PZC Legionella-uitbraak in Engeland Europa steunt Turkse hervorming Marokko en Spanje ruziën verder Vakantiegangers getroffen door noodweer Italië IfPP Inzittenden auto na ongeluk doodgeslagen Tientallen besmettingen door defecte airco in gemeenschapscentrum UFO mogelijke oorzaak van vliegramp Lviv Acht gewonden bij raketaanslag in Kosovo Nog 743 jaar celstraf voor ex-ETA-leider ggl '0ktj. FBI betrapt 7000 Britse pedofielen Duitser vindt dood in hangmat Korea's hervatten dialoog Schip zinkt bij Molukken Beruchte smokkelaar gepakt Ook Israël tekent akkoord met Amerika over strafhof Twee doden door schoten op scoutingfeest in België maandag 5 augustus 2002 van onze redactie buitenland MADRID - De spanning tussen Spanje en Marokko is in dit weekeinde opnieuw opgelo pen. De regering in Rabat riep za terdag op tot 'bevrijding' van de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla in Marokko. Madrid stuurde gisteren extra patrouillevaartuigen om de kust voor de enclaves te bewa ken. De ophef volgde op het conflict vorige maand over Perejil, een eilandje voor de Marokkaanse kust dat volgens Madrid Spaans is. Marokkaanse agen ten landden op het rotseiland en namen het in bezit, om ver volgens weer weggejaagd te worden door Spaanse elite troepen. Na veel discussie slo ten Madrid en Rabat een be stand dat bepaalde dat geen van beide landen het eilandje nog zou bezetten. Spanje trok daarop zijn bezettingsmacht terug. De overeenkomst voorzag ook in pogingen de relatie tussen beide landen te verbeteren, maar daarvan is tot dusver weinig terechtgekomen. Ma drid weigert te spreken over de status van Ceuta (72.000 inwo ners) en Melilla (65.000). ..Bei de zijn onderdeel van de Euro pese Unie", maakte de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken Ana Palacio gisteren nog eens duidelijk. DPA/AFP/ANP van onze redactie buitenland BARROW-IN-FURNESS - En kele tientallen mensen in het noorden van Engeland zijn besmet geraakt met de legionel- la-bacterie. Dit hebben de ge zondheidsdiensten zaterdag be vestigd. Het gaat waarschijnlijk 0111 de ernstigste uitbraak van de ziekte in het land sinds ze ventien jaar. Volgens de autoriteiten is het aantal besmettingen in de plaats Barrow-in-Furness op gelopen tot 45. Vijftien patiën ten liggen op de afdeling inten sieve zorg van het ziekenhuis, aldus de BBC gistermiddag. KIEV - Een UFO kan de ramp tijdens de vliegshow vorige week boven de Oekraïense stad Lviv hebben veroorzaakt. Dat heeft het Russische televisiesta tion NTV gisteren gemeld. De zender zond videobeelden uit van de vliegshow. Een don kere vlek lijkt in de baan van de straaljager terecht te komen, vlak voordat die neerstort. Het onbekende vliegende object (UFO) is alleen te zien als de vi deofilm vertraagd wordt afge speeld. Volgens NTV is de don kere vlek beslist geen vogel, maar uit de beelden wordt niet duidelijk wat dan wel. Bij de ramp kwamen 84 mensen om het leven. AFP/DPA PRISTINA - Bij een aanslag op een restaurant in de Kosovaarse stad Pee zijn zaterdagavond acht mensen gewond geraakt, onder wie een voormalige rebel - lenleider. Een woordvoerder van de internationale vredes macht KFOR heeft dat gisteren gemeld. Onbekenden schoten een raket af op het restaurant in Pee, dat 85 kilometer ten westen van Pristina ligt. Het projectiel ex plodeerde niet. Ook werden er enkele schoten afgevuurd op het eethuis, zei KFOR-woordvoer- der Paolo Fanin. De gewonden zijn overgebracht naar het zie kenhuis, maar hun verwondin gen zijn niet ernstig. De gewonde rebellenleider is Tahir Zemaj, zei een woord voerder van de politiemacht van de Verenigde Naties in de Servi sche provincie. Zemaj stond aan het hoofd van een rebellengroep die in de oorlog van 1998-1999 in het westen van Kosovo tegen het Servische leger streed. Zijn groep was gelieerd aan de partij van Ibrahim Rugova, de huidige president van Kosovo. AP MADRID - De hoogste rechter in Spanje heeft Francisco Mugi- ka Garmendia, de vroegere lei der van de Baskische afschei dingsbeweging ETA, tot 743 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De man, beter bekend on der zijn schuilnaam Pakito, werd schuldig bevonden aan de aanslag op een militair voertuig die in 1987 aan twee mensen het leven kostte. Een andere vroegere ETA-lei- der, José Maria Arregui, kreeg wegens zijn betrokkenheid bij dezelfde aanslag, eveneens 743 jaar opgelegd. 'Pakito' werd in 1992 in Frank rijk aangehouden en acht jaar later aan Spanje uitgeleverd, Hij zou vanuit Frankrijk een ETA-commando opdracht heb ben gegeven naar Zaragoza, 325 kilometer ten noorden van Ma drid, te gaan en daar de aanslag op het militaire voertuig te ple gen. In Zaragoza is de Spaanse militaire academie gevestigd. Het totaal aantal jaren gevan genisstraffen dat 'Pakito' is op gelegd, is tot enige duizenden gestegen. Deze straffen zijn ech ter symbolisch, omdat in Spanje niemand meer dan dertig jaar blijft vastzitten. AFP De verwachting is dat het aantal besmettingen de komende twee weken oploopt tot 120 of moge lijk 130. De bron van het kwaad is vrijwel zeker de defecte airco installatie van gemeenschaps centrum Forum 28 in Barrow- in-Furness. De apparatuur zou mogelijk al een maand lang be smet water hebben gelekt, on der meer in een gang die ook wordt gebruikt door winkelend publiek. De incubatietijd van de ziekte is tien dagen. De ambtenaar die verantwoor delijk is voor het onderhoud aan de airco is intussen geschorst, aldus de BBC. Hij mag in af wachting van nader onderzoek geen contact meer hebben met collega's van zijn afdeling. Sterfgeval Het enige sterfgeval door le- gionella tot dusver staat overi gens mogelijk niet in verband met de jongste uitbraak. Het slachtoffer, een 89-jarige bewo ner van een bejaardentehuis die afgelopen vrjdag stierf, was tot zeker een maand voor zijn dood niet in Forum 28 geweest. De BBC sprak gisteren van een 'mogelijk geïsoleerd geval'. Legionella, ook wel veteranen- ziekte genoemd, dook voor het eerst op in 1976 op een reünie van oorlogsveteranen in het Amerikaanse Philadelphia. Dertig mensen kwamen toen om. De bacterie gedijt het best in water van 37 graden Celsius. Het kan zich snel verspreiden in warm water en airconditioning systemen. ANP/RTR/AFP r~;~;=VfV. Een tijden: door Hans Geleijnse ROME - Door een windhoos en zware hagelbuien rond bet Itali aanse Gardameer zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeker twintig gewonden geval len. Een groot aantal Neder landse kampeerders in het po pulaire gebied zag de vakantie in duigen vallen door vernielde tenten en caravans. Bij de ANWB-alarmcentrale waren gisteravond volgens een woordvoerder ruim achthon derd schademeldingen binnen gekomen. Er is extra mankracht naar het gebied gestuurd om een steunpunt voor de getroffen Ne derlanders in te richten. Volgens de ANWB-woordvoer der hebben de ruim zestig cam pinghouders in het getroffen ge bied noodvoorzieningen voor gasten geregeld. ..We krijgen berichten dat men sen die geen onderdak hebben, doordat de tent of de caravan is vernield, door campinghouders naar alternatieve plaatsen wor den gebracht. Er is veel mede werking voor de gedupeerde toeristen." Tijdens het noodweer, dat over geheel Noord-Italië trok, vielen enorme hagelstenen, sommige wogen zo'n zevenhonderd gram. Ooggetuigen spraken van regelrechte keien. Auto's en hui zen liepen zware schade op. In grote delen van de provincie Ve netië viel de stroom uit doordat elektriciteitsleidmgen afknap ten. In de stad Brescia raakte een man ernstig gewond nadat een ontwortelde boom op zijn auto viel. Ook de land- en wijnbouw is zwaar getroffen. Gisteravond was nog niet te overzien hoe groot de schade precies is. Noord-Italië is de afgelopen we ken al enkele malen geteisterd door hevige onweersbuien, ge paard gaande met overstromin gen. Gisteravond was het ge bied rond Genua nog in staat van alarm door noodweer met orkaanachtige windstoten Wegenwacht Volgens een woordvoerder van de ANWB gaan vijf mensen van de wegenwacht in het gebied beschadigde caravans van Ne derlandse vakantiegangers her stellen. De ANWB werkt samen met alle andere alarmcentrales, ook die van verzekeraars. Van daag en morgen wordt bekeken of er een grote repatriërings campagne nodig is. ,,We weten niet hoeveel mensen daar snel aan een nieuwe autoruit kunnen komen. Wie niet direct weg hoeft, kan er misschien even op wachten. In ieder geval hebben we alvast autobussen gereser veerd om mensen eventueel naar Nederland terug te bren gen." In het Zuiden daarentegen heerst een hittegolf. Op Sicilië werden temperaturen van bo ven de 40 graden gemeten. In het gebied rond hoofdstad Palermo woeden verscheidene bosbran den, waartegen blusvliegtuigen zijn ingezet. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie heeft positief gereageerd op het pakket hervormingen dat het Turkse parlement in de nacht van vrijdag op zaterdag in een marathonzitting aanvaardde. De democratische hervormin gen zijn een eis van de EU, om de weg vrij te maken voor de even tuele toetreding van Turkije tot de unie. Europees Commissaris Verheu gen, belast met de uitbreiding van de EU, zei dat het Turkse besluit 'een belangrijke aanwij zing is voor de vastbeslotenheid van de meerderheid van de Turkse politieke leiders' voor het aansluiten bij de waarden van de Europese Unie. Hij bena drukte echter dat het hervor mingspakket 'zorgvuldig moet worden bestudeerd' en dat veel afhangt van 'de invoering in de praktijk die in de komende maanden nauwkeurig zal wor den gevolgd'. Een woordvoerster van EU- buitenlandcoördinator Solana sprak van 'belangrijke maatre gelen'. Ook Denemarken, de huidige voorzitter van de EU, liet zich voorzichtig optimis tisch uit. Het Turkse parlement stelde Nationalisten juichen hun leider Bahceli toe. De Turkse vice-premier wil de invoering van hervormin gen blokkeren. foto AP zich zaterdag achter het voor stel dat er radio- en tv-uitzen- dingen mogen komen in de Koerdische taal. Die waren lang verboden. De programma's ko men wel onder toezicht te staan van de overheid In de uitzen dingen moet 'de ondeelbaarheid van de natie en het grondgebied' worden geëerbiedigd. Ook mag in de uitzendingen niet worden opgeroepen tot geweld en haat. Ook onderwijs in het Koerdisch, tot nu toe verboden, wordt toe gestaan, echter alleen in privé- scholen. In het openbaar onder wijs blijft Turks de voertaal. Vrijdag stemde het parlement al voor afschaffen van de dood straf in vredestijd. Ook heeft de volksvertegenwoordiging een wet afgeschaft die kritiek op de strijdkrachten en andere be langrijke nationale instituten LONDEN - Meer dan zevenduizend Britse pedofielen zijn te gen de lamp gelopen door Amerikaanse pornosites te bezoe ken. De FBI heeft de creditcardgegevens van de verdachten doorgegeven aan de Britse politie Dit meldde de BBC gisterochtend. Op twee websites hadden de Britten beelden bekeken van kinderen die seks hebben met. volwassenen. Sommigen van de slachtoffertjes waren slechts enkele maanden oud. Voor de Britse politie gaat het om de naar verwachting groot ste actie ooit tegen pedofielen. Op het gebruik van kinderpor no staan celstraffen oplopend tot vijf jaar. Er zouden al tien tallen arrestaties zijn verricht op basis van de door de VS verstrekte informatie. De federale recherche FBI heeft in de VS al honderden huis zoekingen verricht. De eigenaren van de twee websites zijn aangehouden. ANP STRAATSBURG - Een 37-jarige Duitser is zaterdagavond in Frankrijk om het leven gekomen, toen hij in zijn hangmat lag te rusten. De man uit Freiburg was op vakantie in Sélestat in de buurt van Straatsburg op vakantie. Volgens de brandweer is een van de van kiezelstenen en beton gemaakte palen waaraan de hangmat was vastgemaakt, afge broken. De Duitser werd door een stuk paal aan het hoofd ge raakt en stierf onmiddellijk. DPA SEOUL - Noord- en Zuid-Korea hervatten op 12 augustus hun dialoog op ministersniveau. Dit is gisteren bekendge maakt na overleg van delegaties van beide landen in Noord- Korea. De besprekingen lagen sinds vorig jaar november stil. De Korea's hebben meer afspraken gemaakt die de spanning moet verminderen tussen de landen, die formeel nog steeds in staat van oorlog met elkaar zijn. Noord-Korea heeft toege zegd deel te nemen aan de veertiende Aziatische Spelen die 29 september in het Zuid-Koreaanse Pusan beginnen. Ook zul len beide landen nagaan hoe humanitaire en economische projecten waartoe zij tijdens eerder overleg hebben besloten, moeten worden uitgevoerd. AFP/DPA/RTR JAKARTA - Acht opvarenden van een passagiersschip zijn zaterdag voor de kust van de Molukken verdronken nadat het schip in zwaar weer was gezonken. Veertien mensen raakten gewond, meldde de politie. De boot bracht christenen van het eiland Saparua naar de kerk op het eiland Haruku, zei een van de inwoners van Sap arua. Twee opvarenden worden nog vermist. AP ROME - Een internationaal gezochte smokkelaar van 'oor logsdiamanten', de in Kenia geboren Indiër SanjivanRuprah, is vrijdag gearresteerd door de Italiaanse politie, zo is in het weekeinde bekendgemaakt. De man was in februari al gear resteerd in België, maar ontvluchtte dat land in juni toen hij op borgtocht vrijkwam. Volgens een rapport van de Verenigde Naties uit 2000 is hij één van de vier grootste handelaren die Liberia voorzien van wa pens in ruil voor diamanten. Hij wordt er nu verdacht van banden met het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin La den. AFP/ANP van onze redactie buitenland CHICAGO - De justitiële auto riteiten in Chicago hebben za terdag zeven mensen in staat van beschuldiging gesteld voor moord wegens het doodslaan van twee automobilisten. De slachtoffers hadden met hun be stelauto drie vrouwen aangere den. De autoriteiten overwegen de doodstraf tegen de daders te ei sen. Het gaat om een zestienjari ge jongen en zes mannen in de leeftijd tot 47 jaar. Zij zijn elk beschuldigd van tweevoudige moord en het optreden als ben de. Zes van hen waren vermoe delijk leden van een plaatselijke bende. Het zevental sloeg met stokken en bakstenen een 62-jarige man en zijn 49 jaar oude metgezel dood Hun bestelauto, geladen met meubels, reed door een stopteken, belandde op de stoep en reed drie vrouwen aandie te gen een gebouw werden ge drukt. Een van de vrouwen ligt nog in kritieke toestand in het ziekenhuis. De andere twee hebben het ziekenhuis inmid dels verlaten. De twee inzittenden van het busje woonden in de buurt. De bestuurder was dronken. RTR strafbaar stelde. Tevens wordt de mogelijkheid geschapen een rechtszaak te heropenen als schendingen van de mensen rechten zijn vastgesteld door het Europese hof in Straats burg. Dit betekent een nieuwe kans voor de bekendste politie ke gevangene van Turkije, Leyla Zana. Zij zit sinds 1991 vast omdat zij een toespraak in het Koerdisch heeft gehouden, getooid met de rebellenvlag. Volgens het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens heeft zij geen eerlijk pro ces gehad. Datum Turkije wil dat de EU een datum vaststelt voor het begin van on derhandelingen over toetre ding. De EU wil echter dat her vormingen worden doorgevoerd voordat een datum wordt vast gesteld. Turkse nationalisten onder aanvoering van vice-premier Bahceli stappen naar het Con stitutionele Hof om te voorko men dat de ingrijpende hervor mingen worden ingevoerd. Het hof is vaker een toevluchtsoord voor ontevreden fracties. De invoering van wetten wordt doorgaans niet opgeschort in af wachting van een gerechtelijk oordeel. AFP/RTR/DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Na Roemenië heeft ook Israël een akkoord ge sloten met de Verenigde Staten over het Internationale Straf hof (ICC) in Den Haag. Beide landen hebben elkaar beloofd geen staatsburgers over te dra gen aan het hof zonder weder zijdse goedkeuring. De VS en Israël hebben het op richtingsverdrag van het ICC overigens niet geratificeerd. Namens Israël zette minister Peres van Buitenlandse Zaken gisteren zijn handtekening on der de overeenkomst met de Verenigde Staten. De Amerika nen zijn fel gekant tegen het hof en willen met landen afzonder lijk akkoorden sluiten die moe ten voorkomen dat Amerikaan se burgers of militairen voor het strafhof gedaagd kunnen wor den. Washington wil ook met Neder land zo'n overeenkomst. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zei eerder dat de VS met hun tegenwer king van het ICC 'op de verkeer de weg'zitten De Europese Unie, een groot voorstander van het strafhof, komt volgende maand met een standpunt. AFP/ANP van onze redactie buitenland MECHELEN - Een schietpartij op een feest van de Belgische scouting in de buurt van Meche- len heeft gisterochtend vroeg aan twee mensen het leven ge kost. De politie heeft een 19-ja- rige man aangehouden die de dodelijke schoten zou hebben gelost. Volgens de onderzoeksleider, Frank Vennekens, ontstond er rond twee uur 's nachts ruzie op het feest, dat door zo'n vierdui zend mensen werd bijgewoond. Daarbij werd twee keer in de lucht geschoten. Drie mannen gingen achter de schutter aan, die zich tijdens de achtervolging omdraaide en drie schoten loste. Een man werd meteen dodelijk getroffen, een ander werd door twee kogels geraakt en overleed korte tijd later in het zieken huis. De schutter kon worden aange houden terwijl hij probeerde te vluchten. Beide slachtoffers zijn in de 20, meldden de autoritei ten. Het jaarlijkse openluchtfeest van de Belgische scouting in Onze-Lieve-Vrouw Waver, 25 kilometer ten noorden van Brussel, trekt duizenden be langstellenden. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5