Van Moorsel geeft eerbetoon kleur Van der Vaart dirigent van Ajax Fred Grim oplossing voor keepersprobleem Feyenoord zoekt opvolger Tomasson Brabantse door zege in ploegentijdrit leider in Tour Féminin Doedee op achterstand Okken kiest voor 800 meter United draait langzaam warm VVOG weigert supporters in vreemde shirts Canas wint in Toronto VDH naast podium op 50m vrije slag Volleyballers twee keer kansloos Blok grijpt naast de overwinning maandag 5 augustus 2002 Ronnie Babijn duldt geen tegenstand Glasgow Rangers verspeelt punten Museeuw weet van geen wijken Natanja Lokerse strandt in finale door Cilya van der Kooy DEN BOSCH - De trui zat een stukje strakker, maar Leontien Zijlaard-Van Moorsel maalde er niet om. Negen jaar nadat de Brabantse zich als een ongeluk kig hoopje mens als Tour-win nares liet huldigen, kreeg ze het leiderstricot voor eigen publiek in Den Bosch opnieuw om de schouders. Door de zege in de ploegentijdrit pakte Van Moor sel het geel en gat' hiermee het I eerbetoon aan haar kleur. L Nadat Van Moorsel in 1993 voor - de tweede keer op rij de eindze- ge in de Tour veroverde, had zichzelf voorgenomen de ronde nooit meer te rijden. Met een door anorexia uitgemergeld li- chaam bedwong ze de hoogste bergen in Frankrijk, maar ge noot ze er geen minuut van. De Tour-start in Den Bosch bood haar dé kans om de wedstrijd nog één keer op een normale - manier te rijden. De organisatie greep de deelna me van de drievoudig olympisch kampioene meteen aan om een ode te brengen aan de beste wielrenster van Nederland. Een premiesprint werd precies ge pland voor het huis in Boekei waar ze 32 jaar geleden ter we reld kwam Tot grote teleurstel- ling van haar dorpsgenoten werd Van Moorsel in de spurt geklopt door Debby Mansveld. ,,Als oud-ploeggenote zat er bij haar misschien wat oud zeer." De vele aandacht voor Van Moorsel en Farm Frites Hartol leek de ploeg aanvankelijk vooral te hinderen. De kop vrou we en ook Mirjam Melchers, leidster in de wereldbeker, zijn gewend aan dergelijke tafere len. De andere vrouwen waren te veel onder de indruk. De ren- sters werden lamgeslagen door het enthousiaste publiek langs het hele parkoers. De normaal goed functionerende 'zwarte trein' was niet in staat om Van Moorsel aan het slot van de och tendetappe goed in stelling te brengen voor de massasprint. De zege ging overtuigend naai de Duitse Petra Rossner, die ook de leiding in het algemeen klas sement pakte. Gele petjes In een pittig gesprek in het hotel schudde ploegleider Michael Zijlaard, die vol vertrouwen al een lading gele petjes had inge slagen, zijn volledige team voor de race tegen de klok wakker. De Rotterdammer stak met zijn vrouwen vele trainingsuren in de ploegentijdrit. De rensters konden elke bocht dromen. „Al het werk mocht niet voor niks zijn geweest. De meiden waren ook een beetje bang of ze het tempo van Leontien wel konden volgen. Er viel wel even een gat, maar Elsbeth Vink heeft zich toen opgeofferd. Hieruit blijkt hoe hecht dit team is. We zijn hier het hele jaar mee bezig ge weest, maar van zo'n succes kun je alleen maar dromen." Ook Van Moorsel betrok haar team voortdurend in het succes, maar de Brabantse was de grote motor achter de zege in de tijd rit. Voortdurend sleurde ze aan kop en gaf slechts af en toe af om even te herstellen. ,,Ik heb wer kelijk alles gegeven wat ik in me had. Ik had nu de kans om al die vervelende herinneringen aan de Tour achter me te laten. De gele trui zit misschien een beetje strakker, maar hij zit nu ten minste wel lekker. Dit is mach tig mooi." Troef Van Moorsel heeft 24 seconden voorsprong op de Duitse Judith Amdt, op de zesde plaats de eer ste niet-Farm Frites-renster in het klassement. Ze sloot een nieuwe eindzege echter meteen uit. Sinds haar terugkeer, in Sydney bekroond met drie keer goud, concentreert ze zich voor al op de baan. Van Moorsel heeft de benen niet meer om in een snel tempo de bergen te beklim men. Melchers was vooraf al dé troef voor het algemeen klasse ment. Van Moorsel richt zich op een zege in de komende vlakke etap pes en wil vooral 'knallen' in de individuele tijdrit die donder dag op het programma staat. „Ik ga zo lang mogelijk probe ren om de trui te verdedigen, maar ik zal me niet ten koste van alles volledig kapot rijden. Mijn Tour is al geslaagd. Dit succes pakt niemand me meer af." ANP VLISSINGEN - Baukje Doedee staat na de eerste etappe en de ploegentijdrit van de Tour Feminin op de 79e plaats in het algemeen klassement. Daarmee is de 25-jarige renster uit Driewe gen op 2.21 van leider Leon tien van Moorsel de slechtste Nederlandse. Doedee deed het in de eerste etappe niet onverdienstelijk. Ze werd 47e in de buik van een uit elkaar geslagen pelo ton. In de ploegentijdrit ver loor de Drieweegse echter veel tijd. Sabeco Biskaja, het team waarvoor Doedee als gastrenster optreedt, bleek over weinig talent op het ge bied van tijdrijden te be schikken. Fonny Kint, Doedees man en ploegleider bij het Necker- mann Beneluxteam: „Die Basken waren blij dat ze Baukje erbij hadden. Want dat team bestaat enkel uit kleine klimmertjes. Iedereen weet dat Baukje niet de aller grootste is, maar vergeleken met haar ploeggenotes is ze een reuzin. Doedee moest zich inhouden om haar Bas- kische teamgenotes niet over de kop te rijden. Die meisjes zijn elke dag weer blij dat ze de etappe overleven en zijn pas in hun element als de ber gen komen." Op het communicatieve vlak verging het Doedee op de eer ste dag van de Tour Feminin ietwat stroef. „Voorafgaand aan de eerste etappe hield de ploegleider een bespreking. Daar begreep ze dus geen sikkepit van. Gelukkig rijdt er ook een Amerikaanse die goed Spaans kan. Zij kan af en toe als tolk fungeren." door Anton Lippold Leontien Zijlaard-Van Moorsel tooit zich met een geel hoedje, nadat ze de leiding heeft veroverd in de Tour Feminin. foto Vincent Jannink/ANP AMSTERDAM - Fred Grim keert bij Ajax tijdelijk terug als keeper. Hij sloot vorig seizoen zijn actieve loophaan af en is nu keeperstrainer van de jeugd. De club doet nu weer een beroep op hem, omdat de eerste twee doel mannen Bogdan Lobont en Joev Didulica langdurig geblesseerd zijn. De onervaren maar talentvolle Maarten Stekelenburg, pas 19, is nu de eerste doelman. Hij maakte in de oefenwedstrijden tegen Norwich City en Man chester United een goede indruk op trainer Ronald Koe man. Grim staat ook op de spe lerslijst van de Champions Lea gue. „Onze eerste gedachte ging me teen naar Fred uit, hij zal het toch niet in één keer kwijt zijn. Het is aan Koeman of Stekelen burg of Grim de eerste keeper wordt", zegt technisch-direc- teur Leo Beenhakker. ANP MÜNCHEN - Amoud Okken loopt tijdens de Europese kam pioenschappen atletiek de 800 meter. Het 20-jarige talent uit Arnhem besloot de 1500 meter te laten vallen. Okken denkt op de kortere af stand meer kans te maken op een aansprekende prestatie. Hij maakte dit seizoen indruk door op Papendal olympisch kampi oen Nils Schumann te verslaan. Hij won tien van zijn twaalf wedstrijden. ANP Landskampioen komt sterk terug na 3-1-achterstand tegen Barcelona door Anton Lippold AMSTERDAM - Ajax werd in de eerste helft volledig overk last door FC Barcelona in de finale van het Amsterdam Toernooi. Maar na een 2-0-ach- terstand kwam de landskampi oen sterk terug. Vooral dankzij Rafael van der Vaart die twee keer scoorde. Hij werd uitge roepen tot man van het toer nooi. In de laatste minuut schoot Richard Witschge Ajax naar de 4-3-zege en de toer nooiwinst. Tegen FC Barcelona kwam Ajax niettemin in de eerste helft niet aan voetballen toe. De Catalanen tikten de Amster dammers volledig van de mat. Na de 2-1 door Hossam kort na de hervatting leek er even een ommekeer te komen, maar al snel maakte Saviola zijn twee de treffer. Na bijna een uur kan telde de wedstrijd. Barca speel de wat nonchalanter, terwijl Ajax gesteund door het eigen publiek zichzelf hervond. Met dank aan Van der Vaart, de sleutelspeler van Ajax. In de eerste helft had hij voortdurend een bewaker (Puyol) van wie hij niet loskwam, maar met (onder meer) twee gave doelpunten toonde hij zijn uitzonderlijke klasse en bracht hij zijn ploeg naast Barcelona, 3-3. Trainer Koeman zal niet eens zo rouwig zijn om de vernedering in de eerste helft, want het verwach tingspatroon nam al te grootse vormen aan. Zijn formatie kreeg een lesje in internatio naal voetbal. In de Champions League wil Koeman niet af gaan. Ragfijn werd duidelijk dat Ajax zich daarom wel moet aanpassen, en niet met drie spitsen kan spelen. Koeman liet in dat kader zijn ploeg in de voorbereiding vier verschillende systemen spelen. Ajax begon in een 4-3-3-speel- wijze en speelde het laatste kwartiertje 3-5-2, met Hossam en Ibrahimovic in de spits. Vol gas gaf Barcelona, dat 14 augustus de eerste wedstrijd speelt van de beslissende voor ronde van de Champions Lea gue. De ploeg zat goed in el kaar, uitgebalanceerd en de uitblinkende spitsen Kluivert (hij opende de score) en Saviola vonden elkaar makkelijk en waren constant dreigend. Zij speelden de Ajax-defensie ka pot. Met name Chivu had het erg moeilijk. Oude nest Met name voor Witschge (na een jaar Alaves teruggekeerd op het oude nest) was het een pijnlijke wedstrijd. Als linker middenvelder ging het spel vol ledig langs hem heen. Met Men- dieta als tegenstander kon hij het spel niet bijbenen. Witschge kreeg een kans, omdat verdedi ger O'Brien rust kreeg en Max well zijn plaats innam. Ajax kreeg na de 3-3 volop kansen. Met Van der Vaart als de grote uitblinker. Hij kreeg kort voor tijd een publiekswissel. Machlas kwam erbij als derde spits. Ajax wilde hoe dan ook een overwinning forceren. Uit gerekend Witschge zorgde uit een vrije trap voor de zege. Ajax (Ned) - FC Barcelona (Spa) 4- 3 (0-2). 10. Kluivert 0-1, 40. Saviola 0-2,46. Hossam 1-2, 47. Saviola 1-3, 60. Van der Vaart 2-3, 62. Van der Vaart 3-3, 90. Witschge 4-3. Gele kaart: Navarro, Motta (Barcelona Scheidsrechter: Wegereef. Aantal toeschouwers: 50.000. Eindstand: 1 Ajax 12 punten, 2. FC Barcelona 10.3. Manchester United (Eng) 7,4. Parma AC (Ita) 2 ANP APELDOORN - Supporters in een 'vreemd shirt' kunnen het in de Amstel Cup bij het loket van VVOG wel schudden. Alleen shirts van de clubs die tegen el kaar spelen - VVOG ontvangt achtereenvolgens Hoogeveen (13 augustus) en GA Eagles (20 augustus) - worden getolereerd op het gemeentelijk sportpark in Harderwijk. „Puur een voorzorgsmaatre gel", licht Peter van Uffelen toe. De veiligheidscoördinator van WOG meldt vervolgens met nadruk dat gelijke monniken gelijke kappen dienen te heb ben. „Ook al is het een klein ventje in een Ajax-shirtje dat met z'n pa naar VVOG komt, dan nog moet dat shirt uit. An ders komt-ie er niet in. Wij zijn van mening dat zoiets kan wer ken als een rode lap op een stier. Stel dat iemand een shirt van FC Zwolle aanheeft. Dat ligt gevoe lig bij de fans van GA Eagles en kan een boel trammelant ople veren. Profclubs kunnen sup portersvakken scheiden, een duppie als WOG niet. Dat is een gigantische investering die we niet overhebben voor die paar bekerpotjes. Daarnaast spelen we op een gemeentelijk sportpark. Dus vinden wij dat aanpassingen voor rekening van de gemeente moeten ko men." Twee jaar geleden wilde een man in Feyenoord-shirt naar een bekerduel van WOG. Van Uffelen: „Die kon z'n shirt uit doen of wegwezen. Hij had geen ander shirt bij zich. Heb ik 'm een truitje geleend. Na de wed strijd kreeg hij keurig zijn Feye- noord-tricot terug. "GPD TORONTO - De ongeplaatste Argentijn Guillermo Canas heeft gisteren het tennistoer nooi van Toronto gewonnen. In de finale van het evenement uit de Masters Series won Canas in twee sets van de als twaalfde geplaatste Amerikaan Andy Roddick: 6-4 7-5. Voor Canas was het de tweede toernooi winst van dit jaar. Canas scha kelde in de kwart- en halve fina le hoog geplaatste tennissers uit. Eerst sneuvelde de nummer twee van de plaatsingslijst, de Rus Marat Safin, een fase later was Canas ook te sterk voor de als derde ingeschaalde Duitser Tommy Haas. ANP door Jaap van Essen ROTTERDAM - Zes weken trok Bert van Marwijk ervoor uit om Feyenoord klaar te stomen voor de tweede helft van augustus. Daarvan zijn er inmiddels vijf om en de trainer is redelijk te vreden over de vorderingen. Toch maakte het oefenduel met Tottenham Hotspur van giste ren duidelijk dat de Rotterdam mers nog 'effe' wat scherper moeten worden: 2-2. Nog negen dagen, dan begint het seizoen voor Feyenoord al. Op 13 augustus komt Fenerbah- ce op bezoek voor het eerste duel in de voorronde van de Cham pions League. Voor de Rotter dammers worden het vanaf dat moment drukke dagen, die laat ste twee weken van augustus. Want op de achttiende begint de competitie (thuis tegen NEC), gevolgd door een uitbeurt bij Roda JC op de 24e. En dan vol gen twee Europese duels; de re turn tegen Fenerbahce (27 au gustus) en de ontmoeting met Real Madrid vanwege de Super Cup op vrijdag de dertigste. De wedstrijd tegen Tottenham was eigenlijk de laatste serieuze test voor Feyenoord. Tegen de traditionele Engelse midden moter, getraind door Glenn Ho- ddle, werd er soms aardig ge speeld, maar soms ook heel nonchalant. De houder van de Uefa Cup was wel beduidend beter, wat vooral tot uiting kwam in het aantal kansen. Feyenoord kreeg er twee han den vol, waaruit alleen Van Haaren en Kalou doel troffen. De thuisploeg ontbeerde giste ren overduidelijk nog de scherpte voor het doel. Er ging veel fout. Van Haaren, die na bijna een jaar blessure leed begon als linksback, wil graag opkomen, maar zag zich de weg vooruit vaak letterlijk versperd door zijn teamgenoot Leonardo Het pingelmannetje dat onlangs debuteerde voor Jong Brazilië, had een paar leu ke acties, maar verhinderde nog veel vaker een gesmeerde aan val van zijn eigen elftal. De enige nieuwkomer die giste ren m de basis startte was An thony Lurling. De Bosschenaar lijkt vooralsnog de man die op de plaats van Jon-Dahl Tomas son moet gaan spelen. De vraag is of dat zijn eigenlijke stekkie wel is. Waarschijnlijk onbe doeld zei Bert van Marwijk het gisteren heel fraai: „Ik kan aan heel kleine dingen zien dat hij daar goed kan functioneren." Aan de grote dingen was dat in derdaad minder te zien. Geen wonder, Lurling speelde de voorbije jaren bij Heeren veen en daarvoor bij Den Bosch vrijwel uitsluitend aan de lin kerkant. Toen hij gisteren hal verwege de tweede helft naar links verhuisde omdat de Belg Buffel speeltijd kreeg achter Van Hooijdonk, fleurde hij ook helemaal op. Eigenlijk heeft Feyenoord dus een beetje veel spelers voor de linkerkant, maar wie Tomasson moet doen vergeten is de grote vraag voor de komende weken en mis schien wel maanden. Buffel, Lurling en Ono ambiëren de po sitie Misschien is ook Robin van Persie, die in de jeugd altijd ach ter de spits speelde, nog wel de beste man voor die plaats. En dan loopt er nog een Chileen rond in Rotterdam die ook zo wel links als centraal op het middenveld kan spelen: Sebas- tiaan Pardo. Hij maakte tijdens trainingen met Feyenoord grote indruk. Zaterdag speelde hij met Excelsior in een oefenpar tijtje en leverde weer een goede prestatie Binnenkort wordt duidelijk waar zijn toekomst ligt: Woudenstein of De Kuip. Feyenoord (Ned) - Tottenham Hot spur (Eng) 2-2 (1-1). 24 Shenngham 0-1,37 Van Haaren 1-1, 73. Kaïou 2- 1, 87. Iversen 2-2. Aantal toeschou wers: 40.000. GPD AMSTERDAM - Manchester United won gisteren tijdens het Amsterdam Toernooi met 3-0 van Parma. De Engelse topclub verloor vrijdag van Ajax, 2-1. De ploeg bereidt zich voor op de derde en laatste voorronde van de Champions League, waarin de tegenstander het Kroatische NK Zagreb of Zalaegerszegi uit Hongarije wordt. Manchester heeft nog twee oe fenduels te gaan voor die cruci ale duels. De ploeg speelt mor gen in Denemarken tegen Aarhus, waarna zaterdag op het eigen Old Trafford de Ar gentijnse topploeg Boca Juni ors de tegenstander is. Dat is de voornaamste test voor de ploeg. Manager Ferguson laat alle spelers in de aanloop naar het nieuwe seizoen spelen. Tegen de Italiaanse middenmoter Parma kregen Van Nistelrooy, keeper Barthez, Scholes en Keane rust. De andere sterren, zoals Veron, Ferdinand, Beck ham en Giggs speelden wel mee. „De nadruk bij ons ligt op fit worden, niet zozeer op de resul taten. Als we er moeten staan, staan we er ook. De Engelse spelers hebben, net als Veron, het WK gespeeld en hebben nog enige tijd nodig in vorm te ko men. Maar wij moeten normaal gesproken ons plaatsen voor de Champions League", zei Van Nistelrooy. De Brabander werd in de spits vervangen door de Solskjaer. De Noor maakte de 3-0 Daar voor scoorden Giggs en, via een fraaie lob, Veron. De Mancu nians werden amper getest door het zielloze Parma. ANP Feyenoorder Paul Bosvelt (rechts) stuit op keeper Keller van Tot tenham Hotspur. foto Milan Rinck/Rein Geleijnse/WFA Barcelona-spits Patrick Kluivert drijft de bal op. De uitblinkende Rafael van der Vaart verspert hem de weg. foto Peter de Jong/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13