Kop is eraf voor nieuw college De Wok was ooit diepblauw De brandweer komt eigenlijk altijd te laat PZC Voor een zorgzame begeleiding Dorpsraad Scharendijke deelt geld uit Tien auto's beschadigd Zoeken naar sporen van vliedberg Goes "uru DE BEVELANDEN 1 V k M door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een vrachtauto blokkeert de doorgang op de Dam in Mid delburg. De ladderwagen van de brandweer zit muur vast. Achteruit draaien en een omweg nemen is de enige oplossing. Een klein rondje door de stad maakt duidelijk dat overige weggebruikers de hulpverlenende diensten vaak dwars zitten. Donderdagmiddag raakte een brandweerwagen die op weg was naar een ongeluk zelf betrokken bij een aanrij ding. Een automobilist pro beerde uit te wijken voor de wagen, maar dat mislukte. Hij raakte een spiegel kwijt. Brandweer, ambulance en politie mogen alleen de sire ne en de zwaailichten aan zetten als het dringend is. En dan zijn ze nog gebonden aan regels. Chauffeurs mogen an dere weggebruikers niet in gevaar brengen. „We hebben niet automatisch voorrang", vertelt Dolph te Paske, hoofd technische dienst van de stadsgewestelijke brand weer. „Op de Nieuwe Vlis- singseweg mag je tachtig, maar je moet niet met tachtig kilometer door rood rijden. Je moet de mogelijkheid heb ben om uit te wijken." De chauffeurs zijn zich bewust van hun verantwoordelijk heid. „In feite ben je altijd schuldig bij een aanrijding", zegt brandweerchauffeur Wouter Rijkse. Chauffeurs die betrokken raken bij een ongeluk, moeten zich ook persoonlijk bij de rechtbank verantwoorden. In een tankautospuit zit tweeduizend liter water. Uit wijken of snel remmen is met die wagens niet eenvoudig, vertelt brandweerchauffeur Fred Toonen. „Je moet het je voorstellen alsof je hard door het verkeer rijdt met een vrachtwagen." Met de lad derwagen is het vaak wur men door de kleine straatjes in de binnenstad. Auto's blokkeren de doorgang, paaltjes met speciale sleutels staan in de weg. De stadsgewestelijke brand weer rukt per j aar zes- tot ze venhonderd keer uit. In de afgelopen drie jaar is twee keer schade ontstaan bij spoedklussen. „Zonder let sel", zegt Toonen trots. Weggebruikers kunnen raar reageren op sirenes.„De één gaat heel hard rijden, de an der trapt op zijn rem. Er zijn er ook die keihard de berm inrijden en dan zelf schade hebben", zegt Rijkse Collega Toonen: „Mensen hebben vaak het gevoel dat ze opge jaagd worden. Maar een goe de brandweerchauffeur houdt afstand, om mensen de gelegenheid te geven uit te wijken." Duitsers, die kunnen het wel. Die wijken gedisciplineerd uit, de auto's op de ene weg helft naar rechts, de auto's op de andere naar links. „Je ziet dat ze anticiperen", zegt Too nen. Oortelefoon Sommigen horen of zien niets en blijven stug naar het rode stoplicht kijken, terwijl er een gillende brandweer wagen achter hen staat. Vaak hebben ze de radio hard aan, of hebben ze een oortelefoon in. Rijkse: „We hebben een keer een oud vrouwtje gehad die voor het stoplicht stond. Die mevrouw ging niet opzij. Pas toen de bevelvoerder uit stapte en op het raam tikte, zette ze haar auto aan de kant."Die vertraging kost de hulpdiensten tijd. „En eigen lijk komen we altijd al te laat", zegt Te Paske. „Als de brand al begonnen is." zaterdag 3 augustus 2002 SCHARENDIJKE - De Dorps raad Scharendijke had uit het jaarlijks budget voor dorpsacti viteiten nog wat geld over. In overleg met de bevolking heeft het bestuur besloten wat extra subsidie toe te kennen aan Sportvereniging ZSC afdeling toneel. De sportvereniging krijgt 250 euro voor de aanschaf van toneelattributen. De dorpsraad meent dat de to neelmiddag voor de ouderen in het dorp een belangrijke bijdra ge levert aan de leefbaarheid. De sportafdeling van ZSC kan bovendien rekenen op een dou ceurtje van 300 euro omdat de dorpsraad het toejuicht dat de sportvereniging de jeugd acti veert deel te nemen aan diverse activiteiten op het dorp. Verder kan de sportvereniging ook nog 300 euro tegemoet zien voor de viering van het 40-jarig jubile um. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, afdeling Scharendijke krijgt een extra bijdrage van 120 euro voor de aanschaf van een nieuwe bingo molen. Als motivatie geldt dat deze bingomolen ook voor an dere verenigingen beschikbaar wordt gesteld. Het Oranjecomité Scharendijke mag rekenen op een extra bij drage van 200 euro als waarde ring voor het feit dat in het oran jefeest ook de kernen Eikerzee, Looperskapelle en Brijdoipe worden betrokken. De Vereniging voor Ouderen heeft 200 euro toegezegd gekre gen en ook de werkgroep Her denking Watersnoodramp 1953-2003 kan rekenen op fi nanciële steun van de dorps raad. De hoogte van het bedrag hangt af van de aanvraag die nog moet worden ingediend. GOES - In Goes zijn in de nacht van donderdag op vrijdag tien auto's vernield. Tien mensen hebben inmiddels aangifte ge daan. Het gaat om onder meer bekrassing, lek gestoken ban den en afgetrapte buitenspie gels. Er is gegolfd. Openingen op kinderboerderijen en museumhavens zijn bijge woond. Een stage op het sluiswachterskantoor van Bruinisse staat op het curri culum vitae. De nieuwe bestuurders zijn warmge- draaid. Al worden bestuur lijk kleine doch kordate stapjes gezet, hoofdzakelijk wordt er nog op de winkel gepast. Vooralsnog zijn het de raadsleden die kleur ge ven aan het nieuwe politieke landschap van Schouwen- Duiveland. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Honderd dagen. Informeel het tijdsbestek dat een nieuw bestuur de tijd krijgt zich te nestelen op het pluche. Dossiers doorspitten en kennis maken met het veld, heet dat wel in jargon. Die periode geldt ook vaak als eerste graadmeter: hoe manifesteren de nieuwe be stuurders zich en wat kunnen we verwachten. Het kwartet van WD, PvdA, CDA en Alert dat formateur Ad Verseput dit voorjaar op tafel legde, bereikt deze week dat virtuele mijlpaal tje. De proeve van kennismaken is met verve doorstaan: de nieuwe stuurlui laten zich veelvuldig zien. Joost van Felius neemt de nieuwe midgetgolfbaan in Zie- rikzee in gebruik, terwijl Aad van der Wouden op een regen achtige woensdagmiddag staat te verpieteren bij de openingen van de kinderboerderij en een speeltuin. Lenny Geluk-Poort- vliet blikt ondertussen met ver rekijker op het sluiswachters huis naar de toekomst: onder haar regime moet het Bruse sluiscomplex uitgerust worden met een tweede brug. Staand aan het gemeentelijk roer wordt het schip daarnaast vooral op koers gehouden. Ter wijl haar voorganger zich in het strandzand laat ploffen, is Ge luk, die de impopulaire porte feuille ruimtelijke ordening in haar maag kreeg gesplitst, dap per aan het puin ruimen. Twee kamers verderop ontfermt Van der Wouden zich over het pilot- Wethouder Lenny Geluk blikt tijdens haar stage op het sluiswachtershuis in Bruinisse alvast vooruit. project van het dorpshuis in Kerkwerve. Hij loopt alvast warm voor discussies over een toekomstig Brogum en een nieuw theater. In de warming up heeft de nieu we club ook de eerste tegenval ler mogen incasseren: Ecoscope. Even leek dit gemeentelijk zor genkindje samen met het IVN de problemen te boven te komen. Het had een mooi, eerste wapen feit kunnen worden, ware het niet dat het verstandshuwelijk op het laatste moment afketste. Ger van de Velde-de Wilde is bitter teleurgesteld en verbol gen. Gedecideerd genoeg om de gemeentelijke reinigingsdienst niet in commerciële hand te leg gen en een alternatief voor de woontorens van Noorderpolder nog eens rustig te bestuderen, lukt het maar niet dit dossier te sluiten. De ervaren bestuurster lijkt er wel in korte tijd in ge slaagd on speaking terms te ko men met de strandpaviljoen houders. Horeca-voorman Kees Dogger liet zich pas nog ontvallen dat analyse Schouwen-Duiveland ondanks de frisse wind politiek gezien rustig voortkabbelt. Maar er ge beurt wel degelijk wat. Onder de vlag van het dualisme is het vooral de gemeenteraad die van zich laat horen. Wat dat betreft hebben de nieuwe volksverte genwoordigers er geen gras over laten groeien. Want had Kees Veerhoek als sluitstuk op zijn carrière de waterpartij van Noorderpolder willen afbou wen, de afzwaaiend bestuurder hield geen rekening met de da dendrang van de nieuwe raads leden. Haal dat maar van de agenda, opperde Leefbaar Schouwen-Duiveland kordaat. Wethouders zullen moeten zwe ten, noemde burgemeester Jack Asselbergs dat al eens. En dat bleek nog maar het begin van het spervuur. Initiatief voorstellen en schriftelijke vra gen van de nieuwe partij ploffen met regelmaat op de mat van het gemeentehuis. Er wordt ophel dering gevraagd. Of het nu gaat over de medische zorg op Schouwen-Duiveland, Ecosco pe of de exploitatiecijfers van de loswal in Bruinisse. In deze marsroute hebben de Leefbaren een enthousiaste partner gevon den in het CDA. Want al hebben de christen-democraten zitting in het college, dat heeft ze tot nu foto Dirk-Jan Gjeltema toe er niet van weerhouden het bestuursbolwerk te bestoken met post. De veiligheid in de Schouwen-Duivelandse hore ca, de stand van zaken rond het Krekenproject, een initiatief voorstel voor een onderzoek naar de huisvesting van basis scholen. Het college moet extra ruimte agenderen om deze post binnen de termijnen van repliek te dienen. De eerste honderd dagen zitten er op. Op de vierde verdieping van het gemeentehuis worden geen paradepaardjes of wilde plannen geboren. Maar dat is ook niet beloofd. Soberheid is het motto: eerst afmaken wat er nog ligt. Dan pas nieuwe din gen. De raadsleden krijgen alle kans leven in de brouwerij te brengen. Een degelijke doch aantrekkelijke graadmeter. De kop is er af. door Betty Blikman-Ruiterkamp Het is iets nieuws op oude bodem: tegenwoordig kunnen de bezoekers wokken in De Blauwe Keet. Niet dat het etablissement aan de Rijksweg N59 nabij Ooster- land deze naam nog draagt. Enige jaren geleden werd het restaurant na verkoop omge doopt in De Poort van Zeeland. Nu is er weer een nieuwe eige naar en die prefereert de naam De Wok van Zeeland. Maar de volksmond neemt naamswijzi gingen nu eenmaal niet zo snel over. Het pand wordt nog steeds hardnekkig De Blauwe Keet genoemd. Deze naam staat in het geheugen gegrift van de mensen uit de streek. Waar schijnlijk vanwege zijn oude oorsprong, maar ook omdat het zo'n bijzondere klank heeft. Bij het woord keet wordt al gauw gedacht aan een on ooglijk gebouw, maar de ge schiedenis leert dat dit woord vroeger anders werd gebruikt. 'Heerenkeet' bijvoorbeeld, een naam die gelukkig wel ge handhaafd bleef, was de ver blijfplaats van de heren heem raden om te vergaderen en heerlijk te kunnen schransen Wat De Blauwe Keet betreft: de Oosterlandse geschied schrijver L. Capelle heeft uit gezocht dat de historie van een pand met deze naam terug gaat tot de dertiende eeuw. Jan van Beaumont liet op die plek een blauwe keet bouwen voor zijn arbeiders. Op den duur werd het een café/boerderijtje, dat lang eigendom was van de am bachtsheer. Later kwam het in particuliere handen. Op 30 april 1900 vond de fees telijke opening van de tramlijn Steenbergen-Brouwershaven plaats. Bij De Blauwe Keet kwam een halte. Personen en goederen werden 'comforta bel' vervoerd met een topsnel heid van wel veertig kilometer per uur. De Blauwe Keet was een halte op verzoek. Vooral de inwoners van Sirjansland maakten er veel gebruik van. De conducteur, met zijn ge deukte toeter en kaartjestrom mel, sprong van de treeplank van de langzaam rijdende tram op het 'perron' en riep de halte naam. Als iedereen was in- of uitgestapt, blies hij op zijn toe ter, waarna de tram zich, ge huld in een wolk van stoom, langzaam in beweging zette. Pas als de tram reed. sprong de conducteur weer op de tram. Er was ook een overslagstation van landbouwproducten ge vestigd, in twee zwarte schu ren. De agent voor deze han delswaar verbleef meestal in het café: daar zat hij droog, maar niet op een droogje. Ook een vrachtrijder tussen Brui nisse en Zierikzee ging er ook vaak een hartversterkinkje ha len. Zo vaak, dat het begon op te vallen. Op den duur kreeg hij wroeging. Manmoedig liet hij De Blauwe Keet rechts en café Even Buiten links liggen. Trots op zichzelf arriveerde hij in Zierikzee en omdat hij zo flink was geweest, trakteerde hij zichzelf daar lekker op twee borreltjes. De Blauwe Keet was een be grip. Het was een langgerekt gebouw, waarvan het woonge deelte wit gepleisterd was en de inpandige schuur bestond uit gepotdekselde en geteerde planken. Aan het voorhuis hing - naast de deur - een uit hangbord, met de naam erop geschilderd, en een blauw ge kleurde keet. Ondanks het feit dat het café buiten het dorp lag, was er altijd van alles te doen. Het Mussengilde kwam er in februari bijeen voor de jaarvergadering en de bijbeho rende feestmaaltijd. Daar zocht men altijd een avond voor uit dat het volle maan was. Dan was de kans groter dat dit uitgelezen gezelschap zonder ongelukken weer thuis kwam. Later waren er dans avonden met muziek van de toen vermaarde Goese band De Jantjes. Al voor de ramp werd er een echt benzinestation ge vestigd, compleet met onder grondse tanks. Met de ramp leden het pand en het tanksta tion schade, maar deze werd weer hersteld. Brand In de avonduren van 10 april 1958 liep het mis. De gezins- was stond te trekken op een primusstel. Er ontstond brand, en het waaide hard dus het vuur greep om zich heen. De schuur was opslagplaats van mengsmering en andere olie producten. In amper een uur tijd brandde het hele gebouw af. Nog een geluk was het dat het vuur de benzinetanks van het inmiddels ook op die loca tie gevestigde tankstation niet bereikte. De algehele schade bedroeg een halve ton. Bij afbraak van de restanten werden nog veel blauwe planken aangetroffen. De eigenaar liet zich niet uit het veld slaan en begon onmid dellijk met nieuwbouwplan- nen. De eerste steen werd op 9 januari 1959 gelegd. In 1975 werd het nieuwe gebouw ver der uitgebreid en ontstond de huidige vorm. In de jaren 1966- 1967 werden er ook dansavon den georganiseerd door actie ve jongeren uit de omgeving. Het licht van de discolampen was meestal blauw. Die kleur blijft intrigeren. Het volgende pand aan de Rijksweg N59 richting Bruinisse, heet Blauw'uus. Ook een oude naam verwijzend naar de plek waar vroeger drie arbeiders woninkjes stonden. Die huisjes waren van donkergrijze stenen gebouwd. Men noemde dat toen blauwe steen. Zo komt ook het Blauwe Bolwerk in Zierikzee aan zijn naam. Een verband tussen Blauw'uus en Blauwe Keet is niet aan te to nen. GOES - Archeologen leggen momenteel op het terrein van verpleeghuis Ter Valcke in Goes sporen van een vroegere vlied berg en omringende bebouwing bloot. De resultaten na drie da gen graven vallen projectleider B. Meijlink van het Archeolo gisch Diensten Centrum (ADC) zeker niet tegen. „Ik was aan vankelijk vrij somber gestemd, maar we lijken nu op een heet spoor te zitten." In het najaar begint de nieuw bouw van het verpleeghuis op de huidige locatie, waarbij er gedurende vier jaar in stappen wordt gesloopt en gebouwd. Voor archeologen is dat dé kans om het verleden van de plek goed in kaart te brengen. Alge meen bekend is dat er, tot in de jaren vijftig, eeuwenlang een vliedberg moet hebben gestaan, al kon het bewijs daarvoor eer der dit jaar bij verkennende op gravingen nog niet worden gele verd. Deze week is het ADC begonnen met het afgraven van grote de len van het grasveld dat voor het verpleeghuis is gelegen. Daar komt de eerste fase van de nieuwbouw. Inmiddels zijn de contouren van een deel van de vliedberg blootgelegd. Ook zijn sporen te zien van wat waar schijnlijk een sloot is geweest. Verder worden allerlei stukjes aardewerk, botten en ander ma teriaal bestudeerd om de ouder dom ervan vast te stellen. De vliedberg stamt uit de late Middeleeuwen. Dergelijke ver hogingen werden aanvankelijk opgeworpen als vluchtplaats voor hoog water. „Toen men eenmaal begon met het bouwen van dijken werd die noodzaak minder en ging het meer om sta tus", aldus Meijlink. Op de berg zelf stond dan een soort kasteel tje, maar in de praktijk werd er aan de voet gewoond in een 'voorhof. „Het lijkt erop dat bij deze vliedberg ook een voorhof heeft gestaan." Onderkant Tot nu toe is er weinig archeolo gisch onderzoek naar vliedber gen verricht. Waar dat wel is ge beurd, zoals in Oost-Souburg, richtte de aandacht zich vooral op de terp zelf. „Een voorhof is nog niet eerder bekeken", aldus Meijlink. „Als je iets wil kunnen vertellen over het dagelijks le ven rond de vliedberg, dan moet je juist daar zoeken." Het ADC heeft ook als opdracht de 'onderkant' van de vliedberg, de voorgeschiedenis van de terp, in kaart te brengen. CENTRAAL TELEFOON NUMMER 0113 311 444 HOOFDKANTOOR: Geldeloozepad 20 4463 A} Goes tel. 0113 227525 fax 0113 312978 ROUWCENTRA: Geldeloozepad 20 Goes Kitskinderscheweg 1 Kapelle FACILITAIR BEDRIJF: Langeweg 1 's-Gravenpolder - Voor een volledige en jÊi waardige verzorging van uitvaarten op Zuid- en Noord-Beveland - Overal te ontbieden - Dag en nacht bereikbaar - Alle voorzieningen om thuis Ofj'te baren - Vraag vrijblijvend ons gratis informatie pakket aan - Met aandacht voor uw persoonlijke wensen EMEII1IIMI S B G R A I l M S V f R Z O R G I C i J.C. Hoekman sjaak van de walle gedenksteenstilist aT m. - a co ca O CD 05 |u isi|iisu39)s>juap96@ojui neiu-a Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl Nederlandsexl/ Hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 56