Philips somber over arbeidsmarkt LPF doet weer record sneuvelen «Tgili§Sn? PZC PZC Organisatie en politie tevreden over verloop van Dance Valley Man krijgt andermans e-mails Concern noemt taalachterstand werklozen zorgwekkend Advocaten: rechter in zaak Fortuyn besmet Claus herstelt heel voorzichtig Handschoen met arm zoek Chaotisch begin noodopvang Schat aan dollars waardeloos Virus eist levens zeehonden 5 augustus1952 Gewonden door explosie op kajuitboot maandag 5 augustus 2002 van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Philips spreekt van een zorgwekkende situatie op de arbeidsmarkt. „Het jaren lang onvoldoende erkennen van het probleem van leer- en taal achterstanden onder vooral laaggeschoolde allochtonen, wordt meer en meer voelbaar." Het elektronicaconcern consta teert dat het hierdoor bijna on mogelijk is voor bedrijven om de huidige groep langdurig werk lozen aan een arbeidsplaats te helpen. „Vooral de overheid heeft een verantwoordelijkheid op het gebied van de inburgering van mensen die hier in dit land zijn. Wij constateren echter dat een steeds groter wordende groep mensen niet inzetbaar is door een taalachterstand", aldus een woordvoerder van Philips giste ren. De fabrikant van hightechpro ducten en huishoudelijke appa raten zegt in het jaarverslag van zijn werkgelegenheidsplan over 2001 'aan de grenzen van het haalbare' te zijn gekomen bij de bestrijding van werkloosheid. Philips is al sinds 1982 bezig met een project om mensen naar de arbeidsmarkt te leiden en in middels hebben meer dan tien duizend mensen hieraan meege daan. Harde kern Met het huidige werklozenbe- stand is het volgens Philips flink moeilijker werken. Nieuwe deelnemers aan het project be horen tot 'de harde kern' van de werklozen en hebben een grote re afstand tot de arbeidsmarkt. De mensen missen sociale- en technische vaardigheden om aan de slag te kunnen. Vaak is ook sprake van een veelvoud aan problemen als taalachter stand, schulden, culturele ver schillen, verslaving, relatie-, huisvestings- en psychische problemen. Bovendien hebben werklozen door de krapte op de arbeids markt een andere instelling dan voorheen, volgens Philips. „Ze zijn vooral niet tevreden over het betalingsniveau." Een sala ris op wettelijk minimumniveau met een voor Philips-werkne- mers gebruikelijke dertiende maand, kan werkzoekenden minder bekoren om mee te doen aan het project. Vorig jaar namen dan ook min der mensen deel aan het Philips- project, 282 werklozen tegen 402 in 2000. Slechtste resultaat Tweederde van de mensen die in 2001 het project hebben afge rond, hadden begin juni een baan: 16 procent bij Philips, eenderde elders en 15 procent via een uitzendbureau. Dat is het slechtste resultaat sinds 1993, stelt het concern. Van de deelnemers uit 2000 was een jaar later nog 7 8 procent aan het werk. „We moeten mensen nu bijna een-op-een begeleiden en aller lei voortrajecten zijn nodig om aan problemen als een taalach terstand te werken. We moeten meer inspanning leveren, maar het levert minder op", verklaart de zegsman van Philips. Het concern zit in een reorgani satie en het bedrijf verplaatst productie vanuit Nederland naar lagelonenlanden om de economische teruggang en toe nemende concurrentie het hoofd te bieden. ANP van onze redactie binnenland VELSEN - De organisatie van Dance Valley in Spaarnwoude kijkt terug op een zeer geslaagd evenement. Afgezien van een fikse regenbui in de ochtend uren en een kilometerslange file op de toegangswegen, waren er zaterdag geen grote moeilijkheden. Een van de Dance Valley-directeuren, Brian Bout, meldt vol trots dat alles voortreffelijk is verlopen. „Gelukkig heeft het maar twee uur geregend. De voorzorgsmaatregelen tegen onder koeling en opvang hebben we niet no dig gehad. De lange file was vervelend, maar hoort bij zo'n groot festival. Een dagj e strand levert net zoveel opVoor volgend jaar wil de organisatie vast houden aan het verkeersplan en het concept van dit jaar. „Het heeft ge werkt, dus waarom zouden we het ver anderen?", verklaart Bout. In 2003 wil hij meer bezoekers naar het festival trekken. „We gaan deze editie evalueren met gemeente en politie en kijken wat er mogelijk is." Ook politie woordvoerder A.Ellwanger is tevreden over het verloop van de dag. „Het ver voer, met name het pendelbussysteem, heeft zeer goed gewerkt. Wel zijn meer mensen dan verwacht met de auto ge komen. Dat heeft tot twintig kilometer file op de A9 geleid. Het enige grote probleem was het afzetten van feest gangers op de snelweg. Daardoor gin gen voetgangers de weg oversteken, wat tot gevaarlijke situaties leidde." De politie arresteerde twaalf mensen voor bezit van verdovende middelen, alcoholmisbruik en valse toegangsbe wijzen. Het openluchtfestival begon zaterdag morgen om tien uur en duurde tot 's avond elf uur. Op twaalf podia bracht een leger van meer dan honderd DJ's, onder wie Michel de HeijTom Harding en Roger Sanchez, hun muziek ten ge hore. De organisatie verwachtte 40.000 men sen op het uitverkochte feest. Vorig jaar trok Dance Valley meer dan 80.000 be zoekers. Toen ontstonden er proble men, omdat er voor duizenden mensen geen vervoer was. Verkleumde feestgangers liepen na af loop uren in de regen. Tientallen moes ten met onderkoelingsverschijnselen naar een ziekenhuis worden gebracht. Daardoor moest het festival dit jaar op last van de gemeente inkrimpen. GPD/ANP Grijze wolken pakken zich samen boven het dansevenement Dance Valley. HILVERSUM - De Vereniging van Strafrechtadvocaten vindt dat de rechter in het proces te gen de verdachte van de moord op Pim Fortuyn, niet meer vol doet aan het beeld van de volle dige onafhankelijke rechter. „Als het komt tot een veroorde ling en een hoge straf, dan zou men kunnen zeggen: dat komt door de politieke druk. Als het komt tot vrijspraak of tot niet- ontvankelijkheid van het Open baar Ministerie, dan zou men kunnen zeggen: dat komt natuurlijk ook omdat hij links- activistisch is geweest", zei woordvoerder G. Mols zater dagavond in het NOS Journaal. Mols reageert daarmee op de commotie over rechter Vermo len, die in het verleden nauw betrokken was bij Vluchtelin genwerk Nederland. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Opnieuw sneu velt een record in de Nederland se parlementaire geschiedenis en opnieuw is het de LPF die er voor zorgt. Was het twee weken geleden Bijlhout die een nieuw en zeer scherp record zette door binnen acht uur na haar benoe ming als staatssecretaris alweer af te treden, ditmaal komt de prestatie op naam van Heins- broek, de twee weken in functie zijnde minister van Economi sche Zaken. Heinsbroek wil het regeerakkoord nu al openbre ken. En met het aanzeggen van de wacht aan topambtenaar Van Lieshout op de dag dat hij be noemd werd, had vice-premier Bomhoff (LPF) ook al een record neergezet. Nieuwe politiek, noemde Heinsbroek zijn actie om in een kranteninterview het regeerak koord aan te vallen. Als minister van Economische Zaken maakt hij zich zorgen over de staat van 's lands economie. Het ging al minder, maar het lijkt er op dat het nog veel slech ter zal worden. Heinsbroek pleitte daarom voor een snelle lastenverlichtingen. De afspra ken daarover in het regeerak koord - lagere benzineaccijns in 2004 en afschaffing van de on roerend zaakbelasting in 2005 - moeten maar per direct worden ingevoerd. „Dat geeft een im puls aan de economie. We moe ten als regering nu doen wat we kunnen doen", motiveerde Heinsbroek zijn voorstel. Dat het leidt tot een hoger financie ringstekort neemt hij voor lief. De financieel specialisten van CDA en WD hadden geen moeite die onderbouwing aan flarden te schieten. „Het is een kleine impuls, onvoldoende om de economische groei op te pep pen", aldus Van Beek van de WD. „Dit is in het verleden ook geprobeerd, met name door de socialisten. Het werkt gewoon niet", gooide De Haan van het CDA er nog een schepje boven op. De korte reactie dit weekeinde van premier Balkenende liet aan duidelijkheid niets te wen sen over. Het regeerakkoord moet volgens hem de leidraad blijven van het kabinetsbeleid. Minister Hoogervorst van Fi nanciën noemde het niet chique dat hij deplannen vanzijn colle ga uit de krant moest vernemen. Heinsbroek veinst de drukte niet te begrijpen. „Premier Bal kenende mag van mij verwach ten dat ik over dit soort zaken aan de bel trek. Plannen moeten niet in achterkamertjes bespro ken worden, maar in de open baarheid. Dat noem ik nieuwe politiek." Andere partijen Nieuwe politiek, maar dan al leen naar de andere partijen. Heinsbroek had het idee wel eerst kortgesloten met zijn eigen fractie. „Die steunen me. Dat heeft vice-fractievoorzitter Ferry Hoogendijk me verze kerd. Die heeft contact gehad met de financieel specialisten", vertelde Heinsbroek voor de ca mera's. Financieel specialist van de LPF-fractie Van As wist echter van niets. Hij vond het ook niet zo handig van Heins broek om het kabinetsberaad via de krant te voeren. „Dat zal wel politieke onervarenheid zijn", meende Van As. Onervarenheid of niet, de actie door Marcel Potters ROTTERDAM - Het enige wat Albert Curvers uit Capelle aan den IJssel probeerde te doen was zijn internet-abonnement op zeggen. Maar zijn pogingen leidden tot een gestage stroom elektronische post in zijn rich ting. Niet zomaar wat proza, maar persoonlijke gegevens van andere internetters, inclusief naam, adres en zelfs bankreke ningnummers. De eerste e-mails met vertrou welijke gegevens druppelden op 26 juli binnen op zijn computer. Hij wendde zich tot kabel-ex ploitant Casema, de afzender van de e-mails, maar hij stuitte op een muur van 0800- en 0900- nummers. „Ik heb alle help desks aan de lijn gehad. Maar die konden me niet helpen." De mails bleven maar komen. Curvers blééf zoeken naar een oplossing, en dacht die gevon den te hebben in Den Haag. „Een telefoniste nam de tele foon op en hoorde mijn verhaal aan. Vervolgens vertelde ze me dat ze me niet mocht doorver binden. Wel kreeg ik een 0900- nummer. Dat heb ik gebeld, maar daar lieten ze me weten Advertentie dat ik daar alleen maar nieuwe abonnementen kon afsluiten." Faxen mét kopieën van de bin nengekomen e-mail, die hij naar Casema stuurde, werden niet beantwoord. Curvers besloot het verhaal naar buiten te bren gen én de personen, die in de e- mails werden genoemd, te waarschuwen. Die reageerden geschrokken. „Sommigen von den het heel schunnig." Eindelijk werd hij teruggebeld door Casema, en kreeg te horen dat 'alles was geregeld'. „Daar zette ik een groot vraagteken bij. Op het moment dat ik met die man sprak, kwamen er weer een paar e-mails binnen." Verkeerd Inmiddels vraagt Casema zich ook af hoe het mogelijk is dat Curvers met de e-mails kon worden bestookt. Een woord voerder denkt dat het bedrijf 'via een omweg' betrokken is ge raakt. „Feit is dat er ergens in de appa ratuur iets flink verkeerd is ge gaan. Daardoor zijn rare situa ties ontstaan. Hoe dat precies in z'n werk is gegaan, is nu nog on duidelijk. We kunnen helaas niet meer rechtzetten wat is misgegaan." GPD DEN HAAG - De toestand van prins Claus gaat heel voorzich tig vooruit. Hij verkeert nog steeds in 'een kwetsbare positie' maar naar omstandigheden gaat het goed, aldus een woord voerder van de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren De prins ligt sinds enige tijd in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam omdat hij niet goed herstelde van een in fectie aan de luchtwegen. De situatie was even zorgelijk maar sinds vorige week is hij van de intensive care af, en ligt hij op de afdeling hartbewaking. ANP KROMMENIE - Duikers van de brandweer hebben gister middag in de Noordervaart in Krommenie tevergeefs gezocht naar een handschoen met een arm eraan. Volgens een politiewoordvoerder waren drie mensen bezig met werkzaamheden op het dek van hun boot toen zij iets vreemds zagen drijven. Ze visten ernaar met een bezem en za gen dat het een menselijke arm met een handschoen was. Daarna verdween de handschoen weer onder water en was deze niet meer terug te vinden. Duikers hebben zo'n honderd meter van de Noordervaart doorzocht, maar niets gevonden. De zoekactie nam enkele uren in beslag. ANP AMSTERDAM - Bij de eerste opnames van psychiatrische patiënten in de net geopende eerstehulppost in Amsterdam zijn fouten gemaakt Een man is op de eerste avond met hand boeien aan stoelen vastgeketend, omdat hij niet meteen on derzocht kon worden door psychiaters en er geen bed be schikbaar was. De crisispost draait sinds vorige week proef en is bedoeld voor mensen die in hoge psychische nood verkeren, maar niets strafbaars hebben gedaan. Tot nu toe kwamen deze mensen in de cel terecht, totdat verdere opvang geregeld was. ANP WATERGANG - De politie Zaanstreek-Waterland heeft za terdag in het Noordhollands Kanaal in Watergang voor circa 1,5 miljoen dollarbiljetten gevonden. De vinder heeft niet veel aan het geld: de bil jetten zijn nat en doorgelopen en kle ven aan elkaar. Bovendien zijn de dollars vals. De politie vermoedt dat het geld jaren in het water heeft gele gen. De biljetten met elk een waarde van 100 dollar waren verpakt in dertig pakketjes. Deze zaten in twee plastic tassen, die in een wasmachinetrommel waren gestopt. ANP PIETERBUREN - In de Waddenzee zijn tot nu toe 170 dode zeehonden aangetroffen. Volgens viroloog A. Osterhaus is het merendeel van de dieren bezweken aan het zeehonden virus. Volgens Osterhaus duurt het nog wel even voordat het Phoci- ne Distemper Virus (PDV) is uitgewoed. „De uitbraak van 1988, toen 60 procent van de zeehondenpopulatie overleed, duurde een maand of vier, vijf. De eerste uitbraak hier was op 16 juni. We hebben dus nog wel iets voor de boeg. Volgens L 't Hart van zeehondencrèche Pieterburen zijn vooral de afgelopen twee dagen veel dode en zieke dieren aan getroffen. „De problemen concentreerden zich rond de eilan den Vlieland, Terschelling en Ameland." In Zweden, Denemarken en Noorwegen zijn tot nu toe zo'n tweeduizend zeehonden bezweken aan het virus. ANP foto Robin Utrecht/ANP van Heinsbroek schiet zijn doel voorbij. Inhoudelijk is het plei dooi niet al te sterk en de timing, alle ministers zijn op vakantie op het moment dat hij zijn plan lanceert, roept de nodige irrita tie op. Irritatie die toch al be stond over het optreden van Bomhoff en Bijlhout, Verfrissend is de actie van Heinsbroek wel. Zijn opmer king dat het regeerakkoord niet in beton gegoten is betekent een breuk met het verleden. De klacht over Paars was juist dat alles van te voren was vastge legd, waardoor het politieke de bat bij voorbaat werd ge smoord. Nu heeft de LPF al drie keer het debat gedomineerd, zei het niet altijd op de gewenste manier. De nieuwe politiek zorgt in ie der geval voor verlevendiging, nu nog afwachten of het tot ver betering leidt. GPD FORMATEUR - Formateur L.J.M. Beel heeft zijn opdracht een nieuw kabinet te vormen, teruggegeven. Beel probeerde een extra-parlementair kabi net te vormen, maar is tot het inzicht gekomen dat dat on mogelijk gemaakt wordt door de opstelling van de PvdA. Hij was al de tweede formateur CATS - Het huis in Brouwer shaven waar dichter Jacob Cats ooit woonde, wordt ge restaureerd- Met name de ge vel van het pand is daar ook dringend aan toe. Aan die ge vel hangt overigens een bord dat beweert dat de dichter in het huis geboren is, maar dat is enigszins bezijden de waar heid- De dichter werd een paar huizen verder geboren. HELIKOPTERS - De KLM onderzoekt de mogelijkheden tot inzet van hefschroefvlieg- tuigen. Eind volgend jaar hoopt de maatschappij de eer ste twee exemplaren aan te schaffen. Deze zullen ingezet worden voor personenvervoer in Nederland. SCHOTELS - De Amerikaan se generaal Ramey heeft ver klaard dat de vliegende scho tels, die sinds 1947 ruim 1500 keer zijn gesignaleerd, niet van de Amerikanen zijn. Hij acht het onwaarschijnlijk dat ze van Russische makelij zijn. NIEUWKOOP - Twee leden van een gezin uit Den Hoorn zijn gisterochtend gewond geraakt toen zich op hun kajuitboot in Nieuwkoop een ontploffing voordeed. De vader en een van zijn zoons zijn met brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. De moeder werd ter observatie opgenomen, een twee de kind bleef ongedeerd. Volgens de politie deed de explosie zich voor nadat de vader een gasfles wilde aansluiten. De boot brandde volledig uit. Het gezin, dat overboord was gesprongen, kon snel worden opgepikt dooreen politieboot. foto Peter van der Kant/ANP Uitgever: J.C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19.25 per kwartaal: 52.-- per jaar 196 - Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag zaterdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van her Wegener -concern Oe door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen pn|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Bankrelaties ABNAMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachien worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes- Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Behoort tot LUGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3