Palestijnen plegen golf aanslagen Coalitie schiet plan af Tuurlijk. Steun binnen VS voor oorlog tegen Saddam groeit 113 Van Moorsel aan leiding na ploegentijdrit Opblazen autobus in noorden Israël kost negen mensen het leven Dance Valley verloopt soepel Uitbraak legionella in Engeland Zeeuwse jachthavens veilig Veerkrachtig Ajax wint toernooi Doden door bom aan Costa Zwaargewonden bij ongeluk met barbecue Liberaal nieuwe president Bolivia Op alles voorbereid (bijna) iedereen gaat naar verschoore Gratis bier vo trouwe klant Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 21° ZW3 Buien Af en toe zon, maar ook buien met kans op onweer. Matige zuidwestenwind bij maximaal 21 graden. ■■■MB 245e jaargang no. 183 maandag 5 augustus 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl Het dansevenement Dance Valley in Spaarnwoude is dit jaar zondere grote problemen verlopen. Vorig jaar ontstonden er moeilijkheden, omdat er voor duizenden mensen geen vervoer was. Verkleumde feestgangers liepen uren in de regen. Tientallen mensen in het noorden van Engeland zijn besmet geraakt met de legionella-bacterie. Het gaat waarschijnlijk om de ernstigste uitbraak van de veteranenziekte in het land sinds zeventien jaar. De besmettingshaard is een buurthuis in Barrow-in-Furness. Over de veiligheid in de Zeeuwse jachthavens valt niet te kla gen. De Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij heeft over de havens in de provincie geen Idachten ontvangen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Waddeneilanden. van onze redactie buitenland TEL AVIV - Dertien men sen zijn gisteren omgeko men en meer dan zestig raakten gewond bij Pales tijnse aanslagen in Israël en op de Westelijke Jor- daanoever. De ernstigste was een explosie in een bus in het noorden van het land, waarbij negen doden vielen. Van de 45 gewon den verkeren er nog twee in levensgevaar. BARCELONA - Zeker twee mensen zijn gisteravond in de Spaanse badplaats Santa Pola gedood toen een autobom ont plofte bij een bushalte. Meer dan 25 wachtenden en voorbij gangers raakte gewond. De aan slag is waarschijnlijk het werk van de Baskische afscheidings beweging ETA. De bom ontplofte om half negen bij een kazerne van de Guardia Civil, Daar tegenover was een bushalte waar veel mensen stonden te wachten. Een vijftig jarige man en een achtjarig meisje werden gedood. Er was sprake van paniek na geruchten over een tweede bommelding. Santa Pola ligt ten zuiden van Alicante. De aanslag past in de campagne van ETA om paniek te zaaien onder toeristen. GPD OOSTERLAND - Bij een onge- J luk met een barbecue in het Schouwse Oosterland zijn za terdagavond drie kinderen zwaargewond geraakt. Twee werden overgebracht naar het brandwondencentrum van het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. Het derde slachtoffer is naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes overgebracht. Het ongeluk gebeurde zater dagavond even na zes uur in een tuin achter een woning in Oos terland. Toen de barbecue niet goed wilde branden, wilde de bewoner van het huis proberen dat met spiritus te verhelpen. De man waarschuwde de kinde ren achteruit te gaan en gooide vervolgens spiritus op de bi'an- dende barbecue. De spiritus ontvlamde onmid dellijk. De drie kinderen, een negenjarig dochtertje van de gastheer, een driejarig dochter tje en een negenjarig zoontje van kennissen, liepen door de steekvlam ernstige brandwon den op. Personeel van de traumaheli kopter verleende ter plaatse bij stand. De gezinnen van de slachtoffers worden door mede werkers van Stichting Slacht offerhulp bijgestaan. LA PAZ - Gonzalo Sanchez de Lozada is de nieuwe president van Bolivia. Het Congres koos gisteren de 72-jarige liberaal in een marathonzitting van 24 uur. Bij de algemene verkiezingen had Sanchez de Lozada vorige maand ook de meeste stemmen gekregen, maar pas als een kan didaat meer dan 50 procent van de stemmen behaalt, wordt hij direct president van Bolivia. Zo ruim was zijn overwinning niet en daarom moest de beslissing in het Congres vallen. Het Huis van Afgevaardigden en de Se naat kiezen dan uit de twee kan didaten die de meeste stemmen hebben behaald in de verkiezin gen. Sanchez de Lozada van de Na tionale Revolutionaire Bewe ging was al president van Boli via van 1993 tot 1997. Hij volgt Jorge Fernando Quiroga Rami rez op, die als vice-president in augustus vorig jaar tot presi dent werd benoemd omdat Hu- go Banzer Suarez wegens zijn slechte gezondheid moest aftre den. AFP De meeste slachtoffers van de aanslag op de bus, onderweg van Haifa naar Safed, waren militairen. De islamitische ver zetsbeweging Harnas zegt de aanslag te hebben uitgevoerd. De Israëlische politie gaat voor lopig uit van een zelfmoordaan slag, maar sluit een gewone bomaanslag niet uit. Israël en het Palestijnse Bestuur beschuldigden elkaar ervan de aanslag te hebben uitgelokt. ,,Dit is opnieuw een voorbeeld van de manier waarop het Pa lestijnse Bestuur voeding geeft VLISSINGEN - Dat het iets koe de afgelopen week, was niet zo ei tig weekeinde soms uren aan eei de vuurpijl een hoosbui op de zc niet de bedoeling. Maar een slimi badlakens mee én een paraplu. Vlissingse badstrand terug. aan terreur", zei David Baker, een woordvoerder van premier Sharon. De Palestijnse kabi netssecretaris, Achmed Abdel- rachman verklaarde dat 'de Is raëlische misdaden tegen ons volk op de Westoever en in de Gazastrook' de achtergrond vormen voor de aanslagen. Schietpartij Sharon liet weten dat naar aan leiding van het geweld de voor deze week geplande gesprekken met Palestijnse autoriteiten voorlopig van de baan zijn. Gis- r werd, na de tropische hitte van Dat de zon zich in een regenach- tuk niet liet zien, met als klap op dagmiddag, was echter ook weer meid is op alles voorbereid. Dus, om je in elk geval droog van het foto Lex de Meester termiddag opende een Palestijn bij de Damascus-poort in Oost- Jeruzalem het vuur op Israë liërs. Hij doodde de lijfwacht van een groep arbeiders van een telefoonmaatschappij, waarna leden van grenspolitie het vuur beantwoordden. In de schoten wisseling werden de schutter en een Palestijnse omstander ge dood. Veertien anderen, onder wie zes Palestijnen, raakten ge wond. De Aksa-brigade liet la ter weten dat een van haar men sen de aanslag uitvoerde. Deze organisatie zegt ook ver antwoordelijk te zijn voor de aanslag op een Israëlische auto, gistermiddag, ten noorden van de Palestijnse stad Ramallah. Drie mensen raakten gewond. Eerder op de dag vielen vier Is raëlische gewonden toen de bus waarin ze reden onder vuur werd genomen bij de Palestijnse stad Toelkarem. Kikvorsman In de nacht van zaterdag op zon dag schoten Israëlische troepen in de Gazastrook een volgens het leger gewapende Palestijnse kikvorsman dood, die een aan slag had willen uitvoeren op de Israëlische nederzetting Dugit. Het Israëlische leger was gister avond nog steeds bezig met zoekacties in de oude binnen stad van Nabloes. Het leger zegt de afgelopen dagen in de kasba drie explosieven-fabriekjes te hebben ontdekt. Op de Westelij ke Jordaanoever werden acht huizen opgeblazen die eigen dom waren van familieleden van daders van aanslagen. Een aantal familieleden is gearres teerd. GPD/AFP/RTR n hun goed ncieel A, De t. Sti- imoet t zou aan- ende geen in de indere ng te 'F doet -jarige sn bij- rouwe erdere in zijn in het 1 in de jaren ij bier. voort- nplan Ajax is gisteravond win naar geworden van het Amsterdam-toernooi. In een sensationele wed strijd tegen Barcelona bo gen de Amsterdammers een 3-1 -achterstand om in een 4-3-overwinning. Eerder op de avond won Manchester United met 3-0 van Parma, dat puntloos laatste werd. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush ver klaart de Iraakse leider Saddam Hoessein binnen enkele weken de oorlog. De door de Amerika nen geleide militaire interventie in de Golfregio om Saddam te verdrijven, begint dan al deze winter, aldus de Britse zondags krant The Observer. Bush be paalt deze maand de strategie. De Amerikaanse senator Joseph Biden acht het waarschijnlijk dat de Verenigde Staten een oor log zullen beginnen tegen Irak. Het tijdstip is onzeker, maar er zal geweld aan te pas moeten komen om Saddam Hoessein uit het zadel te stoten, aldus Biden. Hij is de Democratische voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkin gen die de afgelopen week hoor zittingen hield om de opvattin gen van onder anderen militaire deskundigen te vernemen. Ook andere Congresleden schaarden zich gisteren achter het streven van president Geor ge Bush om Saddam te verdrij ven. Maar vooral de Democra ten stelden dat de president veel meer moet doen om het volk, de bondgenoten en de buurlanden van Irak van de noodzaak van geweld te overtuigen. „Ik denk dat er waarschijnlijk een oorlog zal komen met Irak", zei senator Biden. „De enige vragen zijn: gaan we alleen of gaan we met anderen, hoe lang zal het duren en hoeveel zal het kosten?" AP/ANP varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18 DEN HAAG - VVD en CDA zien niets in de plannen van minister Heinsbroek van Economische Zaken om de lasten voor de bur ger volgend jaar al te verlichten. Met het snel doorvoeren van be lastingverlaging wil Heins broek de kwakkelende econo mie stimuleren. Dat mag van hem gepaard gaan met een ho ger tekort op de begroting, zei hij dit weekeinde. Zijn eigen partij, de LPF, steunt hem. Premier Balkenende vindt dat alles bespreekbaar is, maar wel 'binnen de kaders van het stra tegisch akkoord'. Via een woordvoerder liet de premier weten dat het regeerakkoord de leidraad moet blijven van het kabinetsbeleid. Twee weken ge leden werd nog afgesproken dat het kabinet de komende jaren fors moet bezuinigen om het fi nancieringstekort op de begro ting weg te werken. Lastenver lichting voor de burger komt er pas als het tekort weg is en er geld overblijft. Compensatie Overeengekomen werd dat al leen het 'kwartje van Kok', een extra accijns op benzine, in 2004 wordt teruggegeven. In 2005 wordt de onroerend zaakbelas ting (ozb) afgeschaft. Die af schaffing is echter geen lasten verlichting, maar is bedoeld als compensatie voor de stijgende ziektekosten. Heinsbroek stelt voor om beide maatregelen al volgend jaar te laten ingaan. ,,De economische groei stokt, het consumenten vertrouwen holt achteruit. De regering kan nu niet aan de kant blijven", aldus de bewindsman. De maatregelen, die twee tot drie miljard euro kosten, moe ten de economie een oppepper geven. Heinsbroek weet dat zijn pleidooi tegen de gemaakte af spraken in gaat. Hij wil echter niet spreken van het openbre ken van het nog verse regeerak koord. ,,Ik interpreteer het an ders. De lastenverlichting is al afgesproken. Ik wil hem alleen eerder invoeren, om de econo mie te stimuleren." Financieel specialist van de LPF-fractie Van As steunt Heinsbroek. ,Ik kan me er wel in vinden, alhoewel ik niet gekend ben in het plan." Hij vindt de manier waarop Heinsbroek zijn plan openbaart niet erg chique. „Hij had beter eerst het plan in het kabinet kunnen bespreken. Het is galanter om het eerst met de coalitiepartijen te bespre ken." Advertentie CDA en VVD zijn stellig i afwijzing. „Het is geen plan", aldus de fina woordvoerder van het CE Haan. „Het werkt ook nie mulering van de economi< tijdelijk zijn. Heinsbroe dan, als de economie wee trekt, het kwartje van Kol ozb opnieuw moeten inv Dat zie ik nog niet gebeur Van Beek van de WD wijs dat de afspraak over het ii men van het financierings niet vrijblijvend is. „Dati hobby van ons, maar 1 noodzaak. Alleen door eer schot op de begroting k we de staatsschuld afl Dat is noodzakelijk om toekomst de AOW en de e kosten van de vergrijzi kunnen betalen." GPD pagina 3: LF opnieuw record sne LONDEN - De Engelsmai nis Forth is op zijn 75- verjaardag verrast met e< zonder geschenk. Als t klant mag hij zijn hele v leven gratis bier drinken stamkroeg. De pub The Red Hart ligt dorp Three Holes ten nc van Cambridge. Forth is al sinds zijn vijf vrijwel elke vrijdagavonc pub te vinden De laatste hield hij het bij alcoholvr Hoewel elke consumptie aan gratis is, is hij niet va zijn drinkgedrag te wijzig DPA voorletters straat:nr. postcode plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 8 "713214"000002 C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) r: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; per maand met automatische incasso 19,25). o per kwartaal met automatische incasso 52.-) C per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) foto Yaron Kaminsky/AP Explosievendeskundigen doorzoeken het wrak van de bus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1