VdH mist druk van Ian Thorpe Ajax zelfbewust langs United Joris Keizer in finale met nationaal record Lisette Planken gaat op handen en voeten naar bodem in Berlijn Rentree Verstappen in Formule 1 dichtbij volgens Rothengatter Alle controles Tour negatief Van Wely op eenzame hoogte Aangifte tegen Feyenoord Dode na voetbalrellen in Zweden Gascoigne niet naar DC United Volleyballers kansloos in Rusland Tenniscoach Carter overleden Tweede gouden medaille op EK Vijfde goud voor Thorpe Resultaten kunstrijden mogelijk geschrapt AIGLE - Alle urinecontroles die de internationale wielren- unie UCI in de Ronde van Frankrijk heeft afgenomen, hebben een negatief resultaat opgeleverd. Dat heeft de UCI gisteren bekendgemaakt. Bij de 141 controles werden geen sporen van dopingpro- ducten gevonden, inclusief epo en nesp. De UCI maakte bekend dat zij de komende weken alle medische attesten aan een nader onderzoek zal onderwerpen. Renners mogen daarmee on der bepaalde voorwaarden verboden producten gebrui ken. ANP AMSTERDAM - Titelverdediger Loek van Wely lijkt op weg naar een indrukwekkende eindzege in het Lost Boys schaak toernooi. In de zevende ronde versloeg hij Dennis de Vreugt. zodat zijn honderd-procentscore intact bleef. Zeven punten uitzeven partijen is bepaald niet alledaags, maar opmerkelijk genoeg is Van Wely nog niet verzekerd van de eindzege in het toernooi. In Friso Nijboer loert immers een serieuze concur- rent. Hij versloeg Solleveld en volgt Van Wely op één punt. ANP JULIANADORP - Vanwege het scanderen van leuzen als 'Ha- mas, Harnas, joden aan het gas' door voetbalsupporters heeft J. van Meeuwen aangifte gedaan bij de politie in Den Helder tegen Feyenoord en in het bijzonder tegen voorzitter Jorien van den Herik. Bezoekers van de open dag maakten zich hier aan woensdag schuldig in het Feyenoordstadion. Van Meeu- wen zag de beelden op televisie. „Ik voel mij als jood gekrenkt en bedreigd. Hier moet iets aan gedaan worden: sancties of een boete." Van Meeuwen deed eerder aangifte tegen imams I die zich dreigend tegen joden hadden uitgelaten. GPD STOCKHOLM - Voor het eerst hebben supportersrellen in Zweden een mensenleven geëist. Een 26-jarige hooligan overleed gisteren in het ziekenhuis aan het hoofdletsel dat hij afgelopen maandag opliep bij een vechtpartij tussen aanhan- gers van de voetbalclubs AIK en IFK Göteborg. Aan de knok partij voorafgaand aan een wedstrijd tussen de twee teams in Stockholm, namen rond de vijftig mensen deelVolgens de po litie hadden de twee supportersgroepen vooraf afgesproken elkaar een paar kilometer van het stadion te ontmoeten.AP WASHINGTON - Paul Gascoigne vertrekt niet naar DC Uni ted. De 35-jarige middenvelder werkte afgelopen week enke le testtrainingen bij de club uit Washington af. Hij bereikte echter geen overeenstemming over een contract. Gascoigne kwam eerder onder meer uit voor Newcastle United, Totten- ham Hotspur, Lazio Roma en Glasgow Rangers. Vorig jaar j speelde hij voor FC Burnley, uitkomende in de tweede Engel-1 se divisie. Gascoigne wilde weg uit Engeland: „Ik wil alleen zijn, een eigen leven leiden. Ver weg van de Engelse pers." RTR BELGOROD - De Nederlandse volleyballers zijn gisteren in het World League-duel met Rusland kansloos onderuit ge gaan. Nadat Oranje - zonder Görtzen, Schuil en Freriks - in de eerste twee sets op een afstraffing werd getrakteerd, bleek de ploeg in de derde doorgang gelijkwaardig. De Russen trokken desondanks ook die set naar zich toe en stelden daarmee de winst veilig: 3-0 (25-19 25-15 35-33). Beide landen waren al gekwalificeerd voor de finale van de World League. ANP JOHANNESBURG - Tenniscoach Peter Carter, chef van het Zwitserse Daviscup-team, is tijdens zijn vakantie in Zuid- Afrika door een verkeersongeval om het leven gekomen. De 37-jarige Australiër leefde sinds 1993 in Zwitserland. Hij trainde onder anderen Roger Federer. SID zaterdag 3 augustus 2002 Net geen wereldrecord, maar wél de tweede gouden EK-medaille voor Pieter van den Hoogenband. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie BERLIJN - Mocht-ie op enig moment de indruk hebben ge wekt dat hij het wereldrecord van Ian Thorpe op de 200 vrij (1.44,06) wel even ging pakken in Berlijn, dan is niet goed ge luisterd naar Pieter van den Hoogenband. „Ik heb het hele seizoen met mijn grote bakkes geroepen dat ik op de EK onder de 1.45 zou duiken. Dat is ge lukt. Er zijn nu twee mensen ter wereld die dat kunnen." Dat hij in Berlijn, na 1999, op nieuw kampioen zou worden was geen verrassing. Daarvoor ontbrak de concurrentie. Op de laatste 50 meter, toen de sterre tjes verschenen, was er niemand MANCHESTER - Ian Thorpe heeft bij de Commonwealth Games in Manchester zijn vijfde gouden plak veroverd. De Australische zwemmer zege vierde in een tijd van 48,73 ook op de 100 meter vrij. Hij bleef hiermee boven de tijd van zijn rivaal Pieter van den Hoogen band die eerder deze week tij dens de EK in 47,86 de titel pak te. Thorpe komt met zijn vijfde gouden medaille dicht bij zijn doel. Hij aast op een record aan tal van zeven plakken. RTR meer in zijn buurt om het nu on vindbare beetje extra energie eruit te persen. „Als er iemand op z'n hielen ligt, helpt dat wel", zei coach Jacco Verhaeren. „Want als je er langs wilt, heb je een probleem. Thorpe vindt het ook verschrikkelijk dat Pieter zo'n hoog aanvangstempo heeft. Hij moet er altijd achteraan. Dat was de tactiek van Sydney. Die is goed bevallen." Zelf vond Van den Hoogenband het minder jammer dat er nie mand was om hem op te jagen naar een nog scherper Europees record dan 1.44,89. „Het is han dig als je elkaar kunt opklooien, zoals dat in mooi Nederlands heet, maar niet noodzakelijk. Het was zo ook wel een mooie race. Het stadion explodeerde." Dat had zeker ook te maken met de geprojecteerde tussentijden van het wereldrecord. VDH zat daar tot voorbij 150 meter on der. „Als je er het lijntje van dat record naast legt, lijkt het of ik helemaal instort. Thorpe is een heel andere zwemmer. Hij zwemt een vlak schema. Ik heb als sprinter een andere stijl. Als het echt pijn gaat doen, is het moeilijk je tot de limiet te du wen als je ver voor ligt. De laat ste tien meter werd ik duizelig. Maar dat is het waard." Grote pils Met een kamerbrede smile ont hulde Van den Hoogenband zijn eerstvolgende doelen: een cur- ryworst en een grote pils. De 50 meter laat hem vooralsnog koud. „Die interesseert me geen zier. Ik wilde hier goede tijden zwemmen op 100 en 200 meter. Er valt een last van je af, als dat lukt. Daarvoor investeren spon sors en trainingsstaf in je. Dit is het beste wat ik terug kan doen. Die 50 vrij gaat zondag pas le ven, als ik de finale tenminste haal." Rendement De coach was natuurlijk tevre den met de tijd van Pieter ook omdat die aantoont dat de twee de goede weg naar Athene 2004 zijn ingeslagen. Immers deze prestatie is het rendement van de training van de laatste tijd. Ten opzichte van Sydney is er op de 200 meter een winst van een halve seconde geboekt en, be langrijker nog, het gat met Ian Thorpe is plots een stuk kleiner geworden. En dat is belangrijk met het oog op het WK van vol gend jaar en de Spelen van het jaar daarop. „De race is nu weer helemaal open", sprak Verhaeren dan ook opgelucht die wel toegaf dat hij er af en toe ook wel eens aan ge twijfeld had. „We hebben hier gezien dat Pieter elke keer in staat is de strijd met mensen aan te gaan en in zijn voordeel te be slissen. We weten nu ook weer dat Pieter de strijd met Thorpe aankan. Deze tijd zal niet goed genoeg zijn om de Spelen te winnen, dus zullen we in de aan val moeten. Maar er is hier wel een mooie aanzet gegeven." ANP/GPD door Gerrit Hendriksen BERLIJN - Joris Keizer heeft gisteren bij de EK zwemmen in Berlijn de finale bereikt van de 100 meter vlinderslag. De TU- student, lid van de professionele Philips-ploeg, verbeterde daar voor zijn Nederlandse record van 53,33 met een aanzienlijke marge tot 52,82. Hij werd daarmee vijfde. In de slotfase van zijn halve finale versloeg Keizer opnieuw olym pisch kampioen Lars Frölander. Europees recordhouder Thomas Rupprath (51,81) ging als snel ste naar de eindstrijd: 52,03. Stefan Aartsen haalde die niet. Hij verbeterde zich flink ten op zichte van de series, maar zijn 53,85, iets boven zijn persoon lijk record, was slechts de twaalfde tijd. Keizer was zeer ingenomen met zijn prestatie. Die redt waar schijnlijk zijn zwemcarrière. Hi] vestigde zijn naam immers al in 1998 bij de WK in Perth toen hij als debutant met 53,37 vijfde werd. Twee jaar later haalde hij daar pas vierhon derdste vanaf bij de Olympische Spelen. „Dit is geweldig. Hier heb ik ik vier jaar op gewacht. Eindelijk afgerekend met Perth. Dat mijn toekomst ervan afhing was een eigen keuze. Als ik weer 53,3 had gezwommen, was ik in vier jaar niks opgeschoten. Dan moet je eens ernstig gaan na denken. Zwemmen vreet zoveel energie. Dit is een geweldige be loning. Athene moet nu wel luk ken." Madeion Baans verbeterde in de finale van de 50 meter school slag opnieuw het Nederlandse record. Ze tikte gisteren aan na 32,31 seconden. Daarmee was ze 0,06 sneller dan donderdag in de halve eindstrijd. De zwem ster uit Spijkenisse belandde met haar prestatie net naast het erepodium. Ze werd vierde. De Zweedse Emma Igelström werd Europees kampioene in 31,17. Verrassend Manon van Rooijen benaderde in de halve finale van de 200 me ter vrije slag het Nederlands re cord, dat met 1.59,53 sinds 1982 op naam staat van Annemarie Verstappen, benaderd. De ver rassend sterke Culemborgse tikte aan na 2.00,28. Daarmee werd ze in haar race tweede ach ter de Roemeense Camelia Potec (1.59,45). Van Rooijen ging als vijfde over naar de finale. Klaas Erik Zwering werd uitge schakeld in de halve finales van de 200 meter rugslag. Hij lever de weliswaar een behoorlijk prestatie, 2.00,85, maar dat was toch slechts de tiende tijd. ANP door Hans Vos BERLIJN - Met haar professio nele inslag botste Lisette Plan ken in de achterliggende jaren bij voortduring tegen de muren van Nederlandse zwembaden, als ze er al in mocht om te trai nen. Maar Planken volhardde tegen de stromingen in. Buiten Nederland ging de van oor sprong uit Berkel en Rodenrijs afkomstige schoonspringster op zoek naar erkenning. Op het Europese podium in Ber lijn, na Istanboel (1999) en Hel sinki (2000) haar derde EK-op- treden, dacht zij te scoren. Maar gisteren raakte zij na de tweede sprong in de finale van de 3-me- terplank op handen en voeten het wateroppervlak. „En toen was alle adrenaline eruit." Planken finishte als twaalfde, op de bodem van het door de Russische Yulia Pakhalina aan gevoerde klassement. „Het was geen smak, geen bommetje, geen klap. Waarom het zo mis ging? Een goede vraag. Zenuw achtig was ik niet en de aanloop was goed. Dit was niet te voor zien." De plots kansloze missie bracht Planken in de drie resterende sprongen nog tot een bevredi gend einde in de Berlijnse springbak. Met een drievoudige schroef als haar 'afscheidsca deautje' op de dag van vertrek uit de Duitse hoofdstad. De sco re van 60,03 punten was de op vallende hoofdmoot van het magere eindtotaal (207,84). GPD door Guido van Riet LE AFIELD - Heinz-Harald Frentzen vertrekt per direct bij Arrows. Dat meldde de Formu- le-l-renstal op haar website. De 35-jarige Frentzen was de fi nancieel onzekere situatie bij het Britse team zat. Zijn vertrek maakt mogelijk de weg vrij voor een terugkeer van Jos Verstap pen. Frentzen vroeg teambaas Walk- inshaw om onmiddellijk van zijn contract te worden onthe ven. Hij reed maar twaalf races voor Arrows. De Duitser pakte twee WK-punten, maar ergerde zich de laatste weken kapot aan alle misère rond het team. Zo moest hij enkele weken terug bij de Grand Prix van Frankrijk van zijn teambaas opzettelijk langzaam rijden in de training. Walkinshaw droeg Frentzen op zich niet te kwalificeren, omdat dat hem in zijn onderhandelin gen met de vele schuldeisers niet goed zou uitkomen. Arrows heeft naar verluidt een schuld van 100 miljoen euro. Frentzen zei vorige week dat hij kan terugkeren naar Jordanhet team dat hem afgelopen seizoen nog ontsloeg. Ook Sauber heeft interesse. Wie hem over tweeënhalve week in de Arrows vervangt tijdens de Grote Prijs van Hongarije, is nog niet bekend. Walkinshaw polste onlangs Jos Verstappen om weer te gaan racen, maar de Nederlander heeft dat aanbod vooralsnog afgeslagen. Hij wil eerst geld zien van de Schot, die hem vlak voor het seizoen ont sloeg. Verstappen heeft een rechts zaak lopen tegen Arrows. Hij claimt miljoenen euro's. Walk inshaw wil van de zaak af en stelde de 30-jarige Limburgse coureur daarom een rentree voor. Volgens Verstappens ma nager Huub Rothengatter vormt een terugkeer in de oranje bolide echter maar een onder deel van de gehele oplossing. „Het is complexer dan 'Jos ga jij maar effe rijden en dan zijn we overal van af. Er zitten allerlei haken en ogen aan op financi eel, commercieel, juridisch en sportief gebied." Arrows wordt mogelijk ver kocht. Drankengigant Red Buil, dat Enrique Bernoldi (de andere coureur bij het team) sponsort, is de voornaamste kandidaat koper. Als nieuwe teambaas wordt de naam van Craig Pol lock genoemd, die eerder bij BAR in dienst was. Een overna me zou de deur voor Verstappen kunnen openzetten. Rothengat ter erkent dat hij in gesprek blijft met Arrows en de ontwik kelingen met interesse volgt. Ook Minardi heeft Verstappen gevraagd hoe hij het zou vinden om de zwak presterende Alex Yoong te vervangen. Rothengatter denkt dat er snel een rentree van Verstappen te verwachten is. „Het zou me zeer teleurstellen en verbazen als Jos dit seizoen niet meer zou rij den." ANP BERLIJN - De eindresultaten van het kunstrijden bij de Olympische Winterspelen in Salt Lake City worden mogelijk geannuleerd. Hoofd discipli naire zaken van het Internatio naal Olympisch Comité Thomas Bach opperde deze mogelijk heid naar aanleiding van de ma nipulatie van enkele uitslagen. Federale aanklagers in New York hebben de geboren Oez beek Alimzhan Tokhtakhounov (53) aangeklaagd voor pogingen tot manipulatie van twee wed- strijdonderdelen tijdens de Spelen. De man is donderdag in zijn huis in Italië aangehouden. De Amerikaanse justitie vroeg inmiddels om zijn uitlevering om hem in New York te berech ten. Bach heeft de FBI om informa tie over het onderzoek ge vraagd. „Het voortbestaan van de sport is in het geding", meent hijVolgens hem moet alles wor den gedaan om de georganiseer de misdaad buiten de sport te houden. „Dat kan de sport niet alleen. De politiek moet ook hel pen." IOC-voorzitter Rogge zei eerder al dat hij 'vol afschuw' was over de zaak. De voorzitter van het Russisch olympisch comité noemde de arrestatie van Tokhtakhounov echter 'idioot'. RTR Victor Sikora, maker van het eerste Ajax-doelpunt, duelleert met doelman Fabien Barthez van Manchester United. foto Toussaint Kluiters/ANP door André Hoogeboom AMSTERDAM - Sir Alex Ferguson ver wachtte dat zelfs een vriendschappelijke wedstrijd tussen ploegen als Ajax en Manchester United een eigen dynamiek zou krijgen. Gisteravond gebeurde dat ook. Ajax wilde zich voor eigen publiek waarmaken bij het eerste serieuze optre den en topclub Manchester United kon het zich eigenlijk geen internationaal ge zichtsverlies permitteren. Dat gebeurde wel. Ajax won na een aantrekkelijk duel, met 2-1. Ajax startte met een samenstelling zoals Koeman graag ziet. Drie spitsen, maar op merkelijk genoeg had de trainer van Ajax gekozen voor Zlatan Ibrahimovic in de punt van de aanval, in plaats van Ahmed Hossam, zijn vaste keuze van vorig sei zoen De spits die hem in de vorige compe titie van alle zorgen bevrijdde en de pro ductie overnam van de geblesseerde Van der Vaart. Hossam had tegen Celtic al samen met Ibrahimovic gespeeld, maar een dergelij ke strategie zou tegen Manchester United gelijk staan aan zelfmoord. Derhalve speelde Ajax weer in de conventionele huisstijl, drie middenvelders, drie spit sen. Met Sikora als debutant. De linker spits, die na veel omhaal uiteindelijk bij Vitesse werd weggehaald, voelde zich gis teravond al helemaal thuis in de Arena, en had geen enkele last van drempelvrees. Ajax legde Manchester United het tempo van de wedstrijd op en dat was opvallend, omdat de Amsterdammers op het mid denveld een numeriek ondertal hadden. United speelde ook de huisstijl, met twee spitsen, Van Nistelrooy en Forlan. Het initiatief lag bij Ajax, omdat het ver wachtingspatroon in en om de club een stuk hoger ligt dan voorgaande jaren. De titel en het winnen van de beker hebben het Amsterdamse zelfbewustzijn goed ge daan. Ajax speelde brutaal tegen de En gelse topclub, durfde de acties te maken, met Sikora en Van der Meijde en Van der Vaart, weer terug zijn vertrouwde stek achter de spits, voorop. De eerste echte kans werd dan ook alleen door het lot ge keerd. Van der Vaart, vrijgespeeld na een vlekkeloze aanval door Van der Meijde en Ibrahimovic, kopte keihard tegen de lat. De actie schudde Manchester wel wakker, maar niet genoeg. Want even later scoorde Ajax. Uitgerekend via debutant Sikora. Ook daar ging een opmerkelijk moment aan vooraf. De vrije trap, aan de linker kant van het strafschopgebied, werd ge nomen door Galasek en niet door Van der Vaart. Het schot van de Tsjech ketste af, Sikora tikte alsnog in. Van Nistelrooy, hij bewaart nog warme herinneringen aan de Arena dankzij zijn hattrick in 1999, bleek enkele minuten la ter nog scherpte te missen. De Nederlan der, vorig jaar in Engeland met 36 goals topschutter, stuitte op Stekelenburg. Het Amsterdam-Toernooi blijft echter slechts een prestigieuze opmaat voor be langrijkere zaken. Beide ploegen begon nen na rust te slijpen aan het systeem met een handvol wissels van zowel Ferguson als Koeman. Routinier Aron Winter, Koeman haalde hem uit respect voor zijn carrière terug in de A-selectie, kreeg weer speelminuten. Hossam (Mido) kwam naast Ibrahimovic in de spits te staan. Alle wissels kwamen het spel niet ten goe de, maar er kwamen wel meer openingen. Ibrahimovic - vorig jaar speelde hij ook opvallend tijdens dit toernooi - en Scholes profiteerden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 60