Opwarming aarde zet door Wantrouwen rond rapport over fout VS in Afghanistan PZC Israël trekt Nabloes binnen Argentijn prefereert oude sok boven bank Brits echtpaar moet brommen voor snoeien heg Turkije schaft doodstraf af Fraude airmiles Paus weer thuis Nieuw hoogterecord temperatuur Noordelijk Halfrond Familiereünie nakomelingen Leo Tolstoj Britse 'vampier' krijgt twaalf jaar Boeddhisten bezorgd over priester Hongersnood dreigt in Ethiopië Celstraf oppositieleider Kazachstan Zoon president Kim voor rechter Ouders chauffeur Diana willen eerherstel zoon Vorst hongerend Swaziland krijgt een nieuw vliegtuig LONDEN - Een Brits echtpaar zit sinds gisteren in de gevange nis wegens het knippen van de heg die hun erf van dat van de buren scheidt. De 57-jarige Malcolm Girling en zijn 54-jari- ge echtgenote hadden een uit drukkelijk gerechtelijk bevel gekregen de heg niet te snoeien, maar ze deden dat toch. j Donderdag veroordeelde de rechter hen ieder tot 28 dagen cel- De kinderen van het echt- paar reageerden geschokt op het vonnis. ,,Mijn moeder heeft zelfs nog nooit een parkeerbon I gehad. Nu zitten ze in de gevan genis." De buren, John en Lynda Wil liams, hadden om het gerechte lijk bevel gevraagd nadat Mal- 'colm Girling had laten weten dat hij de heg wilde snoeien. De beide echtparen stonden op slechte voet met elkaar. De poli- 1 tie heeft herhaaldelijk een einde i moeten maken aan ruzies. De heg was slechts één van de pijn- lpunten. Volgens John Williams was geen 1 sprake van beschaafd snoeien van een heg, maar gingen de 1 Girlings de heg met kettingza gen en graafmachines te lijf. Burenruzies over oprukkend gebladerte komen in Groot- Brittannië geregeld voor. Er be staat zelfs een organisatie, Hed- geline, die mensen bijstaat die last hebben van de coniferen van de buren. A P ANKARA - Het Turks parle ment heeft gisteren ingestemd met het afschaffen van de dood straf in vredestijd. Van de 419 aanwezige parlementsleden schaarden zich 256 achter het voorstel, 162 stemden tegen en er was één onthouding. Het parlement telt 550 zetels. De doodstraf is een belangrijk obstakel voor de toetreding van Turkije tot de Europese Unie. Het voorstel, dat de leider van de Koerdische afscheidingsbe weging PKK Öcalan van het schavot zou kunnen redden, was het meest omstreden artikel in de reeks hei-vormingsvoor- stellen waarover in het parle ment werd gesproken. AFP BERLIJN - Fractieleider Rezzo Schlauch van de Groenen in de Bondsdag heeft toegeven dat hij met dienstreizen gespaarde air miles voor een privévlucht heeft gebruikt. DPA/AFP door Bob Kroon GENEVE - Ondanks ontken ningen van het hoofdkwartier in New York zijn er sterke aan wijzingen dat de vertegenwoor diger van de Verenigde Naties in Afghanistan onder druk van Washington het VN-rapport over hetAmerikaanse bombar dement op een Afghaanse dorpsbruiloft geheim houdt. Bij deze luchtaanval, die volgens Amerikaanse bevelhebbers een reactie was op 'vijandelijk af- weervuur', kwamen zeker 48 mensen om. Volgens de bevindingen van een VN-missie die op 1 juli het ge troffen dorp in de provincie Uruzgan bereikte, hadden eer- MBABANE - Naar schatting 230.000 van zijn onderdanen worden door de hongerdood bedreigd, maar koning Ms wati III van Swaziland krijgt een nieuw vliegtuig. Kosten: 250 miljoen euro, vijf keer het jaarlijkse begrotingste kort. Kritiek op de koning is nor maal gesproken ongehoord in het parlement, maar nu eist de volksvertegenwoordi ging het aftreden van de pre mier, die de aanschaf op ei gen houtje heeft geregeld en daarmee een nationaal schandaal heeft veroorzaakt. ,,Als ik het voor het zeggen had, dan werden alle minis ters, inclusief de premier, voor het gerecht gesleept", door Lieneke van de Steen LONDEN - De gemiddelde tem peratuur op het Noordelijk Halfrond heeft de eerste helft van dit jaar een record bereikt. Het werd ruim een graad war mer dan de gemiddelde tempe ratuur in de afgelopen 143 jaar. Dat meldt het persbureau Kyo- do gisteren op basis van een be richt van het Britse Met Office. In de gemiddelde temperatuur zijn de gegevens verwerkt van zowel het land als de zee. De me teorologische dienst kan daar- der gearriveerde Amerikaanse militairen op de plaats des on- heils bomscherven en kogels op geruimd, bloedsporen uitgewist en 'de mensenrechten geschon den' door een aantal vrouwelij ke dorpelingen in de boeien te slaan. Een deel van dit rapport lekte begin vorige week uit in de Lon- dense krant The Times. Volgens de VN-missie in Kaboel gaf dit 'een verwrongen en onvolledig beeld', dat zou worden rechtge zet door spoedige publicatie van het officiële rapport. In plaats daarvan gaf VN-vertegenwoor- diger Lakhdar Bra him i het ge wraakte rapport af aan de Ame rikaanse regering en de Afghaanse regeringsleider Karzai, ten behoeve van hun zei parlementariër Nntut- huko Diamini. De koning van Swaziland is een van de laatste absolute monarchen van Afrika. Volgens de premier was de aanschaf van het vliegtuig absoluut noodzakelijk, om dat de koning buitenlandse investeringen en ontwikke lingsgeld moet binnenhalen Het toestel wordt geleverd zodra Swaziland een tweede aanbetaling van vijf miljoen euro doet. Swaziland heeft net als heel zuidelijk Afrika te maken met een voedselcrisis. Bo vendien heeft het een van de hoogste hiv-besmettingsper- centages ter wereld. De le vensverwachting bedraagt veertig jaar. AP om geen exacte cijfers geven. Over de hele wereld gezien kwam het eerste halfjaar van 2002 op de tweede plaats na de gemiddelde temperatuur van 1998, die was opgedreven door het natuurverschijnsel El Niho. Waarschijnlijk komt de gemid delde temperatuur op de hele aardbol boven die van vorig jaar uit, zo verwacht het Met Office. Mogelijk wordt ook het record van 1998 verbroken. De cijfers gelden ook voor Ne derland, zo vertellen weerkun dige H. Geurts en klimatoloog A. Klein Tank van het KNMI in 'gezamenlijke onderzoek'. Was hington en Kaboel moeten nu beslissen of en wanneer opening van zaken wordt gegeven. Of dat gebeurt staat nog te bezien. Twijfel In New York hield Fred Eek- hard, woordvoerder van VN- chef Kofi Annan, vol dat Brahi- mi zich niet de mond had laten snoeren door de Amerikaanse regering. ,,Ik heb daarvoor geen enkele aanwijzing", zei Eek- hard. Maar in het Europese VN- hoofdkwartier in Genève wordt dit sterk betwijfeld. Op de vraag of één lidstaat de Verenigde Na ties zomaar het zwijgen kan op leggen, verwees woordvoerster Marie Heuzé naar de verklaring van haar baas Eckhard in New York. Heuzé wees er op dat de VN mis sie die op 1 juli vanuit Kandahar het getroffen dorp had bezocht, alleen uit hulpverleners be stond, die niet bevoegd waren 'als bijproduct van hun humani taire taak' politieke gevolgtrek kingen temaken. Aangezien de Algerijnse diplo maat Brahimi, de vader van de politieke wederopbouw van Af ghanistan, hoog staat aange schreven om zijn beleid van po litieke openheid, is het volgens VN-ingewijden moeilijk aan te nemen dat hij op eigen houtje weigerde de zaak uit de doeken te doen. GPD ROME - Na een reis van elf da gen langs Canada, Guatemala en Mexico is paus Johannes Paulus II gisteren teruggekeerd in Rome. De 82-jarige kerkvorst is meteen naar zijn zomerver blijf in Castel Gandolfo ge bracht, om uit te rusten. AP De Bilt. In Nederland werd het de eerste zes maanden van dit jaar ook ruim een graad war mer, aldus Klein Tank. Vijfde plaats De gemiddelde jaartempera tuur in ons land lag in de periode 1971-2000 op 9,8 graden Celsi us. Als het weerbeeld van het eerste halfjaar doorzet, dan ko men we voor het hele jaar op 11 graden uit. Het vorige record stamt uit 2000 toen de gemid delde temperatuur op 10,9 gra den lag. Zelfs als de tempera tuur in de tweede helft van het van onze redactie buitenland NABLOES - Het Israëlische le ger is gisteren een grootscheep se operatie begonnen op de Wes telijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Daarbij werden ze ker vijf Palestijnen gedood. De operatie is een wraakactie voor de aanslag op de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem, waarbij woensdag zeven doden vielen, onder wie vijf Amerika nen. Het Israëlische leger zegt dat het bezig is met een operatie om het 'terreurnetwerk' met wortel en tak uit te roeien. Troepen trokken met tanks en pantser voertuigen de stad Nabloes bin nen Het leger vernielde hier en in de stad Toelkarem twee wo ningen van Palestijnen die vorig jaar bij zelfmoordaanslagen om het leven kwamen. Zij waren lid van de Hamas-beweging en de Islamitische Jihad. Een van hen werd vorig jaar gedood bij een zelfmoordactie in Netanya waardoor drie mensen omkwa- jaar geen extremen vertoont, is 2002 een heel warm jaar. Het ge middelde komt dan op 10,6, en bezet daarmee de vijfde plaats over een eeuw gezien, zegt Klein Tank. In heel Europa was het aantal pieken in temperatuur door het hele jaar heen de afgelopen ja ren veel groter dan daarvoor, zo blijkt uit onderzoek over de pe riode 1946-2001. Het aantal da gen dat het in Europa veel war mer werd dan normaal, is flink toegenomen. Er is een duidelij ke trend van meer warme pie ken dan vijftig jaar geleden. ssk. men. De ander werd gedood toen hij in Jeruzalem een bus aanviel, waarbij twee Israëliërs omkwamen. In de binnenstad van Nabloes werden gisteren twee Palestij nen in vuurgevechten gedood. In het dorp Salem werd Hamas- activist Amjad Jabur doodge schoten. Volgens een buurman had de 28-jarige Jabur zich al overgegeven toen hij door de Is raëli's van twee meter afstand werd doodgeschoten. Maar het leger zei dat de man werd neer geschoten toen hij vluchtte. Het Israëlische leger viel ook in de Gazastrook opnieuw Pales tijnse woongebieden binnen. In de plaats Rafah werd een 20-ja- rigePalestijngedood.een 14-ja- rige jongen raakte gewond Donderdagavond werd hier al een Palestijns meisje gedood. Het Israëlische leger heeft don derdagavond de uitwijzing be volen van twee familieleden van Palestijnse aanslagplegers. Ze worden verbannen van de Wes telijke Jordaanoever naar de Gazastrook. Het gaat om twee De gemiddeldenrecords van de eerste zes maanden van dit jaar, vormen een bewijs voor de we reldwijde opwarming. Constant Sinds 1975/1976 is de tempera tuur op aarde gestegen, daar voor waren de gemiddelden veel constanter, aldus Klein Tank. Internationale wetenschappers zien de mens als voornaamste veroorzaker, het KNMI houdt op een fifty-fifty verhouding tussen de mens en de schomme lingen in het klimaat zoals die er altijd al zijn geweest. ANP broers van militante Palestijnen die vorige maand betrokken waren bij bloedige aanslagen op onder meer een bus. AFP/RTR Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. AL MEER DAN 25 JAAR GLANSRIJK IN SCHOONMAAKWERK 0118 - 417 500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 van onze redactie buitenland LONDEN - De ouders van Hen ri Paul, de chauffeur van de auto waarin de Britse prinses Diana in de zomer van 1997 in Parijs verongelukte, willen dat de naam van hun daarbij eveens omgekomen zoon wordt gezui verd. Volgens de ouders conclu deerden onderzoekers van het ongeluk ten onrechte dal Paul dronken achter het stuur zat en te snel reed. De ouders maakten dat gisteren bekend. Het echtpaar Paul zegt zeker te weten dat zoon Henri niet had gedronken en vermoeden dat het onderzochte bloed niet van hem was. De Pauls verlangen van de Franse regering dat zij het bloedmonster waarin de al cohol is aangetroffen over draagt, zodat het DN A-prof iel kan worden vastgesteld. Vol gens de moeder van de chauf- door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - De Argen tijnse economie betaalt een ho ge prijs voor het gebrek aan ver trouwen in het bankwezen. Uit onderzoek van het Argentijnse Bureau voor de Statistiek (In- dec) blijkt dat de Argentijnen thuis 'onder het matras' 28 mil jard dollar bewaren. Dat is drie keer zoveel als de centrale bank in kas heeft en komt overeen met eenvijfde van de totale buitenlandse schuld van het Zuid-Amerikaanse land. Het Indec wijst erop dat het wantrouwen van de Argentijn jegens banken altijd groot is ge weest, maar dat veel mensen hun spaartegoeden zijn gaan opnemen toen eind vorig jaar de (partiële) bevriezing van bank saldo's in de lucht hing. Deze maatregel heeft de vorige rege ring in december doorgevoerd om de banken voor een faillisse ment te behoeden. Ook wijst het Indec erop dat Argentijnen veel geld in 'de oude sok' bewaren om de fiscus te omzeilen. De graadmeter voor de enorme groei van de hoeveelheid opge pot geld is de stijging met 30 procent in de verkoop van klui zen. Dit ondanks de hardnekki- feur werden er op de dag dat het lichaam van Henri Paul op de snijtafel lag dertig autopsies verricht in hetParijse mortuari um. ,,Je kunt je voorstellen dat er sprake is van een verwisse ling", zei Gisele Paul. Ook de vader van Diana's vriend Dodi Al Fayed, de schatrijke Egyptenaar Mohammed Al Fa ved, zegt al langer dat het on geluk dat Diana, Dodi en de chauffeur het leven kostte niet alleen te wijten was aan het rij gedrag van Henri Paul. Complot Hij stelt dat de fatale crash het gevolg was van een moordcom plot door mensen die het niet op prijs stelden dat zijn zoon een verhouding had met de prinses. De ouders van Paul zeggen hun rechtszaak te betalen met giften van vrienden. Al Fayed is niet bij de zaak betrokken, bena drukten ze. AP ge recessie. Kenners stellen dat Argentijnen het risico om thuis overvallen te worden verkiezen boven het in bewaring geven van hun spaarcenten aan een bank. Het zal volgens hen jaren duren om deze vertrouwens breuk te herstellen. Buitenland Het Indec maakte voorts in haar onderzoeksrapport bekend dat Argentijnen 29 miljard dollar op buitenlandse bankrekenin gen hebben staan naast de 22 miljard die over de grens belegd zijn in onder meer huizen en aandelen. De kapitaalvlucht gaat nog steeds door, omdat duizenden mensen met een ge rechtelijk dwangbevel toegang hebben tot hun bevroren tegoe den. Via dit lek sijpelde in juli opnieuw 1,2 miljard dollar weg naar overwegend buitenlandse bankrekeningen. De regering waarschuwt dat als dit aan houdt over enkele maanden het overgrote deel van de banken in Argentinië over de kop gaat. Sinds de economische crisis in december vorig jaar in alle he vigheid om zich heen greep heb ben 350.000 mensen hun baan verloren. Een kwart van de Ar gentijnen zit zonder werk. Ar gentinië kent geen werkeloos heidsuitkeringen. GPD zaterdag 3 augustus 2002 JASNAJA POLJANA - Afstammelingen van de be roemde Russische schrijver Leo Tolstoj poseren voor een familiekiekje tijdens een grote reünie. Zeker negen tig nakomelingen kwamen gisteren bijeen op het land goed Jasnaja Poljana van hun voorvader, 200 kilometer ten zuiden van Moskou. Daar werd gevierd dat Tolstoj 140 jaar geleden trouwde met Sofia en precies nog eens tien jaar eerder zijn eerste verhaal werd gepubliceerd, Kindertijd. De familie Tolstoj telt vandaag de dag zeker driehon derd leden, verspreid over Rusland, de Verenigde Staten en Europa. De reünie werd ook bijgewoond door de 87-jarige Ta- tiana Paus uit Zweden, een van de laatste nog levende kleinkinderen van de auteur. Leo Tolstoj wordt beschouwd als een van de belangwek kendste personen uit de Russische literatuurgeschiede nis. Hij leefde van 1828 tot 1910 en is vooral bekend ge worden door zijn romans Anna Karenina en Oorlog en Vrede. foto Misha Japaridze/AP LONDEN - Een 17-jarige Britse student moet zijn obsessie met vampiers bekopen met twaalf jaar cel. Een rechter achtte hem gisteren schuldig aan de moord op zijn 90-jarige plaats- genote Mabel Leyshon. Mathew Hardman vermoordde de vrouw in november vorig jaar, toen zij televisie zat te kijken in haar huis in het plaatsje Llanfairpwllgwyngyl in het noorden van Wales. Hardman bracht Leyshon 22 messteken toe, daarna rukte hij haar hart uit en dronk het bloed van de vrouw. De openbare aanklager zei tijdens de zitting dat de tiener meende dat hij door zijn daad onsterfelijk zou worden. Getuigen vertelden over een incident, enkele maanden voor de moord. Hardman betichtte toen een 16-jarige Duitse ervan een vampier te zijn. De student vroeg haar hem in de nek te bijten, zodat hij ook vampier zou worden. RTR/AFP/ANP HANOI - De verboden Verenigde Boeddhistische Kerk van Vietnam (VBKV) heeft gisteren haar bezorgdheid geuit over de verdwijning van een van haar priesters. Thich Tri Luc (48) vluchtte volgens de VBKV in april naar Cambodja om te ont komen aan vervolgingen in Vietnam. Ruim een week geleden liet hij voor het laatst van zich horen. Het Internationale Boeddhistische Informatie Bureau (IBIB) in Parijs vreest dat de Vietnamese geheime dienst Luc in Cam bodja hebben opgepakt. Volgens het bureau gaat deze dienst soms zelfs over tot het doden van vluchtelingen. AFP ROME - De voedselorganisatie WFP van de Verenigde Naties in Rome heeft gisteren gewaarschuwd voor dreigende voed seltekorten in Ethiopië. Als gevolg van extreme droogte dreigt de oogst te mislukken en zijn veel dieren van honger en dorst omgekomen. Het afgelopen jaar heeft het niet of nauwelijks geregend. Vol gens de WFP hebben twee miljoen Ethiopiërs voedselhulp no dig voor de rest van dit jaar. Als regen uitblijft, komen daar binnenkort nog eens twee miljoen mensen bij, aldus de orga nisatie. RTR ALMA ATA - De rechtbank in de stad Alma Ata in Kazachs tan heeft gisteren oppositieleider Zjakiyanov, een felle criti cus van de autoritaire president Nazarbajev, tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld Hij zou als gouverneur van de regio Pavlodar zijn ambt hebben misbruikt. Zjakiyanov richtte in november de beweging Democratische Keuze van Kazachstan op, die ijvert voor meer democratie en gelij ke kansen in het bedrij fsleven voor iedere inwoner van de vroegere Sovjetrepubliek. RTR SEOUL - Een van corruptie beschuldigde zoon van de Zuid- Koreaanse president Kim Dae-jung is gisteren geboeid aan gekomen bij het gerechtsgebouw van Seoul. De 53-jarige Kim Hong-up, de op een na oudste zoon van Kim. staat terecht op verdenking van belastingontduiking en het aannemen van steekpenningen. Gisteren was de eerste dag van zijn proces. De jongste zoon van de president, de 39-jarige Kim Hong-gul, verscheen een maand geleden al voor de rechter. Tegen hem zijn dezelfde aanklachten ingediend.AP Een Palestijn schreeuwt het uit als Israëlische militairen hem boeien tijdens een actie gisteren in Na bloes. foto Jaafar Ashtiyeh/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5