Geen nieuwe maatregelen Axel LPF Zeeland blijft voorlopig kruitvat PZC Reparatie AOW voor vrouwen grensarbeiders PZC Plaagstootje op bloembak Vissen massaal dood 13 Sportdag in en rond Nieuwvliet Gewonde op vissersboot Dakbrand Terneuzen snel geblust Waterschap legt protest buurtbewoners Eerste Verkorting naast zich neer LPF Hoek op internet Tekort vrijwilligers voor molen Gemeentewapen moet blijven Oud-voorzitter Jeugd en Gezin W. Veenhoven (76) overleden Sterfeesten in Sint Niklaas zaterdag 3 augustus 2002 NIEUWVLIET - De Onderne mersvereniging Nieuwvliet houdt op donderdag 15 augus tus voor de vierde achtereenvol gende keer een avonturensport- dag. Dit evenement voor de hele familie bestaat uit een avon tuurlijke tocht langs tien ver schillende locaties in en om de badplaats Nieuwvliet. Dit jaar zijn er een aantal nieuwe attrac ties, zoals de kop van jut, bun- gee-run, levend sjoelen, ba- naanvangen en een heuse Death Ride. De tocht kan zowel te voet als op de fiets afgelegd worden. Er kan gestart worden tussen 9.00 en 11.00 uur. Voorinschrij- ven kan bij Vliegterrein Nieuw vliet, Bungalowpark Sint Pierre en recreatiecentrum de Panne- schuur. door Eugène Verstraeten AXEL - In het zijkanaal langs de Hulsterseweg nabij Axel is deze week een massale vissterfte opgetreden door zuurstofgebrek. Zo'n 250 vissen, vooral brasems, hebben het loodje gelegd. Medewerkers van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen halen sinds gisteren de dode vissen uit het kanaal. Volgens woordvoer ster M. van de Pas van het waterschap heeft de vissterfte vooral te maken met de hoge temperaturen van afgelopen week. ,,Het is de combinatie van die hoge temperatuur en de lage waterstand die zogenaamde zuurstofloosheid veroorzaakt." Het kanaal langs de Hulsterseweg is bovendien een stilstaand water, waardoor bij hoge temperaturen al snel zuurstoftekort kan optreden. Het wa terschap heeft gisteren metingen verricht in het water, maar na de regenval van de laatste dagen is de toestand van het water weer bijna dezelfde als voor de warmteperiode. ,,Die vissterfte is een verschijnsel waar je weinig aan kunt doen", zegt Van de Pas. Ieder jaar na perioden met heel warm weer maken we het wel mee in een van de wateren die bij ons in beheer zijn. Na een paar flinke regenbuien herstelt het zuurstofgehalte zich dan meestal weer." foto Wim Kooyman BRESKENS - Een man uit de gemeente Oostburg is gister ochtend gewond geraakt op een vissersboot, die lag afge meerd aan de Kaai in Breskens. De man viel van een pallet, die op ongeveer twee meter hoogte op de lepels van een heftruck was bevestigd. Hij raakte gewond aan hoofd en armen. De man is naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. TERNEUZEN - Een brand op het dak van het metaalbewer- kingsbedrijf Avesta aan de Finlandweg bij Terneuzen is giste ren snel geblust. Door snel ingrijpen van de medewerkers van het bedrijf kon erger worden voorkomen. De brand ontstond omstreeks het middaguur, toen dakdek kers bezig waren op het dak. Omdat het vuur zich op een dak snel kan verspreiden, rukten zowel de vrijwillige brandweer korpsen uit Axel als uit Westdorpe uit. Ook de Terneuzense hoogwerker spoedde zich naar de Finlandweg. ,,Toen we ter plaatse kwamen, waren medewerkers van het bedrijf al volop bezig het vuur te bestrijden", zegt brandweercommandant J. Meijenng. ,,We hoefden zelf het werk eigenlijk alleen nog maar af te maken." Na een kwartier hadden de korpsen de brand onder controle. Meijering schat de schade op tien- tot vijftienduizend euro. HOEK - Mensen die de wederwaardigheden van LPF Hoek willen volgen, kunnen sinds gisteren terecht op internet. De filmpjes van Hoekenees Klaas van Urk - woordvoerder, lijst trekker en soms voorzitter van de partij - verwierven de afge lopen anderhalve maand al grote bekendheid. De filmpjes werden tot nu toe via particuliere e-mail-adressen doorge stuurd. Van Urk heeft de zes filmpjes die tot nu toe over de we derwaardigheden van de dwarse afdeling zijn verschenen op een site gezet. Via ivwio.people.zeelandnet.nl/bal kan de op komst en het verval - Van Urk denkt dat LPF Hoek de herin delingsverkiezingen van 20 november niet haalt - van LPF Hoek nu op internet worden gevolgd. AXEL - De Axelse molen kampt met een tekort aan vrijwilli gers, die willen helpen het monument open te stellen voor pu bliek. De molen werd vorig jaar na de restauratie officieel ge opend. Indertijd is besloten om de openingstijden van de molen uit te breiden en af te stemmen op de openingstijden van andere toeristische voorzieningen, zoals de watertoren en de Axelse musea. Er zijn echter te weinig vrijwilligers om dat te realiseren. Voor de molen zijn minstens vijftien vrijwilli gers nodig, die bij toerbeurt werken in teams van twee perso nen. Samen met de molenaar geven ze voorlichting over de gang van zaken in de molen. Daarnaast verkopen ze promo tiespullen. TERNEUZEN - Ruim driekwart van de deelnemers aan de wekelijkse internet-enquête van de nieuwe gemeente Terneu zen vindt dat het nieuwe gemeentewapen en vlag uitstekend passen bij de nieuwe gemeente. Deze week reageerden in to taal 23 bezoekers van de website www.herindeling.nl op de stelling. Daarvan zegt 78,3 procent het eens te zijn met de stel ling. Anderzijds vindt 17,4 procent van de websitebezoekers dat het nieuwe gemeentewapen en de vlag juist niet passen bij de nieuwe gemeente. Verder heeft 4,3 procent geen mening. door Wout Bareman tenland werkte, zodat er op hun AOW niet wordt gekort Het arrest van het Europees Hof kwam er na een slepende zaak, aangespannen door een vrouw die 38 procent op haar AOW werd gekort. Na dertien jaar procederen kreeg ze onlangs eindelijk gelijk van het Hof. De Nederlandse regering was al van plan de korting op de AOW ongedaan te maken. De Tweede Kamer heeft inmiddels een wetsvoorstel met die strekking goedgekeurd en dit najaar pas seert het voorstel de Eerste Ka mer. Naar aanleiding van het arrest heeft de SVB nu besloten die be handeling niet af te wachten omdat zijn uitvoering van de AOW in overeenstemming moet zijn met het internationaal recht. MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is woensdag W. Veenhoven overleden. Veen- hoven, die 76 jaar oud werd, was jarenlang werkzaam in de jeugdzorg en meer dan twee de cennia voorzitter van het Mid delburgs Muziekkorps. door Eugène Verstraeten AXEL - De verkeerstellingen na de aanleg van de bussluis in de Hulsterseweg bij Axel geven voorlopig geen aanleiding tot verdere maatregelen op andere wegen in de omgeving. Wel zal de politie worden gevraagd om gerichte snelheidscontroles uit te voeren op met name de Eerste Verkorting. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft dat laten weten aan de Belangengroep Bewoners aan de Eerste Verkorting en de wijk Zonnemare. Na de aanleg van de bussluis in de Hulsterse weg is het zoals verwacht een stuk drukker geworden op de Eerste Verkorting. „Opvallend is wel dat de extra drukte zich met name in een duidelijke och tend- en avondspits manifes teert", stelt het waterschap. „De snelheden zijn echter aanzien lijk afgenomen." Het waterschap signaleert dat in vergelijking met 1995, toen de aansluiting op de provinciale weg nog intact was, het verkeer op de Eerste Verkorting met 46 SINT NIKLAAS (B) - Het recre atiedomein De Ster in het Belgi sche Sint Niklaas staat vandaag in het teken van de sterfeesten met attracties voor alle leeftij den. Op het programma van deze Sterfeesten staan onder meer muziek, shows en spelletjes. De activiteiten beginnen om 14.00 uur met het optreden van een folkloristische groep. Verder kan men op verschillende plek ken op het terrein terecht voor waterski shows, demonstraties met modelhelikopters, een duiktank, diverse takken van de paardensport en optredens van een aantal artiesten. Er zijn ge regeld rondvluchten met heli kopters. Voor de kinderen is het spelprogramma 'brand blussen' met medewerking van de brandweer uit Sint Niklaas, 's Avonds stijgen vanaf 19.00 uur enkele tientallen luchtbal lonnen op. nemen het tegen el kaar op bij de muzikale quiz.Om 21.00 uur betreedt de groep Pla ne Vanilla het podium. Rond de klok van 23.00 uur wordt een candelight ballooning show op gevoerd. De Sterfeesten worden afgesloten met een spetterend vuurwerk. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl procent gedaald is. In 1995 re den er dagelijks nog 1317 voer tuigen over de Eerste Verkor ting. Voor de aanleg van de bussluis werden vorig jaar nog maar 374 voertuigen per etmaal geteld. Na de komst van de sluis is het aantal voertuigen echter weer gestegen tot 7 6 7 Volgens de bewoners zijn dat er veel te veel. Het waterschap vindt echter van niet en wil vooralsnog geen verdere maat hei gesprek heelt slechts op nieuw tot verwarring en on enigheid geleid. Op initiatief van het hoofdbe stuur van de Lijst Pim Foituyn vond donderdagavond in Ber gen op Zoom een ontmoeting plaats om over de onvrede te praten. Iedereen leek tevreden uit el kaar te gaan. maar gisteren bleken weer afwijkende ver regelen nemen. „Deze aantallen voertuigen zijn niet ongebrui kelijk voor plattelandswegen in Zeeuws-Vlaanderen", zo wordt gesteld. „Wel is het zaak de 60- kilometer-zone meer te handha ven." Andere route De verkeerstellingen wijzen verder uit dat als gevolg van de aanleg van de bussluis nu 57 procent van het verkeer van de si es van de gemaakte afspra ken te bestaan. Volgens bestuurslid R. Muste van LPF Zeeland was afge sproken dat de ontevreden le den het zittende bestuur zou den erkennen en dat pas na de Provinciale Statenverkiezin gen van volgend jaar maart een nieuw bestuur zal worden ge kozen. T. van Dillen, lid van het hoofdbestuur van LPF, beves- Hulsterseweg een andere route neemt. Van de 1785 voertuigen die vóór de aanleg van de sluis werden geteld, kiezen er nu 1025 een andere route. Volgens het waterschap zijn dat vooral de morgen- en avondspitsrij- ders. Het overgebleven aantal van 760 motorvoertuigen is vol gens het waterschap te be schouwen als bestemmingsver keer. Opmerkelijk is dat het verkeer tigde die versie. „Helemaal niet", stelde D. Quist, één van de ontevredenen. „We hebben juist afgesproken dat we de al gemene ledenvergadering in september in Rotterdam af wachten en zo snel mogelijk daarna een Zeeuwse ledenver gadering houden. Daar zullen we beginnen met de voorberei dingen voor het kiezen van een nieuw bestuur." op de Derde Verkorting, de ver bindingsweg met de Hulsterse weg, slechts met 14 procent is afgenomen. Op de parallelweg tussen Axel en Hulst is het ver keer na de aanleg van de bus sluis echter enorm toegenomen met 185 procent. Vorig jaar wer den er op de parallelweg dage lijks 280 voertuigen geteld en nu is dat aantal opgelopen tot 797 voertuigen. Wat de bussluis zelf betreft stelt het waterschap dat er waar schijnlijk veel schade-ongeval len gebeuren. Menig automobi list heeft namelijk te laat in de gaten dat er geen personenauto doorheen kan. „Het ontwerp wordt niet door iedereen begre pen", aldus het waterschap. „Waarschijnlijk is de 'zuigende' werking van de bus of vrachtau to hier debet aan." Het waterschap blijft de ver- keersontwikkelingen volgen TERNEUZEN - De Sociale Ver zekeringsbank (SVB) gaat op korte termijn zelf klanten bena deren die in aanmerking komen voor reparatie van hun AOW- pensioen. Daarbij gaat het met name om vrouwen van grensar beiders. De SVB komt in actie naar aanleiding van een recent arrest van het Europees Hof in Straatsburg. Alle klanten in Nederland die mogelijk voordeel hebben bij de uitspraak krijgen in september een informatiepakket in de bus. Daarin wordt uitgelegd wie voor de herziening van de AOW of een toeslag in aanmerking komt en hoe daartoe een ver zoek kan worden ingediend. AOW en toeslagen kunnen wor den herzien met terugwerkende kracht tot uiterlijk 1 januari 2002. Klanten van de SVB in het buitenland worden geïnfor meerd door middel van een in ternationale nieuwsbrief. Gehuwde vrouwen in Neder land waren tot 1 januari 1980 niet verzekerd voor de AOW als hun man in het buitenland werkte. De vrouwen in kwestie krijgen nu minder dan het volle dige pensioen, omdat elk niet- verzekerd jaar leidt tot een kor ting van twee procent. Mannen waren wél verzekerd voor de AOW als hun wouw in het bui- In 1958 trad Veenhoven bij de Vereniging Kinderzorg in dienst als maatschappelijk werker. Hij zou opklimmen tot directeur van de Vereniging Pro Juventu- te en - nadat deze organisatie fuseerde met de Stichting Ka tholieke Jeugdbescherming - tot directeur van Jeugd en Ge zin, later Jeugdzorg. Op 59-jari- ge leeftijd ging hij met de vut. Als vrijwilliger bleef hij zich in zetten voor de SOS Telefonische Hulpdienst en de Kindertele foon. Vanaf 1993 maakte Veen hoven deel uit van het bestuur van de Stichting Welzijn Oude ren. Hij was daarnaast ruim 22 jaar voorzitter van het Middel burgs Muziek Korps, waarvoor hij in 1992 de zilveren KNF- speld ontving. Maandag om 12 uur is de crema tieplechtigheid in Middelburg. BRESKENS - De bloembakken aan de Scheldekade in Breskens lijken hun be stemming gevonden te hebben. Op enkele van de alom verfoeide obsta kels - die binnen afzienbare tijd worden verwijderd - prijken sinds donderdag bordjes met de namen van de mensen die er een optie op hebben genomen. Getuige de teksten 'Huize Bolijn', 'L.H. Wille' en 'R. Leentfaar' is er sprake van een plaag stootje richting de wethouders van Oost- burg. Op ludieke wijze wordt de policiti er nog eens op gewezen dat de besluitvorming rond de plaatsing van de bakken en de wijze van uitvoering geen schoonheids prijs verdienen. Verder wordt ook de spot gedreven met de perikelen rond de huis vesting van de ambtenaren in de nieuwe gemeente Sluis. Naast de drie uitgewerkte varianten waarover tussen de fusiepartners Oost burg en Sluis-Aardenburg grote onenig heid is ontstaan, komen de Bressiaanders met een vierde variant op de proppen: 'Gemeentekantoor variatie D'. Voor de oosterburen is er ook nog een plekje vrij. Zij kunnen terecht in de bloembak met de naam 'Zimmer frei'. foto Wim Kooijman door Maurits Sep GOES - De onrust binnen LPF Zeeland is nog allerminst be zworen. Een bespreking van bet Zeeuwse en het landelijke bestuur van LPF met drie on tevreden Zeeuwse leden heeft beide kampen niet tot elkaar kunnen brengen. Integendeel, Volgens Quist erkennen de ver ontruste leden het zittende be stuur van LPF Zeeland nog steeds niet als bestuur, maar slechts als interim-bestuur Hij benadrukt daarbij dat hij en zijn medestanders geen dissi denten zijn. „We zijn willen geen afsplitsing, we willen niet twee partijen, maar juist een heid, één LPF Zeeland." Volgens Van Dillen beraadt het hoofdbestuur zich nu op de si tuatie. „Ik weet nog niet hoe we hiermee moeten omgaan. Eigenlijk lagen er hele duide lijke afspraken. Ik heb ieder een nog maar eens gebeld en a 1 - leen de ontevreden leden denken er anders over. Het komt erop neer dat we dus drie uur voor niks hebben zitten praten." Van een royement van de Zeeuwse groep ontevredenen kan geen sprake zijn, stelde Van Dillen. „Dat beslist het bestuur niet, dat beslissen de leden. Maar zover zijn we ook nog helemaal niet. Ik vind dat we ons nu eerst maar eens moeten richten op de komende gemeenteraads verkiezingen. Die zijn veel be langrijker." Advertentie OUDEN BOEKEN EN PRENTEN GEVRAAGD! ZEEUWS VEILINGHUIS In September organiseren wij naast een kunst- antiekveiling ook een hoeken- en prentenveiling. Op deze veiling komen onder andere 3 belang rijke bibliotheken uit particulier bezit onder de hamer. Indien u oude hoe ken of prenten heelt en deze wilt laten veilen, dan is er nu een uitgelezen kans om dit met succes te doen. Wij komen graag vrijblijvend bij u langs om één en ander te taxeren. Ons adres: Herengracht 74 Middelburg Voor verdere informatie: tel. 0118- 650680 of www.zceuwsvcilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63