra capaciteit nog steeds nodig, betoogt Ram stijn. „Erisnog altijd voldoende vraag om je zorgen te maken over het aanbod." Daarbij komt dat sommige dagen geliefder zijn dan andere. Op woensdag en vrijdag zijn er maar weinig kinderen in de opvang. De on evenwichtige spreiding over de week betekent dat bijvoorbeeld in de Randstad ouders hun werktijden aan de kinderop vang aanpassen. „Daar zie je vaak de instelling: 'Geen kin deropvang op dinsdag en don derdag? Dan zorg ik op die da gen zelf voor opvang.' In Zeeland is er nog niet zo'n men taliteit", aldus Ramstijn. In 2004 zal de Wet basisvoorzie ning kinderopvang worden in gevoerd. De directe subsidië ring van kinderdagverblijven houdt dan op. Instellingen die nu nog door de gemeente wor den gesubsidieerd en daardoor goedkoop kunnen werken, moe ten zichzelf bedruipen op de vrije markt. Wat de precieze consequenties zullen zijn voor de Zeeuwse kinderopvang, kan Ramstijn nog niet overzien. Maar in ieder geval worden de geplande aanpassingen van de verblijven zo snel mogelijk uit gevoerd. Volgens de regiomana ger komen er naast de huidige 32 locaties van de KOW niet zo veel meer bij. Wel zal er, om aan de vraag tegemoet te komen, ge probeerd worden om op de be staande locaties uit te breiden of groepen te combineren. Toch zijn de Zeeuwse problemen niet te vergelijken met die in de Randstad, betoogt Ram-stijn. Ook als het gaat om de verhalen over de slechte kwaliteit van de kinderopvang en ongediplo meerde leidsters. „Ook dat komt hier niet voor. Al onze me dewerkers zijn gediplomeerd en stagiaires zijn écht boventallig. Vaak zie je elders dat ze ongedi plomeerde leidsters aannemen onder het mom van: dan hebben we weer wat extra handen in de opvang. Die situatie hebben we hier gelukkig niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11