Blok in de tang bij medevluchters Zelfs op halve kracht is Babijn veruit de sterkste PZC PZC Financiële problemen Juniorendriedaagse Ilyo de Loos houdt het hoofd koel op concours in Nisse Marinka Bil boekt derde zege op rij 15 Marco Luyten wint wielerronde van Burgh-Haamstede Becht niet naar Den Bosch Van der Schans tweede in Gera Hockeyers opnieuw onderuit Clemens Westerhof gevonden Van Wely wint in Amsterdam maandag 5 augustus 2002 door Björn Goorden VLISSINGEN - Het bestuur van de juniorendriedaagse van Axel verkeert in financiële pro blemen. De organisatie kampt met een tekort van om en nabij de 9.000 euro. Bij een aantal sponsoren is daarom om een gel delijke bijdrage gevraagd. Het gat in de begroting is de af gelopen drie jaren ontstaan. „Ondanks bezuinigingen kwa men we telkens ongeveer 3.000 euro tekort", vertelt bestuurslid Jan de Kraker. „De kosten ste gen steeds, terwijl de inkomsten gelijk bleven. Daarbij zijn we de afgelopen jaren een aantal grote sponsoren kwijtgeraakt. Het gat dat zij hebben achtergela ten, hebben we niet helemaal kunnen opvullen." Omdat het bestuur van de junio rendriedaagse volgens Jan de Kraker 'niet zomaar om geld wilde vragen', wordt er open heid van zaken gegeven. „Bij de brief die we naar onze sponso ren hebben gestuurd, hebben we een financieel overzicht ge voegd. Bovendien zullen we binnenkort een vergadering be leggen waarin we het een en an der nog verder toelichten. Dan weet men meteen hoe alles er voorstaat." Het voortbestaan van de juniorendriedaagse komt niet onmiddellijk in ge vaar door de financiële proble men, zo stelt De Kraker. „Dat neemt niet weg dat we in een moeilijke situatie verkeren. De laatste jaren hebben we de te korten steeds kunnen opvangen door enkele sponsorgelden al vroegtijdig te innen. Maar zo kun je natuurlijk niet doorgaan. We hopen door deze actie geheel of gedeeltelijk van onze tekor ten af te komen. Omdat het be stuur in de toekomst niet opnieuw in de financiële pro blemen wil geraken, zal er we derom verder bezuinigd moeten worden." door Jan Dagevos BURGH-HAAMSTEDE - Op het parkoers waar hij twee jaar geleden verrassend won, onder nam hij zaterdagavond een nieuwe poging. Mare Blok had andermaal zijn zinnen gezet op de winst in de wielerronde van Burgh-Haamstede. De renner uit Heinkenszand verkocht zijn huid duur, was mee in de beslis sende ontsnapping, maar kwam in de finale tekort. Een nieuw kunststukje bleef uit. De zege ging naar Marco Luyten, Blok werd vierde. Toen de kopgroep halverwege de wedstrijd eenmaal was ge formeerd en Blok met Marco Luyten, Camiel van den Bergh, Jean-Pierre Verstraten en Eric- Jan Hagendoorn voorop zat, wist de renner van Theo Middel kamp eigenlijk al bij voorbaat dat hij niet kon winnen. Hoewel de vorm de laatste weken stij gende is, is zijn eindschot nog niet van dien aard dat hij ren ners van het kaliber Van den Bergh en Verstraten in de sprint kan verslaan. En demarreren was een zinloze verspilling van de krachten. „Ik heb het wel ge probeerd, maar ze zaten meteen op mijn wiel", vertelde de 27-ja rige Blok na afloop. Bekende „Ik zat in de tang. Van den Bergh en Verstraten zijn ploegmak- kers van elkaar, terwijl ik de in druk kreeg dat die twee Luyten goed kenden. Luyten is de ver diende winnaar hoor, maar ik kreeg het vermoeden dat hij ook mócht winnen." Zo ver wilde de winnaar niet gaan, maar hij bleek inderdaad een goede be kende van Van den Bergh en Verstraten. Luyten maakte tot twee jaar geleden deel uit van dezelfde ploeg (Story Piels). „We reden samen topcompeti- tie. Ik weet precies hoe ze rij den", zei de 31-jarige Luyten naderhand, die tegenwoordig voor Jan van Arckel uitkomt. „Toen ik in de laatste ronde de marreerde, reageerden ze niet snel genoeg. Ik had snel vijftig meter en dat was genoeg. Of ze me hebben laten winnen? Dat denk ik niet hoor. Ze hebben ge woon te lang gewacht." Zijn ploegmakkers van weleer lach ten wat en wezen elke suggestie in die richting af. Steun Mare Blok had geen moeite met het ploegenspel en de vrienden dienst. Zo luiden nu eenmaal de ongeschreven wetten. En ter herinnering: twee jaar geleden won Blok in Burgh-Haamstede met steun van zijn zwager Mi chel Rommers. Die hield toen Blok in de finale aanzette, de benen stil en liet hem gaan. Rommers was ook zaterdag weer van de partij, maar hij kon net als alle andere Zeeuwen nauwelijks een rol van beteke nis spelen. De grote animator van de koers over 80 kilometer was Camiel van den Bergh uit Beesd. Hij zocht al vrij vroeg het avontuur. Eerst was hij alleen, maar later kreeg hij gezelschap van Mare Blok, Eric-Jan Hagendoorn, Jean-Pierre Verstraten en Mar co Luyten. Dat was op een mo ment dat er nog nauwelijks veertig kilometer was afgelegd. Blok: „Het begon op een gege ven moment te regenen. Daar door werd het spekglad en wer- door Lucien Roelandt NISSE - Jumping De Weel, het outdoor concours van de paar densportvereniging Weelrui- ters, begon een jaar geleden als een wedstrijdje achter de schuur van de familie Huige in Nisse. Maar evenals Indoor Zee land lijkt ook deze wedstrijd van de ruiterclub uit de zak van Zuid-Beveland al een vaste plaats in de agenda's van de rui ters te hebben veroverd. Dat viel af te leiden uit het grote aantal deelnemers dat tijdens deze tweede editie in Nisse van start ging. Met Ilyo de Loos als beste van de klasse Z/ZZ klas siek, kreeg het hoofdnummer van het tweedaags hippisch evenement ook een bijzonder sterke winnaar. Parkoersbouwer Mare Vygh had de balken in Nisse niet al te hoog gelegd. Wie dacht dat de Belg daarmee de ruiters een ge makkelijk dagje wilde bezor gen, had het mis. Met de tech nische lijnen en wisselende af standen zaten er in Vyghs par- SPORTREDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSIIMGEIM Tel: (0118) 484454 Fax: (0118)470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Björn Goorden Roeland van Vliet Eldridge Pentury CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den sommigen wat voorzichtig. Er vielen wat gaten. Dan moetje voorin zitten, omdat de slag kan vallen." Weg De renner uit Heinkenszand zat inderdaad voorin en sloop mee. Het vijftal werd nimmer meer teruggepakt. De achtervolging in het peloton kwam nooit echt op gang. Al leen Lennart van Drimmelen, die rondenlang in zijn eentje achter de kopgroep had ge jaagd, wist in de laatste ronde nog aan te sluiten. Net op het moment dat hij aansloot, zette Luyten aan voor een de marrage. De anderen keken elkaar even aan en weg was-ie. Luyten won, voor Van den Bergh en Verstra ten, die Blok in de sprint met een banddikte verschil versloegen. Voor Luyten, in het dagelijks le ven rijwielhersteller, was het pas zijn eerste zege van het sei zoen. „Ik heb jarenlang topcom- petitie gereden. Ik zat dicht te gen de profs aan en heb de hele wereld zo'n beetje gezien. Op een gegeven moment is het dan over en is het mooi geweest. Ik rijd nu alleen nog in de club competitie en doe ik mee aan criteriums. Ik vind wielrennen nog steeds leuk, maar er is meer." Blok bleef dus met lege handen achter. „Sinds de Ronde van Burgh-Haamstede in 2000 heb ik nooit meer iets gewonnen. Het valt ook niet mee. Ik heb een volledige baan (Blok is service monteur) en moet vaak opbok sen tegen jongens die veel meer dan ik kunnen trainen. Dat was natuurlijk ook vanavond het ge val. Ja, en dan ben ik al tevreden als ik met ze mee kan en onder weg nog wat prijsjes pak." Marco Luyten gaat winnend over de finishlijn in de Ronde van Burgh-Haamstede. koersen nogal wat 'valkuilen'. De internationaal bekende bou wer eiste daarmee heel wat van de rijkunst van de ruiters en de attentie van de paarden. De par koersen waren zelfs behoorlijk pittig en selectief te noemen. Het aantal combinaties met een springfout was in elk geval groot. Helft Door één foutje zag in het hoofdnummer, de klasse Z/ZZ klassiek, ruim de helft van het de starters de barrage aan de neus voorbij gaan. Alleen Mar- greet Walraven, Johan van den Hoven en Ilyo de Loos hielden in de eerste omloop de nul op het bord. Margreet Walraven opende met Never Mind de barrage met een supersnelle tijd van 46.08. In de haast trok de amazone uit Veere met de Hamlet-nakomeling echter een paal naar het gras. Johan van den Hoven dacht op safe de buit binnen te halen. De ruiter uit Ossendrecht gokte echter verkeerd, want Noblesse, die zelden een springfout maakt, tikte op de dubbel een balk uit de lepels. Bovendien kwam de Brabander ruim drie tellen tekort om Margreet Wal raven van de leiding te verdrin gen. De Zeeuws-Vlaamse favo riet Ilyo de Loos beantwoordde volledig aan de verwachtingen. De ruiter uit Hulst stuurde zijn springkanon Nadir met een foutloze rit naar de overwin ning. Tweede fase In de tweefasen-wedstrijd in de klasse L zorgde Martine Stou ten voor een Zeeuwse overwin ning. De dertienjarige amazone uit Serooskerke toonde zich met High Society de snelste van de zeven combinaties die in de tweede fase het strafblad blank hielden. Dennis Evertse uit Nieuwland stuurde zijn paard Oblige in de ze zeer sterk bezette rubriek naar een fraaie derde plaats. Deborah Benschop eiste in de klasse B progressief de overwin ning voor zichzelf op. De Vlis- singse pakte in de barrage met Okumara de volle buit van de 21 te behalen punten en toonde zich met de Peter Pan-dochter een fractie sneller dan de Bra bantse ruiter Jack Zagers met Polka K. doorSjaakSinke KAMPERLAND - Met het bin nenhalen van de vijfde zege in het Ironman Wetsuits triatlon circuit heeft Ronnie Babijn uit Terneuzen voor de tweede maal de eindzege veiliggesteld. Met nog drie wedstrijden te gaan is hij onbereikbaar geworden voor de concurrentie. Meteen na de start in het woeli ge Veerse Meer trok Babij n er als een speer tussenuit om met rui me voorsprong op Paul Zirkzee (Badhoevedorp), Carlo van den Bergh (Capelle aan de IJssel) en Remy Vasseur (Vlissingen) aan de 40 kilometer fietsen te begin nen. Zonder om te kijken maal de Babijn op de grote versnel ling door. Met ruime voorsprong kon hij aan de ruim bemeten tien kilometer beginnen om na 1 uur 48 minuten en 25 seconden onder een schitterende regen boog te zegevieren. Remy Vasseur draaide een ster ke wedstrijd. Bij het begin van het looponderdeel keek hij nog tegen een behoorlijke achter stand aan op Carlo van den Bergh, maar nazes kilometer lo pen ging hij erop en erover en pakte verdienstelijk de tweede plaats op precies vier minuten van Babijn. Van den Bergh volg de op nog een minuut. Leon Ja- cobse werd eerste bij de mannen Hl8 en zesde overall. De Vlis- singer voltooide de triatlon net onder de twee uur. Cola Het is overigens te hopen voor zijn tegenstanders dat Babijn nog een beetje blijft kwakkelen, want nu wint hij meestal met 'slechts' vijf a tien minuten ver schil. Een fitte Babijn zou wel licht met een kwartier of meer verschil zegevieren. Ook dit maal voelde de Terneuzenaar zich niet echt fit. „Ik heb al een maand niet aan wedstrijden meegedaan, omdat ik me na een druk seizoen erg moe voelde", De Schotsmantriatlon in Kamperland startte een halfuur later dan gepland, omdat er vijftig na-in schrijvingen moesten worden verwerkt. foto Willem Mieras liet hij vooraf weten. Om de oor zaak van de vermoeidheid op te sporen heeft Babijn inmiddels al zijn bloed laten onderzoeken. Maar de uitslag daarvan hielp hem niet verder. Alleen het ca- feïnegehalte in zijn bloed was aan de hoge kant. „Maar dat is niet zo gek, want ik drink zeker twee liter cola per dag", aldus Babijn. Het erepodium bij de mannen H40 werd geheel bezet door Bel gen. Jo van Dessel (Booischot), Marcel Seys (Moerbeke) en Ron- ny Babijn (Stekene) lieten de Nederlandse veteranen achter zich. Bressiaander Frans de Boevere (vierde) kwam een mi nuut tekort om zich in de top drie de lopen. Frans Daalman (Breskens) moest bij de mannen H50 de eer laten aan Gerard van Wisse (Klaaswaal). Ben van Kempen (Voorhout) was de sterkste zestig-plusser. Embrun Edith Gerards (Middelburg) draaide in Kamperland een per fecte wedstrijd en won dan ook met ruime voorsprong in 2 uur 7 minuten en 38 seconden. Een prima opsteker voor de ranke Middelburgse. Zij neemt over twee weken deel aan de lood zware triatlon van Embrun, die haar vriend Floris Jan Koole al tweemaal op zijn naam schreef. Koole is zeer waarschijnlijk niet van de partij in Embrun omdat hij al maanden met een been blessure tobt. Marleen Roks (Wouw), in voorbereiding voor haar eerste hele triatlon in Al- mere, was de sterkste bij de vrouwen H40 voor Willy de Nooyer (Serooskerke), die in de voorbereiding is voor het WK run-bike-run. Ria Mol (Haam stede) was de sterkste bij de vrouwen D50 omdat Terèse van Lare aan de achtste triatlon deelnam. Birgit Lavrijssen (Kapelle) was op de mini-triatlon de sterkste overall. Ze hield de jongens Ar jen van Kooten en Marco Akers- hoek en haar zusje Joany achter zich hield. De volgende wedstrijd voor het triatloncircuit vindt op 10 au gustus plaats in Westkapelle BREDA - De transfer van Jean Philip Becht naar FC Den Bosch gaat niet door. Doordat de Bossche club routinier Jan Michels terughaalde, was er geen plaats meer voor de 21-jari- ge voetballer van NAC. Becht begint aan zijn tiende seizoen bij de Bredase eredivisie club bezig, maar het liefst wil hij weg. De Zeeuws-Vlaming wil spelen en daar komt de centrale verdediger in Breda niet aan toe. „Ik heb Schenning, Penders, Colin en Koning voor me. Dat is uitzichtloos. Daarom heb ik aan de club gevraagd of ze me kon uitlenen, waardoor ik beter kan worden en erva ring kan opdoen." NAC ging akkoord, Den Bosch ook. Becht was anderhalve week in Den Bosch en speelde vier oefenwedstrijden voor de eerstedivisionist. „Ik had er een goed gevoel over, totdat Den Bosch Michels vastlegde. Daarom meld ik me maar weer bij NAC. Ik heb nog tot 31 augustus om verhuurd te worden." GERA - Wout-Jan van der Schans is gisteren met zijn paard Broere Atlantic tijdens het concours van Gera tweede gewor den in de Grote Prijs. De Zweed Malin Baryard pakte in de Duitse plaats met H&M Butterfly de overwinning in het eve nement dat meetelt in de Riders Tour. De Duitser Ludger Beerbaum, vierde in Gera, heeft na zes van de negen wedstrij den de leiding in het klassement. Baryard staat nu tweede. Je roen Dubbeldam won in Gera overigens een springconcours in twee fasen. De olympisch kampioen bereed Balaboeska. De Duitse amazone Ulla Salzgeber won de Grand Prix Speci al dressuur. Ze gaat ook aan de leiding in het klassement om de Riders Tour, na twee van vijf wedstrijden. Salzgeber zag in de uitslag een reeks landgenoten achter zich, van wie Heike Kemmer tweede werd. Hubertus Schmidt werd derde. ANP MÜLHEIM - Het Nederlandse mannenhockeyteam heeft za terdag opnieuw een oefeninterland van Duitsland verloren. Oranje was met 4-1 kansloos tegen de wereldkampioen. „We hebben hockeyles gekregen", erkende bondscoach Joost Bel- laart. Zijn team ging vrijdag met 4-3 onderuit. „Toen hebben we het wat ongelukkig uit handen gegeven. Nu lieten we ons als lammetjes naar de slachtbank leiden", vond Bellaart. Bij Duitsland scoorden zaterdag Bechmann, Domke (2x) en Klaus. Voor Nederland wist alleen Maarten Froger het doel te vinden, toen het al 4-0 stond. Oranje oefende in Mülheim in het kader van de voorbereiding op het toernooi om de Champions Trophy dat 30 augustus in Keulen begint. Bellaart denkt dat zijn ploeg meer tijd nodig heeft om tot goede prestaties te komen. „We zijn aan het bou wen. Daarbij horen nederlagen. Ons vizier is op de toekomst gericht." ANP HARARE - Voetbaltrainer Clemens Westerhof leeft nog. De Telegraaf wist de 62-jarige Nederlander op te sporen in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. Westerhof was al drie maanden spoorloos. Hij prijkte zelfs op een lijst van gezochte personen op de website van het TROS-programma Vermist. De oud-coach van Feyenoord, Vitesse, MW en de nationale teams van Nigeria en Zimbabwe blijkt privé-problemen te hebben, meldt De Telegraaf. Hij gaat scheiden van zijn derde vrouw, de 32-jarige Zimbabwaanse ex-miss Tendayi Kateke- te en wilde een tijd niemand zien of spreken. Hij dook daarom onder. Westerhof runt in Harare een voetbalacademie en traint een eerstedivisieclub. ANP foto Pieter Honhoff van onze sportredactie STRIJEN - Marinka Bil van De Stormvogel heeft bij de natio nale opemvaterwedstrijd van Strijen voor de derde achtereen volgende keer de overwinning behaald op het onderdeel 1000 meter vrije slag bij de jeugd. Ook Niek de Ridder toonde zich weer de sterkste bij de junioren van vijftien jaar en jonger. Lin da Vink en Carmen de Ridder eindigden in hun categorie op de tweede plaats en Yaïr Klazen, Danique van Peenen. Ingrid van Assche en Eline Nijskens ver overden in hun race de derde plaats. Jarbas in den Bosch en Daisy de Ridder, beiden van Koewacht, waren opnieuw de beste Zeeuwen in het hoofd nummer, de 2000 meter vrije slag. Edith van Dijk, de Europese kampioene van Berlijn op de tien en 25 kilometer, kwam na haar prestaties voor het eerst in Nederland aan de start. Zij kwam uit op de twee kilometer vrije slag. Ze toonde in Strijen haar buitengewone klasse door de wedstrijd met groot verschil te winnen. Flits De Zeeuwse vrouwen gingen ge lijktijdig met Van Dijk van start en konden ei*varen hoe snel de topzwemster is. In een flits was Van Dijk verdwenen en de te genstandsters zagen haar pas weer terug bij de huldiging. Achter Van Dijk tikte de Koe- wachtse Daisy de Ridder als tiende aan, Clubgenoot Jarbas in den Bosch draaide weer goed mee in het peloton. Zijn veer tiende plaats te midden van de 75 gestarte mannen was zijn beste resultaat van het seizoen. De Vlissinger Jeroen Dellebeke zwom verdienstelijk naar de 24e plaats. De ongeslagen Astrid Koert op het onderdeel schoolslag was nog niet terug van vakantie en dus was opnieuw de strijd ge heel open. Linda Vink van Koe wacht had daarbij goede winst kansen. Ze moest in de slotfase echter opnieuw buigen voor de kracht van de Hoomse Sabine Kolken. Bij de mannen won Lesley Voom en was René van Oudenaarde uit Sint Annaland met zijn elfde plaats de beste Zeeuw. De zwemnummers bij de jeugd, vijftien jaar en jonger, waren opnieuw voor de Zeeuwen. Niek de Ridder van Koewacht liet zich niet verschalken door Ka- rel Bol van DAW en won de 1000 meter vrije slag. Bij de meisjes in deze categorie had Marinka Bil van De Stormvogel bij het keer punt een ruime voorsprong op de Koewachtse Carmen de Rid der. Het te zwemmen parkoers was echter niet duidelijk aange geven waardoor De Stormvo gel-zwemster op weg naar de fi nish onzeker werd. De Ridder kreeg daardoor de kans weer aan kop te komen. De Vlissingse herstelde zich en kwam in de eindsprint net iets beter uit en won. De Vlissingse Tamarah Loppies maakt het Zeeuwse feestje compleet door als vierde aan te tikken. AMSTERDAM - Schaker Loek van Wely heeft op onaantastbare wijze het tiende en laatste Lost Boys-toernooi op zijn naam geschreven. De grootmeester uit Tilburg won gisteren in de negen de en laatste ronde van de Israëliër Sutovsky. Met de zege kwam het puntentotaal van Van We ly op 8,5. Dat was ander half meer dan Nijboer, Sokolov en Handke, die de tweede plaats deelden. Nijboer verspeelde een mooie uitgangspositie in het klassement door in de slotronde te verliezen van Sokolov. Van Wely stond in de voor laatste ronde op zaterdag zijn eerste remise pas af. Daarmee viel zijn droom, een eindscore van 9 uit 9, in duigen. De Tilburger had na de opening tegen de Duitser HancLke een plezierige stelling, maar hij wenste geen al te grote risico's te nemen. Na 45 zetten werd de vrede gete kend. Sensationeel was de ne derlaag van Jan Timman. De Amsterdammer ver loor van een van de groot ste Nederlandse talenten van dit moment, de zeven tienjarige Leidenaar Jan Smeets. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15