Jachthavens waken over veiligheid Schutters strijden in Ovezande PZC Wijdingsfeest symboliseert weerbaarheid Doelenaren Grote behoefte aan hulp bij rouwen in Oost-Z-Vlaanderen Garnalenbranche België op rand van afgrond Geen meldingen van ontoelaatbare situaties in Zeeland bij KNMR Bromfietsers lopen letsel op bij botsing Vandaal moet 70 euro betalen Vlissingen in Opsporing Verzocht Fietsvandalen mishandelen getuige Vrouw loopt letsel op bij val Amokmakers opgepakt Twee lichtgewonden bij aanrijding Dronken trekkerrijder in de sloot Motorrijder glijdt uit Windhoos in Colijnsplaat swb maandag 5 augustus 2002 door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Het Belgische garnalenseizoen is vrijdag in mineur van start gegaan. Mi nister J. Gabriëls van Land bouw en Zeeviscrij was er ge tuige van hoe op de vismijn in Zeebrugge op die eerste dag niet meer dan 700 kilo garna len werd aangevoerd. Énkele jaren geleden was dat nog 10.000 kilo. De prijs is meer dan vertien voudigd. De minister bood. bij wijze van openingshandeling, 29 euro de kilo voor de eerste kist met 25 kilo garnalen. Maar vishandelaar Gerrit Geldof ging met de partij aan de haal voor 31 euro de kilo. De opbrengst ging naar de na bestaanden van de vier opva renden van het onlangs gezon ken vissersschip Flamingo uit Oostende. Op de beroemde Vis- trap in Oostende moest zater dag overigens beduidend min der worden betaald: 12 euro voor een kilo Belgische garna len. Negenennegentig procent van de garnalen, die door de res taurants aan de Vlaamse kust worden geserveerd, zijn de zo genaamde Nederlandse garna len. Voorzitter B. Schiltz van de Belgische Rederscentrale voorspelt een matig seizoen. Het zal pas laat op gang komen, omdat het zeewater nog te koud is. En dit jaar is veel wij ting in de Noordzee, die het garnaalbroed opeet. Sinds de jaren zestig is de aan voer van garnalen op de Vlaamse veilingen continu aan het dalen. In 1960 werd nog 2.130 ton aangevoerd, in 1995 was het amper 180 ton. De aan voer in 2000 was beter. Toen werd opnieuw 493 ton aange voerd door zo'n dertig vissers boten. Volgens minister Gabriëls heeft de visserij in Vlaanderen de kritieke grens bereikt. Noch het aantal schepen, noch de aanvoer mogen verder zakken. De uitdaging bestaat er vol gens de minister uit om het prijs/kwaliteitsniveau te be houden en schouder aan schouder te staan binnen de sector. door Jacques Cats ZIERIKZEE-Jachthavens in Zeeland treffen extra maatrege len om bij drukte onveilige om standigheden te voorkomen. De Koninklijke Nederlandse Red- dingsmaatschappij (KNRM) klaagt over de wijze waarop jachthavens soms worden vol gepropt. Met name op de waddeneilan den wordt de situatie nijpend genoemd. Boten liggen daar zo dicht op elkaar, dat een eventu ele brand makkelijk kan over slaan. Bij de reddingsmaat schappij in Zeeland zijn geen signalen over ontoelaatbare si tuaties binnengekomen. In Zierikzee liggen de vaartui gen in het hoogseizoen vaak acht, negen dik. Ten tijde van de Deltaweek zelfs wel veertien dik. Daar bestaat de verplich ting om met de neus richting uit gang af te meren. Doet er zich een bi'andje voor, dan kan de boot er meteen tussenuit geva ren worden. „Wij doen er echt alles aan om de veiligheid te waarborgen", verzekert haven meester R. Visser. In de drukste periode krijgt hij zo'n 200 pas santen binnen. Weigeren is moeilijk, of ze moeten tevoren bellen of er plaats is. „En als er slecht weer op komst is kun je ze al helemaal niet weigeren." Barbecue De jachthaven van Zierikzee staat er volgens Visser om be kend dat daar de regels streng worden gehanteerd. Open vuur SAS VAN GENT - Twee brom fietsers zijn gisterochtend rond 6.00 uur na een frontale botsing gewond geraakt op de Westkade in Sas van Gent. Een 32-jarige man uit de ge meente Terneuzen reed in de richting Sas van Gent. Hij hield niet voldoende rechts en botste frontaal op een 39-jarige man uit Terneuzen. Beide bromfiet sei's werden per ambulance overgebracht naar het zieken huis De Honte. De 39-jarie Ter- neuzenaar heeft vermoedelijk een gebroken enkel, knie en bo venbeen en een wond aan zijn elleboog. De 32-jarige man had een wond aan zijn enkel. In het ziekenhuis werd bij hem een bloedproef afgenomen, omdat hij had gedronken. GOES - Een 30-jarige Rotter dammer is in de nacht van za terdag op zondag rond kwart voor vier 's ochtends op de Grote Markt in Goes aangehouden, omdat hij opzettelijk drie fiet sen omver trapte. Hij kreeg een boete van zeventig euro. is absoluut onaanvaardbaar. De havenmeester smijt hoogstper soonlijk de barbecue overboord als hij ziet dat ergens vlees wordt geroosterd. En boot en bemanning kunnen meteen ver trekken. Ook de jachthaven in Middel burg heeft alle mogelijke veilig heidsmaatregelen getroffen. ,Dat zijn wij als bezitter van een Blauwe Vlag ook verplicht", zegt havenmeester J. Platteeuw. De maatregelen zijn in nauwe samenspraak met de gemeente en de brandweer tot stand geko men. „We hebben ook al een keer een oefening gedaan." Met name in deze weken beleeft de Middelburgse jachthaven een topdrukte. Dat heeft te maken met de ligging langs de door gaande route naar en van Bel gië, waardoor ook veel Engelse vaartuigen Middelburg aan doen. Platteeuw: „We proberen zo weinig mogelijk te stapelen, maar er is niet aan te ontkomen dat het vijf dik ligt." Om veilig heidsredenen wordt altijd een vaargeul opengehouden. Dat is ook nodig om de rondvaartboot vrij baan te geven. De ligging van de jachthaven langs de weg maakt het makkelijk om hulp troepen naar de onheilsplek te krijgen als er wat aan de knik ker is. Een brandend schip wordt meteen weggesleept. Dieselmotor Volgens de havenmeester zijn pleziervaarders zich bewust van de gevaren. Daar wordt ook naar gehandeld. In het verleden waren de omstandigheden een stuk problematischer. Toen wa ren nog veel schepen uitgerust met benzinemotoren. Dat aan tal is inmiddels aanzienlijk af genomen; veel vaartuigen hebben nu dieselmotoren. Plat teeuw: „Die zijn goedkoper, vei liger en duurzamer." Het Nederlandse team op het EK handboogschieten op de staande wip bestaat voor de helft uit Bevelanders en voor de helft uit Zeeuws-Vlamingen. foto Willem Mieras Europees Kampioenschap Handboogschieten Staande Wip door Ingrid Huibers OVEZANDE - Voor het eerst in bijna veertig jaar zijn de schuttersverenigin gen in Ovezande weer eens gastheer voor het Europees Kampioenschap Handboogschieten Staande Wip. De beste Nederlandse, Belgische en Franse schutters treden er zaterdag 17 en zon dag 18 augustus tegen elkaar in het strijdperk. Het Nederlands team telt alleen Zeeu wen. De ene helft komt van de Bevelan- den, de ander helft uit Zeeuws-Vlaan- deren. „Soms doet er nog wel eens een Brabander mee, maar dit jaar niet", zegt ploegleider Rinus Verdonk uit Goes. Hij voert het 24-koppige schut- tersteam alweer een jaar of vier, vijf aan. „Niet om ze beter te laten schieten, want dat kan ik niet", zegt Verdonk. „Maar wel om ze net dat kleine beetje extra vertrouwen te geven. De zenuwen een beetje te kalmeren." Elk land levert zowel een junioren- als een seniorenteam. De junioren schieten zaterdag; de senioren zondag. Beide wedstrijddagen is er zowel een indivi duele wedstrijd als een ploegen wed strijd. „De ploegen wedstrijd daar gaat het om", zegt Verdonk. „Dat vraagt heel veel van de schutters. Want die moeten niet enkel op een volle wip schieten, maar ook op een wip waar nog maar een paar vogeltjes aanhangen. En dat is heel lastig." Elk team mag in maximaal tien ronden 240 schoten lossen op de 25 meter hoge wip. Aan elke wip hangen 36 kleine vo geltjes, twee kallen, twee zijvogels en één hoge vogel. Het team dat de minste schoten nodig heeft om de wip leeg te schieten, wint. Dat overkwam het Nederlandse team de afgelopen jaren twee keer. Vèrdonk kan het zich amper nog herinneren. „Zes jaar geleden in Koewacht, dat weet ik nog. En volgens mij wonnen we drie jaar terug in Kloosterzande, maar dat weet ik eigenlijk niet zeker meer." Hij denkt nog eens even na. „Nee, ik weet het niet meer maar laten we het zo zeggen: 'Nederland is niet het beste land'." F ransen Handboogschieten op de staande wip wordt alleen nog in Zeeland, België en Frankrijk beoefend. En gelukkig doen de Fransen de laatste jaren weer mee aan het EK. „Die zijn een hele tijd weg gebleven", vertelt Lau Rentmeester, één van de organisatoren van het toer nooi. „Iedereen stapte op een gegeven moment over op de katrolboog, maar dat wilden de Fransen niet. Die vonden dat je de sport moest laten zoals die was. Daarom kwamen ze een jaar of acht niet meer. Gelukkig is dat de laat ste jaren wat gekenterd. Toch schieten de Fransen nog steeds allemaal met de ouderwetse, platte boog. Maar glad niet minder hoor. Eigenlijk schieten ze er zelfs beter mee." Zaterdag beginnen de wedstrijden 's middags om één uur. Zondag begint het programma al 's ochtends om negen uur met een traditionele rondgang door het dorp, een kranslegging ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en een ontvangst door het gemeentebestuur. De wedstrij den beginnen ook zondagmiddag om één uur. Voorafgaand aan het kampi oenschap wordt vrijdag 16 augustus vanaf twee uur 's middags een publieke schieting gehouden. door Wout Bareman DOEL - Het bedreigde polder dorp Doel op de linkeroever van de Schelde is een dorp vol tegen stellingen. Enerzijds zijn er de Doelenaars die de strijd hebben opgegeven en hun woning heb ben verkocht. Anderzijds zijn er de vechtjassen, die zich niet zonder slag of stoot willen neer leggen bij het verdwijnen van het dorp en zelfs in een weder opstanding geloven. Die tegen stellingen kwamen niet alleen bovendrijven bij de voorberei ding van de jaarlijkse Schelde- wijdingsfeesten, maar ook gisteren, toen de wijding plaats vond. Het comité dat decennia lang de feestelijkheden organiseerde, gaf er afgelopen voorjaar de brui aan De leden hadden het standpunt dat een dergelijk feest gezien de onttakeling van het dorp niet langer op z'n plaats was. Het actiecomité Doel2020 dacht daar anders over en besloot de organisatie van de feestelijkheden over te nemen. Want, herhaalde woord voerder Rudi Van Buel zondag middag nogeens, „De Schelde- wijding en de feesten moeten worden gezien als een symbool voor de overlevingswil van het dorp. Het illustreert de weer baarheid, die de mensen van Doel en de polder ondanks alles nog steeds bezitten. En het is ook een bevestiging dat wij blij ven geloven in de leefbaarheid van het dorp. Dat is al voor de achtentwintigste keer de bood schap van het dorp aan de bui tenwereld." Want vanaf het be gin van de feestelijkheden, achtentwintig jaar geleden, gre pen de Doelenaren ze aan om te pleiten voor behoud van de dorpsgemeenschap. Het 'oude' comité beperkte zich zondag tot de organisatie van het religieuze gedeelte van het evenement, de eucharistievie ring opgedragen door pastoor K. Verstraete. Gevolgd door de wijding van de Schelde en de hulde aan de overledenen van zee en stroom en een vloot- schouw. Doel2020, voor de gelegenheid omgedoopt in Werkgroep Doel- se Feesten, vulde het ontspan ningsprogramma in de middag en avonduren (een rommel markt, verschillende tentoon stellingen, oude ambachten, tal van demonstraties en kinder- en straatanimatie) in. De eucharis tieviering werd bijgewoond door nagenoeg alle overgeble ven Doelenaren; de kerk zat bij na vol. Maar het slechte weer speelde de organisatoren par ten. Het was zondag minder druk dan in voorgaande jaren. Uitingen van protest waren er niet of nauwelijks. De Doelena ren maakten geen woorden meer vuil aan de strijd tegen de aanleg van het Deurganckdok, de containerhaven in hun ach tertuin. Wel waren er de stille getuigen van verzet: op muren gekalkte leuzen, affiches achter de ramen en een enkel verwaaid spandoek over de weg. HILVERSUM - Het misdaadprogramma Opsporing Verzocht besteedt vanavond aandacht aan een diefstal in een huisart senpraktijk in Oost-Souburg. Het programma toont beelden van de mogelijke daders. In de nacht van zaterdag 25 mei op zondag 26 mei werd uit de praktijk naast contant geld en waardepapieren ook een pinpas meegenomen. Zondag 26 mei rond 13.30 uur trachtten onbekenden geld op te nemen bij de Rabobank in de Spuistraat te Vlissingen. Het lukte hen niet om met de gestolen pinpas geld te pinnen. Van de poging zijn met een beveiligingscamera beelden vastgelegd die vanavond op televisie worden vertoond. Opsporing Verzocht wordt uitgezonden op Nederland 1 om 19.00 en 22.00 uur. DOMBURG - Een groep vandalen heeft zaterdag rond drie uur 's nachts aan de Boulevard van Schagen in Domburg en kele fietsen vernield. Een jongere uit Bussum, die de vernie lers op hun daden aansprak, werd geschopt, geslagen en tegen het prikkeldraad geduwd. Twee mannen uit Middelburg van 22 en 38 jaar konden worden aangehouden. ZOUTELANDE - Een 25-jarige vrouw uit de gemeente Veere is zondag rond 12.30 uur voorover over haar fiets gevallen. Aanleiding was een blokkerend voorwiel. De vrouw klaagde over pijn in de maag, pols en kin. Ze is voor onderzoek per am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. CADZAND-BAD - De politie hield in de nacht van zaterdag op zondag twee Hulstenaren aan op Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. Eén van de twee, een 20-jarige man, werd betrapt op het gebruik van verdovende middelen op de open bare weg. Toen de politie hem wilde aanhouden, verzette hij zich, waarna hij in de boeien werd geslagen. Zijn 18-jarige vriend bemoeide zich met de zaak en begon de agenten uit te schelden. Daarop werd ook hij aangehouden en geboeid. Op het bureau in Oostburg werd tegen de 20-jarige man proces verbaal opgemaaktZij n vriend kreeg een boete van 19 0 euro TERNEUZEN - Bij een aanrijding op een kruising in de Gou westraat in Terneuzen zijn zaterdag omstreeks 13.30 uur twee Terneuzenaren lichtgewond geraakt. Een 18-jarige automo bilist uit Terneuzen verleende geen voorrang aan een 19-jari- ge plaatsgenoot. Die klaagde na de botsing over een pijnlijke knie en schouder. Een 16-jarig meisje uit Terneuzen, dat in zijn auto zat, klaagde over hoofdpijn. Ze werden onder dok tersbehandeling gesteld. WESTDORPE - Vrijdagavond omstreeks 23.00 uur kwam een 47-jarige man uit Sas van Gent op de Tractaatweg bij West- dorpe met de achterzijde van zijn trekker in een sloot terecht. De problemen ontstonden toen de man wilde keren. Hij bleef steken in de berm en de achterzijde kwam in de sloot terecht. Uit een blaastest bleek dat de bestuurder 3,5 maal de toege stane hoeveelheid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij ontving een dagvaarding. door Sheila van Doorsselaer HULST - In Oost-Zeeuws- Vlaanderen bestaat een grote behoefte aan rouwverwerkings- groepen. De rooms katholieke parochies en de Samen Op Weg kerken in de regio Hulst en Hon- tenisse hebben samen dergelij ke praatgroepen opgezet voor mensen die een dierbare verlo ren hebben. Omdat steeds meer nabestaanden horen van het be staan van de praatgroepen, groeit het aantal groepen snel. Vorig jaar is begonnen met drie groepen, waaronder een voor mensen die een partner verloren hebben en een voor ouders die een kind moeten missen. De werkgroep is meer dan lotgeno tencontact alleen, de deelne mers worden ook met opdrach ten naar huis gestuurd. In acht bijeenkomsten wordt de deelne mers de gelegenheid gegeven naar eikaars verhaal te luisteren en ervaringen uit te wisselen on der leiding van een pastor en vrijwilligers. Ook wordt aandacht besteed aan hoe om te gaan met de bui tenwereld, die vaak al na korte tijd minder begrip kan opbren gen voor een nabestaande en hoe omgegaan kan worden met het feit dat er na een tijd minder aanloop is. Gebleken is dat juist enige tijd na een overlijden na bestaanden de gebeurtenis pas beginnen te verwerken en be hoefte hebben aan steun. Het is ook juist dan dat de buitenwe reld het laat afweten. Vertrouwen De groepen mogen niet meer dan tien personen tellen omdat men elkaar zo het beste leert kennen en vertrouwen krijgt in elkaar. Een wachtlijst is er nog niet, maar er komen wel steeds meer groepen bij. Ook zullen er naar behoefte meerdere groe pen worden geformeerd, zoals voor kinderen die een ouder hebben verloren, mensen die vrienden kwijt zijn of jonge kin deren die te maken krijgen met een verlies. Het verwerken is na melijk in al die situaties anders. Ook is er verschil tussen het ver werken van een overlijden na een ziekbed of na bijvoorbeeld een verkeersongeval. In de verschillende kerken lig gen folders die mensen opmerk zaam maken op het bestaan van de verwerkingsgroepen. Dit na jaar begint weer een nieuwe ses sie, waar nabestaanden onge acht hun geloofsovertuiging aan kunnen deelnemen. Men komt samen in de Hulster pasto rie aan de Steenstraat. De pastoor van Kieldrecht, gehuld in een zeemanskostuum, zegent in Doel het Scheldewater en de schepen die er varen. foto Peter Nicolai. HULST - Aan de Dubbele Poort in Hulst kwam vrijdagavond rond half negen een 44-jarige man uit de gemeente Reimers- waal met zijn motor ten val. De motor gleed onder hem weg over een spoor van frietolie of vet. De bestuurder bleef ongedeerd, de motor was licht beschadigd. Medewerkers van de gemeente kregen het vetspoor niet goed weg, waarna de vrijwillige brandweer de weg schoonspoot. De politie onderzoekt de zaak. COLIJNSPLAAT - Een windhoos heeft zaterdag avond rond half acht schade aangericht op camping Orisant in Co lijnsplaat. Een voortent, een aantal parasols en tuinstoelen gingen de lucht in. Ook waaiden een paar partytenten om. Eentje belandde zelfs in de Oosterschelde. De windhoos, die een deel van het campingterrein doorkruiste, duurde on geveer vijf minuten. De typische slurfachtige vorm was tot in de wijde omtrek te zien. De schade op de camping viel vol gens Jeroen Verburg, die de camping binnenkort van zijn vader overneemt, nogal mee. Het was voor Verburg overigens niet de eerste keer dat hij op cam ping Orisant een wind hoos meemaakte. In 1988 sloeg de caravan waarin hij verbleef een paar maal over de kop. Verburg be landde toen in het zieken huis. Dit keer raakte nie mand gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9