PZC Vernieuwd ziekenhuis te klein Zomerspektakel moet duidelijk nog groeien 7 Museum in Goes sluit deuren voor opknapbeurt Project thuiszorg helpt mantelzorgers dementerenden Dynamisch vertier in Zierikzee J. van Dijke krijgt onderscheiding voor kerk en paus Dirksland krijgt steeds vaker patiënten van Schouw en-Duiv eland Wildplassers in Renesse Krabbendijkse overleden aan meningokokken Mishandeling in discotheek Open dag brandweer Mishandeling van vrouw zeeuwse almanak Yuppen in 't groen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 5 augustus 2002 door Piet Kleemans DIRKSLAND - Een jaar na de officiële opening van het gron dig vernieuwde Van Weel-Be- thesda-ziekenhuis in Dirksland kampt het hospitaal al weer met ruimtegebrek. Dat wordt veroorzaakt door vernieuwingsprojecten in de ziekenhuiszorg en groei van het aantal patiënten van Schouwen-Duiveland en Voor- ne-Putten. Volgens directeur patiëntenzorg van het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis K. van Kralingen wordt het ruimtegebrek - dat met name in de polikliniek speelt - vooral veroorzaakt door vernieu wingsprojecten. De afdeling kindergeneeskunde is versterkt, er is een poli voor hartfalen bij gekomen en voor mensen die een beroerte hebben gehad is er een speciale stroke-unit. Daarbij komt dat er sprake is van een toenemende zorgvraag. In een tijd waarin de meeste ziekenhuizen kampen met ca paciteitsproblemen steeg de 'productie' van het Van Weel- Bethesda met vijf procent. Die groei is volgens Van Kralingen deels veroorzaakt door een gro tere toeloop van patiënten van Schouwen-Duiveland en Voor- ne-Putten. De groei van het aantal Schou- RENESSE - In Renesse zijn in de nacht van vrijdag op zater dag door de politie zes mensen bekeurd wegens wildplassen. Een 20-jarige Duitser, een 17- jarige en een 19-jarige Sehou- wen-Duivelander, een 23-jarige man uit Millingen aan de Rijn, een 23-jarige man uit Leuth en een 27-jarige man uit Ermelo. Op wildplassen staat een boete van 45 euro. KRABBENDIJKE - Een negen tienjarige vrouw uit Krabben- dijke is vrijdag overleden als ge volg van een besmetting met de meningokokkenbacterie. De wouw werd donderdag avond in het Oosterscheldezie- kenhuis opgenomen met verschijnselen van bloedvergif tiging. Daarop zorgde de GGD er uit voorzorg meteen voor dat aan alle mensen uit de directe omgeving van de vrouw anti biotica kregen. Het is op dit mo ment nog onduidelijk of de wouw besmet was met de B- of C-variant van de meningokok kenbacterie. Vóór de vakantie is een grote groep jongeren tegen het C-type ingeënt. Het slachtoffer niet, omdat de algemene vaccinatie campagne alleen jongeren be trof tot en met achttien jaar. Er was dit jaar in de gemeente Rei- merswaal al twee keer eerder sprake van een meningokok- kenbesmetting. Eind maart meldde de GGD de besmetting van een onderwijzeres uit Ka- pelle. Half mei meldde de GGD de besmetting van een vierjarig meisje uit Krabbendijke. Zowel de lerares als het meisje herstel den van de besmetting. wen-Duivelandse patiënten heeft volgens Van Kralingen ze ker te maken met de afslanking van het ziekenhuis in Zierikzee. Daar verdween de afdeling ver loskunde en dat was onmiddel lijk merkbaar op de afdeling verloskunde van het Van Weel- Bethesda. Van Kralingen: „Wij gaan als ziekenhuis echt niet de markt op om patiënten te wer ven op Schouwen-Duiveland. Maar als de buurman de deur dicht doet hebben wij een zorg plicht." Portakabins Inmiddels is door de directie van het Dirkslandse ziekenhuis een plan ontwikkeld voor het realiseren van tijdelijke huis vesting in de vorm van een fors aantal portakabins die ge plaatst zullen worden op het parkeerterrein bij de polikli niek. Tegelijkertijd wordt ge werkt aan een structureel vernieuwingsplan van de poli kliniek om te kunnen blijven voldoen aan de toenemende zorgvraag. Ook wordt waar no dig de grootte en indeling van de poliklinische ruimtes aange past. Uitgangspunt voor het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis is omschakeling van aanbodge stuurde naar waaggestuurde ziekenhuiszorg. Ook wordt ver dere groei nagestreefd. Want groei, stelt de directie, levert kwaliteit op. Meer patiënten be tekent meer medewerkers en dat leidt weer tot differentiatie en verdieping in functies wat weer aantrekkelijk is voor nieu we medewerkers. „Bovendien kan een groter ziekenhuis meer doen op het gebied van gespeci aliseerde apparatuur." Slingeren, draaien en ondersteboven hangen. Alles kan op de Zierikzeese kermis. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Rakelings langs boomtakken scheren, rondgeslingerd worden of vanaf de grond gelanceerd naar een metertje of veertig. Het kan allemaal op de zaterdag van start gegane kermis in Zierikzee. De start van de Zierikzeese kermis viel samen met de af sluiting van de veel bescheidener kermis in Haamste de. Anno 2002 wordt je evenwichtsgevoel en de sterkte van de maag danig op de proef gesteld in machines waarbij de inzittenden - stevig vastgesnoerd - alle kanten uit worden geslingerd en langdurig onderste boven hangen alvorens ze weer voet op vaste bodem kunnen zetten. In Zierikzee kan het bij achtbaan Ma gie Mouse en attracties als de Love Machine en de Mo ve It. En voor de echte waaghalzen is er de Vertical Shot, een soort omgekeerde bungeejump. Vooralsnog zijn er meer kijkers naar dit spektakel dan doeners. Onder sappig commentaar („Als je zo'n knal krijgt zie je volgens mij de wereld voor een doedelzak aan") worden de verrichtingen van de stoutmoedigen ge volgd. „En er is weer een winnaar", klinkt het iets verderop bij de kamelenrace. De deelnemers moeten hier pro foto Pieter Honhoff beren door ballen in bepaalde openingen te werpen hun kameel een of meerdere sprongen vooruit te laten doen. Sommige kameeljockeys blijken hier zeer be dreven in en winnen met een kameellengte voor sprong. Andere races eindigen in een close finish. Plop Nostalgisch kermisvertier is er in de vorm van een be scheiden reuzenrad, de poffertjeskraam en verschil lende draaimolens. En uiteraard ontbreken de schiet tent - ook een klassieker - en de grijpkraantjes niet. Kabouter Plop is ook hier al doorgedrongen. De ker mis in Zierikzee staat nog tot en met donderdag. door Ingrid Huibers GOES - Voor het eind van deze maand zullen twee vormgevers een plan indienen voor de herin richting van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. Het is de bedoeling dat het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling waar het Goese museum onder valt, in hun vergadering van woensdag twee oktober een de- fintieve keuze voor één van bei de ontwerpers zal maken. Dat staat in de 'marsroute' die D. Eveleens, projectleider her inrichting, onlangs opstelde. Het museum sluit zaterdag 14 september, met een ludieke ac tie tijdens Open Monumenten dag, haar deuren voor een grootscheepse verbouwing. Het gebouw moet vervolgens voor 1 november worden leeggeruimd. De restauratie van het gebouw is dringend nodig omdat een aantal muren dusdanig uit het lood staat dat overal in het pand scheuren ontstaan. Het muse umbestuur wil naar aanleiding van een studie door het bureau Kreijn Co gelijk met de verbouwing een aantal aanpas singen aan de inrichting door voeren. Verder zou de ingang van het museum kunnen wor den aangepast, zodat het ge bouw meer opvalt. De Goese architect M. van Doorn bekijkt voor het eind van deze maand welke aanpassin gen er nodig zijn. Voor de herin richting heeft het bestuur in middels 350.000 euro in kas. Er wordt vooralsnog naar ge streefd om het vernieuwde museum begin januari 2004 te openen. door Piet Kleemans OUWERKERK - De belangstelling voor het eerste Zomerspektakel op de Ring in Ouwerkerk zater dag was magertjes. Dat weerhoudt organisator R. Verdonck, eigenaar van duik- en eetcafé Steil- oore, er niet van volgend jaar weer een zomer spektakel op touw te zetten. „Zoiets moet groeien en dat kost even tijd." Zomeravond in Ouwerkerk. Uit de feesttent klinkt muziek. Op het grasveld is een terras gecre- eerd en dat loopt langzaam maar zeker vol Ou- werkerkers. De Vlaamse frieten sputteren in het vet en de biertap loopt. Feest in Ouwerkerk. Een dorp als Ouwerkerk, stelt kroegbaas en zo- merspektakel-organisator Verdonck, moet je als inwoners proberen levendig te houden. Eerder werd door een aantal Ouwerkerkse ondernemers elk jaar het midzomernachtfeest gehouden. „En op zich was dat geen slechte formule, maar ik wil de eens wat anders." Het werd iets anders en wel een combinatie van allerlei activiteiten die op zich weinig met elkaar van doen hebben. Bij de grote feesttent op de Ring zorgde de lokale garage voor een autoshow, Noordhoek Diving zette er haar duiktank neer en voor de kinderen was er een springkussen en po nyrijden. Het publiek kwam niet direct in drommen op het evenement af moet Verdonck toegeven. Voor hem echter geen reden om meteen al aan de formule te gaan sleutelen. „Want op zich werkt het wel. De garagehouder heeft één auto verkocht en er zijn opties genomen op andere. En het was dan wel niet overdreven druk, maar wel gezellig." Tekenend voor de sfeer vindt Verdonck het feit dat oud-personeel van Steiloore spontaan kwam hel pen bij het draaiende houden van de biertap in de feesttent terwijl een bevriende kok speciaal een dag vrij had genomen om Vlaamse frieten te ko men bakken op het Ouwerkerkse zomerspekta kel. Zeebonken Shantykoor Neptunus zorgde 's avonds in de feesttent voor weemoedige, doorleefde zeemans liederen zoals die ooit aan boord van handels- en vissersschepen werden gezongen ter verlichting van de vaak zware arbeid. En zo kon het gebeuren dat op de Ouwerkerkse Ring gezongen werd over de meisjes in 'de West' en de gevoelens die bij stoe re zeebonken boven kwamen borrelen als ze de haven van Liverpool weer moesten verlaten. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De mantelzor gers even verlossen van de zorg voor de dementerende partner, moeder of vader. Dat hoopt de Vrijwillige Thuiszorg op Schou wen-Duiveland te kunnen be reiken met het project dementie. Uitgangspunt is dat vrijwilli gers voor een dagdeel de zorg voor een dementerende overne- De vraag naar hulp bij de ver zorging van dementerenden groeit volgens M. Ketting van de Vrijwillige Thuiszorg, die het project samen met collega W. Jansen opzet. Veel verzorgers hebben er grote behoefte aan om af en toe even weg te kunnen. De vrijwilligers, zo benadrukt Ket ting, worden niet zomaar inge schakeld bij de verzorging van dementerenden. „Ze krijgen scholing en gaan ook regelmatig met anderen vrijwilligers bij praten en ervaringen uitwisse len." De zorg voor dementeren- RENESSE - In een discotheek in Renesse is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 24-jari- ge inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland mishan deld door een groep jongeren. Een jongen uit de groep pro beerde de broek van de 24-jari- ge naar beneden te trekken. Die probeerde zijn aanvaller weg te duwen waarna hij de hele groep over zich heen kreeg en werd ge schopt en geslagen. De Schou- wenaar hield aan het incident een kapotte oogkas over. In een andere discotheek sloeg diezelf de nacht een 21-jarige man uit Zwijndrecht een bierflesje ka pot op het hoofd van een acht tienjarige uit Standaardbuiten. De hoofdwond die daarvan het gevolg was, moest gehecht wor den. De man uit Zwijndrecht is aangehouden. den moet niet te licht worden opgevat. De ene dementerende is alleen maar vergeetachtig en soms verward, maar anderen kunnen soms behoorlijk agres sief zijn. Als vrij williger moet je. stelt Ketting, weten hoe daar mee om te gaan. Het is de bedoeling dat de vrij willigers een ochtend of een middag ingeschakeld kunnen worden als 'oppas' voor een de menterende. De vrijwilligers doen geen werk wat eigenlijk door professionals gedaan moet worden. Over twee jaar wordt bekeken hoe het verder moet met het project. Het Schou wen- Duivelandse project gaat in sep tember van start. Contacten Tegelijkertijd begint ook het project Lanks komme dat is ge richt op uitbreiding en onder steuning van sociale contacten. Door allerlei omstandigheden, het verlies van de partner, een verhuizing of het plots achteruit gaan van de gezondheid, kun nen mensen het gevoel krijgen er alleen voor te staan. Ze heb ben behoefte aan een luisteren de oor of een steuntje in de rug. Geregeld bezoek van een vaste vrijwilligers kan in die behoefte voorzien. BROUWERSHAVEN - De brandweerpost Brouwershaven houdt op zaterdag 31 augustus open dag op de kazerne aan het Slingerbos. Op het terrein staan een blus- voertuig, een blusboot, een duikbak en persluchtcontainer opgesteld. Bezoekers kunnen een film over brandpreventie bekijken en vragen stellen aan een deskundige. Kinderen kun nen zich rondom de kazerne vermaken met allerlei spellen. De brandweerkazerne is te be zoeken van 10.00 tot 16.00 uur. door Ron Magnee DISHOEK - Pro ecclesia et pon- tifice, voor kerk en paus. Zo heet de pauselijke onderscheiding die vrijwilliger J. van Dijke van de toeristenkerk in Dishoek gis teren in ontvangst mocht ne men. Vijftien jaar lang staat Van Dij ke voor dag en dauw op om bij de eredienst op zondag te assis teren. „Hij is er altijd al rond acht uur. Dan komt hij aantuf- fen op zijn brommertje", ver klaart aalmoezenier J. Sweere, die de zondagse missen in de Toeristenkerk leidt. „Daar naast wordt hij binnenkort 75. Reden genoeg om hem in het zonnetje te zetten." Op zondag helpt Van Dijke altijd het altaar en de geluidsin stallatie gebruiksklaar te ma ken. Overigens zijn ook zijn zoon en vrouw altijd aanwezig. Voorganger Sweere: „Eigenlijk verdienen ze allemaal een lint je." Niet alleen op zondag, ook op woensdag is Van Dijke altijd pa raat. Dan worden onderhouds werkzaamheden door leden van de kerk verricht. Zo is er de af gelopen maanden nogal wat schilder- en reparatiewerk ge daan. Alle woensdagen was de dedecoreerde aanwezig om de helpende hand te bieden. Daar naast wordt op woensdag ook de kerk schoongemaakt. Van Dijke zelf blijft er beschei den onder: „Aalmoezenier Sweere is nog een echte katho liek van de oude stempel. Die vind je niet meer in andere ker ken. En verder is de toeristen kerk gewoon een mooie kerk. De rust die er vanaf straalt, het ge bouw zelf. Probeer dat maar eens elders te vinden." BURGH - Op een camping aan de Hogeweg in Burgh is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 29-jarige vrouw uit Rotter dam mishandeld door een 46- jarige man uit Burgh-Haamste- de. De man uit Haamstede sloeg de vrouw met een bierfles in het ge zicht. Daardoor zijn bij haar al le voortanden naar achteren en los komen te staan. De Rotter damse werd per ambulance naar achtereenvolgens een tandarts en het ziekenhuis ge bracht. Volgens de politie ligt de oorzaak van de mishandeling in de relationele sfeer. Shantykoor Neptunus zorgde voor weemoedige klanken in Ouwerkerk. foto Pieter Honhoff Drank heeft, algemeen be kend, diverse effecten op de mens. Als hij te veel alcoholi ca heeft geconsumeerd, ver zandt deze Hulsterse yup in een behoorlijk melancholi sche bui. Niet dat zijn vrien den het niet waarderen om af en toe te filosoferen over 'the meaning of life', maar asje blieft niet om half zes 's och tends wanneer men danig teut op de fiets zit na een nacht doorhalen in het café. j Hij wel. „Stil!! Hoor je die vo gels fluiten?? Hij nam een boud besluit. „Kom, we gaan in het gras liggen, luisteren naar de vogels en kijken naar de wolken." Zijn vriendin stribbelde tegen. Die wilde naar bed, maar wist na een jarenlange relatie ook wel dat het sneller gaat als je hem zijn zin geeft in plaats van ru zie te maken. En zo zette het groepje slingerend koers naar het dichtstbijzijnde bos. Hij smeet zijn fiets in de duif en plofte in het hoge gras. Kont, benen en rug raakten meteen doorweekt van de dauw, maar dat kon hem niet schelen. „Luister naar de vo gels, kijk naar de wolken! We moeten meer oog hebben voor de schoonheid van de natuur, daar letten wij niet genoeg op." Eenmaal thuis, kwam hij weer snel met beide benen op de grond. „Ik heb in de poep getrapt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21