PZC Nieuw dagverblijf in Middelburg Glitterbikini's en blote buiken 7 Vlissingen dreigt brasserie met tijdelijke sluiting Onhandelbare schoenen bij straattheater J. van Dijke krijgt onderscheiding voor kerk en paus Villa Valentijn biedt vanaf 2 september plaats aan 46 kinderen Krabbendijkse overleden aan meningokokken Mishandeling in Vlissings café Conducteur NS bespuugd Automobilist lichtgewond bij aanrijding Boetes voor bezit drugs zeeuwse almanak Yuppen in 't groen WALCHEREN maandag 5 augustus 2002 door Ron Magnée MIDDELBURG - Een monu mentaal pand aan de Rouaanse- kaai in Middelburg wordt op dit moment omgetoverd tot kinder dagverblijf Villa Valentijn. Over een maand gaat de opvang van start. De vloer is nog helemaal kaal, aan het sanitair wordt gewerkt en ook de tuin is nog woest en le dig. Kortom, er moet nog heel wat gebeuren wil Villa Valentij n op 2 september van start kun nen gaan. „En toch gaan we die openingsdatum gemakkelijk halen", aldus een laconieke me vrouw A. Blansjaar, directeur van Villa Valentijn. ,,In Den Haag hebben we ook al twee dagverblijven opgezet, daarom gaat het allemaal best lukken." Begin dit jaar werd het Middel burgse perceel in de verkoop ge daan. „Eigenlijk wilde ik geen nieuwe vestiging kopen. Maar toen kwam dit pand vrij. Het is een unieke locatie. Alles gelijk vloers, met een geïsoleerd dak en een 35 meter lange tuin." En dus was de koop snel gesloten. In maart dit jaar was de over dracht van het pand. In de maanden daarna werd het on derkomen van boven tot onder gestript en weer helemaal opge bouwd. Horizontaal Alle kamers krijgen een andere kleur en de ingang wordt ver legd naar de zijkant. Op de eer ste verdieping komen vergader en overlegvertrekken. Het dag verblijf gaat plaats bieden aan 46 kinderen van nul tot vier jaar. Er wordt gewerkt met zogehe ten horizontale groepen. Dat betekent dat er vier aparte leef tijdscategorieën zijn die alle maal een eigen kamer en leid ster hebben. De dagopvang voor particulie ren gaat 44 euro per dag kosten. Daarmee verschilt de prijs van de commerciële opvang nauwe lijks met die van de gesubsidi eerde instellingen. Directeur Blansjaar denkt dat haar Haag se ervaring meespeelt in de con currerende prijs. „We hoeven het wiel niet opnieuw uit te vin den." Overigens zijn de Haagse vestigingen van Villa Valentijn wel exclusiever en duurder. „Daar bestaat onze klanten kring meer uit notarissen en tandartsen." De Middelburgse vestiging mikt ook op de klan ten met een bescheidener porte monnee. Blansjaar heeft zelf geen peda gogische opleiding. „Ik ben ge woon ondernemer. In de loop der jaren ben ik bij allemaal in stellingen gaan kijken. Ik maakte aantekeningen wat ik goed en slecht vond aan de op vang. Daarna ben ik mijn eigen kinderopvang begonnen." De dagelijkse leiding en de rest van het personeel van Villa Valen tijn zijn wel gediplomeerd. KRABBENDIJKE - Een negen tienjarige vrouw uit Krabben- dijke is vrijdag overleden als ge volg van een besmetting met de meningokokkenbacterie. De wouw werd donderdag avond in het Oosterscheldezie- kenhuis opgenomen met verschijnselen van bloedvergif tiging. Daarop zorgde de GGD er uit voorzorg meteen voor dat aan alle mensen uit de directe omgeving van de wouw anti biotica kregen. Het is nog on duidelijk of de wouw besmet was met de B- of C-variant van de meningokokkenbacterie. Vóór de vakantie is een grote groep jongeren tegen het C-type ingeënt. Het slachtoffer niet, omdat de algemene vaccinatie campagne alleen jongeren be trof tot en met achttien jaar. Er was dit jaar in de gemeente Rei- merswaal al twee keer eerder sprake van een meningokok- kenbesmetting. Eind maart meldde de GGD de besmetting van een onderwijzeres uit Ka- pelle die les gaf in Hansweert en Rilland. Half mei meldde de GGD de besmetting van een vierjarig meisje uit Krabbendij- ke. Zowel de lerares als het meisje herstelden. VLISSINGEN - Een 26-jarige man uit Vlissingen is zaterdag nacht in een horecagelegenheid aan het Bellamypark te Vlissin gen door meerdere personen in het gezicht geslagen. De man ging naar het toilet en zag daar een onbekende jongen die moest overgeven. Vrienden van de jongen dachten dat de Vlissinger hem aan het uitla chen was en sloegen hem meer dere malen in het gezicht. De man moest verschillende won den in het ziekenhuis laten hechten. Een 18-jarige jongen uit Vlissingen, een 16-jarige jongen uit Doorn en een 18-jari- ge jongen uit Hoofddorp wer den aangehouden. OOST-SOUBURG - Een con ducteur van de NS is gister avond dooreen 17-jarige jongen uit Oost-Souburg in zijn gezicht gespuugd. De conducteur sprak de jongen op het station in Oost-Souburg aan omdat hij een fiets wilde vervoeren zonder geldig kaart je. De jongen zette de fiets terug. Vervolgens bleek dat zijn eigen treinkaartje ook niet in orde was. De treinconducteur maak te daar een opmerking over maar daar was de jongen niet van gediend. Hij spuugde de conducteur in het gezicht. De jongen is aangehouden. DOMBURG - Bij een frontale botsing tussen twee personen auto's in Domburg liep een 18- jarige bestuurder uit de ge meente Veere een pijnlijke kaak op. Het ongeval gebeurde rond 16.00 uur op de de kruising Roosjes weg/Tra verse. Een 22-jarige man uit Roosen daal reed over de Roosjesweg, komende uit de richting Dom burg-centrum. Hij sloeg plotse ling linksaf om de Dr. Mezgers- weg in te gaan. Daarbij reed hij tegen de uit de tegenovergestel de richting rijdende 18-jarige automobilist uit de gemeente Veere. De Veerenaar werd na on derzoek door het ambulance personeel met een zere kaak doorgestuurd naar de huisarts. Beide voertuigen moesten wor den weggesleept. Door de aan rijding werd het verkeer tijde lijk omgeleid. DOMBURG - Wat kan er allemaal misgaan met hy permoderne, op afstand bestuurbare schoenen? Nou, van alles, zo bleek zaterdag tijdens straattheater. In het water belanden bijvoorbeeld. Elke avond drommen tientallen kinderen bij Pleintje 't Groentje in Domburg samen voor een half uurtje straattheater. In de beste traditie van Teun, Toon en August zijn het twee maffe figuren die de kinderen vermaken. Dit keer trapte één met zijn op afstand be stuurbare schoenen in een bak met water. Hilariteit alom natuurlijk. Aan het einde van de voorstelling deed hij zijn schoenen maar weer uit om met alle kin deren nog even wat te dansen onder het motto: „Swin gen met die billen/ Zwaaien met die armen! Het meeleeftheater is elke dag, behalve zondag, om zeven uur te zien. Toegang is gratis. foto Lex de Meester door Inqrid Huibers GOES - Johan (46) uit Sint Phi- lipsland, getuige zijn t-shirt een "female Body Inspector, gaat er zaterdagavond bij het Maar- tensbruggetje in Goes eens goed voor staan. Zoveel draaiende bruine billen en glitterbikini's inspecteert hij niet alle dagen. „Mooi", luidt het bondige com mentaar van Johan als de op tocht, georganiseerd door de Stichting Caribbean Carnaval, in de verte verdwijnt. „Er zou den alleen wat meer dames aan mee moeten doen." Even na zevenen stromen de straten rond het Maartensbrug- getje vol. Omdat de stoet op zich laat wachten wordt vast een verkenner op de fiets vooruit ge stuurd richting sportpark het Schenge waar de stoet zich op stelt. „Het zijn maar twintig of dertig man, dan heb je het wel gehad", meldt de spion bij te rugkomst. Het commentaar is niet van de lucht, Een 'tegenvaller', vindt een mevrouw. Haar buurman vraagt zich hardop af waarom ze niet allang ergens lekker op een terrasje zitten. Totdat onder het opzwepend trommelspel van een salsaband de eerste ve ren en blote buiken in zicht ko men. Dan hoor je niemand meer. Met open monden wordt de energiek dansende, overvloedig met boa's, glittermake-up en zilveren laarzen uitgedoste stoet gade geslagen. Kinderen Het was de eerste keer dat de af gelopen voorjaar opgerichte Goese stichting een Caribisch weekend organiseert. In een grote tent op de parkeerplaats Koepoort was vrijdagavond de uit dertien vrouwen bestaande salsaband Toque De Muijer te horen. Zaterdagmiddag waren er allerlei activiteiten voor kin deren en zaterdagavond na de optocht kon er nog de hele avond worden gedanst. Hoewel het geen lange optocht was, was de aankleding ervan uitbundig genoeg om de bin nenstad van Goes een kort mo ment op haar grondvesten te doen schudden. Een enkele van stijf krullenpermanent voorzie ne Zeeuwse trok afkeurend de wenkbrauwen op, maar het me rendeel van de mensen langs de route was stikjaloers op de ma nierwaarop de dansende en zin gende stoet zich zonder enige gêne liet gaan. Bij Joanne Flipse uit Goes, die pontificaal op een tuinstoel langs de route zit, valt de op tocht buitengewoon in de smaak. ,,'T is weer eens wat an ders hè", roept ze enthousiast uit. En nee, dat soort bikini's had ze eigenlijk nog nooit van zo dichtbij gezien. Behalve groepen uit de rand stad die al jaren meelopen in Rotterdam, waren er ook Zeeuwse mannen en vrouwen te bewonderen. Zo reed bijvoor beeld de Goese bisschop Toe Toe, voor de gelegenheid in sin terklaaskostuum, mee in de stoet. Ook was er een onder Co lombiaanse vlag operende Zeeuwse dansgroep paraat die de salsa goed in de heupen had. En dan waren er nog de vijf kleindochters van de Goese We- velien Misaine-Grant (68). Ape trots loopt ze met één kleinzoon slapend in de wagen en een an der stevig bij de hand achter de meisjes aan. „Goed hè?", wijst ze op het in rode bikini's gesto ken dansende troepje. „Alle maal van mij." Inmiddels zijn drie medewer kers aangetrokken om Villa Va lentijn te runnen. Daar blijft het voorlopig bij. „Eerst gaan we kijken hoeveel aanmeldingen we krijgen, daar na gaan we pas meer personeel aantrekken", aldus Blansjaar. Over animo heeft ze niet te kla gen. Een advertentiecampagne voor personeel leverde eerder dit jaar een hausse aan geïnte resseerden op. Blansjaar: „Over personeel hoeven we ons geen zorgen te maken. We kregen meer dan honderd aanmeldin gen." Aalmoezenier J. Sweere (links) feliciteert vrijwilliger J. van Dijke met zijn pauselijke onderscheiding. foto Lex de Meester door Ron Magnee DISHOEK - Pro ecclesia et pon- tifice, voor kerk en paus. Zo heet de pauselijke onderscheiding die vrijwilliger J. van Dijke van de toeristenkerk in Dishoek gis teren in ontvangst mocht ne men. Vijftien jaar lang staat Van Dij ke voor dag en dauw op om bij de eredienst op zondag te assis teren. „Hij is er altijd al rond acht uur. Dan komt hij aantuf- fen op zijn brommertje", ver klaart aalmoezenier J. Sweere, die de zondagse missen in de Toeristenkerk leidt. „Daar naast wordt hij binnenkort 75. Reden genoeg om hem in het zonnetje te zetten." Op zondag helpt Van Dijke altijd het altaar en de geluidsin stallatie gebruiksklaar te ma ken. Overigens zijn ook zijn zoon en vrouw altijd aanwezig. Voorganger Sweere: „Eigenlijk verdienen ze allemaal een lint je." Niet alleen op zondag, ook op woensdag is Van Dijke altijd pa raat. Dan worden onderhouds werkzaamheden door leden van de kerk verricht. Zo is er de af gelopen maanden nogal wat schilder- en reparatiewerk ge daan. Alle woensdagen was de dedecoreerde aanwezig om de helpende hand te bieden. Daar naast wordt op woensdag ook de kerk schoongemaakt. Van Dijke zelf blijft er beschei den onder: „Aalmoezenier Sweere is nog een echte katho liek van de oude stempel. Die vind je niet meer in andere ker ken. En verder is de toeristen kerk gewoon een mooie kerk. De rust die er vanaf straalt, het ge bouw zelf. Probeer dat maar eens elders te vinden." GOES - Een 30-jarige man uit Kapelle en een 21-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Lange Kerk straat in Goes aangehouden, omdat ze harddrugs bij zich hadden. De Kapellenaar was in het bezit van elf XTC-pillen. Naast de Noord-Bevelander lag een zakje cocaïne op de grond. In het huis van de Kapellenaar werd later eveneens een zakje cocaïne aan getroffen. De Noord-Bevelan der mocht na verhoor meteen naar huis; de man uit Kapelle kreeg een boete van 225 euro. door Ron Magnée VLISSINGEN - Nog één keer geluidsoverlast en een Vlissin- gse brasserie aan de Nieuwen- dijk moet de tent tijdelijk slui ten. De eigenaar is zich echter van geen kwaad bewust. „Dreiging met sluiting? Daar weet ik niks van. Raar. We heb ben er alles eraan gedaan om ge luidsoverlast te beperken. De boxen zijn van de muur gehaald, er is een begrenzer op de ver sterker aangebracht en achter in de zaak hangt nog maar één speaker", vertelt eigenaar M. van der Lijcke van de Vlissingse brasserie 't Is elk dag anders. Onlangs besloot het college van burgemeester en wethouders dat het etablissement niet lan ger geluidsoverlast mag produ ceren. Bij de eerstvolgende con statering van overschrijding van de geluidsnormen, moet de brasserie de deuren sluiten. Volgens Van der Lijcke is het praktisch onmogelijk om last te hebben van de eetgelegenheid. „In ons pand hebben we boven te maken met hotelgasten. Die horen we nooit klagen. Boven dien krijgen we van de directe buren ook nooit klachten vanoverlast." Volgens de eigenaar moeten de klachten dan ook van elders ko men. Hij vermoedt dat een buurtbewoner hem het leven probeert zuur te maken Overigens is de mogelijke slui ting van de brasserie bepaald geen loos dreigement. Al eerder besloot de gemeente Vlissingen een zaak aan de Nieuwendijk te sluiten die te veel lawaai produ ceerde. In december vorig jaar moest café Te zot een week dicht. In korte tijd was de eige naar van het café er meerdere keren op gewezen dat het geluid zachter moest. Getuigen Volgens Van der Lijcke is hij maar eennmaal benaderd door een milieuambtenaar. „Boven dien heb ik getuigen dat het ge luid toen zacht stond." Volgens hem is het juist rustig in zijn zaak. „Bij andere cafés kan je je vaak niet verstaanbaar maken, bij ons kan je op meters afstand nog met elkaar praten. Sterker nog, de bezoekers vragen vaak of de muziek juist harder kan." Vooralsnog is Van der Lijcke niet bang dat het tot daadwer kelijke sluiting komt. „Laten ze eerst maar met bewijzen komen Wij doen in ieder geval niets fout." De deelnemers kregen veel waardering van de toegestroomde toeschouwers. foto Willem Mieras Drank heeft, algemeen be kend, diverse effecten op de mens. Als hij te veel alcoholi ca heeft geconsumeerd, ver zandt deze Hulsterse yup in een behoorlijk melancholi sche bui. Niet dat zijn vrien den het niet waarderen om af en toe te filosoferen over 'the meaning of life', maar asje blieft niet om half zes 's och tends wanneer men danig teut op de fiets zit na een nacht doorhalen in het café. Hij ivel. Stil!! Hoor je die vo gels fluiten?? Hij nam een boud besluit. „Kom, we gaan in het gras liggen, luisteren naar de vogels en kijken naar de wolken." Zijn vriendin stribbelde tegen. Die wilde naar bed, maar wist na een jarenlange relatie ook wel dat het sneller gaat als je hem zijn zin geeft in plaats van ru zie te maken. En zo zette het groepje slingerend koers naar het dichtstbijzijnde bos. Hij smeet zijn fiets in de duif en plofte in het hoge gras. Kont, benen en rug raakten meteen doorweekt van de dauw, maar dat kon hem niet schelen. „Luister naar de vo gels, kijk naar de wolken! We moeten meer oog hebben voor de schoonheid van de natuur, daar letten wij niet genoeg op." Eenmaal thuis, kwam hij weer snel met beide benen op de grond. „Ik heb in de poep getrapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7