Waterschap wacht op slibdepot Sleutelen aan het snelste zeiljacht Trekpaarden als topsporters in actie www.pzc.nl/verkeer Opknappen voormalig veerplein Walsoorden moet nog jaar wachten Wandeltocht voor missie pater Swinne Geen ruimte meer voor opslag vuile bagger Mishandeling het is goed om hier. even bij stil te staan Nog één keer griezelen in het Markiezenhof Gazelle Rpcca door René Hoonhorst WALSOORDEN - Inwoners van Walsoorden en dijkrecreanten uit de wijde regio moeten nog een jaar wachten voor het voormalige veerpleintje is om getoverd in een sfeervolle pick nick- en uitkijkplaats. De ge meente Hontenisse had gehoopt dat het pleintje bij het kleine strandje er dit jaar al als een tweede 'Perk' bij zou liggen, maar door vertraging van dak werkzaamheden wordt dit uit gesteld. Ingezetenen van Walsoorden en vaste strandbezoekers, onder wie vele Vlamingen uit het Waasland en Antwerpen, hiel den twee jaar geleden al een 'wilde protestactie'. Ze maak ten het strandje en de omliggen de dijkvakken schoon, omdat ze niet langer konden aanzien dat de troep zich opstapelde. Na overleg met de dorpsbewoners beloofden burgemeester en wet houder hun leven te beteren. Tenslotte laat Hontenisse zich graag voorstaan op de vele mo gelijkheden voor recreanten op dijken en strandjes in de groene long van Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar zijn daarom al enkele trapleuningen hersteld en enke le afvalbakken en een mobiel toilet geplaatst. Sleuf De gemeente had dit voorjaar het voormalige veerplein al wil len opknappen, bevestigt wet houder B. Pauwels. „Maar Rijkswaterstaat moet dezeewe ring tussen het strandje en de haven nog opknappen. Voor dat werk moet een sleuf op het voor malige veerplein worden uitge graven. Het heeft dus weinig zin dat wij dat plein eerst opknap pen als de boel even later weer open moet voor dakwerkzaam heden." De gemeente Hontenisse reken de er op dat Rijkswaterstaat vo rig jaar het dijkgedeelte bij Walsoorden al zou opknappen, maar de dienst stelde op het laatste moment andere priori teiten. Het Hontenisser college heeft nu te horen gekregen dat de dijk bij het voormalige veer plein dit najaar op het herstel programma staat. Pauwels: „Als de dijk werk zaamheden zijn uitgevoerd kunnen wij direct aanhaken met het opknappen van het veer plein. Behalve nieuwe bestra ting kleden we het pleintje ook I aan met enkele nieuwe pick nicksets en een paar zitbank jes." De wethouder belooft dat van j uitstel zeker geen afstel komt. De raad van de nieuwe gemeen- te Hulst zal de werkzaamheden niet snel op de lange baan schui ven. Niet alleen omdat er van oudsher al vele Hulstenaars naar Walsoorden komen om pootje te baden of schepen te spotten, maar ook omdat de gemeentei'aad van Hontenis se vorig jaar al ruim 32.000 euro reserveerde voor recon structie van de voormalige veer haven. CLINGE - In Clinge wordt za terdag 17 augustus de 'Vos op Klompen'-tocht gehouden. De ongeveer zes kilometer lange verrassingswandeling voert door het dorp, het polderland en de bossen. Deelname aan de tocht kost vijf euro en de opbrengst is bestemd voor de missie van pater Cyriel Swinne en zijn team in Barran- quilla, Colombia. Swinne is mo menteel met verlof in Neder land en zal de wandelaars aan het eind van hun tocht persoon lijk begroeten. De wandelaars kunnen om 13.00, 13.30 en 14.00 uur ver trekken vanaf gemeenschaps centrum Malpertuus in Clinge. De tocht eindigt op de kinder boerderij van zorgcentrum De Sterre in Clinge. Deelnemers moeten zich vooraf opgeven bij I. de Deckere (0114-314295) of S. Kerckhaert (0114-311710). zaterdag 3 augustus 2002 door Jan Jansen TERNEUZEN - 'Met smart wachten', vindt hoofd planvor ming Frans Maenhout van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren te grote woorden. Maar het zit hem ook niet lekker dat het reusachtige slibdepot in de Koegorspolder bij Sluiskil pas over een paar jaar in bedrijf komt. Vrijwel alle ruimte voor de op slag van vervuild bodemslib is dit jaar opgesoupeerd. Voor een enkel project, met name het op schonen van de westelijke rijks waterleiding langs het kanaal Gent-Terneuzen, is nog plaats gereserveerd in het tijdelijk de pot in de Dekkerspolder. Stuit het waterschap bij het re guliere baggerwerk echter on verwacht op giftige bodems waarvan de sanering geen uit stel duldt, dan komt het aan op improviseren. „Dat slib moeten we dan tijdelijk opslaan in Zeeuws-Vlaanderen, bijvoor beeld bij onze zuiveringsinstal laties, of je moet het verder weg brengen, buiten Zeeland, maar dat is schreeuwend duur." Zulke situaties doen zich elk jaar wel voor, weet Maenhout uit ervaring. Baggeren in de pol der brengt soms ineens de erfe nis van aloude bedrijvigheid aan het licht. Ook overstorten van gemeentelijke rioleringen zijn beruchte risicoplaatsen. „Soms moet je daar gewoon gaan baggeren, niet in de eerste plaats omdat dat vervuilde slib niet nog even kan blijven liggen, maar omdat het zich zo ophoopt dat de waterafvoer in het ge drang komt. En dat kunnen we TERNEUZEN - Drie Russen zijn gisternacht mishandeld in de Nieuwstraat in Terneuzen. Een van de Russen is bovendien een handtas kwijtgeraakt. De drie mannen liepen door de Nieu wstraat toen ze ineens wer den overvallen door een groep mannen. met de extra regenval van de laatste j aren n iet hebben Vaststaat dat het waterschap één van de eerste klanten wordt van het Koegorsdepot. Heel wat verdachte locaties, bekend van een provinciale inventarisatie, wachten tot het depot klaar is. Plaatsen waar veel van zulke 'historische baggerspecie' ligt zijn de oostelijke en westelijke rijks waterleiding in de Kanaal zone. Ze zijn van groot belang voor de zuid-noord waterafvoer van het waterschap, maar fun geerden in een niet eens grijs verleden ook als open riool, met alle gevolgen vandien. Becijferd is dat uit de oostelijke leiding maar liefst 100.000 ku bieke meter vervuild slib moet worden verwijderd. Dat komt ook omdat er kreken in het tra ject liggen, zoals de Otheense kreek, waar het vuil zich in vele jaren heeft opgehoopt. Maen hout noemt dit met voorsprong het grootste knelpunt, maar be nadrukt meteen ook dat de ver antwoordelijkheid ervoor bij het Rijk ligt. Dekkerspolder Het waterschap ontfermt zich wel over de westelijke leiding die veel smaller en overzichte lijker is dan de oostelijke vari ant. De hoeveelheid uit te bag geren vuil slib blijft daar beperkt tot vijfduizend kuub. Omdat voor deze partij nog ruimte is gereserveerd in de Dekkerspolder, gaan de kranen komend najaar al aan de slag. Het karwei duldt volgens Maen hout ook geen uitstel: de extre me neerslag vergt extra afvoer- capaciteit Wat er daarnaast de komende jaren aan vervuilde specie valt te verstouwen, ligt nog verbor gen onder de waterspiegel. Vol gend jaar is bijvoorbeeld de Putting bij Hengstdijk aan de beurt. In de grotere waterlopen wordt ook het zogenaamde kwaliteitsbaggeren toegepast: slib van de bodem verwijderen om het water schoner en helder der temaken. Het waterschap heeft daar een meerjarenplanning op losgela ten. Frans Maas: „Er komen steeds nieuwe technieken, dat houdt het werk spannend." foto Charles Strijd door Wilma Valk BRESKENS - Ooit heeft hij al les moeten leren: het timmeren, schilderen en alles wat er bij de bouw van een jacht komt kijken. Maar Bressiaander Frans Maas, net 65 jaar geworden, laat de uitvoering inmiddels aan ande ren over. Zelf blijft hij bezig met het ontwerpen van zeewaardige jachten. Frans Maas zit in zijn huiska mer. Hij heeft een paar dagen vakantie en even tijd om over zijn vak te praten. In de kamer overal trofeeën van gewonnen zeilwedstrijden, naast foto's en modellen van schepen. Al sinds 1953 is hij bij de werf Standfast bezig met het ontwerpen van steeds betere en snellere sche pen. „Na de watersnoodramp in fe bruari 1953 was er geen verbin ding meer met Walcheren en mijn school. Op de werf was er werk genoeg, alles was wegge dreven. Aangezien ik toch aan mijn laatste praktijkjaar bezig was, vond vader het beter dat ik thuis bleef werken." Thuis werken, het vak leren en vooral tekenen: „Er is altijd wel iets nieuws, ik tracht altijd het ideale schip te tekenen. Vooral nu, met nieuwe procédés, is het mogelijk steeds lichtere en snel lere schepen te bouwen. Mijn laatste ontwerp, de Standfast 64, is het eerste zeiljacht dat ge heel van nieuwe materialen is gebouwd. Een lichte constructie van epoxyhars en koolstof. Al les, ook de mast en de giek, zijn daarvan gemaakt. Het verschil is goed te merken. Alle schepen kraken en steunen tijdens het varen. Dit schip is stijf en strak en vooral rustig. Even heel vreemd, een stil schip. Je hoort alleen wateren wind. Het stuurt makkelijk en is heel snel. Dit soort schepen wil ik blijven ont werpen. Kopers van jachten zijn niet allemaal wedstrijdzeilers, maar ze willen wel een snel en makkelijk vaarbaar schip. Het ontwerpen van dit soort jachten blijft een uitdaging. Er komen steeds meer nieuwe technieken, dat houdt het werk spannend." Basisontwerp Frans Maas begint na zijn va kantie met het tekenen van een nieuw snel jacht: „Het zijn ba sisontwerpen om aan klanten te laten zien. Moet het schip klei ner of groter worden, dan maak ik een compleet nieuw ontwerp. Schaalvergroting bij jachten is nu eenmaal niet mogelijk." Maar de eerstkomende weken is Maas aan het wedstrijdzeilen. Bij ieder overlijden staat de wereld een beetje stil. Tenminste, als er niet nog van alles geregeld moet worden. Monuta neetnt uw zorgen uit handen met een totaalpakket van uitvaartzorgen -verzekeringen. Helemaal afgestemd op uw persoonlijke wensen, door een uitvaartspecialist die u kent. Al is het maar van gezicht. We kennen elkaar Monuta W Uitvaartzorg en -verzekeringen n overlijden belt u 0800-023 05 50 Meer informatie? www.monuta.nl door Rosalie Buizer BERGEN OP ZOOM - Voor de derde en laatste keer speelt Stichting De Vierschaar deze zomer de openluchtvoorstel ling Huiveren in het Hof in stadspaleis Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Het enorme succes van vorig jaar deed de stichting beslui ten ook dit jaar weer het muzi kale griezelspektakel op te voeren. De voorstelling bestaat dit jaar uit een griezelstoet die leidt naar het Markiezenhof, metditjaarnog meer griezelp- oppen. Daarnaast zijn de drie taferelen waaruit het stuk be staat spectaculairder qua spe cial effects en belichting. Het toneelstuk is opgedeeld in drie taferelen die zich op ver schillende plaatsen in het Markiezenhof afspelen. Het stuk speelt zich af in de Mid deleeuwen en gaat over de markies van Bergen op Zoom, Jan van Glymes, bijgenaamd Jan Metten Lippen. De mar kies leefde van 1417 tot en met 1494 en stond niet bekend om zijn bestuurlijke kwaliteiten, maar om zijn meer dan vijftig nakomelingen. Er werd ge fluisterd dat zijn voortplan- tingsdrift wel eens wat te ma ken kon hebben met een vreemde bobbel in zijn nek. Tot zover houdt het toneelge zelschap zich aan de geschie denis van Bergen. Want vanaf hier wordt de werkelijkheid omgetoverd tot in een griezeli ge en bloederige geschiedenis. Jans enorme potentie komt Dracula ter oren, die bij zijn bruiden tevergeefs voor nage slacht probeert te zorgen. Hij lokt de markies naar zijn spookkasteel om af en toe een teugje uit zijn bobbel te ne men. De voorverkoop van de voor stelling begint op woensdag 7 augustus bij het Hof of het VVV. Volgend jaar start stich ting de Vierschaar met een nieuwe voorstelling: Schande van Sanne. Deze productie speelt zich wederom af in het Markiezenhof. Terneuzen Huist EXECUTIE-VEILING KRACHTENS ARTIKEL 3:268 BURGERLIJK WETBOEK Mrs. Seijdlitz. Loof en Segers, notarissen te 4532 BB Terneuzen, Claushof 2 (Postbus 20 te 4530 AA Terneuzen), telefoon: 0115-617977, fax, 0115- 630216 (E-mail j.loof@terneuzen.knb.nl). zijn voor nemens om op donderdag 5 september 2002 om 14.00 uur in Café Frituur "Ons Vermaak" Bossestraat 85, 4581 BB Vogelwaarde, tel. 0114-676055. in het openbaar in één zitting bij opbod en afmijning te ver kopen Het woonhuis met schuren en tuin, staande en gelegen te 4581 BH Vogelwaarde, gemeente Hontenisse, Bossestraat 122, kadastraal bekend gemeente Hontenisse, sectie O num mer 719, groot negen aren en vijfennegentig centiaren; De veiling geschiedt met toepassing van de Algemene Veilingvoorwaarden voor Executieveilingen 1993 (AWE) (Voorzover daarvan bij de bijzondere veiling- voorwaarden niet wordt afgeweken). Aanvaarding Na betaling van koopsom en kosten. Betaling Een bedrag van 10% van de koopsom binnen acht dagen na gunning. De koopsom uiterlijk 6 weken na de gunning. Onderhandse biedingen: Bij een aan de veilingnotaris gericht schrijven kan tot 14 dagen voor de dag van de veiling derhalve tot en met 21 augustus 2002 onderhands worden geboden. Bieders: Deze dienen zich te legitimeren en een bewijs van financiële gegoedheid aan te bieden. Bezichtiging In overleg met bovengenoemd notariskantoor. De veilingvoorwaarden Met bijbehorende informatie zullen uiterlijk 8 dagen voor. alsmede op de verkooopdag, ter inzage liggen bij genoemd notariskantoor, alwaar verdere inlichtin gen terzake worden verstrekt door mr J.C. Poppe. "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening Di| Kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bi; kinderen We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en /cBf 'Z het geven van voorlichting Geef daarom gul Hersenstichting Nederland qjro g0q door Valeska Nastaly VEERE - Liefhebbers van koudbloedpaarden hadden gis teren een topdag op de Power Horse Competition in Veere. De trekpaarden waren volop in ac tie te bewonderen in en rondom het stadje. Allerlei soorten wa ren vertegenwoordigd, ook de beroemde amberkleurige 'Palmpaarden' met hun blonde manen en staart. Mensen die van snelle actie hou den, kunnen beter niet naar de trekpaardenwedstrijd gaan kij ken. Racetaferelen zijn op deze dag niet te vinden. Bij de dressuurproef die 's mor gens plaatsvindt, sturen de menners hun paard en wagen uiterst traag de ring door. Het blijven toch werkpaarden, die koudbloeden, en geen balleri na's zoals warmbloedpaarden kunnen zijn. De commentator probeert de spanning in de wedstrijd te houden door toe te lichten wat getoond moet worden. De deelnemers die als eerste hun proef hebben doorstaan, mogen als eerste starten bij de lange af- standsrit die 's middags wordt afgelegd. Smalle bospaadjes Het aantal paarden dat de deel nemers voor de wagen hebben, varieert van één tot vier paar den Dat kan wel eens proble men opleveren op de smalle bos paadjes waarlangs de route is uitgestippeld. Zo botst het paard Hubertus met zijn flank tegen een boom bij een krappe bocht. Hij maakte iets teveel ruimte voor zijn maatje Hanni bal, die rechts van hem de kar trekt De deelnemers moeten in de lange afstandsrit zorgen dat ze De trekpaarden worden tot het uiterste gedreven in de Power Horses Competition in Veere. foto Lex de Meester precies op tijd rijden: te snel of te langzaam wordt afgestraft met strafseconden. Menner Ma- nu de Meulenaer baalt ervan dat hij niet eerst het parcours heeft kunnen verkennen „Nu weet ik niet precies waar ik hard en waar ik langzaam kan gaan. Ik vind dat niet echt paardvrien- delijk. Ik probeer altijd zoveel mogelijk aan het welzijn van de paarden te doen." Hij zit in de zenuwen, omdat hij bang is dat hij verkeerd rijdt en zijn tijd niet haalt. Prestatie Na de afstandsrit leggen de goed getrainde paarden nog een hindernisparcours af. Het is niet niks, om als trekpaard zo'n prestatie te leveren. Het is top sport De Meulenaer vertelt dat het ras eigenlijk niet zo sterk is als het eruit ziet. Om ze op gang te kunnen houden, geeft hij ze speciaal voer. „Deze paarden zweten heel gauw. Wij geven ze zogenaamde electroly- ten door hun voer, waardoor ze snel op krachten zijn en hun vochtniveau op peil kunnen houden." Met 3 versnellingen, troimnelremmen r y|Q en veiligheidsslot inet anti-(fiefstalchip u- Tlvf De Gazelle Rocca is een extra voordelige stadsfiets voor naar school, werk en winkel. Onderhoudsarm, comfortabel en mooi om te zien. Ideaal voor liet vervoeren van schooltassen en/of boodschappen Met 3 Sint vaste versnellingen, trommelremmen, onderhoudsarme roest- vaststalen velgen en het nieuwe veiligheidsslot met ahti-diefstaichip! Leverbaar in vele maten en mei 10 jaar garantie op frame en vork Kom kt)ken bi) je Gazelle specialist: Fietsplus van de Velde Dorpsplein 20-21 Koudekerke 0118-551264 Rijwielcentrale Fietsplus Koudekerksewcg 51 Vlissingen t 0118-4125444 Fiets wereld Dauwendaele Vrijlandsiraat 55 Middelburg C 0118-614994

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 64