Lokerse heeft vrede met verlies Schumachers niet populair bij oma PZC verten|pn Zeeuwse mannen snel uitgespeeld Stefanova maakt er een marathon van HZ-toernooi zonder favorieten van start 18 Beachvolleybalster schittert in Vlissingen tussen de regendruppels door m Arthur Numan Arjan Human I Gezichtspieren Niets veranderd Vechtpartij 1 Vechtpartij 2 Dijkstra winnaar IFKS skütsjesilen Beroemde schaakgast tta' ïmKff. 90EUU» maandag 5 augustus 2002 door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Ze had het eer der deze week al gezegd en er bleek geen woord van gelogen. „Als Kadijk en Leenstra mee doen, dan winnen wij het toer nooi nooit", zei Natanja Lokerse (20). De beachvolley balster uit Dishoek kreeg gelijk. Met haar partner Inge Boersma speelde ze in Vlissingen een uit stekend toernooi, met een fina leplaats als resultaat. In die eindstrijd kwamen Lokerse en Boersma er echter niet aan te pas tegen... Juist, Rebekka Ka- dijk en Marit Leenstra. Toch was Natanja Lokerse te vreden over haar verrichtingen. „Mijn dag was geslaagd toen we zeker waren van een plaats op het podium", erkende Lokerse. „We moeten er altijd voor knok ken, en Inge en ik beginnen el kaar steeds beter aan te voelen. Toch had ik het me vandaag iets anders voorgesteld, zo dicht bij huis." Natanja Lokerse doelde daar mee op de weersomstandighe den op het Vlissingse strand. De dag begon mooi, maar na het middaguur werd de lucht steeds donkerder. De onafwendbare regendruppels bleven vanaf een uur of twee vallen en rond de klok van vier uur volgde het dieptepunt. Een ware hoosbui zorgde ervoor dat de drie uitge zette velden leeg bleven, en dat Natanja Lokerse moest wach ten op het startsignaal voor haar halve finale. Sander Mulder, fa voriet bij de mannen, vatte in één zin samen dat hij weinig zin had om in de regen te spelen. Het i s heel slecht voor de ballen om nu te spelen...", verklaarde de voormalig international. Lokerse en Boersma stonden in de halve finale tegenover Elske van Diepen en Eva van Vliet en dat duo was in de eerste partij van de dag al verslagen. Door een overwinning in de tweede partij op het koppel Angel Link/ Hanneke Wijnhoven (23-21 21- 11) waren Lokerse en Boersma al vroeg zeker van een plek bij de laatste vier. En een finale plaats lag door een nieuwe ont moeting met Van Diepen en Van Vliet in het verschiet. In dat treffen namen Lokerse en Boersma vanaf de eerste bal het initiatief en via 5-3, 9-5, 14-10 en een nipte 19-18-voorsprong trokken ze de eerste set met 21- 18 naar zich toe. In de tweede set ging het tot 7-7 gelijk op, maar daarna zorgde de serverende Lokerse voor een 12-8-voor- sprong. Uiteindelijk plaatste het koppel zich terecht via een 21-16-winst voor de finale en vielen Boersma en Lokerse el kaar in de armen. Lokerse: „Inge is net drie weken op vakantie geweest bij haar zus Cyntha (volleybalinternational in Italië en dit is de eerste keer dat ze weer een bal raakt." Ril lend van de kou nam ze een nurofen tegen de hoofdpijn in. „Op zulke dagen is mijn eetpa troon altijd ontregeld en moet ik zorgen dat ik genoeg suikers binnenkrijg. Daardoor heb ik nu een beetje hoofdpijn, want dit kost heel veel energie." Slotfase Met de dreunende beats van DJ Jean op de achtergrond en een zeldzaam zonnestraaltje op het gezicht kwamen Natanja Lo kerse en Inge Boersma in de fi nale tekort. Rebekka Kadijk en Marit Leenstra hadden kort na de beginfase al een ruime marge opgebouwd en gaven die niet meer uit handen: 21-8. Vooral de klasse van Kadijk maakte het verschil, maar in de tweede set konden Lokerse en Boersma langer meedoen. Het verschil bleef lang beperkt tot vier pun ten, maar in de slotfase gaven de favorieten even gas en trokken de winst met 21-13 naar zich hun toe. „We hebben er in de finale niet het maximale uitgehaald en dat is zonde", zei Natanja Lokerse. „Het zit al in je hoofd dat je waarschijnlijk gaat verliezen en daardoor speelden we slechter dan andere partijen vandaag. Maar ik ben wel tevreden met de tweede plaats." Die klassering was goed voor 180 punten, waardoor Lokerse en Boersma stegen in de Nederlandse ranking. Rebekka Kadijk retourneert de bal. Samen met Marit Leenstra (rechts) won ze in de finale van Natanja Lokerse en Inge Boersma. foto Lex de Meester van onze sportredactie VLISSINGEN-De Zeeuwse inbreng bij de mannen kwam tijdens de NK Beachvolley- bal Tour in Vlissingen van het duo Timko Lokerse/Timo Dijkgraaf. Het tweetal was echter al snel uitgespeeld. Na drie partijen zat het toernooi erop en eindigden ze op de achtste en laatste plaats. „Maar dat had ik wel verwacht", zei Timko Lokerse. „Vooraf schatte ik in dat we als zevende of achtste zouden eindigen, want Timo is net terug van een vakantie in Zuid-Frank- rijkvertelde Lokerse.,Daardoor hebben we niet samen getraind, maar we waren toch blij dat we hier mee konden doen. Want voor ons is het altijd speciaal om in Vlissingen te spelen." Timo Dijkgraaf stopt aan het eind van dit seizoen als beachvolleyballer en daardoor moet Timko Lokerse op zoek naar een nieuwe partner. Hij heeft al iemand op het oog, maar wil nog niet zeggen wie. „Want ik moet hem nog vragen." Bij de partijen van zijn jongere zus Natan ja was hij aandachtig toeschouwer en na afloop van de halve finale plaatste haar partner Inge Boersma een scherpe opmer king. „Junior doet het beter hé", zei ze in het voorbijgaan. Timko Lokerse lachte er om en liet blijken dat hij trots was op zijn succesvolle zus. Zelf wil de in Schevenin- gen (en in de zomer in Dishoek) woonach tige architect volgend jaar weer net zo se rieus als zijn zus aan de slag gaan. „Ik wil gewoon weer fanatieker gaan spelen en meer trainen, want volgend jaar heb ik daar weer meer tijd voor", aldus Timko Lokerse. De autocoureurs Michael en Ralf Schuma cher zijn de helden van miljoenen race fans. Hun 78-jarige grootmoeder Agathe is echter niet zo blij met de vijfvoudig wereld- Hoofdklasser Hoek blijkt in het diepste ge heim nog een geweldige slag op de trans fermarkt te hebben geslagen. De ambitieuze Zeeuws-Vlaamse club heeft niemand minder dan Arthur Numan aangetrokken, zo weten de organisatoren van de Delta Zeeland Cup te meldenIn een paginagrote advertentie afgelo pen week worden de vier deelnemers (Hoek, Kloetinge, Terneuzen en Oostkapelle) aan het prestigieuze voetbaltoernooi voorgesteld en worden de belangrijkste versterkingen opge somd. Bij het lijstje van Hoek prijkt plotseling de naam van Arthur Numan. Ex-RBC en ex-FC Den Haag staat er ook nog bij Die toevoeging moet menigeen meteen ook weer aan het twijfelen brengen. Arthur Numan speelde namelijk nooit voor RBC en FC Den Haag. Conclusie: het is een enorme verschrij ving. Je hoeft niet zoveel fantasie te hebben om te onderkennen dat Arthur Numan qua naam wel iets weg heeft van Arjan Human. Die laat ste wordt natuurlijk ook gewoon bedoeld. Hu- man verruilde het betaalde voetbal voor hoofdklasser Hoek en is dit seizoen een van de belangrijkste versterkingen. Voor de volledigheid: Arjan Human kwam niet uit voor RBC Hij stond onder contract bij RKC Waalwijk en speelde het voorbije seizoen op huurbasis voor ADO Den Haag, dat in het ver leden ook al eens FC Den Haag werd genoemd. En Arthur Numan (ex-Haarlem, ex-FC Twente en ex-PSV)...., die speelt ook komend seizoen voor Glasgow Rangers. Arjan Human zorgt overigens nog voor meer verwarring. Zo blijkt het feit dat de Mid delburger het profvoetbal de rug heeft toege keerd niet doorgedrongen te zijn tot de beden kers van het spel Team Master, dat het Alge meen Dagblad organiseert. Die menen dat Hu- man nog altijd voor RKC uitkomt en voeren hem op als aanvaller, die een waarde van 250.000 euro vertegenwoordigt. Deelnemers aan Team Master mogen him eigen favoriete team van voetballers uit de eredivisie samenstellen Daarmee kunnen punten woi"- den verdiend. De deelnemers zijn wel gebon den aan een maximumbedrag van 20.000.000 euro. Human is dus een koopje, ware het niet dat hij komend seizoen in de hoofdklasse A van het za terdagvoetbal speelt, bij Hoek dus. kampioen Formule 1 en zijn jongere broer. De in Keulen woonachtige 'race-oma' heeft in de Duitse media geklaagd dat de Schumachers geen aandacht aan haar besteden. De pr-managers van de coureurs kunnen aan het werk na het lezen van de Duitse kranten. „Eenzaam en arm wacht ze op een bezoekje van haarkleinzonen", schrijft Bild. „Vergeten door haar kleinzonen, levend van een klein pensioen", meldt Morgenpost. Bij de verhalen in de pers staan foto's van een klein, rimpelig vrouwtje, Agathe Scheuer. Ze leeft in een flatje in Keulen en hoopt dat de multimiljonairs Mi chael (33) en Ralf (27) een keer langskomen. Ze zag hen voor het laatst met Kerstmis in 2000. Oma moet rondkomen van een maandinkomen van 400 euro en ontvangt geen cent van haar vermogende kleinzonen. „Mijn hele leven heb ik niets van hen ontvangen. Dat heb ik liever dan honderd keer dankjewel te moeten zeg gen", meent ze. Een bezoekje zou haar welko- merzijn. Michael Schumacher trok het boetekleed aan. „Het is waar dat we bijna geen contact meer hebben", gaf hij toe. „Dat betekent niet dat we mijn oma zijn vergeten." Ralf vond de verhalen maar 'nonsens'. „Onze grootmoeder is heus niet uit onze gedachten, maar sinds we in het buitenland leven en bijna voortdurend moeten reizen, is het contact tot een minimum beperkt. Het is nu eenmaal zo." Het verhaal heeft andere kranten aangezet prominenten in de showbusiness en andere vakgebieden te vragen naar hun relatie met hun oma's. Ze laten ook psychologen aan het woord over de veranderde maatschappij waar in de familiebanden verwateren. Volgens psy choloog Eyckmanns is de band met oma een bijzondere. „Ze verwennen ons omdat ze zich in tegenstelling tot onze ouders niet hoeven te bemoeien met onze opvoeding. Ze zetten ons niet onder druk." ■J**'' jm? SF 9 De dopingaffaire rond de Litouwer Rai- mondas Rumsas is voer voor de voormalig soigneur van Festina, Willy Voet. „Er is niets veranderd in de wielersport. Ze blijven ons in de maling nemen", zegt de Belg, wiens aanhou ding op 8 juli 1998 het begin was van de Festi- na-zaak, in de Zwitserse krant Dimanche. „Niemand neemt nog het risico verboden spul len te vervoeren in auto's van de ploeg. Verder blijft alles bij het oude", meent Voet, bij wie destijds een lading verboden producten werd gevonden. Vorige week werd in Frankrijk Edi- ta Rumsas, de echtgenote van Raimondas. aan gehouden met dopingproducten in haar auto Ze zit nog altijd vast. MANCHESTER - Gewichtheffen doe je met li jf en benen, maar ook de gezichtspieren krijgen het zwaar te verduren. Ter illustratie een kwartet krachtpatssters tijdens de Commonwealth Games in Manches ter: Olivia Baker (linksboven), Christina Strovolitou (rechtsboven), Susanne Dadenault (linksonder) en winnares Reanna Solomon (rechtsonder). foto Jeff J Mitchell/RTR T Tijf spelers en een coach hebben een schorsing V opgelegd gekregen na een massale vechtpartij tijdens de honkbalwedstrijd tussen Boston Red Sox en Baltimore Orioles. Willis Roberts van de Orioles kreeg de zwaarste straf. Hij moet zeven wedstrijden aan de kant blijven. De pitching- coach van de Red Sox, Tony Cloninger, werd voor twee duels geschorst. Naast de schorsingen kre gen negen spelers alleen een boete opgelegd. Jose Sulaiman, de voorzitter van de World Boxing Council, heeft een rechtszaak aange spannen tegen boksers Mike Tyson en Lennox Le wis. Sulaiman beweert dat hij bespuugd, be dreigd en geslagen is toen de twee boksers op een persconferentie in januari met elkaar op de vuist gingen. In de chaos die ontstond verloor de 71-ja rige Mexicaan Sulaiman het bewustzijn toen hij met zijn hoofd hard op een tafel terechtkwam. door Alex Krappen VLISSINGEN - Hoelang duurt een schaaksimultaan? Precies is het nooit te voorspellen, maar de meeste zijn binnen een uurtje of vier gepiept. Zo niet de tradi tionele simultaan aan de voor avond van het HZ-toernooi, verzorgd door Europees kampi oene Antoaneta Stefanova. Pas na ruim zes uur was de 23-jarige Bulgaarse klaar met alle tegen standers. En ze bleef tot het ein de toe professioneel en vriende lijk. Dat was opmerkelijk, want Ste fanova was net terug van een glorieus verlopen toernooi in Indonesië, en de reis was niet voorspoedig verlopen. Zesen twintig uur in het vliegtuig, de nachtrust was erbij ingescho ten. Desalniettemin vocht ze voor elk half puntje, wat geïl lustreerd werd toen Bas Friesen als laatste tegenstander over bleef. Ze stond iets beter, maar de weg naar de winst was niet eenvoudig. Pas om kwart over twee maakte Friesen het beslissende foutje, en kon de Bulgaarse, ook in het bezit van en grootmeestertitel bij de mannen, het volle punt bijschrijven. En ook toen was ze niet te beroerd om in de analyse aan te geven hoe Friesen de par tij alsnog remise had kunnen houden. Vermoeide mensen maken fou ten, zo ook grootmeesters. Twee van die foutjes kwamen haar op verlies te staan, tegen Ewout van Hecke en Tycho Burgerhoff Laatstgenoemde was daar dui delijk in. „Ik kwam iets minder uit de opening, maar in zo'n si multaan wikkelen de groot meesters altijd af naar een voor hun beter eindspel. Maar ken- i nelijk maakte ze een misreke- ning en stond ik ineens een pion i voor." De verliespartijen werden met een glimlach aanvaard. Een handtekening op het formulier? Geen probleem. Behalve twee verliespartijen moest Stefanova ook nog negen remises toestaan. Stefanova nam duidelijk de tijd voor deze simultaan, maar er waren verschillende spelers die, hoewel in hopeloze positie, lang bleven doorspelen. Paul van Rooijen, organisator, was het daarniet altijd mee eens. „Als je een stuk achterstaat, moet je echt wat tegenspel hebben, an ders kun je beter opgeven. Dat red je dan toch niet meer tegen zo'n grootmeester." Rekenfoutje Mede-organisator Hans Grof- fen. „Daar herken je de goede speler aan. Die geeft in zo'n situ atie op tijd op." Dat deed bij- i voorbeeld Bert Henderikse. De Middelburger maakte in een 1 lang niet onaardige stelling een I rekenfoutje en moest dat later met stukverlies bekopen. „Dan kan ik wel doorspelen, maar dat is zinloos, Mijn stelling was ge woon een puinhoop. Winst voor: Ewout; van Hecke en Ty cho Burgerhoff Remise voor: Mar tin de Bock, Chrisliaan Cevaal, Joey Grochal, Alex JonkheerAriaan Oosters, Johan de Meester. Henrik Westerweele, Bas Rouw en. Gerard de Winter. Verlies voor: Roeland Al- ders, Fred Ambachtsheer. Nico Buurman, Manuel Colsen, Eric van Driel, Max van Eekhoul, Bas Friesen, Jeroen Hekhuis, Bert Hen derikse, John Jansen, Jo van Kloos ter, PieterKlootwijk. Evert Lafeber, Piet Leenhouts, Antoine de Morrée, Ben Mulder, Cees Rouiv, Jo Thole- naar en Dick Wolters. Antoaneta Stefanova wandelt in gedachten langs de borden tijdens haar simultaan voorafgaand aan het HZ-toernooi in Vlissingen. foto Lex de Meester door Alex Krappen VLISSINGEN - De openings ronde van het HZ-schaakter- nooi kende een merkwaardig verloop. Niet doordat de aan wezige schakers opzienbarende dingen lieten zien. maar vanwe ge de afwezigheid van een aan tal ingeschreven grootmeesters. Dat betekende voor Igor Giek en Sergi Tiviakov een uitgelezen mogelijkheid om alvast een voorsprong te pakken. Een kans die ze niet onbenut lieten. Vjacheslav Ikonnikov, Friso Nijboer en Michail Gurevich lieten de eerste ronde van deze sterk bezette editie aan zich voorbijgaan. Door de overlap met het Lost Boys-toernooi in Amsterdam, waarvan de laatste speeldag gisteren plaatsvond, konden Nijboer en Ikonnikov niet op tijd in Vlissingen zijn om de openingsronde mee te ma ken. Datzelfde gold voor subtoppers Sipke Ernst en Har- men Jonkman. De bye in de eer ste ronde van Gurevich was al langer bekend. Deze spelers be ginnen het toernooi met een half punt achterstand op de toppers die in de eerste ronde wonnen. Organisator Paul van Rooyen sprak van overmacht. „Ze heb ben stuk voor stuk geprobeerd om op tijd in Vlissingen te zijn. Maar door een treinstoring bij Leiden kwamen ze daar vast te zitten. Jammer, maar geen pro bleem verder. Ze hebben het al- LEMMER - Eelke Dijkstra uit Grou is zaterdag op het IJssel- meer bij Lemmer winnaar ge worden van de 21 e editie van de Iepen Fryske Kampioenskippen Skütsjesilen (IFKS). Met de gro te voorsprong die hij had, was het al voor de laatste wedstrijd bijna zeker dat hij zou winnen. Dijkstra won het kampioen schap met de Oude Zeug. ANP len keurig op tijd gemeld. Echte professionals dus." Zo kende het toernooimet bijna 200 deelnemers het grootste HZ-toernooi ooit, een merk waardige start Wie daar geen last van hadden waren Giek en Tiviakov die snel klaar; waren met hun tegenstanders. Vooral Giek was uiterst tevreden. „Ik kon met wit mijn eigen variant spelen. Ik kwam al snel goed te staan en daarna was het zo afge lopen." De Russische Duitser, winnaar van het toernooi in 1997, is be hoorlijk in vorm maar ziet zi- chelf het toernooi nog niet zo maar winnen. „Ik ben wel één van de kanshebbers, maar er doen veel sterke grootmeesters mee. Elk van die grootmeesters is groot kanshebber. VLISSINGEN - Tijdens het HZ-schaaktoernooi wordt een deel van de deelnemers in hotels in en om Vlissingen onderge bracht. Eén van de betrokken ho teliers zag de in schaak kringen wel érg beroemde naam Kasparov op de gas tenlijst staan en belde di rect de toernooileiding met de vraag of de door hem beschikbaar gestelde kamer niet te bescheiden was voor een zó beroemde gast. Hans Groffen, één van de organisatoren, kon hem geruststellen: Het bleek niet om meervoudig wereldkampioen Gary Kasparov te gaan, maar om zijn minder bekende naamgenoot Sergei Kas parov. Deze Wit-Rus is overigens met een rating van bijna 2500 ook lang geen onaar dig schaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24