Museum gaat in september dicht Glitterbikini's en blote buiken 7 Wij de honing, de bijen suikerwater Project thuiszorg helpt mantelzorgers dementerenden J. van Dijke krijgt onderscheiding voor kerk en paus Begin oktober keuze voor ontwerp herinrichting en restauratie pand Goes Openluchtdienst Krabbendijkse overleden aan meningokokken Bemoeial bij opstootje in Goes beboet Mishandeling in discotheek Giftige groenten weggenomen Boetes voor bezit drugs zeeuwse almanak Yuppen in 't groen PZC BEVELANDEN/THOLEN maandag 5 augustus 2002 door Ingrid Huibers GOES - Voor het eind van deze maand zullen twee vormgevers een plan indienen voor de herin richting van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. Het is de bedoeling dat het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling waar het Goese museum onder valt, in hun vergadering van woensdag twee oktober een de- fintieve keuze voor één van bei de ontwerpers zal maken. Dat staat in de 'marsroute' die D. Eveleens, projectleider her inrichting, onlangs opstelde. Het museum sluit zaterdag 14 september, met een ludieke ac tie tijdens Open Monumenten dag, haar deuren voor een grootscheepse verbouwing. Het gebouw moet vervolgens voor 1 november worden leeggeruimd. Grote meubels als tafels en stoe len worden opgeslagen in vier containers bij een verhuisbe drijf. De schuttersstukken gaan afhankelijk van de kosten of naar het depot van het Zeeuws Museum in Middelburg of naar het Depot Collectie Nederland in Rijswijk. Verder zijn er huur contracten afgesloten voor een ruimte in het voormalige be drijfspand van Pittman aan de Westhavendijk en een aantal kelders in het voormalig Land bouwcentrum. Vier gevulde vi trines krijgen tijdelijk een plek je in de gemeentehuizen van WGLPHAARTDIJK - Het toe ristenpastoraat van de Samen- op-Weg-gemeente uit Wol- phaartsdijk houdt zondag 11 augustus een openluchtdienst. De dienst begint om 10.00 uur op camping 't Veerse Meer in Wophaartsdijk. Voorganger is Ds. A. de Haan uit Dordrecht. Voor de kinderen wordt er tij dens de preek een nevendienst gehouden. Goes, Noord-Beveland, Kapelle en Borsele. De restauratie van het gebouw is dringend nodig omdat een aantal muren dusda nig uit het lood staat dat overal in het pand scheuren ontstaan. Het museumbestuur wil naar aanleiding van een studie door het bureau Kreijn Co gelijk met de verbouwing een aantal aanpassingen aan de inrichting doorvoeren. Zo zijn er volgens dat bureau aanpassingen nodig om het gebouw veiliger en beter toegankelijk te maken. Ook is er een logischere 'routing' door het gebouw denkbaar dan nu wordt toegepast. Verder zou de ingang van het museum kunnen wor den aangepast, zodat het ge bouw meer opvalt. Aanpassingen De Goese architect M. van Doorn bekijkt voor het eind van deze maand welke aanpassin gen er nodig zijn. Hij was ook betrokken bij de vorige verbou wing van het museum in 1986. Voor de herinrichting heeft het bestuur inmiddels 350.000 euro in kas. Dat bedrag bestaat uit de afkoopsom van de gemeente Reimerswaal die uit de gemeen schappelijke regeling voor de musea stapt, een bijdrage van de Fullford Foundation en een bij drage van de provincie Zeeland. Vermoedelijk i s ruim het dubbe le bedrag nodig om de herin richtingsplannen te kunnen verwezenlijken. Zodra de her inrichtingsplannen concreet zijn, wil Eveleens extern fond sen gaan werven. Gelijk met de herinrichting van het museum willen de aan de ge meenschappelijke regeling deelnemende gemeenten de mu seale organisatie professionali seren. Daartoe wil Eveleens de komende maanden een nieuw formatiebeleid ontwikkelen. Er wordt vooralsnog naar ge streefd om het vernieuwde museum begin januari 2004 te openen. Zodra er straks een concreet herinrichtingsplan op tafel ligt, zal blijken of die da tum haalbaar is. Bijen blijken zeer aaibare beestjes, achter glas tenminste. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers HEINKENSZAND - Omzichtig proeven Kevin en Joyce zaterdagmiddag in de schaapskooi in Heinkenszand een hapje ho ning van een plastic lepeltje. Op hun schou ders rust even de belangrijke taak om uit drie potjes honing de lekkerste te kiezen. „Nummer twee? Heel goed", roept de me vrouw van de Bevelandse afdeling van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland verheugd uit. „Dat is onze eigen honing." De jaarlijks terugkerende Dag van de Imkerij beleefde dit jaar zijn eerste jubi leum. Terwijl één van de hobby-imkers met een ingenieus soort krabbertje de waszegel- tjes van een honingraat verwijdert, besto ken de meegekomen volwassenen hem met vragen. Of het niet zielig is om de honing, die de bijen immers gebruiken om de winter te overleven, weg te halen, wil een meneer we ten. Dat schijnen de diertjes helemaal niet erg te vinden. „We voeren ze suikerwater. Dat vinden ze ook lekker. Bovendien kun nen ze het nog beter verteren ook." De schoongemaakte raten verdwijnen ver volgens in een centrifuge die de honing eruit slingert. Hoewel het maar een heel dun straaltje van de goudgele lekkernij ople vert, kunnen sommige kinderen er toch maar nauwelijks vanaf blijven. Voor al die de bezoekers die vanwege blote benen dan wel voeten niet met de imker meemogen om een bijenvolk aan het werk te zien, is er ook een volkje achter glas te be wonderen. In zo'n afgesloten vitrine blijken de insectenzonder gevaar voor een prik, in eens zeer aaibaar. KRABBENDIJKE - Een negen tienjarige vrouw uit Krabben- dijke is vrijdag overleden als ge volg van een besmetting met de meningokokkenbacterie. De wouw werd donderdag avond in het Oosterscheldezie- kenhuis opgenomen met verschijnselen van bloedvergif tiging. Daarop zorgde de GGD er uit voorzorg meteen voor dat aan alle mensen uit de directe omgeving van de vrouw anti biotica kregen. Het is op dit mo ment nog onduidelijk of de vrouw besmet was met de B- of C-variant van de meningokok kenbacterie. Vóór de vakantie is een grote groep jongeren tegen het C-type ingeënt. Het slachtoffer niet, omdat de algemene vaccinatie campagne alleen jongeren be trof tot en met achttien jaar. Er was dit jaar in de gemeente Rei merswaal al twee keer eerder sprake van een meningokok- kenbesmetting. Eind maart meldde de GGD de besmetting van een onderwijzeres uit Ka pelle die les gaf in Hansweert en Rilland. Half mei meldde de GGD de besmetting van een vierjarig meisje uit Krabbendij- ke. Zowel de lerares als het meisje herstelden van de be smetting. GOES - Een 24-jarige Goese- naar is zondagmiddag aange houden op de Markt in zijn woonplaats. De man bemoeide zich met een opstootje en wei gerde weg te gaan ondanks dat de politie dat van hem eiste. Hij verzette zich hevig en werd geboeid overgebracht naar het bureau, daar werd hem een boe te van 190 euro aangeboden. Een 21-jarige man uit Goes, die aan het bureau luidruchtig om opheldering over de aanhou ding kwam vragen, werd ook aangehouden. Hij weigerde te vertrekken en kreeg een boete van 70 euro. Daarnaast hield de politie een 19-jarige man uit de gemeente Goes en een 20-jarige man uit Yerseke aan die zich met hetzelfde opstootje bemoeide. Ze werden ook meerdere malen gevraagd zich te verwijderen, toen ze dit niet deden werden ze overgebracht naar het bureau. Beide ontvingen een boete van 70 euro De deelnemers kregen veel waardering van de toegestroomde toeschouwers. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - Johan (46) uit Sint Philipsland, getuige zijn T-shirt een Female Body Inspector, gaat er zaterdagavond bij het Maartensbruggetje in Goes eens goed voor staan. Zoveel draaiende bruine billen en glitterbikini's inspec teert hij niet alle dagen. „Mooi", luidt het bondige commentaar van Johan als de optocht, georganiseerd door de Stichting Caribbean Carnaval, in de verte verdwijnt. „Er zouden alleen wat meer dames aan mee moeten doen." Even na zevenen stromen de straten rond het Maartensbruggetje vol. Om dat de stoet op zich laat wachten wordt vast een verkenner op de fiets vooruit gestuurd richting sportpark het Schen- ge waar de stoet zich opstelt. „Het is maar een man of vijfentwintig, dan heb je het wel gehad", meldt de spion bij te rugkomst. Het commentaar is niet van de lucht. Een 'tegenvaller', vindt een mevrouw. Haar buurman vraagt zich hardop af waarom ze niet allang ergens lekker op een terrasje zitten. Totdat onder het op zwepend trommelspel van een salsa band de eerste veren en blote buiken in zicht komen. Dan hoor je niemand meer. Met open monden wordt de ener giek dansende, overvloedig met boa's, glittermake-up en zilveren laarzen uit gedoste stoet gadegeslagen. Het was de eerste keer dat de afgelopen voorjaar opgerichte Goese stichting een Caribisch weekend organiseert. In een grote tent op de parkeerplaats Koepoort was vrijdagavond de uit der tien vrouwen bestaande salsaband To que De Muijer te horen. Zaterdagmid dag waren er allerlei activiteiten voor kinderen en zaterdagavond na de op tocht kon er nog de hele avond worden gedanst. Permanentje Hoewel het geen lange optocht was, was de aankleding ervan uitbundig ge noeg om de binnenstad van Goes een kort moment op haar grondvesten te doen schudden. Een enkele van stijf krullenpermanent voorziene Zeeuwse trok afkeurend de wenkbrauwen op, maar het merendeel van de mensen langs de route was stikjaloers op de ma nier waarop de dansende en zingende stoet zich zonder enige gêne liet gaan Bij Joanne Flipse uit Goes, die pontifi caal op een tuinstoel langs de route zit, valt de optocht buitengewoon in de smaak, ,,'t Is weer eens wat anders hè", roept ze enthousiast uit En nee, dat soort bikini's had ze eigenlijk nog nooit van zo dichtbij gezien. Behalve groepen uit de randstad die al jaren meelopen in Rotterdam, waren er ook Zeeuwse mannen en vrouwen te bewonderen. Zo reed bijvoorbeeld de Goese bisschop Toe Toe, voor de gelegenheid in sinter klaaskostuum, mee in de stoet. Ook was er een onder Colombiaanse vlag opere rende Zeeuwse dansgroep paraat die de salsa goed in de heupen had. En dan waren er nog de vijf kleindoch ters van de Goese Wevelien Misaine- Grant (68). Apetrots loopt ze met één kleinzoon slapend in de wagen en een ander stevig bij de hand achter de meis jes aan. „Goed hè?", wijst ze op het in rode bikini's gestoken dansende troep je. „Allemaal van mij." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De mantelzor gers even verlossen van de zorg voor de dementerende partner, moeder of vader. Dat hoopt de Vrijwillige Thuiszorg op Schou- wen-Duiveland te kunnen be reiken met het project dementie. Uitgangspunt is dat vrijwilli gers voor een dagdeel de zorg voor een dementerende overne- De vraag naar hulp bij de ver zorging van dementerenden groeit volgens M. Ketting van de Vrijwillige Thuiszorg, die het project samen met collega W. Jansen opzet. Veel verzorgers hebben er grote behoefte aan om af en toe even weg te kunnen. De vrijwilligers, zo benadrukt Ket ting, worden niet zomaar inge schakeld bij de verzorging van dementerenden. „Ze krijgen scholing en gaan ook regelmatig met anderen vrijwilligers bij praten en ervaringen uitwisse len." De zorg voor dementeren den moet niet te licht worden opgevat. De ene dementerende is alleen maar vergeetachtig en soms verward, maar anderen kunnen soms behoorlijk agres sief zij n. Als vrijwilliger moet j e stelt Ketting, weten hoe daar mee om te gaan. Het is de bedoeling dat de vrij willigers een ochtend of een middag ingeschakeld kunnen worden als 'oppas' voor een de menterende. De vrijwilligers doen geen werk wat eigenlijk door professionals gedaan moet worden. Over twee jaar wordt bekeken hoe het verder moet met het project. Het Schouwen- Duivelandse project gaat in sep tember van start. Contacten Tegelijkertijd begint ook het project Lanks komme dat is ge richt op uitbreiding en onder steuning van sociale contacten. Door allerlei omstandigheden, het verlies van de partner, een verhuizing of het plots achteruit gaan van de gezondheid, kun nen mensen het gevoel krijgen er alleen voor te staan. Ze heb ben behoefte aan een luisteren de oor of een steuntje in de rug. Geregeld bezoek van een vaste vrijwilligers kan in die behoefte voorzien. RENESSE - In een discotheek in Renesse is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 24-jari- ge inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland mishan deld door een groep jongeren. Een jongen uit de groep pro beerde de broek van de 24-jari- ge naar beneden te trekken. Die probeerde zijn aanvaller weg te duwen waarna hij de hele groep over zich heen kreeg en werd ge schopt en geslagen. De Schouwenaar hield aan het incident een kapotte oogkas over. In een andere discotheek sloeg diezelfde nacht een 21-ja- rige man uit Zwijndrecht een bierflesje kapot op het hoofd van een achttienjarige uit Stan daardbuiten. De hoofdwond die daarvan het gevolg was, moest gehecht worden. De man uit Zwijndrecht is aan gehouden. BORSSELE - Uit een volkstuin aan de Troyeweg te Borssele zijn tussen zaterdag 14.00 uur en zondag 08.00 uur diverse met gif bespoten groenten gestolen. Het consumeren van de inspo ten producten kan pas na zeven dagen. De groenten, twee sa- voye kolen, twee spitskolen, to maten, en sperziebonen zijn bespoten met het bestrijdings middel Luxan. Het is onbekend welke gevolgen er zijn als de groenten eerder worden gege ten. i. :J L'ftftü ;niü door Ron Magnee DISHOEK - Pro ecclesia et pon- tifice, voor kerk en paus. Zo heet de pauselijke onderscheiding die vrijwilliger J. van Dijke van de toeristenkerk in Dishoek gis teren in ontvangst mocht ne men. Vijftien jaar lang staat Van Dij ke voor dag en dauw op om bij de eredienst op zondag te assis teren. „Hij is er altijd al rond acht uur. Dan komt hij aantuf- fen op zijn brommertje", ver klaart aalmoezenier J. Sweere, die de zondagse missen in de Toeristenkerk leidt. „Daar naast wordt hij binnenkort 75. Reden genoeg om hem in het zonnetje te zetten." Op zondag helpt Van Dijke altijd het altaar en de geluidsin stallatie gebruiksklaar te ma ken. Overigens zijn ook zijn zoon en vrouw altijd aanwezig. Voorganger Sweere: „Eigenlijk verdienen ze allemaal een lint je." Paraat Niet alleen op zondag, ook op woensdag is Van Dijke altijd pa raat. Dan worden onderhouds werkzaamheden doorleden van de kerk verricht. Zo is er de af gelopen maanden nogal wat schilder- en reparatiewerk ge daan. Alle woensdagen was de dedecoreerde aanwezig om de helpende hand te bieden. Daar naast wordt op woensdag ook de kerk schoongemaakt. Van Dijke zelf blijft er beschei den onder: „Aalmoezenier Sweere is nog een echte katho liek van de oude stempel. Die vind je niet meer in andere ker ken. En verder is de toeristen kerk gewoon een mooie kerk. De rust die er vanaf straalt, het ge bouw zelf. Probeer dat maar eens elders te vinden." GOES - Een 30-jarige man uit Kapelle en een 21-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Lange Kerk straat in Goes aangehouden, omdat ze harddrugs bij zich hadden. De Kapellenaar was in het bezit van elf XTC-pillen. Naast de Noord-Bevelander lag een zakje cocaïne op de grond. In het huis van de Kapellenaar werd later eveneens een zakje cocaïne aan getroffen. De Noord-Bevelan der mocht na verhoor meteen naar huis; de man uit Kapelle kreeg een boete van 225 euro. Drank heeft, algemeen be kend, diverse effecten op de mens. Als hij te veel alcoholi ca heeft geconsumeerd, ver zandt deze Hulsterse yup in een behoorlijk melancholi sche bui Niet dat zijn vrien den het niet waarderen om af en toe te filosoferen over 'the meaning of life', maar asje blieft niet om half zes 's och tends wanneer men danig teut op de fiets zit na een nacht doorhalen in het café. Hij wel. „Stil!! Hoor je die vo gels fluiten?? Hij nam een boud besluit. „Kom, we gaan in het gras liggen, luisteren naar de vogels en kijken naar de wolken." Zijn vriendin stribbelde tegen. Die wilde naar bed, maar wist na een jarenlange relatie ook wel dat het sneller gaat als je hem zijn zin geeft in plaa ts van ru zie te maken. En zo zette het groepje slingerend koers naar het dichtstbijzijnde bos. Hij smeet zijn fiets in de duif en plofte in het hoge gras. Kont, benen en rug raakten meteen doorweekt van de dauw, maar dat kon hem niet schelen. „Luister naar de vo gels, kijk naar de wolken! We moeten meer oog hebben voor de schoonheid van de natuur, daar letten wij niet genoeg op." Eenmaal thuis, kwam hij weer snel met beide benen op de grond. „Ik heb in de poep getrapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19