Buurtbus heeft vrijwilliger nodig De lucht is te grauw om te graven Zllf 2002 BEL NU VOOR HET GRATIS MINIZINE 11 Habib Koité intens en opzwepend Brugman Geen rectificatie, wel excuses voor fout op postzegel V am. - - -* 4 - - n zeeland nazomer festival Bewoners Graauw en Nieuw Namen moeten eigen openbaar vervoer regelen VAKANTIE VAKANTIE VAK VA KAN r Reimerswaalse besmet met meningokokken "Doordraaien" 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl zeeuwse almanak Postzegel PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 3 augustus 2002 door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - In de al jaren van openbaar verstoken dorpen Graauw en Nieuw Namen zijn plannen voor de invoering van de buurtbus. De inwoners heb ben de komst van de buurtbus in hun dorpen in eigen hand. De al ternatieve vorm van openbaar vervoer kan alleen dan worden ingevoerd wanneer zich vol doende vrijwillige chauffeurs aanmelden. De Hulster wethou der W. Kayser schat dat er twin tig chauffeurs nodig zullen zijn. De buurtbus is een vorm van openbaar vervoer waarbij de dienstregeling wordt uitge voerd door vrijwilligers. De dorpsraden van Graauw en Nieuw Namen reageren zeer en thousiast op de komst van de buurtbus. Ze zullen alles in het werk stellen vrijwilligers te werven. Voor het vrijwilligersbaantje is geen bijzonder rijbewijs nodig omdat wordt gereden met bus sen waarin plaats is voor maxi maal acht passagiers. Gezocht wordt naar mannen of vrouwen tussen de 19 en 70 jaar, in bezit van een normaal rijbewijs. Connexxion Kayser meent dat er twintig vrijwilligers nodig zijn, maar dat zouden er ook minder kun nen zijn, afhankelijk van de be schikbare tijd die de vrijwilli gers hebben. „Als iemand meer dan een dagdeel per week de bus wil besturen, is dat natuurlijk Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge 0113-341688 prima." De bussen worden aan gekocht door openbaar ver voersbedrijf Connexxion en zullen ook door Connexxion worden onderhouden en ver vangen wanneer nodig. Toen enige tijd geleden de bel bus verdween uit Graauw, was het dorp verstoken van open baar vervoer en ook in Nieuw Namen stopt de lijnbus niet meer. Met de invoering van de buurtbus zijn de inwoners in ie der geval verzekerd van een verbinding naar het Hulster busstation waar ze weer aan sluiting hebben op de lijnbus sen. Profiteren Nu de provincie een twee weken geleden de provinciale verorde ning buurtbusprojecten Zee land heeft ingesteld, kunnen de kleine kernen profiteren van het hierin voorgestelde beleid. De dorpen voldoen beide aan de criteria dat ze in landelijk ge bied liggen en dat ze tenminste achthonderd inwoners tellen. De beide dorpsraden krijgen een belangri j ke rol in het geheel Zij zullen zitting nemen in de nog op te richten buurtbusver eniging. Zij mogen ook zelf de dienstregeling bepalen, dus de vaste uren waarop de bus rijdt en waar de bus stopt. Ook het aantrekken van vrijwilligers is een taak van de vereniging. Kayser: „De dorpsraden zullen zich nu eerst gaan bezighouden met het zoeken van vrijwillige chauffeurs. Lukt dat nou niet, dan gaat de gemeente hen hel pen door advertenties te plaat sen. Ik vind dat de dorpsraad, of de buurtbusvereniging, deze kosten niet moet betalen. Dat doen wij." Kayser wil dat zowel Graauw als Nieuw Namen ieder een buurtbusvereniging vormt en dat ze niet samen gaan. Op deze manier krijgen de dorpen de beschikking over meer bus sen. Samen met de verenigingen stelt Connexxion een exploita tienota op die moet worden goedgekeurd door de provincie. Is dit eenmaal in kannen en kruiken, dan draagt de provin cie zorg voor alle financiën. De vrijwilligers ontvangen een on kostenvergoeding. Volgens Kayser zal Connexxion de ta rieven vaststellen, maar die lig gen vermoedelijk lager dan het tarief voor de lijnbus. Elders in het land gelden bijvoorbeeld ta rieven van nog geen anderhalve euro per rit, reductietarieven bedragen daar zo 'n zeventig eu- Habib Koité (op de rug gezien) en zijn band Bamada speelden de markt in Terneuzen helemaal plat. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Vijf minuten voor de eigen lijke aanvangstijd leunde de Malinese mu zikant Habib Koité uiterst relaxt tegen de muziektent op de Markt in Terneuzen. Aan genaam temperatuurtje, hapje eten erbij en een groot aantal belangstellenden. Kortom, alle ingrediënten voor een geslaagd optre den waren aanwezig. Koité was toen echter nog niet van plan om het podium te betreden. De vele toeschou wers werden in de aanloop naar het derde optreden in de concertreeks Helden aan de Schelde getrakteerd op een performance van straatartiest Vladimir. Lopend op stel ten en 'gewapend' met meerdere tentakels en een altijd onverwacht loeiende sirene joeg hij met name de allerkleinsten dikwijls de stuipen op het lijf. Ondertussen begaf Koité zich met zijn band Bamada in café 't Bierwinkeltje. Terwijl ie dereen op de klanken van de Malinese gi taarvirtuoos zat te wachten, dreigden don kere wolken het zomerse feestje te versto ren. Toen Habib Koité en zijn vijfmansfor matie eindelijk de muziektent betraden, rocent. Kayser streeft ernaar dat aan het begin van volgend jaar de buurtbus in Graauw en Nieuw Namen rijdt. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland krijgt geen nieuwe provinciepostze gel. TPG Post heeft besloten de fout in het volkslied op de zegel niet te rectificeren op een nieuw exemplaar. Wel biedt het bedrijf de Zeeuwse bevolking via een brief aan commissaris van de koningin W. van Gelder haar ex cuses aan. TPG Post legt de schuld van de blunder - Ik word, in plaats van Ik worstel moedig en ontzwem - volledig bij de ontwerpbureaus Vandejong en Van GOG Ont werpers. „Wij hebben de post zegels wel gecontroleerd, maar dat deden we met informatie die we van de ontwerpers hadden gekregen. Daarom is het ons ook niet opgevallen. Wij stellen de ontwerper aansprakelijk en zullen een schadeclaim indie nen", kondigde woordvoerster D. Andriesse van het postbe drijf gisteren aan. De vraag welke schade TPG Post wil verhalen op de ontwer pers, bleef echter onbeant woord. Het zal vooral gaan om imagoschade, doordat de 'goede naam' van TPG Post door de af faire is aangetast. „Daar kunt u inderdaad aan denken", beves tigde Andriesse. Van directe financiële schade lijkt althans geen sprake. De meeste provinciepostzegels van Zeeland, ongeveer driekwart van de oplage van 100.000 velle tjes, zijn al verkocht. Het res tant wordt niet uit de handel ge nomen, maar blijft te koop. TPG Post zal ook geen verbeterde versie uitbrengen. „We willen de mensen niet op extra kosten jagen", verklaarde Andriesse. Postzegelbeurs Eind augustus verschijnt tij dens de postzegelbeurs Amphi- lex 2002 in Amsterdam een ver- zamelvelletje met alle twaalf provinciepostzegels. Ook op de Zeeuwse zegel die daarin zit, staat de verkeerde tekst. Het verzamel vel is reeds gedrukt. TPG Post is daarom niet van zins deze uitgave terug te nemen en te vervangen door een correc te Zeeuwse zegel, stelde An driesse. „De zegel van Zeeland wordt in de huidige vorm daarin opgenomen." De ontwerpers van de provin ciepostzegels waren gisteren niet in staat te reageren. Advertentie foto Wim Kooyman keek echter niemand meer naar de lucht. De gitarist, die in één adem mag worden ge noemd met giganten als Salif Keita en Mory Kante, wist het publiek al tijdens het eerste nummer voor zich te winnen. Koité speelde intens en opzwepend tegelijk. Niet veel la ter entertainden de bandleden de toeschou wers met een dans, waarbij de knieën beur telings werden opgetrokken. Het kon als een regendans worden verklaard, want precies op dat moment vielen de eerste regendrup pels. Dat weerhield het publiek er echter niet van om er een spetterende avond van te maken. VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Af> LHi door Andrea Bolle Na regen komt zonneschijn volgens het bekende gezegde, maar na zon neschijn komt ook weer regen. Zat het hele land begin deze week te puffen bij tropische temperaturen, drie dagen la ter is daar nog weinig van te merken. Het kwik geeft 18 graden aan en het water stort met regelmaat uit de don kere hemel. Op een enkele wandelaar met hond na, is het strand in Westen- schouwen verlaten. Er komt geen kip opdagen voor de zandkastelenwedstrijd die de PZC heeft georganiseerd. Met dit 'najaars weer' zitten kinderen blijkbaar liever binnen dan aan het water. Voor strand paviljoen De Schaar in Westenschou- wen staart de pr-mede werkster moede loos voor zich uit. De PZC T-shirts blijven deze keer in het plastic zitten. De paraplu met het PZC-logo komt be ter van pas. Toch is er een aantal fanatiekelingen die het weer niet als stoorzender ziet. Een Duitse vader heeft een voetbal veldje op het zand uitgezet. De laarzen van zijn twee zoontjes dienen als doel palen. Voor Monica van der Wekken van strandpaviljoen De Schaar is het ver geleken met de rest van de week een 'flutdag'. „De laatste dagen waren erg vermoeiend, maar daar kijken we wel altijd naar uit. We hebben er twintig dozen friet en drie vriezers frisdrank doorheen gewerkt", zegt ze. Naast de bar staan tientallen traytjes met drank opgestapeld, wachtend op de volgende hitte-uitbarsting. Volgens Van der Wekken, die samen met haar man en schoonouders het paviljoen runt, is het tot nu toe een rustig seizoen. „Eigenlijk is het nog nooit zo stil geweest." Gelukkig moet de familie het niet heb ben van de verkoop van ijs en fris drank. Ze richt zich vooral op maaltij den en heeft allerlei soorten vis op de kaart staan, ,,'s Avonds zit de tent half vol met vaste klanten. Toeristen, maar ook mensen uit de omgeving komen bij ons eten. Heel gezellig", zegt Van der Wekken. Het rustige seizoen levert het gezin Van der Wekken, dat in het paviljoen woont, een gezonde nachtrust op. 's Zo mers komt het vaak voor dat jongeren na een avondje stappen op het strand terecht komen om daar hun feestje voort te zetten. Hoewel dat verboden is, moet het echtpaar regelmatig jeugd naast het strandpaviljoen wegsturen. „Een tijdje terug zaten hier om drie uur 's nachts een paar jongens op de trap met de radio aan en een aantal gieche lende meiden. Toen heb ik wel even over de schutting gehangen. Ze gingen meteen weg. Ze doen overigens geen kwaad", zegt Monica. Voorgaande jaren zijn er bij haar wel stoelen gesloopt en dingen gestolen. Nadat er een hekwerk rond het pavil joen is geplaatst, gebeurt dat niet meer. „Ze staan 's nachts soms nog wel aan het hek en vragen om cola, want dan hebben ze zo'n dorst. Dan zeg ik dat ik gesloten ben en vertrekken ze weer", lacht ze. De buren van De Schaar zijn de leden van de reddingsbrigade, die een minder warme dag gebruiken voor trainingen. De vrijwilligers geven elkaar les in K De deelnemers zijn druk bezig aan hun droomkasteel. foto Marijke Folkertsma Waar: Strand bij de Punt in Wes- tenschouwen Aantal deelnemers: 0 Winnaars: geen Volgende wedstrijd: Vrijdag 9 augustus op Walcheren Kosten deelname: gratis jeeprijden door het mulle zand of leren varen met de reddingsboten, want dat moet ook gebeuren. „Op een warme dag heb je de boot nodig om op de zwemmers te letten. Met de jeep kun je nu ook beter rijden, anders moet je tus sen de handdoekjes door manoeuvre ren", zegt Yvonne, één van de vrijwil ligsters. Yvonne en haar collega Ingrid zitten op de ti-ap een tijdschrift te lezen. „En de rest speelt monopolie", lacht Yvonne. Terwijl de twee uitleggen wat ze op een drukke dag doen, komt er een rode jeep aanrijden. Het is de eigenaar van strandpaviljoen De Punt, de andere buurman van Van der Wekken. „Heb ben jullie een ligbed gevonden?", vraagt hij aan de meiden. Naast hun ge bouwtje ligt inderdaad een groene stoel en de eigenaar sleept hem naar zijn au to. Hij kan er wel om lachen, want nu heeft hij ze weer compleet. Hoewel het een eindje lopen is, heeft iemand de stoel toch het hele eind meegenomen naar de brigade. „Ik was er drie kwijt en twee daarvan lagen bij De Schaar. Wat zijn het toch een achterlijke gla diolen hè", lacht hij. Schepjes De lucht wordt langzaam wat helder der en de wind gaat liggen. Steeds meer mensen verschij nen op de trap en dalen af naar het strand. Drie jongens wagen het erop en besluiten een zandkasteel te bouwen. Weliswaar te laat voor de wedstrijd, maar dat deert hen niet. Broertjes Eloy (5) en Milan (4) en hun vriendje Evan (4) halen de schepjes te voorschijn en gaan op zoek naar grote stenen die op het kasteel moeten. Druk gaan ze aan het graven. In plaats van een gracht rond het kasteel graven de jongens er één naast. „En hij moet zó hoog worden", wijst Evan met zijn hand op zijn middel. Hij begrijpt ook niks van het Nederlandse weer. „Ze ge ven alleen maar regen en onweer af, maar toch is het droog", constateert hij laconiek. Dan schept hij weer verder, want het water komt eraan. GOES - Een negentienjarige vrouw uit de gemeente Reimers- waal is donderdagavond opge nomen in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes vanwege besmetting met de me- ningokokkenbacterie. De vrouw heeft last van ver schijnselen van bloedvergifti ging. De GGD heeft uit voorzorg de directe omgeving van de vrouw antibiotica gegeven. De GGD weigert verdere medede lingen te doen over de gezond heidstoestand van de vrouw. Het is nog niet duidelijk of het om de B- of C-variant van de bacterie gaat. Beide types kun nen hersenvliesontsteking ver oorzaken, maar het C-type slaat agressiever toe. Voor de vakan tie zijn vele jongeren tot en met achttien jaar hiertegen ingeënt. Eerder dit jaar meldde de GGD ook al twee gevallen van me- ningokokken-besmetting in de gemeente Reimerswaal. Toen ging het om een vierjarig meisje uit Krabbendijke en een onder wijzeres uit Kapelle. (Advertentie Onze persen draaien door, ook als anderen vakantie houden.... Ook voor u interessant? De Ve.y\Aestdagh Pres. Rooseveltlaan 737 Vlissingen Telefoon 440555 (Advertentie ook verkrijgbaar bij VW, bibliotheek en gemeente theater op locatie in Zeeland festivalhart Abdij Middelburg Een dierbaar plek op d' ansichtkaart wordt bijna met de dag meer waard de TPG roept gvd dat spul kan in de open haard een schande, zegt nu Zeeland gans wat zonde voor D. Poldermans ik word mismoedig, wat een bok De Zeeuwse Leeuw in interlock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61